Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαιτησία αγώνων Παναθηναικου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
shtarkws
Εφόσον δεν δημιουργείται αντιπαράθεση,προσωρινά σχολιασμός φάσεων εδώ και αυτο για να προστατευθουν οι χρηστες που θελουν απλα να μιλησουν για μπασκετ χωρις να ειναι αναγκασμενοι να ανεχονται αντιπαραθεσεις . Αν ξεφύγει η κατάσταση το τόπικ θα κλειδώσει
ice-wolf
Αν σφυριζουν ετσι μεσα στο ΟΑΚΑ, δεν θελω να φανταστω τι εχει να γινει την αλλη βδομάδα στην Πόλη.
Special_One
δεν έχει νόημα το τόπικ και οι αναφορές σε διαιτησία γενικά όσο έχουμε σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα.

Με την διαιτησία να ασχοληθούμε όταν θα έχουμε λύσει όλα τα αγωνιστικά μας προβλήματα και θα είναι ο μόνος παράγοντας που θα μας φταίει.
shtarkws
Μακαρι να μην εχει κίνηση το τοπικ και να κλεισει. Σχολιασμος διαιτησίας ομως σε αλλο τοπικ απαγορεύεται
djibriliant
Η συμπεριφορά διαιτητών γενικά ανεξάρτητα με Παναθηναικο τσσκα κλπ(δεν εχω δει το χθεσινί παιχνίδι) νομίζω δείχνει σαν να θέλουν να πηγαίνουν τα παιχνίδια στον πόντο. Δηλαδή πάει να ξεφύγει μια ομάδα τρώει ενα 2 ανάποδα σφυρίγματα. Δεν μιλάω συγκεκριμένα για την ομάδα μου γτ εκεί ισως δεν είμαι αντικειμενικός.
G-arenas
QUOTE (djibriliant @ Jan 14 2017, 15:25 ) *
Η συμπεριφορά διαιτητών γενικά ανεξάρτητα με Παναθηναικο τσσκα κλπ(δεν εχω δει το χθεσινί παιχνίδι) νομίζω δείχνει σαν να θέλουν να πηγαίνουν τα παιχνίδια στον πόντο. Δηλαδή πάει να ξεφύγει μια ομάδα τρώει ενα 2 ανάποδα σφυρίγματα. Δεν μιλάω συγκεκριμένα για την ομάδα μου γτ εκεί ισως δεν είμαι αντικειμενικός.

ακομα και αυτη να ειναι η λογικη, τοτε γιατι μεσα στην ρεαλ ενω το παιχνιδι ηταν ντερμπι η ρεαλ επαιρνε απο το 1ο ημιχρονο εξωφθαλμα και ανυπαρκτα φαουλ? γιατι στο καζαν στο τελος εκαναν τοσα μαζεμενα λαθη υπερ της ομαδας που ηταν μπροστα στο σκορ? γιατι με μπασκονια στο τελος παλι τα ιδια? γιατι σε κανεναν αγωνα δεν παιρνουμε περισσοτερες βολες απο τους αντιπαλους παρολο που δεν παιζουμε σκληρα γιατι ειμαστε σοφτ ενω οι αλλοι μας σακατευουν στο ξυλο οπως χθες?

με λιγα λογια παντα εμας αδικουν και κανεναν αλλον. εδω και πολλα χρονια συμβαινει αυτο. ηδη 3 νικες παραπανω θα ειχαμε αν ειχαμε εστω και 45-55 διαιτησια αλλα δεν...

και για αυτους που λενε πως αν ηθελε οι διαιτητες να εχανε ο παο δεν θα εδινε 3 βολες, εγω εχω να τους πω οτι αν η διαιτησια ηταν εστω 45-55 υπερ της εφες τοτε θα το ειχαμε παρει το ματσακι 10-13 ποντους διαφορα οπως και με ουνικς. αλλα οταν ο ενας τρωει καθαρες ταπες και παει βολες και ο μπουρου τρωει το ξυλο της αρκουδας μεχρι να παρει σωστη θεση στο ποστ, ε τοτε πως να παρεις διαφορα. με την εφες παιζεις οχι με ομαδα α2 εθνικη.
djibriliant
QUOTE (G-arenas @ Jan 14 2017, 15:32 ) *
ακομα και αυτη να ειναι η λογικη, τοτε γιατι μεσα στην ρεαλ ενω το παιχνιδι ηταν ντερμπι η ρεαλ επαιρνε απο το 1ο ημιχρονο εξωφθαλμα και ανυπαρκτα φαουλ? γιατι στο καζαν στο τελος εκαναν τοσα μαζεμενα λαθη υπερ της ομαδας που ηταν μπροστα στο σκορ? γιατι με μπασκονια στο τελος παλι τα ιδια? γιατι σε κανεναν αγωνα δεν παιρνουμε περισσοτερες βολες απο τους αντιπαλους παρολο που δεν παιζουμε σκληρα γιατι ειμαστε σοφτ ενω οι αλλοι μας σακατευουν στο ξυλο οπως χθες?

