Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Βινύλιο
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
The Warlus
Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς πριν από λίγες μέρες αγόρασα κάποια βινύλια(Pink Floyd,Deep Purple).Λόγω της μικρής μου ηλικίας δεν κατάφερα να ζήσω στις εποχές του βινυλίου,πράγμα που θα το ήθελα πάρα πολύ.Οι εμπειρότεροι και οι μεγαλύτεροι ας δώσουν παρακαλώ τα φώτα τους!
apkat
Εγω δεν καταλαβα τι ακριβως θες απο το τοπικ.Σε ποιο θεμα οι μεγαλυτεροι να δωσουν τα φωτα τους;;

Κι εγω παντως δεν τα προλαβα τα βινυλια αν και αγοραζα εναν καιρο αρκετα.
The Warlus
Εννοώ όσοι τυχόν τα πρόλαβαν να μας μιλήσουν σχετικά με αυτά,διάφορες ιστορίες και ίσως να λυθούν διάφορες απορίες μικρότερων σχετικά με τον τρόπο που πρέπει να τα μεταχειριζόμαστε,ποιότητα ήχου κτλ,τις οποίες τις έχω και εγώ.
petrovic
Δυστυχώς ούτε εγώ τα πρόλαβα τα βινύλια και δε μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα. Πάντως η επιλογή των Πινκ Φλόιντ είναι Respect. Πρόκειται για πολύ μεγάλο συγκρότημα. Δίσκοι όπως το "dark side of the moon" το "wish you were here" κτλ. δε σημάδεψαν απλώς τη μουσική σκηνή, διαμόρφωσαν ανθρώπινους χαρακτήρες.
The Warlus
QUOTE(petrovic @ Jul 3 2009, 20:25 ) *
Δυστυχώς ούτε εγώ τα πρόλαβα τα βινύλια και δε μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα. Πάντως η επιλογή των Πινκ Φλόιντ είναι Respect. Πρόκειται για πολύ μεγάλο συγκρότημα. Δίσκοι όπως το "dark side of the moon" το "wish you were here" κτλ. δε σημάδεψαν απλώς τη μουσική σκηνή, διαμόρφωσαν ανθρώπινους χαρακτήρες.



Σαν πρώτη μου αγορά,διάλεξα αυτούς τους δύο smile.gif
apkat
Kι εγω τα χα αυτα τα 2 σε βινυλια.Και αλλα απο Πινκ Φλοιντ.
petrovic
σωστός!! πολύ σημαντικός δίσκος είναι και το "The Wall" . Κάποιοι αλλοι δίσκοι τους όπως το "Ummaguma" ή το "Echoes" προσωπικά με κούρασαν. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο live "Pulse". έχει υπέροχες εκτελέσεις από κομμάτια τα οποία περιέχονται σε δίσκους που έβγαλαν μετά τη φυγή του βασικού συνθέτη τους Roger Waters, οπότε τον κεντρικό ρόλο στο συγκρότημα ανέλαβε ο David Gilmour.
The Warlus
Echoes,εννοείς το δίσκο με τα Best Of ε;Διότι το τραγούδι που είναι στο Meddle είναι κορυφαίο wink.gif
petrovic
sorry,έχεις δίκιο ο δισκος λέγεται meddle και όχι echoes. o δίσκος αυτός δε με συγκίνησε ιδιαίτερα, ουτε και το τραγούδι echoes.
The Warlus
Σαν δίσκος ούτε εμένα μου λέει πάρα πολλά αλλά το Echoes...Εδώ τα χαλάμε biggrin.gif
apkat
Kαι γω συμφωνω..Το τραγουδι echoes ειναι σκετη μαγεια.Απο τα καλυτερα τους.

