Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 3+3 ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Marciulionis
Ξεκινάω αυτό το θέμα με αφορμή μια συζήτηση στο φόρουμ του Ολυμπιακού άλλα και την ενδεχόμενη μεταγραφή του Πάργκο. Με σκοπό να συνεχίσω μια ενδιαφέρουσα συζήτηση και να δω και τις γνώμες άλλων χωρίς να "μολύνω" παιρετέρω το το φόρουμ του Ολυμπιακού καθώς εδώ ταιριάζει περισσότερο. Ζητώ συγγνώμη εαν υπάρχει ήδη αντίστοιχο θέμα καθώς δεν κατάφερα να το "εντοπίσω".

Θα αρχίσω απαντώντας σε ένα ποστ του rankin καθώς μέσα από την απάντηση μου νομίζω ότι δίνω ξεκάθαρα την ουσία της άποψης μου

QUOTE(rankin @ Jan 26 2009, 17:55 ) *
α. Οι καλοί έλληνες δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τον οποιονδήποτε ξένο. Το αποδεικνύουν και ως εθνική ομάδα.


α. Οι Έλληνες παίκτες έχουν πολλά να ζηλέψουν σε ποσότητα... Οι καλοί δεν έχουν άλλα αν κάθε μικρή/μικρομεσαία ομάδα έχει 3 αμερικανούς με 25-30 λεπτά συμμετοχής έκαστος μ.ο. είναι θέμα χρόνου να πάψουν να υπάρχουν καλοί Έλληνες παίκτες και να μετατραπούν σε κομπάρσους του πρωταθλήματος. Επίσης ο μέσος έστω κι ο κακός αμερικανός παίκτης είναι καλύτερος από τον αντίστοιχο μέσο/κακό έλληνα παίκτη... Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι περισσότεροι καλοί έλληνες παίκτες είναι late boomers κάνει τα πράγματα ακόμα χειρότερα για τους γηγενής που ακόμα δυσκολότερα θα βρίσκουν το χρόνο που απαιτείται για την ανέλιξή τους.

QUOTE
β. Δηλαδή το πρόβλημα είναι αν ο παίχτης είναι αμερικάνος; Αν είναι ευρωπαίος δεν μας πειράζει; Οι βουλγαροποιημένοι αμερικάνοι; ούτε αυτοί μας ενδιαφέρουν;
Δηλαδή ένας αμφιβόλου ποιότητος αμερικάνος, είναι πρόβλημα, ενώ ένας άκυρος ευρωπαίος δεν είναι;
Κάτι δε μου κολλάει εδώ! Μήπως υπάρχει κάποια μυστική συμφωνία με τον Τζεσε Τζάκσον που να επιβάλει την συμμετοχή ενός αφροαμερικάνου, όσο άσχετος και να είναι;


β. Δυστυχώς η σχέση απόδοσης/τιμής ενός αμερικανού είναι καλύτερη από ένα ευρωπαίο. Οι ευρωπαίοι που θα παίξουν στις ομάδες θέση 3 και κάτω είναι στο ίδιο επίπεδο περίπου με τους έλληνες αυτών των ομάδων με αποτέλεσμα να μη περιορίζουν τόσο τους Έλληνες. Οι ελληνοποιημένοι/Βουλγαροποιημένοι κλπ φυσικά και είναι πρόβλημα άλλα ευτυχώς δεν είναι ούτε τόσοι πολλοί ούτε τόσο καλοί...

QUOTE
γ. Ο επαγγελματικός αθλητισμός απαιτεί να ακολουθείς τις εξελίξεις.. Δε μπορεί όλη η ευρώπη να έχει 6-7 ξένους και εμείς να μην θέλουμε να ακολουθήσουμε. Στην τελική όποιος δεν θέλει, δεν ακολουθεί.. Παίρνει 15 έλληνες και πορεύεται..


γ. Ναι άλλα σε ένα βαθμό μπορείς κι εσύ μέσα από κανονισμούς και διαδικασίες να καθορίσεις τις εξελίξεις. Το ότι οι ευρωπαίοι έχουν 6-7 ξένους είναι κακό πρώτα από όλα για τους ίδιους και για το ευρωπαϊκό μπάσκετ... Και δεν νομίζω ότι πολλές ομάδες θα προτιμήσουν να πάρουν 15 Έλληνες να πορευτούν, ειδικά οι μικρότερες ομάδες που αποτελούν και το φυτώριο του Ελληνικού μπάσκετ και το τροφοδότη των 2 μεγάλων...

QUOTE
δ. Αυτό που έκανε κάποτε κακό στους έλληνες πάιχτες ήταν οι ελληνοποιήσεις. Μόλις επιτράπηκαν περισσότεροι ξένοι και σταμάτησαν οι λαμογιές, πήραν τα πάνω τους και οι έλληνες. Το ίδιο ισχύει και με τα Βουλγάρικα και Σκοπιανά διαβατήρια που είναι της μόδας τον τελευταίο καιρό. Αγοράζονται αμφιβόλου ποιότητος αμερικάνοι, απλά και μόνο γιατί έχουν ως ατού το διαβατήριο τους.


