Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Χορφορντ vs Οντεν vs Μπαινουμ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
a bullet for your head
Χορφορντ,Οντεν και Μπαινουμ λοιπον..
3 νεαροι σεντερ(23,21 και 22 ετων αντιστοιχα),με ταλεντο,ικανοτητες,δυναμη,αθλητικοτητα και αρκετα διαφημισμενοι.
Ποιον θεωρειτε μεγαλυτερο ταλεντο?
Ποιος θα εχει τη καλυτερη εξελιξη και προοπτικη στο μελλον?
Ποιος κατα τη γνωμη σας,θα ''κοιταξει καταματα'',τον αλλο νεαρο σουπερ-σταρ της θεσης, τον Ντουαιτ Χαουαρντ, στο μελλον?
red pyramid88
Χμ, δύσκολα πράγματα.

Ο Bynum έχει τη συμπάθεια μο ως παίκτης των Lakers και σημαντικότατο μέλος, απέκτησε απο νωρίς εμπειρία,κτλ. Πιστεύω ότι θα βελτιωθεί πολύ (ήδη είναι καλός), ειδικά στο τεχνικό κομμάτι (που θαρρώ είναι καλύτερος απο τον Howard), παρόλα αυτά, έχω ένα προαίσθημα ότι ο καλύτερος δε θα γίνει ποτέ, απο τους καλύτερους ναι.

Ο Horford πάλι, καλός χρύσος και άγιος, αλλά πραείναι νωρίς για να κριθεί. Πιστεύω όμως ότι δεν έχει τις ίδιες ικανότητες με τον Andrew και θα μείνει στους απλά καλούς, τύπου Chandler.

Όσο για τον Oden, είναι ο μοναδικός που μπορεί να ξεπεράσει τον Howard. Να πώ κάτι θετικό δε μπορώ γιατί η πρώτη του χρονιά ήταν ο ορισμός της μετριότητας. Αν όσα λέγονται για το ταλέντο του ισχύουν, θα φανεί, αν όχι Howard Θα βασιλεύσει χαλαρά και άνετα.
a bullet for your head
QUOTE(red pyramid88 @ Jun 16 2009, 15:34 ) *
Χμ, δύσκολα πράγματα.

Ο Bynum έχει τη συμπάθεια μο ως παίκτης των Lakers και σημαντικότατο μέλος, απέκτησε απο νωρίς εμπειρία,κτλ. Πιστεύω ότι θα βελτιωθεί πολύ (ήδη είναι καλός), ειδικά στο τεχνικό κομμάτι (που θαρρώ είναι καλύτερος απο τον Howard), παρόλα αυτά, έχω ένα προαίσθημα ότι ο καλύτερος δε θα γίνει ποτέ, απο τους καλύτερους ναι.

Ο Horford πάλι, καλός χρύσος και άγιος, αλλά πραείναι νωρίς για να κριθεί. Πιστεύω όμως ότι δεν έχει τις ίδιες ικανότητες με τον Andrew και θα μείνει στους απλά καλούς, τύπου Chandler.

Όσο για τον Oden, είναι ο μοναδικός που μπορεί να ξεπεράσει τον Howard. Να πώ κάτι θετικό δε μπορώ γιατί η πρώτη του χρονιά ήταν ο ορισμός της μετριότητας. Αν όσα λέγονται για το ταλέντο του ισχύουν, θα φανεί, αν όχι Howard Θα βασιλεύσει χαλαρά και άνετα.

