Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακος-Παναθηναικος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
T.W.Is.M.
vs

Πεμπτη 10/4 21:45 ΔΤ(με Βαγγελα)/Nova Sports 2

Ο πολυδιαφημισμενος ομιλος-φωτια εφτασε στο τελος. Και τι τελος...αντι να παιζεται η προκριση ή το πλεονεκτημα εδρας, αντι ο ενας να θελει νικη για να προκριθει και ο αλλος νικη για να παρει τη 2η θεση, βρισκομαστε να παιζουμε για την 3η θεση λες και ειμαστε στο μικρο τελικο. Θεωρητικα δεν ξερουμε με ποιον παιζει ο 3ος και με ποιον ο 4ος, αλλα εκτος απροοπτου ο νικητης θα παει στη Μοσχα αδερφια μου, στη Μοσχα και ο ηττημενος στη Μαδριτη.
Ελπιζω να μην προτιμα καποια απ τις 2 ομαδες τη Ρεαλ, γιατι το σασπενς για την εξελιξη του ομιλου λειπει μετα τα αποτελεσματα της προηγουμενης αγωνιστικης, αν καποιος προτιμα και να χασει, θα δουμε την απολυτη σουπα. Το παιχνιδι μπορει να εχει προεκτασεις στον ψυχολογικο τομεα για τους τελικους του πρωταθληματος, αλλα κακα τα ψεματα, ειμαι σιγουρος οτι αν καποιος απ τους 2 προπονητες μπορουσε να ανταλλαξει τη νικη της Πεμπτης με 3 νικες επι της Ρεαλ, θα το εκανε ευχαριστως. Θελω να πω οτι τα παιχνιδια που μετρανε πραγματικα ειναι αυτα που ακολουθουν και κατα δευτερο λογο το ντερμπι της Πεμπτης.
Επειδη οι ομαδες εχουν ηδη συναντηθει 4 φορες, θα παιξουν για 5η φορα την Πεμπτη και θα ξανασυναντηθουν αλλες 3-6 μεχρι το τελος της σεζον, νομιζω οτι τα αγωνιστικα εχουν εξαντληθει. Το μονο που δεν εχουμε συζητησει ειναι αν θα μπορεσει ο ΜαρντιοΚολινς να παρει το ντερμπι μονος του τωρα που πηρε φορα, φορα κατηφορα... tongue.gif


Ας παω λοιπον στο καθιερωμενο ρετρο βιντεο:
Καποτε οι δυο ομαδες ειχαν συναντηθει στους προημιτελικους της Ευρωλιγκα. Ο Ολυμπιακος περασε με 2-0 και εγω ημουν στο γηπεδο. Επειδη καποιοι εδω μεσα κανουν ρεπορταζ:


Λιγα χρονια μετα οι ομαδες συναντηθηκαν για πρωτη και μοναδικη μεχρι φετος φορα σε top 16. Ο Ολυμπιακος κερδισε το παιχνιδι, αλλα ο Παναθηναικος πηρε την προκριση και στη συνεχεια το κυπελλο. Δυστυχως δεν μπορεσανα βρω βιντεο με φασεις και των 2 ομαδων και οπως συνηθιζεται, ο νικητης ανεβαζει τα δικα του highlights.


Να πω στο τελος οτι εδω θα ηταν το σημειο που κανονικα θα ελεγα οτι μιλαμε μονο για αγωνιστικα, οτι δεν αναφερομαστε σε διαιτησιες, οτι υπαρχει ξεχωριστο τοπικ γι αυτο και οτι αν η οδηγια αυτη δεν τηρηθει, θα υπαρξουν ποινες. Αφου ομως αλλες φορες που το ειπαμε αυτο δεν ακουστηκαμε, μηπως να ζητησω να μιλησουμε μονο για παρασκηνιο, για το Σχινα, τον Πηλοιδη, τον Γκοντα, το ποιος την εχει μεγαλυτερη την ευνοια με ξενους διαιτητες, να πουμε για το Σωληνα, τον προεδρα Δημητρακη, τα καλα παιδια Αγγελοπουλους που πανε με το σταυρο στο χερι και αλλα τετοια? Ειμαστε και σε εβδομαδα Wrestlemania και θα πρεπε να εχω ευκολες τις ποινες...
mixalisgate7
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 7 2014, 22:22 ) *
Το μονο που δεν εχουμε συζητησει ειναι αν θα μπορεσει ο ΜαρντιοΚολινς να παρει το ντερμπι μονος του τωρα που πηρε φορα, φορα κατηφορα... tongue.gif


