Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑΝΑ 2016-17
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2
Ukoz
Καλη ομαδα στην Α παιδων απο σο εχω δει είναι και ο φάρος
wike side
Καλή αγωνιστική χρονιά...
mpek
Πάντα θεωρούσα ότι πολλοί, ίσως οι περισσότεροι έλληνες προπονητές υποδομών, χρήζουν ψυχιατρικής παρακολούθησης. Άπειρα τα συμπτώματα ψυχιατρικής νόσου, σε αρχικό ή ακόμη και προχωρημένο σημείο: Κραυγές και βρισιές σε παιδιά. Σύνδρομο καταδίωξης από ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ και ΚΕΔ. Βεβαιότητα ότι ο καθένας κατέχει την Απόλυτη Γνώση του Μπάσκετ. Φοβία προς τους γονείς. Ίσως υπάρχουν και άλλα συμπτώματα που μου διαφεύγουν. Το πρόβλημα όμως ήταν ότι, όπως σε κάθε γνήσιο ψυχασθενή, έτσι και οι έλληνες προπονητές υποδομών μπάσκετ κρύβουν όλα ή μέρος των συμπτωμάτων τους, έτσι ώστε η νόσος του καθενός να καλύπτεται σε μεγάλο βαθμό.
Σήμερα όμως είμαι σε θέση να αναγγείλω με υπερηφάνεια ότι βρήκα το απόλυτο σύμπτωμα: Αγαπητοί συμφορουμίτες, όταν δείτε προπονητή να επιδιώκει και να νικάει την αντίπαλη ομάδα με σκορ 85 – 18 (όπως νίκησε χθες η παιδική ομάδα του Πρωτέα την αντίστοιχη του ΑΟΝΑ), τότε μπορείτε να είστε απολύτως βέβαιοι ότι ο κόουτς των νικητών χρήζει ψυχιατρικής υποστήριξης. Δεν υπάρχει καμμία λογική σε μία τέτοια διαφορά: Προφανώς υπήρχε διαφορά δυνάμεων μεταξύ των δύο ομάδων, τα παιδιά των νικητών δεν αποκόμισαν τίποτε από το παιχνίδι, οι θεατές δεν μπορεί να είναι τόσο ανόητοι ώστε να μην κατάλαβαν πόσο ανούσια ήταν η επίδειξη δύναμης εκ μέρους των νικητών, άρα τι μένει ; Μόνο η αυτοεπιβεβαίωση του κόουτς του Πρωτέα.
Για αυτό σας λέω, χρειάζεται ψυχίατρος. Ως τότε, όσοι τον γνωρίζετε, να του λέτε «ναι κόουτς, είσαι προπονητάρα».
ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
QUOTE(mpek @ Sep 28 2016, 12:46 ) *
Πάντα θεωρούσα ότι πολλοί, ίσως οι περισσότεροι έλληνες προπονητές υποδομών, χρήζουν ψυχιατρικής παρακολούθησης. Άπειρα τα συμπτώματα ψυχιατρικής νόσου, σε αρχικό ή ακόμη και προχωρημένο σημείο: Κραυγές και βρισιές σε παιδιά. Σύνδρομο καταδίωξης από ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ και ΚΕΔ. Βεβαιότητα ότι ο καθένας κατέχει την Απόλυτη Γνώση του Μπάσκετ. Φοβία προς τους γονείς. Ίσως υπάρχουν και άλλα συμπτώματα που μου διαφεύγουν. Το πρόβλημα όμως ήταν ότι, όπως σε κάθε γνήσιο ψυχασθενή, έτσι και οι έλληνες προπονητές υποδομών μπάσκετ κρύβουν όλα ή μέρος των συμπτωμάτων τους, έτσι ώστε η νόσος του καθενός να καλύπτεται σε μεγάλο βαθμό.
Σήμερα όμως είμαι σε θέση να αναγγείλω με υπερηφάνεια ότι βρήκα το απόλυτο σύμπτωμα: Αγαπητοί συμφορουμίτες, όταν δείτε προπονητή να επιδιώκει και να νικάει την αντίπαλη ομάδα με σκορ 85 – 18 (όπως νίκησε χθες η παιδική ομάδα του Πρωτέα την αντίστοιχη του ΑΟΝΑ), τότε μπορείτε να είστε απολύτως βέβαιοι ότι ο κόουτς των νικητών χρήζει ψυχιατρικής υποστήριξης. Δεν υπάρχει καμμία λογική σε μία τέτοια διαφορά: Προφανώς υπήρχε διαφορά δυνάμεων μεταξύ των δύο ομάδων, τα παιδιά των νικητών δεν αποκόμισαν τίποτε από το παιχνίδι, οι θεατές δεν μπορεί να είναι τόσο ανόητοι ώστε να μην κατάλαβαν πόσο ανούσια ήταν η επίδειξη δύναμης εκ μέρους των νικητών, άρα τι μένει ; Μόνο η αυτοεπιβεβαίωση του κόουτς του Πρωτέα.
Για αυτό σας λέω, χρειάζεται ψυχίατρος. Ως τότε, όσοι τον γνωρίζετε, να του λέτε «ναι κόουτς, είσαι προπονητάρα».

ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ.ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΟΘΗΚΕ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΑΘΙ.Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ .ΑΝ ΠΑΙΖΑΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΣΚΟΡ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΣΩΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΙΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ .ΨΑΞΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
mike2012
QUOTE(mpek @ Sep 28 2016, 11:46 ) *
Πάντα θεωρούσα ότι πολλοί, ίσως οι περισσότεροι έλληνες προπονητές υποδομών, χρήζουν ψυχιατρικής παρακολούθησης. Άπειρα τα συμπτώματα ψυχιατρικής νόσου, σε αρχικό ή ακόμη και προχωρημένο σημείο: Κραυγές και βρισιές σε παιδιά. Σύνδρομο καταδίωξης από ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ και ΚΕΔ. Βεβαιότητα ότι ο καθένας κατέχει την Απόλυτη Γνώση του Μπάσκετ. Φοβία προς τους γονείς. Ίσως υπάρχουν και άλλα συμπτώματα που μου διαφεύγουν. Το πρόβλημα όμως ήταν ότι, όπως σε κάθε γνήσιο ψυχασθενή, έτσι και οι έλληνες προπονητές υποδομών μπάσκετ κρύβουν όλα ή μέρος των συμπτωμάτων τους, έτσι ώστε η νόσος του καθενός να καλύπτεται σε μεγάλο βαθμό.
Σήμερα όμως είμαι σε θέση να αναγγείλω με υπερηφάνεια ότι βρήκα το απόλυτο σύμπτωμα: Αγαπητοί συμφορουμίτες, όταν δείτε προπονητή να επιδιώκει και να νικάει την αντίπαλη ομάδα με σκορ 85 – 18 (όπως νίκησε χθες η παιδική ομάδα του Πρωτέα την αντίστοιχη του ΑΟΝΑ), τότε μπορείτε να είστε απολύτως βέβαιοι ότι ο κόουτς των νικητών χρήζει ψυχιατρικής υποστήριξης. Δεν υπάρχει καμμία λογική σε μία τέτοια διαφορά: Προφανώς υπήρχε διαφορά δυνάμεων μεταξύ των δύο ομάδων, τα παιδιά των νικητών δεν αποκόμισαν τίποτε από το παιχνίδι, οι θεατές δεν μπορεί να είναι τόσο ανόητοι ώστε να μην κατάλαβαν πόσο ανούσια ήταν η επίδειξη δύναμης εκ μέρους των νικητών, άρα τι μένει ; Μόνο η αυτοεπιβεβαίωση του κόουτς του Πρωτέα.
Για αυτό σας λέω, χρειάζεται ψυχίατρος. Ως τότε, όσοι τον γνωρίζετε, να του λέτε «ναι κόουτς, είσαι προπονητάρα».