δ. Ναι και οι ελληνοποιήσεις κάνανε κακό και οι κοινοτικοί και οι νατουραλιζε σκοπιανοαμερικάνοι... Φαντάσου όμως πόσοι περισσότεροι θα έρθουν σε περίπτωση που επιτραπεί. Και κακά τα ψέμματα δε θα πάει ο Λεμπρόν να πάιξει στο Μαρούσι, τον Πανιώνιο, τον Άρη, τον ΠΑΟΚ, το Κολοσσό κλπ... Πάλι αμφιβόλου ποιότητας κολεγιόπαιδα θα είναι που όμως ξέρουν πολύ καλύτερα τα βασικά από τους αντίστοιχους Έλληνες πιτσιρικάδες που πιθανότατα θα παραγκωνιστούν ακόμα περισσότερο...

QUOTE
ε. Αν θέλουμε το καλό του ελληνικού μπάσκετ, αφενός δεν θα το επιβάλουμε με το στανιό και αφετέρου θα πρέπει να απαιτούμε διαφάνεια και νομιμότητα στις διαδικασίες.
Αυτά


ε. Βεβαίως θα συμφωνήσω με το 2ο. Και φυσικά δεν μπορούμε να το επιβάλουμε με το στανιό άλλα δε μπορούμε να αφήσουμε και τα πράγματα στη τύχη. Μέσα από κανόνες και περιορισμούς σίγουρα μπορούμε να βοηθήσουμε το ελληνικό μπάσκετ.


QUOTE(Sokos @ Jan 26 2009, 18:24 ) *
Marculionis συγχώρεσε με αν κάνω λάθος, αλλά αυτό που λες λίγο πιο πάνω για την εθνική μου φαίνεται λίγο άστοχο. Αν άλλαξε κάτι στην εθνική ομάδα στα χρόνια αυτά που εισέβαλαν όπως λες οι ξένοι (Αμερικάνοι και μη) στο ελληνικό πρωτάθλημα, άλλαξε προς το καλύτερο. Τα τελευταία χρόνια είναι που η εθνική έχει επιτυχίες. (Εκτός αν εννοείς την εποχή του 87). Αν θυμάμαι σωστά από τότε και μέχρι το 2005 σχεδόν η εθνική δεν έκανε κάτι αξιοπρόσεκτο (με ελάχιστες εξαιρέσεις) και σε αρκετές περιπτώσεις ρεζιλεύτηκε κιόλας. Φέτος ζοχαδιαστήκαμε που δεν μπήκαμε στην τετράδα των Ολυμπιακών (και καλά κάναμε). Δεύτερον, η Ισπανία που μας έχει πάρει στο ψιλό τα τελευταία χρόνια, έχει επίσης πρωτάθλημα με αρκετούς ξένους. Οι άλλες δυνατές σε εθνικό επίπεδο χώρες έχουν (με εξαίρεση το NBA, όπου και πάλι παρατηρείται αύξηση των ξένων) πεθαμένα πρωταθλήματα (Λιθουανία, Αργεντινή κτλ). Τρίτον, κάνε μια σύγκριση των καλύτερων Ελλήνων παικτών σήμερα, και των καλύτερων παικτών πριν από 10 χρόνια. (Βρες μου Διαμαντίδη, Παπαλουκά, Σπανούλη κτλ κτλ την προηγούμενη 10ετία). Τέταρτον, αν κάποτε ήταν προσωποκρατούμενες οι ομάδες αυτό ήταν πριν από 10-15 χρόνια και όχι σήμερα. Ακόμα και οι πιο μικρές ομάδες έχουν πολύ πιο μοιρασμένο παιχνίδι απ ότι οι αντίστοιχες του παρελθόντος. Υπήρχαν λίγοι πρωταγωνιστές (συνήθως ξένοι) και πολλοί κομπάρσοι. Τώρα, σίγουρα υπάρχουν παίκτες που παίρνουν περισσότερο χρόνο και περισσότερες ευκαιρίες αλλά δεν νομίζω η αναλογία να θυμίζει δεκαετία 90 ούτε κατά διάνοια.

Για να μην το παρατραβάω, ο ανταγωνισμός για μένα κάνει καλό. Σίγουρα δεν θέλω μια ομάδα με 12 ξένους αλλά από την άλλη σε μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα που θέλει να έχει ανταγωνιστικό πρωτάθλημα και υψηλό επίπεδο, είναι αδύνατο να το τροφοδοτήσει αποκλειστικά με Έλληνες παίκτες. (Εδώ ούτε στο NBA δεν μπορούν να έχουν τόσους Αμερικάνους όσους είχαν παλιά (και μην μου πει κανείς για Bulls του 90 ή Lakers του 80 κτλ, γιατί για κάθε μια τέτοια ομάδα υπήρχαν άλλες 20 που δεν είχανε στον ήλιο μοίρα. Τώρα τουλάχιστον οι "καλές" ομάδες είναι σαφώς περισσότερες). Και μιλάμε για μια χώρα με 25-30 φορές τον πληθυσμό της Ελλάδας.

Υ.Γ. Διόρθωσέ με αν πιστεύεις ότι κάπου κάνω λάθος. Είναι αλήθεια ότι ειδικά τις αρχές της προηγούμενης 10ετίας ήμουν πολύ μικρός για να "βλέπω" μπάσκετ πέρα από το επίπεδο του να μπαίνει καλάθι και να πανηγυρίζω. Για μένα 1000 φορές το σημερινό μπάσκετ παρά το προ 10ετίας (παρόλο που ο τελευταίος μεγάλος τίτλος της ομάδας που υποστηρίζω ήρθε προ 10ετίας.....)


