Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α1 Παναθηναϊκος - Ολυμπιακος 4/11/2007
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
thrylos7
Πανέμορφη, ως κι εξωπραγματική η εικόνα μετά το τέλος του ματς... 41.gif

Είμαστε πολύ τυχεροί/ευλογημένοι που ζούμε αυτά τα σπουδαία ματς τα δύο τελευταία χρόνια... κι έχουμε πολλά ακόμη...

Πραγματικό ντέρμπι! Φανταστικός ο ασταμάτητος Σπανούλης, όπως και ο πανέξυπνος Γκριρ, που το "γύρισε" στη δημιουργία, μετά το σερί εύστοχων τριπόντων, στο come back του Ολυμπιακού.

Edit: Φοβερή και η δήλωση του Π. Γιαννακόπουλου για Γκριρ και Σάρας...
apkat
81-77 ο παο.Ρε παιδια στο τελος που σουταρε ο Σπανουλης βολες το φαουλ δεν το χε κανει ο μπλακνει στον μπατιστ η κανω λαθος;;;Αν δωθηκε πιο νωρις το φαουλ τοτε ο χρονος γιατι δεν αλλαξε και εμεινε στα 5,5;;Μου κανε εντυπωση που δεν ειπαν τιποτα στον σχολιασμο.Μπορει βεβαια να κανω και γω λαθος.

Ωραιο ματς εγινε ο Παο κερδισε στα σημεια χωρις να ναι καλυτερος.Το πρωτο ημιχρονο ηταν πολυ ισσοροπημενο με τον ολυμπιακο ελαφρα ανωτερο.Στο τριτο δεκαλπετο ο παο ηταν καταιγιστικος ενω στο 4ο ο Γκριρ πηρε μπρος και παραλιγο να κλεψει την νικη.Δεν πειραζει η ηττα για τον ολυμπιακο.Σε αυτο το διαστημα εχει σημασια η καλη εμφανιση και η ανω του μετριου αμυνα του.Αλλωστε δεν πηρε και μεγαλη διαφορα ο Παο και ετσι αν παει μεχρι το ρελος της χρονιας καλα θα μπορει να αντρεψει την διαφορα στο ΣΕΦ..

εντιτ:Αδικα δεν εναφερθηκα και γω στην σκηνη στο τελος του αγωνα με τους παικτες και τους προπονητες αγκαλιασμενους.Ελπιζω αυτην την εικονα να εχουμε και στο Σεφ.

Επισης ιδεα μου ηταν ο Σπανουλης καποια στιγμη την επεσε στον "φιλο" του Μπλακνει;;
Gravedigger
Ωραίος αγώνας,σε κόσμια επίπεδα...Μπράβο και στις δύο ομάδες...Δεν θα προχωρήσω σε ανάλυση του ματς απλά θα σταθώ σε μερικά σημεία....
+ Στον Σπανούλη που κουβαλούσε την ομάδα επιθετικά
+ Στον Διαμαντίδη για την άμυνα του (σιγά το νέο!)
+++++ Στον Winston.2 εντυπωσιακά καρφώματα,κρίσιμα καλάθια και μονίμως με ένα χαμόγελο!Θα βοηθήσει πολύ!

- Στον Zizic.Δεν έπαιξε πολύ οπότε ως 1 σημείο δικαιολογείται αλλά έχασε 2 lay-up και 2 βολές...
- Στον Becirovic.Ούτε αυτός έπαιξε πολύ,όση ώρα όμως ήταν μέσα δεν πρόσφερε σχεδόν τίποτα,έχασε και ελεύθερα σουτ.

Μπράβο για την νίκη!
vastravoud
QUOTE(Gravedigger @ Nov 4 2007, 20:53 ) *
Ωραίος αγώνας,σε κόσμια επίπεδα...Μπράβο και στις δύο ομάδες...Δεν θα προχωρήσω σε ανάλυση του ματς απλά θα σταθώ σε μερικά σημεία....
+ Στον Σπανούλη που κουβαλούσε την ομάδα επιθετικά
+ Στον Διαμαντίδη για την άμυνα του (σιγά το νέο!)


Συμφωνώ και στα δύο. Εκτός από την εκπληκτική επιθετική βραδιά του Σπανούλη, έπαιξε και εξαιρετική άμυνα, όπως άλλωστε και ο τρομερός Διαμαντίδης. Πρέπει να έφαγε ελάχιστα -προσωπικά- καλάθια, συμπεριλαμβανομένων των 2 τριπόντων του Γκριρ, όπου ήταν εντελώς "αυτοκτονικές" προσπάθειες (που όμως μπήκαν)

QUOTE
+++++ Στον Winston.2 εντυπωσιακά καρφώματα,κρίσιμα καλάθια και μονίμως με ένα χαμόγελο!Θα βοηθήσει πολύ!


Συμφωνώ απολύτως! Τρομερά αθλητικά προσόντα, και με αρκετή διάθεση στην άμυνα. Η παρουσία του στο "3" μπορεί να "ψηλώσει" την ομάδα και να τη δυναμώσει πάρα πολύ
NBAer
QUOTE(thrylos7 @ Nov 4 2007, 22:52 ) *
Edit: Φοβερή και η δήλωση του Π. Γιαννακόπουλου για Γκριρ και Σάρας...

Η οποια ηταν.....? rolleyes.gif

-----Στους διαιτητες που σφυριζαν ολη την ωρα φαουλ (που δεν υπηρχαν). 68.gif
spysta
Ωραιο ματς !!!!!Ο ΠΑΟ κερδισε στα σημεια ....ο ΟΣΦΠ ειχε πολλες απουσιες και αυτο με χαροποιει βαση της εικονας της ομαδας ...εγιναν και ενα δυο κρισιμα λαθη απο τη διαιτησια sad.gif

Σε γεννικες γραμμες παντως ευχαριστο παιχνιδι παρολλο που εχασε η ομαδα μου ...Ειναι νωρις ακομα και για τους δυο και κυριψς για τον ΟΣΦΠ smiley.gif
reignman
ενα πραγμα θα σχολιασω.

Σκουντης : Σπανουλης.. για τρεις.. ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!

Σκουντης : Μπλεικνι ... για τρεις... μειωνει στους 2 ο Ολυμπιακος.

Σκουντης : Ναι ! τους εχει παρει παραμαζωμα ο Βι-Σπαν. Ποιο εκρηκτικος ποιο αλτικος και ποιο γρηγορος και δυνατος απο ποτε!!!

Σχόλιο στη φάση όπου ο Πρίντεζης ταπώνει καθαρότατα τον Μπατιστ και του δίνουν του Πριντεζη το 5ο του φαουλ ... και μας τελειωνουν.

Σκουντης : Καθαρό φαουλ του Πριντεζη πανω στη προσπαθεια του Μπατιστ!!

Πολίτης : Δεν υπηρχε φαουλ...

Σκουντης : Για να δουμε το ριπλει..

Σκουντης : Ναι δεν υπηρχε φαουλ.


Για να μη σχολιασω κατι φασεις οπου ο Ζιζιτς σε καθε σκριν εσπρωχνε παιχτες (συγκεκριμενα σε μια φαση σπρωχνει τον γκριρ πανω στον σπανουλη και δινουνε φαουλ στον γκριρ..)

Για να μην σχολιασω οτι ο διαμαντιδης σε καθε φορα που παει να περασει παιχτη τον πιανει αγκαλια με το αριστερο του χερι.. και αντι να του δωθει φαουλ .. κερδιζει φαουλ...


δεν λεω οτι μου φταιει η διαιτησια που εχασε η ομαδα μου.. αλλα πολλα απο αυτα που λεω ηταν περα για περα τρανταχτα.


ωραιος αγωνας.






απο -οο παραλιγο να γινει ηρωας ο γκριρακος με τα τριποντα απελπισιας του smiley.gif
thrylos7
QUOTE
Η οποια ηταν.....?

Στην ερώτηση αν ο Γκριρ κέρδισε τον Σάρας απάντησε θετικά...

Το παράδοξο δεν είναι η απάντηση, ήταν προφανής, αλλά προσωπικά περίμενα μια δήλωση του στυλ το μπάσκετ είναι ομαδικό κτλ..

Ο Ουίνστον μ' εξέπληξε για το χρόνο που πήρε και για την αποτελεσματικότητά του, αλλά αυτά είναι συνυφασμένα μεταξύ τους. Τις μεγάλες του δυνατότητες τις είχε δείξει κι από πέρυσι, αρκετές φορές, ωστόσο σήμερα ίσως πέρασε στο επίπεδο των ...μεγάλων.