Είσαι πολύ άδικος φίλε .Τι έπρεπε να κάνει να κατεβάσει την ομάδα του μίνι να παίξει για τέτοια διαφορά δυναμικότητας μιλάμε .Άλλωστε ο συγκεκριμένος εβρισκόμενος πριν μερικά ως προπονητής παιδικής ομάδας στα δυτικά προάστια σεβόμενος την διαφορά δυναμικότητας με τον αντίπαλο του κατέβασε την ομάδα των παμπαιδων να παίξει. Όσο για το εάν είναι <προπονητάρας> να ρωτήσεις τα παιδιά αυτά για να καταλάβεις. Ένα απλό search στο facebook θα σου λύσει όλες τις απορίες
ΥΓ. Δεν έχω απολύτως καμία σχέση με την ομάδα του Πρωτέα, και δεν είναι αδερφός μου.
mpek
Κατ΄αρχήν να συμφωνήσουμε αν η ταπείνωση του αντιπάλου είναι αποδεκτή τακτική ή όχι: Για εμένα δεν είναι και το επιχείρημα μου συνοψίζεται στη λέξη fairplay, πολλώ δε μάλλον όταν μιλάμε για παιδιά 15 και 16 χρονών.
Αναρωτιούνται και οι δύο φίλοι που έγραψαν προηγουμένως τι έπρεπε να κάνει ο προπονητής του Πρωτέα: Μήπως να μην πιέζει σε όλο το γήπεδο στήνοντας παγίδες μετά τους 25 πόντους διαφοράς ; Μήπως να μην επιδιώκει αιφνιδιασμούς μετά από κάθε κλέψιμο ; Ίσως να έπαιζε μία χαλαρή ζώνη ; Ενδεχομένως κάνοντας επιθέσεις των 20+ δευτερολέπτων ;
Δεν γνωρίζω τον προπονητή του Πρωτέα και δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτόν. Τα ίδια έκανε ο Ολυμπιακός πέρυσι με τον Άλιμο και τα ίδια γίνονται κάθε λίγο. Εγώ απευθύνομαι σε όλους εκείνους που επιδιώκουν "να σκοτώσουν τον πεθαμένο" για να επιδειχθούν. Ούτε δέχομαι το επιχείρημα "τι να έκανε": Όταν βρίζουν τα μικρά για να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, τότε ξέρουν τι να κάνουν ε ;
Γράφει ο φίλος ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ για "ΣΩΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ": Αν εννοεί τον Πρωτέα, μπορεί κανείς να εξήγησει, γιατί κάνει καλά τη δουλειά του στις υποδομές ; Ανέδειξε κάποιον παίκτη από τα πάρα πολλά παιδιά που μαζεύει στις ακαδημίες του ή έφερε κάποια εντυπωσιακά αποτελέσματα που δικαιολογούν τέτοια κρίση ;
qwert123
Καλημερα μια αποψη ειναι οτι καποια σωματεια με τον Α η Β τροπο κανουν τα λεγομενα παιδομαζωματα με συνεπεια να μαζευονται καλα μπασκετικα παιδια στις ηλικιες αυτες και το αποτελεσμα ειναι οι υπολοιπες ομαδες να μην μπορουν να ανταποκριθουν στους αγωνες ουτε στο ελαχιστο και να καθονται να τρωνε 100 ποντους.Μια λυση ειναι γιατι ξερουν εκ των προτερων το αποτελεσμα να παιρνουν μαζι τους και 3-4 παιδια μικροτερης ηλικιας μαζι τους και οταν ξεφευγει το πραγμα να τα βαζουν και αυτα μεσα.Μια αλλη λυση ειναι εφοσον ενα παιδι φευγει και πηγαινει αλλου να εχει ελαχιστο χρονο παραμονης τα 2-3 ετη και να απαγορευτουν οι υποσχετικες με αποτελεσμα τα σωματεια με παιδωμαζωματα να μηνμπορουν να αδειασουν και να ξαναμαζεψουν παιδια.Ετσι θα εχουν και πιο προσεκτικες επιλογες σε παικτες τα σωματεια που κανουν ανεμωμαζωματα διαβολοσκορπισματα(μετα ακολουθουν και αυτα)
ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
QUOTE(mpek @ Sep 29 2016, 09:37 ) *
Κατ΄αρχήν να συμφωνήσουμε αν η ταπείνωση του αντιπάλου είναι αποδεκτή τακτική ή όχι: Για εμένα δεν είναι και το επιχείρημα μου συνοψίζεται στη λέξη fairplay, πολλώ δε μάλλον όταν μιλάμε για παιδιά 15 και 16 χρονών.
Αναρωτιούνται και οι δύο φίλοι που έγραψαν προηγουμένως τι έπρεπε να κάνει ο προπονητής του Πρωτέα: Μήπως να μην πιέζει σε όλο το γήπεδο στήνοντας παγίδες μετά τους 25 πόντους διαφοράς ; Μήπως να μην επιδιώκει αιφνιδιασμούς μετά από κάθε κλέψιμο ; Ίσως να έπαιζε μία χαλαρή ζώνη ; Ενδεχομένως κάνοντας επιθέσεις των 20+ δευτερολέπτων ;
Δεν γνωρίζω τον προπονητή του Πρωτέα και δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτόν. Τα ίδια έκανε ο Ολυμπιακός πέρυσι με τον Άλιμο και τα ίδια γίνονται κάθε λίγο. Εγώ απευθύνομαι σε όλους εκείνους που επιδιώκουν "να σκοτώσουν τον πεθαμένο" για να επιδειχθούν. Ούτε δέχομαι το επιχείρημα "τι να έκανε": Όταν βρίζουν τα μικρά για να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, τότε ξέρουν τι να κάνουν ε ;
Γράφει ο φίλος ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ για "ΣΩΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ": Αν εννοεί τον Πρωτέα, μπορεί κανείς να εξήγησει, γιατί κάνει καλά τη δουλειά του στις υποδομές ; Ανέδειξε κάποιον παίκτη από τα πάρα πολλά παιδιά που μαζεύει στις ακαδημίες του ή έφερε κάποια εντυπωσιακά αποτελέσματα που δικαιολογούν τέτοια κρίση ;

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ .ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΚΙΟ .ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΕΑ ΕΚΑΝΕ ΑΜΥΝΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝ Ο ΠΡΩΤΕΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΧΤΗ .ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΜΕ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ .ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.
nikos64
QUOTE (mpek @ Sep 29 2016, 09:37 ) *
Κατ΄αρχήν να συμφωνήσουμε αν η ταπείνωση του αντιπάλου είναι αποδεκτή τακτική ή όχι: Για εμένα δεν είναι και το επιχείρημα μου συνοψίζεται στη λέξη fairplay, πολλώ δε μάλλον όταν μιλάμε για παιδιά 15 και 16 χρονών.

τεραστια συζητηση σηκωνει το ολο θεμα..... τι ειναι ταπεινωση? να χανεις με 80 η να σε λυπουνται και να σε αφηνουν ? ποιος ταπεινωνει ποιον? ο αντιπαλος η εσυ που παρουσιαζεις τετοια εικονα?
τι ειναι και ποτε ειναι fairplay ? και ναι μιλαμε για παιδια 15 και 16 οχι για 5 και 6 ... στο σχολειο δεν διαγωνιζονται ολοι στα ιδια θεματα?