Ναι υπήρξε μία περίοδος που συμπτωματικά(??) ακολούθησε την εισβολή των ξένων κατά την οποία η εθνική έτρωγε τη μία σφαλιάρα πίσω από την άλλη (1999-2004) και σε αυτή τη περίοδο αναφερόμουνα. Προσωπική μου πεποίθηση είναι ότι πέρα από κάποιες κακές συγκυρίες αυτό ήτανε αποτέλεσμα της ξενομανίας των προηγούμενων χρόνων...
benchwarmer
Ειναι πολυ ενδιαφερον και μεγαλο το θεμα αυτο, και ειναι πολυ δυσκολο να βαλω τις σκεψεις μου σε μια σειρα. Για αυτο θα τα πω ανακατεμενα, και οποιος καταλαβε καταλαβε icon_drunk.gif

Κατ' αρχας, θα ειναι καταστροφικο να παμε σε αριθμο συνολικων ξενων πανω απο 6. Εξι ειναι ενας λογικος αριθμος (η μιση 12αδα). Λιγοτεροι απο 5 θα ειναι κατι που θα ριξει πολυ τις ελληνικες ομαδες σε ευρωπαικο επιπεδο (καθως ειμαι και εντελως αντιθετος με τη βλακωδη κινηση/κανονισμο/λυση του να παιζει καποιος μονο στην Ευρωπη), και ουτε χρειαζεται να φτασουμε σε "λυσεις" οπως αυτη των Ρωσων (να βρισκονται ταυτοχρονα στο παρκε μονο μεχρι 3 ξενοι, κατι τετοιο..) που χαλανε το αθλημα και το κανουν σπαζοκεφαλια.
Και απο την αλλη φυσικα, ουτε καν το συζητω για αριθμο ξενων απο 7 και πανω. Δειτε τι γινεται στις εθνικες ομαδες και την παραγωγη εγχωριων παιχτων των χωρων που εχουν πανω απο αυτον τον αριθμο στο πρωταθλημα τους. Δεν ξερω ακριβως ποσοι ξενοι επιτρεπονται στα συγκεκριμενα πρωταθληματα, αλλα βλεποντας γαλλικες ομαδες στην Ευρωλιγκα, μου δινεται η εντυπωση οτι ειναι ολοι εγχρωμοι! Και με τουλαχιστον 3-4 αμερικανους στην ομαδα. Επισης, υπερδυναμη η Σιενα ναι, αλλα ποσους Ιταλους εχει στη βασικη ομαδα? Ολως τυχαιως, δειτε που ειναι αυτη τη στιγμη οι εθνικες Γαλλιας και Ιταλιας. Ακομα και οι Ρωσοι πχ (και η ΤΣΣΚΑ) χρειαστηκαν τον βερο Μοσχοβιτη Χολντεν για να φτασουν στην κορυφη.
Αντιθετα οι πρωην Γιουγκοσλαβοι και οι Λιθουανοι ειναι στο αλλο ακρο.. Ομαδες σχεδον χωρις κανεναν ξενο (και με μικρες διακρισεις πλεον στην Ευρωπη), αλλα αστειρευτη παραγωγη εγχωριων ταλεντων και εθνικες ομαδες που δεν προκειται να πεινασουν ποτε.
Εμεις εχουμε καταφερει να ειμαστε καπου στο ενδιαμεσο. Και ειναι και το καλυτερο πιστευω. Εμεις και η Ισπανια ειμαστε η μονη χωρα που καταφερνει να εχει και σπουδαιες ομαδες (με ισαξιους σχεδον ρολους Ελληνων και ξενων) αλλα και σπουδαια Εθνικη ομαδα, και σπουδαιες μικρες Εθνικες.
Οποτε δεν βρισκω καποιον προφανη λογο να αλλαξει το 2+4.
Αν ειναι να αλλαξει, εχω να προτεινω κατι πιο ριζοσπαστικο. 5 ξενοι ανεξαρτητως εθνικοτητας. Με την προυποθεση βεβαια να ισχυσει αυτο σε ολα τα πρωταθληματα της Ευρωπης και στις Ευρωπαικες διοργανωσεις. Εαν το ευρωπαικο μπασκετ θελει να θεωρηθει "ισοτιμο" με το αμερικανικο, να ενας τροπος να γινει. Με τον κανονισμο που ισχυει τωρα, ειναι σαν να παραδεχεσαι οτι οι αμερικανοι παιχτες ειναι καλυτεροι απο τους Ευρωπαιους. Επισης, ετσι ειναι πιθανοτερο να συσπειρωθουν οι Ευρωπαιοι παιχτες ο καθενας στο πρωταθλημα της χωρας του, ενω ταυτοχρονα θα βοηθηθουν και οι εγχωριες παραγωγες, καθως απο 6 και 7 παιχτες που ειναι τωρα οι ξενοι, θα πεσουν οριστικα στους 5. Και ας ειναι και ολοι Αμερικανοι.
Βεβαια, δεν μπορει κανεις ευκολα να σκεφτει ολες τις πλευρες του θεματος.. Κουβεντα γινεται, μην πεσετε να με φατε rolleyes.gif
Το 3+3 δεν θα διαφερει και πολυ απο το 2+4... Οι αμερικανοβουλγαροι κλπ δεν θα παψουν να υπαρχουν ετσι. Οπως καποτε υπηρχαν οι ελληνοποιημενοι σερβοι κλπ, ετσι τωρα ειναι αυτο. Και κατι τετοιο δινει ξεκαθαρο πλεονεκτημα σε ορισμενες ομαδες.