Θα κάνει έυκολα ένα triple double tongue.gif
SteveNashidis
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 7 2014, 22:22 ) *
αλλα κακα τα ψεματα, ειμαι σιγουρος οτι αν καποιος απ τους 2 προπονητες μπορουσε να ανταλλαξει τη νικη της Πεμπτης με 3 νικες επι της Ρεαλ, θα το εκανε ευχαριστως.


Τwism αυτα τα διλήμματα δεν υπάρχουν , είναι για βέτο tongue.gif !
Air Kef
Είναι εκπληκτικό ότι από ματς ζωής και θανάτου πριν 10 μερες, έγινε φιλικό ματς γοήτρου πριν μια βδομάδα αλλά ο τραυματισμός Τεόντοσιτς έχει δώσει ξανά τεράστια σημασία στην 3η θέση η οποία λογικά οδηγεί στην "αποδυναμωμένη" ΤΣΣΚΑ και όχι στο προ διμήνο τραίνο της Ευρωλίγκα.

Φαβορί βάζω εμάς, δλδ ντροπή κι άλλη ήττα και μάλιστα μέσα στο ΣΕΦ και Βασίλη ντάξει, δεν θα κανεις άλλο γιο, αλλά κάνε ένα καλό ματσάκι σαν σωστός καλύτερος παίκτης της Ευρώπης που εισαι, απέναντι στον ΠΑΟ να σε χαρούμε, μπράβο ρε παιδί.
j-kidd13
Αν είχαμε τον Πεδουλάκη,θα έδινα παραπάνω ελπίδες στον Παναθηναικό.Τώρα πιστεύω πως θα χάσουμε,με μια διαφορα 8-10 ποντων.Ο Ολυμπιακός είναι σε πολύ κατάσταση και δείχνει να φορμαρίζεται,εμείς πάλι είμαστε η γνωστή μετριότητα όλης της χρονιάς.Και αλλη νίκη στο ΣΕΦ πάει πολύ... tongue.gif
Ασε που χωρίς Πέδουλάκη βλέπω το Σπανούλη να είναι μετα απο καιρό ξανά υπαρκτή παρουσία για τον Ολυμπιακό εντός του γηπέδου...
bbplayer
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 8 2014, 09:17 ) *
Αν είχαμε τον Πεδουλάκη,θα έδινα παραπάνω ελπίδες στον Παναθηναικό.Τώρα πιστεύω πως θα χάσουμε,με μια διαφορα 8-10 ποντων.Ο Ολυμπιακός είναι σε πολύ κατάσταση και δείχνει να φορμαρίζεται,εμείς πάλι είμαστε η γνωστή μετριότητα όλης της χρονιάς.Και αλλη νίκη στο ΣΕΦ πάει πολύ... tongue.gif
Ασε που χωρίς Πέδουλάκη βλέπω το Σπανούλη να είναι μετα απο καιρό ξανά υπαρκτή παρουσία για τον Ολυμπιακό εντός του γηπέδου...


O Πεδουλάκης τον έπαιζε άμυνα? tongue.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(bbplayer @ Apr 8 2014, 10:03 ) *
O Πεδουλάκης τον έπαιζε άμυνα? tongue.gif


Ναι, με βοηθειες απο Μυλωνα και Κασουριδη... smiley.gif
j-kidd13
QUOTE(bbplayer @ Apr 8 2014, 10:03 ) *
O Πεδουλάκης τον έπαιζε άμυνα? tongue.gif

O Πεδουλακης τον απομονωνε και τον εβγαζε εκτος παιχνιδιου...
bbplayer
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 8 2014, 11:01 ) *
O Πεδουλακης τον απομονωνε και τον εβγαζε εκτος παιχνιδιου...