Υ.Γ. ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι τι απλα υπαρχουν και αυτες οι σκεψεις-αποψεις
anka
QUOTE (mpek @ Sep 29 2016, 09:37 ) *
Κατ΄αρχήν να συμφωνήσουμε αν η ταπείνωση του αντιπάλου είναι αποδεκτή τακτική ή όχι: Για εμένα δεν είναι και το επιχείρημα μου συνοψίζεται στη λέξη fairplay, πολλώ δε μάλλον όταν μιλάμε για παιδιά 15 και 16 χρονών.
Αναρωτιούνται και οι δύο φίλοι που έγραψαν προηγουμένως τι έπρεπε να κάνει ο προπονητής του Πρωτέα: Μήπως να μην πιέζει σε όλο το γήπεδο στήνοντας παγίδες μετά τους 25 πόντους διαφοράς ; Μήπως να μην επιδιώκει αιφνιδιασμούς μετά από κάθε κλέψιμο ; Ίσως να έπαιζε μία χαλαρή ζώνη ; Ενδεχομένως κάνοντας επιθέσεις των 20+ δευτερολέπτων ;
Δεν γνωρίζω τον προπονητή του Πρωτέα και δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτόν. Τα ίδια έκανε ο Ολυμπιακός πέρυσι με τον Άλιμο και τα ίδια γίνονται κάθε λίγο. Εγώ απευθύνομαι σε όλους εκείνους που επιδιώκουν "να σκοτώσουν τον πεθαμένο" για να επιδειχθούν. Ούτε δέχομαι το επιχείρημα "τι να έκανε": Όταν βρίζουν τα μικρά για να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, τότε ξέρουν τι να κάνουν ε ;
Γράφει ο φίλος ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ για "ΣΩΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ": Αν εννοεί τον Πρωτέα, μπορεί κανείς να εξήγησει, γιατί κάνει καλά τη δουλειά του στις υποδομές ; Ανέδειξε κάποιον παίκτη από τα πάρα πολλά παιδιά που μαζεύει στις ακαδημίες του ή έφερε κάποια εντυπωσιακά αποτελέσματα που δικαιολογούν τέτοια κρίση ;


Καλησπέρα κι από εμένα. Αν και νέο μέλος μέλος στο φόρουμ (παρακολουθώ όμως υποδομές κάποια χρόνια) θα ήθελα να παραθέσω τις σκέψεις μου σχετικά με το θέμα. Καταρχήν η ταπείνωση του αντιπάλου, του συμπαίκτη, του κάθε συνανθρώπου μας σε καμία περίπτωση δεν νομίζω ότι είναι από κανέναν αποδεκτή. Το ερώτημα είναι βέβαια πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας την έννοια αυτή. Στη προκειμένη περίπτωση (αν και δεν παρακολούθησα το συγκεκριμένο αγώνα, αλλά έχω παρακολουθήσει αρκετούς παρόμοιους αγώνες) το γεγονός είναι ότι η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των ομάδων στην ΕΣΚΑΝΑ (όχι μόνο στο παιδικό αλλά και στις άλλες κατηγορίες ΜΙΝΙ, ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ) είναι μεγάλη. Σε παραπάνω ποστ αναφέρθηκαν ορισμένοι λόγοι που συμβαίνει αυτό (παιδομαζώματα κλπ).
Κατά κανόνα και με βάση την προσωπική μου εμπειρία πάντα, στις περισσότερες περιπτώσεις τέτοιων αγώνων που έχω παρακολουθήσει, όταν η διαφορά ξεφεύγει, η ισχυρή ομάδα κατεβάζει ταχύτητα με εντολή του προπονητή, διακόπτει τους αιφνιδιασμούς, πηγαίνει σε οργανωμένη άμυνα αντιπάλου, δοκιμάζει όλα τα περίεργα συστήματα της προπόνησης, βάζει τους αναπληρωματικούς.....και σταματάει περίπου εδώ. Αν η διαφορά συνεχίζει να ξεφεύγει, τότε....... αναρωτιέμαι τι επιλογές υπάρχουν για τον προπονητή. Να δώσει εντολή στους παίκτες να μην κάνουν επίθεση? Να μην παίζουν άμυνα?Να δίνουν την μπάλα στον αντίπαλο? Να μην τελειώνουν συνειδητά την προσπάθειά τους? Αναρωτιέμαι. Νομίζω ο καθένας πρέπει πρώτα να σέβεται τον εαυτό του και αυτό που καλείται να κάνει και μετά τους άλλους. Εφόσον λοιπόν ο προπονητής έκανε αυτά που κατά την άποψη μου όφειλε να κάνει (σεβόμενος τον εαυτό του, τους παίκτες του και τη δουλειά του) τότε από ΄κει και πέρα ότι συμβεί, κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό δεν συνιστά ταπείνωση αντιπάλου, εφόσον η συμπεριφορά των παικτών είναι κόσμια, χωρίς πειράγματα, χλευασμούς και ειρωνικά σχόλια (αυτά θα πρέπει να τιμωρούνται αμέσως).
Νομίζω ότι είναι περισσότερο δουλεία του αντίπαλου προπονητή να αρπάξει την ευκαιρία με σκοπό να αφυπνίσει το φιλότιμο και τον εγωισμό των παικτών του, ώστε να προσπαθήσουν περισσότερο την επόμενη φορά (και να βάλω και μία άλλη παράμετρο να κάνει και την δική του αυτοκριτική για το αποτέλεσμα της δουλειάς του).
Εξάλλου όπως ανέφερα καλώς ή κακώς η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων είναι δεδομένη και αυτά τα αποτελέσματα δεν αποτελούν τροφή γνώσης και συμπερασμάτων για κανέναν.
xxx-4711
ενταξει δεν ειναι και το πρωτο παιχνιδι υποδομων που εληξε με μεγαλη διαφορα και δε θα ναι και το τελευταιο.
καθεστε τωρα και γραφετε εκθεσεις ιδεων αντι να μας ενημερωσετε πχ για τον αγωνα πανιωνιου ολυμπιακου
ο πρωτεας για να φτασει περσι τελικο εσκανα χωρις μεταγραφες μαλλον θα κανει κατι σωστα. τελος παντων.
mpek
Τι να γράψουμε για τους Παίδες ; Από ό,τι δείχνει το πράγμα, ο Ολυμπιακός δεν παίζεται. Εντάξει, να δούμε πως θα πάει με Πρωτέα και Ίκαρο αλλά δύσκολο να αμφισβητήσει άλλος την πρώτη θέση στην Εσκανά. Το ρίξαμε λοιπόν σε θέματα ηθικής τάξης.
Flinafim
Και για το πανελλήνιο ειναι φαβορί ο Ολυμπιακός...
polykos
Πολύ νωρίς και για τα 2 ......
ggrilik
Να πω κι εγώ μια γνώμη?

Όταν φεύγουμε απο την βιτρίνα (Α1) σχεδόν πάντα θα υπάρχουν λίγοι αγώνες που θα έχεις τεράστιες διαφορές. Ο προπονητής πάντα αλλάζει τους βασικούς, αλλά συνεχίζει να ζητάει δυνατό παιχνίδι.

Όσο δεν είναι όλοι οι αγώνες έτσι, αυτό δεν είναι πρόβλημα. Αν πας να "φτιάξεις" την κατάσταση με ρυθμίσεις όπως κατάργηση υποσχετικών κλπ θα τα κάνεις χειρότερα.

