Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
dizzy_fingers
[off topic]
QUOTE(Olorin)
dizzy, θα κατέβεις φέτος???

Ασφαλώς. Έχουμε παίξει έναν αγώνα(κερδίσαμε πανηγυρικά) και κερδίσαμε χθες το δεύτερο στα χαρτιά. Ερχόμαστε με φόρα φέτος καθώς έχουμε πολύ καλή ομάδα και βλέψεις για μεγάλα πράγματα.
Χμ, μήπως να ανοίγαμε ξεχωριστό τόπικ για τα πανεπιστημιακά?
[/off topic]
nash
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 24 2006, 09:05 PM) *
[off topic]

Ασφαλώς. Έχουμε παίξει έναν αγώνα(κερδίσαμε πανηγυρικά) και κερδίσαμε χθες το δεύτερο στα χαρτιά. Ερχόμαστε με φόρα φέτος καθώς έχουμε πολύ καλή ομάδα και βλέψεις για μεγάλα πράγματα.
Χμ, μήπως να ανοίγαμε ξεχωριστό τόπικ για τα πανεπιστημιακά?
[/off topic]


Σε ποια σχολή είσαι? Εγώ είμαι συμπαίκτης του Οlorin στην Πληροφορική αλλά μάλλον με βλέπω να αποσύρομαι μετά το τελευταίο παιχνίδι(σ.σ την προηγούμενη Τετάρτη)
dizzy_fingers
Γεωλογικό παίζω.
Είμαστε σε άλλους ομίλους και απ'ότι είδα, δε διασταυρωνόμαστε στην επόμενη φάση. Μην το παρατήσεις βρε.
nash
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 25 2006, 01:20 AM) *
Γεωλογικό παίζω.
Είμαστε σε άλλους ομίλους και απ'ότι είδα, δε διασταυρωνόμαστε στην επόμενη φάση. Μην το παρατήσεις βρε.


Εγώ δε θέλω να το παρατήσω. Τα πόδια μου όμως θέλουν(έχω πρόβλημα στους προσαγωγούς)...
Πάντως αν παίξουμε αντίπαλοι θα κάνω μια προσπάθεια να κατέβω!
Olorin
Μεταξύ μας, αν δεν κατέβει ο nash (τον οποίο μετά από 1+χρόνο στο ίδιο forum, μόλις πριν 5' συνειδητοποίησα ποιος είναι... blink.gif ), δεν το κόβω να προχωράμε και τόσο πολύ (όπως έγραψα και στο forum της σχολής μας, τον θεωρώ τον καλύτερο παίκτη των τελευταίων ετών, όχι μόνο της ομάδας μας, αλλά και ολόκληρου του πρωταθήματος!), δεδομένου κιόλας ότι και το δικό μου γόνατο είναι στραπατσαρισμένο και απλώς... περιφέρομαι κάτω από τις δυο μπασκέτες!

Πάντως, σου είπα και πάλι, αν σε ενοχλούν οι προσαγωγοί (υγεία πάνω από όλα...), είσαι ευπρόσδεκτος για τη θέση του "προπονητή"... wink.gif
nash
QUOTE
θεωρώ τον καλύτερο παίκτη των τελευταίων ετών, όχι μόνο της ομάδας μας, αλλά και ολόκληρου του πρωταθήματος!),


Εδώ υπερβάλεις! Εχουν παίξει πολύ καλύτεροι παίκτες στο πρωτάθλημα.

QUOTE
δεδομένου κιόλας ότι και το δικό μου γόνατο είναι στραπατσαρισμένο και απλώς... περιφέρομαι κάτω από τις δυο μπασκέτες!
΄
Εδώ αδικείς τον εαυτό σου! Σε όσο κακή κατάσταση και να βρίσκεσαι η ομάδα είναι τελείως διαφορετική χωρίς εσένα στο παρκέ(πλαστικό είναι αλλά τελοσπάντων). Βλέπεις δεν υπάρχει άλλη ομάδα με τέτοιο ψηλό στο πρωτάθλημα.
dizzy_fingers
Τα έκανα split τα ποστ τελικά και έκανα το τόπικ που έπρεπε να είχαμε ανοίξει εδώ και καιρό, καθώς πιστεύω πως αρκετοί είναι αυτοί που συμμετέχουν στο ελληνικό NCAA ( icon_drunk.gif ).
Όλοι έχουμε κάτι να πούμε smile.gif.

