Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Ταού
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Air Kef
Βλέποντας πως το σύστημα να ανοίγω τόπικ λειτουργεί ευεργετικά για τις ομάδες,ανοίγω και αυτό για τις μάχες του ΠΑΟ με την Ταού.

Ο Παναθηναικός,με ήδη ένα ρεκόρ σπασμένο φέτος,αυτό της κατάληψης της πρώτης θέσης του ομίλου του παρά του 0-3 ξεκινήματος,βρίσκεται στους 8,έχοντας το πλεονέκτημα έδρας απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Οι φίλοι του ΠΑΟ δείχνουν να έχουν πάρει αρκετά ζεστά την όλη...φάση,μιας και σε αντίθεση με την α' φάση της διοργάνωσης και της Α1,απειλει με.......sold out την...Ταού και υπόσχετε σε δυναμική υποστήρηξη της ομάδας.

Επιπλέον,η ομάδα έχει δείξει πως ξεπέρασε την κοιλιά που έκανε στις αρχές του Μάρτη και είναι το φαβορί για την πρόκριση.

Καλή τύχη στον ΠΑΟ και στην προσπάθειά του να ξαναβρεθεί στο Final 4.! 41.gif 56.gif
The Admiral
Ημουν μεσα με Τσιμπονα και Μπενετον...και πηγε καλα το γουρι...Αν και Αρειανος,ευκαιρια ηταν να δουμε λιγο μπασκετ...Και θα ειμαι και Τριτη μεσα,μια ωρα περιμενα στην ουρα την Παρασκευη...

Καλα θα παει πιστευω...απλα λιγο μπουρδα το Τριτη εντος,Πεμπτη Ισπανια...καθε χρονο βλακειες κανουνε στην ΟΥΛΕΜΠ...τουλαχιστον το πλεονεκτημα εδρας ειναι πλεονεκτημα εδρας...γιατι αλλες χρονιες ειχανε κατι περιεργα συστηματα,που ουσιαστικα πιο πολυ συνεφερε αυτον που ειχε το μειονεκτημα...τεσπα...

Κατα τη γνωμη μου ο Σκολα θα ειναι ψιλοπροβλημα...Γενικοτερα δεν ειναι η περσινη ομαδα που πηγε τελικο...ο σοβαρος ΠΑΟ την εχει για πλακα...
kop-13
Καλά για πλάκα δεν τους έχουμε,αλλα πιστεύω κ εγώ οτι μπορούμε να περάσουμε ακόμα κ με 2-0!
thrylos7
Εμένα δύσκολο μου φαίνεται το 2-0 δεδομένου ότι δεν επανήρθε στο σούπερ μπάσκετ ο ΠΑΟ, έχει ακόμα αδυναμίες στο παιχνίδι του... Βάση αυτών μόνο σίγουρη δεν είναι η νίκη στη "Fernando Buesa Arena" αλλά ας κάνει και το 2-1, δε μας χαλάει...
Μακάρι να ήταν μόνο ο Σκόλα... αν και οι περισσότεροι την έχουν αράξει στον πάγκο και βαριούνται να σουτάρουν...
Warrior
Το Σαββατο η Ταου νικησε την Ρεαλ στη Μαδριτη με 73-62 και ερχεται με
καλη ψυχολογια στο ΟΑΚΑ.


QUOTE(betsmart.gr)
Το σημείο κλειδί του αγώνα:

Το καλύτερο και το δυνατότερο σερί της όμως η Ταού το επεφύλασσε στην γηπεδούχο στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα. Με 17-3 χάριν στους 6 πόντους του Ερντογάν (με 2/2τ), τους 8 του Σκόλα και τους 3 του Πριτζιόνι (1/1τ), 2 λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης.

Το φινάλε:

Το τρίποντο του Λούϊς Μπούλοκ στην συνέχεια όμως δεν κατάφερε να δώσει το έναυσμα για άλλο ένα σερί των γηπεδούχων και έτσι το παιχνίδι δεν άλλαξε δραματικά μορφή με την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να φεύγει νικήτρια από την Μαδρίτη με σκορ 62-73.

Δεκάλεπτα 16-16, 13-15, 20-17, 13-25

Τρίποντα 5/18 – 7/20

Ριμπάουντ 23-38

Λάθη 12-14

ΡΕΑΛ (Μπόζινταρ Μάλκοβιτς)
Χάμιλτον 4 (7ρ), Σονκό 4, Φίσερ, Ρακότσεβιτς 19 (5/8δ, 2/3), Ρέγες 9, Γκαρθία, Ζελαμπάλ 2, Σονσέκα 2, Ερβέ 7 (7ρ), Μπούλοκ 6 (0/3δ, 2/3τ σε 6’), Σκέϊλς 9 (3/7δ, 0/3τ).

ΤΑΟΥ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς)
Σκόλα 25 (10/18δ, 8ρ), Πριτζιόνι 10 (1/1δ, 2/5δ, 5ασ), Χάνσεν 10 (2/7τ), Βιντάλ, Ούκιτς 3, Ερντογάν 8 (1/4δ, 2/4τ), Ντέϊβιντ 6 (2/3τ), Σπλίτερ 11 (5/5, 9ρ), Τζέϊκομπσεν.
Psilos_1987
Οποιος και να παιζει εναντιον του (ισως εκτος του ολυμπιακου λογο της ιδιαιτεροτητας του αγωνα) ο καλος παναθηναικος δεν τον φοβαται και το απεδειξε στην β' φαση!


Πιστευω πως θα περασει με σκορ 2-1
fragos
Κατα τη γνωμη μου ο scola δεν ειναι το μονο ατου που υπαρχει στην tau. Πιστευω οτι ο παο θα παλεψει να καλυπσει το γνωστο pick and roll αναμεσα σε prigioni και scola και βλεπω να φτανουν οι πασες σε david και splitter και να βαζουν ευκολα καλαθια. Με λιγα λογια φοβαμαι πιο πολυ david(οχι τοσο τον splitter). αυτα φυσικα για το εντος πρωτο ματς
thrylos7
Η Ταού έχει πληθώρα επιλογών... Στους ψηλούς το καλό είναι ότι τραυματίστηκε ο (4ος στη σειρά!!) Ντρόμπνιακ... Ο Σκόλα εννοείται είναι το βαρύ χαρτί, ο Σπλίτερ τελευταία έχει πέσει ενώ ο Ντάβιντ(ή Ντέιβιντ; ) είναι σταθερή αξία. Από εκεί υπάρχουν πάρα πολλοί στο 2-3 που μπορούν να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι. Jacobsen, Hansen, Erdogan, Vidal... Το καλό είναι ότι όλοι αυτοί φέτος δεν έχουν δείξει κάτι ιδιαίτερο ωστόσο οι ικανότητές τους είναι αδιαμφισβήτητες... Βάλτε και τον Chalmers κάπου ανάμεσα(αν και εδώ παίζει 1 περισσότερο, όχι όπως στην ΑΕΚ..) Στον 1 ασφαλώς δεσπόζει ο Πριτζιόνι που κάνει ότι θέλει στον αιφνιδιασμό αλλά είναι μια χαρά και σε set παιχνίδι ενώ ο Ukic δεν πολυπαίζει....