μη χαλιέσαι με τέτοια. ξέρουν πως να τον παίξουν. τόσες φορές έχουν παίξει κόντρα. κράτα τα σημαντικά. Ο Μήτσος είπε ότι πάμε να κερδίσουμε. Ε, θα κερδίσουμε icon_joy.gif icon_joy.gif
yorgos
Εντάξει το προπονητικό τιμ ξέρει ότι η μισή Ελλάδα περιμένει να δουν αν θα τα καταφέρουν απέναντι στο Σπανούλη και θα προσπαθήσουν να τα καταφέρουν, άλλωστε ο Μανωλόπουλος είναι ακόμη παρών. Δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα αυτό. Νομίζω δε θα έχει κανένα άγχος η ομάδα, περιμένω καλά ποσοστά απέξω, αν κάποιος έχει άγχος (μειωμένο κι αυτό, πήξαμε στα αδιάφορα ντέρμπι φέτος) θα είναι ο γηπεδούχος που αν χάσει θα αρχίσουν οι μουρμούρες για τον Μπαρτζώκα από τους γνωστούς της εξέδρας. Δηλαδή αν ο ΠΑΟ πάρει καμιά διαφορά 7-8 πόντων, το ψυχολογικό πλεονέκτημα θα είναι μεγαλύτερο.

Από κει και πέρα, περιμένω μεγαλύτερο σκορ από τα συνηθισμένα, κοντύτερα στα 70-75 απ' ό,τι στα 60-65 ο νικητής. Ο Αλβέρτης -ή όποιος διάολος παίρνει τις αποφάσεις στον πάγκο- θα προσπαθήσει πάλι να δείξει ότι μπορεί να τρέξει, δσυκολο πράγμα΄.
redleg7
Εγω θεωρω οτι το ματς εχει παρει πλεον χαρακτηρα τελικου.Ισως να θελουν οι ομαδες να το ¨παρουσιασουν¨ ως ματς οχι τοσο μεγαλης και κομβικης σημασιας αλλα αν μια φορα θελαμε για αντιπαλο την Τσσκα σαν ομαδα (ειδικα με το συνδρομο που τους διακατεχει) πλεον ειναι ξεκαθαρο οτι χωρις Τεοντοσιτς ή εστω τον μισο Τεοντοσιτς(αν τα καταφερει)θελουν και οι 2 ομαδες την 3η θεση.Και η Ρεαλ εχει νομιζω μια απουσια (Καρολ) που δεν θα παιξει στα ματς της 8δας ομως δεν εχει την ιδια βαρυτητα με αυτη που εχει στην ομαδα του ο Τεοντοσιτς.
xristaras
QUOTE (redleg7 @ Apr 8 2014, 17:32 ) *
Εγω θεωρω οτι το ματς εχει παρει πλεον χαρακτηρα τελικου.Ισως να θελουν οι ομαδες να το ¨παρουσιασουν¨ ως ματς οχι τοσο μεγαλης και κομβικης σημασιας αλλα αν μια φορα θελαμε για αντιπαλο την Τσσκα σαν ομαδα (ειδικα με το συνδρομο που τους διακατεχει) πλεον ειναι ξεκαθαρο οτι χωρις Τεοντοσιτς ή εστω τον μισο Τεοντοσιτς(αν τα καταφερει)θελουν και οι 2 ομαδες την 3η θεση.Και η Ρεαλ εχει νομιζω μια απουσια (Καρολ) που δεν θα παιξει στα ματς της 8δας ομως δεν εχει την ιδια βαρυτητα με αυτη που εχει στην ομαδα του ο Τεοντοσιτς.



Προσωπικα πιστευω οτι εχει παψει να θεωρειται φοβητρο ο Τεοντοσιτς και οτι απλα οι πολυ κακες του μερες πλεον ειναι περισοτερες απο τις καλες.Ειδικα σε τετοια ματς κομβικης σημασιας.Το εχει αποδειξει αλλωστε στα 2 τελευταια Final 4.
redleg7
QUOTE (xristaras @ Apr 8 2014, 18:27 ) *
Προσωπικα πιστευω οτι εχει παψει να θεωρειται φοβητρο ο Τεοντοσιτς και οτι απλα οι πολυ κακες του μερες πλεον ειναι περισοτερες απο τις καλες.Ειδικα σε τετοια ματς κομβικης σημασιας.Το εχει αποδειξει αλλωστε στα 2 τελευταια Final 4.