Πρόβλημα γίνεται όταν οι περισσότεροι αγώνες είναι με +50 πόντους διαφορές. Εκεί ζορίζει το πράγμα. Κάτι πρέπει να κάνεις. Είναι προς συμφέρον και των αδύναμων αλλά και των ισχυρών ομάδων, και πρέπει να κάτσουν μαζί κάτω να βρούν τρόπους ν'αλλάξουν την κατάσταση.
xxx-4711
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 63-40, ημ(28-27)
Δεκάλεπτα: (17-17, 28-27, 50-32, 63-40) 17-17,11-10,22-5,13-8
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σαβατής)
Κολοβέρος 6, Κατσάνι 3(1), Μιχαήλ 2, Τσουμάνης 11(1), Οικονόμου 15(8ρ), Φιλίππου 1, Κοϊτσάνος, Ποκουσέβσκι 14(2τρ,7ρ), Βούκτσεβιτς, Κατσίμπας 6, Ζευγαράς 4, Χάλιος.
ΠΡΩΤΕΑΣ (Χρυσαλάς)
Μπουρλάκης 4, Κοντοθανάσης, Γιόβας, Μιχαήλ 7(1), Γεωργακοπουλος1, Γεωργιάδης, Τομαρόπουλος, Ματσάγγος 8, Μούτσα 8(2), Βλάχος 1, Πεφάνης 1, Λεκατσάς 5.

https://www.facebook.com/olympiacosbc.theacademy/

ποιοι ειναι το νουμερο 11 και 16 του πρωτεα;
anka
Χθες είχα την τύχη να παρακολουθήσω ένα ωραίο αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό Εθνικής Αντιστάσεως του Ικάρου. Δύο ομάδες με παράδοση στα τελευταία χρόνια σε συγκλονιστικά ματς (Παιδικοεφηβικά) και νικητή τις περισσότερες φορές που κρίνεται στον πόντο. Αν και στην αρχή ο αγώνας δεν προμήνυε κάτι το εντυπωσιακό, τελικά είχε απρόσμενη κατάληξη.
Ο Ίκαρος ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και πηγαίνοντας το παιχνίδι κοντά στο καλάθι όπου και είχε και υπεροχή διατηρούσε ένα προβάδισμα από 5-10 πόντους μέχρι το τέλος του Α' ημιχρόνου. Κάποιοα εύστοχα τρίποντα στην αρχή του β΄μέρους μεγάλωναν τη διαφορά, που έφτασε τους 19 πόντους περίπου στο 26:30' και όλοι φανατιστήκαμε το ματσάκι τέλος. Όμως η ιστορία για ακόμη μία φορά επαναλαμβάνεται. Ο Πανιώνιος πιέζοντας στην άμυνα και βάζοντας κάποια τρίποντα μέχρι τις αρχές της 4ης περιόδου κάνει ένα περίπου 0-25 και γυρνάει το ματς στο +8, διαφορά η οποία διατηρήθηκε με αυξομειώσαεις περίπου ως το τέλος του αγώνα (60-71). Πραγματικά αυτό που συμβαίνει στον Ίκαρο τα τελευταία χρόνια όταν αντιμετωπίζει τον Πανιώνιο δεν το έχω ξαναδεί. Μόλις ο Πανιώνιος αρχίζει την πίεση, οι αθλητές του Ικάρου τα χάνουν. Ο Πανιώνιος για μια ακόμη φορά αποδεικνύει ότι η φανέλα της ομάδας είναι βαριά ,έχει μπασκετική κουλτούρα και δεν πρέπει να την υποτιμάει κανένας
anka
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 44-49

Παρακολούθησα χθες LIVE STREAMING τον αγώνα Παιδικού ανάμεσα στον Πρωτέα και τον Ολυμπιακό. Το ματς ήταν αμφίρροπο. Η διαφορά δεν ξέφυγε πάνω από 8 πόντους για καμία από τις δύο ομάδες. Μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου ο Πρωτέας είχε τον έλεγχο του αγώνα. Στη συνέχεια λίγο η κούραση, λίγο η έλλειψη καθαρού μυαλού, λίγο η ατυχία έγειραν το σκορ υπέρ του Ολυμπιακού. Τα συμπεράσματά μου από τον αγώνα είναι τα εξής:

Ο Πρωτέας μέχρι και το 3ο δεκάλεπτο ήταν καλός. Νομίζω ότι είναι η μόνη ομάδα σε κορμιά στη κατηγορία που μπορεί να σταθεί απέναντι στον Ολυμπιακό. Κάτι δεν πήγε καλά στο τέλος της 3ης περιόδου (έλλειψη πειθαρχίας και καθαρού μυαλού νομίζω) και δεν ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο σκορ (είχε φτάσει μέχρι +8) όπου πιστεύω θα είχε καλύτερη τύχη στο ματς. Μου ήρθε στο μυαλό ο περσινός τελικός με τον Πανιώνιο αλλά δεν θέλω να πιστεύω ότι είναι το ίδιο πράγμα. Σίγουρα έδειξε ότι μπορεί να κοντράρει τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός δεν με έπεισε. Νευρικός, άστοχος αλλά 5-6 λεπτά στο τέλος ήταν αρκετά για να πάρει το ματς. Δεν πιστεύω όμως ότι αυτό αρκεί για να είναι ικανοποιημένος. Η επένδυση που έχει γίνει στη συγκεκριμένη ομάδα με μπάτζετ εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ εκτιμώ ότι δεν είναι η αναμενόμενη. Τα σωματικά χαρακτηριστικά των παιδιών είναι εμφανή, πλεονεκτούν σε σχέση με συναθλητές άλλων ομάδων αλλά δεν φαίνεται η ομαδική δουλειά. Δεν βλέπω την ομάδα (στα ματς που την έχω δει) να ανεβαίνει με τον καιρό. Σίγουρα υπάρχει μια σημαντική απουσία στην ομάδα αλλά.......Σίγουρα με εμφανίσεις σαν την χθεσινή, θα αντιμετωπίσει προβλήματα στα πλέι όφς με ομάδες που παραδοσιακά παρουσιάζονται πιο αποφασισμένες.
Θυμάμαι την αντίστοιχη ομάδα σε ταλέντο των 99ρηδων Παίδων του Πανιωνίου, ( η οποία βέβαια στη συνέχεια
διαλύθηκε) που ήταν κυριολεκτικά παντού οδοστρωτήρας και με μηδενικό μπάτζετ μεταγραφών.

taselen
QUOTE (anka @ Jan 18 2017, 10:53 ) *
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 44-49

Παρακολούθησα χθες LIVE STREAMING τον αγώνα Παιδικού ανάμεσα στον Πρωτέα και τον Ολυμπιακό. Το ματς ήταν αμφίρροπο. Η διαφορά δεν ξέφυγε πάνω από 8 πόντους για καμία από τις δύο ομάδες. Μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου ο Πρωτέας είχε τον έλεγχο του αγώνα. Στη συνέχεια λίγο η κούραση, λίγο η έλλειψη καθαρού μυαλού, λίγο η ατυχία έγειραν το σκορ υπέρ του Ολυμπιακού. Τα συμπεράσματά μου από τον αγώνα είναι τα εξής:

