Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Gran Canaria vs Panathinaikos BC
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
pan24
vs

Ο Παναθηναϊκός παίζει στα Κανάρια ένα ακόμα κρίσιμο παιχνίδι για την πρόκριση του. Τυχόν ήττα θα είναι καταδικαστική απέναντι σε μια Γκραν Κανάρια που έχει στρέψει την προσοχή της στο Ισπανικό πρωτάθλημα όπου μάχεται για την παραμονή της στην κατηγορία(!!).

Η 12αδα των Ισπανών είναι ένα μυστήριο λόγω των πολλών αμφίβολων παικτών που έχουν όμως σίγουρα θα κάνουν ντεμπούτο τα νέα τους αποκτήματα Jacob Wiley και Cory Jefferson

Εμείς θα παραταχθούμε χωρίς τον φορμαρισμένο Ντεσόν Τόμας,απουσία εξαιρετικά σημαντικά σε μια αδύναμη γραμμή ψηλών.

Το παιχνίδι είναι πονηρό καθώς η Γκραν Κανάρια έχει πετύχει νίκες με καλούς αντιπάλους(Μπαρτσελόνα,Αρμάνι,Ζαλγκίρις) ενώ εμείς εκτός έδρας έχουμε μόνο μια νίκη απέναντι στην Μπούντουσνοστ.

Σχόλια για το παιχνίδι
stefkorner
το παιχνιδι πιστευω σημερα κατα πολυ θα κριθει στις δυο φροντ λαιν και αν θα κερδισει τακτικα ο Πιτινο σε αυτο το κομματι !
η Γκραν Καναρια χωρις Πασετσνικς&Φισερ στο 5 !επισης χωρις Μπαεζ και πιθανοτατα και Τιλι στο 4 !θα εμφανισει τους δυο καινουργιους για να καλυψει τα κενα!
εμεις θα πρεπει να διαβασουμε καλα την νεα κατασταση που θα διαμορφωθει εκει
κ ταυτοχρονα να βρουμε τροπο να καλυψουμε την απουσια του φορμαρισμενου Ντεσον !
αραγε με μετατοπιση του Γκιστ στο 4 (πρωτη φορα επι Πιτινο ) ..;

αλλιως θα πρεπει να μοιραστουν 80 αγωνιστικα λεπτα σε Παπαπετρου-Θαναση-Μητογλου ,που δεν ξερω κατα ποσο θα αντεξουν στον γρηγορο ρυθμο που θα προσπαθησουν να επιβαλουν οι Καναριοι , χωρις αγχος&μην εχοντας να χασουν τιποτα σημερα
john wick
@stef
Οι 3 πρώτοι που έγραψες γιατί δεν τους έχει στο ροστερ στο site της EL?
Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει πολύ Κανάρια, τι λένε;
stefkorner
QUOTE (john wick @ Feb 28 2019, 19:11 ) *
@stef
Οι 3 πρώτοι που έγραψες γιατί δεν τους έχει στο ροστερ στο site της EL?
Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει πολύ Κανάρια, τι λένε;


το ειδα και εγω !ακομα και στο site της ευρωλιγκας εχουν χασει το μετρημα με την Καναρια tongue.gif
αν μαζεψεις οσους εχει και εκει βγαινουν συνολικα πανω απο 20παικτες ροστερ ohmy.gif
Πασετσνικς & Φισερ ηταν μεχρι προτινως 2ος & 3ος σεντερ !μ αυτους κατεβηκαν κ στο οακα !
ο γερολυκος Μπαεζ εδω και χρονια το βασικο τους 4ρι !
basket72
Οι Μπάλβιν, Τζέφερσον, Γουίλι είναι οκ με τους ψηλούς σας. Πόσο μάλλον αν μπει κι ο Τιλί στη μάχη. Θα έμπαινε κι ο Μπάες αν υπήρχε ανάγκη.
ΤΟ θέμα είναι ότι οι Κανάριοι έχουν ρίξει όλο το βάρος στην δικιά τους λίγκα, οπότε αν μπείτε με το μαχαίρι στα δόντια και καταφέρετε και κρατήσετε (στο βαθμό που είναι δυνατό) έναν σταθερό ρυθμό και στο β΄ημίχρονο, τότε το ματς είναι δικό σας.
Αν μπείτε με νορμάλ διάθεση, έχουν την ποιότητα και την (μπασκετική) τρέλα να σας κοντράρουν.
muldergre
Τα κουκιά είναι μετρημένα.

Δεν γίνεται να χάνεις do or die ματς με ομάδα τριτοτέταρτης ταχύτητας, αποκλεισμένη και χωρίς κίνητρο.

Η νίκη επιβάλεται, αλλιώς παίρνουμε αυτό που αξίζουμε.

Δεν μιλάμε για προκρίσεις ή αποκλεισμούς, παιχνίδι - παιχνίδι.
Redoctor
Κατι που συμβαινει σταθερα στα τελευταια ματς του κοουτς Ρικ ειναι στο πρωτο ημιχρονο να παιζει φουλ απ τεμπο και συνηθως να φτιαχνει διαφορες/υψηλο σκορ στο ημιχρονο και στο 2ο να χει μια ακριβως αντιθετη πορεια. Για να δουμε σημερα. Επιση η εικονα εντος κι εκτος παραμενει ιδια με πριν
MaJesty23
Καλάθης εκτός τόπου και χρόνου...
vforvendetta85
Τουλάχιστον το παλεύουμε. Ισχνή διάφορα, αλλά λίγο αν ανέβει ο Καλάθης πιστεύω θα τα καταφέρουμε.

Πολλά λαθη, δυστυχώς και δεν πρέπει να δώσουμε στα Κανάρια σουτ από την περιφέρεια γιατί είναι ομάδα που παίρνει ενέργεια και διάθεση από τα εύστοχα σουτ.
stevebucknall11
Ραμπασέδα Γουίλυ ωραίοι παίκτες. Έρικσον I don’t like. Άτσα ο Παπαγιάννης!
stefkorner
ευτυχως το ματσακιο ειχε κριθει οταν ξαναμπηκε ο Γκιστοπουλος,γιατι ηταν ικανος να φερει παλι τον απολυτο πανικο και να γυρισει τουμπα (οπως το κανε δηλαδη στις 2 πρωτες αμυνες με τα πολλα διαδοχικα χαμενα ριμπαουντ)
οταν η ομαδα εχει ενα σημειο αναφορας απο το 5,ειναι διαφορετικα τα πραγματα..!
ωραιο το σχημα με Κιθ και Κιλπατρικ μαζι και Παπαπετρου στο 4 (παροτι προεκυψε εξ αναγκης )
!να καθιερωθει !ο Κιλπατρικ επαιξε εξαιρετικα καλη αμυνα αρνησης πανω στον Ερικσσον!
basketikos13
Νικη σημαντικη βαθμολογικα μεν, αλλα απεναντι σε μια ομαδα χωρις κινητρο, περιορισμενων δυνατοτητων, που δεν ηταν και στην καλη της μερα.