Το σημερινό παιχνίδι δεν ήταν ούτε πράσινο, ούτε κόκκινο, ούτε γκρι... Ήταν πορτοκαλί...
vastravoud
QUOTE(thrylos7 @ Nov 4 2007, 21:13 ) *
Το σημερινό παιχνίδι δεν ήταν ούτε πράσινο, ούτε κόκκινο, ούτε γκρι... Ήταν πορτοκαλί...


+ άπειρο
Consultant
QUOTE(Consultant @ Nov 4 2007, 15:55 ) *
3ον)Η αποψη μου ειναι οτι η χρησιμοποιηση του Τζακσον ειναι λανθασμενη.Το να υπερφορτωνεις τη θεση 5 ειναι ετσι και αλλιως λαθος,ειδικα σημερα που ο αντιπαλος εχει κοντους και ευκινητους ψηλους.Ο συγκεκριμενος παιχτης ετσι και αλλιως ομως,παιζει πολυ ασχημη αμυνα..Τους 15 ποντους που θα βαλει θα τους φαει εις διπλουμ στην αμυνα.Κριμα,θα φαει τον παραγωγικο χρονο απο τον Μπουρουση και τον Τσακαλιδη που δεν θα προλαβουν να παιξουν αρκετα ετσι ωστε να ζεσταθουν και να ενσωματωθουν εκ των πραγματων..Ειχαμε ενα πλεονεκτημα εχοντας τον Γουντς και το χασαμε και αυτο..Τωρα ο Παο θα μπορει να παιζει με 3 κοντους γκαρντ,οπως του αρεσει δηλαδη,χωρις κανενα προβλημα.Μεγαλο λαθος αυτη η αλλαγη,ελπιζω να μην στοιχισει την ηττα.


Δυστυχως επαληθευτηκα 100%+Winston.Eκτος απο ολα που προανεφερα,το μαρκαρισμα του Winston στον Ματσιγιαουσκας, ηταν το σημειο κλειδι,ο Ματσας δεν μπορουσε να βαλει καλαθι με αυτον αντιπαλο..Το συγκριτικο πλεονεκτημα που ειχαμε με τον Γουντς το καναμε δωρο στο Παναθηναικο.

-Ηταν ενα ωραιο παιχνιδι και ειδαμε σε τι επιπεδα θα κινηθουν οι τελικοι.Προφανως θα ειναι ενα επιπεδο πιο πανω αυτο που ειδαμε.Για να μη πω δυο.Παντως,μιλαμε σε καθε περιπτωση για το κορυφαιο επιπεδο εκτος Nba.Αυτος ο αγωνας θα λειτουργησει ευεργετικα και για τις δυο ομαδες απο εδω και περα..Πολυ ευεργετικα!

-Η χρησιμοποιηση του Πριντεζη για 35 λεπτα σε καθε παιχνιδι ειναι το μεγαλυτερο ανεκδοτο της χρονιας..Καλα θα κανει ο Βασιλοπουλος να παιξει τεσσαρι γιατι διαφορετικα δεν βλεπω να κανουμε τιποτα.Δυστυχως.

-Η διαφορα των 4 ποντων ειναι μηδενικη αν παμε σε ισοβαθμια για την πρωτια.Αυτο βεβαια δεν σημαινει τιποτα,ο Παο μπορει να κερδισει και μεσα στο Σεφ.Κανεις δεν ξερει..

-Ο Τεοντοσιτς ειναι ζητημα χρονου να τεθει μονιμως εκτος δωδεκαδας.Το παιδι απλα δεν κανει για φετος.Ο Σειμπουτις πολυ απλα θα παρει τη θεση του.

-Με Γουντς-Σχορτσανιτη-Σειμπουτις και Βασιλοπουλο υγιη μιλαμε για μια ομαδα 1 επιπεδο πιο πανω απο αυτο που ειδαμε.Καυκης,Τεοντοσιτς,Μαυροκεφαλιδης,Πα
παμακαριος δεν θα εχουν κανενα ρολο στο φετινο Ολυμπιακο.
spysta
reignmman για το Σκουντη μην στεναχωριεσαι ρε ...δεν αξιζει ... τον εχουμε μαθει πια
vastravoud
QUOTE(Consultant @ Nov 4 2007, 21:16 ) *
-Η διαφορα των 4 ποντων ειναι μηδενικη αν παμε σε ισοβαθμια για την πρωτια.Αυτο βεβαια δεν σημαινει τιποτα,ο Παο μπορει να κερδισει και μεσα στο Σεφ.Κανεις δεν ξερει..


Πολύ σωστά. Το σημερινό παιγνίδι είναι ουσιαστικά "ως μη γενόμενο", καθώς αν μιλήσουμε "ποδοσφαιρικά" ο Ολυμπιακός σήμερα πήρε "Χ" εκτός έδρας.

Ο Μασιγιάουσκας είχε πρόβλημα και απέναντι στον Ουϊνστον, και στον Διαμαντίδη. Είχε όμως πολύ πάθος και κατάφερε να κερδίσει πολλά φάουλ αλλά και να δυσκολέψει επιθέσεις του Παναθηναϊκού.

Ο Γκριρ σήμερα πήγε να γίνει ήρωας με τα τρία τραβηγμένα τρίποντα(που όμως μπήκαν), αλλά σε βάθος χρόνου δε νομίζω ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να στηριχτεί πάνω του. Ο Μπλάκνει θα παίρνει αρκετό χρόνο, με δεδομένο και ότι ο Τεοντόσιτς είναι ακόμα πολύ ψαρωμένος.

Όσο για εμάς, ξεπεράσαμε με επιτυχία το "σκόπελο" του ντέρμπι και την αλλαγή Τομάσεβιτς - Βούγιανιτς. Ο Ουϊνστον μπήκε για τα -πολύ- καλά στο rotation της ομάδας, το οποίο θα είναι πολύ ανοιχτό, και εκτιμώ ότι θα δίνει πολλές ανάσες στους παίκτς μας.
morfi
QUOTE(vastravoud @ Nov 4 2007, 23:24 ) *
Πολύ σωστά. Το σημερινό παιγνίδι είναι ουσιαστικά "ως μη γενόμενο", καθώς αν μιλήσουμε "ποδοσφαιρικά" ο Ολυμπιακός σήμερα πήρε "Χ" εκτός έδρας.

Δεν υπάρχουν Χ στο μπάσκετ και όλοι το ξέρετε. Εγώ σήμερα είδα τον Ολυμπιακό να χάνει και να μην μπορεί να βγάλει ένα σύστημα στην επίθεση. Η χειρότερη Ευρωπαική ομάδα παίζει πιο οργανωμένα από τον Ολυμπιακό.


ΥΓ Θα ξαναβγώ από το σπίτι μου όταν καταλάβω γιατί συνεχίζει να παίζει ο Πρίντεζης στον Ολυμπιακό.
vastravoud
QUOTE(morfi @ Nov 4 2007, 21:31 ) *
Δεν υπάρχουν Χ στο μπάσκετ και όλοι το ξέρετε. Εγώ σήμερα είδα τον Ολυμπιακό να χάνει και να μην μπορεί να βγάλει ένα σύστημα στην επίθεση. Η χειρότερη Ευρωπαική ομάδα παίζει πιο οργανωμένα από τον Ολυμπιακό.
ΥΓ Θα ξαναβγώ από το σπίτι μου όταν καταλάβω γιατί συνεχίζει να παίζει ο Πρίντεζης στον Ολυμπιακό.


Έστω ότι κέρδιζε ο Ολυμπιακός με 3-4 πόντους. Και πάλι δε θα έπρεπε να κερδίσει στο Σ.Ε.Φ; Άρα λοιπόν ξεκάθαρο προβάδισμα θα είχαμε μόνο στην περίπτωση που ο ένας απ' τους δύο κέρδιζε με πάνε από 7-8 πόντους διαφορά.
leelo15
QUOTE(morfi @ Nov 4 2007, 21:31 ) *
ΥΓ Θα ξαναβγώ από το σπίτι μου όταν καταλάβω γιατί συνεχίζει να παίζει ο Πρίντεζης στον Ολυμπιακό.


1) Γιατι ειχε 9 ποντους και 8 ριμπαουντ
2) Γιατι επαιξε καλη αμυνα στον Τσαρτσαρη..
3) Γιατι αμερικανοφερνει (για ελληνα.. tongue.gif ) και αυτο αρεσει στον Γκερσον
4) Οσο ο Ολυμπιακος επαιζε με 2 "πυργους" δεν πηγαινε και πολυ καλα
5) Γιατι ελειπε ο Γουντς και ο Βασιλοπουλος χρειαζοταν στο 3.