Να και ο πίνακας στατιστικών από το euroleague.net

Xμμ.. λέω να το αφήσω γιατί θα γίνει χαμός... Πως μπορούμε να βάζουμε κενά ανάμεσα;

http://www.euroleague.net/stats/statsTeam.jsp?id=BAS
chinaski
Που να χασει ρε παιδες ο Παναθηναικος. Εχει τρομακτικες επιλογες στο σκοραρισμα. Εχουν σκοραρει 9-10 παικτες μεχρι τωρα και 6-7 απο αυτοθς μπορουν ανετα να βαλουν 10+ πονους, ποιον να πρωτο μαρκαρεις?


Το εντυπωσιακο ειναι οτι εχασε παλι τα ριμπαουντ. Εχει κανει 17 σουτ το λιγοτερο περισσοτερα απο την Ταου, λογο φυσικα των λαθων της ταου που εκανε 24 παρακαλω. Συγχαρητηρια στον Παναθηναικο, το πρωτο βημα εγινε.
dizzy_fingers
Πλάκα πλάκα αν παίξει έτσι η Ταού σε όλη τη σειρά, παίζει να κάνουμε και το sweep...αμφιβάλλω όμως ότι θα εμφανιστεί τόσο κακή, όσο σήμερα, μέσα στη Βιτόρια.

Ε, ας πάει στα 3 παιχνίδια να έχουμε ένα ακόμα sold out thumbsup.gif!

Για σήμερα...ο Παναθηναϊκός ήταν ο ίδιος που κέρδισε την Μπενετόν....με λιγότερο άγχος αλλά με πολύ περισσότερη αστοχία!!! Τί πράγμα ήταν αυτό με τα τρίποντα...ας ελπίσουμε ότι τα έχασαν όλα σήμερα για να βάζουν συνεχώς μέχρι το τέλος της σεζόν biggrin.gif.

Επαναλαμβάνω, όμως, με τέτοια Ταού, το final4 είναι σίγουρο...
thrylos7
Άντε, μπράβο στον Παναθηναϊκό.. είδα πολύ λίγο, ωστόσο από αντιδράσεις γύρω μου κατάλαβα ότι ο Χάνσεν πήγε να κάνει τη ζημιά, όπως και ο Σκόλα στο τέλος...
Τόσο κακή η Ταού;
Κι εγώ αν είναι να προκριθεί, προτιμώ 3ο ματς...

Edit: Bonzo, μήπως ήσουν κάτω, στην πλευρά που επιτίθονταν η Ταού στο πρώτο μέρος; Ήταν ένας που σου έμοιαζε... icon_drunk.gif
dizzy_fingers
Με πορτοκαλί tshirt μέσα από μπλε ανοιχτή μπλούζα?
Κι εγώ είδα έναν τέτοιον biggrin.gif.
Bonzo
όχι καθόμουν στο πα΄νω δίαζωμα..
Ο κόσμος σήμερα αν και εντυπωσιακός δεν ήταν τόσο ζεστός όσο με τη ΜΠενεττόν..
Οχι ότι έχω και παράπονο βέβαια..
Από κει και πέρα πρέπει ει κοντοί μας και ιδιαίτερα ο ΛΑκοβιτς που παίρνει και πολλές προσπάθειες να ξαναβρούν το χέρι τους..Ευτυχώς που υπήρχε και ο Σπανούλης..
Εκπληκτική αντι μετώπιση από τον Ομπράντοβιτς στον Σκόλα στο πρώτο δεκάλεπτο που του γινόταν συνέχεια Νταμπλ τιμ..
Και κάτι εντυπωσιακό..Με την κακή έννοια οΔιαμαντίδης απο το Τορ 16 έχει 0/9 τρίποντα.. ohmy.gif ohmy.gif
Warrior
QUOTE(Bonzo)
Και κάτι εντυπωσιακό..Με την κακή έννοια οΔιαμαντίδης απο το Τορ 16 έχει 0/9 τρίποντα..


Μην ανησυχεις!!

Αν χρειαστει να το βαλει....θα μπει! biggrin.gif

Εκανε το πρωτο βημα ο Παναθηναικος,αλλα δεν περασε ακομη.Καλο θα ηταν
να ξεμπερδευει την Πεμπτη,μιας και μετα θα μπει και ο παραγοντας αγχος,
ενω οι Ισπανοι θα ερθουν ως το αουτσαιντερ...
Alexmei
καλά δν τα πήγαν ε; μόνο στα τρίποντα το γ@μή$@ν€ λίγο...... αλλά τέλος καλό όλα καλά laugh.gif
Dejan
ο κοσμος δεν ηταν τοσο εκδηλωτικος χωρις πανο κτλ.. λογω πενθους για καποιο παιδι...

ΜΥΑΛΩΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ, Η ΜΠΑΛΑ ΓΥΡΙΖΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ... bball.gif

αυτα τα καλαθια που τρωμε ευκολα ελεω αλβερτη απο τα αντιπαλα τεσσαρια ειναι φοβερο... δεν πηδαει και του φευγουν ευκολα....

Τον τσαρτσαρη τον αφησε πολυ εξω, οταν ΞΥΠΝΗΣΕ Ο ΖΟΤΣ ΚΑΙ εγβαλε τον σακοτα (kολαγε η μπαλα στην επιθεση) κ μπηκε ο τοmacevic SORRY ΓΙΑ ΠΟΙΑ FRONT LINE ΤΗΣ ΤΑΟΥ μιλαμε?, τον εβαζε και μεσα και τον επαιζε τρελη κ εξυπνη αμυνα...(ολη η ομαδα επαιξε αμυνα)
kop-13
Θα το πω κ ας με κράξετε.
Η αντίληψη που έχει ο Τομάσεβιτς στο παρκέ μου θυμίζει Ντίβατς!!!
Όποτε μπαίνει μέσα τον παρακολουθώ προσεκτικά κ μαθαίνω μπάσκετ.
Χθές έπαιζε τους ψηλούς της Ταού 95% με την τεχνική του.
Είναι απίστευτο το πως παίζει στο χώρο.
thrylos7
Ο Τομάσεβιτς θα έχει σήμερα την ευκαιρία να τα πει με τον Ντόμπνιακ που κάνανε ξεχωριστό δίδυμο στην εθνική.. Ο τελευταίος αναμένεται να παίξει ανάλογα με το πως πάει το ματς...

Για να δούμε... Πολύ ενδιαφέρον ματς. Ευτυχώς έχουν έστω και μια ώρα διαφορά οι αγώνες των ελληνικών ομάδων.
thrylos7
Είδα το 2ο ημίχρονο και χωρίς ήχο... Δεν πολυκατάλαβα τι έγινε... Είδα συνεχόμενα λάθη των διατητών... Ο Σκόλα είχε εκπληκτικά ποσοστά και ο Πριτζιόνι έδινε πάσες όπου μπορούσε(9ασσίστ). Ο ΠΑΟ κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να παίξει πιο έξυπνα προς το τέλος... Είναι δυνατόν να χαραμίζονται και τα 24" για ένα υπό πίεση τρίποντο του Σπανούλη; Ο Λάκοβιτς απ' ότι είδα έκανε τα δικά του... Δεν έχω άποψη για το αγωνιστικό μέρος γιατί κοιτούσα χωρίς να βλέπω(και να ακούω...), αλλά σίγουρα και αυτό το ματς ξέφυγε από λάθη των διαιτητών...και του χρονομέτρου...
Αυτός ο Περάσοβιτς λύσσαξε ε; Θα έρθει όμως ΟΑΚΑ την Τετάρτη.
Σίγουρα το φαβορί είναι ο Παναθηναϊκός.
qspock
Οχι, το ματς δε ξεφυγε λογω διαιτητων, ουτε λογω χρονομετρου. Οι διαιτητες κανανε ενα λαθος κατα του παο, αλλα ηταν πολυ δικαιοι, κι αυτο φαινεται απο το ποσες φορες πηγαν στη γραμμη οι παιχτες του ΠΑΟ. Ασχετα με το αν δε σταυρωναν βολη...

