Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BasketForum Ranks
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στο γραφείο του προέδρου > Νέα-ανακοινώσεις
dizzy_fingers
Υπάρχουν τόσο καιρό αλλά δεν ήταν ακριβώς γνωστό στα πόσα ποστ αλλάζουν.

Τώρα που έχει αφαιρεθεί το post count, είναι κάτι παραπάνω από σημαντικά για να φαίνεται η "προσφορά" (ναι, καμιά φορά θεωρούμε και την ποσότητα καλή biggrin.gif) ενός μέλους στο φόρουμ ή και το πόσο παλιός είναι.

Για παράδειγμα κάποιος που κάνει ένα "άκυρο" ποστ, αν δεν έχει rank ή είναι "rookie" αμέσως καταλαβαίνουμε πως είναι νέο μέλος, οπότε δε χρειάζεται να τον πάρουμε από τα μούτρα wink.gif.

Να πως πάνε τα rank λοιπόν:

0-2: None
Δεν έχει καν εικονίτσα. Από αυτό καταλαβαίνεται αν κάποιος είναι ολοκαίνουριος στο φόρουμ.

3-20: Rookie


20-50: Amateur


50-100: Pro


100-250: A1


250-500: Euroleague


500-1000: NBA


1000-2000:All Star


2000- : Champ!




Να σημειώσω επίσης πως τα όρια στα ranks δεν είναι ακριβώς όπως τα γράφω.
Για παράδειγμα για να γίνει κάποιος Pro μπορεί να μη χρειάζονται ακριβώς 50 αλλά ίσως 47 ή 54.
NBAholic
Τελικά όποιος έχει 3 ποστ σε ποιαν κατηγορία υπάγεται; Ομοίως με όποιον έχει 20, 50, κτλ. Υποθέτω βέβαια ότι σε αυτό αναφέρεσαι στο τέλος του ποστ σου.
dizzy_fingers
Σωστά, δεν το ξεκαθάρισα αυτό.
Αν έχει 3 ποστ, τότε είναι rookie, κι αυτό είναι το μοναδικό όριο που είναι σαφές.

Όλα τα υπόλοιπα είναι "φλου".
Igor
Και γιατι αυτα τα ranking ?? Καλυτερα να φαινονται τα συνολικα ποστ, και ακομα καλυτερα τιποτα..
dizzy_fingers
Υπήρχαν ήδη από την αρχή του φόρουμ αυτά, άσχετα αν τα είχες προσέξει ή όχι. Απλά τώρα άνοιξα τόπικ για να ξεκαθαρίσω στα πόσα περίπου αλλάζει το καθένα αλλά και ποιό είναι πιο πάνω από το άλλο.

Τώρα:
- Το γιατί να υπάρχουν το γράφω στο παραπάνω ποστ.
- Το γιατί δεν είναι να φαίνονται τα συνολικά ποστ, το έχουμε υπεραναλύσει.
- Το "ακόμα καλύτερα τίποτα" το αφήνω ασχολίαστο...
NBAholic
Προτείνω, στο ίδιο πνεύμα, όταν γίνεται αναζήτηση χρηστών, να μπορεί να γίνεται κατάταξη και βάσει του level. Για να ξέρουμε πού βρισκόμαστε σε συνολικό επίπεδο ανά πάσα στιγμή και πότε-πότε να απολαμβάνουμε στιγμές, όπως, πχ, αυτήν που το φόρουμ θα γίνει "χρυσό", φτάνοντας τους 20 "champions" ή "πλατινένιο", φτάνοντας τους 50. biggrin.gif
dizzy_fingers
Αυτή είναι καλή ιδέα Χάρη και την είχα σκεφτεί, αλλά προς το παρόν είναι μη πραγματοποίησιμη καθώς θέλει αρκετό ψάξιμο και πείραγμα στον κώδικα.
morfi
Σπύρο θυμάσαι που κάποτε με είχες ρωτήσει πως μου φάνηκε που εξαφάνισες τον αριθμό των ποστ ? Θυμάσαι τι σου είχα απαντήσει ? "Μαλακία, ρίλι".