με λιγα λογια παντα εμας αδικουν και κανεναν αλλον. εδω και πολλα χρονια συμβαινει αυτο. ηδη 3 νικες παραπανω θα ειχαμε αν ειχαμε εστω και 45-55 διαιτησια αλλα δεν...

και για αυτους που λενε πως αν ηθελε οι διαιτητες να εχανε ο παο δεν θα εδινε 3 βολες, εγω εχω να τους πω οτι αν η διαιτησια ηταν εστω 45-55 υπερ της εφες τοτε θα το ειχαμε παρει το ματσακι 10-13 ποντους διαφορα οπως και με ουνικς. αλλα οταν ο ενας τρωει καθαρες ταπες και παει βολες και ο μπουρου τρωει το ξυλο της αρκουδας μεχρι να παρει σωστη θεση στο ποστ, ε τοτε πως να παρεις διαφορα. με την εφες παιζεις οχι με ομαδα α2 εθνικη.

Προσπαθω να βάλω μια λογική σε αυτά που βλέπω και για αυτό αφήνω εκτος σκέψης την ομάδα μας.
ice-wolf
Πιστεύω ότι τα ανάποδα σφυρίγματα ξεκίνησαν από εκείνον τον ημιτελικό του 2012 στην Πόλη με την ΤΣΣΚΑ.
Στα επόμενα χρόνια, πάλι είχαμε περίεργες διαιτησίες αλλά είτε γιατί βρισκόμασταν σε μεταβατικό στάδιο είτε γιατί τα κρούσματα δεν ήταν πολλά, τα περνούσαμε χωρίς να δίνουμε σημασία.
Απλώς, να θυμίσω το 5ο παιχνίδι το 2013 στην Βαρκελώνη με τον Διαμαντίδη να χρεώνεται γρήγορα-γρήγορα με 3 φάουλ.
Το 2014 και το 2015 δεν ήμασταν, πιστεύω, πραγματικοί διεκδικητές για παρουσία σε Φ4 - για μία σειρά από -αγωνιστικούς- λόγους, που έχουν αναλυθεί στο παρελθόν.
Αφήνω στην άκρη του 2016, που η λαίλαπα Τζόρτζεβιτς, έκαψε ό,τι καλό προσπάθησε να κάνει η ομάδα.
Και φτάνουμε στην φετινή σεζόν, με όλα όσα έχουν γίνει.

Ξέχωρα από τα δεδομένα αγωνιστικά προβλήματα, ομοίως πρέπει να μας προβληματίσει και η συμπεριφορά των γκρι. Σε παιχνίδια που πάνε πόντο-πόντο, σαφώς και επηρεάζουν.
qspock
QUOTE(ice-wolf @ Jan 14 2017, 17:13 ) *
Πιστεύω ότι τα ανάποδα σφυρίγματα ξεκίνησαν από εκείνον τον ημιτελικό του 2012 στην Πόλη με την ΤΣΣΚΑ.

Ετσι. Ακομα να ξεχασω εκεινα τα ανυπαρκτα βηματα του Σαρας σε κρισιμο σημειο.
Μιλαμε για ΣΦΑΓΗ!

Καλα και νωριτερα υπηρχε μια ταση, πχ πως γυρισε το ματς η ΤΣΣΚΑ (παλι) στον τελικο του 2009 κι εχασε τελικα στο σουτ. Ευτυχως ο Νικολας (αν θυμαμαι καλα) μαρκαρε χαλαρα και δεν ειχε επαφη, αλλιως...