Σε γενικες γραμμες: Ο ΠΑΟ κατεβηκε σωστα προετοιμασμενος για το παιχνιδι, καταφερε να ισοσταθμισει τα ριμπαουντ (!!!) και γενικα επαιξε οπως θα επρεπε. Αλλα εχασε για 3 λογους:

1) Γιατι ειχε απεναντι του μια ικανοτατη και παθιασμενη ΤΑΟΥ,

2) Εχασε παλι τις βολες, το ποσοστο του ειναι για κλαματα...

3) Ειχε εναν Διαμαντιδη αγνωστο. sad.gif Ο Δημητρακης ειναι εδω και καιρο μακρια απο τον καλο του εαυτο. Εκανε λαθη ακομα και στην αμυνα (εφαγε καποια χαζα γκολ-φαουλ, εκανε ενα αντιαθλητικο) και εφαγε την μπαλα στο κεφαλι απο πασα του Σπανουλη γιατι ηταν απροσεκτος! Το αποτελεσμα ηταν, οχι μονο να χαθει η επιθεση του ΠΑΟ, αλλα να φαει καλαθι και φαουλ απο τον Γιακομπσεν σε ενα καθοριστικο σημειο του αγωνα.
Επισης, ειναι απιστευτη η αστοχια του στα τριποντα. Πλεον η περσυνη χρονια του φανταζει ως μια παρενθεση, μιας που επανηλθε στα γνωστα του ποσοστα που ειχε ως προπερσυ στα τριποντα.
Τελος, η ανικανοτητα να δωσει ρυθμο στην ομαδα ειναι εμφανης. Εδω και καιρο ο ΠΑΟ εμφανιζει και σημεια κακης εκδηλωσης επιθεσεων. Η θεση του πλει-μεικερ ειναι τετοια που επρεπε να κραταει το ρυθμο. Δυστυχως ομως, ωρες ωρες η επιθεση του ΠΑΟ μονο σιγουρια δεν εμπνεει. Ισως το στυλ με 3 γκαρντ (και ο Σπανουλης) να εχει μπερδεψει τον Διαμαντιδη, αλλα σιγουρα φετος ειναι πεσμενος. Ισως του βγαινει η κουραση κι απο την εθνικη, αλλα οι υπολοιποι διεθνης μας παιχτες αποδιδουν πολυ καλα φετος. Ελπιζω να το ξεπερασει, γιατι η θεση του πλει-μεικερ ειναι νευραλγικη και καθοριστικη για μια ομαδα. Και, στο κατω κατω, εχει ακομα πολλα να μαθει, δε τον πηραν και τα χρονια biggrin.gif


Το παιχνιδι της επομενης εβδομαδας θα το χασει ο ΠΑΟ μονο αν αυτοκτονησει. Εχει βρει τον τροπο του και αποδιδει απεναντι στους βασκους, ακομη κι αν χανει τοσες βολες. Με ενα τιγκαρισμενο ΟΑΚΑ, θα γιορτασει τη μεγαλη προκριση απεναντι σε μια πολυ επικινδυνη (επιμενω) ομαδα. Αλλα αν την υποτιμησει, δε θελει και πολυ να γινει η εκπληξη. Πρεπει παντως να χυθει πολυς ιδρωτας παλι... 41.gif
hellenic
Isos o Diamantidis na mi paizei tin kaluteri xronia toy!omos na doume ligo ta statistika toy paikxtara Lakovic poy opos eipe kai o Obradovic thelei na ginei iroas!
apo www.euroleague.net

Quarterfinals
G. Match Min Pts 2FG
M-A 3FG
M-A FT
M-A Rebounds Ast ST TO Bl Fouls Rkg
O D T Cm Rv
21 vs TAU 25:00 7 0/1 1/7 4/4 1 1 3 1 1 4 8
22 vs TAU 31:30 14 1/2 2/7 6/6 1 1 2 2 2 5 3 6 12
2 Totals 56:30 21 1/3 3/14 10/10 1 2 3 5 2 5 1 4 10 20

Average 28:15 10.5 33.3% 21.4% 100.% 0.5 1.0 1.5 2.5 1.0 2.5 0.5 2.0 5.0 10.0



Top 16
G. Match Min Pts 2FG
M-A 3FG
M-A FT
M-A Rebounds Ast ST TO Bl Fouls Rkg
O D T Cm Rv
15 vs Cibona 35:15 18 2/4 4/8 2/4 1 2 3 2 3 1 3 7 21
16 vs Benetton 27:15 12 0/2 3/8 3/6 1 1 1 4 5 3
17 vs Efes Pilsen 31:15 6 0/3 1/7 3/4 1 1 2 4 -2
18 vs Cibona 28:30 10 2/3 2/4 1 1 4 1 3 2 10
19 vs Efes Pilsen 34:45 14 3/5 1/6 5/5 1 3 5 8
20 vs Benetton 32:00 13 1/5 3/6 2/2 1 2 3 2 4 2 5 10
6 Totals 189:00 73 8/22 14/39 15/21 2 5 7 10 4 9 0 17 28 50

Average 31:30 12.1 36.3% 35.8% 71.4% 0.3 0.8 1.1 1.6 0.6 1.5 0.0 2.8 4.6 8.3


eixaite na pite kati?
thrylos7
Ο Λάκοβιτς απ' το ΤΟΡ 16 και μετά είναι ντεφορμέ... Το θυμάμαι πολύ καλά, με είχε ανησυχήσει ήδη λίγο πιο πριν απ' το ελληνικό πρωτάθλημα. Στατιστικά μόνο στο πρώτο ματς με τη Τσιμπόνα τα πήγε καλά(21rating αν θυμάμαι καλά) αλλά εκεί ήταν ο μοιραίος... Από εκεί και πέρα κανένα καλό ματς σε αντίθεση με την κανονική περίοδο που ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟ.
Ο Διαμαντίδης φέτος κάνει και πολύ καλά παιχνίδια... Το πρόβλημα που εντοπίζω εγώ είναι ότι είναι ασταθής(φέτος)... Ίσως να έχει επηρεάσει και ο ερχομός του Σπανούλη, δεν ξέρω...
qspock
Ο Λακοβιτς ηταν αυτος που γυρισε το παιχνιδι στην ΤΑΟΥ. Εβαλε τρελα καλαθια, (ειδικα εκεινο το τριποντο απο πολυ μακρια) και ηταν ο μονος που δεν εχασε βολες. Στο τελος του χτυπησαν το χερι και του εφυγε η μπαλα, αλλιως μπορει να το μπουμπουνουσε παλι.
Πιστευω απο δω και περα θα αποδωσει οπως παλιοτερα, αλλα ακομα κι αν δε το κανει, ειναι ενας παιχτης στον οποιο προσαρμοζεται η αντιπαλη αμυνα και παραμενει ο πιο μεγαλος κινδυνος του ΠΑΟ για τους αντιπαλους.

