Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποιά θέση θα κατακτήσει η ''Dream team''?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4
Achilleas13
Μεχρι που θα φτασει η υποτηθεμενη ''Dream team''???
NBAholic
Aν ο Σιζέφσκι πείσει την "ομάδα" να γίνει ομάδα, χρυσό.

Αν όχι, τότε...θα απέχω. Διότι δεν μπορείς να τους έχεις εμπιστοσύνη. Μπορούν να κατακτήσουν το χρυσό χωρίς να μην παίξουν καν καλά, μπορεί να μείνουν κι εκτός μεταλλίων. Θα χρειαστεί να περιμένω πριν δώσω πιο συγκεκριμένη απάντηση.
morfi
H dream team, αν και η επιλογη των παιχτων θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη, ειναι μακραν η κορυφαια.Πρεπει να βγει πρωτη γιατι πολυ γλωσσα εβγαλαν ολοι.Εκτος αν δουν οτι ειναι καλυτεροι οι αμερικανοι και κανουν παλι τις κοτες και πουν "δεν παμε για το χρυσο, μπλα μπλα μπλα" (παναμερικανικοι αγωνες 2003, αργεντινη και οι αλλες κοτες)

ΠΑΜΕ ΡΕ USA.ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!
qspock
Η ΕΛΛΑΔΑΡΑ θα πατησει την """Dream Team""" και θα παρει το χρυσο χαλαρα. tongue.gif

ΕΛΛΑΣ, μια ζωη μαζι σου. wav.gif
Alexmei
όπως όλοι ξέρετε η εθνική ομάδα Αμερικής είναι @ρχ!δ!@. κανένας τους δεν πάει και πολύ καλά κάνει, γιατί έτσι και τραυματιστούνε μπορεί να χάσουν και καμια season! οπότε άντε κανένας μ@λ@κ@ς Iverson(χωρις παρεξήγηση Χάρη smile.gif ) και πολύ τους είναι......

αυτά από εμένα! biggrin.gif
NBAholic
QUOTE
κανένας τους δεν πάει και πολύ καλά κάνει, γιατί έτσι και τραυματιστούνε μπορεί να χάσουν και καμια season!


Όποιος σχετικά υγιής παίχτης κάνει κάτι τέτοιο είναι κότα. Θαρρείς και οι κορυφαίοι Ντριμ Τίμερς ήταν κορόιδα δηλαδή που έπαιξαν.

QUOTE
οπότε άντε κανένας μ@λ@κ@ς Iverson(χωρις παρεξήγηση Χάρη  ) και πολύ τους είναι......


Φέτος δε θα υπάρξει Άιβερσον, αλλά θα υπάρξει Μπίλαπς. wink.gif
harris
Τουλάχιστον ο μ@λ@κ@ς Αϊβερσον τιμούσε την φανέλα που φόραγε, ήθελε και έπαιζε για την πατρίδα του...

Και ήταν αρχηγός...
morfi
QUOTE(qspock @ Apr 14 2006, 10:25 PM)
Η ΕΛΛΑΔΑΡΑ θα πατησει την """Dream Team""" και θα παρει το χρυσο χαλαρα. tongue.gif

ΕΛΛΑΣ, μια ζωη μαζι σου. wav.gif
*

24.gif

QUOTE(Alexmei @ Apr 15 2006, 03:00 AM)
όπως όλοι ξέρετε η εθνική ομάδα Αμερικής είναι @ρχ!δ!@. κανένας τους δεν πάει και πολύ καλά κάνει, γιατί έτσι και τραυματιστούνε μπορεί να χάσουν και  καμια season! οπότε άντε κανένας μ@λ@κ@ς Iverson(χωρις παρεξήγηση Χάρη smile.gif ) και πολύ τους είναι......

αυτά από εμένα! biggrin.gif
*

Εσυ δεν ξερεις την τυφλα σου....
Το οτι δεν τους παει κανενας δεν φταει ο αιβερσον η ο κομπι.Φταιει η πολιτικη που ακολουθει η χωρα.
Α και μην ξεχνατε οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα ξεκινησαν να ασχολουνται με το μπασκετ βλεποντας ΝΒΑ και την πρωτη dream team.


QUOTE(NBAholic @ Apr 15 2006, 05:13 PM)
Όποιος σχετικά υγιής παίχτης κάνει κάτι τέτοιο είναι κότα. Θαρρείς και οι κορυφαίοι Ντριμ Τίμερς ήταν κορόιδα δηλαδή που έπαιξαν.
*

Οι περισσοτεροι παιχτες που δεν επαιξαν στην αθηνα η και τωρα στο παγκοσμιο ειπαν οτι φοβοντουσαν για τρομοκρατικες επιθεσεις. Εσεις αν εισασταν αμερικανοι δεν θα το σκεφτοσασταν οτι υπαρχει η πιθανοτητα να μην γυρισετε ζωντανοι?
hagi
Και γω δεν μπορώ να απαντήσω ακόμη.Δεν ξέρουμε και σίγουρα την ομάδα..Πάντως είναι ικανοί για το καλύτερο αλλά και το χειρότερο..

Θα ψηφίσω αργότερα. cool.gif
nash
Νομίζω ότι έφθασε η ώρα η Αμερικάνοι να ξανανέβουν στην κορυφή. Αν πάνε οι σωστοί παίκτες στην τελική 12αδα( Billups, Kobe, Lebron, Redd...) δεν νομίζω ότι θα εχουν προβλημα.
Αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα για προβλέψεις...
hellenic
Kserei kaneis me poses mpalles tha paizoyn i Amerikani?
nikoleta21
εγω πιστευω την πρωτη
thrylos7
Μπα, σχεδόν απίθανη η πρώτη θέση...
morfi
QUOTE(hellenic @ Apr 17 2006, 08:26 PM)
Kserei kaneis me poses mpalles tha paizoyn i Amerikani?
*

Mε λιγοτερες απο οσες επαιζε η γαλλια στο ευρωμπασκετ.
Εσυ θα μου πεις ποσους ψυχολογους χρειαζονται οι γιουγκοσλαβοι?
Νίκος
Μέχρι τρίτη. τελικό δεν τους βλέπω να πιάνουν smile.gif
Achilleas13
Κατά τη γνώμη μου οι Αμερικανοί κάπου θα στραβοπατήσουν στο δρόμο για το χρυσό και αυτό πιστεύω πως θα γίνει στα ημιτελικά και ελπίζω να την αποκλείσει η ΕΛΛΑΔΑ wav.gif
morfi
QUOTE(Νίκος @ Apr 21 2006, 04:48 AM)
Μέχρι τρίτη. τελικό δεν τους βλέπω να πιάνουν smile.gif
*

Α ρε ντριμ τιμ που καταντησες.Να σου την λενε κατι παλικαρια απο μια χωρα που λεγεται Ελλαδα.

