Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Εξισώσεις ΝΒΑHolic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
dizzy_fingers
1η εξίσωση

"Λοιπόν, η παρακάτω φόρμουλα είναι η απλούστερη από τις δύο και βαθμολογεί τους παίχτες γενικότερα σε (σχεδόν) κάθε τομέα, στατιστικό και μη. Οι βαθμολογίες κυμαίνονται από 10 ως 20 (το βρήκα πιο ελκυστικό από την κλίμακα 0-10, αν και δεν υπάρχει διαφορά) και είναι υποκειμενικές, ανάλογα με την κρίση του καθενός.
Πρέπει να αναφέρω ότι οι βαθμολογίες είναι σταθμισμένες, δηλαδή πριν από κάθε τομέα, μπαίνει ένας συντελεστής, που δείχνει πόσο σημαντικός είναι ένας τομέας για τη θέση του. Έτσι, όπως θα δείτε, ένας σέντερ έχει συντελεστή μόλις 0,3 στα κλεψίματα (έτσι, ακόμη κι αν είναι του 20, το μάξιμουμ που θα λάβει θα είναι 6 βαθμοί), ενώ στα ριμπάουντ είναι 1,4 (οπότε, αν είναι του 20, θα λάβει 28 βαθμούς).

Ο χαρακτηρισμός των τομέων, ανάλογα με τη βαθμολογία, μπορεί να είναι ως εξής:

10-11: Φρικτός
12-13: Αδύναμος
14-15: Μεσαίος
16-17: Καλός
18: Πολύ καλός
19: Σχεδόν ριστος
20: Υποψήφιος για Greatest Of All Time


Αναλυτικά, ο πίνακας, για τις 5 θέσεις και για 18 διαφορετικούς τομείς (Sorry αν κάπου δεν υπάρχει ομοιομορφία):


Λάθη 1,0 1,0 1,0 0,8 0,7
Φάουλ 0,7 0,7 0,8 0,9 1,0
Ηλικία(αντοχή) 0,8 0,7 0,7 0,6 0,5
Τραυματισμοί 1,0 1,0 1,1 1,2 1,2
Ηγεσία-Clutch 1,5 1,5 1,5 1,4 1,4
Αθλ.προσόντα 0,7 0,9 0,9 0,9 0,9
Ταχύτητα 1,3 1,2 1,1 0,9 0,8
Σωμ.δύναμη 0,3 0,5 0,7 1,0 1,4
μυνα ατ-ομαδ 1,0 1,0 1,1 1,2 1,3
Εμπειρία 1,2 1,2 1,2 1,2 1,2
Κλεψίματα 1,0 1,0 0,9 0,6 0,3
Κοψίματα 0,2 0,3 0,5 0,8 1,2
Ασίστ 1,4 1,0 1,0 0,6 0,5
Ριμπάουντ 0,4 0,5 0,8 1,0 1,4
Βολές 0,8 0,8 0,8 0,7 0,6
Δίποντα 0,6 0,8 1,0 1,1 1,3
Τρίποντα 0,8 1,0 0,9 0,4 0,1
Πόντοι 1,0 1,3 1,3 1,3 1,3


Το μέγιστο που μπορεί να λάβει κάποιος παίχτης ανάλογα με τη θέση είναι:

Πόιντ γκαρντ: 314
Σούτινγκ γκαρντ: 328
Σμολ φόργουορντ: 346
Πάουερ φόργουορντ: 332
Σέντερ: 342

Η βαθμολογία ενός παίχτη με άριστα το 20 ισοδυναμεί με: (άθροισμα των βαθμολογιών όλων των τομέων μαζί / (διά) μάξιμουμ βαθμοί για τη θέση του) x 20."

By NBAholic.
dizzy_fingers
2η εξίσωση


" Λοιπόν, αυτός είναι ο δεύτερος τύπος, ο οποίος αξιολογεί την πορεία των παιχτών, χρονιά ανά χρονιά (οπότε μπορείτε να βγάζετε είτε σύνολο είτε μέσους όρους).
Αυτό που δεν έχω καταφέρει να συμπεριλάβω ακόμη είναι η άμυνα, για την οποία, τα στατιστικά πολλές φορές δεν επαρκούν.

Αντίθετα με τον πρώτο τύπο, ο δεύτερος δεν έχει μάξιμουμ βαθμολογία, γιατί βασίζεται τόσο στη στατιστική πορεία ενός παίχτη (όπως και στο TEN-DEX) όσο και στην πορεία της ομάδας του. Όμως, εμπειρικά, μετά από μερικές δοκιμές, φαίνεται ποιες βαθμολογίες είναι καλές και ποιες όχι.