Οταν ο Ζελικο ελεγε οτι καποιοι βιαζονται να γινουν ηρωες της ομαδας, δε νομιζω οτι ενοουσε τον Λακοβιτς. Περισσοτερο το μυαλο μου παει σε νεοτερους παιχτες της ομαδας, και κυριως στα ποιντ γκαρντ. Αυτοι ειναι που κανουν ολο το παιχνιδι, Διαμαντιδης και Σπανουλης.

Ολοι εχουν ανακαμψει απο τοτε που ειχε την λεγομενη κοιλια ο ΠΑΟ, αλλα ο Διαμαντιδης οχι. Και νομιζω οτι περσυ τα πηγαινε καλυτερα στα οργανωτικα του καθηκοντα, φετος κανει αρκετα λαθη και ειναι αρκετα απροσεκτος στις πασες. Ανεκαθεν ειχε καποια τρωτα σημεια στην οργανωση, ο Παπαλουκας ειναι το βασικο ποιντ γκαρντ της εθνικης για αυτο τον λογο. Αλλιως, λαμβανοντας υποψην τα αμυντικα του προσοντα, επρεπε να ειναι αυτος ο βασικος.
Συνεχιζω να πιστευω οτι εχει ακομα πολλα περιθωρια βελτιωσης.
hellenic
Mporei o Lakovic na ebale ena trelo triponto omos gia na balei afto xaramise alla 5!ta pososta poy exei einai xalia!kai den nomizo pos o Diamatidis prospathei na ginei iroas!O Lakovic einai panta aftos poy rixnei triponta se krisima simeia synexos ops me tin Efes,Benneton kai TAU!
dizzy_fingers
angry_red.gif......


Τα(ου) έχω με την τύχη μου και μόνο... 45.gif

Συγχαρητήρια στην Ταού....δε μπορώ να πω τίποτα άλλο....αύριο....τα νεύρα μου.....
thrylos7
Πω ρε γαμώτο...! Κρίμα... Κι εγώ δεν έχω όρεξη για πολλά! Εκτός των άλλων ήταν πολύ απότομο αυτό... Πραγματικά στεναχωρήθηκα για τον ΠΑΟ, (και γι' άλλα πράγματα..)
Δεν ξέρω τι να πω..
Συγχαρητήρια στην Ταού.. το avatar μου μέσα! angry_red.gif
Dromeas7
Δεν το περίμενα αυτό!!!Διάβαζα και το ξέχασα.Ακουσα τα τελευταία λεπτά μόνο...Δεν το πιστεύω οτι έχασε ο Παναθηναικος.Το ειχα 100% σίγουρο οτι θα περάσει ohmy.gif

Και ο Σκόλα έβαλε μόνο 3 πόντους???

Για πείτε ρε παιδά πως πήγε το ματς?Δίκαια έχασαν οι πράσινοι?
thrylos7
Καλύτερα να περιηγηθείς στα διάφορα sites γιατί εδώ έχει πέσει κατήφεια... Κι αν μάθεις, πες και σε μας...

Απ' ότι κατάλαβα εγώ απ' το ραδιόφωνο πάντως δεν έφταιξε κάτι συγκεκριμένο ιδιαίτερα... Ίσως η Ταού έπαιξε τέλεια...
ee4649
Κρίμα πραγματικά,αν κ ολυμπιακός ήθελα να
αναβιώσουμε παλιές καλές εποχές που είχαμε 2
ομάδες στο final four,αν κ δεν το βλέπω κ ολυμπιακός
να περνάει αύριο,πολύ δύσκολα,τι είναι αυτός ο
Πριτζιόνι ρε παιδιά?μιλάμε για πολυ μυαλό ο άτιμος!
qspock
Δυστυχως η πιθανοτερη ελπιδα εκπροσωπισης της χωρας μας στο final four χαθηκε. sad.gif
Η απογοητευση ειναι σιγουρα μεγαλη. Θα προσπαθησω να κανω μια προσεγγιση στο παιχνιδι:

Ο ΠΑΟ ξεκινησε το παιχνιδι παρουσιαζοντας κενα στην αμυνα και ...μαντεψτε ...στα ριμπαουντ. Οι παιχτες του ηταν σαφως αργοι στο κυνηγι των αντιπαλων, φαινομενο που δεν παρατηρηθηκε στα προηγουμενα παιχνιδια. Μερικοι ηταν τελειως εκτος κλιματος οπως ο Τομασεβιτς, ειτε γιατι στην αμυνα απλα δεν επαιζε, ειτε γιατι στην επιθεση θαφτηκε απο τους σαφως καλυτερους ψηλους αντιπαλους. Ο Χατζηβρετας παλι, ηταν σκετη καταστροφη. Και στην αμυνα και στην επιθεση. Αυτος ο παιχτης δεν ειναι για ματς τετοιου επιπεδου. Τα ιδια ειδαμε και το Σεπτεμβρη με την εθνικη, ελπιζω να μη τα ξαναδουμε. Τους ειδε και τους 2 ο Ομπραντοβιτς και τους πεταξε εξω απο το παιχνιδι κακην κακως. Και γενικοτερα, η ομαδα φανηκε να μην εχει την απαραιτητη φρεσκαδα, αλλα ουτε και τις απαραιτητες λυσεις απο τον παγκο!

Στον τεχνικο τομεα, η ανωτεροτητα της ΤΑΟΥ δεν αφηνει και πολλα να ειπωθουν. Η ομαδα αυτη εχει παιχταραδες χωρις ουσιαστικες αδυναμιες. Ο Σκολα εβαλε μονο 3, αλλα η μπαλα περνουσε απο τα χερια του σε καθε επιθεση κι αυτος εβγαζε ανοιχτους τους περιφερειακους. Αυτο ειναι το σωστο μπασκετ. Απο την αλλη, αν πρεπει να αναζητησουμε ευθυνες στον ΠΑΟ για το τι δεν εκανε καλα, 2 ειναι τα σημεια που μπορουμε να εστιασουμε:

1) ΤΑ ΑΜΥΝΤΙΚΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ! Ελεος με αυτο το πραγμα, ο Νταβιντ τα πηρε ΟΛΑ κατω απο το καλαθι του ΠΑΟ! ΟΛΑ μιλαμε, στην κυριολεξια...
Ε ρε παιδια, κερδισε μια κερδισε δυο, κερδισε τρεις ο ΠΑΟ, αλλα τωρα επαιζε με ΤΑΟΥ, οχι με την Μπενετον. Δε γινεται να ανατρεπεις τους κανονες του μπασκετ συνεχεια, και απεναντι σε ικανοτατους αντιπαλους, ε εισαι καταδικασμενος!