Ήθελα να σου μιλήσω από κοντά για αυτό στις συναντήσεις αλλά δεν έτυχε να τα πούμε.
Όχι μόνο δεν ήταν μαλακία αυτό που έκανες αλλά ήταν ότι καλύτερο ! Δυστυχώς, λόγω κάποιων νέων μέλων, φτάσαμε στο αισχρό σημείο να υπάρχουν σπαμ-ποστ σχεδόν σε όλο το φόρουμ (κυρίως σε αυτό του ΝΒΑ που προσωπικά γράφω περισσότερο από οπουδήποτε αλλού). Στη συνέχεια φτάσαμε στο πραγματικά άθλιο σημείο να συζητάμε (γιατί έβαλα τον εαυτό μου μέσα ?) τι μπορεί να γίνει και μερικοί (και εγώ μέσα) να σκεφτόμαστε ακόμη και να μην ξαναγράψουμε. "Ε ένταξει" έλεγα "πιο κάτω δεν παίζει να πέσουμε". Ναι, είχα άδικο. Λίγες μέρες μετά εξαφανίστηκαν οι αριθμοί των ποστ.
Και δεν έφτασα ακόμα στο πιο άθλιο των λεγόμενων μου. Ακόμα και έτσι λοιπόν, μερικοί συνέχισαν να λένε "αυτό ήταν το χιλιοστό μου ποστ". Βλέπεις, ο αριθμός των ποστ φαινόταν όταν έστελνες ένα pm. Και το σπαμ καλά κρατεί ακόμα.

Που θέλω να καταλήξω...
Λίγες μέρες μετά που σου είπα ότι έκανες μαλακία κατάλαβα ότι μόνο καλό τελικά μπορούσε να φέρει αυτή η κίνηση. Μάλιστα τώρα την υποστηρίζω τόσο πολύ που ακόμη και σε αυτό που έκανες με τα ranks με βρίσκεις αντίθετο.

Ναι, είναι καλό να φαίνετε η προσφορά ενός μέλους στο φόρουμ. Αλλά μάλλον θα πρέπει να βρούμε (γιατί βάζω πάλι τον εαυτό μου μέσα ?) κάποιον άλλο τρόπο που να μην έχει σχέση με τους αριθμούς των ποστ.
nikefalin
QUOTE(morfi @ Aug 7 2007, 19:39 ) *
Σπύρο
Ναι, είναι καλό να φαίνετε η προσφορά ενός μέλους στο φόρουμ. Αλλά μάλλον θα πρέπει να βρούμε (γιατί βάζω πάλι τον εαυτό μου μέσα ?) κάποιον άλλο τρόπο που να μην έχει σχέση με τους αριθμούς των ποστ.

διαχρονικότητα, εκτίμηση από άλλους χρήστες (αν και δεν μπορείς να αναγκάσεις κάποιον να την εκφράζει), γνώσεις ....πάντως απόλυτο μέτρο που να συνδιάζει ποιότητα και ποσότητα δεν υπάρχει, αν έχει κάποιος ιδέες, shoot em
Gravedigger
QUOTE(morfi @ Aug 7 2007, 19:39 ) *
Ναι, είναι καλό να φαίνετε η προσφορά ενός μέλους στο φόρουμ. Αλλά μάλλον θα πρέπει να βρούμε (γιατί βάζω πάλι τον εαυτό μου μέσα ?) κάποιον άλλο τρόπο που να μην έχει σχέση με τους αριθμούς των ποστ.

Συμφωνώ απόλυτα σ'αυτό.Τι προσφορά έχει στο φόρουμ 1 champ που τουλάχιστον τα μισά του ποστ είναι ηλίθια?Δεν φωτογραφίζω κανέναν,απλά πρέπει να υπάρχει και μια μονάδα σύγκρισης.Το spam είναι πράγματι πολύ ενοχλητικό.Όταν πρωτοέγραψα στο φόρουμ τα ποστ μου δεν ήταν και τα καλύτερα.Αλλά από κάποια στιγμή και μετά (πριν εξαφανιστεί ο αριθμός των ποστ) νομίζω (και ελπίζω) να είναι καλύτερα.Όλα αυτά τα γράφω γιατί τότε κατάλαβα πόσο χαλάει το forum από το spam.Άντε να αρχίζουμε να ανεβάζουμε την ποιότητα σιγά σιγά.
dizzy_fingers
morfi, ειλικρινά χρειάστηκε να διαβάσω 2 φορές το ποστ σου για να καταλάβω τί εννοούσες ακριβώς tongue.gif.

Αυτά που λέει ο nikefallin είναι που αναγνωρίζει ο κόσμος και δε μπορούν να αποτυπωθούν σε κάποιου είδους "rank". Νομίζω πως από ένα σημείο και μετά χάνουμε τη μπάλα όταν ψάχνουμε να αποτυπώσουμε τη σοβαρότητα ή την προσφορά ενός μέλους με κάποιον τρόπο...