Εγώ και ο garnett13 είμαστε στην ομάδα του Γεωλογικού. Έχουμε ξεκινήσει με μία μεγάλη νίκη επί της Νοσηλευτικής και τις προάλλες πήραμε στα χαρτιά τον αγώνα με τη Φαρμακευτική που δεν κατέβηκε.

Στον όμιλό μας είναι ακόμα το Μαθηματικό (δεν ξέρω ποιό από τα 2, θα σας γελάσω) και το ΜΙΘΕ.

Olorin ή Nash, πως τα πάει η ομάδα σας?
Αν έχετε τους ομίλους μπορείτε να τους ποστάρετε?
nash
Παίξαμε μόνο ένα παιχνίδι με την Πληροφορική ΙΙ και κερδίσαμε 86-66.
Αύριο στη 1 παίζουμε με τη φιλοσοφική, αλλά πιθανόν να μην παίξω ούτε έγω ούτε Olorin.

Στον όμιλο μας είναι ακόμα το Πολιτικό και το Φυσικό ΙΙΙ.
dizzy_fingers
Καλή τύχη, αν και δε νομίζω να τη χρειάζεστε ενάντια στη Φιλοσοφική tongue.gif.

Ποιό είναι το ψηλότερο που έχετε φτάσει?
Εμείς, πριν 5 χρόνια (στο πρώτο μου έτος της σχολής) αν θυμάμαι καλά είχαμε φτάσει ημιτελικό, ή προημιτελικό.
Μετά όλο μας απέκλειε το Φυσικό...είχε ένα καλό πλέι μέικερ (νομίζω Ρώσης λεγόταν) και έναν ξανθό ψηλό. Είχαμε βαρεθεί να βλέπουμε την πλάτη τους... 45.gif

Φέτος, όμως, κατεβαίνουμε δυνατά.
kolossos
Πρέπει να το ψάξω αν έχουμε ομάδα στην σχολή tongue.gif
dizzy_fingers
Πες βρε συ πάλι τη σχολή που πέρασες blush.gif...
nash
Πρόπερσι είχαμε βγει τρίτοι.Χασαμε στον ημιτελικο με 2 πόντους από την Νομική, που έπαιζε ο Σβερκούνος και ο Κοκκαλιάς(τότε του Παγκρατίου)

Πέρυσι αποκλειστήκαμε στους προημιτελικούς από καλάθι στην λήξη και αφού πρώτα είχα αποβληθεί με ανύπαρκτα φάουλ.

QUOTE
Μετά όλο μας απέκλειε το Φυσικό...είχε ένα καλό πλέι μέικερ (νομίζω Ρώσης λεγόταν) και έναν ξανθό ψηλό. Είχαμε βαρεθεί να βλέπουμε την πλάτη τους...


Ο πλέι μέικερ είναι όντως ο Ρώσσης και ο ψηλός ο Παπαϊωσήφ, οι οποίοι παίζουν στον Γκυζιακό από πέρυσι. Από αυτούς αποκλειστήκαμε πριν 3 χρόνια(στους 8 ή στους 4, δεν θυμάμαι καλά).

QUOTE
Καλή τύχη, αν και δε νομίζω να τη χρειάζεστε ενάντια στη Φιλοσοφική .


Ευχαριστώ! Ελπίζω να συναντηθούμε και να τα πούμε και από κοντά. Καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα!
kolossos
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 28 2006, 01:55 AM) *
Πες βρε συ πάλι τη σχολή που πέρασες blush.gif...


Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός Η/Υ biggrin.gif
dizzy_fingers
Α, άρα δεν παίζουμε στο ίδιο πρωτάθλημα...