Φετος υπαρχει μια ταση να ευνοουνται οι ΤΣΣΚΑ Ρεαλ και οι Φενερ και Εφες. Ειναι λιγο ανεξελεγκτη η κατασταση.
garou
QUOTE (qspock @ Jan 14 2017, 18:24 ) *
Ετσι. Ακομα να ξεχασω εκεινα τα ανυπαρκτα βηματα του Σαρας σε κρισιμο σημειο.
Μιλαμε για ΣΦΑΓΗ!

Καλα και νωριτερα υπηρχε μια ταση, πχ πως γυρισε το ματς η ΤΣΣΚΑ (παλι) στον τελικο του 2009 κι εχασε τελικα στο σουτ. Ευτυχως ο Νικολας (αν θυμαμαι καλα) μαρκαρε χαλαρα και δεν ειχε επαφη, αλλιως...

Φετος υπαρχει μια ταση να ευνοουνται οι ΤΣΣΚΑ Ρεαλ και οι Φενερ και Εφες. Ειναι λιγο ανεξελεγκτη η κατασταση.

ο αρτεαγκα σφυριξε φαουλ στον φωτση αλλα ο μπραζαουσκας και ο αλλος πηραν την φαση πανω τους και εληξαν το παιχνιδι
paodynasty
Tα παρακάτω στατιστικά νομίζω εξηγούν πολλά :
Fouls drawn / Fouls commited sf (so far):

Παναθηναικός -22
Ολυμπιακός +48

Οπως καταλάβατε ο Ολυμπιακός είναι μακράν πρώτος στην αυτοσχέδιά μου στατιστική όταν η 2η Μπαρτσελόνα έχει +39 και η 3η Εφές ( shot.gif ) +36! Ενδεικτικά, επίσης, η Αρκούδα είναι στο Fouls drawn 1η με 379 (3 παραπάνω από το 2ο Ολυμπιακό) αλλά στα Fouls Commited είναι Ολυμπιακός 325, CSKA 397 !!

Aυτά τα ολίγα για να μην κρυβόμαστε σχετικά με το ποια ομάδα είναι το αγαπημένο παιδί της Ευρωλίγκα.

Για να μην παρερμηνευτώ η CSKA προφανώς όταν θα χρειαστεί θα της σφυρίζουν 4 φάουλ το 10λεπτο
troll_ey
Καλημέρα.
Επειδή έχω ήδη 4 φαουλ θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον moderator αν επιτρέπεται ο σχολιασμός φάσεων που είναι υπέρ του παναθηναικού η σχολιάζουμε μόνο τις φάσεις που είναι κατα?
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ξεκαθαρίζω πως δεν ειρωνευομαι.
Ευχαριστώ.
ice-wolf
QUOTE(troll_ey @ Jan 16 2017, 04:53 ) *
Καλημέρα.
Επειδή έχω ήδη 4 φαουλ θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον moderator αν επιτρέπεται ο σχολιασμός φάσεων που είναι υπέρ του παναθηναικού η σχολιάζουμε μόνο τις φάσεις που είναι κατα?
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ξεκαθαρίζω πως δεν ειρωνευομαι.
Ευχαριστώ.

Εφτασες κιόλας τα 4 φάουλ ρε θηρίο; Ο Λαμονικα στα σφυριξε; biggrin.gif
ranaoutis
QUOTE (troll_ey @ Jan 16 2017, 04:53 ) *
Καλημέρα.
Επειδή έχω ήδη 4 φαουλ θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον moderator αν επιτρέπεται ο σχολιασμός φάσεων που είναι υπέρ του παναθηναικού η σχολιάζουμε μόνο τις φάσεις που είναι κατα?
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ξεκαθαρίζω πως δεν ειρωνευομαι.
Ευχαριστώ.