2) Το οτι ο ΠΑΟ δεν πιεσε οπως πιεσε στο παιχνιδι με τον Ολυμπιακο, και γενικοτερα δεν επιασε την ιδια αποδοση.
Ετσι ειναι ομως, οταν κρινεται σημαντικοτερο ενα παιχνιδι κανονικης περιοδου με τον Ολυμπιακο, παρα να το ματς της χρονιας και η προκριση στο final-four. Ο ΠΑΟ πιθανως εχασε αυτο το ματς γιατι ηταν κουρασμενος απο την υπερπροσπαθεια που εκανε στο ντερμπι της Κυριακης και στο Β'ημιχρονο για να ξεπερασει πασει θυσια τον Ολυμπιακο. Αλλα οχι μονο αυτο: Και στο 2ο παιχνιδι της σειρας (στην Βιτωρια), ο ΠΑΟ δεν μπηκε τοσο ζεστος οσο θα επρεπε. Γιατι αραγε? Μα γιατι μαλλον κρατουσε δυναμεις και ειχε το μυαλο του παλι στο ματς με τον Ολυμπιακο! Σου λεει ε, ενταξει, την ΤΑΟΥ την εχουμε σιγουρη στο ΟΑΚΑ.
Βεβαια αυτη η εκτιμηση (απο ολους θα ελεγα, τους παιχτες τον προπονητη μεχρι και τους φιλαθλους) ηταν καταστροφικη και τωρα το τιμημα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το να εχανε το παιχνιδι της Κυριακης ο ΠΑΟ.

Ειναι κριμα να αναλωνεται μια ελληνικη ομαδα στο να κερδισει μια αλλη ελληνικη τοσο πολυ ωστε να περναει σε δευτερη μοιρα ολοκληρη προκριση της στο final four. Μεγαλη ανοησια...
Για του λογου το αληθες και επειδη δεν ειναι μονο δικη μου διαπιστωση αυτο, ιδου και μια δηλωση του Σκεπανοβιτς που τα λεει ολα:
"Ξέρω τι έφταιξε. Όλοι μιλούσαν για το παιχνίδι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό αλλά το σημαντικότερο ήταν αυτό με την Ταού."
http://www.sportime.gr/basket_inside.asp?article_id=14259

Η ομαδα αξιζει σιγουρα συγχαρητηρια που εφτασε μεχρι εδω σε μια μεγαλη διοργανωση, και παλεψε μεχρι τελους την προκριση. Αλλα περισσοτερο συγχαρητηρια αξιζουν οι αντιπαλοι για μια μεγαλη εκτος εδρας εμφανιση, καθαροτατη νικη απεναντι σε εναν ισχυρο ΠΑΟ (και 20.000 κοσμο που στο τελος χειροκροτησε την ομαδα 41.gif), και προκριση στους 4 καλυτερους της Ευρωπης. Αυτο ειναι που πρεπει να μενει στο τελος (οχι απλα να ειπωνεται), η αποδοχη και αναγνωριση της ανωτερωτητας του αντιπαλου, αν εχεις πραγματικα βλεψεις καποτε να τον ξεπερασεις.
kop-13
Χωρίς παραπάνω σχόλια...
QUOTE
Βέλιμιρ Περάσοβιτς: "Ηταν μια θεαματική κι εντυπωσιακή προκριματική φάση από την αρχή ως το τέλος. Παίξαμε εναντίον της καλύτερης ομάδας της Ευρώπης και το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ισως έκριναν τον αγώνα τα ριμπάουντ, ίσως η ψυχραιμία στο τέλος, η μεγαλύτερη αυτοσυγκέντρωση. Αν μπορεί κανείς να κερδίσει τον Παναθηναϊκό, τότε πιστεύω ότι μπορεί να πάει πολύ μακριά. Κι αν νικούσε ο Παναθηναϊκός, θα άξιζε να πάει στο φάιναλ φορ. Αξιζαν κι οι δύο ομάδες να πάνε στην Πράγα.
Warrior
Συμφωνω με το qspock σε γενικες γραμμμες...

Η Ταου χθες ηταν σε καταπληκτικη μερα.Πραγματικα εδειξε ομαδα χωρις αδυναμιες.
Απιστευτη κυκλοφορια της μπαλας κατω απο ασφυκτικη πιεση(εδω διαφωνω
με τον q...αν και δεν ειδα το ματς με τον Ολυμπιακο),πραγματικα αυτη η
ομαδα ειναι πολυ καλα δουλεμενη.

Πριτζιονι και Ερντογαν σκοτωσαν τον Παναθηναικο.Η Ταου ειχε σε ολο τον
αγωνα το προβαδισμα και εν τελει,νομιζω ολοι θα συμφωνησουμε,νικησε
δικαια.

Ο Παναθηναικος δεν μπορω να πω οτι ηταν τοσο κακος χθες.Για να περασει
αυτην την Ταου,επρεπε να πιασει το μαξιμουμ ομως.Εχει χασει τους καταπληκτικους
αυτοματισμους που ειχε στο παιχνιδι του κατα την μεγαλυτερη διαρκεια της
φετινης αγωνιστικης περιοδου.

Τα ποσοστα του στα τριποντα ηταν τραγικα(αυτος ο Λακοβιτς τι εχει παθει ρε
παιδια?),δεν πηρε ποντους κοντα στο καλαθι,δεν πηρε τα ριμπαουντ,ουτε
στις βολες ηταν πολυ ψυχραιμος..

Αποδειχτηκε οτι ισως ηταν καλυτερο να πεσει πανω στην ΤΣΣΚΑ ακομα και με
μειονεκτημα εδρας,παρα πανω σε αυτη την Ταου.

Εμεινε εκτος λοιπον η μεγαλυτερη ελπιδα της χωρας για διακριση στο φαιναλ-4
της Πραγας...Ισως αξιζε να ειναι εκει,αλλα αλλο τοσο αξιζε και η Ταου.Ηταν
ομως πολυ κακη η διασταυρωση..
hagi
Κρίμα για τον Παναθηναϊκό αλλά νομίζω ότι η σιγουριά τον έφαγε..
Επειδή το είδα το παιχνίδι μπορώ να πω ότι η Ταού το ήθελε πολύ εχθές.

Φυσικά έβαλε απίστευστα τρίποντα και κυρίως ο κωλόΤουρκος Ερντογάν αλλά ήταν πραγματικά πολύ ψύχραιμοι στο παιχνίδι τους.Ακόμη και όταν πλησίασε ο Παναθηναϊκός και πέρασε μπροστά δεν τα έχασαν..
Δίκαια κέρδισε η ΤΑΟΥ και τώρα οι Γιαννακόπουλοι θα έχουν τραλαθεί..Πιστεύω ότι θα κάνουν τα πάντα για να φέρουν μεγάλο όνομα για του χρόνου..