Τη γλύτωσες μπαγάσα 19.gif.
Olorin
LOL, μόλις τώρα το πρόσεξα ότι έγινε ξεχωριστό topic για το εσωπανεπιστημιακό... 41.gif

Λοιπόν, κατ'αρχάς, να απαντήσω στην ερώτησή σου, καθότι είμαι αρκετά παλαιότερος από τον nash και θυμάμαι (κι έχω προλάβει) περισσότερα... tongue.gif

Στα τελευταία 6 χρόνια, καταφέραμε να παίξουμε σε 5 μικρούς τελικούς, στους 3 εκ των οποίων κατακτήσαμε το χάλκινο και δυστυχώς ούτε μια φορά δεν φτάσαμε στον τελικό, αφού και τις 5 φορές αποκλειόμασταν στον ημιτελικό είτε από το Φυσικό (3 φορές) είτε από τη Νομική (τις άλλες 2 φορές), σε σημείο να αρχίσουμε να πιστεύουμε ότι είμαστε... καταραμμένοι, αφού από ένα πρωτάθλημα 18-20 ομάδων τερματίζαμε επί 5 συνεχή χρόνια στην 3η-4η θέση και στους 3 (αν θυμάμαι καλά) από τους 5 ημιτελικούς ήμασταν μπροστά στο σκορ για πάνω από 35'!!! Πέρσι που λέγαμε ότι είχαμε ελπίδες γιατί η καλή φουρνιά ης Νομικής αποσύρθηκε, καταφέραμε για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια και αποκλειστήκαμε στον προημιτελικό από το Πολιτικό, με buzzer-beater από τα 8 μέτρα όπως είπε κι ο nash... Βέβαια, αν δεν τον είχαν αποβάλει (άδικα) λίγα λεπτά πριν τη λήξη και κυρίως αν δεν είχαμε βγει σύσσωμη η βασική 5άδα στο τέλος του 3ου 10λέπτου γιατί το σκορ είχε πάει στο +16 και νομίζαμε ότι το'χαμε καθαρίσει και θέλαμε να τσεκάρουμε το νέο αίμα, δεν νομίζω ότι υπήρχε περίπτωση να χάσουμε από αυτούς (όπως είχα γράψει στο forum της σχολής, "αποκλειστήκαμε από μια ομάδα την οποία ακόμα κι αν κερδίζαμε με 20 πόντους θα λέγαμε ότι ήμασταν τραγικοί...")

Φέτος λέγαμε όλη η παλιά φουρνιά να μην κατέβουμε, αλλά βλέποντας ότι οι νέοι είχαν όρεξη (μέχρι και e-mail μου έστελναν για να οργανώσω την ομάδα!) είπα να δοκιμάσουμε την τύχη μας για μια τελευταία φορά και μάζεψα όσους από τους παλιούς δεν έχουν πάρει ακόμα πτυχίο... Στον πρώτο αγώνα χωρίς να πιάσουμε την απόδοση του παρελθόντος, νικήσαμε παρόλα αυτά με 86-66 στον... εμφύλιο την "Πληροφορική ΙΙ". Αύριο το μεσημέρι παίζουμε με την "Φιλοσοφική", αλλά προσωπικά επειδή το γόνατό μου είναι πολύ χάλια και μετά τον αποψινό αγώνα έγινε χειρότερα, θα περιοριστώ στον ρόλο του.. προπονητή, ενώ αν δεν βαριέται θα έρθει κι ο nash για assistant... tongue.gif

Τους ομίλους τους ξέρω πάνω-κάτω, αλλά θα τους σημειώσω αύριο που θα πάω στο γήπεδο και θα τους post-άρω το απόγευμα...

Υ.Γ: Λίγα λόγια για Ρώσση και Παπαϊωσήφ... tongue.gif Ήμασταν (θεωρητικά είμαστε ακόμα αν δεν προλάβω να φύγω για φαντάρος τον Μάιο...) για πολλά χρόνια συμπαίκτες στην ομάδα του Πανεπιστημίου κι έχουμε ζήσει άπειρα σκηνικά! Με τον Παπαϊωσήφ μέχρι και Πανευρωπαϊκό έχουμε σηκώσει!!! Το καλύτερο πάντως ήταν το trash-talking ή μάλλον...το trash-SMSing που έπεφτε πριν και μετά τους αγώνες μεταξύ μας, τόσο με αυτούς τους δυο, όσο και με τον Σβερκούνο (ο Κοκκαλιάς, βαριόταν να σηκώσει το κινητό... tongue.gif )
dizzy_fingers
Αυτά είναι biggrin.gif.

Τώρα μετά τις επιτυχίες της εθνικής, από εκεί που την είχαν χ###μένη την ομάδα του μπάσκετ, βλέπεις όλο τον κόσμο να κατεβαίνει τώρα.