Ο Χορφορντ ειναι ενας παικτης με 2 MVP σε τελικους κολεγιακου,γεγονος που δειχνει οτι διαθετει ηγετικα χαρακτηριστικα.
Οι μ.ο. του,στις 2 πρωτες χρονιες του,ειναι καλυτεροι απ τους αντιστοιχους του Μπαινουμ.
Βεβαια ειναι ενα F-C και σχετικα κοντος για σεντερ(2.08μ).
Ισως αν ειχε εναν πιο καθαρο ψηλο για παρτενερ του στη φροντ-λαιν των Χωκς αντι του Σμιθ,να απευλευθερωνοταν & να απεδιδε καλυτερα(οπως ειχε τον Νοα στο Φλοριντα).
Ο Μπαινουμ μετα απ'τις 2 πρωτες ''αναγνωριστικες'' του σεζον στο ΝΒΑ,αρχισε να ανεβαζει τους μ.ο. του και να ''τραβαει'' καλυτερα.
Σε σχεση με τους Χορφορντ & Οντεν,ειναι πιο εμπειρος στη λιγκα,ενω ειχε και τη τυχη να κανει πρωταθλητισμο με τους Λεικερς.Παντως στα φετινα πλει-οφς δεν με εντυπωσιασε.
Ο Οντεν αποτελει το μεγαλυτερο ερωτηματικο.
Αν και η φετινη του(ρουκι ουσιαστικα) σεζον δεν ηταν η αναμενομενη(ειχε μικροτραυματισμους,ηταν επιρρεπης στα φαουλ και ειχε σκαμπανεβασματα),καταφερε και εβγαλε 9π,7ρ,1κοψ μ.ο.,ερχομενος απ τον παγκο.
Επισης οι Μπλειζερς ειναι μια νεανικη ομαδα που εχει δειξει οτι θα διαδραματισει πρωταγωνιστικο ρολο στο μελλον.
Θεωρω οτι η επομενη σεζον θα ειναι πολυ σημαντικη γι'αυτον.
Αν μεινει μακρια απ τους τραυματισμους και οι Μπλειζερς προχωρησουν ακομα περισσοτερο,τοτε θα βρισκεται στο σωστο δρομο.
Κατα τη γνωμη μου,οι Οντεν & Χορφορντ εχουν καλυτερη προοπτικη για το μελλον,απ τον Μπαινουμ και θα ''κονταροχτυπιουνται'' με τον Χαουαρντ στο μελλον.
Την ψηφο μου(θα το παρω το ρισκο),θα την ριξω στον Οντεν.

Elio
Πολυ δυσκολο ερωτημα.


Και οι τρεις ταλαντουχοι με πολλυ μελλον μπροστα τους.

Ο μπαινουμ μου αρεσει αρκετα και ειναι πρωταθλητης 2009. Στην ομαδα που βρισκεται θα μαθει μπασκετ και μεχρι τωρα εχει δειξει καλα δειγματα. Απλα καλα ομως.

Ο χορφορντ πιστευω μεχρι τωρα εχει κανει τα καλυτερα παιχνιδια και απο τους 3. Σουπερ αθλητικος, με προσωπικοτητα
ικανος σε αμυνα και επιθεση και θυμαμαι περυσι ειχε προβληματισει πολυ τους Σελτικς στον πρωτο γυρο.

Οντεν. Το μεγαλο ερωτηματικο. Δειχνει σημαδια μεγαλου παικτη καποιες φορες ομως πρεπει να ξεπερασει το ψυχολογικο του και να παιξει οσο μπορει. Πρεπει επισης να αδυνατισει και λιγακι ωστε να μπορει να κινηθει με τον τροπο που εκανε στο κολλεγιακο.

Δυσκολο..... Θα επιλεξω ομως Οντεν λογω συμπαθειας, επειδη υποστηριζω φανατικα μπλειζερς και επειδη πρεπει, και επιβαλεται να δειξει το ταλεντο του.