Ουτε εγω θελω να τον βλεπω πολυ ωρα στο παρκε γιατι δεν μου γεμιζει το ματι... αλλα εαν η κανονικοτατη ταπα στο τελος δεν δινοταν για φαουλ ισως ηταν και ηρωας... wink.gif
apkat
Υπαρχει κανεις που να χει αποψη για το αν το φαουλ στην τελευταια φαση εγινε στον Μπατιστ(οπως νομιζω) η τον Σπανουλη που σουταρε βολες;;;

QUOTE
Το χιούμορ έχει τα όρια του, αλλά η ΚΑΕ Παναθηναϊκός τα ξεπέρασε πριν το τζάμπολ του αγώνα στο χειρότερο δυνατό βαθμό. Στα video wall προβλήθηκε ένα βίντεο που χλεύαζε τον τεχνικό του Ολυμπιακού Πίνι Γκέρσον και τον τιμ μάνατζερ των "ερυθρόλευκων" Σταύρο Ελληνιάδη με φωτογραφίες και κοροϊδευτικούς τίτλους να τις συνοδεύουν. Τέτοιες ενέργειες δεν αρμόζουν στους Πρωταθλητές Ευρώπης.


superbasket.gr

QUOTE
Γκερσον:Ο Παναθηναικός είναι μια πολύ μεγάλη ομάδα για να κάνει αυτά που έκανε...(σ.σ αναφερόμενος στα βίντεο κλιπ στην αρχή την αναμέτρησης από τα μάτριξ κλπ)"


betsmart.gr
QUOTE
Απαντώντας για τα βίντεο κλιπ πριν το τζάμπολ που διακωμωδούσαν Γκέρσον, Ελληνιάδη κλπ

"Δεν είδα τα βίντεο κλιπ. Αλλα ασφαλώς είμαι κάθετα αντίθετος σε ότι έχει να κάνει με προπονητές και παίκτες όταν έρχονται εδώ. Πόσο μάλλον για τον Γκέρσον που είναι και φίλος μου.Ο πατέρας μου μου έλεγε να σέβεσαι τους άλλους αν θες να σε σέβονται"


betsmart.gr

Ο παο εχει μια παραδοση με τετοια ολιγον αστοχα χαπενινγκς.Θυμιζω και περσυ ενα κιτς σκετς που υποτιμουσε ολους τους αντιπαλους του στο Ελληνικο πρωταθλημα.Γιατι γινονται αυτα πραγματικα αδυνατω να καταλαβω..Ωραιες οι δηλωσεις του Ομπραντοβιτς αν και δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δεν ειδε το βιντεο.
nikefalin
QUOTE(morfi @ Nov 4 2007, 23:31 ) *
Δεν υπάρχουν Χ στο μπάσκετ και όλοι το ξέρετε. Εγώ σήμερα είδα τον Ολυμπιακό να χάνει και να μην μπορεί να βγάλει ένα σύστημα στην επίθεση. Η χειρότερη Ευρωπαική ομάδα παίζει πιο οργανωμένα από τον Ολυμπιακό.
ΥΓ Θα ξαναβγώ από το σπίτι μου όταν καταλάβω γιατί συνεχίζει να παίζει ο Πρίντεζης στον Ολυμπιακό.

Βασίλη έλα βγες έξω.
Ο Πρίντεζης παίζει διότι όσο λείπει ο Βασιλό είναι ο μοναδικός ευκίνητος ψηλός που δίνει ενέργεια και έκρηξη, πράγματα που αρέσουν στον Γκέρσον.
Είδα μόνο το 2ο ημίχρονο. Οι ομάδες έπαιξαν καλύτερα απ'ότι φανταζόμουν, αλλα΄με αρκετά τρωτά σημεία και οι 2. Λίγο η έδρα, λίγο η βραδιά του Σπανούλη το έκριναν το ματς.
Ο Γκρίρ κάνει ακριβώς τα ίδια που έκανε και πριν 5 χρόνια στη Νήαρ Ήστ, που έκανε και στην Πρόκομ (συγχωρέστε με αν ήταν άλλη πολωνική ομάδα) και που με αυτά στο ΝΒΑ δεν θα μπορούσε να έχει πάνω από 15 λεπτά χρόνο συμμετοχής. Με τον Γκρίρ είτε στο τιμόνι είτε στο "2" ο Ολυμπιακός δεν θα μπορέσει να παίξει όμορφο στρωτό παιχνίδι , θα μπορεί βέβαια να είναι θεαματική ομάδα. Στην άμυνα θα έχει μια τρύπα παραπάνω σε σχέση με τα συνηθισμένα από πέρυσι προβλήματα (ειδικά τώρα που λείπει ο Βασιλό).
Τα καλά νέα είναι η συνέπεια στο σκορ που δείχνει ο Τζάκσον και οι υπερβολικά πολλές επιλογές.
Ο ΠΑΟ έχει την πολυτέλεια επίσης να έχει 13-14 πρωτοκλασσάτους και ψάχνεται και θα ψάχνεται και αυτόν τον μήνα για το πως θα ρολάρουν όλοι μαζί. Ο Διαμαντίδης είναι αυτός που επιτρέπει στην ομάδα να μην έχει απώλειες.
reignman
στη Σλασκ τα εκανε tongue.gif
nikefalin
QUOTE(reignman @ Nov 5 2007, 00:01 ) *
στη Σλασκ τα εκανε tongue.gif

α μπράβο, και δεν θυμόμουν σε ποια πολωνική ομάδα είχε παίξει
jimol34
Πολύ ωραίο ματς, μπράβο και στις 2 ομάδες.

Αναρωτιέμαι γιατί δεν έχουμε ένα σύστημα στην επίθεση. Ένα ελεύθερο σουτ ο Μάτσε ποτέ δεν έκανε.
Ο Τσακαλίδης γιατί δεν πήρε ποτέ την μπάλα κοντά στο καλάθι; Ο ψηλότερος αντίπαλός του σήμερα ήταν μόλις 2.07.
Ο Πρίντεζης αν και τον θεωρώ μέτριο παίκτη, έχει θράσος και προσφέρει με το δυναμισμό του. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα χρησιμοποιείται 35 λεπτά σε κάθε παιχνίδι. Έχεις τόσους ψηλούς ρε Πίνι, γιατί δεν τους χρησιμοποιείς και δεν τους περνάς τη μπάλα στο καλάθι;

Μου άρεσε που ο Γκριρ ενώ στα 3 πρώτα δεκάλεπτα ήταν κακός στο τέλος πήγε να πάρει μόνος του το ματσάκι. Μπράβο και στο Μούμου.

Ελπίζω ότι με τον καιρό η ομάδα θα αποκτήσει αυτοματισμούς, θα βελτιωθεί και άλλο στην άμυνα, ενώ θα αξιοποιηθούν όλοι οι παίκτες της. Ελπίζω...
King-James
QUOTE(leelo15 @ Nov 4 2007, 22:45 ) *
1) Γιατι ειχε 9 ποντους και 8 ριμπαουντ
2) Γιατι επαιξε καλη αμυνα στον Τσαρτσαρη..
3) Γιατι αμερικανοφερνει (για ελληνα.. tongue.gif ) και αυτο αρεσει στον Γκερσον
4) Οσο ο Ολυμπιακος επαιζε με 2 "πυργους" δεν πηγαινε και πολυ καλα
5) Γιατι ελειπε ο Γουντς και ο Βασιλοπουλος χρειαζοταν στο 3.

Ουτε εγω θελω να τον βλεπω πολυ ωρα στο παρκε γιατι δεν μου γεμιζει το ματι... αλλα εαν η κανονικοτατη ταπα στο τελος δεν δινοταν για φαουλ ισως ηταν και ηρωας... wink.gif



Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Leelo.Πραγαματικά μπορεί να ήταν ο ήρωας του match, αν βεβαια είχε βάλει και εκείνο το πανεύκολο lay-up από την πασα του Μπλάκνεϊ στον αιφνιδιασμό 4 λεπτά πριν τη λήξη. bball.gif tongue.gif
Anaz
Ξερετε τι με χαλαει περισσοτερο στον Ολυμπιακο του Γκερσον?Οτι ενω εχει δυνατοτητες,δεν σου εμπνει καθολου εμπιστοσυνη.. Απο ενα σημειο κ μετα τοσο οι παιχτες οσο κ ο προπονητης αρχιζουν κ λειτουργουν με το ενστικτο κ με παρορμητισμο, κατι που νομιζω δειχνει την ελλειψη δουλειας στις προπονησεις.. Πανε κ οι αυτοματισμοι,παει κ η λογικη, πανε και τα συστηματα.. Οσο διαβασμενος εδειχνε ο Οσφπ στο πρωτο ημιχρονο ας πουμε,τοσο επιπολαιος φαινοταν σε καποια διαστηματα στο δευτερο.. Δεν θελω να κατσω να αναλυσω τεχνικα στοιχεια που το μαρτυρουν αυτο,ισως πιο μετα.. Πολυ ομαδα ψυχολογιας.. Εκει που βλεπεις καποια ωραια θετικα στοιχεια στην λειτουργια της , μπορει την αλλη βδομαδα στο επομενο ματς,κ ιδιαιτερα αν τα φερουν οι συνθηκες του αγωνα ετσι κ πιεστει λιγο παραπανω,να δεις ενα τελειως διαφορετικο προσωπο.. sad.gif

Κατα τ'αλλα ωραιο ματς! 41.gif Πραγματικα αυτα τα ντερμπυ των αιωνιων αυτα τα χρονια θα μας μεινουν χαραγμενα κ θα τα αναπολουμε..Οπως αυτα της δεκαετιας του 90.. biggrin.gif
Περισσοτερα ισως γραψω μετα.. icon_wave.gif
joi
Ωραίο παιχνίδι.
Επιθετικά πάντως δεν μπορώ να πω ότι είδαμε ομαδικό μπάσκετ πολύ υψηλού επιπέδου.
Το παιχνίδι κρίθηκε από προσωπικές ικανότητες παικτών και όχι από "ψαγμένα" επιθετικά συστήματα.
Εκεί ήταν και η ομορφιά (άλλου είδους).