QUOTE(Achilleas13 @ Apr 24 2006, 11:30 PM)
Κατά τη γνώμη μου οι Αμερικανοί κάπου θα στραβοπατήσουν στο δρόμο για το χρυσό και αυτό πιστεύω πως θα γίνει στα ημιτελικά και ελπίζω να την αποκλείσει η ΕΛΛΑΔΑ wav.gif
*

Ευχομαι η ελλαδαρα να χασει με τουλαχιστον 50 ποντους.
thrylos7
Η Ελλάδα είναι η πρωταθλήτρια Ευρώπης!!!

Επίσης, είναι η ομάδα που έχασε από τη διαιτησία μια ιστορική νίκη επί των ΗΠΑ...(90 ή 91) αφού ακύρωσαν άδικα καλάθι του Γαλακτερού...

Εδώ έκανε πάρτι το Πουέρτο Ρίκο στους Ολυμπιακούς....


QUOTE
Ευχομαι η ελλαδαρα να φαει 50 ποντους.

Πολύ πιθανό με την άμυνα που μπορούμε να παίξουμε... Πόσο θα λήξει; 73-50;
Tony_K
Παιδιά μην εκνευρίζεστε για τους Αμερικάνους. Πάντως είναι η πρώτη σοβαρή προσπάθεια που κάνουν εδώ και πολλά χρόνια. Θεωρώ ωστόσο ότι δύσκολο από την πρώτη χρονιά αυτή της 23άδας που κάλεσαν να βρεθούν στην πρώτη θέση. Μάλλον στο επόμενο παγκόσμιο (Ολυμπιάδα) μπαίνουν ως το απόλυτο φαβορί. Τους βλέπω 3-5.

QUOTE
Ευχομαι η ελλαδαρα να φαει 50 ποντους.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

QUOTE
Πολύ πιθανό με την άμυνα που μπορούμε να παίξουμε... Πόσο θα λήξει; 73-50;

Σωστός!
NBAholic
QUOTE
Επίσης, είναι η ομάδα που έχασε από τη διαιτησία μια ιστορική νίκη επί των ΗΠΑ...(90 ή 91) αφού ακύρωσαν άδικα καλάθι του Γαλακτερού...


Είδα το βίντεο και δυστυχώς, αυτό που λέμε δεν ισχύει. Το καλάθι ήταν όντως εκπρόθεσμο για 1-2 δέκατα του δευτερολέπτου.

QUOTE
Πολύ πιθανό με την άμυνα που μπορούμε να παίξουμε... Πόσο θα λήξει; 73-50;


Παρότι μου αρέσει η Εθνική ΗΠΑ όταν παίζει καλά, δε θα με χαλούσε γίνει κάτι τέτοιο...Αν και δε θα γίνει.
thrylos7
QUOTE
Είδα το βίντεο και δυστυχώς, αυτό που λέμε δεν ισχύει. Το καλάθι ήταν όντως εκπρόθεσμο για 1-2 δέκατα του δευτερολέπτου.

Σοβαρά μιλάς; Εγώ το είχα δει με κάποια άλλα άτομα πιο μικρός και το είχαμε επιβεβαιώσει κιόλας! Ζω με ένα ψέμα σε όλη μου τη ζωή... sad.gif Πως θα το αντέξω αυτό... (Που είσαι Φώσκολε!).

Μμμ.. καλά τότε! Είχαμε φτάσει στο τσακ. (Δεν πιστεύω να το είδες μονταρισμένο..)
morfi
QUOTE(thrylos7 @ May 3 2006, 04:23 AM)
Πολύ πιθανό με την άμυνα που μπορούμε να παίξουμε... Πόσο θα λήξει; 73-50;
*

Ηθελα να πω οτι "Ευχομαι η ελλαδαρα να χασει με τουλαχιστον 50 ποντους."
Το διορθωσα...
Tony_K
Μην ανησυχείς 68.gif , όλοι το καταλάβαμε, απλώς προσπαθήσαμε να διασκεδάσουμε τις εντυπώσεις...
thrylos7
QUOTE
Ηθελα να πω οτι "Ευχομαι η ελλαδαρα να χασει με τουλαχιστον 50 ποντους."
Το διορθωσα...

Να το επαναφέρεις... Δεν αφήνεις να ξεδιπλωθεί το αστείρευτο χιούμορ μου... 69.gif
qspock
QUOTE(NBAholic @ May 3 2006, 03:20 PM)
Είδα το βίντεο και δυστυχώς, αυτό που λέμε δεν ισχύει. Το καλάθι ήταν όντως εκπρόθεσμο για 1-2 δέκατα του δευτερολέπτου.
Παρότι μου αρέσει η Εθνική ΗΠΑ όταν παίζει καλά, δε θα με χαλούσε γίνει κάτι τέτοιο...Αν και δε θα γίνει.
*


Αν και δε το εχω σε βιντεο, ειμαι σιγουρος οτι το καλαθι ηταν 100% εμπροθεσμο και κακως ακυρωθηκε. Το ειχα δει σε ριπλει της ΕΡΤ πολακις. Δε ξερω σε τι βιντεο το βλεπεις, μηπως ειναι κανα στιγμιοτυπο νεοτερης εκδοσης πειραγμενο απο τα αμερικανακια?
NBAholic
QUOTE
Αν και δε το εχω σε βιντεο, ειμαι σιγουρος οτι το καλαθι ηταν 100% εμπροθεσμο και κακως ακυρωθηκε. Το ειχα δει σε ριπλει της ΕΡΤ πολακις. Δε ξερω σε τι βιντεο το βλεπεις, μηπως ειναι κανα στιγμιοτυπο νεοτερης εκδοσης πειραγμενο απο τα αμερικανακια?