Σαφως οπως ειπα και χτες ο Τεοντοσιτς μπορει ειτε να ισοπεδωσει τον αντιπαλο ειτε την ιδια του την ομαδα.Σε νοκ αουτ ματς εχει πιο πολλες πιθανοτητες το δευτερο ομως σε σειρα αγωνων που κρινεται στις 3 νικες δεν γινεται να παιξει σ ολα τα ματς χαλια.Φετος αλλωστε κανει την καλυτερη του σεζον μεχρι στιγμης(το τονιζω αυτο) με την Τσσκα.
louie
ειναι ενα ντερμπι. ουτε φιλικο αλλα ουτε και ματς ζωης και θανατου. απο το κλιμα που βλεπω ο ολυμπιακος το εχει παρει πιο ζεστα γιατι νιωθει οτι εχει πολλα να αποδειξει. επισης για τον ολυμπιακο η τσσκα μοιαζει ξεκαθαρα πιο ταιριαστη απο την ρεαλ ενω σε εμας οι αποψεις διιστανται. δεν θελω ο παναθηναικος να παει να τρεξει ή οτιδηποτε. πιστευω οτι η συνταγη του πεδουλακη ηταν περα για περα επιτυχημενη και δεν υπαρχει λογος να αλλαξει. επισης θεωρω οτι αν ο αγωνας παει ξανα στον κλασσικο ρυθμο και δειχνει να γερνει προς το μερος μας αυτο θα ειναι μεγαλο ψυχολογικο βαρος για τους παιχτες του ολυμπιακου μπροστα στον κοσμο τους που μπορει να αρχισει και την μουρμουρα.

οσο για το ποσο ευθυνεται ο πεδουλακης για την αμυνα στον σπανουλη, δεν ειναι μονο το ποιον παιχτη θα βαλεις πανω, ειναι και αλλα και ο πεδουλακης τα εκανε ολα. στο ντερμπι της ευρωλιγκας τον μαρκαρε το μεγαλυτερο διαστημα ο ουκιτς και οχι ο γκιστ οπως στους προηγουμενους αγωνες και παλι ειχαμε τα ιδια αποτελεσματα. ασε που ο σπανουλης θα νιωθει και ψυχολογικα πιο απελευθερωμενος τωρα που δεν εχει απεναντι τον προπονητη που του ειχε δημιουργησει τετοια προβληματα..

γενικα η ελευση του αλβερτη εχει κανει καλο στον παναθηναικο για ψυχολογικους λογους. αλλα στο συγκεκριμενο ματς τον ηθελα τον πεδουλακη ξεκαθαρα.
assistant
Το παιχνιδι ειναι σιγουρα πιο σημαντικο για τον Ολυμπιακο για τι ειναι εντος εδρας και εαν χασει (παλι) κινδυνευει μα ξαναμπει σε εναν κυκλο εσωστρεφειας και γκρινιας.Και μαλιστα στην πιο σημαντικη στιγμη της χρονιας και πανω που δειχνει οτι βρισκει τα πατηματα του και να ανεβαινει αγωνιστικα και ψυχολογικα.Για τον Παναθηναικο διακυβευονται σαφως λιγοτερα πραγματα,αλλα σαφως και θελει τη νικη για να ανεβασει ψυχολογια και για τα επικειμενα play-offs της Ευρωλιγκας αλλα πολυ περισσοτερο για τους τελικους της Α1.
Zephyr
Αν νικήσουμε, θα πρόκειται για νίκη ψυχολογίας. ΔΕΝ γίνεται να χάσουμε πάλι από τον ΠΑΟ και αυτή την φορά στο ΣΕΦ.
Έχω εμπιστοσύνη στην ομάδα από την άποψη ότι άρχισε να ρολάρει και βρίσκεται σε καλό δρόμο, όμως πρέπει να μπει σε do or die πνεύμα, στο οποίο ούτως η άλλως θα κληθεί να μπεί στην επόμενη φάση στην Ευρώπη, είτε με ΤΣΣΚΑ είτε με Ρεάλ, αν θέλει να συνεχίσει. Αλλά τουλάχιστον για τον κόσμο πρέπει ο αγώνας αυτός να κερδιθεί, θεωρώ ότι αυτή την φορά έχουμε μεγαλύτερο κίνητρο από τον ΠΑΟ για την νίκη.
Zoys
QUOTE(redleg7 @ Apr 8 2014, 18:36 ) *
Σαφως οπως ειπα και χτες ο Τεοντοσιτς μπορει ειτε να ισοπεδωσει τον αντιπαλο ειτε την ιδια του την ομαδα.Σε νοκ αουτ ματς εχει πιο πολλες πιθανοτητες το δευτερο ομως σε σειρα αγωνων που κρινεται στις 3 νικες δεν γινεται να παιξει σ ολα τα ματς χαλια.Φετος αλλωστε κανει την καλυτερη του σεζον μεχρι στιγμης(το τονιζω αυτο) με την Τσσκα.