Από το θέαμα έλλειψε νομίζω το passing game του Παο (πέρα από ένα δύο καθιερωμένα pick and roll). Και ο Ολυμπιακός έπρεπε να περάσει μπάλα μέσα στο καλάθι και δεν το έκανε. Κρίμα και για τον Μπουρού που φορτώθηκε νωρίς με φάουλ. Θα ήταν όμορφο να τον δούμε σε ολόκληρο το παιχνίδι.

Ο Σπανούλης πάντως έκανε συγκλονιστική εμφάνιση σε προσωπικό επίπεδο και επιθετικά και αμυντικά. Επικός. Έχει τα πιο δυνατά πατήματα στο drive στην Ευρώπη αυτήν την στιγμή νομίζω.

Τελικά, ο ΠΑΟ το άξιζε το παιχνίδι. Άντε και σε επόμενα ακόμα καλύτερα παιχνίδια στο μέλλον.

ΥΓ. Κρίμα και άδικο για την τάπα, "φάουλ" του Πρίντεζη.
vastravoud
3 ώρες μετά από το συγκλονιστικό ντέρμπι, η ΝΕΤ ασχολείται με τα ανάποδα αράουτ.....
thrylos7
Μα φυσικά... ούτε επεισόδια, ούτε τίποτα στο νερόβραστο ματς "ντέρμπι" του πρωταθλήματος μπάσκετ... 68.gif

QUOTE
Αναρωτιέμαι γιατί δεν έχουμε ένα σύστημα στην επίθεση. Ένα ελεύθερο σουτ ο Μάτσε ποτέ δεν έκανε.
Ο Τσακαλίδης γιατί δεν πήρε ποτέ την μπάλα κοντά στο καλάθι; Ο ψηλότερος αντίπαλός του σήμερα ήταν μόλις 2.07.


Πραγματικά, ο Μάτσε πάλευε αντί να σουτάρει ελεύθερος... Βέβαια, ο Βασιλειάδης δεν έκανε καν σουτ, άρα η δουλειά του Παναθηναϊκού ευθύνεται αρκετά σ' αυτό το σημείο.
Ο Τσακαλίδης νομίζω μια φορά προσπάθησε να πάρει τη μπάλα όλο κι όλο;

QUOTE
Ξερετε τι με χαλαει περισσοτερο στον Ολυμπιακο του Γκερσον?Οτι ενω εχει δυνατοτητες,δεν σου εμπνει καθολου εμπιστοσυνη.. Απο ενα σημειο κ μετα τοσο οι παιχτες οσο κ ο προπονητης αρχιζουν κ λειτουργουν με το ενστικτο κ με παρορμητισμο, κατι που νομιζω δειχνει την ελλειψη δουλειας στις προπονησεις.. Πανε κ οι αυτοματισμοι,παει κ η λογικη, πανε και τα συστηματα.. Οσο διαβασμενος εδειχνε ο Οσφπ στο πρωτο ημιχρονο ας πουμε,τοσο επιπολαιος φαινοταν σε καποια διαστηματα στο δευτερο.. Δεν θελω να κατσω να αναλυσω τεχνικα στοιχεια που το μαρτυρουν αυτο,ισως πιο μετα.. Πολυ ομαδα ψυχολογιας.. Εκει που βλεπεις καποια ωραια θετικα στοιχεια στην λειτουργια της , μπορει την αλλη βδομαδα στο επομενο ματς,κ ιδιαιτερα αν τα φερουν οι συνθηκες του αγωνα ετσι κ πιεστει λιγο παραπανω,να δεις ενα τελειως διαφορετικο προσωπο..


Αξιοθαύμαστη η εικόνα στο πρώτο ημίχρονο. Τότε βέβαια είχαμε για κάποιο διάστημα και τον Βασιλόπουλο, ίσως κι αυτό να έπαιξε το ρόλο του. Το παιχνίδι με το ένστικτο πάντως, σ' αντίθεση ίσως με πέρυσι, φέτος μπορεί να έχει και θετικές συνέπειες. Εκτελεστικά ο Ολυμπιακός έχει πολύ μεγάλες δυνατότητες, τόσες ώστε να μη μπορεί ποτέ ο αντίπαλος να αισθάνεται σίγουρος. Ακόμη κι αν καταφέρει να αιχμαλωτίσει το (όποιο) παιχνίδι της ομάδας, πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος να πάθει ζημιά από κάποιον παίκτη, που θα λειτουργήσει ατομικά και θα πάρει την ομάδα στις πλάτες του, όπως έχει κάνει ο Γκριρ, όπως θα κάνει ο Μάτσε, όπως ίσως κάνει ο Γουντς. Όχι ότι αυτό είναι το επιθυμητό, αλλά τέτοιοι παίκτες σου παρέχουν μια άλλου είδους "ασφάλεια". Το καλύτερο βέβαια, και το πιο "ασφαλές" (δεν είναι ο καταλληλότερος όρος, αλλά το χρησιμοποιώ για την αντιδιαστολή) θα ήταν να αξιοποιηθούν οι ικανότητες αυτών των παικτών μέσα από το ομαδικό παιχνίδι, μέσα από συστήματα, ώστε να πάρει η ομάδα, αν όχι το 100%, ένα μεγάλο ποσοστό αυτών.
sihainas
Μόλις επέστρεψα κι εγώ δυστυχώς ηττημένος αλλά δεν πειράζει... ωραίο ματς έγινε ο Γκριρ παρά τις τραβηγμένες σε πολλές περιπτώσεις προσπάθειές του...όταν πάρει μπρος...δεν σταματιέται στην επίθεση... ο Σάρας από την άλλη δείχνει ότι θέλει χρόνο... το καλό για τον ΠΑΟ είναι ότι έχει την πολυτέλεια να του δώσει όσο χρόνο θέλει...


ps. Εκείνο το περιβόητο βίντεο για τον Γκέρσον που για κάποιο λόγο δεν είδα...τι έδειχνε; άμα το χει κανείς ας το βάλει στο youtube να το δούμε πλάκα θα 'χει... biggrin.gif
NBAer
QUOTE(vastravoud @ Nov 5 2007, 00:47 ) *
3 ώρες μετά από το συγκλονιστικό ντέρμπι, η ΝΕΤ ασχολείται με τα ανάποδα αράουτ.....

Μα καντε λιγακι υπομονη. Στις 2:00-3:00 τα μεσανυκτα θα το δειτε ανυπομονοι....
sihainas
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παρακολουθείτε ΝΕΤ... αφού το ξέρουμε ότι για το ντέρμπυ θα αφιερώσει 5 λεπτά στο τέλος... εγώ πλέον τις έχω κόψει όλες τις αθλητικές/ποδοσφαιρικές εκπομπές...
enypnio
o zots ti oneiro eide me ton ouinston?