Αυτες ηταν οι σκεψεις μου καπως προχειρες και σκορπιες.. Πολυ πιθανον να εχω πεσει και σε αντιφασεις καπου, αλλα σιγουρα δεν ειναι ευκολο θεμα..
a bullet for your head
Oντως πολυ ντορος εχει γινει κ εξακολουθει να συζητιεται σε ορισμενες ομοσπονδιες για την αθρωα συμμετοχη ξενων στα πρωταθληματα των χωρων τους.
Στην Ιταλια ειδικα εχουν προβληματιστει πολυ με τα τελευταια κακα αποτελεσματα της εθνικης τους,που οφειλεται στον παραγκωνισμο των Ιταλων παικτων κ την μειωση των ρολων τους.
Μπορει να εχουν καταφερει να βγαλουν 3 ψηλα ντραφτ πικ τα τελευταια χρονια,ομως οι Ιταλοι παικτες εχουν υποβαθμιστει.
Στην Ρωσια μεχρι κ ο Προεδρος Πουτιν τονισε την αναγκαιοτητα της αναπτυξης της εγχωριας παραγωγικης διαδικασιας(ανεξαρτητα αν με το δικο του διαταγμα,ο Χολντεν πολιτογραφηθηκε Ρωσος..).
Σε αυτο που ειπωθηκε για το Ισπανικο κ το Ελληνικο πρωταθλημα,θα πω πως υπολειπομαστε κατα πολυ σε καποια θεματα νοοτροπια..
Οτι εχουν βγαλει απ τις μικρες εθνικες ομαδες το εχουν απορροφησει στην ACB,με τους συλλογους να συνλειτουργουν σ αυτη την διαδικασια κ να δινουν κ ευκαιριες κ διευρυμενους ρολους στα νεαρα ταλεντα τους.
Ο Ρουμπιο 16 ετων κ κατι μηνων επαιξε ευρωλιγκα,ενω απ τα 18 ειναι βασικος σε ομαδα της ευρωλιγκα.Ο Ρουντι ομοιως,οπως κ Μαρκ,οΛιουλ κ.α.χρησιμοποιωντας τα πιο προσφατα παραδειγματα..
Στην Ελλαδα αυτο δυστυχως δεν συμβαινει..
Δεν νομιζω οτι το θεμα 3-3 η' 2-4,ειναι το μειζον..
Στην Ελλαδα το προβλημα ειναι τα γηρασμενα πρωταθληματα κ το οτι δεν δινονται πραγματικες ευκαιριες στους νεαρους ταλαντουχους..
Η τελευταια ιστορια με τους Ματαλον,Μανωλοπουλο,Καραδολαμη με προβληματισε ιδιαιτερα..
Καποιος ανεφερε κ την σκεψη των 5 ξενων..και ας ειναι κ Αμερικανοι..ακουγεται καλο..
Marciulionis
Η αλήθεια είναι ότι το μέγεθος του ταλέντου της απέναντι όχθης του ατλαντικού είναι ασσύληπτα μεγαλύτερο κι ότι ο μέσος αμερικανός παίκτης είναι καλύτερος από το μέσο ευρωπαίο. Και γι αυτό όλες οι ομάδες έχουν τόσους αμερικανούς όσους επιτρέπεται... Οι αμερικανοί είναι ικανοί να παραγκωνίσουν τελείως τους έλληνες παίκτες αν επιτραπούν περισσότεροι εν αντιθέσει με τους κοινοτικούς που βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο.

Δε μιλάω για κορυφαίους ευρωπαίους με εν ευρώπη αμερικάνους άλλα για μέσους αμερικάνους σε μεσαίες ελληνικές ομάδες απέναντι σε μεσαίους έλληνες παίκτες. Ε, αυτοί είναι καλύτεροι, φθηνότεροι και αθλητικότεροι...
benchwarmer
QUOTE(Marciulionis @ Jan 27 2009, 00:30 ) *
Η αλήθεια είναι ότι το μέγεθος του ταλέντου της απέναντι όχθης του ατλαντικού είναι ασσύληπτα μεγαλύτερο κι ότι ο μέσος αμερικανός παίκτης είναι καλύτερος από το μέσο ευρωπαίο. Και γι αυτό όλες οι ομάδες έχουν τόσους αμερικανούς όσους επιτρέπεται... Οι αμερικανοί είναι ικανοί να παραγκωνίσουν τελείως τους έλληνες παίκτες αν επιτραπούν περισσότεροι εν αντιθέσει με τους κοινοτικούς που βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο.