Αυτό δεν ισχύει. Η περσινή του χρονιά ήταν πολύ καλύτερη από όλες τις απόψεις έστω κι αν μερικοί έχουν να θυμούνται μόνο τον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό.

Για το παιχνίδι κι εγώ δεν μπορώ (και βασικά δεν θέλω tongue.gif ) να σκέφτομαι άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη. Δεν υπάρχει μεγάλο άγχος, τέτοιο που θα υπήρχε στην περίπτωση που θα διακυβευόταν η πρόκριση, αλλά και από την άλλη πλευρά δεν είναι μόνο ένα ματς γοήτρου. Η συνέχεια θα μας βρει οπωσδήποτε αουτσάιντερ, αλλά είναι σημαντικό να αποφύγουμε την Ρεάλ (η οποία πιστεύω ότι εύκολα ή λιγότερο εύκολα θα περάσει στο Final 4) εκτός από τον προφανή ψυχολογικής φύσης στόχο, δηλαδή να ξορκίσουμε τις 3 ήττες στο ΟΑΚΑ.
rchos
Εγώ πάντως βλέπω πως για ακόμη ένα ντέρμπι ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε φάση που ανεβαίνει και βρίσκει ρυθμό.

Άρα για να τηρήσουμε τις παραδόσεις νίκη Παναθηναικού και μετά για κανά μήνα πάλι θα παραπατάνε οι ερυθρόλευκοι... tongue.gif
frenchman7
Το timing λέει ολυμπιακό, δεν θέλω να φανταστώ σενάριο (νέας) ήττας.
Ένα απλά καλό παιχνίδι να κάνουμε θα την πάρουμε την νίκη
D-Wade
Έχουμε κανένα νέο για τους τραυματίες? Χωρίς Πέρπε και Πριντεζη θα είναι δύσκολο να τους νικήσουμε αν δεν παίξουν οι υπόλοιποι σχεδόν τέλεια
frenchman7
QUOTE(D-Wade @ Apr 8 2014, 20:38 ) *
Έχουμε κανένα νέο για τους τραυματίες? Χωρίς Πέρπε και Πριντεζη θα είναι δύσκολο να τους νικήσουμε αν δεν παίξουν οι υπόλοιποι σχεδόν τέλεια


Νομίζω Πρίντεζης είναι σίγουρα εκτός, κάτι το οποίο δημιουργεί την ανάγκη σοβαρότητας του Πέτγουει γιατί αν φορτωθεί με
γρήγορα φαουλ αρχίζουν τα προβλήματα. Ο Περπε λογικά θα είναι στην διάθεση του κοουτς, τώρα σε τι κατάσταση θα βρίσκεται
είναι άλλο θέμα.