Παλιά, έτσι πίστευα κι εγώ, έχοντας δει το βίντεο. Αλλά όταν το είδα προσφάτως, σε ένα από τα DVD της ραδιοτηλεόρασης, όταν το χρονόμετρο έδειχνε 0.0, η μπάλα ακουμπούσε ακόμη στο χέρι του Γαλακτερού (έχοντας σηκωθεί για το λέι απ).
dizzy_fingers
Παίζει να βρούμε το βιντεάκι, να το ανεβάσουμε στα downloads?
NBAholic
Θα χρειαστεί να περιμένουμε λίγο...να πάω στο δεύτερο Η/Υ, όπου έχω το πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο και να μάθω να ανεβάζω από τον σκληρό μου.
dizzy_fingers
Οκ, όταν αποσυρθείς από το εξοχικό σου στο Μόντε Κάρλο και γυρίσεις στην 2η κατοικία σου στο Μπέβερλυ Χιλς, ενημέρωσέ μας. wink.gif

Α, στείλε τους χαιρετισμούς μου στον Jack και πες του ότι δεν του πάνε τα πόλο μπλουζάκια. Την τελευταία φορά που τον είδα στην τηλεόραση στα sidelines του staples center έμοιαζε σαν δάσκαλος δημοτικού.
Warrior
QUOTE(qspock @ May 4 2006, 01:11 AM)
Αν και δε το εχω σε βιντεο, ειμαι σιγουρος οτι το καλαθι ηταν 100% εμπροθεσμο και κακως ακυρωθηκε. Το ειχα δει σε ριπλει της ΕΡΤ πολακις. Δε ξερω σε τι βιντεο το βλεπεις, μηπως ειναι κανα στιγμιοτυπο νεοτερης εκδοσης πειραγμενο απο τα αμερικανακια?
*



thumbsup.gif

Μην δινεται βαση στην προπογανδα του Holic!!! 19.gif

To καλαθι ηταν εμπροθεσμο οτι και να δειξει το βιντεο! rolleyes.gif
tongue.gif

QUOTE(morfi)
Ηθελα να πω οτι "Ευχομαι η ελλαδαρα να χασει με τουλαχιστον 50 ποντους."
Το διορθωσα...


68.gif 68.gif

Οnly in your dreams!! 33.gif

Εδω και τωρα να ριχτει στην "πυρά"!!




hammer.gif kill.gif
HOULIGAN76
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ αλλά θεωρώ πολύ πιθανόν να μην μπούνε στους ημιτελικούς.Διοτι απλά δεν θα κάνουν καθόλου προετοιμασία με συνέπεια να μην δέσουν σαν ομάδα!Η κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου για τα αμερικανάκια είναι ΟΥΤΟΠΙΑ.
morfi
QUOTE(HOULIGAN76 @ May 9 2006, 06:14 PM)
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ αλλά θεωρώ πολύ πιθανόν να  μην μπούνε στους ημιτελικούς.Διοτι απλά δεν θα κάνουν καθόλου προετοιμασία με συνέπεια να μην δέσουν σαν ομάδα!Η κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου για τα αμερικανάκια είναι ΟΥΤΟΠΙΑ.
*

Θα κανουν προετοιμασια ολο το καλοκαιρι.
Πρεπει να παρουν το χρυσο για να βουλωσουν στοματα...
Alexmei
QUOTE(morfi @ May 9 2006, 07:45 PM)
Θα κανουν προετοιμασια ολο το καλοκαιρι.
Πρεπει να παρουν το χρυσο για να βουλωσουν στοματα...
*



μην σου πω τι πρέπει να πάρουν οι Αμερικάνοι σου
Tollys2004
για σας παιδιά

θέλω κάτι να ρωτήσω

Ποιος στην ομάδα τον ΗΠΑ θα παίξει άμυνα?

Η ελλάδα νίκησε στο ευρωμπάσκετ επεδή έπαιξε καταπληκτική άμυνα!

κάθε αντίπαλος μας είχε κάπου 20 λάθη.
Αυτό βοηθησε, αφού στην επίθεση παίξαμε πολύ νευρικά και δεν πήγαινε καλά.

Η Ομάδα τον ΗΠΑ έχιε πιο πολύ την επίθεση.
Τι θα γίνει αν παίξει με αντιπαλους σαν την ελλάδα που πεζή τέτοια άμυνα?

θα έχουν πρόβλημα στην επίθεση και στην άμυνα


το μεγαλύτερο πρόβλημα τον αμερικανων είναι, πως δεν σέβονται τους ευρωπαίους όπως έπρεπε.

ειδικά αώτους που δεν παίζουν στο ΝΒΑ δεν τους θεωρούν για "Πρόβλημα" και άντο το έχουν πλήρωση ακριβά τα τελευταία χρονια


δεν πιστεύω πως έχει αλλάξει η νοοτροπία τους και για αυτό δεν πιστεύω πως θα φτάσουν μακριά
dizzy_fingers
Οι αμερικανοί θα κάνουν προετοιμασία φέτος..όση κάνουν όλες οι ομάδες, όση έκαναν τα προηγούμενα χρόνια...όση έκαναν και το 1992 wink.gif.

Πιστεύω πως είναι νωρίς ακόμα για μία τέτοια ψηφοφορία.
Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας και των φιλικών της κάθε ομάδας (ΗΠΑ, Λιθουανία, Αργεντινή, Ιταλία, Ελλάδα κοκ), λίγο πριν το τουρνουά, είναι που θα μάθουμε αρκετά πράγματα για αυτές και θα μπορούμε να μιλάμε με πιο σταθερά επιχειρήματα.

Μέχρι τότε, οποιαδήποτε πρόβλεψη και ακόμη χειρότερα, οποιεσδήποτε λογομαχίες γίνονται, είναι άσκοπες και μέχρι ενός σημείου ανόητες κατά τη γνώμη μου.

Από τη μία δε μπορώ να καταλάβω την ισοπεδωτική λογική του πως μία ομάδα με ένα ασύλληπτο ποσοστό επιτυχίας (από τότε που αποφάσισε να στέλνει επαγγελματίες παίχτες) στις διεθνείς διοργανώσεις και με μία αστείρευτη πηγή παιχτών και ταλέντου, κατέληξε να διαγράφεται από τα φαβορί και να θεωρείται πως θα ζοριστεί ακόμα και να μπει στους τελικούς...

...και από την άλλη πως οι οπαδοί αυτής της ομάδας δεν βλέπουν τα σημάδια των τελευταίων χρόνων και πιστεύουν πως έτσι απλά, με την ίδια λογική, με τα ίδια δεδομένα, θα πάρουν το χρυσό σαν σε περίπατο, όπως παλαιότερα.
Ακόμη κι αν θα κάνει προετοιμασία η ομάδα των ΗΠΑ, ακόμα κι αν σταματήσουν να βλέπουν υπεροπτικά τον υπόλοιπο κόσμο...ποιός ξέρει τί τραυματισμούς θα έχουν?

Ποιός ξέρει τί τραυματισμούς θα έχει η οποιαδήποτε ομάδα? Αν γυρίσει έναν αστράγλο ο Τζινόμπιλι, θα συνεχίσετε να έχετε την ομάδα του στα φαβορί για το χρυσό?
Αν ξαφνικά αποφασίσει ο Γιασικεβίτσιους πως δεν του αρέσει η κόμμωση του Μασιγιάουσκας και αρχίσουν οι διχόνοιες, πιστεύετε πως θα επαναλάβουν νίκη επί των ΗΠΑ?
Παίζουν πάρα πολλά "αν", τα οποία είναι αδύνατο να τα ξέρουμε από τώρα...