Το παιχνιδ δεν ειναι για ασφαλη συμπερασματα οπως δεν θα ειναι και το επομενο απεναντι στην νταρουσαφακα -πραγματιακα οι δυο χειορτερες ομαδες της διοργανωσης, μαζι με την μπουντουσνοστ η οποια εχει ομως μια δυναμικη στην εδρα της-.

ΥΓ: Μαχαιρια η νικη της μιλανο στην μοσχα επι τις κιμκι και η νικη της μπασκονια επι της ζαλγκιρις.
Επι της ουσιας πλεον οι ρωσοι και οι λιθουανοι θα ειναι και τυπικα αδιαφοροι με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται.

ΥΓ2: Επιμενω οτι αν νικησουμε εκτος εδρας την νταρουσαφακα και στο οακα τις ρεαλ, μπουντουσνοστ και μπασκονια -κανοντας το +10 και παιρνοντας της διαφορα απο τους βασκους- θα προκριθουμε με 15 νικες χωρις να χρειαζομαστε νικη και στο μιλανο.

stefkorner
QUOTE (basketikos13 @ Mar 1 2019, 06:11 ) *
ΥΓ2: Επιμενω οτι αν νικησουμε εκτος εδρας την νταρουσαφακα και στο οακα τις ρεαλ, μπουντουσνοστ και μπασκονια -κανοντας το +10 και παιρνοντας της διαφορα απο τους βασκους- θα προκριθουμε με 15 νικες χωρις να χρειαζομαστε νικη και στο μιλανο.


οπως πηγαινε εδω και καιρο το ενα εξτρα πρεπει
φαινοταν πως θα ηταν η διπλο στο Μιλανο ,η νικη με διαφορα επι της Μπασκονια ,οπως σωστα λες !
το θεμα ειναι να εχουμε δυο ευκαιριες και οποια μας κατσει!να μην ελπιζουμε μονο σε ενα σεναριο!γιατι και τα δυο ζητουμενα θα ειναι πλ δυσκολα!
φανταστειτε να μεινουμε εξω απο την χαμενη διαφορα με Ολυμπιακο,σε μια ισοβαθμια των δυο μας !αν και πιο πιθανο βλεπω να προκυπτουν τριπλες εκει,αν στραβωσει τοσο για τον Ολυμπιακο (στο 15-15)
stefkorner
η δικη μου σειρα για τους καλυτερους αποψε :

1) Παπαγιαννης
2)Θανασης
3) Κιθ
4) Καλαθης
5)Κιλπατρικ

και δεν χωραει ο Παπαπετρου που ειχε 10 ποντους και 5 ριμπαουντ ,με 3/3 διποντα και 1/2 τριποντο
αν συνεχισω και κατω απο το 5 :

6)Παπαπετρου
7)Λεκα
8) Ιαν
9) Γκιστ
10)Μητογλου

οι 8 απο τους 10 που παιξαν ηταν πολυ καλοι !
φυσικα κοντρα σε μια αδιαφορη ομαδα με πολλα και διαφορα προβληματα !
stevebucknall11
Αυτά για αδύναμη ομάδα με πολλά προβλήματα, σόρυ, αλλά τα ακούω βερεσέ. Αυτά να τα γράφετε πριν το ματς με φωτογραφία το δελτίο στοιχήματος που παίξατε. Επίσης δεν βλέπω σχόλια για τον Έρικσον τον μεγάλο αστέρα με τη δολοφονική χωρίστρα που θα μας πάει του χρόνου final 4 με τη σουτάρα του (με προπονητή Σάρας πάντα που από απόψε είναι και επισήμως αποκλεισμένος).
basketikos13
QUOTE(stefkorner @ Mar 1 2019, 00:19 ) *
οπως πηγαινε εδω και καιρο το ενα εξτρα πρεπει
φαινοταν πως θα ηταν η διπλο στο Μιλανο ,η νικη με διαφορα επι της Μπασκονια ,οπως σωστα λες !
το θεμα ειναι να εχουμε δυο ευκαιριες και οποια μας κατσει!να μην ελπιζουμε μονο σε ενα σεναριο!γιατι και τα δυο ζητουμενα θα ειναι πλ δυσκολα!
φανταστειτε να μεινουμε εξω απο την χαμενη διαφορα με Ολυμπιακο,σε μια ισοβαθμια των δυο μας !αν και πιο πιθανο βλεπω να προκυπτουν τριπλες εκει,αν στραβωσει τοσο για τον Ολυμπιακο (στο 15-15)


Ο ολυμπαικος θα ξεφυγει σιγουρα απο τις 15 νικες, οπως θα ξεφυγει και η μιλανο.

Και τον ολυμπιακο και την μιαλνο τις εχω σιγουρες για την προκριση.
Το θεμα ειναι οτι αν εμεις φτασουμε τις 15 νικες εχοντας την διαφορα με μπαγερν και μπασκονια θα πρεπει να γινουν τα εξης για μεινουμε εκτος:

- Να κανει η ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 4/5 -αφου απο μας θα χασει-

- Να κανει η ΜΑΚΑΜΠΙ 4/6.

- Να κανει η ΜΠΑΓΕΡΝ 5/7 που εμ το προγραμμα που εχει ειναι αδυνατον.

Ουσιαστικα σε αυτο το σεναριο μας απειλει μονο η μακαμπι που το προγραμμα της ειναι ευνοικο και μπορει υπο προυποθεσεις να κανει 4 νικες στα 6 παιχνιδια που της απομενουν.
Μπορει να προκυψει και τριπλη ισοβαθμια, η ακομα και τετραπλη ισοβαθμια στις 15 νικες.

Ο ολυμπιακος εχιε τα παιχνιδια εντος εδρας -ζαλγκιρις, μπαγερν, νταρουσαφακα- και εκτος -μπουντουσνοστ, γκραν καναρια- τα οποια λογικα θα τα παρει.
Σε αυτα τα 5 παιχνιδια μπορει να αυτοκτονησει μια φορα, να χασει δυο αγωνες απο τους πεντε προαναφερθεντες ειναι αδυνατο, οποτε την προκριση την εχει δεδομενη.

Απο την αλλη η αρμανι με τις 13 νικες πιστευω οτι θα κερδισει ευκολα εντος εδρας και εμας και τον ολυμπιακο. Οποτε παρα το δυσκολο της προγραμμα αλλη μια νικη στους αλλους 4 αγωνες θα την βρει οποτε εχει κλεισει και αυτη θεση στην οχταδα.