Δεν υπαρχουν φασεις υπερ του παναθηναικου

Ο Παναθηναικος εχει παρει 6 ευρωλιγκες με ολο το συστημα εναντιον του

Να εισαι αντικειμενικος
troll_ey
QUOTE (ice-wolf @ Jan 16 2017, 07:54 ) *
Εφτασες κιόλας τα 4 φάουλ ρε θηρίο; Ο Λαμονικα στα σφυριξε; biggrin.gif

Ασε με εχουν βάλει στο μάτι επειδή είμαι καλό παιχτάκι...σαν τον διαμαντίδη ένα πράγμα wink.gif

QUOTE (ranaoutis @ Jan 16 2017, 08:35 ) *
Δεν υπαρχουν φασεις υπερ του παναθηναικου

Ο Παναθηναικος εχει παρει 6 ευρωλιγκες με ολο το συστημα εναντιον του

Να εισαι αντικειμενικος

Τι ειπατε?ΤΙ ΕΙΠΑΤΕ?
Υπονοούμενο ήταν αυτό κύριε ranaoutis??Περάστε έξω παρακαλω tongue.gif
shtarkws
Απο ενα φαουλ σε ranaoutis trolley και paodanasty γιατι επιχείρησαν να κάνουν το τοπικ μπαχαλο.

Συνεχίζουμε
taurus13
Η διαιτησία τα τελευταία χρόνια είναι πολλές φορές εναντίον της ομάδας. Οι λόγοι υπάρχουν και τους έχουμε εξηγήσει. Γίνεται μια προσπάθεια απ'ότι βλέπω φέτος από πλευράς διοίκησης να αλλάξει αυτό. Πώς? Απλώς με το να καταπίνουν αυτά που γίνονται, να συγκρατεί ο πρόεδρος τα νεύρα του και να μην γίνονται διάφορες δηλώσεις αγανάκτησης όπως και να μην γράφονται διάφορα (στο βαθμό τουλάχιστον που θα ενοχλήσουν τους αρμόδιους) στον τύπο. Έχεις πάντα δύο επιλογές. Δεν μπορείς να το αποφύγεις. Ή θα κάνεις κάτι γι'αυτό, δηλαδή θα διαμαρτύρεσαι, θα φωνάζεις, θα απειλείς, θα βρίζεις, θα προσεγγίσεις ανθρώπους, θα κινηθείς νομικά κάνοντας κάποιες καταγγελίες κα ή δεν θα κάνεις τίποτα καταπίνοντας τον εγωισμό σου, εφόσον ξέρεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρεις κάτι διαφορετικό απ'το να συνεχιστεί αυτή η "μανία" εναντίον σου, ώστε με την πάροδο του χρόνου να σταματήσει να υφίσταται η συγκεκριμένη κατάσταση.

Το κύριο πρόβλημα με της διατιτητικές αποφάσεις δεν είναι πάντα αυτό που φαίνεται με την πρώτη ματιά και εξαρτάται και από τις προσωπικότητες των παικτών. Δηλαδή έχουμε μια περίπτωση που γίνονται κάποια φάουλ που δεν σφυρίζονται. Το απτό απτέλεσμα είναι να μην δωθεί η ευκαιρία στην ομάδα να κερδίσει κάποιους εύκολους πόντους από βολές. Αυτό που συμβαίνει όμως στην ουσία ως προέκταση κάποιων αποφάσεων, είναι ότι αυτές "χαλάνε το μυαλό" στους παίχτες και δεν μπορούν να βρουν την απαραίτητη συγκέντρωση στη συνέχεια του αγώνα. Πως θα βρεις την δύναμη να πας να ξαναχωθείς να παλέψεις ανάμεσα στα θηρία, όταν ξέρεις (ή πλέον έχεις στο μυαλό σου) ότι το μόνο που θα καταφέρεις είναι να φας ξύλο? Θέλει τεράστια αυτοκυριαρχία από πλευράς των παικτών αλλά και του πάγκου ώστε να συνεχίσεις χωρίς να τρέμεις ολόκληρος απ'τα νεύρα σου, κάτι το οποίο θα σε κάνει να είσαι άστοχος, να υποπίπτεις σε λάθη, να έχεις κακή κρίση, να αρχίσεις τους ηρωισμούς και διάφορα τέτοια. Καταλαβαίνω ότι οι παίχτες είναι επαγγλεματίες και αμοίβονται πλουσιοπάροχα γι'αυτό που κάνουν και πρέπει να μπορούν να ελέγχουν τον εαυτό τους, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει πάντα και από όλους, καθότι ο καθένας είναι και μια διαφορετική προσωπικότητα. Είμαστε άνθρωποι και όχι ρομπότ και δεν γίνεται να απαιτούμε πάντα πράγματα τα οποία κάποιες φορές είναι ανέφικτα, ιδίως πάνω στην ένταση του αγώνα. Ας πούμε για παράδειγμα ότι βρισκόμαστε στην εργασία μας και έρχεται κάποιος και στα καλά καθούμενα μας ρίχνει ένα ξεγυρισμένο χαστούκι. Πόσοι από μας θα είχαμε την αυτοκυριαρχία ώστε να ζητήσουμε εξηγήσεις και να διαμαρτυρηθούμε για αντιεπαγγελματική και αντισυναδελφική συμπεριφορά? Εγώ πάντως θα του κατέβαζα τα μούτρα.
Conan1982
QUOTE (paodynasty @ Jan 15 2017, 23:59 ) *
Tα παρακάτω στατιστικά νομίζω εξηγούν πολλά :
Fouls drawn / Fouls commited sf (so far):