Να ρωτήσω εγώ κάτι γιατί έχω χάσει τα τελευταία -4 παιχνίδια του Παο, ο Γκιστ σε τι κατάσταση βρίσκεται?Θέλω να πω είναι
φορμαρισμένος ή ακόμα ψάχνει τα πατήματά του?
D-Wade
QUOTE(frenchman7 @ Apr 8 2014, 20:47 ) *
Νομίζω Πρίντεζης είναι σίγουρα εκτός, κάτι το οποίο δημιουργεί την ανάγκη σοβαρότητας του Πέτγουει γιατί αν φορτωθεί με
γρήγορα φαουλ αρχίζουν τα προβλήματα. Ο Περπε λογικά θα είναι στην διάθεση του κοουτς, τώρα σε τι κατάσταση θα βρίσκεται
είναι άλλο θέμα.

Να ρωτήσω εγώ κάτι γιατί έχω χάσει τα τελευταία -4 παιχνίδια του Παο, ο Γκιστ σε τι κατάσταση βρίσκεται?Θέλω να πω είναι
φορμαρισμένος ή ακόμα ψάχνει τα πατήματά του?

Ακόμα δεν είναι φορμαρισμένος αλλά φαντάζομαι μπορεί να βρει τη φόρμα του με μας tongue.gif Και ο Ούκιτς . .
xristaras
Φαβορι ο Ολυμπιακος,λογω φορμας αλλα και μονιμης κακης δικης μας αποδοσης.Αλλα αν καταφερουμε να σφιξουμε την αμυνα μας μετα το 3ο δεκαλεπτο εχουμε σοβαρες ελπιδες να το παρουμε.
Reggie Miller #31
Μην ξεχνάμε ότι ο Ολυμπιακός παίζει με 2 σοβαρές απουσίες και πιστεύω του Πρι είναι σημαντικότερη,γιατί στο 4 δεν έχουμε πολλές εναλλακτικές.Αν παίξει ο Ντάνστον λογικά ο ΠΑΟ θα κλειστεί.
Sence Of Defence
QUOTE (xristaras @ Apr 8 2014, 21:28 ) *
Φαβορι ο Ολυμπιακος,λογω φορμας αλλα και μονιμης κακης δικης μας αποδοσης.Αλλα αν καταφερουμε να σφιξουμε την αμυνα μας μετα το 3ο δεκαλεπτο εχουμε σοβαρες ελπιδες να το παρουμε.


Καμία σχέση με όσα λέτε όλοι σας... ο Παναθηναϊκός είναι σε καλή φόρμα, έχει καλά γκαρντ που θα δυσκολέψουνε τον ολυμπιακό
πάρα πολύ, και ο Λάσμε, Μαυροκεφαλίδης, Γκιστ, Φώτσης θα μας δημιουργήσουν πρόβλημα. Όσο και αν δεν θέλετε να το πιστέψετε
προσόν του Παναθηναικού η άμυνα, που σημαίνει ότι θα κρατήσει χαμηλά το σκορ. Ο Ολυμπιακός νε μεν βάζει 70άρες 80άρες 90άρες
αλλά τρώει επίσης από 70άρες και πάνω που σημαίνει ότι αν μας εγκλωβίσουν ..... Χιούστον γουι χαβ πρόμπλεμ....

Από την αρχή της σεζόν το έλεγα ότι ΔΕΝ πείθει ο Ολυμπιακός. τρώει πολλούς πόντους, βέβαια τώρα έχει δέσει κάπως η φροντ λάιν
με την υπόλοιπη ομάδα αλλά και πάλι χωρίς πέρπε και πρίντε .... έχεις 2 μεγάλες τρύπες.

Το παιχνίδι είναι ΝΤΕΡΜΠΥ.