Ζητω συγνωμη για το οφ τοπικ...
stefkorner
QUOTE (stevebucknall11 @ Mar 1 2019, 06:44 ) *
Αυτά για αδύναμη ομάδα με πολλά προβλήματα, σόρυ, αλλά τα ακούω βερεσέ. Αυτά να τα γράφετε πριν το ματς με φωτογραφία το δελτίο στοιχήματος που παίξατε. Επίσης δεν βλέπω σχόλια για τον Έρικσον τον μεγάλο αστέρα με τη δολοφονική χωρίστρα που θα μας πάει του χρόνου final 4 με τη σουτάρα του (με προπονητή Σάρας πάντα που από απόψε είναι και επισήμως αποκλεισμένος).


εχεις θεμα ετσι ; μεγαλο μαλιστα, οπως αποδεικνυεται με το σχολιο σου αυτο !
προβληματικη ομαδα ειναι μια ομαδα που κινδυνευει με υποβιβασμο στην acb και εχει ροστερ 20 + παικτων ! αν προσεχες καλυτερα θα τα ειχες διαβασει αυτα !στοιχημα θα ηταν χαζο να το παιζαμε !γιατι εδινε 1.40 κατι το διπλο ,μονο !
οσο για Ερικσσον εχεις δει καπου να γραφεται οτι θα μας παει f4 ; γιατι μιλαμε για ενα 2ρο3ρι ,να προστεθει σε Παπαπετρου-Θαναση και ειναι των 500.000 ! εχεις δει να χαρακτηριζεται ως μεγαλος αστερας ;
παρεπιπτοντως 11 ποντους εβαλε σημερα !με 1/5 τριποντα φυσικα !τραγικο για εναν κλασσικο σουτερ,δεν το συζηταμε !
την μερα ομως που εγραψε 5/8 (με 5/6 καποια στιγμη ) ο Ραμπασεδα του 32.9 % και γενικα του 30 % ποσοστο καριερας!
αλλα νταξει δεν σε κακολογω!παικτες που βλεπεις πρωτη φορα ,λογικο ειναι να τους κρινεις απο αυτην την μια και μοναδικη φορα
Putnam

δεν πολυκαταλαβα τι ειδα αποψε

ενω φαινομενικα καμια απο τις δυο αμυνες δεν ηταν αυτο που λεμε τραγικη, σκοραραν και οι δυο κατα ριπας, αγωνας με πολυ γρηγορο ρυθμο ως το τελος, παιξαμε με τη φωτια σε αυτο το θεμα γιατι το να παιζεις ισπανια σε δυνατο τεμπ συνηθως σε σκοτωνει

εγω πιστευω η αποψινη νικη θα δωσει μεγαλη ωθηση γιατι ηρθε με αποδεκατισμενη την ομαδα ενω χασαμε παικτη ακομα και στη διαρκεια του ματς

εξτρα κρεντιτς στον ιαν για το μπασκετ που ξερε, εβγαλε και μια σπουδαια φαση με προσποιηση πασας και μπασιμο, επισης μπραβο στον μπαρμπακιθ που ειναι καλαθομηχανη αν και μου κανει εντυπωση που δεν τον εχουν διαβασει ακομα οι αμυντικοι και τρωνε διαρκως την προσποιηση οτι δηθεν θα μπουκαρει στο καλαθι (δεν μπορει πια)

φοβερος θανασης με πολλα ντιφλεξιονς και σημεια ζωης απο παπαγιαννη χωρις ομως να εχει αντιπαλο επιπεδου, ας δοκιμασει ομως να σπρωξει και λιγο γιατι ειδαμε μεχρι και χουκ απο το υψος της γρςμμης των βολων

ο μητογλου δεν ταιριαξε στο ματς τον χτυπαγαν οι αντιπαλοι στα ποδια, ο καλαθης βελτιωνοταν με την ωρα, κοτομπουκιας καλη δουλεια οργανωτικα,, κιλπατρικ καλη εμφανιση
Redoctor
Οι ομαδες χωρις καλους ψηλους ταιριαζουν αρκετα στον Παναθηναικο. (Πχ γκραν καναρια, νταρουσαφακα απο τις μικρες, τσσκα απτις μεγαλες).
Απο την μια δεν εκμεταλλευονται την χαμηλη ποιοτητα του ΠΑΟ στο 5, αλλα και στο 4 αμυντικα. Ενω καμια φορα επιτρεπουν σε παιχτες οπως ο Μπιγκ Παπα να κανουν ματς οπως τα σημερινα και να καθαρισουν. Οι ποντοι του μπιγκ παπα + οι ποντοι που δεν εβαλαν οι ψηλοι(wink.gif της γκραν καναρια ειναι η σημερινη δισφορα (αντε και η αστοχια της απτο τριποντο).
Προσωπικα βλεπω μακαμπι-μπασκονια για 8η θεση και παο 10ο στις ισοβαθμιες πιθανως
stevebucknall11
QUOTE (stefkorner @ Mar 1 2019, 00:57 ) *
εχεις θεμα ετσι ; μεγαλο μαλιστα, οπως αποδεικνυεται με το σχολιο σου αυτο !
προβληματικη ομαδα ειναι μια ομαδα που κινδυνευει με υποβιβασμο στην acb και εχει ροστερ 20 + παικτων ! αν προσεχες καλυτερα θα τα ειχες διαβασει αυτα !
οσο για Ερικσσον εχεις δει καπου να γραφεται οτι θα μας παει f4 ; γιατι μιλαμε για ενα 2ρο3ρι ,να προστεθει σε Παπαπετρου-Θαναση και ειναι των 500.000 ! εχεις δει να χαρακτηριζεται ως μεγαλος αστερας ;
παρεπιπτοντως 11 ποντους εβαλε σημερα !με 1/5 τριποντα φυσικα !τραγικο για εναν κλασσικο σουτερ,δεν το συζηταμε !
την μερα ομως που εγραψε 5/8 (με 5/6 καποια στιγμη ) ο Ραμπασεδα του 32.9 % και γενικα του 30 % ποσοστο καριερας!
αλλα νταξει δεν σε κακολογω!παικτες που βλεπεις πρωτη φορα ,λογικο ειναι να τους κρινεις απο αυτην την μια και μοναδικη φορα