Γι'αυτό περιμένετε. Προς το παρών, μπορούμε μόνο να μυρίζουμε τα νύχια μας και να κάνουμε προβλέψεις.


Και κάτι ακόμα προς alexmei και morfi:
Αν συνεχίσετε τις κοκορομαχίες σας με δημόσιο τρόπο στο φόρουμ, οι αστυφύλακες του basketforum θα αρχίσουν να παίρνουν κεφάλια...
Τελευταία προειδοποίηση. Είτε τα λέτε με πμ, είτε συμμετέχετε σε συζήτηση χωρίς προκλήσεις.
HOULIGAN76
Εκει που διαφωνώ αγαπητέ μου συντονιστή είναι στο οτι πρεπει να υπάρχει ελευθερία λόγου.Δεν πιστευω οτι οι δυο φίλοι μας ξεφύγανε απο κάποια πλαίσια.Δεν γνωρίζω τι έγινε σε κάποια άλλα θέματα αλλά.......συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τον τρόπο σκέψης σου που εκφράζεις στο υπόλοιπο κομμάτι
dizzy_fingers
Αυτό που θα παρατηρήσεις μάλλον, αγαπητέ μου Χουλιγκάνε, όσο μένεις στο συγκεκριμένο φόρουμ, είναι πως κάθε άλλο παρά καταπίεση στην ελευθερία του λόγου υπάρχει.
Θα το καταλάβεις εν καιρώ στο φόρουμ, όσο θα συμμετέχεις στις συζητήσεις ή/και όσο ξεθάβεις τις παλαιότερες.

Άλλο, όμως, να μας ξεφεύγει μία "βρωμοκουβέντα" μέσα στη συζήτηση και άλλο να αναλωνόμαστε σε ανούσιες κόντρες.
Στα πμ, πάντως, έχει όση ελευθερία λόγου θες wink.gif.

QUOTE
Δεν γνωρίζω τι έγινε σε κάποια άλλα θέματα

Σε παραπέμπω στις προηγούμενες σελίδες του τόπικ και στο φόρουμ του ΝΒΑ.

QUOTE
Δεν πιστευω οτι οι δυο φίλοι μας ξεφύγανε απο κάποια πλαίσια

Αυτά προσπαθώ να προλάβω.
morfi
QUOTE(Tollys2004 @ May 10 2006, 02:13 AM)
για σας παιδιά
*

Γεια σου και σενα! nba-sm.gif

QUOTE(Tollys2004 @ May 10 2006, 02:13 AM)
θέλω κάτι να ρωτήσω
*

Πεσ'το... tongue.gif

QUOTE(Tollys2004 @ May 10 2006, 02:13 AM)
Ποιος στην ομάδα τον ΗΠΑ θα παίξει άμυνα?
*

Και εγω θελω κατι να σε ρωτησω.Αν το παιχνιδι Αμερικη - Γιουγκοσλαβια παει στον ποντο ποιος γιουγκοσλαβος θα παρει το τελευταιο σουτ?Αυτοι ποσους ψυχολογους χρειαζονται στα αποδυτηρια?
Και για την Γαλλια θα δωσει ο παρκερ πανω απο δυο πασες?

QUOTE(Tollys2004 @ May 10 2006, 02:13 AM)
Η ελλάδα νίκησε στο ευρωμπάσκετ επεδή έπαιξε καταπληκτική άμυνα!

κάθε αντίπαλος μας είχε κάπου 20 λάθη.
Αυτό βοηθησε, αφού στην επίθεση παίξαμε πολύ νευρικά και δεν πήγαινε καλά.
*

Στο ευρωμπασκετ δεν υπηρχε και καμμια σοβαρη ομαδα.Στο παγκοσμιο ομως υπαρχει η αργεντινη, η αμερικη...
Ποιος θα παιξει αμυνο τον κομπι?

QUOTE(Tollys2004 @ May 10 2006, 02:13 AM)
θα έχουν πρόβλημα στην επίθεση και στην άμυνα
το μεγαλύτερο πρόβλημα τον αμερικανων είναι, πως δεν σέβονται τους ευρωπαίους όπως έπρεπε.
*

Καλα κανουνε... Ουτε και οι ευρωπαιοι σεβονται τους αμερικανους οπως πρεπει...




Και μην ξεχνατε οτι ολα τα παιχνιδια της αμερικης ειναι πολυ δυνατα γιατι ολοι θελουν να την κερδισουν.Ενω για ολες τις αλλες τα περισσοτερα παιχνιδια τους ειναι χαλαρα.
Γιατι αλλο να κερδισεις την ισπανια και την αργεντινη και αλλο την αμερικη.
morfi
dizzy συμφωνω με αυτα που λες αν και θα ειναι μεγαλη γκαντεμια να τραυματιστει το αστερι της οποιασδηποτε ομαδας λιγες μερες πριν τους αγωνες.εγω τουλαχιστον στηριζω αυτα που λεω σε περιτωση που κατεβουν οι ομαδες με ολους τους παιχτες υγιεις.

QUOTE(dizzy_fingers @ May 10 2006, 03:11 AM)
Και κάτι ακόμα προς alexmei και morfi:
Αν συνεχίσετε τις κοκορομαχίες σας με δημόσιο τρόπο στο φόρουμ, οι αστυφύλακες του basketforum θα αρχίσουν να παίρνουν κεφάλια...
Τελευταία προειδοποίηση. Είτε τα λέτε με πμ, είτε συμμετέχετε σε συζήτηση χωρίς προκλήσεις.
*

Καλο ειναι να υπαρχουν αυτες οι "κοκορομαχιες".Δινουν ζωη στο φορουμ.
dizzy_fingers
Και καλό είναι να επεμβαίνει ο συντονιστής για να φροντίζει ώστε να μην ξεφύγουν τα πράγματα wink.gif.


QUOTE
dizzy συμφωνω με αυτα που λες αν και θα ειναι μεγαλη γκαντεμια να τραυματιστει το αστερι της οποιασδηποτε ομαδας λιγες μερες πριν τους αγωνες.εγω τουλαχιστον στηριζω αυτα που λεω σε περιτωση που κατεβουν οι ομαδες με ολους τους παιχτες υγιεις.


Δεν είναι μόνο οι τραυματισμοί...πολλά παίζουν.
Χημεία, δέσιμο, τσακωμοί, προετοιμασία...
Για παράδειγμα, αν το ρόστερ της ομάδας των ΗΠΑ το 2004, κατέβαινε φέτος, ίδιο και απαράλλαχτο, αλλά με τη διαφορά ότι θα σκυλιάζανε...ότι θα διψούσαν για το χρυσό το ίδιο με τους Αργεντίνους...ότι θα σέβονταν κάθε αντίπαλο και διοργάνωση...διαφωνεί κανείς ότι θα το σηκώνανε?
Εγώ πιστεύω πως θα το έκαναν άνετα.