Παναθηναικός -22
Ολυμπιακός +48

Οπως καταλάβατε ο Ολυμπιακός είναι μακράν πρώτος στην αυτοσχέδιά μου στατιστική όταν η 2η Μπαρτσελόνα έχει +39 και η 3η Εφές ( shot.gif ) +36! Ενδεικτικά, επίσης, η Αρκούδα είναι στο Fouls drawn 1η με 379 (3 παραπάνω από το 2ο Ολυμπιακό) αλλά στα Fouls Commited είναι Ολυμπιακός 325, CSKA 397 !!

Aυτά τα ολίγα για να μην κρυβόμαστε σχετικά με το ποια ομάδα είναι το αγαπημένο παιδί της Ευρωλίγκα.

Για να μην παρερμηνευτώ η CSKA προφανώς όταν θα χρειαστεί θα της σφυρίζουν 4 φάουλ το 10λεπτο


Δεν νομίζω να αποδεικνύουν κάτι αυτά τα στατιστικά, αφού εξαρτώνται πολύ από τον τρόπο που παίζουν οι ομάδες.
Η ΤΣΣΚΑ κάνει πολλά φάουλ, σημαίνει ότι οι διαιτητές την σφυρίζουν εχθρικά;
Ή η Μπάμπεργκ κάνει πολλά φάουλ απόρροια της επιθετικής άμυνας που κάνει.
Παιχνίδια όπως αυτό με την Μπάμπεργκ ή την Γαλατά η διαφορά στα φάουλ είναι μεγάλη γιατί μας έπαιξαν σκληρά ή μας ανάκοπταν με φάουλ επίτηδες. Ομοίως εύκολα παιχνίδια όπως αυτό με την Ουνίξ δεν κάναμε φάουλ.
julius ervin
ενα απο τα μεγαλα οπλα του μπερτομεου,για να μην αντιδρουν οι ομαδες στις αποφασεις του,ειναι η χρησιμοποιησει της διαιτησιας.ειναι εμφανες οτι οι ομαδες που δεν φερνουν ποτε αντιρησεις,ειναι πειθηνιες και τον στηριζουν με πολλους τροπους ,εχουν αλλη αντιμετωπιση απο αυτες που δεν του κανουν ολα τα χατηρια.αυτα τα πραγματα ειναι οφθαλμοφανη,για οσους παρακολουθουν χωρις οπαδικα γιαλια τα παιχνιδια και επιβεβαιωνεται και απο τα γενικα και επιμερους στατιστκα.αυτο βεβαια για μενα ειναι το μικροτερο κακο.το μεγαλο θεμα ειναι η οτι η ευρωλιγκα τεινει να γινει ενα χαμηλης σταθμης nbdl με πληρη εξαφανιση της ευρωπαικης και εθνικης ταυτοτητας του μπασκετ.σε λιγο καιρο θα ψαχνουμε να βρουμε ευρωπαιους παικτες υψηλου επιπεδου για να στελεχωσουν τις εθνικες ομαδες.
Dred11
QUOTE (julius ervin @ Jan 16 2017, 11:07 ) *
ενα απο τα μεγαλα οπλα του μπερτομεου,για να μην αντιδρουν οι ομαδες στις αποφασεις του,ειναι η χρησιμοποιησει της διαιτησιας.ειναι εμφανες οτι οι ομαδες που δεν φερνουν ποτε αντιρησεις,ειναι πειθηνιες και τον στηριζουν με πολλους τροπους ,εχουν αλλη αντιμετωπιση απο αυτες που δεν του κανουν ολα τα χατηρια.αυτα τα πραγματα ειναι οφθαλμοφανη,για οσους παρακολουθουν χωρις οπαδικα γιαλια τα παιχνιδια και επιβεβαιωνεται και απο τα γενικα και επιμερους στατιστκα.αυτο βεβαια για μενα ειναι το μικροτερο κακο.το μεγαλο θεμα ειναι η οτι η ευρωλιγκα τεινει να γινει ενα χαμηλης σταθμης nbdl με πληρη εξαφανιση της ευρωπαικης και εθνικης ταυτοτητας του μπασκετ.σε λιγο καιρο θα ψαχνουμε να βρουμε ευρωπαιους παικτες υψηλου επιπεδου για να στελεχωσουν τις εθνικες ομαδες.