Toν Έρικσον τον έχω δει 6-7 φορές σε παιχνίδια Ευρωλίγκας τα 2 χρόνια που παίζει σ' αυτήν. Όλες τις φορές ήταν τραγικός. Τον έχω δει όμως καμιά 100σταριά φορές σε ρόστερ που γράφετε για του χρόνου. Κανείς δεν μου έχει απαντήσει γιατί δεν παίζει πάνω από 20 λεπτά μέσο όρο σε μια κακή ομάδα, ενώ είναι τόσο παικταράς. Επίσης μου βάζετε όλοι σας προπονητή τον Σάρας, ο οποίος φέτος α) με ρόστερ όχι λιγότερο ποιοτικό του Παναθηναικού β) σε μια ομάδα που είναι ο απόλυτος άρχων και κάνει ό, τι θέλει, έχει ήδη αποτύχει να προκριθεί στην οκτάδα. Την ίδια στιγμή όλη τη χρονιά διαβάζω κριτικές αυστηρές (στο basketforum) και χυδαιολογίες (αλλού) σε βάρος του Πασκουάλ και του Πιτίνο, που η πλειοψηφία τους έχει βγάλει άσχετους και ανίκανους. Ναι έχω θέμα με όλα αυτά και την έλλειψη αυτοκριτικής.
stefkorner
QUOTE (stevebucknall11 @ Mar 1 2019, 07:05 ) *
Toν Έρικσον τον έχω δει 6-7 φορές σε παιχνίδια Ευρωλίγκας τα 2 χρόνια που παίζει σ' αυτήν. Όλες τις φορές ήταν τραγικός. Τον έχω δει όμως καμιά 100σταριά φορές σε ρόστερ που γράφετε για του χρόνου. Κανείς δεν μου έχει απαντήσει γιατί δεν παίζει πάνω από 20 λεπτά μέσο όρο σε μια κακή ομάδα, ενώ είναι τόσο παικταράς. Επίσης μου βάζετε όλοι σας προπονητή τον Σάρας, ο οποίος φέτος α) με ρόστερ όχι λιγότερο ποιοτικό του Παναθηναικού β) σε μια ομάδα που είναι ο απόλυτος άρχων και κάνει ό, τι θέλει, έχει ήδη αποτύχει να προκριθεί στην οκτάδα. Την ίδια στιγμή όλη τη χρονιά διαβάζω κριτικές αυστηρές (στο basketforum) και χυδαιολογίες (αλλού) σε βάρος του Πασκουάλ και του Πιτίνο, που η πλειοψηφία τους έχει βγάλει άσχετους και ανίκανους. Ναι έχω θέμα με όλα αυτά και την έλλειψη αυτοκριτικής.


δεν θυμασαι καλα τοτε !εγω προσωπικα σου εχω απαντησει κανα δυο φορες εδω και καιρο,οτι δεν παιζει πανω απο 20 λεπτα και γενικα δεν κανει καμια σουπερ σεζον,επειδη εκανε σοβαρη επεμβαση το καλοκαιρι κ του πηρε καιρο να μπει σε φουλ ρυθμους !
θα συνεχιζω ομως να τον προτεινω σε ροστερ για τριαδα με Παπαπετρου και Θαναση !
αν σε χαλαει ριξε μου μπαν ,να μην τα βλεπεις !
ακομα αν σε χαλαει ο αποκλεισμενος Σαρας ριξε μπαν και σε ολους τους υπολοιπους !
εγω παντως τον Σαρας εχω πει οτι δεν πρεπει να τον θεοποιουμε κ οτι θαυματα δεν γινονται καθε μερα!
σε σειρα προτιμησης τον βαζω κατω απο Μπαρτζωκα - Πεδρο Μαρτινεζ- Κοκοσκοφ στο τοπικ που ανοιξε ο Τζον Γουικ !ταυτοχρονα οπως θα ειχες προσεξει ελπιζω ,ημουν διαχρονικα υπερμαχος του Πασκουαλ και δεν εχω κραξει ουτε μια φορα τον Πιτινο!
δεν καταλαβαινω ομως τον λογο που σου απολογουμαι αυτη την στιγμη ,οπως επισης δεν καταλαβαινω και τον θυμο σου γενικα ,αλλα κ αυτο το υφος ,του τυπου θα μας κατσεις στο σκαμνι να λογοδοτησουμε !
καλο βραδυ κ καλη ξεκουραση !νομιζω την εχεις αναγκη
akratacity
Συγνώμη για το οφ τοπικ αλλά έχω την εντύπωση ότι ο Έρικσον παίζει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα σαν μέτρο προφύλαξης. Έχει περάσει πολύ σοβαρούς τραυματισμούς και δεν μπορεί να παίζει στα ''κοκκινα'' σε σερί ματς.

Απλά το αναφέρω μιας και έγινε λόγος ότι παίζει λίγο.

Για το φετινό παο αλλά και για τον Ολυμπιακό θα ήταν μια καλή λύση πίσω από τους Παπ.

Εντιτ: δεν είχα διαβάσει το ποστ του στεφ από πάνω όταν ποσταρα.
stevebucknall11
QUOTE (stefkorner @ Mar 1 2019, 01:14 ) *
δεν καταλαβαινω ομως τον λογο που σου απολογουμαι αυτη την στιγμη ,οπως επισης δεν καταλαβαινω και τον θυμο σου γενικα ,αλλα κ αυτο το υφος ,του τυπου θα μας κατσεις στο σκαμνι να λογοδοτησουμε !
καλο βραδυ κ καλη ξεκουραση !νομιζω την εχεις αναγκη

H πλάκα είναι ότι δεν αναφέρθηκα καν σε σένα ονομαστικά. Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και αντεύχομαι καλό βράδυ και καλό μήνα.
jonaldidhs
Μακαρι να μεινει ο Πιτινο..Φαινεται οτι δουλευει αρκετα τους παιχτες καθημερινα..Και δεν το λεω για την χτεσινη μονο νικη..Αλλα ο Παπαγιαννης σωματικα ειναι αλλος παιχτης απο αυτο που ηταν..Και γενικα ολοι οι παιχτες της ομαδας βρισκονται σε πολυ καλη σωματικη κατασταση πλην Γκιστ..Ακομα και ο Ιαν..Μια εκτος εδρας νικη επι της πιο αδυναμης ομαδας μεν,αλλα χωρις Παπα,Τομας,Λοτζεσκι,Μητογλου απο καποιο σημειο και μετα..Με 100 ποντους σχεδον,που ειχαμε να πετυχουμε εκτος εδρας απτο 2007 χωρις παραταση..Η ομαδα αλλαζει και παιζει διαφορετικα..Επιθετικα πλεον βλεπουμε κατι..Ο συγκεκριμενος κοουτς με εμπνεει να μενει δυο χρονια στην ομαδα και να την χτισει οπως αυτος θελει εξελισσοντας παιχτες και τον ιδιο του τον εαυτο μαζι με εμας με στοχο το Φ4 της Αθηνας το 2021..Ειναι μια προκληση που σιγουρα θα του αρεσει και θα τον εξιταρει..Και ας μην διαλεξε τον καταλληλο παιχτη βλ.Κιλπατρικ..Για τον Πεην ουτε λογος..
green_sky
Μετα απο το πολυ καλο πρωτο ημιχρονο με την Κιμκι ,χθες και παλι σε ενα γηπεδο που η Αρμανι υποφερε,η εμφανιση ηταν πολυ πειστικη.
-Ο Πιτινο διαχειριζεται το ροστερ με πολυ ρεαλισμο.Νομιζω οτι εχει ξεκαθαρισει πια στο μυαλο του, τι μπορει και τι δεν μπορει να παρει απο τον καθε παιχτη.
-Δεν μπορει να μεινει ασχολιαστο το γεγονος οτι ο Παναθηναικος εφτασε τους 100 ποντους με μολις 6 ευστοχα τριποντα.
Θεωρω κομβικη για την βελτιωση ,την παρουσια των δυο Αμερικανων στην θεση του σουτιγκ.
-Για να δουμε πως θα αντιδρασει η ομαδα, στον επομενο αντιπαλο που θα επιλεξει να παιξει ζωνη.
-Καπου διαβασα οτι γυρναει την επομενη ή την παρα επομενη εβδομαδα ο Λοτζεσκι.Ελπιζω πραγματι μιλαμε για εβδομαδες και οχι για μηνες.
-Το ανεβασμα του Παπαγιαννη θα εχει συνεχεια ή ηταν μια φωτοβολιδα ?
-Ο Παπαπετρου σταθερα καλος.Δεν τον περιμενα τοσο χρησιμο για τον Παναθηναικο.
-Για να δουμε τι θα δουμε.