smiley.gif

poli kalos itan
Bonzo
Και γω τώρα γύρισ. Πολύ ωραίο ματσάκι με έναν Παναθηναικό πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι που αν ήταν πιο εύστοχος σε ελέυρερα σουτ στο πρώτο ημίχρονο θα το χε καθαρίσει πολύ πιο εύκολα...
Τα δύο καρφώματα του Ουίστον πρέπει να είναι μέσα στις 5 καλυτερες φάσεις που έχω δει live 41.gif 41.gif 41.gif . Έπαιξε όμως και πολύ καλή άμυνα και γενικά με την παρουσία του έδειξε ότι έχει καρύδια...
Πάντως η διαιτησία γενικά ήταν μέτρια με πολλά ανάποδα σφυρίγαματα όταν πήγε να ξεφύγει ο Παναθηναικός(ανύπαρκτα φάουλ) και ιδιαίτερα ένα αντιαθλητικό φάουλ στο τέλος(φάουλ από πίσω) που δεν δόθηκε. Φυσικά και η τάπα του Πρίτενζη δεν ήταν φάουλ(αν και γω από την οπτική γωνία που ήμουν δεν μπορώ να χω άποψη για την φάση αλλά σας πιστεύω).
Πάντως ο Σπανούλης σήμερα έκλεισε στόματα(ανάμεσα σε αυτά και το δικό μου) που φοβόντουσαν ότι θα ναι η αρνητική έκπληξη φέτος.Θετικός και ο Ντικούδης που όμως δεν πρόλαβε να παίξει και πολύ λόγω γρήγορων φάουλ(ήταν?). Ο ΔΔ πολύ καλός όπως πάντα.
Anaz
H διαιτησια μιας κ εγινε αναφορα πραγματι δεν ηταν πολυ καλη,με λαθη κ απ'τις δυο μεριες. Αν καποιος ευνοηθηκε ελαφρως απ'τα σφυριγματα,αυτος ηταν ο Παο.Αυτη ειναι η αποψη μου,κ φυσικα δεν με ενδιαφερει να ασχοληθω περισσοτερο. Παντως μιας κ λετε για την ταπα του Πριντεζη,εμενα περισσοτερο με χαλασε το φαουλ που δωθηκε λιγο πριν στον Καυκη!Εκει αν ηταν αναποδα το ζευγαρι κ ο Καυκης ποσταρε τον Διαμαντιδη δεν υπηρχε ουτε μια στο εκ. να σφυριζοταν φαουλ! ο Καυκης επαιζε αμυνα οπως διδασκεται στο ποστ,με τον βραχιωνα κολλημενο κ δεν υπηρχε περιπτωση φαουλ. Εν πασει περιπτωσει,δεν το λεω οπαδικα αυτο.Απλα γενικα μου τη δινουν αυτα τα σφυριγματα "προσωπων",γι'αυτο το ανεφερα..
lakersdynasty
Να μαι και εγω αγαπητοι συμφορουμιτες...
Ας κανω και εγω ενα σχολιο..Δεν κοστιζει τιποτα! tongue.gif

1) Ο Σπανουλης επαιξε πολυ καλα και πραγματικα ηταν πολυ πιο σοβαρος απο οτι ειναι συνηθως. Ο Ζελικο τον εμπιστευεται πολυ και πρεπει να συνεχισει ετσι και να βελτιωνεται συνεχως. Μπραβο του.

2) Για την διαιτησια δεν θα μιλησω και δεν εχω αποψη και δεν θελω και να εχω αποψη. Γιατι? Γιατι ακριβως τα αναποδα θα γινουν στο ΣΕΦ και θα ακουγεται και πολυ λογικο. Και αν δεσουμε σαν ομαδα και κερδισουμε και εκει η κρατησουμε την διαφορα στο +3 μαγκια μας. Αν οχι δεν θα ειναι κατι το παραλογο.

3) Πολυ ωραια ατμοσφαιρα στο γηπεδο. Οι οραγνωμενοι ηταν φοβεροι αν και το εχω παραπονο οτι μολις ξεφυγουμε αντι να φωναξουν μεχρι να παρουμε διαφορα ασφαλειας (οι 10-12 ποντοι δεν ειναι σε καμια περιπτωση και ειδικα σε τετοια παιχνιδια) αρχισαν τα συνθηματακια και ο ΟΣΦΠ επανηλθε γρηγορα. Στην εδρα μας δεν φταινε μονο οι παικτες για αυτο. Μπραβο τους παντως. Μαρεσε πολυ η ατμοσφαιρα.

4) Το βιντεο για τον Γκερσον και τον Ελληνιαδη ηταν απρεπες. Πραγματικα οσο προκλητικος και να ειναι ο Ελληνιαδης οσο κι αν ανοιγει το στομα του ο Γκερσον και δεν ξερει τι λεει ωρες ωρες δεν τους αξιζει κατι τετοιο. Το μονο που θα γινει τωρα στην χειροτερη ειναι κατι αντιστοιχο στο ΣΕΦ.

5) Η ομαδα πραγματικα δεν ειναι σε καλη κατασταση αλλα εντυπωσιαστικα απο τους Σπανουλη, Ουινστον που συνηθως αυτοι κανουν τις περισσοτερες γκελες αλλα και ο Διαμαντιδης ητανε καλος οπως παντα. Εμενα μαρεσε η ομαδα με δεδομενη την χρονικη στιγμη που εγινε το ντερμπι και πηγαινοντας στο γηπεδο θελοντας να δω ενα ντερμπι να ζησω την αγωνια του, να μπω σε αυτο το ωραιο κλιμα τετοιων αγωνων. Για κανενα μηνα θα ψαχνωμαστε και πρεπει να εχουμε τις λιγοτερες δυνατες απολειες. Η ομαδα φετος θα παιξει ομορφο μπασκετ 41.gif

6)Ο Γκριρ ηταν καλος σημερα αλλα αν παρεις αυτο το παιχνιδι και αυτο με την Ολυμπια και τον κρινεις σε αυτα τα 2 καταλαβαινεις οτι εχει και αυτος την μοιρα του καθε σουτερ. Αν του μπουν γινεται ηρωας αν οχι ο πρωτος που θα τα ακουσει. tongue.gif Και ο Τζακσον μολις μπει στο κλιμα και επιστρεψουν και οι Βασιλοπουλος Σεϊμπουτις θα παιξει πολυ καλητερα ο ΟΣΦΠ. Απλα δεν μπορω να ακουω κατι σχολια του στυλ (δεν αναφερομαι σε καποιον απο εδω μεσα) οτι χασαμε με 4 στο ΟΑΚΑ αρα τους εχουμε στο ΣΕΦ. Δεν θα βελτιωθει μονο ο ΟΣΦΠ μεχρι τοτε. ΠΑντως οι 4 ποντοι αφηνουν ανοικτο το ενδεχωμενο καταληψης της 1ης θεσης και απο τις 2 ομαδες και αυτο ειναι καλο για την συνεχια του πρωταθληματος. Ας μην ξεχναμε οτι ο ΠΑΟ εχει τον Αρη σε μια βδομαδα και ενδιαμεσα την Παρτιζαν εκτος.

Τελος μπραβο στην ομαδαρα μου! w00t.gif
Το χαρηκα το ματσακι....
NBAer
QUOTE(Anaz @ Nov 5 2007, 01:55 ) *
Παντως μιας κ λετε για την ταπα του Πριντεζη,εμενα περισσοτερο με χαλασε το φαουλ που δωθηκε λιγο πριν στον Καυκη!Εκει αν ηταν αναποδα το ζευγαρι κ ο Καυκης ποσταρε τον Διαμαντιδη δεν υπηρχε ουτε μια στο εκ. να σφυριζοταν φαουλ!

Στο τελευταιο που λες ισως ναι. Αλλα στο 1ο ηταν φαουλ 100%!
Δεν εκανε απλο hand-checking, αλλα εμποδιζε τον Διαμαντιδη να κινηθει βαζοντας ολο του το χερι απο τον αγκωνα και κατω, στο σωμα του Διαμαντιδη και ασκωντας δυναμη. Αμα το δεις ριπλευ θα το δεις καθαρα....
Ειμαι απολυτος σε αυτο! rolleyes.gif


QUOTE
ο Καυκης επαιζε αμυνα οπως διδασκεται στο ποστ,με τον βραχιωνα κολλημενο κ δεν υπηρχε περιπτωση φαουλ.

Η οδηγια ειναι οτι οταν το χερι οπισθοχωρει μαζι με τον επιτιθεμενο και απλα ελεγχει και δεν εμποδιζει στην κινηση του παικτη τοτε να μην σφυριζεται. Εδω δεν ειχαμε τετοια περιπτωση.....
Βασικα ο αυστηρος κανονισμος(γραμμα του νομου) λεει οτι ειναι φαουλ οταν ακουμπας ενα ή 2 χερια πανω στον αντιπαλο και εμποδιζεις την κινηση του....


QUOTE
Εν πασει περιπτωσει,δεν το λεω οπαδικα αυτο.Απλα γενικα μου τη δινουν αυτα τα σφυριγματα "προσωπων",γι'αυτο το ανεφερα..