Πιστεύω πως ο καλύτερος τρόπος για να κριθεί κάποιος είναι τα ποστ του.
hagi
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 7 2007, 19:34 ) *
Πιστεύω πως ο καλύτερος τρόπος για να κριθεί κάποιος είναι τα ποστ του.


Συμφωνώ Σπύρο..Πιστεύω επίσης ότι και η παλαιότητα μετράει σε ένα μέλος.Αρκεί να μην γράφει βλακείες από τότε που έχει μπει.
k_sal_15
Να προτείνω ένα ακόμα rank;;; Από 2000-5000 να είναι Champ και από 5000 και μετά να γίνεσαι Legend...
nikefalin
QUOTE(k_sal_15 @ Aug 8 2007, 20:43 ) *
Να προτείνω ένα ακόμα rank;;; Από 2000-5000 να είναι Champ και από 5000 και μετά να γίνεσαι Legend...

και μετά τα 20.000 να γίνεσαι immortal Highlander biggrin.gif
kostasvc15
QUOTE(morfi @ Aug 7 2007, 16:39 ) *
Σπύρο θυμάσαι που κάποτε με είχες ρωτήσει πως μου φάνηκε που εξαφάνισες τον αριθμό των ποστ ? Θυμάσαι τι σου είχα απαντήσει ? "Μαλακία, ρίλι".

Ήθελα να σου μιλήσω από κοντά για αυτό στις συναντήσεις αλλά δεν έτυχε να τα πούμε.
Όχι μόνο δεν ήταν μαλακία αυτό που έκανες αλλά ήταν ότι καλύτερο ! Δυστυχώς, λόγω κάποιων νέων μέλων, φτάσαμε στο αισχρό σημείο να υπάρχουν σπαμ-ποστ σχεδόν σε όλο το φόρουμ (κυρίως σε αυτό του ΝΒΑ που προσωπικά γράφω περισσότερο από οπουδήποτε αλλού). Στη συνέχεια φτάσαμε στο πραγματικά άθλιο σημείο να συζητάμε (γιατί έβαλα τον εαυτό μου μέσα ?) τι μπορεί να γίνει και μερικοί (και εγώ μέσα) να σκεφτόμαστε ακόμη και να μην ξαναγράψουμε. "Ε ένταξει" έλεγα "πιο κάτω δεν παίζει να πέσουμε". Ναι, είχα άδικο. Λίγες μέρες μετά εξαφανίστηκαν οι αριθμοί των ποστ.
Και δεν έφτασα ακόμα στο πιο άθλιο των λεγόμενων μου. Ακόμα και έτσι λοιπόν, μερικοί συνέχισαν να λένε "αυτό ήταν το χιλιοστό μου ποστ". Βλέπεις, ο αριθμός των ποστ φαινόταν όταν έστελνες ένα pm. Και το σπαμ καλά κρατεί ακόμα.

Που θέλω να καταλήξω...
Λίγες μέρες μετά που σου είπα ότι έκανες μαλακία κατάλαβα ότι μόνο καλό τελικά μπορούσε να φέρει αυτή η κίνηση. Μάλιστα τώρα την υποστηρίζω τόσο πολύ που ακόμη και σε αυτό που έκανες με τα ranks με βρίσκεις αντίθετο.

Ναι, είναι καλό να φαίνετε η προσφορά ενός μέλους στο φόρουμ. Αλλά μάλλον θα πρέπει να βρούμε (γιατί βάζω πάλι τον εαυτό μου μέσα ?) κάποιον άλλο τρόπο που να μην έχει σχέση με τους αριθμούς των ποστ.

1.Καλα κανεις και βαζεις τον εαυτο σου μεσα!Εισαι ενας απο τους σπαμμερς του φορουμ!
2.Εκει που μιλας για ''το χιλιοστο ποστ μου'' λες για μενα λογικα, μιας και εγω το ειχα κανει.Γενικα αν ξαναμιλησεις για μενα θα λες το ονομα μου.Δε γουσταρω υπονοουμενα οταν αυτα αφορουν εμενα...
3.Με το να βριζεις και να κανεις και να ανοιγεις χαζα τοπικ κατι που κανεις εσυ δεν βοηθας καθολου το φορουμ....
4.Ειστε συννενοημενοι σε αυτα που γραφεται;
QUOTE(nikefalin @ Aug 8 2007, 19:30 ) *
και μετά τα 20.000 να γίνεσαι immortal Highlander biggrin.gif