Υ.Γ.1 Πηγαινω επι εναμισι μηνα συνεχεια κοντρα τον Ομπραντοβιτς και με εχει ξεσκισει.Ειναι δυνατον μια ομαδα να παιζει σε αυτους τους ρυθμους μια ολοκληρη χρονια ?
Υ.Γ.2 Συντηρηση στον Λανγκφορντ.
Υ.Γ.3 Υπομονη με τον Πειν
Υ.Γ.4 Παιζει ασχημα ο Παναθηναικος ,10 σελιδες στο μπαμ με μουρμουρα.Παιζει καλα ο Παναθηναικος ενα δισελιδο με το ζορι......
basket72
QUOTE (stevebucknall11 @ Mar 1 2019, 01:05 ) *
Toν Έρικσον τον έχω δει 6-7 φορές σε παιχνίδια Ευρωλίγκας τα 2 χρόνια που παίζει σ' αυτήν. Όλες τις φορές ήταν τραγικός. Τον έχω δει όμως καμιά 100σταριά φορές σε ρόστερ που γράφετε για του χρόνου. Κανείς δεν μου έχει απαντήσει γιατί δεν παίζει πάνω από 20 λεπτά μέσο όρο σε μια κακή ομάδα, ενώ είναι τόσο παικταράς. Επίσης μου βάζετε όλοι σας προπονητή τον Σάρας, ο οποίος φέτος α) με ρόστερ όχι λιγότερο ποιοτικό του Παναθηναικού β) σε μια ομάδα που είναι ο απόλυτος άρχων και κάνει ό, τι θέλει, έχει ήδη αποτύχει να προκριθεί στην οκτάδα. Την ίδια στιγμή όλη τη χρονιά διαβάζω κριτικές αυστηρές (στο basketforum) και χυδαιολογίες (αλλού) σε βάρος του Πασκουάλ και του Πιτίνο, που η πλειοψηφία τους έχει βγάλει άσχετους και ανίκανους. Ναι έχω θέμα με όλα αυτά και την έλλειψη αυτοκριτικής.



Είναι αλήθεια ότι ο Έρικσον φέτος δεν είναι και πολύ καλός. Αυτό που λέει ο Stefkorner περί τραυματισμού είναι αληθές όπως αληθές είναι ωστόσο ότι δεν είναι ο πρώτος του σοβαρός τραυματισμός και ότι ο άνθρωπος έχει σοβαρά θέματα και είναι ένα ξεκάθαρο μείον. (εγώ το έχω γράψει αυτο σε ποστ μου στο σχετικό θρεντ).

Για τον Σάρας δεν θα συμφωνήσω όχι μόνο για την περσινή καταπληκτική του χρονιά αλλά και για την καλή προπέρσινη όσο και για το γεγονός ότι φέτος έχει σταθεί κι άτυχος σε 2-3 ματς αλλά και για το γεγονός ότι έχει ο ανταγωνισμός έχει ανέβει.
Επιπλέον, δεν έχει τον ίδιο προϋπολογισμό με τον Παναθηναϊκό.

Για ΠΑσκουάλ μαζί σου. Για Πιτίνο δεν θα συμφωνήσω και τόσο. Αφενός δεν θα κάτσει, αφετέρου δεν τον περνάνε και γεννεές 14.
j-kidd13
QUOTE(green_sky @ Mar 1 2019, 08:36 ) *
Υ.Γ.4 Παιζει ασχημα ο Παναθηναικος ,10 σελιδες στο μπαμ με μουρμουρα.Παιζει καλα ο Παναθηναικος ενα δισελιδο με το ζορι......


Συμφωνώ με όλο το ποστ σου, αλλά κυρίως σε αυτό.
Είναι μόνιμο εδώ και χρόνια, στα ματς μετά απο νίκη σχολιάζουν 10 άτομα με 15-20 πόστ, στις ήττες εμφανίζονται 100 με 10+ σελίδες που πέφτει το ανάθεμα.

Δεν ενθουσίασε ιδιαίτερα η ομάδα χθες,και ο αντίπαλος δεν είναι και κάτι το συγκλονιστικό,αλλά είναι θετικότατο οτι σκοράραμε 99 πόντους, με μόνο 6 εύστοχα τρίποντα,και κερδίσαμε σχετικά εύκολα με διαφορά 19 πόντων.
Η κατάσταση του Πειν είναι κάτι ανησυχητικό,κάτι πρέπει να γίνει,δεν γίνεται να έχουμε -1 ψηλό όταν έχουμε αυτή την προβληματική γραμμή ψηλών.
jonaldidhs
QUOTE (green_sky @ Mar 1 2019, 08:36 ) *
Μετα απο το πολυ καλο πρωτο ημιχρονο με την Κιμκι ,χθες και παλι σε ενα γηπεδο που η Αρμανι υποφερε,η εμφανιση ηταν πολυ πειστικη.
-Ο Πιτινο διαχειριζεται το ροστερ με πολυ ρεαλισμο.Νομιζω οτι εχει ξεκαθαρισει πια στο μυαλο του, τι μπορει και τι δεν μπορει να παρει απο τον καθε παιχτη.
-Δεν μπορει να μεινει ασχολιαστο το γεγονος οτι ο Παναθηναικος εφτασε τους 100 ποντους με μολις 6 ευστοχα τριποντα.
Θεωρω κομβικη για την βελτιωση ,την παρουσια των δυο Αμερικανων στην θεση του σουτιγκ.
-Για να δουμε πως θα αντιδρασει η ομαδα, στον επομενο αντιπαλο που θα επιλεξει να παιξει ζωνη.
-Καπου διαβασα οτι γυρναει την επομενη ή την παρα επομενη εβδομαδα ο Λοτζεσκι.Ελπιζω πραγματι μιλαμε για εβδομαδες και οχι για μηνες.
-Το ανεβασμα του Παπαγιαννη θα εχει συνεχεια ή ηταν μια φωτοβολιδα ?
-Ο Παπαπετρου σταθερα καλος.Δεν τον περιμενα τοσο χρησιμο για τον Παναθηναικο.
-Για να δουμε τι θα δουμε.