Δε θέλω να ξεκινήσω συζήτηση σχετικά με το αν ήθελαν, θα...δεν είναι αυτός ο σκοπός του παραδείγματός μου.
Θέλω να δείξω ότι αν κρίνουμε τις ομάδες, από το υλικό τους και μόνο, σαν να προσθέτουμε κάρτες, τότε μπορούμε να βγάλουμε τελείως διαφορετικά συμπεράσματα από αυτά που μας έχει δείξει και θα μας δείξει η ιστορία...
Αν έπαιζε μόνο το υλικό, τότε η Ελλάδα δε θα είχε σηκώσει το ευρωπαϊκό και οι ΗΠΑ σε κάθε διοργάνωση που θα συμμετείχαν, θα έφευγαν πάντοτε με το χρυσό (διαφωνεί κανείς ότι, σε μονάδες, οι ομάδες που έχουν κατεβάσει τα τελευταία 14 χρόνια είναι καλύτερες από τις υπόλοιπες?).

Αυτή τη στιγμή ξέρουμε μόνο τα ρόστερ (?) των ομάδων και τίποτα άλλο.
Γι'αυτό λέω πως ότι και να λέμε τώρα στηρίζεται σε δεδομένα, τα οποία μπορεί να γυρίσουν μπούμερανγκ ανά πάσα στιγμή μέχρι το καλοκαίρι.
Tollys2004
QUOTE(morfi @ May 10 2006, 05:12 PM)
Και εγω θελω κατι να σε ρωτησω.Αν το παιχνιδι Αμερικη - Γιουγκοσλαβια παει στον ποντο ποιος γιουγκοσλαβος θα παρει το τελευταιο σουτ?Αυτοι ποσους ψυχολογους χρειαζονται στα αποδυτηρια?
Και για την Γαλλια θα δωσει ο παρκερ πανω απο δυο πασες?
*


Αν πάει το παιχνίδι Ελλάδα-Γαλλία στον πόντο, ποιος Έλληνας θα πάρει το τελευταίιο σουτ?

Τώρα το ξέρουμε, όμως ποιος νόμιζε πριν την λήξη του αγώνα πως θα μπορούσε ο Διαμαντίδης να βάλει ένα τέτοιο σουτ?

Η γιουγκοσλάβοι έχουν δείξει και αυτή πολλές φορες πως μπορούνε τα βάλουν τέτοια σουτ, όμως δεν πρέπει να φτάσει σε αυτό το σημείο, επειδή μπορούνε να παίξουν και αυτή καταπληκτική άμυνα.

Η Γάλλοι χωρίς τον Rigaudeau έχουν πρόβλημα, όμως ο Diaw δίνη και αυτός πολλά Assist!
Εκτος από αυτό είναι και καλή αθλητές και παίζουν σαν ομάδα.


QUOTE(morfi @ May 10 2006, 05:12 PM)
Στο ευρωμπασκετ δεν υπηρχε και καμμια σοβαρη ομαδα.Στο παγκοσμιο ομως υπαρχει η αργεντινη, η αμερικη...
Ποιος θα παιξει αμυνο τον κομπι?
*


Έναν χρόνο πριν μπορούσαν να νικήσουν την Αργεντινή και την Αμερική, μονο που δεν έπαιζαν τέτοια άμυνα.

Και μην ξεχάσουμε ποιος έπαιζε το 2004 για την αμερική:

Iverson, Duncan, LeBron ...


QUOTE(morfi @ May 10 2006, 05:12 PM)
Καλα κανουνε... Ουτε και οι ευρωπαιοι σεβονται τους αμερικανους οπως πρεπει...
Και μην ξεχνατε οτι ολα τα παιχνιδια της αμερικης ειναι πολυ δυνατα γιατι ολοι θελουν να την κερδισουν.Ενω για ολες τις αλλες τα περισσοτερα παιχνιδια τους ειναι χαλαρα.
Γιατι αλλο να κερδισεις την ισπανια και την αργεντινη και αλλο την αμερικη.
*


οποιες ομάδες θέλουν να περάσουν στην επομενη φάση πρέπει να τα δώσουν όλα.
Είτε λέγεται ο αντίπαλος Αμερική, είτε Ελλάδα!



Να δούμε ποιος θα είναι ο αντίπαλος τον ΗΠΑ στην δεύτερη φάση.
Alexmei
QUOTE
Ποιος στην ομάδα τον ΗΠΑ θα παίξει άμυνα?



επιτέλους ένας σωστός! αλλά θα κάνουν όπως λέει ο dizzy προπόνηση από νωρίς.


QUOTE
Και καλό είναι να επεμβαίνει ο συντονιστής για να φροντίζει ώστε να μην ξεφύγουν τα πράγματα


ε δεν ξεφέυγουν και πολύ! αφού είμαστε φιλαράκια ρε dizzy. Αλλά εσύ είσαι ο Μοντ του φόρουμ και εσύ αποφασίζεις....... peace.gif
Tollys2004
QUOTE(Alexmei @ May 11 2006, 12:32 AM)
επιτέλους ένας σωστός! αλλά θα κάνουν όπως λέει ο dizzy προπόνηση από νωρίς.
*


Νομίζεις πως μπορούνε να μάθουν να παίζουνε καλή άμυνα μέσα σε ένα μηνα?

Εκτος από αυτό δεν είναι η γνώση για την καλή άμυνα το σημαντικό, μα η θέληση και συγκέντρωση να την παίξουνε από την αρχή μέχρι το τέλος.


Ένας Κobe η LeBron θα παίξουνε 5 λεπτά άμυνα, θα προσπαθήσουνε για ένα κλέψιμο η καμια τάπα, και μετά θα σταματήσουνε πάλι.
dizzy_fingers
Σε έναν μήνα πολλά γίνονται...αρκεί να υπάρχει η θέληση.
Alexmei
QUOTE(Tollys2004 @ May 11 2006, 08:46 PM)
Νομίζεις πως μπορούνε να μάθουν να παίζουνε καλή άμυνα μέσα σε ένα μηνα?

Εκτος από αυτό δεν είναι η γνώση για την καλή άμυνα το σημαντικό, μα η θέληση και συγκέντρωση να την παίξουνε από την αρχή μέχρι το τέλος.
Ένας Κobe η LeBron θα παίξουνε 5 λεπτά άμυνα, θα προσπαθήσουνε για ένα κλέψιμο η καμια τάπα, και μετά θα σταματήσουνε πάλι.
*



και βέβαια δεν το πιστεύω αυτό αλλά ποτέ δεν ξέρεις.