Ο Πρωτέας μέχρι και το 3ο δεκάλεπτο ήταν καλός. Νομίζω ότι είναι η μόνη ομάδα σε κορμιά στη κατηγορία που μπορεί να σταθεί απέναντι στον Ολυμπιακό. Κάτι δεν πήγε καλά στο τέλος της 3ης περιόδου (έλλειψη πειθαρχίας και καθαρού μυαλού νομίζω) και δεν ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο σκορ (είχε φτάσει μέχρι +8) όπου πιστεύω θα είχε καλύτερη τύχη στο ματς. Μου ήρθε στο μυαλό ο περσινός τελικός με τον Πανιώνιο αλλά δεν θέλω να πιστεύω ότι είναι το ίδιο πράγμα. Σίγουρα έδειξε ότι μπορεί να κοντράρει τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός δεν με έπεισε. Νευρικός, άστοχος αλλά 5-6 λεπτά στο τέλος ήταν αρκετά για να πάρει το ματς. Δεν πιστεύω όμως ότι αυτό αρκεί για να είναι ικανοποιημένος. Η επένδυση που έχει γίνει στη συγκεκριμένη ομάδα με μπάτζετ εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ εκτιμώ ότι δεν είναι η αναμενόμενη. Τα σωματικά χαρακτηριστικά των παιδιών είναι εμφανή, πλεονεκτούν σε σχέση με συναθλητές άλλων ομάδων αλλά δεν φαίνεται η ομαδική δουλειά. Δεν βλέπω την ομάδα (στα ματς που την έχω δει) να ανεβαίνει με τον καιρό. Σίγουρα υπάρχει μια σημαντική απουσία στην ομάδα αλλά.......Σίγουρα με εμφανίσεις σαν την χθεσινή, θα αντιμετωπίσει προβλήματα στα πλέι όφς με ομάδες που παραδοσιακά παρουσιάζονται πιο αποφασισμένες.
Θυμάμαι την αντίστοιχη ομάδα σε ταλέντο των 99ρηδων Παίδων του Πανιωνίου, ( η οποία βέβαια στη συνέχεια
διαλύθηκε) που ήταν κυριολεκτικά παντού οδοστρωτήρας και με μηδενικό μπάτζετ μεταγραφών.

Το χθεσινο παιχνιδι απο οσα εχω παρακολουθησει φετος ηταν απο τα χειροτερα του ολυμπιακου, αν οχι το χειροτερο.
Ο πρωτεας παρουσιαζει καθε χρονο καλοδουλεμενες ομαδες και νομιζω ειναι η μονη ομαδα που μπορει να κοντραρει τον ολυμπιακο. Οι παιχτες του εκτος απο καλα υψη ξερουν και μπασκετ.
Ο ολυμπιακος με ή χωρις το σερβο ειναι φαβορι του πρωταθληματος εσκανα.
Υ.γ. 1 νομιζω το εκατονταδες χιλιαδες ευρω επενδυση ειναι υπερβολικο. Το καλοκαιρι χρηματα εδωσε μονο για κολοβερο ο οποιος ειναι απο τους καλυτερους 2002.
Υ.γ.2 παρακολουθησα εκασθ και δυο παιχνιδια του προμηθεα πατρας. Αρης και προμηθεας παρα πολυ καλοι. Αν μπει και στην εξισωση και ο δουκας νομιζω το πανελληνιο θα εχει πολυ ενδιαφερον. Υπαρχει παιχτης γεννημενος το 2003 στο προμηθεα που νομιζω θα γινει σφαγη τα επομενα χρονια.
Gkos
QUOTE (taselen @ Jan 18 2017, 12:44 ) *
Υ.γ. 1 νομιζω το εκατονταδες χιλιαδες ευρω επενδυση ειναι υπερβολικο. Το καλοκαιρι χρηματα εδωσε μονο για κολοβερο ο οποιος ειναι απο τους καλυτερους 2002.



Συμφωνω οτι ειναι υπερβολικο νουμερο αλλα δεν ειναι μονο ο Ιωσηφ που παιρνει λεφτα στο παιδικο του Ολυ ....

Επισης να πω οτι ο Ολυ ηταν λογικο να μην ειναι πολυ φρεσκος (και συγκεντρωμενος ισως) ,καθοτι το ΣΚ ειχε 3 αγωνες ως Κ.Γειτονας στα πλαισια του Ασις...
Οχι οτι αυτο ειναι δικαιολογια απλα το αναφερω.
Παντως πρωτη φορα που δυσκολευτηκε πραγματικα ο Ολυ οποτε οπως και να το κανουμε εχει ενδιαφερον !
anka
Υ.γ. 1 νομιζω το εκατονταδες χιλιαδες ευρω επενδυση ειναι υπερβολικο. Το καλοκαιρι χρηματα εδωσε μονο για κολοβερο ο οποιος ειναι απο τους καλυτερους 2002.

Δεν αναφέρομαι στη δαπάνη αγοράς παικτών. Αναφέρομαι στο κόστος της διαμονής ορισμένων παικτών του Παιδικού από επαρχία (Ιδιωτικά σχολεία, διαμονή, διατροφή, μεταφορά κλπ).
Gkos
Ναι οκ αλλα και παλι το "100αδες χιλιαδες" ειναι too much νομιζω !
Anyway !
anka
Οκ το διορθώνω. "Χιλιάδες ευρώ"
taselen
QUOTE (Gkos @ Jan 18 2017, 13:36 ) *
Συμφωνω οτι ειναι υπερβολικο νουμερο αλλα δεν ειναι μονο ο Ιωσηφ που παιρνει λεφτα στο παιδικο του Ολυ ....

Επισης να πω οτι ο Ολυ ηταν λογικο να μην ειναι πολυ φρεσκος (και συγκεντρωμενος ισως) ,καθοτι το ΣΚ ειχε 3 αγωνες ως Κ.Γειτονας στα πλαισια του Ασις...
Οχι οτι αυτο ειναι δικαιολογια απλα το αναφερω.
Παντως πρωτη φορα που δυσκολευτηκε πραγματικα ο Ολυ οποτε οπως και να το κανουμε εχει ενδιαφερον !

Ξερω οτι δαπανηθηκε ενα ποσο για την αγορα απο τον πανιωνιο, δεν ηξερα οτι παιρνει και ο ιδιος χρηματα. Οπως επισης και για τον σωτηριου ηταν προθυμος να καταβαλει ενα αντιστοιχο ποσο αλλα προσφερε περισσοτερα ο δουκας. Το παιδι μπορει νσ τα αξιζει αλλα χρηματα και συμβολαια σε αυτη ηλικια..;
Gkos παρακολουθησες το χριστουγεννιατικο τουρνουα; μου μετεφεραν οτι το παιδι του προμηθεα αν και μικροτερο ηταν απο τους διακριθεντες.
Gkos
Εκανα πολυ κακη διατυπωση και εγινε παρεξηγηση και πρεπει να το διευκρινισω.
Δεν εννοουσα οτι παιρνει λεφτα ο Ιωσηφ απο Ολυ (που μπορει να παιρνει και δεν θα μου εκανε και εντυπωση) αφου δεν ξερω κατι τετοιο,αλλα οτι κοστισε στην ομαδα του Πειραια.
Παντως αλλοι του παιδικου παιρνουν λεφτα (εκτος απο τις αλλες παροχες ) οπως παιρνουν και απο Δουκα.
Ετερο εκατερο.