Ο δισκος δεν λεει και πολλα.
sihainas
Έχουμε ξεφύγει...αλλά θα συνεχίσω λίγο ακόμα... Κατ' αρχάς όποιος δίσκος έχει μέσα το Echoes είναι άτοπο να λες ότι δεν λέει και πολλά... επίσης το One of these days που ανοίγει το δίσκο είναι και αυτό κορυφή από τα υπόλοιπα ξεχωρίζει μόνο το Fearless... τα άλλα είναι επιεικώς μέτρια (για το επίπεδο των Floyd)

Αν έπρεπε να βάλω σε μια σειρά τους αγαπημένους μου δίσκους τους θα πήγαινε κάπως έτσι

1. Dark side of the Moon
2. Wish you were here
3. The Wall
4. Division Bell
5. Final Cut
6. Animals

Από τους προ meddle δίσκους μου αρέσουν μόνο μερικά σκόρπια κομμάτια όπως τα Astronomy Domine, See Emily Play και κανα δυο ακόμα από το Meddle και μετά μου αρέσουν σχεδόν όλα (με εξαίρεση ίσως το Obscured by Clouds).

Τώρα για να μπουμε και λίγο στο θέμα...πρόσφατα πέσαν στα χέρια μου καμιά 60αριά δίσκοι... οι περισσότεροι ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση (με εξαίρεση τις θηκες που ήταν χιλιοσκισμένες) Οι περισσότεροι δεν έχουν σοβαρά προβλήματα κανα τσακ και τσουκ μπορεί να ακουστεί αλλά έχει κι αυτό τη χάρη του tongue.gif Το χειρότερο πρόβλημα όμως ήταν ότι από το The Wall λείπει ο πρώτος δίσκος...

Ακόμα δεν έχω αγοράσει εγώ δίσκο καθώς με καλύπτουν προς το παρών αυτοί που έχω... οπότε δεν ξέρω να σου πω τι πρέπει να προσέχεις πάντως αν θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος και αν ξέρω θα σου απαντήσω

btw. πρώτος δίσκος που έπαιξε το πικ-απ... Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Mega σουξε (ναι mega εννοώ το κανάλι και έχει επάνω το αρχαίο σήμα... μάλιστα τότε η συγκεκριμένος δίσκος έκανε 999 δραχμές... θυμάμαι όταν ήμουν μικρός είχαν οι γονείς μου πολλούς δίσκους αλλά δεν είχαν πικ-απ και όταν μετακομίσαμε χαθήκανε
Alexmei
Eγώ ένα θα πω: έχω σε βυνίλιο όλο το The Last Waltz. biggrin.gif

Φιλαράκο από όσο ξέρω, τους δίσκους να τους πιάνεις πάντα από τις άκρες και πολύ προσεκτικά. Να μην κλείνεις τα δακτυλά σου πάνω τους γιατί θα χαλάσουν. Μην τους έχεις σε μέρη που έχουν υγρασία γιατί θα φθαρθούν.
The Warlus
Ξέρει κανείς πως θα πρέπει να καθαρίζονται τα βινύλια ή είναι αδύνατον λόγω της ευαισθησίας τους;
sihainas
Εγώ πάντως στους δίσκους που έχω επειδή μερικοί είχαν πολύ σκόνη καθώς πρέπει να είχαν να χρησιμοποιηθούν πάνω από 10-15 χρόνια... τους καθάρισα με ένα ελαφρά βρεγμένο πανί...τώρα αν αυτός είναι σωστός τρόπος δεν ξέρω...πάντως τίποτα δεν πάθανε.
The Warlus
Καθώς κοιτούσα το χιόνι που έπεφτε συνειδητοποίησα πως διαθέτω λίγο ελεύθερο χρόνο από τα σχολεία έτσι ώστε να βρουν κάποιοι δίσκοι τον δρόμο προς το πικ-απ μου...
Λοιπόν ας ξανά ανοίξουμε το θέμα αυτό.
Έχει κανείς κάποιο απόκτημα για το οποίο είναι ιδιαίτερα περήφανος,όπως σπάνια έκδοση κτλ;
Μιας και παρατηρώ ότι είμαστε μουσικόφιλοι υπέρ του δέοντος ας ασχοληθούμε και πάλι με δίσκους που έχουμε και ας τους αναφέρουμε εδώ
Alexmei
QUOTE (J-Kas34 @ Jan 27 2010, 19:19 ) *
Καθώς κοιτούσα το χιόνι που έπεφτε συνειδητοποίησα πως διαθέτω λίγο ελεύθερο χρόνο από τα σχολεία έτσι ώστε να βρουν κάποιοι δίσκοι τον δρόμο προς το πικ-απ μου...
Λοιπόν ας ξανά ανοίξουμε το θέμα αυτό.
Έχει κανείς κάποιο απόκτημα για το οποίο είναι ιδιαίτερα περήφανος,όπως σπάνια έκδοση κτλ;
Μιας και παρατηρώ ότι είμαστε μουσικόφιλοι υπέρ του δέοντος ας ασχοληθούμε και πάλι με δίσκους που έχουμε και ας τους αναφέρουμε εδώ