Πάντως η Ελλάδα έχει 0-2 μέχρι στιγμής.ΑΡΗΣ και ΠΑΟ έμειναν χωρίς κάτι ιδιαίτερο.
Για να δούμε ο Ολυμπιακός τί θα κάνει σήμερα.
NBAholic
Δυστυχώς για τον Παναθηναϊκό, επιβεβαιώθηκε η αδυναμία του στη θέση του σέντερ, όσο κι αν ο Ομπράντοβιτς είναι φαν των ευέλικτων σχημάτων κι όσο κι αν οι δημοσιογράφοι (Συρίγος, κτλ) προσπάθησαν να αιτιολογήσουν αυτή την επιλογή. Ο Φέμερλινγκ στο παρκέ, από πού κι ως πού; Λυπάμαι, αλλά οι ίδιοι οι ειδικοί έλεγαν όλη τη χρονιά ότι ο Παναθηναϊκός έχει "απεριόριστες λύσεις", ωστόσο ξαφνικά χθες αντέστρεψαν το πράγμα, λέγοντας ότι "δεν είχε το απαιτούμενο βάθος". blink.gif Τι θα γινόταν αν είχε σέντερ; Δε θα χρειαζόταν να πέφτει όλη η ομάδα πάνω στους Σκόλα/Σπλίττερ για να τους περιορίσει, κι ακόμη κι αν οι Νοτιοαμερικάνοι ήταν πιο δραστήριοι, το βρίσκω απίθανο να έβρισκε το χέρι του σε τέτοιο βαθμό ο Ερντογάν!
thrylos7
QUOTE
Ειναι κριμα να αναλωνεται μια ελληνικη ομαδα στο να κερδισει μια αλλη ελληνικη τοσο πολυ ωστε να περναει σε δευτερη μοιρα ολοκληρη προκριση της στο final four. Μεγαλη ανοησια...

QUOTE
Βεβαια αυτη η εκτιμηση (απο ολους θα ελεγα, τους παιχτες τον προπονητη μεχρι και τους φιλαθλους) ηταν καταστροφικη και τωρα το τιμημα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το να εχανε το παιχνιδι της Κυριακης ο ΠΑΟ

Αν ήταν το πρώτο παιχνίδι εγώ θα είχα ρίξει τρελά γέλια... Λέγαμε για την τιμωρία της αλαζονείας..
Βέβαια τώρα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.. δυστυχώς. Ας ελπίσουμε να συνειδητοποιήσουν το λάθος τους.. Η τιμωρία ήρθε με το χειρότερο τρόπο. Μοιάζει με αρχαία τραγωδία...

Όχι ότι δεν έβαλε το χεράκι της η Ταού.. κάθε άλλο.

QUOTE
Χωρίς παραπάνω σχόλια...

QUOTE
Βέλιμιρ Περάσοβιτς: "Ηταν μια θεαματική κι εντυπωσιακή προκριματική φάση από την αρχή ως το τέλος. Παίξαμε εναντίον της καλύτερης ομάδας της Ευρώπης και το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ισως έκριναν τον αγώνα τα ριμπάουντ, ίσως η ψυχραιμία στο τέλος, η μεγαλύτερη αυτοσυγκέντρωση. Αν μπορεί κανείς να κερδίσει τον Παναθηναϊκό, τότε πιστεύω ότι μπορεί να πάει πολύ μακριά. Κι αν νικούσε ο Παναθηναϊκός, θα άξιζε να πάει στο φάιναλ φορ. Αξιζαν κι οι δύο ομάδες να πάνε στην Πράγα.

Αυτά είναι να' χαμε να λέγαμε...
Ο Περάσοβιτς πάντως σε αντίθεση με τον προκλητικό πάλι Ομπράντοβιτς στις δηλώσεις πριν το ματς έβγαλε το καπέλο στην ομάδα του ΠΑΟ.

QUOTE
αλλά οι ίδιοι οι ειδικοί έλεγαν όλη τη χρονιά ότι ο Παναθηναϊκός έχει "απεριόριστες λύσεις", ωστόσο ξαφνικά χθες αντέστρεψαν το πράγμα, λέγοντας ότι "δεν είχε το απαιτούμενο βάθος".

Έτσι ακριβώς.

Κρίμα...
hellenic
Gia mena i logi einai faneri!
deite edo apo sportime.gr

5.Η πτώση του Γιάκα Λάκοβιτς. Η μάλλον η «καταραμένη» αστοχία του στα τρίποντα. 1/7 στην πρώτη αναμέτρηση με την Ταού, 2/7 στη Βιτόρια και χθες (12/04) στον τρίτο και καθοριστικό αγώνα με τους Βάσκους απέτυχε και στις τρεις προσπάθειες από τα 6,25 μ.! Στο Τop 16 ο Σλοβένος –εν δυνάμει ηγέτης του Παναθηναϊκού- είχε 4/8, 3/8 και 1/7 στις τρεις απανωτές ήττες του τριφυλλιού από Τσιμπόνα, Μπενετόν και Εφές Πίλσεν αντιστοίχως. Επιπροσθέτως, στην πρόσφατη αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για την 22η αγωνιστική της Α1, ο Λάκοβιτς σούταρε 2/9 τρίποντα, ενώ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος με το Μαρούσι είχε 2/5. Αξίζει να σημειωθεί ότι πολλά από αυτά τα τρίποντα είναι σωστά εκτελεσμένα και δεν είναι τυχαίο ότι ο Ομπράντοβιτς συνηθίζει να χειροκροτεί την προσπάθεια του Λάκοβιτς. Υπάρχουν, όμως, και σουτ που εκνευρίζουν αφάνταστα τους Πράσινους βγάζοντας από τα ρούχα του (στο ματς με τον Ολυμπιακό), ακόμη και τον Ντέγιαν Τομάσεβιτς, ο οποίος τουλάχιστον στον Παναθηναϊκό είναι... αρνάκι.



