Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερος ξένος στην ιστορία της Α1
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
berry
Αφου πηρα το ΟΚ απο τον benchwarmer και απο την στιγμη που εχουν βγει τα συμπερασματα στις δημοσκοπισεις για τον καλυτερο ξενο ανα θεση στην Α1 , νομιζω οτι ειναι καιρος να βγαλουμε και τον καλυτερο ξενο γενικα

διαλεξα ετσι τους 4 καλυτερους ανα θεση , οπως τους επιλεξαμε στις αλλες ψηφοφοριες

εβαλα δικαιωμα πολλαπλης επιλογης σε περιπτωση που θεωρειτε ισαξιους καποιους

εγω ψηφισα τον εαυτο μου παλι smiley.gif και τον ινγκραμ
zorba
QUOTE(berry @ May 19 2011, 08:43 ) *
Αφου πηρα το ΟΚ απο τον benchwarmer και απο την στιγμη που εχουν βγει τα συμπερασματα στις δημοσκοπισεις για τον καλυτερο ξενο ανα θεση στην Α1 , νομιζω οτι ειναι καιρος να βγαλουμε και τον καλυτερο ξενο γενικα

διαλεξα ετσι τους 4 καλυτερους ανα θεση , οπως τους επιλεξαμε στις αλλες ψηφοφοριες

εβαλα δικαιωμα πολλαπλης επιλογης σε περιπτωση που θεωρειτε ισαξιους καποιους

εγω ψηφισα τον εαυτο μου παλι smiley.gif και τον ινγκραμ


Έχεις κι από μένα ψήφο, και άνευ λαδώματος...
Και πού δεν κέρδισε αυτός ο παίκτης!
Vas
Σύμφωνα με τις επιδόσεις του στην ελλάδα ή σαν καριέρα?

Αν είναι σαν καριερα τότε είναι μακραν ο Ντομινικ και μετά ο Στογιάνκοβιτς (που δεν τον εχεις βάλει!).

Σαν επιδόσεις στην Ελλάδα, Ουιγκινς, Ινγραμ, Φορντ & Πασπαλι!
kolokotronis
Ντέγιαν και μετά Μπέρυ.
rankin
Άλφονσο Φορντ, για καθαρά συναισθηματικούς λόγους...
Dino Charito
QUOTE(Vas @ May 20 2011, 14:26 ) *
Σύμφωνα με τις επιδόσεις του στην ελλάδα ή σαν καριέρα?

Αν είναι σαν καριερα τότε είναι μακραν ο Ντομινικ και μετά ο Στογιάνκοβιτς (που δεν τον εχεις βάλει!).

Σαν επιδόσεις στην Ελλάδα, Ουιγκινς, Ινγραμ, Φορντ & Πασπαλι!


Σαν καριέρα είναι Ντομινικ και Ράτζα, δε το συζητώ.
Στην Ελλάδα είναι Ουιγκινς, Ινγκραμ, Πασπαλι, εγώ θα έβαζα και τον Ταρπλευ
και φυσικά Γουόλτερ "δε θελω προπονηση κοουτς" Μπέρυ.
berry
QUOTE(Vas @ May 20 2011, 14:26 ) *
Σύμφωνα με τις επιδόσεις του στην ελλάδα ή σαν καριέρα?

Αν είναι σαν καριερα τότε είναι μακραν ο Ντομινικ και μετά ο Στογιάνκοβιτς (που δεν τον εχεις βάλει!).

Σαν επιδόσεις στην Ελλάδα, Ουιγκινς, Ινγραμ, Φορντ & Πασπαλι!


για Ελλαδα μιλαμε φυσικα

αν ηταν για καριερα δεν χρειαζοταν καν ψηφοφορια

μετα τον Ντομινικ το χαος

Υ.Γ πεντραγκ στογιακοβιτς ? πετρος κινης εννοεις ετσι ? wink.gif
pete7
για συναισθηματικους λογους Λινας Εντι κ Τομιτς που δεν υπαρχει.
Timemaster
εντάξει δεν είναι μόνο ο Ντομινίκ που έκανε καριέρα στο ΝΒΑ και ήρθε...
υπάρχει μια αρκετά μεγάλη λίστα με μεγάλα ονόματα που πέρασαν από την Α1 αλλά ήρθαν για τα ένσημα και δεν απέδωσαν και πολλά!


Από εμένα θα πάρει μια ψήφο ο Τάρπλευ γιατί ήταν ο ποιο ισοπεδωτικός από όλους, ο παίχτης που απλά δεν είχε αντίπαλο στο ελληνικό του πικ!
που έβαζε για την πλάκα του 20+ πόντους μαζεύοντας 10+ ριμπάουντ και κάνοντας άβατο το ζωγραφιστό.

Εν συνεχεία μια ψήφος για τον καλύτερο ρετρό παίχτη στον Ίγκραμ μιας και για εμένα είναι ο καλύτερος ξένος σκόρερ στην Ελλάδα σε μια όμορφη και ρομαντική εποχή.

Και μια ψήφο στον κύριο Ουόλτερ στάζει πιπέρι Μπέρι για την καλύτερη μακροχρόνια παρουσία στην Ελλάδα. Σταθερά στο τοπ για πολλά χρόνια.

και η τελευταία ψήφος θα πάει στο ΑΛΛΟΣ τιμώντας όλους αυτούς που ήρθαν στην Ελλάδα δεν απέδωσαν άμεσα και με το Ελληνικό δαιμόνιο δε τους δώσαμε ευκαιρία να γίνουν οι καλύτεροι.