Δε μιλάω για κορυφαίους ευρωπαίους με εν ευρώπη αμερικάνους άλλα για μέσους αμερικάνους σε μεσαίες ελληνικές ομάδες απέναντι σε μεσαίους έλληνες παίκτες. Ε, αυτοί είναι καλύτεροι, φθηνότεροι και αθλητικότεροι...


Το προβλημα μου εμενα δεν ειναι οι αμερικανοι στο ελληνικο πρωταθλημα. Οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι καλοι και προσφερουν. Το προβλημα μου ειναι οτι τυχαιοι κοινοτικοι οπως οι Κικερπιλ, Παντιτς, Γκαμπρανς, Γκρουνχαιντ κλπ (τυχαια τα ονοματα) προσφερουν ετοιμες φτηνες λυσεις και τρωνε χρονο απο ελληνες, χωρις στην ουσια να κανουν τη διαφορα.
Το 5 ξενοι ανεξαρτητως εθνικοτητας πιστευω οτι και θα ανεβασει το επιπεδο του πρωταθληματος σε σχεση με το 2+4, και ταυτοχρονα θα απελευθερωσει χρονο για Ελληνες παιχτες (εκτος πια αν αυτοι οι 5 ειναι ενας ανα θεση και αντεχουν να παιζουν ολοι πανω απο 30 λεπτα καθε ματς, πραγμα δυσκολο).
Οποια ομαδα εχει την οικονομικη δυνατοτητα, ας παρει 5 αμερικανους. Θα ανεβασει το επιπεδο της και το επιπεδο του πρωταθληματος.
Οποια δεν μπορει, ας παρει δυο τρεις, και αλλους 2 κοινοτικους. Απο τους 6 ξενους θα πεσει στους 5, και θα ελευθερωσει μια θεση για εναν Ελληνα.
Ταυτοχρονα βεβαια, θα πρεπει να γινεται το ιδιο και στην υπολοιπη Ευρωπη, κατι που ειναι πιθανο να γυρισει και τους "ξενιτεμενους" Ελληνες πισω στο πρωταθλημα μας.. (πχ η Τσσκα και η Εφες ειναι πιθανοτερο να προτιμησουν 5 αμερικανους, παρα τον Ζηση και τον Κακιουζη)

Υποθετικα ολα αυτα παντα..
Marciulionis
Το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό φίλε μου. Ότι είναι πολύ καλύτεροι από τους αντίστοιχους Έλληνες/κοινοτικούς ακόμα κι οι αμφιβόλου ποιότητας πιτσιρικάδες αμερικανοί... Γι αυτό πιστεύω ότι ουσιαστικά θα παραγκωνίσουν σημαντικό τους Έλληνες παίκτες ενώ ούτε λόγος δε θα γίνεται για Έλληνες πρωταγωνιστες ειδικά στις μικρότερες ομάδες...
a bullet for your head
QUOTE(Marciulionis @ Jan 27 2009, 17:08 ) *
Το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό φίλε μου. Ότι είναι πολύ καλύτεροι από τους αντίστοιχους Έλληνες/κοινοτικούς ακόμα κι οι αμφιβόλου ποιότητας πιτσιρικάδες αμερικανοί... Γι αυτό πιστεύω ότι ουσιαστικά θα παραγκωνίσουν σημαντικό τους Έλληνες παίκτες ενώ ούτε λόγος δε θα γίνεται για Έλληνες πρωταγωνιστες ειδικά στις μικρότερες ομάδες...