ΤΕΛΟΣ
redleg7
Οσο ο Ολυμπιακος ηταν πληρης ηταν αηττητος.Ναι μεν για πολλους οι απουσιες ειναι απλα δικαιολογιες ομως δεν παυει να ειναι αληθεια οτι στα πιο δυσκολα ματς του Τοπ 16 με Φενερ εντος(εκτος Λο και Πετγουει) με Μπαρτσα στο Σεφ(εκτος Πετγουει και Λο)...με Αρμανι εντος(εκτος Σπανουλη και Λο)...με Φενερ εκτος(εκτος Σπανουλης και Λο) και με Μπαρτσελονα εκτος(εκτος Σπανουλης-Λο-Πριντεζης) παιζαμε με τρομερες απουσιες...Δεν το συζητω οτι παιξαμε πολυ καλο μπασκετ και χασαμε στις λεπτομερεις παρολο τις απουσιες....Αλλοι με παρομοια προβληματα θα μετρουσαν διασυρμους..Στα κρισιμα δε ματς με Λαμποραλ Μαλαγα Εφες παιξαμε χωρις το βασικο μας 4ρι και 3ρι και τα πηραμε περιπατο ολα.... Επειδη εχω γραψει ξανα την αποψη μου για το θεμα δεν πιστευω οτι καμια αλλη ομαδα δεν θα τα καταφερνε στον πιο δυσκολο ομιλο του Τοπ16 με τοσες ατυχιες...Η Μπαρτσελονα με μια απουσια εχασε με 24 απο την Ομπραντοιρο..εχασε εντος απο τν Ναντερ και την Μαλαγα...εχασε προχτες απο την Σεβιλλη κλπ.κλπ...Το ιδιο ισχυει και για την Ρεαλ που εχασε υποψια καθε σοβαρου ματς...Η Τσσκα που εχει χασει σε Βελιγραδι,30 απο Φενερ,αποκλεισμος απο την Οκτιαμπρ στ Κυπελλο και αλλα τετοια ωραια...Δεν βαζω καν στην εξισωση κατι Μακαμπι που γινεται περιγελος με την αποδοση της στο Σεφ....Παρεθεσα μονο καποιες απο τις ομαδες που εχουν βλεψεις για final 4...Δεν τολμω να σκεφτω αν οι παραπανω ομαδες κατεβαιναν χωρις Ναβαρο(η Μπαρτσελονα χωρις αυτον εφαγε 30 στο Μιλανο),Τομιτς,Ουερτας...Η Ρεαλ πχ χωρις Σερχι-Ρουντι κλπ κλπ...Πριν ανεφερα καποια ''επιτευγματα" τους ενω ηταν πληρεις...Να σκεφτουμε στον δικο μας ομιλο με αυτες τις απουσιες τι αποτελεσματα θα φερνανε... Ομως παρολαυτα κανεις δεν ανεφερε οτι οι ομαδες τους δεν τραβανε...Ξεχωρα που σε Ισπανια-Ρωσια δεν ασκειται η ιδια κριτικη και αφηνουν τους προπονητες να δουλεψουν χωρις να νιωθουν την πιεση που νιωθουν οι ''δικοι" μας......***Δεν αντιλεγω οτι το ματς ειναι ντερμπι..Αλιμονο...Αλλωστε εχουμε και 2 σημαντικοτατες απουσιες..Οτι ειμαστε σε πολυ καλη κατασταση/φορμα συμφωνω...Ομως δεν συμφωνω οτι ο Παο ειναι σε καλη φορμα..Στα τελευταια 4 ματς προερχεται απο ηττα εντος απο Λαμποραλ,νικη με Εφες στην παραταση,διασυρμο στν Βαρκελωνη και νικη με Μαλαγα...
redleg7
Να διορθωσω για την Μακαμπι...Εννοουσα σχετικα με την αποδοση της στο Πρωταθλημα Ισραηλ...
A.CAB
Αν ο Πεδουλάκης βρισκόταν ακόμα στον Παναθηναικό θα μας έδινα ξεκάθαρο προβάδισμα. Η ιστορία έδειξε πως ο Παναθηναικός του Πεδουλάκη αν έκανε ένα καλό ήταν να κερδίζει τον Ολυμπιακό σε όλες τις έδρες. Τώρα επειδή δεν ξέρω ποιός κοουτσάρει ακριβώς και δεν ξέρω τι θα παρουσιάσει την Πέμπτη βάζω ένα ερωτηματικό.
Ο Ολυμπιακός (ίσως και λόγω έδρας) δείχνει να το 'χει πάρει πιο ζεστά οπότε αυτό είναι αρκετό για να του δώσει ένα σαφές πλεονέκτημα. Προσωπικά δεν νομίζω πως έχει ιδιαίτερη αξία το αποτέλεσμα γιατί θεωρώ πως είτε ΤΣΣΚΑ είτε Ρεάλ τα πράγματα θα είναι εξίσου δύσκολα (με Τεόντοσιτς ή χωρίς). Απ' την άλλη είναι το κατάλληλο παιχνίδι ώστε ο Σπανούλης να ξεπεράσει τα ψυχολογικά του και ο Ούκιτς να θυμίσει γιατί βρίσκεται και δεύτερη χρονιά εδώ.
erwi grey
Ειναι μεγαλο προβλημα η απουσια του Πριντεζη. Αν ο Πετγουει αρχισει τα εξυπνα του φαουλ θα εχουμε προβλημα καθως ο Γκιστ και ο Φωτσης θα τραβανε τον Ντανστον εξω οταν θα παιζει στο 4.
Το κλειδι αυτος ειναι ο ΑιρΠ ,γι' αυτον ακριβως τον λογο, εχει μικρο προβαδισμα ο Παναθηναικος.