και οι τρεις τρομερα ελπιδοφοροι παικτες!
T.W.Is.M.
Την ψηφο μου την εδωσα στον Μπαινουμ. Οχι λογω ομαδας, αλλα γιατι βλεπω καποια μειονεκτηματα στους αλλους.
Ο Χορφορντ μεχρι στιγμης περιοριζεται σε πιο αμυντικο ρολο. Με αυτα που εχει δειξει ως τωρα το ταβανι του ειναι ο Μαρκους Καμπι. Ο Οντεν ηρθε ως μεγαλο ταλεντο, αλλα εχει χτυπηθει πολυ απο τους τραυματισμους και λεγεται οτι εχει χρονια ευαισθησια. Αν ισχυει αυτο, το ταβανι του ειναι ο Ραλφ Σαμπσον, κι αυτο δυσκολα να το πιασει. Ο δε Μπαινουμ εχει καποιες καλες προυποθεσεις. Εχει ηδη ενα πρωταθλημα και αποκτα μεγαλες εμπειριες απο πλει οφ νωρις(αφου φανταζομαι οτι και του χρονου οι Λεικερς θα ειναι στους υποψηφιους πρωταθλητες). Δεν του ζητουνται περισσοτερες ευθυνες απ οτι μπορει να αντεξει, ενω εχει εναν μεγαλο δασκαλο για να τον βοηθησει, τον Καριμ. Χρειαζεται ομως να δυναμωσει κι αλλο. Επισης θεωρω οτι τεχνικα θελει πολλη δουλεια ακομα. Ομως δε βλεπω καποιο μεγαλο εμποδιο, που θα τον εμποδισει να κανει μια καλη καριερα και να γινει ενας απ τους καλους σεντερ του ΝΒΑ και γι αυτο τον προτιμησα.
morrison
Ψήφισα Όντεν αν και δεν με έχει πολυπείσει ακόμα γιατί νομίζω έχει μεγαλύτερες προοπτικές απ΄τους άλλους δύο.Το καλό είναι οτί παίζει σε ομάδα με προπονητή που δουλεύει με τους νέους παίχτες και λογικά θα του δωθεί το περιθώριο να βελτιωθεί.
Emanuel David Ginobili
Ψηφισα Horford, γιατι τον θεωρω πιο ταλαντουχο απο τους αλλους δυο. Εχει ομως ενα μειονεκτημα λογω υψους, κι ετσι ισως σε αλλη ομαδα ή αν ερθει ενας ψηλος στους Hawks να κανει καριερα P.F.
red pyramid88
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 16 2009, 16:30 ) *
Ο Χορφορντ ειναι ενας παικτης με 2 MVP σε τελικους κολεγιακου,γεγονος που δειχνει οτι διαθετει ηγετικα χαρακτηριστικα.
Οι μ.ο. του,στις 2 πρωτες χρονιες του,ειναι καλυτεροι απ τους αντιστοιχους του Μπαινουμ.
Βεβαια ειναι ενα F-C και σχετικα κοντος για σεντερ(2.08μ).
Ισως αν ειχε εναν πιο καθαρο ψηλο για παρτενερ του στη φροντ-λαιν των Χωκς αντι του Σμιθ,να απευλευθερωνοταν & να απεδιδε καλυτερα(οπως ειχε τον Νοα στο Φλοριντα).
Ο Μπαινουμ μετα απ'τις 2 πρωτες ''αναγνωριστικες'' του σεζον στο ΝΒΑ,αρχισε να ανεβαζει τους μ.ο. του και να ''τραβαει'' καλυτερα.
Σε σχεση με τους Χορφορντ & Οντεν,ειναι πιο εμπειρος στη λιγκα,ενω ειχε και τη τυχη να κανει πρωταθλητισμο με τους Λεικερς.Παντως στα φετινα πλει-οφς δεν με εντυπωσιασε.
Ο Οντεν αποτελει το μεγαλυτερο ερωτηματικο.
Αν και η φετινη του(ρουκι ουσιαστικα) σεζον δεν ηταν η αναμενομενη(ειχε μικροτραυματισμους,ηταν επιρρεπης στα φαουλ και ειχε σκαμπανεβασματα),καταφερε και εβγαλε 9π,7ρ,1κοψ μ.ο.,ερχομενος απ τον παγκο.
Επισης οι Μπλειζερς ειναι μια νεανικη ομαδα που εχει δειξει οτι θα διαδραματισει πρωταγωνιστικο ρολο στο μελλον.
Θεωρω οτι η επομενη σεζον θα ειναι πολυ σημαντικη γι'αυτον.
Αν μεινει μακρια απ τους τραυματισμους και οι Μπλειζερς προχωρησουν ακομα περισσοτερο,τοτε θα βρισκεται στο σωστο δρομο.
Κατα τη γνωμη μου,οι Οντεν & Χορφορντ εχουν καλυτερη προοπτικη για το μελλον,απ τον Μπαινουμ και θα ''κονταροχτυπιουνται'' με τον Χαουαρντ στο μελλον.
Την ψηφο μου(θα το παρω το ρισκο),θα την ριξω στον Οντεν.