Ego to eixa katalabei edo kai kairo pos o slobenos rixnei triponta san trelos kai de ta bazei!Krima pantos gia toys filathloys poy ksanagemisan to OAKA!
sarounas
για το τί έφταιξε, ρωτήστε τον Ερντογκάν(που πάντως μόνο τυχαίος δεν είναι σε αντίθεση με αυτά που έλεγε ο Συρίγος χθές) και τον Πριγκιόνι.ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΚΛΗΡΗ ΟΜΑΔΑ Η ΤΑΟΥ, όποια άλλη Ευρωπαική ομάδα να ήταν θα είχε λυγίσει χθες. angry_red.gif
τι άλλο μπορώ να πω, συγχαρητήρια στην ΤΑΟΥ!
sarounas
Ψυχραιμία!
Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου, ο Πάο συνεχίζει να είναι πανίσχυρος ίσως και η κορυφαία ομάδα στην Ευρώπη, μην τον καταδικάσεται, όλο αυτό που έχει χτιστεί τον τελευταίο μήνα δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να χαθεί, δίνει μεγάλη ώθηση στο άθλημα, εσείς που είστε από Αθήνα συνεχίστε να πηγαίνετε στο γήπεδο, στηρίξτε την ομάδα, το αξίζει τόσο αυτή, όσο και ο Παύλος Γιαννακόπουλος που δεν παρατά την ομάδα!
αυτή εξάλλου είναι όλη η μαγεία, αν δεν γίνονται και εκπλήξεις δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον.
Υπάρχουν και χειρότερα (για μπάσκετ μιλάμε έτσι; ) και μάλιστα πολύ πρόσφατα, θυμηθείτε την ήττα της Κίντερ στον τελικό στο σπίτι της το 2002, ή πέρυσι την ήττα της ΤΣΣΚΑ από την Ταού στο final four!
Πάντως μπράβο στους φιλάθλους, είναι φανερό κάτι έχει αλλάξει εδώ πέρα, διότι θυμάστε τους κορνέδες και τα αυγά που έπεφταν από οπαδούς του Πάο στον Ράτζα και τους άλλους μετά από την ήττα στον ημιτελικό από το Μιλάνο το 98 και την επόμενη σεζόν το 99, όταν πάλι το τρένο(αχ αυτά τα τρένα) του Πάο αποκλείστηκε στα χιαστί από την Φορτιτούντο; χθές όμως μετά την ήττα τραγουδούσαν για την ομάδα, όπως και αυτοί του Άρη προχθές!
Άλλο ήταν που έκανε εμένα να δυσφορήσω, αυτό ήταν η πτώση του Ομπράντοβιτς στα μάτια μου, καθώς τον εκτιμούσα σχεδόν απεριόριστα γιατί δεν είχε δείξει τέτοια νοοτροπία και αυτή την πλευρά του χαρακτήρα του (υπερόπτης, αλαζόνας, γκρινιάρης) μιλάω για την απαράδεκτη συμπεριφορά προς συναδέλφους του, την τελευταία εβδομάδα (Καζλάουσκας, Περάσοβιτς) καθώς και την αναφορά σε φθηνές δικαιολοογίες κατόπιν εορτής (π.χ κούραση από ντέρμπι με ΟΣΦΠ, γκρίνια του Περάσοβιτς σε όλα τα ματς για διαιτησία που τελικώς κατά την άποψη του μπόρεσε και την επηρέασε, ατμόσφαιρα στην Βιτόρια κλπ). Δηλαδή ένας άλλος Ομπράντοβιτς από αυτόν που γνωρίζουμε, κρίμα.
Γνώμη μου, παρά την αντίθετη φημολογία που αιωρείτε, είναι ότι ο Πάο δεν θα προχωρήσει σε ιδιαίτερες αλλαγές το καλοκαίρι και αυτό διότι ο Ομπράντοβιτς θέλει να αποδείξει ότι δεν έκανε λάθος στο στήσιμο της φετινής ομάδας (πιστεύω όντως καταπληκτική ομάδα, απλά φαίνεται μάλλον κάπου κάηκε, από την έξτρα προετοιμασία του Ιανουαρίου). Είναι γνωστή εξάλλου η ξεροκεφαλιά που έχει με τις εμμονές του, οπότε βλέπω να μένει και ο Τομάσεβιτς του χρόνου.
ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ
qspock
Φυσικα και θα στηριχτει η ομαδα. Φυσικα και οι Αφοι Γιαννακοπουλοι ειναι και θα ειναι ενα με τον Παναθηναικο. Το ενα χωρις το αλλο δεν υφισταται. Και θα συνεχισουν να ειναι οι (μεχρι προσφατα μοναδικοι) σοβαροι στυλοβατες του ελληνικου μπασκετ σε συλογικο επιπεδο. Σιγουρα η ομαδα ειναι μια απο τις ισχυροτερες στην Ευρωπη.

Εκει που εγω διαφωνω και ενισταμαι εντονως, ειναι στη φετινη αλλαζονεια που εχει σκεπασει τους παντες σχετικα με αυτη την ομαδα: Ακουμε συνεχεια ¨"Η καλυτερη ομαδα ολης της ευρωπης", που "παιζει το καλυτερο μπασκετ" και τετοια. Και μαλιστα κατι που συνεχιζεται να λεγεται ακομη και τωρα, οπου η ομαδα εχει φτασει μεχρι τους 8 αλλα σταματησε εκει. Ξεχναμε πολυ ευκολα τις κακες εμφανισεις, ξεχναμε ακομη και την ΧΤΕΣΙΝΗ ηττα και αποκλεισμο. Αυτα σημαινουν κατι: Οτι κατι ελλειπε απο τον ΠΑΟ για να φτασει την κορυφη. Και στα ματια αυτων που ξερουν μπασκετ και καταφερνουν να ειναι αντικειμενικοι και να μη τυφλωνονται απο την διαχυτη αυτη αλλαζονεια, βλεπουν τις αδυναμιες. Ετσι κανανε και οι αντιπαλοι και κερδισαν μεσα στην εδρα του τον ΠΑΟ φετος, ουκ ολιγες φορες μαλιστα (Μαλαγα, Εφες, Ταου).

Δηλαδη ποιες μεγαλες ομαδες κερδισε μεσα στην εδρα του ο ΠΑΟ? Την Μπενετον και την Τσιμπονα?

Δε θελω να μειωσω την αξια της ομαδας που παραμενει πολυ καλη για τα ευρωπαικα δεδομενα. Απλα θεωρω οτι πρεπει να ενισχυθει για να φτασει εκει που ηταν οταν πρωταγωνιστουσε στα final-four. Αυτη η ομαδα ΔΕΝ ειναι η ομαδα που παιζει το καλυτερο μπασκετ στην Ευρωπη, και αυτο αποδειχτηκε με τον αποκλεισμο της. Τα περι "καλυτερης ομαδας στην Ευρωπη" ειναι λογια του αερα πλεον. Πολλοι μενουν σε αυτα και δε θα επρεπε.
kop-13
QUOTE
Αυτά είναι να' χαμε να λέγαμε...


Ε,βέβαια...αυτά που λέει ο προπονητής της ομάδας που θα παίξει final4 είναι για ''να χαμε να λέγαμε''!Ενώ όλα αυτά που λέμε εμείς είναι σημαντικότερες απόψεις!
ΟΚ...
thrylos7
Εσύ ικανοποιείσαι από το γεγονός ότι ένας προπονητής θεωρεί ότι ο Παναθηναϊκός είναι καλύτερη ομάδα τη στίγμή που η ομάδα αποκλείστηκε; Τι να το κάνεις; Μπορείς να εξαφανίσεις την απογοήτευσή σου επειδή ο Περάσοβιτς σε θεωρεί τον καλύτερο;
Δεν πάει να είσαι και ο καλύτερος του σύμπαντος... Αποκλείστηκες από το final 4... Αυτά χρησιμεύουν μόνο για να φτιάξουν τον πληγωμένο εγωισμό της ομάδας, ή καλύτερα των φιλάθλων.

Ασφαλώς και η άποψή μου ή οποιοδήποτε άλλου στο forum πάνω σ' αυτό το θέμα δε μετράει περισσότερο από του Περάσοβιτς... Ούτε και από τον Ομπράντοβιτς, αλλά πιστεύω ότι εγώ(εμείς) έχουμε δίκιο για το ότι στο ΟΑΚΑ η ατμόσφαιρα δεν ήταν ιδανικη(με Ολυμπιακό) όπως είπε ο Σέρβος... Μερικές φορές οι προπονητές είναι διπλωμάτες... άλλες φορές θέλουν με αυτά που λένε να βγάλουν διάφορα προς τα έξω.. Πχ. ο Περάσοβιτς μπορεί να ήθελε να "φτιάξει" ακόμη περισσότερο την εικόνα του λέγοντας ότι κέρδισε τον καλύτερο... Μπορεί και να το εννοούσε; Και;
Είναι σαν να σε θεωρεί η Μόνικα Μπελούτσι(ή όποια άλλη θέλετε) τον ιδανικό της σύντροφο αλλά να μη μπορείς να κάνεις τίποτα μαζί της...
Περίπου, εντάξει. Ή καλύτερα, να είσαι ο ομορφότερος άντρας του κόσμου, να σε θέλουν όλες και να μην μπορείς να αποκτήσεις αυτή που εσύ θέλεις....