Οσο για το μπατζετ επειδη το σκεφτομουνα σιγουρα ειναι τριψηφιο ,αλλα το "εκατονταδες" παραπεμπει σε πολλα χρηματα ,ας πουμε "δεκαδες " wink.gif
Flinafim
QUOTE (taselen @ Jan 18 2017, 12:44 ) *
Το χθεσινο παιχνιδι απο οσα εχω παρακολουθησει φετος ηταν απο τα χειροτερα του ολυμπιακου, αν οχι το χειροτερο.
Ο πρωτεας παρουσιαζει καθε χρονο καλοδουλεμενες ομαδες και νομιζω ειναι η μονη ομαδα που μπορει να κοντραρει τον ολυμπιακο. Οι παιχτες του εκτος απο καλα υψη ξερουν και μπασκετ.
Ο ολυμπιακος με ή χωρις το σερβο ειναι φαβορι του πρωταθληματος εσκανα.
Υ.γ. 1 νομιζω το εκατονταδες χιλιαδες ευρω επενδυση ειναι υπερβολικο. Το καλοκαιρι χρηματα εδωσε μονο για κολοβερο ο οποιος ειναι απο τους καλυτερους 2002.
Υ.γ.2 παρακολουθησα εκασθ και δυο παιχνιδια του προμηθεα πατρας. Αρης και προμηθεας παρα πολυ καλοι. Αν μπει και στην εξισωση και ο δουκας νομιζω το πανελληνιο θα εχει πολυ ενδιαφερον. Υπαρχει παιχτης γεννημενος το 2003 στο προμηθεα που νομιζω θα γινει σφαγη τα επομενα χρονια.

Έχεις δίκιο και για ´Αρη και για Προμηθέα...ο Ολυμπιακός πάντως αν ειναι πλήρης ειναι δύσκολο να χτυπηθεί...
Υ.Γ ο μικρός του Προμηθέα ή θα ψηλώσει κι ´αλλο η θα βγει προς τα εξω ,πράγμα δύσκολο μιας και εχει τεχνική ψηλού περισσότερο...εχει χρονο ´ομως...
anka
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 64-61

Παρακολούθησα το ματς σε μανητοσκόπηση από το site της ΕΣΚΑΝΑ. Ο Ίκαρος κέρδισε δίκαια. 'Ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και μόνο στο τέλος της 4ης περιόδου πήγε να χάσει λίγο την συγκέντρωσή του, αλλά τελικά καθάρισε το ματς. Ανταγωνιστική ομάδα, γρήγορη, με καλό σέντερ και καλό playmaker. 'Έβαλε πολλά τρίποντα και γενικά στάθηκε ισάξια απέναντι στο φαβορί.
Ο Ολυμπιακός, όπως και στο ματς με τον Πρωτέα, είχε αρκετά θέματα. Οι ψηλοί του δεν ταΐζονται όσο και όπως θα έπρεπε. Η απουσία του Σέρβου δείχνει σημαντική στο κομμάτι της δημιουργίας. Ο μοναδικός καθαρός άσσος που έχει δεν μπορεί να παίζει 37 λεπτά. Είναι πολύ μεγάλος παίκτης αναμφισβήτητα αλλά δεν είναι υπεράνθρωπος. Και αυτό φάνηκε στις χαμένες βολές που είχε, ιδιαίτερα στο τέλος όπου κρίθηκε το ματς. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν υπάρχει άλλος άσσος στο παιδικό του Ολυμπιακού. Δεν γνωρίζω το ιατρικό δελτίο και τις απουσίες της ομάδας αλλά στον αγώνα κατέβηκε με 10 παίκτες. Γενικά οι τελευταίες εμφανίσεις του Ολυμπιακού στα ντέρμπυ είναι κατώτερες των δυνατοτήτων. Αν συνεχίσει έτσι στη τελική φάση νομίζω θα αντιμετωπίσει προβλήματα.
Πάντως το ευχάριστο της ιστορίας είναι ότι αναμένονται πολύ ενδιαφέροντα ματς στη νοκ αουτ φάση. Υπάρχει μεν το φαβορί, αλλά καμία ανίκητη ομάδα. Ίδωμεν σύντομα.......
xxx-4711
γιατι δεν αγωνιζεται ο σερβος του ολυμπιακου;
polykos
QUOTE(xxx-4711 @ Feb 1 2017, 19:03 ) *
γιατι δεν αγωνιζεται ο σερβος του ολυμπιακου;

εχει χειρουργηθεί σε γόνατο
polykos
Οι τελικοί των Παίδων

04/04/17 19.00 ΣΕΦ Β ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
04/04/17 20.15 ΚΛ ΕΘΝ ΑΝΤΙΣΤ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

08/04/17 16.30 ΚΛ. "ΑΝΔ.. ΒΑΡΙΚΑΣ" ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
08/04/17 17.00 ΚΛ ΒΟΥΛΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

11/04/17 19.00 ΣΕΦ Β ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
11/04/17 20.15 ΚΛ ΕΘΝ ΑΝΤΙΣΤ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ
anka
Α' ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑΝΑ 2017-2017 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 54-45

Νικητής ο Ολυμπιακός στον 1ο ημιτελικό της σειρας με τον Πανιώνιο πιο δύσκολα από ότι αναμενόταν. Η διαφορά στο σκόρ κυμάνθηκε σε μονοψήφια επίπεδα, και προς το τέλος του ματς ήταν στη περιοχή των 5 πόντων. Ο Ολυμπιακός, κατά την ταπεινή μου άποψη, ήταν ιδιαίτερα αγχωμένος, με πολλά λάθη και χωρίς πλάνο. Η παρουσία των πύργων (Τσουμάνης, Ζευγαράς) όμως κάτω από τη ρακέτα ήταν αρκετή να του εξασφαλίσει την υπεροπλία στα ριμπάουντ, όπου με δευτερες και τρίτες προσπάθειες καθάρισε το ματς. Η επιθετική συνεισφορά του Ιωσήφ καταλυτική όταν έπρεπε και διατηρούσε την διαφορά σε επιπεδα ασφαλείας. Ο Πανιώνιος στηρίχθηκε ιδιαίτερα στο επιθετικό οίστρο του Μωραίτη (ήταν πολύ καλός) αλλά αυτό δεν αρκούσε. Ιδιαίτερα άστοχος στα μακρινά σουτ αλλά και στις βολές, δεν θα μπορούσε να έχει τύχη με τον πολύ "ψηλότερο'' Ολυμπιακό.
Εντύπωση μου έκανε η χρησιμοποίηση του Σέρβου, όπου στο ματς έδειχνε να μην πατάει καλά και να ''σέρνει'' το πόδι του. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω το Ιατρικό Δελτίο του Ολυμπιακού αλλά ο αθλητής δεν δείχνει ακόμη έτοιμος. Θεωρώ ότι η διαχείριση των παικτών στα παιδικοεφηβικά του Ολυμπιακού δεν είναι και η καλύτερη. Πολλά ματς για ορισμένους σε λίγες ημέρες.
Αίσθηση επίσης μου προκαλεί η νευρικότητα στο πάγκο του Τεχνικού Επιτελείου του Ολυμπιακού το τελευταίο διάστημα, τόσο στα παιδικοεφηβικά όσο και σε μικρότερες ηλικίες. Πολλές διαμαρτυρίες στους διαιτητές των αγώνων. Χαρακτηριστικά αναφέρω σε Final 4 τουρνουά (ELITE YOUTH) που παρακολούθησα, υπήρξαν 2 τεχνικές ποινές στο πάγκο (και άλλες τόσες που δεν δόθηκαν) όπου μεταξύ άλλων, παρών ήταν και ο Διευθυντής των Ακαδημιών. Αν μη τι άλλο, οι συμπεριφορές αυτές δεν συνάδουν τόσο με τις ηλικίες όσο και με το Όνομα του Σωματείου.
Gkos
Τρια ματς ΕΣΚΑΝΑ ειδα το 24ωρο,μια καλη διαιτησια δεν είδα.
Και γενικώς αδυναμία στο κόκκινο οι ρεφ.
Πολύ της μόδας φαίνεται.
taselen
QUOTE (anka @ Apr 5 2017, 14:58 ) *
Α' ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑΝΑ 2017-2017 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 54-45

