Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΣΤΗ ΜΟΥΡΘΙΑ Ο ΒΕΤΟΥΛΑΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
ashton
Υπέγραψε για 2 μήνες, και σήμερα κάνει το ντεμπούτο του.


έδωσε και συνέντευξη στο site της λίγκας ACB



QUOTE
"Νίκο τι ξέρεις για την νέα σου ομάδα ?

- ξέρω πως κέρδισε την Ταού με 5 πόντους στο τελευταίο ματς, πως είναι στη μέση της βαθμολογίας (11η στους 18, με 8-11), πως ήρθα στο καλύτερο πρωτάθλημα της Ευρώπης.

Πως πιστεύεις πως θα μπορέσεις να βοηθήσεις με την εμπειρία σου στην Ισπανία ;

- Βασικά θα αναπληρώσω έναν παίκτη που είναι τραυματίας και να βοηθήσω την ομάδα, γι'αυτό και υπέγραψα.

Το συμβόλαιό σου είναι για 2 μήνες. Θα ήθελες να μείνεις περισσότερο στην Μούρθια ?

-Θα ήταν πολύ καλό, αλλά βασικά ζω το παρόν που είναι αυτοί οι 2 μήνες. Αν η ομάδα πιστευει πως αξίζει τον κόπο να παραμείνω θα είμαι ευτυχής

ΠΩΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΣΑΝ ΠΑΙΚΤΗ ;

Είμαι περισσότερο εκτελεστής παρά 'μπασιματάκιας' αλλά δε με ενδιαφέρει να σκοράρω πολλούς πόντους υπό την έννοια πως μ'αρέσει να καθοδηγώ την ομάδα και η ομάδα να κάνει το σωστό . Αυτό που θέλω είναι να βοηθάω την ομάδα. Συμμορφώνομαι με τις ανάγκες.

Υπάρχουν κάποιοι που λένε πως δεν είσαι 'καθαρός άσος' (κλασικό playmaker). Τι λες ;

- Πάντα έπαιζα στο '1', αν και είναι δεδομένο πως σε μια περίπτωση έπαιξα σε μια μικρή ομάδα στην οποία έκανα δουλειές δυαριού. Αλλά είμαι playmaker και επιπρόσθετα θεωρώ τον εαυτό μου κλασσικό playmaker.

Οι Έλληνες παίκτες χαρακτηρίζονται από το δυνατό τους χαρακτήρα στη διάρκεια του αγώνα. Στην περίπτωση σου ταιριάζει ;

- Πάντα τα δίνω όλα (παίρνω το παιχνίδι πάνω μου?) όταν η ομάδα το χρειάζεται. Δε νομίζω πως θα είμαι ο αποφασιστικός/βασικός παίκτης της Polaris World Murcia, αλλά αν χρειαστεί να δώσω τα πάντα (να πάρω το παιχνίδι πάνω μου?) αν μου το ζητήσει η ομάδα

σημείωση : στα Ισπανικά είπε : Yo siempre doy la cara cuando el equipo lo necesita. No creo que yo vaya a ser el jugador decisivo del Polaris World, pero si se me pide que dé la cara, no tengo ningún problema. ( καμιά βοήθεια ?)

Ξέρεις τους νέους σου συμπαίκτες ;

Προσωπικά δεν ξέρω κανένα, αλλά προφανώς έχω ακούσει για Risacher, Kevin Thompson, Marcus Fizer και Terrell Myers.
Pierce
περαστικα τους... tongue.gif
ashton
στην πρεμιέρα με τη Βαλένθια (έχασαν 83-75) έπαιξε 22'11" και είχε 0/2 τρίποντα και 4 ασιστ.
hagi
Καλός παίχτης ο Βετούλας αλλά λίγο ψυχάκιας στο παιχνίδι του..Μακάρι να πάει καλά το παλικάρι..
ashton
η Μούρθια δεν ανανέωσε το συμβόλαιο του Βετούλα. Έκατε ένα μήνα και για 3 ματς.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.