Η πορεία των διαδικασιών είναι η εξής:

1. Βρίσκουμε τους στατιστικούς βαθμούς: Αυτούς τους υπολόγισα ως (πόντοι+1,5 επί ριμπάουντ+2,2 επί ασίστ+(εύστοχες βολές-άστοχες βολές)+ 2 επί (εύστοχα δίποντα-άστοχα δίποντα)+3 επί (εύστοχα τρίποντα-άστοχα τρίποντα). Όλος αυτός ο τύπος πρέπει να περιλαμβάνει τους ΜΕΣΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ρέγκιουλαρ σίζον+πλέι οφ (ακόμη και για τα σουτ, πρέπει να λαμβάνεται ο μέσος όρος). Ονομάζουμε τον αριθμό αυτό «Α» ή «στατιστικούς βαθμούς».

Στα ριμπάουντ έδωσα συντελεστή 1,5, γιατί συμβάλλουν περισσότερο στη νίκη από έναν απλό πόντο, δεδομένου ότι μπορεί να είναι είτε αμυντικά (άρα προϊόν καλής άμυνας, που δίνουν τη δυνατότητα επίθεσης) είτε επιθετικά. Δυστυχώς, δεν ξέρω πόσα ακριβώς ριμπάουντ αντιστοιχούν σε αντίστοιχο σκοράρισμα, αλλά είναι σίγουρα λάθος να υποθέσουμε ότι ο συντελεστής πρέπει να ισούται με το πηλίκο πόντοι/ριμπάουντ, δεδομένου ότι ένα μεγάλο ποσοστό πόντων σημειώνεται χωρίς να προηγηθεί ριμπάουντ.
Στις ασίστ, έδωσα συντελεστή 2,2 (μια ασίστ=2,2 πόντοι), γιατί συμπεριέλαβα τα τρίποντα και τα έμμεσα τρίποντα.

Η σχέση εύστοχα σουτ-άστοχα σουτ συμπεριλήφθηκε για να φανεί πόσο αποτελεσματικός υπήρξε ένας παίχτης στις επιλογές των σουτ του.
Επίτηδες δε συμπεριέλαβα τα στατιστικά «κλεψίματα-κοψίματα-λάθη», γιατί επί πολλά χρόνια δεν υπήρχαν επίσημες μετρήσεις, αλλά και γιατί δεν είναι δύσκολο να υπολογίσω τι συντελεστής πρέπει να μπει στο καθένα. Ας προστεθεί, εξάλλου, ότι σε πολλούς παίχτες, τα τρία αυτά στατιστικά περίπου αλληλοεξουδετερώνονται.

2. Βλέπουμε την τιμή των στατιστικών βαθμών και προσθέτουμε επιπλέον βαθμούς για την ανάλογη πορεία της ομάδας στα πλέι οφ, ως εξής:

Εκτός πλέι οφ (0-20 στατιστικοί βαθμοί)=0 (σόρι, αλλά…)
Εκτός πλέι οφ (20,1-30 στατιστικοί βαθμοί)=5
Εκτός πλέι οφ (30,1-45 στατιστικοί βαθμοί)=10
Εκτός πλέι οφ (45,1+ στατιστικοί βαθμοί)=20
1ος Γύρος πλέι οφ (0-20 στατιστικοί βαθμοί)=5
1ος Γύρος πλέι οφ (20,1-30 στατιστικοί βαθμοί)=10
1ος Γύρος πλέι οφ (30,1-45 στατιστικοί βαθμοί)=15
1ος Γύρος πλέι οφ (45,1+ στατιστικοί βαθμοί)=25
Ημιτελικοί Περιφέρειας (0-20 στατιστικοί βαθμοί)=10
Ημιτελικοί Περιφέρειας (20,1-30 στατιστικοί βαθμοί)=20
Ημιτελικοί Περιφέρειας (30,1-45 στατιστικοί βαθμοί)=25
Ημιτελικοί Περιφέρειας (45,1+ στατιστικοί βαθμοί)=35
Τελικοί Περιφέρειας (0-20 στατιστικοί βαθμοί)=15 (μάξιμουμ)
Τελικοί Περιφέρειας (20,1-30 στατιστικοί βαθμοί)=25
Τελικοί Περιφέρειας (30,1-45 στατιστικοί βαθμοί)=30
Τελικοί Περιφέρειας (45,1+ στατιστικοί βαθμοί)=45
Φιναλίστ (0-20 στατιστικοί βαθμοί)=15
Φιναλίστ (20,1-30 στατιστικοί βαθμοί)=30
Φιναλίστ (30,1-45 στατιστικοί βαθμοί)=40
Φιναλίστ (45,1+ στατιστικοί βαθμοί)=60
Πρωταθλητές (0-20 στατιστικοί βαθμοί)=15
Πρωταθλητές (20,1-30 στατιστικοί βαθμοί)=30
Πρωταθλητές (30,1-45 στατιστικοί βαθμοί)=45
Πρωταθλητές (45,1+ στατιστικοί βαθμοί)=70