Μετα μιλαμε για σπαμ..... shot.gif
peace.gif


Ιδεες:
1.Τα ρανκς να ειναι συμφωνα με το ποσες μερες ειναι ενα μελος στο φορουμ.Θα χρειαστει καποιο προγραμμα μαλλον!
2.Τα ποστς-σπαμ να μην μετριουνται για ποστ!Τοσους μοντς εχουμε γιαυτη τη δουλεια! wink.gif smile.gif
kostasvc15
Δε βλεπω απαντησεις...!
sihainas
QUOTE(kostasvc15 @ Aug 8 2007, 23:57 ) *
Ιδεες:
1.Τα ρανκς να ειναι συμφωνα με το ποσες μερες ειναι ενα μελος στο φορουμ.Θα χρειαστει καποιο προγραμμα μαλλον!
2.Τα ποστς-σπαμ να μην μετριουνται για ποστ!Τοσους μοντς εχουμε γιαυτη τη δουλεια! wink.gif smile.gif


Ας απαντήσω εγώ...

Το 1ο λογικά κάπως θα γίνεται...αλλά σκέψου ένα μέλος που έχει γραφτεί από την αρχή αλλά δεν συμμετείχε ποτέ στις συζητήσεις...θα έχει το υψηλότερο ρανκ και δεν θα χει πατήσει ποτέ στο φόρουμ...


Όσο για το 2ο...Ο μόνος τρόπος που θα μπορούσε να γίνει αυτό θα ήταν με τον αριθμό τον χαρακτήρων...δλδ αν είναι κάτω από ένα όριο να ορίζεται ως σπαμ...έλα όμως που δεν είναι όλα τα μικρά ποστ...σπαμ... οπότε η μόνη λύση θα ήταν να είχαμε καναν υπερυπολογιστή ώστε με τεχνιτή νοημοσήνη να ξεχωρίζει τα σπαμ από τα υπόλοιπα και να μην το προσμετρά...λογικά όμως το budget του site δεν φτάνει για να την καλύψει αυτή τη λύση tongue.gif

Τώρα το να κάθονται 2-3 ατομα να διαβάζουν όλα τα ποστ να κοιτάνε ποια είναι σπαμ και ανάλογα να τα αφαιρούν από τον μετρητή (κάποιος τρόπος θα υπάρχει να γίνει αυτό) είναι λίγο εώς πολύ δυσκολότερο από την παραπάνω λύση tongue.gif


ps. Ελπίζω η απάντηση που περίμενες να αναφερόταν σε αυτό το σκέλος του post σου και όχι στο άλλο
kostasvc15
QUOTE(sihainas @ Aug 9 2007, 21:54 ) *
Το 1ο λογικά κάπως θα γίνεται...αλλά σκέψου ένα μέλος που έχει γραφτεί από την αρχή αλλά δεν συμμετείχε ποτέ στις συζητήσεις...θα έχει το υψηλότερο ρανκ και δεν θα χει πατήσει ποτέ στο φόρουμ...

ps. Ελπίζω η απάντηση που περίμενες να αναφερόταν σε αυτό το σκέλος του post σου και όχι στο άλλο

Και τι σε νοιαζει;;;Ετσι και αλλιως το μελος το οποιο δεν θα μπαινει πια στο φορουμ δεν θα φαινεται πουθενα αφου τα ποστ του θα ειναι σε πολυ παλια τοπικ... wink.gif

Σε αυτο το σκελος αναφεροταν!
geosider
μια φορά εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι οφελεί να μην φαίνονται τα συνολικά ποστ
όποιος παραβαίνει τους κανόνες ή σπαμάρει καλό θα ήταν να του γίνονται δημόσιες επιπλήξεις απο τους μοντς έτσι ώστε να το ξανασκέφτεται

τώρα για το πως κρίνεται ο καθένας μην φοβάστε ένα στοιχειώδες IQ όλοι το έχουμε...
dizzy_fingers
Σωστά.

QUOTE
μια φορά εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι οφελεί να μην φαίνονται τα συνολικά ποστ

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση: Σε τί οφελεί να φαίνονται τα συνολικά ποστ?

Πέρα από την παλαιότητα ενός μέλους, η οποία μπορεί να φανεί κι από τα παραπάνω rank (αλήθεια, έχει μεγάλη διαφορά για την παλαιότητα ενός μέλους το αν έχει 1000 ή 1200 ποστ? wink.gif ), δεν έχουν καμία χρησιμότητα.
Ειδικά από τη στιγμή που το μεγάλωμα του post count αρχίζει και γίνεται αυτοσκοπός, με αποτέλεσμα να γεμίζουμε μικρά κι ανούσια ποστ, το να φαίνονται είναι πια κάτι παραπάνω από περιττό.