Ναι ισως παντως οι διαιτητες σημερα τα θαλασσωσαν σφυριζοντας πολλα ανυπαρτκα φαουλ. Χαμηλα και ψηλα. Καλα ψηλα παντα υπαρχει το προβλημα και δεν αφηνουν να γινουν ταπες με τιποτα πλεον....
sherman
Να πω οτι απογοητευτηκα απο την κινηση του-συμπαθεστατου μεχρι προτινος για μενα- μπουρουση που πηγιανοντας προς τον παγκο της ομαδας του μετα το 4ο του φαουλ εκανε χειρονομια προς την εξεδρα. για την ακριβεια κουνησε τα χερια του σαν κοτοπουλο...
Bonzo
Πάντως το παιχνίδι είχε πολλά χάι λάιτς. Πολλές τάπες(Διαμαντίδη,Μπατίστ,Ούινστον και Μπυρόυσης νομίζω)δύο τρομερά καρφώματα από Ούινσυον(το δεύτερο τώρα που το δα σε ριπλέι νομίζω ότι ήταν και φάουλ) και άλλα δυο ωραία από Ντικούση-Μπουρούση και μια τρομερή φάση με κλέψιμο ΔΔ και καλάθι-φάουλ του Ντικούδη. Πραγματικά πολλή θεαματικό παιχνίδι 77.gif 77.gif 77.gif
Anaz
QUOTE(NBAer @ Nov 5 2007, 02:15 ) *
Στο τελευταιο που λες ισως ναι. Αλλα στο 1ο ηταν φαουλ 100%!
Δεν εκανε απλο hand-checking, αλλα εμποδιζε τον Διαμαντιδη να κινηθει βαζοντας ολο του το χερι απο τον αγκωνα και κατω, στο σωμα του Διαμαντιδη και ασκωντας δυναμη. Αμα το δεις ριπλευ θα το δεις καθαρα....
Ειμαι απολυτος σε αυτο! rolleyes.gif
Η οδηγια ειναι οτι οταν το χερι οπισθοχωρει μαζι με τον επιτιθεμενο και απλα ελεγχει και δεν εμποδιζει στην κινηση του παικτη τοτε να μην σφυριζεται. Εδω δεν ειχαμε τετοια περιπτωση.....
Βασικα ο αυστηρος κανονισμος(γραμμα του νομου) λεει οτι ειναι φαουλ οταν ακουμπας ενα ή 2 χερια πανω στον αντιπαλο και εμποδιζεις την κινηση του....
Ναι ισως παντως οι διαιτητες σημερα τα θαλασσωσαν σφυριζοντας πολλα ανυπαρτκα φαουλ. Χαμηλα και ψηλα. Καλα ψηλα παντα υπαρχει το προβλημα και δεν αφηνουν να γινουν ταπες με τιποτα πλεον....

Το πρωτο που λες αν ειναι αυτο που θυμαμαι,ειναι οντως καθαρο φαουλ! Εγω μιλαω για την φαση στο τελος αμεσως πριν απο αυτη του Μπατιστ,την τελευταια πριν αποσυρθει ο Καυκης οταν τον ποσταρε ο Διαμαντιδης.χαμηλωσε κ ο βραχιονας ηταν κολλημενος στο στηθος του,απλα κρατωντας αντισταση,οπως διδασκεται η αμυνα στο ποστ κ δεν υπηρχε καμμια περιπτωση φαουλ αφου δεν εσπρωχνε.. Κατα διαστηματα η διαιτησια ευνοουσε αλλον.. Τη φαση αυτη απλα την ανεφερα γιατι ηταν φαουλ που το πηρε το προσωπο,κ αυτα τα σφυριγματα γενικα με ενοχλουν..

Για τον Μπουρουση εχω κρουσει καιρο το καμπανακι οτι εχουν παρει ελαφρως τα μυαλα του αερα.. Τη φαση που λεει ο sherman παντως δεν την ειδα,δεν φανηκε στη τηλεοραση..Αν οντως την εκανε δεν τον τιμα καθολου..

Στις δυο φασεις του Ουινστον μαζι με ενα φολοου που εκανε με το αριστερο χερι,νομιζα οτι ηταν ο Μπατιστ!!Ελατηρια,οχι αστεια.. 77.gif
spysta
το θεμα οπως ειπε και ο anaz ειναι οτι αν ο ΔΔ επαιζε την ιδια αμυνα μ αυτη του Καυκη πανω στον Καυκη δεν θα δινοταν φαουλ ....εκει ειναι ολη η ουσια!!!


ΥΓ.Χωρις να θελω να προκαλεσω , στη φαση της ταπας του Πριντεζη στον Μπατιστ ..αρχικα δεν εχει κανει βηματα ο Μπατιστ στην προσπαθεια να βαλει το καλαθι????Ετσι νομιζω ....
NBAer
QUOTE(Anaz @ Nov 5 2007, 02:28 ) *
Το πρωτο που λες αν ειναι αυτο που θυμαμαι,ειναι οντως καθαρο φαουλ! Εγω μιλαω για την φαση στο τελος αμεσως πριν απο αυτη του Μπατιστ,την τελευταια πριν αποσυρθει ο Καυκης οταν τον ποσταρε ο Διαμαντιδης.χαμηλωσε κ ο βραχιονας ηταν κολλημενος στο στηθος του,απλα κρατωντας αντισταση,οπως διδασκεται η αμυνα στο ποστ κ δεν υπηρχε καμμια περιπτωση φαουλ αφου δεν εσπρωχνε.. Κατα διαστηματα η διαιτησια ευνοουσε αλλον.. Τη φαση αυτη απλα την ανεφερα γιατι ηταν φαουλ που το πηρε το προσωπο,κ αυτα τα σφυριγματα γενικα με ενοχλουν..

Ναι δεν θυμαμαι τα παντα και δεν ειδα τα παντα καθαρα, γιατι ειχα το νου μου και στο κομπιουτερ στο στοιχημα αφου επαιζα live τον αγωνα αυτο(κερδισα παλι smile.gif ). Πληροφοριακα οι ξενοι ή τελοσπαντων αυτοι που εδιναν τα odds δεν ειχαν σε καθολου καλη εκτιμηση τον Ολυμπιακο για αυτο το παιχνιδι! Μα καθολου λεμε! Ακομα και οταν κερδιζε με 6 ποντους παλι τον ΠΑΟ δινανε σαν σουπερ φαβορι. Ακομα και στο τελος που ηταν ισοπαλια με τριποντο του Ουινστον παλι στο 4.5 ειχαν τον ΟΣΦΠ! ohmy.gif

Ακομα οι κανονισμοι λενε οτι ΚΑΘΕ επαφη αμυντικου με τον επιθετικο που του στερει την παραμικρη δυνατοτητα κινησης, ειναι φαουλ. Ασχετα αν δεν το τηρουν οι διαιτητες παντα.....


QUOTE
Στις δυο φασεις του Ουινστον μαζι με ενα φολοου που εκανε με το αριστερο χερι,νομιζα οτι ηταν ο Μπατιστ!!Ελατηρια,οχι αστεια.. 77.gif

Amazing both of them indeed! w00t.gif w00t.gif
Anaz
QUOTE
Ακομα οι κανονισμοι λενε οτι ΚΑΘΕ επαφη αμυντικου με τον επιθετικο που του στερει την παραμικρη δυνατοτητα κινησης, ειναι φαουλ. Ασχετα αν δεν το τηρουν οι διαιτητες παντα.....
Ρε συ κατσε γιατι εδω με μπερδευεις.. Δηλαδη οταν ο επιτιθεμενος ποσταρει δεν ειναι λογικο να υπαρχει σωματικη επαφη?Το μπασκετ ειναι αθλημα γεματο σωματικες επαφες,κ φυσικα δεν ειναι ολες φαουλ. Υπαρχει κ αυτο που λεγεται καλυψη του προσωπικου χωρου.Λογικο ειναι ο αμυντικος στο ποστ να προσπαθει να μην επιτρεψει στον επιτιθεμενο να κερδισει χωρο.Αυτο δεν ειναι φαουλ εφοσον ο αμυντικος δεν απλωνει το χερι η το σωμα του πανω στον αντιπαλο κ δεν σπρωχνει..

(ΥΓ:Τεσπα,ας μην φορτωνουμε το τοπικ..Ισως ειναι καλυτερα να μου απαντησεις με pm αν θες.)
(ΥΓ2:Οντως σε προλαβα! tongue.gif )
Bonzo
Παιδιά αν θέλετε να μιλίσετε για κανονισμύς καλύτερα μιλήστε σε άλλο τόπικ γιατί αν αρχίσουν να μιλάνε και άλλοι για αυτή και για όλες τις άλλες φάσεις μπορεί να γίνει λίγο μύλος η κατάσταση.Ας κάνει ο καθένας το σχόλιο του για τη διαιτησία χωρίς να απαντάει σε καθε τι θεωρεί λάθος.Τουλάχιστον όχι σε αυτό το ευαίσθητο, όπως έχει δείξει η ιστορία tongue.gif , τόπικ.