Ονομάζουμε τον αριθμό αυτό «Β»

Έτσι, γίνεται γνωστό το πόσο πρέπει να επιβραβευθεί ένας παίχτης για την όλη πορεία της ομάδας του στα πλέι οφ. Βλέπουμε, π.χ, ότι ένας παίχτης με 50 στατιστικούς βαθμούς θα επιβραβευθεί περισσότερο από έναν παίχτη με 18, ακόμη κι αν ο πρώτος δεν πέρασε καν στα πλέι οφ, ενώ ο δεύτερος πήρε το πρωτάθλημα.

Θα ήθελα να λάβω υπόψη και τη ρέγκιουλαρ σίζον, αλλά είναι αδύνατο με τα φτωχά μας δεδομένα να βρούμε τι ακριβές ρεκόρ είχε μια ομάδα όσο έπαιζε ένας παίχτης, που έχασε, πχ, 20 παιχνίδια από τραυματισμό.

3. Επιστρέφουμε στα στατιστικά του και βλέπουμε αν βρισκόταν κοντά στην κορυφή κάποιας στατιστικής κατηγορίας (εκτός από κλεψίματα-κοψίματα-λάθη) ή όχι. Αυτό γίνεται όχι μόνο για να επιβραβευθεί αυτός που τα κατάφερε, αλλά και για να φανεί το αν εκμεταλλεύθηκε ή όχι τις συγκυρίες για να βρεθεί στην κορυφή. Έτσι, πχ, ένας παίχτης με 13 ριμπάουντ μέσο όρο σήμερα μπορεί να βρεθεί στο τοπ-3, αλλά ένας με 13 ριμπάουντ μέσο όρο το 1965 δε θα αρκούσε για τόσο ψηλά. Οπότε, το επιπλέον μπόνους θα το λάβει μόνο ο σημερινός.

Τα μπόνους καθορίστηκαν ως εξής:

Τοπ-10 σε πόντους: 10 βαθμοί
Τοπ-10 σε ριμπάουντ-ασίστ-ευστοχία εντός παιδιάς: 8 βαθμοί
Τοπ-10 σε ευστοχία σε βολές-τρίποντα: 5 βαθμοί

Τοπ-3 σε πόντους: 25 βαθμοί
Τοπ-3 σε ριμπάουντ-ασίστ-ευστοχία εντός παιδιάς: 20 βαθμοί
Τοπ-3 σε ευστοχία σε βολές-τρίποντα: 12 βαθμοί

Φυσικά, αν κάποιος είναι στο Τοπ-3, θα λάβει μόνο τους βαθμούς της 2ης κατηγορίας, έτσι; Μη γίνουμε και σπάταλοι!

Ονομάστε τον αριθμό αυτό «Γ».

Προσθέστε Α+Β+Γ και (ΟΥΦ!), παίρνετε το αποτέλεσμα.

Στον τύπο δε συμπεριέλαβα βραβεία και διακρίσεις, γιατί αυτά είναι υποκειμενικά και πολλές φορές δε΄χονται αμφισβητήσεις σχετικά με το ποιος ήταν ο καλύτερος, όπως π.χ, το 1999 που το MVP πήγε στο Μαλόουν, αντί να πάει στον Ντάνκαν ή το Σακίλ ή πέρυσι, που ο Κόμπι συμπεριλήφθηκε στην Α΄ Αμυντική Πεντάδα και ο Μπόουεν μόλις στη Β΄…"

Βy NBAholic.
dizzy_fingers
Να συμπληρώσω κι εγώ με την πλευρά μου ότι έχω φτιάξει ένα excel αρχείο με το οποίο μπορείτε να υπολογίζετε αυτόματα τους τύπους - απλά θα απαντάτε στις ερωτήσεις.