Το σκεπτικο σου εχει καποια καλη βαση.
Ομως οπως εχει ηδη τονιστει,τα ''παραθυρακια'' υφιστανται,οποτε για τους Αμερικανους εχει δημιουργηθει κ η αντιστοιχη φαμπρικα..Αρα,μια ομαδα,μπορει να διαθετει μεγαλο αριθμο Αμερικανων αν το επιδιωξει..
π.χ.,ο Περσινος Αρης,ειχε τους Καστλ(που αντικατασταθηκε απ τον επισης ''κοινοτικο'' Ουασιγκτον),Ραιτ,το 3αρι,που μου διαφευγει το ονομα του,τον Μασει..οπως επισης σεζον με Καστλ,Σκειλς,Ουιλκινσον,Μασει και δεν θυμαμαι αν ηταν περσι η' προπερσι που ειχε κλεισει για την Ευρωλιγκα μονο τον Μαχμουτ-Ραουφ..
Οποτε η δυνατοτητα υπαρχει,για οποια ομαδα θελησει να πορευτει ετσι..
Τωρα τα περι παραγκωνισμου των Ελληνων,ουτως η' αλλως δεν υφισταται με τους αμφιβολου αξιας κοινοτικους?
Η' ακομα πιο παραπερα,δεν υφισταται παραγκωνισμος των νεαρων Ελληνων,απ τους ''βετερανους''..?Απ την Α1 εως την Γ' ΕΣΚΑ..?
Θεωρω οτι το προβλημα ειναι πιο πολυπαραγοντικο κ παρουσιαζει περισσοτερες πτυχες..
Πιστευω οτι η επιπλεον 1 μειωση στον αριθμο των ξενων,ανεξαρτητα αν στην υπολοιπη Ευρωπη δεν θα ισχυει κατι τετοιο,κ με ελευθερη επιλογη το να επιλεξεις κ 5 Αμερικανουν ακομα,θα ηταν μια καλη περιπτωση..
Επισης θα πρεπει καποτε να αρθει η επιφυλαξη των ομαδων απεναντι στα νεαρα μας ταλεντα..
Πως γινεται οι Ισπανοι να το καταφερνουν αυτο κ εμεις να τρωμε κωλληματα ανασφαλειας?
Andrew19
Οι 5 Αμερικάνοι θα κάνουν τις (μικρές και μεσαίες) ομάδες να παίρνουν 5 Αμερικάνους σε 5 θέσεις να παίζουν 30+ λεπτά ο καθένας και τα ρέστα για κάποιον Ελληνα. Το ότι θα λύσει το φαινόμενο των "κοινοτικών" που βαφτίζονται σε μια μέρα Βούλγαροι/Σλοβάκοι κλπ κλπ θα το λύσει βέβαια αλλά είναι στη λογική πονάει χέρι κόψει χέρι.
Οι ομάδες δεν ξέρουν τι σημαίνει σχεδιασμός με βάθος πάνω από έναν χρόνο και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό, γι'αυτό και προτιμούν τις διάφορες "έτοιμες" λύσεις που αν δεν τους βγουν τελικά τους στέλνουν. Επειδή οι ομάδες δεν πρόκειται να αλλάξουν μυαλά πρέπει να τους μπει το Ρώσικο σύστημα-νταβατζής δηλαδή να έχουν αναγκαστικά Ελληνες μέσα. Ομως όλα αυτά τα τεχνάσματα μπορούν να καταρρεύσουν αν κάποιος κάνει προσφυγή για τους κοινοτικούς και τον περιορισμό τους.
petrovic
1. Η μεγάλη μου αγάπη προσωπικά είναι η Εθνική και όχι τα κλαμπ. δεν το παίζω ούτε έξυπνος,ούτε "διαφορετικός" ούτε τίποτα. απλά αυτή είναι η αλήθεια μου.
2. Για να έχουμε τη μεγάλη Εθνική που θέλουμε πρέπει να "κόψουμε " κάτι από τα κλαμπ. Συγκεκριμένα πρέπει να υποχρεωθούν δια νόμου να δίνουν ευκαιρίες σε έλληνες παίκτες και να απασχολούν όσο το δυνατόν λιγότερους ξένους. προσανατολίζομαι σε μια λύση που θα προέβλεπε άνώτατο όριο τους τρεις ξένους.
3. Δεν είμαι τελείως σίγουρος εάν αυτή η λύση (όριο 3 ξένοι) καθιστά απαγορευτικό για τις ομάδες μας να έχουν τις ίδιες διακρίσεις στην Ευρώπη. εάν π.χ. ΠΑΟ και ΟΣΦΠ έδιναν τα χρήματα που δίνουν και τώρα για να φέρνουν τρεις παιχτούρες από το ΝΒΑ, τότε γιατί να μην στέκονται στο ίδιο επίπεδο; Τέλος πάντων, εάν αποδεικνύεται ότι αυτή η λύση δεν μπορεί να εγγυηθεί τις ίδιες διακρίσεις-πράγμα που για μένα δεν είναι δεδομένο-τότε για μένα η κατάσταση δεν είναι προβληματική.Καλύτερα μια μεγάλη Εθνική και κλαμπ που θεωρούν τεράστια επιτυχία να φτάνουν στο φάιναλ φορ, παρά μεγάλα κλαμπ και μια Εθνική που το παλεύει με χίλια ζόρια να κρατηθεί στο τοπ-5 και δε μπορεί να κάνει το βήμα παραπάνω.