Υ.Γ.1 Πηγαινω επι εναμισι μηνα συνεχεια κοντρα τον Ομπραντοβιτς και με εχει ξεσκισει.Ειναι δυνατον μια ομαδα να παιζει σε αυτους τους ρυθμους μια ολοκληρη χρονια ?
Υ.Γ.2 Συντηρηση στον Λανγκφορντ.
Υ.Γ.3 Υπομονη με τον Πειν
Υ.Γ.4 Παιζει ασχημα ο Παναθηναικος ,10 σελιδες στο μπαμ με μουρμουρα.Παιζει καλα ο Παναθηναικος ενα δισελιδο με το ζορι......

Αυτο το παρατηρω καιρο..Οπως εχω διαβασει καπου εμεις οι Παναθηναικοι ειμαστε της γκρινιας και της μιζεριας,και οι Ολυμπιακοι του μεγαλειου και της δοξας..Αυτα θελουμε..
john wick
Αν δέσουν και οι Kilpatrik Langford πιο πολύ, θα είμαστε καλά... Τουλαχιστον επιθετικα είμαστε πολύ δυνατοί..





Α ρε Κιθ, 5 χρόνια πιο νέος να ήσουν.... Δεν υπάρχει αυτός ο σουτερ..
green_sky
QUOTE (j-kidd13 @ Mar 1 2019, 09:37 ) *
Συμφωνώ με όλο το ποστ σου, αλλά κυρίως σε αυτό.
Είναι μόνιμο εδώ και χρόνια, στα ματς μετά απο νίκη σχολιάζουν 10 άτομα με 15-20 πόστ, στις ήττες εμφανίζονται 100 με 10+ σελίδες που πέφτει το ανάθεμα.

Δεν ενθουσίασε ιδιαίτερα η ομάδα χθες,και ο αντίπαλος δεν είναι και κάτι το συγκλονιστικό,αλλά είναι θετικότατο οτι σκοράραμε 99 πόντους, με μόνο 6 εύστοχα τρίποντα,και κερδίσαμε σχετικά εύκολα με διαφορά 19 πόντων.
Η κατάσταση του Πειν είναι κάτι ανησυχητικό,κάτι πρέπει να γίνει,δεν γίνεται να έχουμε -1 ψηλό όταν έχουμε αυτή την προβληματική γραμμή ψηλών.

Εγω δεν ανησυχω για τον Πειν.Δεν μπορουμε να εχουμε μεγαλες απαιτησεις απο τον παιχτη.
Τον ειδαμε και περυσι τι μπορει και τι δεν μπορει να κανει.
Θα μπει μεσα θα ριξει τις σπρωξιες του ,θα παρει και κανα ριμπαουντ ,θα χαθει στην αμυνα και γενικα ο παιχτης δειχνει να μην εχει ψηλο ταβανι.
Εχω την εντυπωση γιατι τον παρατησουσα και στο παιχνιδι στη Ροδο, οτι ο Πειν δεν παιζει συγκεντρωμενα.Δεν στροφαρει γρηγορα.
Θυμαμαι χαρακτηριστικα σε μια φαση κανει αλλαγη με καποιον κοντο νομιζω τον Καλαθη , ο αντιπαλος ψηλος βυθιζεται κοντα στο καλαθι ,παιρνει μαζι του τον Νικ , ο αντιπαλος κοντος που μετα την αλλαγη ειχε μεινει με τον Πειν βολοδερνε στα εφταμισι μετρα και ο Πειν ειχε μεινει αγαλμα στην γραμμη των φαουλ και περιμενε τι ? Λογικα ταισαν τον αντιπαλο ψηλο και ο Καλαθης αναγκαστηκε να κανει φαουλ.
Αντιθετα σε αυτες τις αλλαγες ο Γκιστ ειναι μανουλα.Ειναι ομως το μονο που κανει πια καλα.
Αν θελουμε να γκρινιαξουμε για κατι, ειναι ο Γκιστ που αποτελει και το μεγαλο προβλημα αυτη τη στιγμη της ομαδας.
Θεωρω οτι με την επιστροφη (?) του Λοτζεσκι η ομαδα θα ρολλαρει ακομα περισσοτερο.Το θεμα ειναι αν πλεον ειναι αργα ή οχι.
Το καλοκαιρι εγιναν "εγκληματα".
pan24
Μακαρι να μην εχει κατι σοβαρο ο Μητογλου
Καναμε αυτο που επρεπε να κανουμε και συνεχιζουμε προς το θαυμα(θαυμα γιατι χρειαζομαστε νικη εντος με Ρεαλ και ταυτοχρονα ειτε νικη με 10+ ποντους εντος με Μπασκονια ειτε νικη εκτος με Αρμανι)

Ο Παπαγιαννης παλι ειχε εκνευριστικη επιμονη στο χουκ και καποια διαστηματα ηταν στα χαμενα για αυτο και επαιξε μονο 15' ενω εκανε το καλυτερο φετινο του παιχνιδι αλλα τουλαχιστον εδειξε σημαδια ζωης εστω και απεναντι σε μια ομαδα χωρις αξιοπιστους ψηλους
Καλαθης 6 λαθη αλλα 17/5/9/3 με καλα ποσοστα
Καλοι και Θανασης,Παπαπετρου

Ο Λανγκφορντ ισως πρεπει να μεινει του χρονου
Αμυνα οκ ακομα χειροτερος απο αυτο που ηταν και απο αθλητικοτητα εχει χασει την περισσοτερη αλλα ειναι φθηνος και για 10-15' απο τον παγκο ως 4-5ος γκαρντ θα ηταν σουπερ

Λοτζεσκι δεν θελω γιατι χανει την μιση την σεζον.Οση ποιοτητα και να εχει τι να το κανεις...

Κιλπατρικ μετρια πραγματα.Κυριως ομως τωρα που τα ποσοστα του Καλαθη πανε κοντα στα περσινα ο Κιλπατρικ πλησιαζει τον Μητογλου ως ο παικτης με το χειροτερο ποσοστο τριποντου στο ροστερ
Μητογλου 20%,Κιλπατρικ 22,7%,Καλαθης 27%,Θανασης 28,6%

Για Πειν ουδεν σχολιο.Του χρονου τον Γεναρη αν εχουμε θεμα με κανα ψηλο να τον ξαναφερουμε
vforvendetta85
Χθες το βράδυ οι Παπαγιάννης και Θανάσης έκαναν την διαφορά, είναι οι παίκτες που έδωσαν το κάτι παραπάνω σε σχέση με αυτό που δίνουν συνήθως.

Ωραίο και γρήγορο μπάσκετ, και από όλους χθές μόνο Μήτογλου δεν μου άρεσε καθόλου, πιστεύω πως έκανε άσχημο παιχνίδι, ήρθε και ο τραυματισμός και έδεσε το γλυκό.