Υ.Γ. ένας ψήφος και στον Χοσέ πικουλίν ορτίθ για την ομορφότερη παρουσία στην κερκίδα (την γυναίκα του)
il postino
μαλλον θα καταληξω στον dominant με τους πολλους τιτλους ντεκι!!

η μεγαλη μου καψουρα ομως ηταν ο εντυ τζονσον!!!ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ που ομως επαιξε μονο ενα χρονο στην ελλαδα, αρα χανει σε συγκριση.

πιο αναλυτικα,

σε διαρκεια, μπατιστ

σε καριερα πριν ερθει ελλαδα, ντομινικ

σε αποδοση στην ελλαδα, ντεγιαν

προσωπικη καψουρα, εντυ!!!

respect σε ζαρκο, ταρπλευ , ντινο, στοικο, κλιφ, ριβερς, μπανε, ινγκραμ.
berry
αφιερωμα στον Αλ


http://3-ponto.blogspot.com/2011/02/retro-...-gene-ford.html
Green Warrior
Με βάση συνδυασμό κριτηρίων όπως όνομα παίκτη, χρόνια περουσίας στην Α1, επιδόσεις του στην Ελλάδα και κύπελα και διακρίσεις


Μεγαλύτερο όνομα: Γουίλκινς

Μεγαλύτερη ηγετική παρουσία: Μποντιρόγκα

Μεγαλύτερη διάρκεια: Μπατίστ

Μεγαλύτεροι σκορερς: Ίνγκραμ, Γουίγκινς, Φορντ

Μεγαλύτερη συνολική παρουσία: Μπέρυ

Ιδιαίτερη Μνεία: Πάσπαλι, Τάρπλεϋ, Τέρνερ, Ζντοβτς, Βράνκοβιτς, Ράτζα, Ρέμπρατσα, Φορντ, Ντίνκινς

Καλύτερη πεντάδα: Ζντοβτς, Μποντιρόγκα, Πάσπαλι, Μπερυ, Ράτζα

Δεύτερη πεντάδα: Γιασικεβίτσιους, Φορντ, Τέρνερ, Μπατιστ, Ταρπλευ
Nuntius
Αλφόνσο Φορντ για συναισθηματικούς λόγους. Ήταν απλά τεράστιος.
BasketZilla
Κάνοντας στην μικρή αναδρομή στις σεζόν 1985-1990 του ΝΒΑ, για να θυμηθώ τα νιάτα μου και τα πρώτους παίκτες που είδα στην ζωή μου, παρατηρώ την λίστα με τους καλύτερους σε PER κάθε χρονιάς.

Διαβάζω τα εξής ονόματα :
Dominique Wilkins, Cliff Levingston, Thurl Bailey, Byron Scott, Roy Tarpley, Rolando Blackman, Jeff Malone, Rod Higgins,
Xavier McDaniel, Walter Berry, Reggie Theus, Eddie Johnson, John Salley, James Donaldson, Brad Sellers, Terry Catledge, Buck Johnson, Scott Skiles, Mitchell Wiggins, Rickey Pierce, Sam Vincent, Willie Anderson, Chris Morris.

Όλοι οι παραπάνω στο Top-100 κάποιας χρονιάς και τους είδαμε όλους την χρυσή δεκαετία των 90s στην χώρα μας. 20 χρόνια μετά μου φαίνεται σαν ψέμματα κυρίως όταν σκέφτομαι ότι κάποιους από αυτούς του έφεραν ο ΒΑΟ, o Ηρακλής και ο Σπόρτινγκ !


aionio talento
QUOTE(BasketZilla @ Jul 1 2014, 14:27 ) *
Κάνοντας στην μικρή αναδρομή στις σεζόν 1985-1990 του ΝΒΑ, για να θυμηθώ τα νιάτα μου και τα πρώτους παίκτες που είδα στην ζωή μου, παρατηρώ την λίστα με τους καλύτερους σε PER κάθε χρονιάς.

Διαβάζω τα εξής ονόματα :
Dominique Wilkins, Cliff Levingston, Thurl Bailey, Byron Scott, Roy Tarpley, Rolando Blackman, Jeff Malone, Rod Higgins,
Xavier McDaniel, Walter Berry, Reggie Theus, Eddie Johnson, John Salley, James Donaldson, Brad Sellers, Terry Catledge, Buck Johnson, Scott Skiles, Mitchell Wiggins, Rickey Pierce, Sam Vincent, Willie Anderson, Chris Morris.

Όλοι οι παραπάνω στο Top-100 κάποιας χρονιάς και τους είδαμε όλους την χρυσή δεκαετία των 90s στην χώρα μας. 20 χρόνια μετά μου φαίνεται σαν ψέμματα κυρίως όταν σκέφτομαι ότι κάποιους από αυτούς του έφεραν ο ΒΑΟ, o Ηρακλής και ο Σπόρτινγκ !



Βασει ''ονοματος'' Wilkins με αποσταση απο τον 2ο . .
Βασει προσφορας (για μενα) μακραν του 2ου Walter Βerry !
Και μην κοιταει κανεις τις ΜΑΤΣΑΡΕΣ σε Οσφπ Παοκ ΚΛΠ !
Ο ΡΑΘΥΜΟΣ ΤΥΠΟΣ αυτος . . smiley.gif σε ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ Α1 (δεκαετια 90) βγηκε 1ος σκορερ και 1ος ρημπαουντερ
του πρωταθληματος και ενα Ηρακλη με αλλους 2 μονο πολυ καλους συμπαικτες (Ζντοβτς - Κακιουση) ''εβγαλε''
τον Ηρακλη στην Ευρωλιγκα !!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.