Κατεβάστε το αρχείο.

Μέγεθος 67 ΚΒ.
harris
Παρακαλώ...???? blink.gif

Ορίστε...??? huh.gif

wacko.gif 7.gif 17.gif 40.gif
dizzy_fingers
Χαχαχαχα...21.gif

Που το ξέθαψες αυτό το θέμα βρε???
Τι δεν καταλαβαίνεις να σου εξηγήσουμε? biggrin.gif

Κατέβασες το αρχειάκι να δεις πως δουλεύει?
harris
Mπααααα.... blink.gif αστο καλυτερα.........,ακρια απο εμας οι τρελοι... biggrin.gif
dizzy_fingers
Κατέβασε τουλάχιστον το xls αρχείο (μόνο 67 ΚΒ είναι).
Άνοιξέ το με το excel και απλά δώσε τα στατιστικά του παίχτη για τον οποίο θέλεις να βγάλεις τη βαθμολογία του.

Πες μας ποιόν παίχτη έβαλες και τί βαθμό σου έβγαλε.
Περιμένω!
harris
Τι στατιστικά να βαλω????χρονιας???
harris
Δεν κατεβαινει το αρχειο....παταω και βγαζει η σελιδα εχει ληξει...
dizzy_fingers
Σίγουρα?
Για ξαναπάτα.
harris
Σίγουρα

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
dizzy_fingers
QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 4 2005, 03:22 AM)
Να συμπληρώσω κι εγώ με την πλευρά μου ότι έχω φτιάξει ένα excel αρχείο με το οποίο μπορείτε να υπολογίζετε αυτόματα τους τύπους - απλά θα απαντάτε στις ερωτήσεις.

Κατεβάστε το αρχείο.

Μέγεθος 67 ΚΒ.
*



ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΝΚ(δεξί κλικ και save target as)???
Πως μου κατεβαίνει εμένα?
harris
απλα επειδη το εχεις στον η/υ σου κατεβαινει....εμενα οχι....τλπ...δεν πειραζει.
dizzy_fingers
Το έχω σβήσει και το έχω κατεβάσει 4 φορές στον υπολογιστή μου.
Τι στο καλό συμβαίνει...ο δαίμονας του φόρουμ ξαναχτύπησε?
dizzy_fingers
Το αρχείο ανέβηκε και στα downloads, οπότε μπορείς να το πάρεις κι από εκεί, αν δεν δουλεύει το παραπάνω λινκ.
NBAholic
Κατά σύμπτωση έκανα πριν λίγες μέρες μια μίνι έρευνα για να διαπιστώσω αν η αξία των ριμπάουντ είναι ορθή. Δεδομένου ότι ένα ριμπάουντ ισοδυναμεί με μια επίθεση περισσότερη από πλευράς της ομάδας που το μαζεύει συν μια λιγότερη από πλευράς αντιπάλου και υπολογίζοντας πόσοι πόντοι μπαίνουν ανά επίθεση, αναφέρω ότι ο αριθμός 1,5 είναι μια καλή προσέγγιση για στατιστικά πριν το 1980. Από το '80 κι έπειτα, η τιμή αυξάνει σε περίπου 1,7.

Με την ίδια λογική, την ίδια αξία θα πρέπει να έχουν τα κλεψίματα και κοψίματα, παρότι πολύ σπανιότερα, και την αντίστροφη (αρνητική, δηλαδή) τα λάθη.

Οπότε, Dizzy, μπορείς να κάνεις ένα update, τουλάχιστον στα ριμπάουντ, γιατί στα υπόλοιπα είμαι διχασμένος ακόμη. biggrin.gif
dizzy_fingers
Όταν αποφασίσεις πες μου να τα αλλάξω wink.gif.

tongue.gif
NBAholic
Άλλαξε μόνο όσα αφορούν στα ριμπάουντ.
Α, επίσης, πρέπει να αυξηθούν λίγο οι στατιστικοί βαθμοί που καθορίζουν το σούπερσταρ. Θυμάσαι όλα εκείνα που απορρέουν για όποιον έχει 45,1+ βαθμούς; Αύξησε το όριο σε 50,1+ (οπότε η προηγούμενη κατηγορία θα έχει μάξιμουμ 50 αντί 45).

Χάρη, κάνε τις δοκιμές σου με όποιον ΝΒΑερ θέλεις. Βάλε στατιστικά χρονιάς.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.