QUOTE
Σε έναν μήνα πολλά γίνονται...αρκεί να υπάρχει η θέληση.



όλα γινονται αλλά όχι με παίχτες που νομίζουν ότι είναι πρωταθλητές του κόσμου πριν την διωργάνωση..... όλοι οι Αμερικάνοι παίζουν κάπως και ότι τα ξέρουν όλα περι μπάσκετ, επειδή με αυτό έχουν μεγαλώσει οι περισσότεροι.

Προς μορφή!:

γι αυτό οι Ευρωπαίοι παίχτες παίζουν ΝΒΑ! γιατί όταν ήταν μικροί, και θέλαν σαν τρελοί να παίξουν ΝΒΑ, έστρωσαν το κ*λαρ@κι τους και ξεπατόθηκαν και τώρα να που έφτασαν
dizzy_fingers
QUOTE(Αlexmei)
όλα γινονται αλλά όχι με παίχτες που νομίζουν ότι είναι πρωταθλητές του κόσμου πριν την διωργάνωση..... όλοι οι Αμερικάνοι παίζουν κάπως και ότι τα ξέρουν όλα περι μπάσκετ, επειδή με αυτό έχουν μεγαλώσει οι περισσότεροι.


Όπως είπα, αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται, από τον καθένα.
Και μετά τις τελευταίες σφαλιάρες δε νομίζω να πιστεύουν, οι ίδιοι οι παίχτες (δε λέω για τα αμερικανάκια στα φόρουμ του SLAM και τον morfi), ότι πλέον θα πάνε περίπατο στο χρυσό.
Ήδη, η διαδικασία επιλογής του ρόστερ των ΗΠΑ, από νωρίς νωρίς, μας έδειξε ότι πολλά άλλαξαν από το 2004 που έβλεπες τους Iverson και Duncan να σέρνονται με το ζόρι στο ΟΑΚΑ στην τελετή έναρξης....



QUOTE(Alexmei)
γι αυτό οι Ευρωπαίοι παίχτες παίζουν ΝΒΑ! γιατί όταν ήταν μικροί, και θέλαν σαν τρελοί να παίξουν ΝΒΑ, έστρωσαν το κ*λαρ@κι τους και ξεπατόθηκαν και τώρα να που έφτασαν


Δεν είμαι ο morfi, αλλά θα απαντήσω:
Ξεσκιστήκανε, με τον γλαφυρό τρόπο που μας λες, και καταφέρανε να φτάσουν εκεί που είναι.
Που είναι όμως? Νο1?
Ποιός είναι ο καλύτερος παίχτης? Πόσοι μη αμερικάνοι βρίσκονται μέσα στην top100άδα των καλύτερων του κόσμου?
Διαφωνώ με την ισοπεδωτική λογική του morfi ότι "americans are first, the rest are sh!t"...αλλά μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο.

Όλη αυτή η αντιαμερικανική λογική που επικρατεί τον τελευταίο καιρό μου κάνει περισσότερο σε εκδήλωση χρόνιων απωθημένων από τις σφαλιάρες που τρώγαμε, παρά σε μπασκετική ανάλυση.
Γι'αυτό, καλό είναι να μην επηρρεαζόμαστε από το εκάστοτε hype, την κάθε αντίδραση στην κάθε αυστηρή άποψη και να βλέπουμε τα πράγματα ψύχραιμα....
morfi
QUOTE(Tollys2004 @ May 11 2006, 09:46 PM)
Ένας Κobe η LeBron θα παίξουνε 5 λεπτά άμυνα, θα προσπαθήσουνε για ένα κλέψιμο η καμια τάπα, και μετά θα σταματήσουνε πάλι.
*

O kobe καθε χρονο μπαινει στην καλυτερη αμυντικη πενταδα του ΝΒΑ.Ειναι απο τους καλυτερους αμυντικους.


Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση αντιπαθεια για τους αμερικανους απο την στιγμη που οι μισοι και παραπανω εδω μεσα ξεκινησαν να ασχολουνται με το μπασκετ λογω ΝΒΑ.Η πολιτικη και η διπλωματια δεν εχουν καμμια σχεση με τον αθλητισμο.Με τον κλιντον και τον μπους τα εχετε οχι με τους παικτες του ΝΒΑ.
Εγω παντως ευχομαι να τους κερδισουν ολους με 50 ποντους διαφορα.Ολους...

QUOTE(dizzy_fingers @ May 12 2006, 10:53 PM)
Δεν είμαι ο morfi, αλλά θα απαντήσω:
Ξεσκιστήκανε, με τον γλαφυρό τρόπο που μας λες, και καταφέρανε να φτάσουν εκεί που είναι.
Που είναι όμως? Νο1?
*

Ωραιος.Σε καταφερα σιγα σιγα tongue.gif

QUOTE(dizzy_fingers @ May 12 2006, 10:53 PM)
Ποιός είναι ο καλύτερος παίχτης? Πόσοι μη αμερικάνοι βρίσκονται μέσα στην top100άδα των καλύτερων του κόσμου?
*

4, 5 με το ζορι.
Tollys2004
Που υπάρχει η μεγάλη Διαφορα μεταξύ τον αμερικανων και τον ευρωπαίων?

Η Αμερικανοι ήταν η πιο γυμνασμένοι, και η ευρωπαίοι ήταν η πιο έξυπνη παίχτες.

Τώρα που παίζουν και η ευρωπαίοι το γρήγορο Basket και γυμνάζονται, τώρα τους νικάνε επειδή παίζουν πιο έξυπνα.

Αυτό που λέτε και εσείς, το ότι δεν υπάρχουν πολύ ευρωπαίοι στην καλύτερη 100τάντα του κόσμο, αυτό δεν τον βλέπω εγώ.

Επειδή κάποιος δεν πεζή στο ΝΒΑ δεν θέλει να pi πως δεν είναι καλός.


Ας κοιτάξουμε μονο τους έλληνες:

Ο Παπαλουκάς δεν πεζή στο ΝΒΑ, όμως δεν νομίζετε πως είναι καλύτερος από πόλους αμερικανους Guard?

Μην κοιτάτε να συγκρίνετε έναν Iverson με τον Παπαλουκά, επειδή πεζή άλλο stil, δουλεύει πιο πολύ για την Ομάδα του, και όχι για Top-Scorer-Titel!

Τι είναι με τον Διαμαντίδη?
Καλύτερος Αμυντικός τις Euroleague!

Τι είναι με τον Παπαδόπουλο και με τον Τσαρτσαρή?