Πραγματικά, έβλεπα στο παιχνίδι ΠΑΟ-Εφές τον Τζεντίλε και μου φαινόταν παράταιρος. Σε λίγα χρόνια οι περισσότερες ομάδες θα παίζουν με 10 Αμερικανούς. Οι Ευρωπαίοι που θα απομείνουν θα είναι σούπερ αθλητικά φρικιά. Τώρα για τη διαιτησία, έχουν συμβεί πράγματα που όσο καλοπροαίρετος και να είσαι δεν μπορείς να βρεις άλλη λογική εξήγηση από το ότι είναι στημένη, όπως για παράδειγμα στο Καζάν-ΠΑΟ που είδαν και το βίντεο και σφύριξαν πάλι ανάποδα. Νομίζω η επιβεβλημένη αντίδραση είναι η προώθηση θεσμικών αλλαγών για τον έλεγχο των διαιτητών. Η αντίδραση για μεμονωμένα παιχνίδια δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα.
pan24
QUOTE (julius ervin @ Jan 16 2017, 11:07 ) *
ενα απο τα μεγαλα οπλα του μπερτομεου,για να μην αντιδρουν οι ομαδες στις αποφασεις του,ειναι η χρησιμοποιησει της διαιτησιας.ειναι εμφανες οτι οι ομαδες που δεν φερνουν ποτε αντιρησεις,ειναι πειθηνιες και τον στηριζουν με πολλους τροπους ,εχουν αλλη αντιμετωπιση απο αυτες που δεν του κανουν ολα τα χατηρια.αυτα τα πραγματα ειναι οφθαλμοφανη,για οσους παρακολουθουν χωρις οπαδικα γιαλια τα παιχνιδια και επιβεβαιωνεται και απο τα γενικα και επιμερους στατιστκα.αυτο βεβαια για μενα ειναι το μικροτερο κακο.το μεγαλο θεμα ειναι η οτι η ευρωλιγκα τεινει να γινει ενα χαμηλης σταθμης nbdl με πληρη εξαφανιση της ευρωπαικης και εθνικης ταυτοτητας του μπασκετ.σε λιγο καιρο θα ψαχνουμε να βρουμε ευρωπαιους παικτες υψηλου επιπεδου για να στελεχωσουν τις εθνικες ομαδες.

Οποιος δεν ηθελε τον μπερτομεου το καλοκαιρι μπορουσε να παει στην φιμπα
Αντ'αυτου υπεγραψαν 10ετη συμβολαια

Δυστυχως αυτο που περιγραφεις με τους ξενους ειναι η ταση του ευρωπαικου μπασκετ λογω και του ανοιγματος του nba προς την ευρωπη
Οσοι ευρωπαιοι ειναι ανω του μετριου θα πηγαινουν αμερικη ακομα και αν εκει θα σκουπιζουν παγκους και θα αντικαθιστανται στην ευρωλιγκα απο αμερικανακια με τους ευρωπαιους να ειναι ρολιστες στην καλυτερη
garou
QUOTE (pan24 @ Jan 16 2017, 11:36 ) *
Οποιος δεν ηθελε τον μπερτομεου το καλοκαιρι μπορουσε να παει στην φιμπα
Αντ'αυτου υπεγραψαν 10ετη συμβολαια

αργησαν ομως,το σκεφτηκαν πολυ

και τθα το πληρωσουν
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.