ΥΓ Με πρόλαβες
lakersdynasty
QUOTE(Bonzo @ Nov 5 2007, 02:24 ) *
Πάντως το παιχνίδι είχε πολλά χάι λάιτς. Πολλές τάπες(Διαμαντίδη,Μπατίστ,Ούινστον και Μπυρόυσης νομίζω)δύο τρομερά καρφώματα από Ούινσυον(το δεύτερο τώρα που το δα σε ριπλέι νομίζω ότι ήταν και φάουλ) και άλλα δυο ωραία από Ντικούση-Μπουρούση και μια τρομερή φάση με κλέψιμο ΔΔ και καλάθι-φάουλ του Ντικούδη. Πραγματικά πολλή θεαματικό παιχνίδι 77.gif 77.gif 77.gif


Δεν ηταν φαουλ απλα ο Πριτενζης πηγε να τον κοψει αλλα δεν ειχε καλη ισορροπια και ο Ουινστον τον εσπρωξε προς τα πισω οταν ειχε βαλει το χερι του πανω στην μπαλα και ουσιαστικα πρωτα απωθησε τον Πριτενζη και μετα καρφωσε! Και αυτο το κανει ακομη πιο θεαματικο! 77.gif
Air Kef
QUOTE
Ακομα οι κανονισμοι λενε οτι ΚΑΘΕ επαφη αμυντικου με τον επιθετικο που του στερει την παραμικρη δυνατοτητα κινησης, ειναι φαουλ. Ασχετα αν δεν το τηρουν οι διαιτητες παντα.....



Κατα γράμμα,οι κανονισμου αναφέρουν πως καθε παικτης καταλαμβάνει έναν κύλινδρο στο χώρο,απο τα ποδια του μεχρι το ταβανι.Όποιος κύλινδρος παικτη μπει στον κύλινδρο ενος αλλου,ειναι φάουλ.

Ο κανονας λεει αυτο που λες ΝΒΑερ,ωστόσο, διδάσκεται να σφυρίζεται καθε επαφή,με την οποία αυτός που την προκαλεί κερδίζει πλεονέκτημα εις βάρος αυτού που τη δέχεται.Δεν θα ηταν δυνατον να τηρηται ο κανόνας. biggrin.gif


Οπότε βλέποντας τον Καυκή να έχει το χέρι του μπροστά στο στήθος του,χωρις να σπρώχνει τον ΔΔ13,και τον ΔΔ13 να σπρώχνει με τον ώμο του το στήθος του Καυκή,αν ο Καυκής έπεφτε πειστηκά,έπαιρνε άνετα ένα επιθετικο φάουλ. smile.gif tongue.gif





QUOTE
Δεν ηταν φαουλ απλα ο Πριτενζης πηγε να τον κοψει αλλα δεν ειχε καλη ισορροπια και ο Ουινστον τον εσπρωξε προς τα πισω οταν ειχε βαλει το χερι του πανω στην μπαλα και ουσιαστικα πρωτα απωθησε τον Πριτενζη και μετα καρφωσε! Και αυτο το κανει ακομη πιο θεαματικο!


Αν ο Πριντεζης δν ειχε 4 φάουλ και πηγαινε με δύναμη πανω στον Ουινστον,νομίζω θα έγραφε τάπα,μιας και ο Γιωργος ειχε διαβάσει την κινηση του Κενεντι και ειχε πηδηξει αρκετα καλα.tongue.gif

Ωστόσο ο Ουίνστον,πρωταγωνίστησε σε ένα ακόμα χάιλαιτ του αγώνα.biggrin.gif
sihainas
sorry που επεμβαίνω έτσι αλλά γιατί σε ένα παιχνίδι που η διαιτησία δεν επηρέασε το αποτέλεσμα εσείς όλη την ώρα μιλάστε για αυτήν; 68.gif rolleyes.gif
nirvana
Oι πρώτες σκέψεις.

Ωραίο παιχνίδι, υψηλού επιπέδου και θεάματος. Ίσως να έμοιαζε ότι κρίθηκε δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά ΠAO φαίνεται να έπαιξε και πάλι όσο χρειαζόταν για να κερδίσει. Kαι νομίζω ότι όσο χρόνο και να είχε ακόμη το ματς σε αυτό το στιλ θα παιζόταν με τον ΠAO να κερδίζει σε κάθε περίπτωση.

Σκέψεις Γιασικεβίτσιους: «γιατί παίρνω τα 3,5 δις; Για να κάνω φοβερές πάσες με κλειστά τα μάτια. Ω, όχι, πάλι δε μου βγήκε η πάσα στον Μπατίστ. Γαμώτο.» Θα ξεμπλοκάρει όταν του βγει επιτέλους αυτή η **** πάσα. «Γιατί παίρνω τα 3,5 δις; Για να είμαι ηγέτης. Αλλά ο ΔΔ είναι ήδη ηγέτης. Γαμώτο.» Θα ξεμπλοκάρει όταν καταλάβει ότι ηγέτης του ΠΑO είναι ο ΔΔ και ότι ο ίδιος μπορεί να έχει έναν πιο ελεύθερο ρόλο.

Πάντως η πρόσθεση του Σάρας στο ρόστερ της ομάδας (και με τη συγκυρία των 100 χρόνων) κάνει το προϊόν ΠAO πολύ ελκυστικό. Aπόδειξη ο πολύς κόσμος.

Eπιβεβαιώνεται η άποψη που λέει ότι χωρίς τον Σόφο η φροντ λάιν του Oλυμπιακού είναι υπερτιμημένη. Eιδικά ο Tσακαλίδης είναι αρνητικός δεν μπορεί ούτε να πιάσει μια πάσα.

Bασιλόπουλος – φοβερός. Mε τα τρίποντά του έχω την ίδια αίσθηση που έχω και με τον ΔΔ. «Mπήκε κι αυτό; περίεργο αλλά ωραία».

Aπό τον Zίζιτς περίμενα να βάλει τα λέι απ και τις βολές. Eκνευρίστηκα λίγο, τον περιμένω καλύτερο σε άλλο ματς.

Oι παίχτες που είναι πάντα εκεί. ΔΔ και Mπατίστ. Στο κέντρο και γύρω γύρω περιστρέφεται όλο το υπόλοιπο παιχνίδι. Πρωταθλητές.

Σπανούλης. Mεγάλο παιχνίδι με 27 πόντους, κάτι που σπάνια βλέπει κανείς με το τεράστιο ροτέισον του ΠAO. Mια ταχύτητα πιο γρήγορος από όλους του υπόλοιπους παίχτες στο χθεσινό ματς. Nα μπορεί να κρατηθεί σε αυτό το επίπεδο; Ίσως όχι, αλλά όλο και κάποιος θα ξεπετάγεται. Mοίρασε και τέσσερις ασίστ εκ των οποίων η μία ήταν το...

... άλει ουπ με τον Γουίνστον. Tρομέρο άλμα, λυσαλέο κάρφωμα και χαμόγελα. Kάνουμε και τέτοια; Kαι κρίσιμα τρίποντα. Πώς τον λέγανε εκείνο τον Λιθουανό πέρσι;

O Tσαρτσαρής προερχόταν από ασθένεια. Έχασε τα τρίποντα αλλά πίσω δεν παίζεται.

ΔΔ, πάντα κορυφαίος, ακόμη και όταν τα στατιστικά του είναι όλα μηδέν. Όταν είναι μέσα είναι σαν παίζουμε με έναν παίχτη παραπάνω. O παίχτης που κάνει ντάμπλ τιμ μόνος του (!). Kαι τρεις τάπες;

Nτικ: Ωραίος και σταθερός αναπληρωματικός. Kάτι σαν Xατζηβρέττας της φροντ λάιν.

Γκριρ: έβαλε τα τρελά τρίποντα και ο Πολίτης ήταν περήφανος που τον έφερε αυτός. Kαι όντως, δεν είχε ιδρώσει μέχρι εκείνες τις βολές λίγο πριν το τέλος. Kαλός αλλά κοντός με συν τα στοχεία εκείνα που χρειάζεται αναγκαστικά ένας κοντός παίχτης για να σταθεί σε αυτό το επίπεδο και να φαίνεται καλός. Eίναι όμως;

Mπουρού: Mπερδεμένος με τις θέσεις και πάλι. Kαλείται να παίξει τεσσάρι δίπλα στον Tσακαλίδη (ατυχία για τον καθένα η οποιαδήποτε συνεργασία με αυτόν το παίχτη που το τεράστιο ύψος του δεν αναπληρώνει την τεράστια ασχετοσύνη του).

Tζάκσον: καλός στον δικό του αργό κόσμο.

Πρίντεζης: τρέχει, προσπαθεί, πηδάει. Mοιάζει το μπάσκετ να είναι ανάμεσα σε εκείνα τα αθλήματα που του αρέσουν (μαζί με το βόλει, το τρίαθλο και την εκτόξευση από κανόνι).

Mάτσε: Περιμένει τις τρύπες για να σουτάρει. Aλλά ακόμη η επίθεση του Oλυμπιακού δεν τον βοηθά.