χε χε χε biggrin.gif

Όπως έχω πει είμαι περήφανος για το Last Waltz. Μετά έχω το διπλό βινύλιο των Kinks "One For the road" ενώ συνεχίζω με το slow hand του Clapton, To Magical Mystery Tour των Beatles και μεγάλη περηφάνια στο Are You Experienced του Hendrix biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif .

Aν μπορείς J-Kas στείλε μου ένα πμ να μου πεις τι χρειάζομαι για να στήσω πικ απ (από ηχοσυστήματα, ηχεία κτλ) γιατί το θέλω πολύ καιρό. Ευχαριστώ
The Warlus
QUOTE(Alexmei @ Feb 3 2010, 01:39 ) *
χε χε χε biggrin.gif

Όπως έχω πει είμαι περήφανος για το Last Waltz. Μετά έχω το διπλό βινύλιο των Kinks "One For the road" ενώ συνεχίζω με το slow hand του Clapton, To Magical Mystery Tour των Beatles και μεγάλη περηφάνια στο Are You Experienced του Hendrix biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif .

Aν μπορείς J-Kas στείλε μου ένα πμ να μου πεις τι χρειάζομαι για να στήσω πικ απ (από ηχοσυστήματα, ηχεία κτλ) γιατί το θέλω πολύ καιρό. Ευχαριστώ



Ωραίος!!!
Εγώ από την άλλη έχω κάποιους δίσκους από Αγγλία,όπως το "The Wall" και το "Live After Death",ορισμένα ελληνικά,τα οποία στο εξωτερικό είναι ιδιαίτερα σπάνια,και μία έκδοση του Somewhere In Time από Κορέα παρακαλώ.Ακόμα από Iron Maiden έχω picture disc Number Of The Beast,και 45αρι δισκάκι Christmass Edition-single Bring Your Daughter To The Slaughter με την μία πλευρά να έχει υπογραφές των Maiden μαζί με ευχές για τα Χριστούγεννα ενώ το εξώφυλλο το έχει υπογράψει ο Dave Murray!
Ακόμα έχω να παινεύω την 1η Αμερικάνικη έκδοση του In Rock από Deep Purple.
Τέλος τα δύο καμάρια μου ακούνε στο όνομα Pink Floyd...
Σπανιότατη έκδοση του Wish You Were Here και με το "δεύτερο" εξώφυλλο,πιθανότατα 2η έκδοση,1η Αμερικής
Και τέλος 1η έκδοση Dark Side Of The Moon μαζί με τις 2 original αφίσες και αυτοκόλλητα,όπως βγήκε το 1973,limited edition παρακαλώ...Ανατριχιαστική λεπτομέρια είναι ότι πάνω στον δίσκο γράφει με μικρά γράμματα "Mastered By Capitol,Limited"...Πάω να το καθαρίσω το μωρό μου...
Αυτά από σπάνιες και ωραίες εκδόσεις από εμένα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.