Σίγουρα δεν είναι τόσο γυμνασμένοι, όμως με την εξυπνάδα τους φέρνουν καλά αποτελέσματα εναντίον πιο μεγάλους και γυμνασμένους αντιπαλους.

Σε μένα δεν μετράνε η Πόντοι να πω ποιος είναι ο καλύτερος παίκτης, σε μένα μετράνε αλλα πράγματα.


Αν νομίζετε πως από τους καλύτερους παίκτες του κόσμου μονο 4-5 ευρωπαίοι υπάρχουν, ύστερα γιατί δεν νικούσαν κάθε διοργάνωση με μεγάλη ευκολία?

Κοιτάξτε, άπου τους 4-5 παίκτες σίγουρα δεν είναι όλη από την ίδια χωρα.
Αυτή θα είναι σίγουρα πολύ καλύτερη από τους συμπαίκτες τους.

Πως μπορεί ύστερα μια ομάδα που έχει μονο τους καλύτερους παίχτες στην ομάδα να χάσει από μια, που έχει μονο έναν καλο και μπασκετικά ανύπαρκτους?

πως μπορεί να χάσει μια ομάδα τις πρώτης κατηγοριας με μια ομάδα τις τρίτης?

Νομίζετε πως μια ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός μπορεί να χάσει από μια ομάδα τις B`-Εθνικής?

μην γελιόμαστε.
dizzy_fingers
Συγνώμη που θα σε ρωτήσω, αλλά τα ποστ σου, τα γράφεις πρώτα σε greeklish και μετά τα μεταφράζεις μέσω κάποιου προγράμματος?
Ρωτάω, γιατί αυτό καταλαβαίνω από κάποια συντακτικά λάθη τα οποία με δυσκολεύουν να σε παρακολουθήσω...
Χωρίς παρεξήγηση πάντα, έτσι? peace.gif

Ο λόγος που έγραψα το επιχείρημα για το πόσοι μη αμερικάνοι βρίσκονται στην top10άδα και το ποιός είναι no1, είναι για να δείξω τη μεγάλη διαφορά που υπάρχει σε ατομικό επίπεδο μεταξύ των αμερικανών και μη, παιχτών και όχι στο ποιά εθνική ομάδα είναι καλύτερη...εκεί όπως είπα, παίζουν πολλοί παράγοντες και σίγουρα όχι μόνο το αποτέλεσμα της πρόσθεσης των ατομικών αξιών.

Δε γίνεται αλλιώς, μιας και αυτοί οι παίχτες συνηθίζουν να παίζουν από μικροί, αμέτρητα παιχνίδια ανά σεζόν, σε ιδανικές συνθήκες (κολλέγιο με υποτροφίες για τους μπασκετμπολίστες...) και όταν πια γίνονται επαγγελματίες στα 22 τους, παίζουν 82 παιχνίδια τουλάχιστον, με αμέτρητα ταξίδια, προπονήσεις, συνεντεύξεις-υποχρεώσεις (μη το γελάτε, ένας επαγγελματίας παίχτης, πλέον πρέπει να κάνει κι αυτά...και δεν είναι σαν να πατάς το κουμπί και να τελειώνουν...κουράζουν κι αυτά).

Βάλτε τώρα, όλους αυτούς τους παίχτες να αγωνίζονται μεταξύ τους και αμέσως καταλαβαίνετε γιατί οι καλύτεροι από αυτούς είναι καλύτεροι, ατομικά, από τους αντίστοιχους καλύτερους του υπόλοιπου κόσμου.

Το ότι ανεβαίνει το επίπεδο στην Ευρώπη, το παρατηρούμε και ισχύει...εδώ ο morfi παραδέχτηκε ότι στην top10άδα υπάρχουν 4-5 (έστω με το ζόρι) ευρωπαίοι παίχτες tongue.gif.
Αλλά από εδώ, μέχρι το να θεωρήσουμε τους αμερικάνους παίχτες χειρότερους από τους ευρωπαίους, σε ατομική αξία, υπάρχει μεγάλη απόσταση ακόμα...

Και ξέρετε, μπορεί η ατομική αξία από μόνη της να μη δίνει αποτελέσματα, αλλά όπου υπάρχει αυτή, τότε η ομάδα είναι ικανή και έχει τις δυνατότητες να νικήσει.
Από την άλλη, μία ομάδα με παίχτες χωρίς ατομική αξία, μπορεί να κερδίζει, αλλά δε θα το κάνει πάντα...μόλις οι πρώτοι παίξουν καλά, τότε.... wink.gif

Γι'αυτό σας λέω, μην ξεγράφετε την εθνική των ΗΠΑ.
Ταλέντο υπάρχει πάντα εκεί και αν το θελήσουν, μπορούν να μετατρέψουν το άθροισμά του σε μία νικήτια ομάδα.
Tollys2004
QUOTE(dizzy_fingers @ May 13 2006, 06:35 PM)
Συγνώμη που θα σε ρωτήσω, αλλά τα ποστ σου, τα γράφεις πρώτα σε greeklish και μετά τα μεταφράζεις μέσω κάποιου προγράμματος?
Ρωτάω, γιατί αυτό καταλαβαίνω από κάποια συντακτικά λάθη τα οποία με δυσκολεύουν να σε παρακολουθήσω...
Χωρίς παρεξήγηση πάντα, έτσι? peace.gif
*


ακριβώς έτσι είναι 41.gif

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp


πιστεύω πως έτσι είναι καλύτερα από το να γράφω στα Greeklish εδώ μέσα
greeklish.jpeg
biggrin.gif


QUOTE(dizzy_fingers @ May 13 2006, 06:35 PM)
Ο λόγος που έγραψα το επιχείρημα για το πόσοι μη αμερικάνοι βρίσκονται στην top10άδα και το ποιός είναι no1, είναι για να δείξω τη μεγάλη διαφορά που υπάρχει σε ατομικό επίπεδο μεταξύ των αμερικανών και μη, παιχτών και όχι στο ποιά εθνική ομάδα είναι καλύτερη...εκεί όπως είπα, παίζουν πολλοί παράγοντες και σίγουρα όχι μόνο το αποτέλεσμα της πρόσθεσης των ατομικών αξιών.

Δε γίνεται αλλιώς, μιας και αυτοί οι παίχτες συνηθίζουν να παίζουν από μικροί, αμέτρητα παιχνίδια ανά σεζόν, σε ιδανικές συνθήκες (κολλέγιο με υποτροφίες για τους μπασκετμπολίστες...) και όταν πια γίνονται επαγγελματίες στα 22 τους, παίζουν 82 παιχνίδια τουλάχιστον, με αμέτρητα ταξίδια, προπονήσεις, συνεντεύξεις-υποχρεώσεις (μη το γελάτε, ένας επαγγελματίας παίχτης, πλέον πρέπει να κάνει κι αυτά...και δεν είναι σαν να πατάς το κουμπί και να τελειώνουν...κουράζουν κι αυτά).
*



όλη κουράζονται.
Νομίζω πως ήταν ο Dominik Wilkins που κατηγορούσε την προπόνηση στην ελλάδα.
Είπε πως είναι πολύ κουραστική, και ότι στην ΝΒΑ κάνουν λιγότερη προπόνηση και περισσότερα παιχνίδια που έτσι είναι καλύτερα.