Mπλάκνεϋ: Ωραίος παίχτης. Σοβαρός, ωραία σωματοδομή, άμυνα, εχθές του μπήκαν και τα τρίποντα.

Παπαμακάριος: με δευτερόλεπτα συμμετοχής κάθε φορά θα ξεχάσει και το μπάσκετ που ξέρει. Όχι ότι μπορεί να παίξει και παραπάνω πίσω από τον Mπλάκνεϋ.

Γκέρσον: δεν ξέρω. Ήταν καλός εχθές; Σαν να μη φάνηκε πολύ... Περίμενα και κανένα αστειάκι. Aλλά μάλλον έχει αρχίσει να αγχώνεται.

Aυτά από έναν απλό μπασκετόφιλο.
azannetop
Ωραίος αγώνας, με σκαμπανεβάσματα που κρατούσαν την αγωνία μέχρι το τέλος. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει με μικρή όμως διαφορά πόντων το οποίο θα πρέπει να τον κρατήσει σε εγρήγορση γιατί είναι πολύ πιθανό στο ματς του ΣΕΦ να κριθεί το πλεονέκτημα έδρας. Μεγάλο παιχνίδι οι Σπανούλης, Ουίνστον, Γκριρ. Το βίντεο με τον Πίνι, Ελλινιάδη ήταν απαράδεκτο.
dizzy_fingers
nirvana ήσουν φοβερός για μία ακόμη φορά 41.gif.

Δε μπορώ να προσθέσω κάτι σε όλα αυτά παρά την επιδοκιμασία μου στο ποστ σου.

ΥΓ: καρά-lol για το σχόλιο στον Πρίντεζη.
MaJesty23
Παντως δεν θεωρω τον Πριντεζη τοσο κακο!ειμαι παναθηναικος αλλα πιστευω οτι εχει βελτιωθει παρα πολυ,απο περυσι!Σε σχεση με τον μεσο ελληνα αθλητη ειναι αρκετα γυμνασμενος και εως τωρα ειναι ο πιο σταθερος και χρησιμος παιχτης του Ολυμπιακου(μαζι με τον εντυπωσιακο και βαρυ Τζακσον)!Αυτος που δεν μου αρεσει ειναι ο ΜΑΤΣΕ!Εχει μεγαλη αδυναμια στο να δημιουργησει φασεις απο μονος του και στο αναρχο παιχνιδι του Ολυμπιακου ειναι μειον!!Επισης για GUARD-SHOOTER ειναι αρκετα κοντος!Αυτος θα ταιριαζε στην Παναθα,να ακροβολιζεται στο τριποντο να κανει split o 3-D,και να γινεται παιχνιδι!Επισης ο Greer,ειναι καλος παιχτης αλλα προς Θεου,οχι ασσος!Κρατει πολυ την μπαλα και δεν την μοιραζει!



Υ.Γ:ρε Πολιτη ελεος!!!Ο χαμενος γιο σου να ηταν,δεν θα εκανες ετσι!!
VARDINOLATSIS
Παιδια οντως συμφωνω οτι το χθεσινο παιχνιδι ηταν πολυ καλο με αυξομειωσεις στην απόδοση των ομάδων και θα ελεγα οτι όλοι οσοι το είδαν πρεπει να το ευχαριστηθηκαν ασχέτως αν κερδισε η έχασε η ομάδα τους.Αν δούμε λιγο Ισπανικο πρωτάθλημα ,όπου η Γκραν Κανάρια πχ. θα κερδίσει την Ρεαλ θα καταλαβουμε γιατι εχουν και τόσο δυνατη Εθνική.Μακάρι να ανέβουν και οι άλλες ελληνικές ομάδες και να βλέπουμε ενα πολύ ωραίο και ανταγωνιστικό πρωτάθλημα που κερδισμένο θα είναι μονο το άθλημα.Μακάρι να μπορούμε να πάμε στο γήπεδο με τις οικογένειες μας χωρίς να κινδυνευουμε να χτυπησουμε.Μακαρι να καθόμαστε διπλα-δίπλα αντίπαλοι και να κανουμε καλαμπούρι.Αν γίνει αυτο-που γίνεται εδω και πολλα χρόνια στην Ισπανια το μπασκετ θα πάει μπροστα. peace.gif Οσο για το χθεσινό βίντεο διαφωνώ καθετα με κάθε πρόθεση δυναμιτισμού του κλίματος και γελιοποίησης του αντιπάλου αλλα ας δούμε πόσες φορες εχουν προβαλει από το ΤΒ ΜΑΤΖΙΚ τα αδέλφια Γιαν. με μουσική υποκρουση Στουμφακια και μετά ασ παραπονεθούνε. Οταν δεν μας αρέσει να μας κανουνε κάτι σιγουρα δεν πρέπει να το κάνουμε και εμείς. Οσο για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ η πραγματικη εικόνα θα φανεί σε δυο με τρεις μήνες.Αν δεν βελτιωθει βλεπω τον Πινι να κανει Απόκριες στο Ισραηλ. bball.gif
Consultant
QUOTE(VARDINOLATSIS @ Nov 5 2007, 12:52 ) *
Οσο για το χθεσινό βίντεο διαφωνώ καθετα με κάθε πρόθεση δυναμιτισμού του κλίματος και γελιοποίησης του αντιπάλου αλλα ας δούμε πόσες φορες εχουν προβαλει από το ΤΒ ΜΑΤΖΙΚ τα αδέλφια Γιαν. με μουσική υποκρουση Στουμφακια και μετά ασ παραπονεθούνε. Οταν δεν μας αρέσει να μας κανουνε κάτι σιγουρα δεν πρέπει να το κάνουμε και εμείς.


Tωρα αυτο εγω το αντιλαμβανομαι ως μια προσπαθεια απο τη πλευρα σου να δικαιολογησεις τη πρακτικη της ομαδας σου.Εντελως αποτυχημενη η προσπαθεια σου.Πραγματικα πρεπει να βλεπεις πολυ Tv magic,εγω παντως δεν βλεπω.Ηταν στη διακριτικη ευχερεια σου να μη δεις Tv magic,εγω ομως,ημουν υποχρεωμενος να δω το παιχνιδι Παο-Ολυμπιακος..Το ιδιο και ο Γκερσον αλλα και ο Ελληνιαδης.Καμμια σχεση λοιπον,αστοχη η συγκριση σου.Δικαιωμα του καθενος ειναι βεβαια να εκτειθεται η να μην εκτιθεται με αυτα που λεει.


QUOTE(VARDINOLATSIS @ Nov 5 2007, 12:52 ) *
Οσο για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ η πραγματικη εικόνα θα φανεί σε δυο με τρεις μήνες.Αν δεν βελτιωθει βλεπω τον Πινι να κανει Απόκριες στο Ισραηλ. bball.gif


Ο Ολυμπιακος μια χαρα τα παει.Θα τα παει ακομα καλυτερα.Δεν θα κανω το κοπο να σχολιασω αυτη την οπαδικη αποψη,η μαλλον την επιθυμια σου να παει στο Ισραηλ ο Γκερσον.
VARDINOLATSIS
Επειδή ημουν στο γήπεδο δεν ξερω αν προβαλε το βίντεο η ΕΡΤ. Αυτό ήταν δικό της θέμα και οχι της ομάδας. Οσο για το ΜΑΤΖΙΚ εχει πανελλαδικη εμβέλεια και όπως είναι επιλογή μου να το δω αλλο τόσο ειναι και επιλογή σου να μην δεις το ΠΡΙ ΓΚΕΙΜ της ΕΡΤ. Δεν σου λέω οτι ηταν σωστο αυτο που έγινε αλλα μου αρεσει να λέω τα συκα συκα. Αυτο δεν φανερωνει οπαδισμό νομίζω.Οσο για το αν ο Γκερσον θα φύγει εγω σαν οπαδός ελπίζω να μην φύγει γιατι με τοσο πλούσιο υλικο να βγαίνουν μόνο 3-4 ελεύθερα σουτ σε 40 λεπτα μεσα απο σ΄υστημα και όλα τα αλλα να είναι καθαρα προσωπικές ενέργειες μπορεί να το καταλαβει και καποιος που δεν ξέρει μπασκετ. Αν δεις τον αγώνα πάλι θα παρατηρησεις σε μια φάση ειναι ο ΓΚριρ και ο Μπουρούσης και δεν ξερουνε ποιος να κανει την επαναφορά. Αυτο δεν το συναντας συχνα σε ομαδα Α1.Ισως το αγνοείς αλλα λεγεται μοίρασμα αρμοδιοτήτων και ρόλων σε μία ομάδα. και αυτόι δυστηχως η ευτυχώς στην παρούσα φαση ο Ολυμπιακος δεν το έχει. blove.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.