Edit:
betsmart.gr
Nτούσκο Ιβάνοβιτς(Μπάρτσα):
QUOTE
Σκέφτομαι ότι οι τέσσερις ομάδες που πήγαν στο φάϊναλ φορ είναι και οι τέσσερις καλύτερες στην Ευρώπη αλλά ίσως η Ρεάλ Μαδρίτης θα μπορούσε να είναι εκεί αν είχε έναν άλλο αντίπαλο σε αυτήν την φάση»!

Οι προπονητές μετά από τόσο μεγάλους αγώνες βρίσκονται σε μια κατάσταση... που ταιριάζει με την υπογραφή του dizzy(αν την καταλαβαίνω σωστά)... Έχουν δώσει τα πάντα για το δύσκολο αντίπαλο και απ' τη στιγμή που χρειάστηκε να δώσουν το 100% δε μπορούν παρά να βγάλουν το καπέλο και στον αντίπαλο...
Και ο Γκέρσον επαίνεσε τον Ολυμπιακό.
kop-13
Όπως κ να 'χει ήταν fair play που αξίζει τον κόπο να δει κάποιος.
emperor
Δεν γίνεται θα το πω

Γιατί ο κ. Γιανακόπουλος δεν μπούκαρε στο γήπεδο ε την Ταου να τα χώσει στους διαιτητές;
Γιατί οι φανατικοί του ΠΑΟ δεν μαζεύτηκαν πίσω από τον πάγκο της Ταου να βάζουν σημάδι τα μέλη της αποστολής της;
Γιατί δεν σταμάτησαν το παιχνίδι για κανένα δίλεπτο για να κόχουν τον ρυθμό της Ταου;

Δεν χάρηκα που αποκλείστηκε ο ΠΑΟ θα γούσταρα να τον δω F4 γιατί θα μας πρόσφερε ωραίες μπασκετικές στιγμες,ανεξάρτητα αν έπαιρνε την κούπα
chinaski
Teliose lipon i Europaiki xronia, elpizo tou xronou akoma kalutera afou to final four tha einai kai stin Athina!!!


Pisteuo oti oloi katalabinoume giati apoklistike o Pao.
Elpizo tou xronou na exete 9epitelous) ena center. Den katalabaino tin emoni tou proponiti, ti prospathei na apodiksei? Mallon kati ston euato tou prospathei na apodiksei.
Pragmatika den katalabino, les kai stis proigoumenes omades tou den eixe center. Me tin Real den eixe? Me tin Benetton? Me ton Pao tou 2002, na blepei ton Lazo na tou fernei tin koupa stin agkalia?

Dld o Aris giati exase apo tin Dinamo?Exoume Papadopoulo, oxi. Ton Olympiako ton katharise o bouisits.

Kati mou leei oti ta psemata teliosan. Oxi epidi den prokrithike sto Final four, alla giati anebainei o Olympiakos kai mporei fetos o Sxortsianitis na min exei empiria, alla pios kserei tou xronou?

O Panathinaikos den tha meinei me stauromena ta xeria kai kati mou leei oti oi Afoi tha patisoun podi.
qspock
Πολυ σωστες ολες οι παραπανω αποψεις. Αποψεις μπορουν να εχουν ολοι και να τις λενε, και αλλοι να διαφωνουν, αυτο λεγεται διαλογος, δεν απαγορευεται αυτο και δε πρεπει να τις υποτιμαμαι λεγοντας οτι οι αποψεις των προπονητων μετρανε περισσοτερο. Γιατι αλλιως δεν εχει λογο υπαρξης αυτο το forum...

Εγω ειδα τις ομαδες μας να αποκλειονται γιατι ειχαν καποιες αδυναμιες. Ο ΠΑΟ ειχε αδυναμια ακριβως κατω απο το καλαθι οταν ο Νταβιντ επαιρνε το ενα επιθετικο ριμπαουντ μετα το αλλο, πραγμα ανεπιτρεπτο. Ο Ολυμπιακος παρουσιαστηκε δυνατος απο κατω οσο ηταν μεσα ο Σοφο. Οταν ομως βγηκε προς το τελος, καθαρισε το ματς ο Βουισιτς, γιατι ο Ζιζιτς ηταν λιγος να τον σταματησει.

Συμπερασμα? Οι ομαδες που κερδισαν τις μαχες κατω απο το καλαθι περασαν.
hellenic
Pantos o PAO kai o OSFP eixan tis dinatotites na perasoyn sto final 4!apo ti stigmi poy o Scola den epaikse kai toso kala..!Enas Center omos de tha ekane kako...
The Admiral
Συμφωνω πως ο ΠΑΟ χρειαζεται περισσοτερες και ποιοτικοτερες λυσεις κοντα στο καλαθι...Ομως εχω την αποψη οτι ισως χρειαζεται και κατι παραπανω...Καλο ειναι το μπασκετ τακτικης,οι παικτες-στρατιωτακια και οι 10 ισοτιμοι παικτες...Ομως οταν τα πραγματα δυσκολευουν,σε ματς οπως το προχθεσινο,χρειαζεται κατι αλλο...ενας-δυο σκορερ των 20π. ανα αγωνα,που να παρουν την μπαλα οταν καιει και να τη βαλουν στο καλαθι...Αν ο ΠΑΟ ειχε τετοιους παικτες,που να εσπρωχναν το σκορ πανω απο τους 80π. ,τοτε οι 74π. της Ταου δε θα της εφταναν για την προκριση...Σιγουρα,τετοιοι παικτες αντικεινται στην αγωνιστικη φιλοσοφια του Ζοτς(με τετοιους πλακωθηκε στο Ευρωμπασκετ),καμια φορα ομως η ομαδα τους χρειαζεται...Προχθες η Ταου σκοραρε για πλακα και ο ΠΑΟ εφτυνε αιμα να βαλει ενα καλαθι...και οταν τα δευτερολεπτα περνουσαν και δεν εβγαινε κανενα συστημα,τραβιοταν εξω απο το τριποντο ο Σπανουλης και πηγαινε στο ενας εναντιον ενος...καλος βεβαια ο Σπανουλης σε αυτο,αλλα καλα θα ηταν να υπαρχει και κανας αλλος,πιο εξειδικευμενος για αυτην τη δουλεια...διοτι αν ο αλλος χωνει τριποντα απο τα 9 μετρα,τι κανεις?Δε θα πρεπει να εχεις το ευκολο καλαθι για να ανταπεξελθεις?Δε θα πρεπει να υπολογισεις το ενδεχομενο πως ισως χρειαστει να παει το παιχνιδι στους 80-90π.?Ποιος θα τους βαλει?
Δεν ξερω που θα τον βρει τετοιο παικτη ο ΠΑΟ,αλλα η σκεψη των Γιαννακοπουλων να φερουν σουπερσταρ του ΝΒΑ ειναι προς τη σωστη κατευθυνση κατ εμε...Και μακαρι ο Ομπραντοβιτς να βαλει λιγο νερο στο κρασι του σε αυτο το θεμα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.