Όμως στο κολέγιο ξέρουμε όλοι ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά απο ότι στον επαγγελματικό αθλητισμό και δεν είναι 1 ή 2 τα ονόματα που κάναν μέτρια καριέρα επαγγελματικά ενώ ήταν κολεγιακοί αστέρες.
Μην ξεχνάς ότι ο Horford, στις 2 πρώτες του χρονιές έπαιξε και σε πολύ καλύτερη ομάδα απο ότι ο Bynum (οι Lakers τα 2 πρώτα χρόνια του μικρού είναι στα κάτω τους), που έχοντας και τους Smith-Williams-Pachulia και άσσο τον Bibby μπορεί να τον βοηθήσει να ανεβάσει τα ποσοστά του. Η εμπειρία του Bynum πιστεύω είναι υπέρ του. Λογικό να μην ξετρελάνει με τη πρώτη του προσπάθεια στα playoff, μην ξεχνάμε ότι και τώρα απο τραυματισμό έβγαινε.
Χαίρομαι πάντως που συμφωνούμε ότι ο πιο πιθανώς ανταγωνιστής του Superman είναι ο Oden smile.gif
Basketikoc
Εγω πιστευω πως φετος ειναι η πιο σημαντικη χρονια για τον Οντεν.Πρεπει να δειξει πως εχει αφησει πισω του τον τραυματισμο και την ασχημη ψυχολογια που του προκαλεσε και να αποκτησει μια σταθεροτητα,να βελτιωθει στο παιχνιδι του και να δουλεψει ακομα περισοτερο.Μεχρι τωρα,στο ΝΒΑ περα απο καποιες αναλαμπες δεν εχω δει τιποτα το αξιοσημειωτο απ αυτον οποτε δεν τον επιλεγω.Μεταξι του Μπαινουμ και του Ηορφορντ διαλεγω τον Μπαινουμ γιατι οσο περναει ο καιρος γινεται ολο και καλυτερος και βασει πολλα στοιχεια στο επιθετικο του παιχνιδι.Εχει εγωισμο και αν ανεβει λιγο ακομα παικτικα πιστευω πως θα γινει ενας σεντερ που ολοι θα θιμομαστε.Οσο για τον Κροφορντ,εγω τον θεωρω 4-5αρο και οχι καθαρο 5αρι.Απ αυτους τους τρεις μπορω να πω πως ειναι ο καλυτερος αυτη τη στιγμη αλλα δεν με πειθει πως μπορει να γινει dominant.
Ψηφιζω Μπαινουμ
virgin13
QUOTE(Basketikoc @ Jun 16 2009, 20:14 ) *
Εγω πιστευω πως φετος ειναι η πιο σημαντικη χρονια για τον Οντεν.Πρεπει να δειξει πως εχει αφησει πισω του τον τραυματισμο και την ασχημη ψυχολογια που του προκαλεσε και να αποκτησει μια σταθεροτητα,να βελτιωθει στο παιχνιδι του και να δουλεψει ακομα περισοτερο.Μεχρι τωρα,στο ΝΒΑ περα απο καποιες αναλαμπες δεν εχω δει τιποτα το αξιοσημειωτο απ αυτον οποτε δεν τον επιλεγω.Μεταξι του Μπαινουμ και του Ηορφορντ διαλεγω τον Μπαινουμ γιατι οσο περναει ο καιρος γινεται ολο και καλυτερος και βασει πολλα στοιχεια στο επιθετικο του παιχνιδι.Εχει εγωισμο και αν ανεβει λιγο ακομα παικτικα πιστευω πως θα γινει ενας σεντερ που ολοι θα θιμομαστε.Οσο για τον Κροφορντ,εγω τον θεωρω 4-5αρο και οχι καθαρο 5αρι.Απ αυτους τους τρεις μπορω να πω πως ειναι ο καλυτερος αυτη τη στιγμη αλλα δεν με πειθει πως μπορει να γινει dominant.
Ψηφιζω Μπαινουμ


κατεμε ο μπαινουμ ειναι καλυτερος αλλα το παιδι πλεον πρεπει να αποκτησει και λιγο μαζα
nikolas12
Κατα τη γνωμη μου και οι τρεις ειναι ταλεντα,ωστοσο απο τους Οντεν και Μπαιναμ ξεχωριζω τον Μπαιναμ γιατι ειναι πιο πολλα χρονια στο ΝΒΑ και ακομα και αν οι τραυματισμοι του ειναι καθημερινο φαινομενο οπως και του Οντεν οταν ειναι υγιης κανει τη διαφορα στη ρακετα των Λεικερς.Ο Οντεν αντιθετα τραυματιστηκε,εχασε τη ρουκι σεζον του,ξαναμπηκε στο πρωτο παιχνιδι της σεζον και τραυματιστηκε και παλι!Ειναι ενα χρονο ουσιαστικα στο ΝΒΑ και χρειαζεται περισσοτερη εμπειρια.Η ψηφος λοιπον στον Μπαιναμ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.