μην ξεχνάμε και ότι έχουν βρει πόλους αμερικανους ντοπαρισμένοι στην ευρώπη.
Τόσο πιο ξεκούραστο δεν είναι το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Εκτος από αυτό (ειδικά) η έλληνες κουράζονται και από αλλα πράγματα.
Η φασαρίες με τα χρέη τον ομάδων και η φασαρίες με τους οπαδούς μπορούνε να κουράζουν πολύ.

για αυτό και δεν θέλει ο Παπαλουκάς να γυρίσει

An epernan kai i evropei kapia ekatomiria dollaria ton xrono, istera tha itan sigoura pio efkola kai xalara ta pragmata

QUOTE(dizzy_fingers @ May 13 2006, 06:35 PM)
Βάλτε τώρα, όλους αυτούς τους παίχτες να αγωνίζονται μεταξύ τους και αμέσως καταλαβαίνετε γιατί οι καλύτεροι από αυτούς είναι καλύτεροι, ατομικά, από τους αντίστοιχους καλύτερους του υπόλοιπου κόσμου.
*


το ότι είναι καλύτερη αθλητές, αυτό θα φάνη άμεσος, όμως είναι αυτό το σημαντικότερο?

Αν βάλουμε να παίξει ο Παπαλουκάς εναντίον τον Toni Parker, ποιος θα κερδίσει στο 1vs1?

Αν βάλουμε τον Διαμαντίδη ως Iverson, ποιος θα νικήσει?
Ο Iverson, η ο Διαμαντής?

Ο Iverson είναι ο καλύτερος scorer, όμως ο Διαμαντίδης ο καλύτερος αμυντικός και έχει μακριά χερια.

σε μια ομάδα όμως δεν θα είναι ο Διαμαντίδης η ο Παπαλουκάς η Topscorer, θα είναι ο Parker η ο Iverson.

Και για αυτό θα φανούν και ως η καλύτερη παίχτες, και ας μην νικήσει η ομάδα τους.


Είναι ένα άλλο στιλ που μαθαίνουν να παίζουν στην αμερική.

Αν ο Σαμπόνις είχε μεγαλώσει στην αμερική θα τον έκανεν έναν παίχτη σαν τον Shaq.
Κάτω από τα καλάθια να δουλεύει με το σώμα του και να καρφώνει.

Ο Σαμπόνις όμως έμαθε στην ευρώπη τόσα πιο πολλά πράγματα.
Καλός σουτέρ που βάζει και ελεύτερες Βολές όπως και τρίποντα, και καλός πάσερ.

QUOTE(dizzy_fingers @ May 13 2006, 06:35 PM)
Το ότι ανεβαίνει το επίπεδο στην Ευρώπη, το παρατηρούμε και ισχύει...εδώ ο morfi παραδέχτηκε ότι στην top10άδα υπάρχουν 4-5 (έστω με το ζόρι) ευρωπαίοι παίχτες tongue.gif.
Αλλά από εδώ, μέχρι το να θεωρήσουμε τους αμερικάνους παίχτες χειρότερους από τους ευρωπαίους, σε ατομική αξία, υπάρχει μεγάλη απόσταση ακόμα...
*



μα εσύ έγραψε 100ada και όχι 10ada.

ο morfi έγραψε για τους καλύτερους 100

QUOTE(morfi @ May 13 2006, 03:08 AM)
4, 5 με το ζορι.
*


wink.gif

QUOTE(dizzy_fingers @ May 13 2006, 06:35 PM)
Και ξέρετε, μπορεί η ατομική αξία από μόνη της να μη δίνει αποτελέσματα, αλλά όπου υπάρχει αυτή, τότε η ομάδα είναι ικανή και έχει τις δυνατότητες να νικήσει.
Από την άλλη, μία ομάδα με παίχτες χωρίς ατομική αξία, μπορεί να κερδίζει, αλλά δε θα το κάνει πάντα...μόλις οι πρώτοι παίξουν καλά, τότε.... wink.gif

Γι'αυτό σας λέω, μην ξεγράφετε την εθνική των ΗΠΑ.
Ταλέντο υπάρχει πάντα εκεί και αν το θελήσουν, μπορούν να μετατρέψουν το άθροισμά του σε μία νικήτια ομάδα.
*



Υπάρχει και το άλλο:

"Offence wins Games, Defence wins Championships!"

Στο ΝΒΑ υπάρχουν η καλή αμυντική, και η καλή επιθιτικι.
Αν παίξουν η αμυντική θα έχουν πρόβλημα στην επίθεση, αν παίξουν in αμυντική θα έχουν πρόβλημα με την άμυνα.

εκτος το ότι δεν συγκρίνω την ευρωπαϊκή άμυνα με την αμερικανικη(την ευρωπαϊκή βλέπω πολύ καλύτερη), αν δεν εξής σε κάθε θέση καλους αμυντικούς, θα εξής προβλήματα.

Για αυτό(έτσι πιστεύω εγώ) χάσαμε και παιχνίδια με την Εθνική ομάδα σε κάποια τουρνουά, επειδή είχαμε τον Αλβέρτη που δεν έπαιζε άμυνα.

όσο ο κακός αμυντικός βάζει πόλους πόντους μπορεί να βοηθήσει κάπως την ομάδα να κρατηθεί, όμως αν δεν βάζει (οποιος και να είναι ο λόγος), ύστερα χαλάει με την κακή του αμυντική απόδοση όλο το παιχνίδι τις ομάδας του.

ότι η μερική μπορεί να πάρει τον τίτλο, αυτό μπορεί να γίνει, όμως δεν το πιστεύω.

Καλά, ποιος θα πίστευε πως η Γερμανία θα μπορούσε να φτάσει μέχρι τον τελικό?

Η Serbia με "οικογενειακά" προβλήματα, έτσι και η Τουρκια, και απίστευτη απόδοση τον γερμανικών Guard στα παιχνίδια κατά την Slovenia και την Ισπανία την έφεραν στον τελικό.

Σε όλα πεζή και λίγο η τύχη, όμως το ότι η αμερικανοι θα μπορέσουν να φτιάξουν ΟΜAΔΑ, αυτό δεν πιστεύω!:noway:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.