4. Η μεγάλη αδυναμία της πρότασης μου, αλλά και γενικότερα όλων όσων σκέπτονται παρόμοια, είναι ότι μια τέτοια εξέλιξη ίσως διώξει τον κόσμο από τα γήπεδα του μπάσκετ, οπότε η αίγλη του πρωταθλήματος θα μειωθεί, οι καλύτεροι προπονητές θα μας αποφεύγουν και τελικά -σε ένα τέτοιο κλίμα-ούτε και οι Έλληνες παίχτες θα γίνουν καλυτεροι.Δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάμε ότι ο βασιλιάς των σπορ είναι το ποδόσφαιρο , οπότε ο πολύς κόσμος-και στην Ελλάδα βεβαίως βεβαίως- θα δει το μπάσκετ εάν αυτό ΦΕΡΝΕΙ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ, που το ποδόσφαιρο δε φέρνει.εάν τώρα ούτε το μπάσκετ φέρνει επιτυχίες , ευρωλίγκες δηλαδή κτλ., τότε ο κόσμος θα φύγει από αυτό πολύ πιο εύκολα από ό,τι από το ποδόσφαιρο.Οι πρόεδροι των ΚΑΕ λοιπόν, που ξέρουν ότι το κοινό στο οποίο στοχεύουν για να βγάλουν χρήμα, ζητά επιτακτικά επιτυχίες, παλεύουν για 3+3, και όχι βεβαίως για 3.
5. Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν δύο μέτρα που μπορούν να περιορίσουν την έξοδο των φιλάθλων εάν τελικά μπουν ως όριο οι 3 ξένοι. α) η μείωση των ομάδων της Α1, σε 12 ή και 10 ακόμη ώστε να συμμετέχουν σε αυτή ιστορικές ομάδες με δεξαμενή φιλάθλων, που θα προσελκύουν ΄μεγάλους επιχειρηματίες και θα φέρνουν πραγματικά μεγάλους ξένους. β) μια συμφωνία κυρίων μεταξύ ομάδων, συνδέσμου προπονητών και παικτών ώστε σιγά-σιγά να αποκτήσουν οι ομάδες του πρωταθλήματος έναν πιο επιθετικογενή και θεαματικό ομοιόμορφο χαρακτήρα, που θα είναι περισότερο ελκυστικός για τους φιλάθλους . Δηλαδή ο κόσμος θα παραμείνει στα γήπεδα επειδή θα βλέπει λίγους και καλούς ξένους παίκτες, πολλούς Έλληνες και καλύτερο θέαμα, μολονότι θα το ξέρει ότι δύσκολα θα τρελαθεί με κατάκτηση Ευρωλίγκα. δεν πειράζει, θα τρελαίνονται μια και καλή κάθε Σεπτέμβριο
6. Δεν ξέρω εάν αυτή λύση (3 ξένοι) σκοντάφτει στο κοινοτικό δίκαιο (ελεύθερη μετακίνηση εργαζομένων κτλ.) .εάν αυτό όμως συμβαίνει , τότε τι να πω; για άλλη μια φορά φαίνεται ότι αυτή η φοβερή εκχώρηση λαικής κυριαρχίας προς τα όργανα της ΕΕ, δε μας επιτρέπει να κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό για την πατρίδα μας. (στην προκειμένη περίπτωση για τον αθλητισμό της πατρίδας μας.) για άλλη μια φορά -βλ. αδυναμία να μπει μια τάξη στα ΜΜΕ μετά την απόρριψη ως αντικοινοτικού του νόμου για το βασικό μέτοχο, βλ. αδυναμία για πλήρη υπεράσπιση του δημόσιου πανεπιστημίου έναντι των αποφάσεων του ΔΕΚ και βλ. χίλια δυο άλλα- η εκχώρηση αρμοδιοτήτων προς την ΕΕ λειτουργεί ως φραγμός για την καλή λειτουργία της κοινωνίας μας.
7. νιώθω ότι κάποια από αυτά που έγραψα είναι πρόχειρα και βεβαίως δεν καλύπτουν το ζήτημα, που είναι τεράστιο. προτίμησα ωστόσο να γράψω αυτά τα προχειρα και ημιτελή έστω , γιατί πιστεύω ότι δείχνουν περίπου ποια πρέπει να είναι η φιλοσοφία ώστε να μη χαθεί και η καινούρια γενιά που αναδείχθηκε (Παππάς, Σλούκας κτλ.) εγώ είμαι 26 χρονών και μετά από όσα είδα με τη γενιά του Ρεντζιά είμαι άκρως επιφυλακτικός ως προς το τι θα γίνει με την καινούρια γενιά. ένας ακόμα μεγαλύτερος ΄γνωστός μου, 60άρης , που παίζαμε προχτές στη γειτονιά μου μου έλεγε ότι δεν έχω δει τίποτα και ότι οι χαμένες γενιές ξεκινάνε από το '70. Γενικά , πρέπει να είμαστε πολύ αυστηροί με τους "κουμανταδόρους" (ΕΟΚ,ΕΣΑΚΕ,ΠΣΑΚ,ΣΕΠΚ) του ελληνικού μπάσκετ . Εάν ούτε αυτή η γενιά αξιοποιηθεί ώστε η Εθνική να κάνει το βήμα παραπάνω, θα πρόκειται για τεράστιους καραγκιόζηδες που μας κουράζουν και μας δουλεύουν ανελέητα
nikefalin
QUOTE(petrovic @ Aug 2 2009, 23:10 ) *
Γενικά , πρέπει να είμαστε πολύ αυστηροί με τους "κουμανταδόρους" (ΕΟΚ,ΕΣΑΚΕ,ΠΣΑΚ,ΣΕΠΚ) του ελληνικού μπάσκετ . Εάν ούτε αυτή η γενιά αξιοποιηθεί ώστε η Εθνική να κάνει το βήμα παραπάνω, θα πρόκειται για τεράστιους καραγκιόζηδες που μας κουράζουν και μας δουλεύουν ανελέητα