Το σχήμα με Καλάθη, Λαγκφορντ και Κιλμπατρικ δούλεψε πολύ καλά και όταν μπήκε και ο Βουγιούκας η διαφορά εκτοξεύθηκε (απέναντι βέβαια σε μια ανύπαρκτη front line).

Για τον Κιλμπατρικ διαφωνώ με πολλούς που τον θεωρούν μέτριο. Προφανώς και δεν το έχει με τρίποντο, αλλά τα drive του είναι θάνατος. Χθες βράδυ π.χ. ενώ ήταν εξαφανισμένος επιθετικά κάνει 3 ενέργειες και σε συνδυασμό με 2 δίποντα του Λαγκφορντ ξεμπλοκαραν όλη την ομάδα. Αμυντικά τον θεωρώ πάρα πολύ καλό, με διάθεση να μαρκάρει, με βοήθειες και στο ένας προς έναν κλείνει καλά τον αντίπαλο. Αλλά...σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί το συμβόλαιο του.
stefkorner
QUOTE (green_sky @ Mar 1 2019, 15:36 ) *
Υ.Γ.4 Παιζει ασχημα ο Παναθηναικος ,10 σελιδες στο μπαμ με μουρμουρα.Παιζει καλα ο Παναθηναικος ενα δισελιδο με το ζορι......



εσενα για παραδειγμα στις μουρμουρες μονο σε θυμαμαι ! αν βαζαμε μεσα και τους εαυτους μας στην παρατηρηση
μπορει να φταναμε σε πιο χρησιμα συμπερασματα wink.gif



green_sky
QUOTE (stefkorner @ Mar 1 2019, 11:48 ) *
εσενα για παραδειγμα στις μουρμουρες μονο σε θυμαμαι ! αν βαζαμε μεσα και τους εαυτους μας στην παρατηρηση
μπορει να φταναμε σε πιο χρησιμα συμπερασματα wink.gif

Μαλλον δεν εχεις καλη μνημη.Το σωστο θα ηταν να γραψεις "εσενα σε θυμαμαι και στις μουρμουρες".
Οταν βλεπεις το στραβο δεν γινεται να μην το γραψεις.Οπως επισης οταν βλεπεις κατι θετικο,δεν γινεται επισης να μην το γραψεις.
Το κακο ειναι να γραφεις μονο τα στραβα.
Παντα φιλικα ετσι ?
stefkorner
QUOTE (green_sky @ Mar 1 2019, 17:04 ) *
Εχω την εντυπωση γιατι τον παρατησουσα και στο παιχνιδι στη Ροδο, οτι ο Πειν δεν παιζει συγκεντρωμενα.Δεν στροφαρει γρηγορα.


η ελλιπης συγκεντρωση συνδεεται με αργες στροφες του νου ; blink.gif ;
μαλλον καμια σχεση !ισως και το αντιθετο..!
εχουμε πει !ο παικτης εχει μια συγκεκριμενη παθηση κ εχει κυκλοφορησει αυτο !
αν δεν κανω λαθος συγκεκριμενα ειναι αυτη : Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής και Υπερκινητικότητας
green_sky
QUOTE (stefkorner @ Mar 1 2019, 12:30 ) *
η ελλιπης συγκεντρωση συνδεεται με αργες στροφες του νου ; blink.gif ;
μαλλον καμια σχεση !ισως και το αντιθετο..!
εχουμε πει !ο παικτης εχει μια συγκεκριμενη παθηση κ εχει κυκλοφορησει αυτο !
αν δεν κανω λαθος συγκεκριμενα ειναι αυτη : Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής και Υπερκινητικότητας

Και παλι κανεις λαθος.Η παθηση του Πειν ειναι καθαρα παθολογικη.Δεν εχει αυτο που αναφερεις.Ψαξε καλυτερα στο ιντερνετ.
Μην προσπαθεις φιλε μου να πιαστεις απο μια λεξη που γραφω και να την κανεις λαστιχο.Μπασκετακι σχολιαζουμε.
Αυτο που εννοω επι του προκειμενου, για να γινω και πιο κατανοητος ισως,ειναι οτι ο Πειν δεν εχει την ικανοτητα να διαβαζει καλα το παιχνιδι και χανεται μεσα σε αυτο.
Οταν δεν κατανοεις κατι ειναι αυτονοητο οτι δεν θα στροφαρεις και γρηγορα, για να πραξεις.
Το οτι αφαιρειται μεσα στο ματς ειναι νομιζω κατι ευκολο να διαπιστωθει αν καποιος επικεντρωθει στις κινησεις του.
Και τα δυο τα παραπανω δεν εχουν να κανουν ουτε με διασπαση προσοχης ουτε βεβαια με την υπερκινητικοτητα που τις περισσοτερες φορες συνδεεται με αυτισμο.
Thodoros
Χθες η ομάδα έκανε αυτό που έπρεπε.
Είναι μια αρχή και αυτό, γιατί πριν μερικούς μήνες ακόμα και 3 παίκτες να ήταν ο αντίπαλος! έξω δεν λέγαμε να κερδίσουμε με τίποτα.

Τώρα περισσότερα για το ματς δεν έχει αξία να πούμε , ok η Κανάρια δεν ήταν ζεστή δεν είχε κίνητρο για κάτι αλλά σίγουρα δεν ήταν αδιάφορη ..οπότε πιστώνεται ως Νίκη και ας πούμε ότι παρουσιαστήκαμε και σοβαροί (σημαντικό αυτό).

Το Πρόγραμμα είναι δύσκολο , σίγουρα πρέπει να πάμε βήμα βήμα το επόμενο ματς είναι και αυτό σχετικά στα μέτρα μας , αλλά χρειάζεται να μπούμε συγκεντρωμένοι .

ΥΓ. το ότι έγινε ολόκληρη κουβέντα για τον Έρικσον , αυτά μόνο εδώ! και πουθενά αλλού .... ας δούμε πρώτα τι βασικούρες θα έρθουν και μετά βλέπουμε αν ο Έρικσον ή ο Χ κουμπώνει , από μόνος του δεν είναι σοβαρή συζήτηση πόσο μάλλον όταν και στα σχήματα μπαίνει ως κομπάρσος.

ΥΓ2. Τα αποτελέσματα δεν μας πήγαν οπότε το πρόγραμμα μόνο εύκολο δεν είναι .
Looter
Προσωπικά περιμένα επικράτηση χθες , η Κανάρια έχει ρίξει όλο το βάρος στο πρωτάθλημα για να μην υποβιβαστεί.
Διαφωνώ με την αισιοδοξία που έχει βγει μετά από χθες , μιλάμε για μια ομάδα που έπαιζε απλά επειδή έπρεπε να παίξει.