Γι'αυτό το λόγο τα βγάλαμε. smile.gif

Αν είχες παρακολουθήσει τις συζητήσεις, ειδικά στο ΝΒΑ, πριν την εφαρμογή του μέτρου και μετά...θα έβλεπες μεγάλη διαφορά.




Αναφέρω τα παραπάνω απλώς για να απαντήσω στην ερώτησή σου.
Δε μπαίνω σε συζήτηση για άρση του μέτρου.
Αυτή τη στιγμή και πριν την ηρεμία των διακοπών, τα πράγματα πήγαιναν-ουν μια χαρά.

Μερικοί χρήστες που παλαιότερα έδειχναν μία επιπολαιότητα, αρχίζουν και εξελίσσονται σε καλούς πόστερ. Αυτό που με "λυπεί" κάπως είναι το ότι ακόμα αρκετοί επιλέγουν να μην τεκμηριώνουν τις θέσεις τους, ωστόσο αυτό είναι κάτι που αφορά τον ίδιο τον χρήστη, δεν παραβιάζει ασφαλώς κανέναν κανονισμό επομένως δε μου πέφτει κανένας λόγος σε αυτό ως συντονιστής συζητήσεων, αλλά σίγουρα έχει αρκετό αντίκτυπο στο "πρεστίζ" του πόστερ και στην μετέπειτα αντιμετώπισή του από τους συνομιλητές.
hagi
Παιδιά εγώ πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε άλλο.Σίγουρα όλα μετράνε.Όμως το θέμα είναι να γίνεται ωραία και σωστή συζήτηση σε αυτό το φόρουμ.Σκοπός δεν είναι να φτάσεις πρώτος σε κάποια post αλλά να μπορείς να συζητάς με τους άλλους και να λες την γνώμη σου.

Εξάλλου το να γράφεις ή όχι έχει να κάνει και με το χρόνο που διαθέτει ο καθένας από εμάς.Κάποιος έχει περισσότερο χρόνο και άλλος λιγότερο.Είπαμε οι παλαιότητα φαίνεται και δεν αμφισβητήται.Τα posts είναι θέμα χρόνου.
Όσοι γράφουν για να γράψουν δεν θα σταματήσουν να το κάνουν όποιο μέτρο και να ληφθεί.Το μόνο που μπορεί να γίνει σε αυτές τις περιπτώσεις είναι δημόσια παρατήρηση και αν δεν αλλάξει κάτι τότε διακοπή του χρήστη.

Οπότε νομίζω δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει κάτι άλλο.Άλλωστε όπως έχει ήδη γραφτεί όλοι έχουμε νοημοσύνη και κρίνουμε αν κάποιος συμπεριφέρεται σωστά ή όχι.
kostasvc15
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 12 2007, 08:37 ) *
Αν είχες παρακολουθήσει τις συζητήσεις, ειδικά στο ΝΒΑ, πριν την εφαρμογή του μέτρου και μετά...θα έβλεπες μεγάλη διαφορά.

Καλα κατσε,ακομα ειναι καλοκαιρι,μολις μπει ο χειμωνας θα εχουμε τα ιδια...
Btw τωρα που το θυμηθηκα εγω ( 19.gif )ημουν αυτος που σου ειπε να τα βγαλεις τα ποστς!Μου αξιζουν συγχαριτηρια! 41.gif ...μαλιστα ο Μορφι με εκραζε biggrin.gif tongue.gif

Ερωτηση:Τι πρεπει να κανω για να εχω το ρανκ του αντμιν;;; 69.gif
liolias
Μπραβο παιδια πολυ ωραια τα ρανκ και η ολη εικονα!!
trefoil 13
QUOTE(kostasvc15 @ Aug 8 2007, 23:57 ) *
1.Τα ρανκς να ειναι συμφωνα με το ποσες μερες ειναι ενα μελος στο φορουμ.Θα χρειαστει καποιο προγραμμα μαλλον!

Δεν νομίζω ότι το πόσο καιρό είναι κάποιος γραμμένος έχει σημασία. Και εγώ αν θυμάμαι καλά, μπορεί να είχα γραφτεί αλλά άργησα να κάνω το πρώτο μου ποστ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.