+1 σε όλο το πόστ. Εαν η ΕΟΚ νοιάζεται πραγματικά και ανιδιοτελώς για τα ελληνόπουλα ( και όχι για τους μανατζαραίους που τα "εκπροσωπούν") θα είχε αρπάξει την ευκαιρία που δίνει η πρόταση του ΕΣΑΚΕ ώστε να κάνει κανονική διαπραγμάτευση με βάση την μακκροπρόθεσμη μείωση του αριθμού των ξένων σε κάθε ομάδα ( κοινοτικών και μη) για τις εγχώριες διοργανώσεις.

Λέω π.χ, ας δώσει το 3+3 άλλα όχι "αναίμακτα" . Με βάση μια συμφωνία που η μόνη δυνατότητα αλλαγής της θα ήταν μια νέα κοινοτική οδηγία για τον αθλητισμό γενικά ( που ψήνεται και θα περιορίζει την ελεύθερη διακίνηση αθλητών με κοινοτική υπηκοόητα) και θα έλεγε για παράδειγμα οτί ναι κάντε το 3+3 αλλά σε 2 χρόνια από τώρα ( ή και σε ένα) οι ξένοι θα γίνουν 5 ( ανεξαρτήτως προέλευσης) και μετά από 2 χρόνια θα γίνουν 4.Μην παίρνετε τις μετρητοίς όλα αυτά , είναι μια ιδέα για το πως θα μπορούσε να κινηθεί αυτός που θέλει να προστατέψει τους έλληνες παίκτες.

PanosIlio
Εγώ πάλι πάντως παίδες δεν τα καταλαβαίνω όλα αυτά, μια ζωή ακούω πως για να πάει μπροστά το μπάσκετ πρέπει να μπουν περιορισμοί, στους ξένους, στις ομάδες, στις πληρωμές κοκ.

Το μόνο που χρειάζεται το Ελληνικό μπάσκετ είναι κανόνες που να τους τηρούν όλοι.

Το αν μια ομάδα έχει 3 ξένους σημαίνει αυτόματα πως θα δοθούν ευκαιρίες σε νέα παιδιά? Δεν είναι δεδομένο αυτό. Ή μήπως σημαίνει πως θα ανέβει το επίπεδο του Έλληνα παίκτη εάν παίζει?

Για να γίνει καλύτερος πρέπει να παίζει και να προπονείται και με τους καλύτερους όμως.

Λέμε όλοι τώρα για τα παιδιά αυτά, να μην χαθούν, να πάρουν χρόνο, όλα ωραία και καλά. Θα πω ένα παράδειγμα. Ο Παππάς της Μπιλμπά θέλει να έρθει του χρόνου στην Ελλάδα να παίξει λόγω στρατιωτικού κτλ. Το συμβόλαιό του προβλέπει να πάρει 100.000 για τον επόμενο χρόνο. Πείτε μου εσείς ποια ομάδα θα δώσει σε έναν 19χρονο 100.000 για να έρθει να κάνει το στρατιωτικό του. Παικταράς δε λέω αλλά γιατί να του δώσει πχ, ο Κολοσσός 100.000 για να έρθει να χάσει κάποιες προπονήσεις, μπορεί και 1-2 παιχνίδια ενώ μπορεί να δώσει τα ίδια και λιγότερα και να πάρει έναν μεγάλο σε ηλικία παίκτη μεν αλλά έμπειρο που θα προσφέρει στην ομάδα ακριβώς τα ίδια με τον Παππά.

Το βλέπετε το δίλημμα?

Το να λέμε να μειωθούν οι ξένοι, να μειωθούν οι ομάδες και όλα αυτά καλά είναι στη θεωρία στην πράξη όμως τι κάνουμε?

Η Εθνική Ισπανίας είναι εδώ και κάποια χρόνια κορυφαία Εθνική στην Ευρώπη και μέσα στις 3 καλύτερες στον κόσμο. Έχετε δει πόσοι ξένοι βολοδέρνουν εκεί? Θάβεται κανένας Ισπανός παίκτης που αξίζει να παίζει?

Εκεί οι ομάδες έχουν καταρχάς την οικονομική δυνατότητα να δίνουν 100.000 σε έναν Παππά ακόμα κι ας μην παίξει, θα τον στείλουν δανεικό σε μια Β' Εθνική, ανταγωνιστικότατη που θα έχει και χρόνο και θα πάρει εμπειρίες και αν αξίζει μετά θα του δώσει θέση στο ρόστερ. Βέβαια παίζει ρόλο και η κουλτούρα, το οικονομικό, το οποίο προέρχεται από χορηγούς, τηλεοπτικά δικαιώματα, συμβόλαια των ομάδων με τη λίγκα, εγγυητικές και πολλά άλλα που εδώ φαντάζουν επιστημονική φαντασία.Τα γήπεδα, η οργάνωση, 1002 πράγματα.

Εδώ από αυτά δεν έχουμε τίποτα μα τίποτα απολύτως. Και καθόμαστε και συζητάμε πως η μείωση των ξένων θα μας βοηθήσει. Συγνώμη αλλά χάνουμε το δάσος και εστιάζουμε στο δέντρο. Αυτό θα ήταν μια κοντόφθαλμη κίνηση ανθρώπων που δεν βλέπουν μακριά.

Ας είχε τα @@ ο ΕΣΑΚΕ, ΕΟΚ, Υπουργείο καταρχάς να αρχίσει να διώχνει ομάδες. πχ, Μακεδονικός, και πόσα άλλα παραδείγματα, δε πληρώνεις? Έξω. Ας είχε τα @@ να ορίσει ένα μίνιμουμ μπάτζετ το οποίο να είναι πλήρως εγγυημένο πριν ξεκινήσει η χρονιά, ας είχε τα @@ να θέσει θέμα γηπέδων (η ΑΕΚ φέτος έπαιζε στο Σπορτιγκ, ΕΛΕΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ), ας ασφαλίσει τους παίκτες της Α2, και πολλά άλλα τέτοια ας, εκατοντάδες ας.

Ας κοιτάξουμε πρώτα αυτά και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε και με τους ξένους στην Α1. Αυτό μας μάρανε τώρα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.