Εσείς κάνετε καθόλου προπονήσεις?
nash
QUOTE
Εσείς κάνετε καθόλου προπονήσεις?


Αν εννοείς σαν Πληροφορική όχι δεν κάνουμε. Απλά απ' όσο ξέρω μαζεύοναι τα παιδιά στο γυμναστήριο κάποιες φορές και παίζουν.

Παρεπιπτόντως σήμερα κερδίσαμε(όχι εύκολα) την Φιλοσοφική χωρίς να παίζει ο Olorin κι εγώ.
kolossos
Aύριο εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα κάνω ντεμπούτο με την φανέλα... της ιατρικής tongue.gif tongue.gif icon_drunk.gif 19.gif
Olorin
kolossos, έπαιξες τελικά????

dizzy, εσείς πώς πάτε?

Εμείς παίζουμε μάλλον την άλλη βδομάδα με το Πολιτικό για την πρωτιά στον όμιλο...

Εδώ είναι και οι όμιλοι που μου είχες ζητήσει...

Α'ΟΜΙΛΟΣ:
Μαθηματικό Ι
ΜΙΘΕ
Νοσηλευτκή
Γεωλογικό
Φαρμακευτική

Β'ΟΜΙΛΟΣ:
Φυσικό Ι
Οδοντιατρική
Μεταπτ. Μαθηματικού
Χημικό
Θεολογική

Γ'ΟΜΙΛΟΣ:
Φυσικό ΙΙ
Ιατρική Ι
Ιατρική ΙΙ
Οικονομικό Νομικής
Μαθηματικό ΙΙ


Δ'ΟΜΙΛΟΣ:
Πληροφορική Ι
Πληροφορική ΙΙ
Πολιτικό Νομικής
Φιλοσοφική
Φυσικό ΙΙΙ
dizzy_fingers
Την προηγούμενη Πέμπτη έπαιξε η ομάδα (εγώ δε μπόρεσα) με το Μαθηματικό Ι (αυτό είναι το καλό?) και έχασε.
Την επόμενη Πέμπτη παίζουμε με ΜΙΘΕ και κατά πάσα πιθανότητα θα κάνουμε το 3-1. Υποθέτω πως το Μαθηματικό έχει την πρώτη θέση στον όμιλό μας.

Ξέρεις πώς πάνε μετά οι διασταυρώσεις για τους ομίλους?
kolossos
Τελικά το παιχνίδι δεν έγινε απότι μου είπα και δεν έπαιξα. Πάντως στον γ όμιλο υπάρχει ιατρική Ι και ιτατρική ΙΙ.
Olorin
dizzy, θα γίνει λίγο μπερδεμένα φέτος...

Θα γίνουν στη Β'φάση 2 όμιλοι από 6 ομάδες: Οι 3 πρώτοι του Α'-Β' κι ο άλλος οι 3 πρώτοι το Γ'-Δ'...

Εκεί λέει ότι μεταφέρονται τα αποτελέσματα της Α'φάσης και στους προημιτελικούς, περνάνε οι 4 πρώτοι κάθε ομίλου, οι οποίοι παίζουν χιαστί με τους 4 του άλλου... blink.gif

Προβλέπω να σε βρίσκουμε στον Προημιτελικό, δηλαδή... wink.gif

Λογικά πάντως και αν κρίνω από πέρσι, Μαθηματικό και Φυσικό (τα Ι, εννοείται...) είναι τα φαβορί, εκτός αν βγάλουμε επιτέλους εμείς το απωθημένο μας στην τελευταία μου ευκαιρία... rolleyes.gif

kolossos, πρέπει να έχεις δίκιο, γιατί ενώ στο πρώτο χαρτί με την κλήρωση η τελευταία ομάδα αναγράφεται ως "Φιλοσοφική ΙΙ", στα αποτελέσματα υπάρχει ως 5η ομάδα του Γ'Ομίλου η "Ιατρική ΙΙ". Υποθέτω λοιπόν ότι μετά την κλήρωση θα αποφάσισε η Φιλοσοφική ΙΙ να μην κατέβει, ενώ θα εμφανίστηκε δεύτερη ομάδα από την Ιατρική, η οποία θα πήρε τη μόνη κενή θέση σε όμιλο...