Ο αινθουσιασμός επίσης για τον Παπατζόν με βρίσκεις επίσης αντίθετο. Χωρίς αντίπαλο έπαιζε και κατάφερε πάλι να εκνευρίσει σε ορισμένες φάσεις ενώ στην άμυνα ήταν και πάλι τρύπα. 9 ριμπάουντ ο Τιλί χθες...

Ο Κιλπάκτρικ σε κάθε παιχνίδι που τον βλέπω μου αρέσει ακόμα περισσότερο. Θα δώσει σκορ σε σημεία που η μπάλα καίει ακόμα και όταν δεν είναι μέρα του , δε θα εκβιάσει πολλές προσπάθειες όταν δεν του βγαίνει το παιχνίδι ενώ στην άμυνα είναι σταθερά σοβαρός. Παίκτης ομάδας που φαίνεται ξεκάθαρα ότι δουλεύει , είναι παίκτης υψηλού επιπέδου και πιστεύω ότι αν στηριχθεί για κάνει το μπαμ.

Για τον Πέιν μου είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ το DNP. Μπορεί κάποιος από την διοίκηση που τον επέλεξε να μας πει τι ακριβώς συμβαίνει;; Ο γεροΛάμσε ΕΠΑΙΖΕ τουλάχιστο 10-12 λεπτάκια..

Τον Ρικ τον πάω και εγώ με τα χίλια αλλά εσείς οι πιο μπασκετικοί που έχετε ενθουσιαστεί , μπορείτε να μου πείτε τι αλλαγές είδατε χθες που να αποτελούν έργο και δουλειά του προπονητή;;

Γιατί εγώ προσωπικά είδα μια ελλιπή και κακή ομάδα να προσπαθεί να ασελγήσει επί ενός πτώματος και να μην μπορεί κιόας για 25-30 λεπτά...

ΜΑΚΑΡΙ να κάνω λάθος και να πάει τρένο στις 6 αγωνιστικές που απομένουν αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ πως αυτή ομάδα θα νικήσει τη Ρεάλ στο ΟΑΚΑ , τη Μπασκόνια με 10+ πόντους , κλπ...
Thodoros
QUOTE (Looter @ Mar 1 2019, 16:10 ) *
Τον Ρικ τον πάω και εγώ με τα χίλια αλλά εσείς οι πιο μπασκετικοί που έχετε ενθουσιαστεί , μπορείτε να μου πείτε τι αλλαγές είδατε χθες που να αποτελούν έργο και δουλειά του προπονητή;;

Γιατί εγώ προσωπικά είδα μια ελλιπή και κακή ομάδα να προσπαθεί να ασελγήσει επί ενός πτώματος και να μην μπορεί κιόας για 25-30 λεπτά...

ΜΑΚΑΡΙ να κάνω λάθος και να πάει τρένο στις 6 αγωνιστικές που απομένουν αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ πως αυτή ομάδα θα νικήσει τη Ρεάλ στο ΟΑΚΑ , τη Μπασκόνια με 10+ πόντους , κλπ...



Θα σου απαντήσω όχι όμως ως μπασκετικός (γιατί εδώ μέσα είναι καθαρά υποκειμενικό αν θεωρεί κάποιος ότι ξέρει το Τόπι και είναι προσωπική του άποψη και μόνο!)

Λοιπόν στην ουσία δεν είδαμε τίποτα σπουδαίο, αλλά και τίποτα λάθος (γιατί αν δεις όλοι οι παίκτες έστω και κάτι έκαναν. Ναι ακόμα και αυτός ο χάλιας ο Μπαρμπαγιάννης έκανε μια καλή εμφάνιση που εδώ που τα λέμε και με τα μέχρι τώρα δεδομένα δεν ήταν και σίγουρο ότι θα μπορέσει να σταθεί. Εγώ πάντως για τον Κιλ Πάτρικ διαφωνώ σε αυτό που είπες : δεν ήρθε για να είναι μετρημένος(Μέτριος) και ούτε έκανε και κανένα ματς σπουδαίο χθες! παίκτης που μην ξεχνάμε κοστολογεί τον εαυτούλη του 2.4Μ το χρόνο , δλδ 700χιλ πάνω από τον Τζειμς της υπεραξίας της Αρμάνι (όχι ούτε τα μισά δεν έχει κάνει ακόμα, ζητάει πολλά και δεν έχει δείξει ακόμα χαρακτήρα παίκτη nba) ... και μπορεί χθες να έφτανε ο Κιθ να στο πάρει μόνος του σε άλλα θα πρέπει να κάνει ματσάρα για να μας πείσει ότι αξίζει να ζητάει συμβόλαιο πάνω από 1.5 (θα πω εγω) όμως αυτούς είχε αυτούς έβαλε και μάλιστα με σωστό ροτέσιον ώστε να μην είναι και χώματα .

Τέλος μην ξεχνάμε ότι η ίδια ομάδα πριν κάποιους μήνες είχε βρει σε χάλια φάση την Μπασκόνια και την ανάστησε με ένα σόλο του Κιθ τότε και μια ομάδα στα χαμένα και κατάφερε να χάσει από την μισή Χιμκι ... δεν θεωρώ ότι η χθεσινή Κανάρια ήταν χειρότερη από τις δύο παραπάνω στο μεταξύ μας ματς , απλά στα 2 χαμένα τα κάναμε όλα λάθος! (οπότε ναι και ο Ρικ φαίνεται να ξέρει να κάνει 2~3 Βασικά πράγματα Σωστά και καλά!)

Κανένας δεν είπε ότι είναι εύκολο αλλά αν είναι σοβαρός ο Παναθηναϊκός μπορεί να κάνει το +10 στο ΟΑΚΑ με Μπασκόνια! πόσο μάλλον αν τότε είναι έτοιμος και από παίκτες δλδ να έχει και Ματ να έχει και Κιθ να έχει και Κιλ Πάτρικ καθώς και Πειν στην εξίσωση ...ελπίζω μόνο να μην χάσουμε τον Μήτολγου μετά από τα χθεσινά άσχημα νέα .

Η Ρεάλ είναι προτελευταία αγωνιστική αν μέχρι τότε τα έχει πάει καλά δεν βλέπω τον λόγο να μην μπορεί να παίξει στα ίσα ο Παναθηναϊκός την ίδια ώρα που οι Μαδριλένοι θα έχουν προκριθεί και ίσως έχει κριθεί και η θέση τους .... γιατί να ρισκάρουν τραυματισμό πριν τα βασικά ματς ?

Αν αναλογιστούμε ότι με Πασκουάλ το μόνο διπλό που έφερε ήταν με Μπουντου και με άσχημη απόδοση που είχαμε! τότε χθες κάναμε το αποδοτικότερο μας παιχνίδι εκτός! μέχρι τώρα γιατί και νίκη ήρθε και άνετα στο τέλος και με τρομερή επιθετική λειτουργία. Ήταν μια καλή αρχή και σε ένα κρίσιμο σημείο κι όλας ''τώρα πρέπει να δείξει χαρακτήρα''.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.