Νικητής ο Ολυμπιακός στον 1ο ημιτελικό της σειρας με τον Πανιώνιο πιο δύσκολα από ότι αναμενόταν. Η διαφορά στο σκόρ κυμάνθηκε σε μονοψήφια επίπεδα, και προς το τέλος του ματς ήταν στη περιοχή των 5 πόντων. Ο Ολυμπιακός, κατά την ταπεινή μου άποψη, ήταν ιδιαίτερα αγχωμένος, με πολλά λάθη και χωρίς πλάνο. Η παρουσία των πύργων (Τσουμάνης, Ζευγαράς) όμως κάτω από τη ρακέτα ήταν αρκετή να του εξασφαλίσει την υπεροπλία στα ριμπάουντ, όπου με δευτερες και τρίτες προσπάθειες καθάρισε το ματς. Η επιθετική συνεισφορά του Ιωσήφ καταλυτική όταν έπρεπε και διατηρούσε την διαφορά σε επιπεδα ασφαλείας. Ο Πανιώνιος στηρίχθηκε ιδιαίτερα στο επιθετικό οίστρο του Μωραίτη (ήταν πολύ καλός) αλλά αυτό δεν αρκούσε. Ιδιαίτερα άστοχος στα μακρινά σουτ αλλά και στις βολές, δεν θα μπορούσε να έχει τύχη με τον πολύ "ψηλότερο'' Ολυμπιακό.
Εντύπωση μου έκανε η χρησιμοποίηση του Σέρβου, όπου στο ματς έδειχνε να μην πατάει καλά και να ''σέρνει'' το πόδι του. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω το Ιατρικό Δελτίο του Ολυμπιακού αλλά ο αθλητής δεν δείχνει ακόμη έτοιμος. Θεωρώ ότι η διαχείριση των παικτών στα παιδικοεφηβικά του Ολυμπιακού δεν είναι και η καλύτερη. Πολλά ματς για ορισμένους σε λίγες ημέρες.
Αίσθηση επίσης μου προκαλεί η νευρικότητα στο πάγκο του Τεχνικού Επιτελείου του Ολυμπιακού το τελευταίο διάστημα, τόσο στα παιδικοεφηβικά όσο και σε μικρότερες ηλικίες. Πολλές διαμαρτυρίες στους διαιτητές των αγώνων. Χαρακτηριστικά αναφέρω σε Final 4 τουρνουά (ELITE YOUTH) που παρακολούθησα, υπήρξαν 2 τεχνικές ποινές στο πάγκο (και άλλες τόσες που δεν δόθηκαν) όπου μεταξύ άλλων, παρών ήταν και ο Διευθυντής των Ακαδημιών. Αν μη τι άλλο, οι συμπεριφορές αυτές δεν συνάδουν τόσο με τις ηλικίες όσο και με το Όνομα του Σωματείου.

polykos
Πέρασαν με 2-0, Ολυμπιακός και Ικαρος Καλλιθέας.

Στα 2 ματς με Ολυμπιακό, ο Πανιώνιος είχε ευκαιρία αλλά δεν την άρπαξε.
Gkos
Αυτο που αχνοφαινόταν σε όσους είδανε τους ημιτελικους,εγινε σημερα στο ΣΕΦ.
polykos
QUOTE(Gkos @ Apr 11 2017, 20:53 ) *
Αυτο που αχνοφαινόταν σε όσους είδανε τους ημιτελικους,εγινε σημερα στο ΣΕΦ.


Σε όσους "αισθάνονται" κάτι απο το μπάσκετ.
Αν και νομίζω οτι θα περάσει ο Ολυμπιακός.

Στη Βούλα όλοι βαριόντουσαν, κάποιους τους πήρε και ο ύπνος.
Hip
QUOTE (polykos @ Apr 12 2017, 00:16 ) *
Σε όσους "αισθάνονται" κάτι απο το μπάσκετ.
Αν και νομίζω οτι θα περάσει ο Ολυμπιακός.

Στη Βούλα όλοι βαριόντουσαν, κάποιους τους πήρε και ο ύπνος.


Μικρή έκπληξη, αν και τα συνεχόμενα παιχνίδια κούρασαν τα μικρά "ψηλά" παιδιά (μήπως ο Σέρβος τελικά δεν είναι ακόμα έτοιμος; ).
Συνεχίζει, συμφωνώ με τον polyκos, να είναι φαβορί ο Ολυμπιακός και όχι ίσως μόνο επειδή είναι καλύτερη ομάδα.
΄Αλλωστε 2, σχεδόν, βδομάδες είναι καλές για να ξεκουραστούν οι "κουρασμένοι". Πάντως αν η έκπληξη ολοκληρωθεί, ο Δούκας θα τρίβει τα χέρια του.
polykos
QUOTE(Hip @ Apr 12 2017, 02:21 ) *
΄Αλλωστε 2, σχεδόν, βδομάδες είναι καλές για να ξεκουραστούν οι "κουρασμένοι". Πάντως αν η έκπληξη ολοκληρωθεί, ο Δούκας θα τρίβει τα χέρια του.


Δεν θα ξεκουραστούν. Η εξαήμερη συμμετοχή τους στην τελική φάση των εφήβων, είναι κουραστική. 5 ματς σε 5 μέρες, να είσαι σίγουρος οτι δεν είναι το πιο ξεκούραστο πράγμα στο κόσμο!!!!!
Βάλε οτι υπάρχουν ΚΑΙ απαιτήσεις, εξάλλου για τις απαιτήσεις αυτές άλλαξε το πρόγραμμα της εσκανα.
Σε προηγούμενο μύνημα μου έγραψα (και το ξαναγράφω) οτι το προπονητκό τημ του ολυμπιακού ελπίζω να ξέρει την δουλειά του και να προστατέψει τα παιδιά που σημειωτέον όταν γυρίσουν λογικά θα παίξουν καπάκι την πρόκριση για το δικό τους πρωτάθλημα.
Αρχίζει και γέρνει η ζυγαριά του ρίσκου, στο αρνητικό σενάριο (υποθέτω μηδενός εξαιρουμένου).

Σημ. Ο διαχειριστής (σικ) ελπίδων του Αρσενόπουλου έγραψε μια εξαιρετική κακοήθεια και συνεχίζει τόσες μέρες να την κρατάει ενεργή. Ουστ!!!
Hip
QUOTE (polykos @ Apr 12 2017, 02:00 ) *
Δεν θα ξεκουραστούν. Η εξαήμερη συμμετοχή τους στην τελική φάση των εφήβων, είναι κουραστική. 5 ματς σε 5 μέρες, να είσαι σίγουρος οτι δεν είναι το πιο ξεκούραστο πράγμα στο κόσμο!!!!!
Βάλε οτι υπάρχουν ΚΑΙ απαιτήσεις, εξάλλου για τις απαιτήσεις αυτές άλλαξε το πρόγραμμα της εσκανα.
Σε προηγούμενο μύνημα μου έγραψα (και το ξαναγράφω) οτι το προπονητκό τημ του ολυμπιακού ελπίζω να ξέρει την δουλειά του και να προστατέψει τα παιδιά που σημειωτέον όταν γυρίσουν λογικά θα παίξουν καπάκι την πρόκριση για το δικό τους πρωτάθλημα.
Αρχίζει και γέρνει η ζυγαριά του ρίσκου, στο αρνητικό σενάριο (υποθέτω μηδενός εξαιρουμένου).