Το διορθώνω με edit μόλις τώρα... wink.gif
kolossos
QUOTE
Υποθέτω λοιπόν ότι μετά την κλήρωση θα αποφάσισε η Φιλοσοφική ΙΙ να μην κατέβει, ενώ θα εμφανίστηκε δεύτερη ομάδα από την Ιατρική, η οποία θα πήρε τη μόνη κενή θέση σε όμιλο...


Δεν ξέρω για την φιλοσοφική, πάντως για την ιατρική έτσι έγινε. Μάλιστα εξελίχθηκαν πολύ γελοία σκηνικά απότι έμαθα. Επίσης σύμφωνα με πληροφορίες μου "ψήνανε" και παίκτη που παίζει Α1 να κατέβει σε κανέναν αγώνα αλλά δεν ξέρω αν τελικά τα καταφέρανε.
dizzy_fingers
Α ρε κωλόφαρδε Olorin....με όλες τις δεύτερες, τρίτες ομάδες και τα πολιτικο-οικονομικά έχετε πέσει...
Θα πάτε σφαίρα στα playoffs από τη δεύτερη φάση. tongue.gif

Με δεδομένο ότι θα κερδίσουμε το ΜΙΘΕ και θα περάσουμε ως δεύτεροι από τον όμιλό μας, υπολογίζω πως μπορούμε να τερματίσουμε 3οι στον όμιλο της δεύτερης φάσης. Οπότε διασταυρωνόμαστε με τον 2ο του άλλου ομίλου.

Εσύ, δηλαδή, ποιόν βλέπεις να τερματίζει πάνω από την Πληροφορική στη δεύτερη φάση ώστε να μας αντιμετωπίζετε? Το Ιατρικό?
Olorin
Κανέναν δε βλέπω να τερματίζει πάνω από εμάς στη Β'Φάση, εσάς βλέπω να τερματίζετε 4οι στον όμιλό σας... tongue.gif

Όχι μωρέ, απλώς, δε ξέρω την κατάσταση όλων των ομάδων και κυρίως εμείς δεν είμαστε και στα καλύτερά μας, κυρίως από άποψη υγείας, αλλά κι επειδή 1-2 βασικοί μας πήραν πτυχίο... Οπότε ούτε που ξέρω τι παίζει με τις ομάδες του ομίλου που διασταυρωνόμαστε, ενώ η Ιατρική (αν και απέναντί της έχω 3/3...) είναι πάντα ένα μυστήριο...
dizzy_fingers
Σε 12 ώρες αγωνιζόμαστε ενάντια στο ΜΙΘΕ και θα κάνουμε πιθανότατα το 3-1, μάλλον το καλύτερο ρεκόρ τα τελευταία 6 χρόνια στο γεωλογικό biggrin.gif.

Καλή μας τύχη...
dizzy_fingers
74-57 κερδίσαμε το ΜΙΘΕ και το 3-1 είναι γεγονός.

Τώρα αναπαυόμαστε στις δάφνες μας και περιμένουμε την έναρξη του 2ου γύρου μετά τα χριστούγεννα.

Τί κάνατε οι υπόλοιποι?
Olorin
Ή Τρίτη ή Τετάρτη παίζουμε με το Πολιτικό της Νομικής κι έχουμε κι οι δυο 3-0, οπότε ο νικητής βγαίνει πρώτος στον όμιλο...
Olorin
Τελικά, το περσινό πρωτάθλημα είχε άδοξο τέλος λόγω των καταλήψεων, οπότε αφέθηκε και το thread...

Κατεβαίνει φέτος κανείς από εδώ (dizzy???) ή όχι???

Αν και πρόσφατα πτυχιούχος, έμαθα πριν από 2 βδομάδες ότι δικαιούμαι και φέτος να λάβω μέρος, οπότε λέω να κάνω το μεγάλο comeback ( tongue.gif ) έστω και στα play-offs...

Την Πέμπτη 8/5 λοιπόν, στις 13:30, παίζουμε (Πληροφορική) προημιτελικό με την Φιλοσοφική.

Αν μάθω, θα γράψω και τα υπόλοιπα ζευγάρια των προημιτελικών...
shadow#7
ποτε αρχιζουν οι αγώνες??? είναι καιρο ανενεργο το τοπικ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.