Σημ. Ο διαχειριστής (σικ) ελπίδων του Αρσενόπουλου έγραψε μια εξαιρετική κακοήθεια και συνεχίζει τόσες μέρες να την κρατάει ενεργή. Ουστ!!!

Δεν ειχα προσεξει πως το πρωταθλημα ειναι στο ενδιαμεσο. Ειχα την, λανθασμενη τελικα, αισθηση πως θα ειναι καπου στο καλοκαιρι. Για ονομα του Αλλαχ, θα καουν τα παιδια. Μηπως πρεπει κατι να κανουν και οι γονεις τους;

ΥΓ Ο Μανατζερ γεροντα; Τι εγραψε;
Gkos
QUOTE (Hip @ Apr 12 2017, 03:34 ) *
Δεν ειχα προσεξει πως το πρωταθλημα ειναι στο ενδιαμεσο. Ειχα την, λανθασμενη τελικα, αισθηση πως θα ειναι καπου στο καλοκαιρι. Για ονομα του Αλλαχ, θα καουν τα παιδια. Μηπως πρεπει κατι να κανουν και οι γονεις τους;

ΥΓ Ο Μανατζερ γεροντα; Τι εγραψε;



Μια εφετσζιδικη χαζομαρα απο αυτες που συνηθιζει μωρε για να συζητιεται...

QUOTE (polykos @ Apr 12 2017, 01:16 ) *
Σε όσους "αισθάνονται" κάτι απο το μπάσκετ.



Δεν χρειαζεται να αισθανεται κανεις κατι ,καποια πραματα φωναζουν!

Οπως οποιος ειδε ημιτελικους εφηβων εβλεπε πως θα το παρει ο Ολυμπιακος,ετσι και οποιος ειδε αυτους των παιδων εβλεπε πως (με οποιον και να επαιζε) θα ειχε χοντρο προβλημα ο Ολυμπιακος στην δεδομενη χρονικη στιγμη.

QUOTE (polykos @ Apr 12 2017, 01:16 ) *
Στη Βούλα όλοι βαριόντουσαν, κάποιους τους πήρε και ο ύπνος.



Ελεγα να παω μετα αλλα πραγματικα δεν υπηρχε λόγος !


QUOTE (polykos @ Apr 12 2017, 01:16 ) *
Αν και νομίζω οτι θα περάσει ο Ολυμπιακός.


Σε 20 μερες αλλαζουν πολλα ,μεχρι και κυβερνηση.


ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
QUOTE(Gkos @ Apr 8 2017, 22:25 ) *
Τρια ματς ΕΣΚΑΝΑ ειδα το 24ωρο,μια καλη διαιτησια δεν είδα.
Και γενικώς αδυναμία στο κόκκινο οι ρεφ.
Πολύ της μόδας φαίνεται.

με διαιτητες καθοδηγουμενους δεν μπορουμε να παμε μπροστα και ας σφυριζουν και Α1 .αυτοι ειναι και χειροτεροι οπως ο καρδαρης.προκαλουν και δημιουργουν σε αθλητες 16και 17 ετων αγανακτηση .ειρωνευονται μικρα παιδεια .τσαμπα μαγκες.......
Gkos
Αδερφε δικαια χασατε ....
Ησασταν "λιγοι" στα κρισιμα...
ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
QUOTE(Gkos @ Apr 12 2017, 18:45 ) *
Αδερφε δικαια χασατε ....
Ησασταν "λιγοι" στα κρισιμα...

στο μπασκετ φιλε μου και λιγος να εισαι πρεπει να εχεις δικαιωμα στην προσπαθεια .ειναι μεγαλη κουβεντα.μπασκετ βλεπουμε τοσα χρονια μπορουμε να καταλαβουμε την προθεση ........αστο καλυτερα ......
Flinafim
Πάμε για την κηδεία της δεκαετίας...πλησιάζει και ο Επιτάφιος...

QUOTE (Hip @ Apr 12 2017, 02:21 ) *
Μικρή έκπληξη, αν και τα συνεχόμενα παιχνίδια κούρασαν τα μικρά "ψηλά" παιδιά (μήπως ο Σέρβος τελικά δεν είναι ακόμα έτοιμος; ).
Συνεχίζει, συμφωνώ με τον polyκos, να είναι φαβορί ο Ολυμπιακός και όχι ίσως μόνο επειδή είναι καλύτερη ομάδα.
΄Αλλωστε 2, σχεδόν, βδομάδες είναι καλές για να ξεκουραστούν οι "κουρασμένοι". Πάντως αν η έκπληξη ολοκληρωθεί, ο Δούκας θα τρίβει τα χέρια του.

Ο Αρης μου φαινεται θα τα τρίβει περισσότερο...
Gkos
Εβγαλε οργισμένη ανακοινωσούλα ο Ίκαρος για τις 20 μέρες . . .
mpek
QUOTE (Gkos @ Apr 13 2017, 09:37 ) *
Εβγαλε οργισμένη ανακοινωσούλα ο Ίκαρος για τις 20 μέρες . . .

Αν δεν με απατά η μνήμη μου ο Ίκαρος κάτι παρόμοια έκανε με το παιδικό των 98άρηδων για να προλάβει να παίξει ο Τάρλας. Αντί να βγάζουν ανακοινωσούλες, καλύτερα να κοιτάνε την κατρακύλα τους που από την Α1 πέφτουν στην Α Εσκανά.
Gkos
Χωρις πλακα τώρα, μου ειπαν οτι το ματς θα γινει μάλλον. . .12/05 !!!!!!!!!!!!
Με επιφυλαξη. . .
Gkos
Επειδη καποιοι μπορει να μην το ειδαν το ματσακιον ουτε στο βιντεακι,μηπως να κανει
κανεις τον κοπο να αναφερει το γεγονος του αγωνα ...;
Γιατι αυτο που ηταν το πιο σημαντικο δεν αναφερθηκε !
Και γω ονοματα δεν ξαναγραφω το τηρω μεχρι αηδιας...
Hip
QUOTE (Gkos @ Apr 13 2017, 13:45 ) *
Χωρις πλακα τώρα, μου ειπαν οτι το ματς θα γινει μάλλον. . .12/05 !!!!!!!!!!!!
Με επιφυλαξη. . .


Μην εχεις επιφυλαξη, 12/5 στις 21,30. Ειναι στο προγραμμα της ΕΣΚΑΝΑ.
Flinafim
QUOTE (Gkos @ Apr 13 2017, 15:23 ) *
Επειδη καποιοι μπορει να μην το ειδαν το ματσακιον ουτε στο βιντεακι,μηπως να κανει
κανεις τον κοπο να αναφερει το γεγονος του αγωνα ...;
Γιατι αυτο που ηταν το πιο σημαντικο δεν αναφερθηκε !
Και γω ονοματα δεν ξαναγραφω το τηρω μεχρι αηδιας...

Αγωνιστικό η εξωαγωνιστικό;;;;αγωνιστικό για μένα η έλλειψη οργανωτή στον Ολυμπιακό εκτος του 4....ειχε 4 στα 22 σουτ!!!!!! και δεν μπορούσε να τον αλλαξει γιατι απλούστατα δεν εχει άλλον!!!!!!δεν πηγαίνεις σοβαρα ´ομως με τέτοιο σχεδιασμό.αν για τον οποιονδήποτε λόγο βρεθεί σε κακή μερα,αντίο ζωη....και μην ξεχνάμε οτι ειναι και ενα χρονο μικρότερος...
Υ.Γ οι μπαμπάδες του Ικάρου δεν εχουν προσβάσεις σε θέσεις με πόστα;;;;;η αδράνησαν;;;;;;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.