Υ.Γ. Εκτος αν σαρωσει ο Κολινς. laugh.gif
yorgos
Σε σχέση με τα προηγούμενα ματς ο Ολυμπιακός έχει τον θετικό σερμαντίνι αντί του Μπέγκιτς-κατάρτι. ο Σέρμα και πνρ κάνει, και στην άμυνα κουνιέται και βάζει και κανένα ποντάκι, είναι μεγάλη βελτίωση σε σχέση με τον άρχοντα του ριζότο, ας τον βάλουμε κι αυτόν στην εξίσωση γιατί βλέπω να μην τον αναφέρει κανείς.

Από μας περιμένω πεδουλάκειο άμυνα, καμιά προσπάθεια να τρέξει έστω ο Ράιτ (γι αυτό αποκτήθηκε επιθετικά, αμυντικά αποκτήθηκε για άλλους λόγους) και σαφώς καλά σουτ απέξω, με Κάρυ και Φώτση να είναι τα βαρόμετρα. Ο πολύ πεσμένος σε σχέση Λάσμε δύσκολα θα κάνει τα ηρωικά του πρώτου ματς...
j-kidd13
Ο Περπέρογλου θα αγωνιστεί κανονικά,επομένως μόνη απουσία θα ειναι ο Πρίντεζης.
North_gato
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 9 2014, 07:46 ) *
Ο Περπέρογλου θα αγωνιστεί κανονικά,επομένως μόνη απουσία θα ειναι ο Πρίντεζης.


Το ιατρικο επιτελειο παλι εκανε το θαυμα του...
Ο Πριντεζης ποσο καιρο κλεινει εκτος?
bbplayer
QUOTE (A.CAB @ Apr 9 2014, 00:18 ) *
Αν ο Πεδουλάκης βρισκόταν ακόμα στον Παναθηναικό θα μας έδινα ξεκάθαρο προβάδισμα. Η ιστορία έδειξε πως ο Παναθηναικός του Πεδουλάκη αν έκανε ένα καλό ήταν να κερδίζει τον Ολυμπιακό σε όλες τις έδρες. Τώρα επειδή δεν ξέρω ποιός κοουτσάρει ακριβώς και δεν ξέρω τι θα παρουσιάσει την Πέμπτη βάζω ένα ερωτηματικό.
Ο Ολυμπιακός (ίσως και λόγω έδρας) δείχνει να το 'χει πάρει πιο ζεστά οπότε αυτό είναι αρκετό για να του δώσει ένα σαφές πλεονέκτημα. Προσωπικά δεν νομίζω πως έχει ιδιαίτερη αξία το αποτέλεσμα γιατί θεωρώ πως είτε ΤΣΣΚΑ είτε Ρεάλ τα πράγματα θα είναι εξίσου δύσκολα (με Τεόντοσιτς ή χωρίς). Απ' την άλλη είναι το κατάλληλο παιχνίδι ώστε ο Σπανούλης να ξεπεράσει τα ψυχολογικά του και ο Ούκιτς να θυμίσει γιατί βρίσκεται και δεύτερη χρονιά εδώ.


σωστό αλλά στο ματς του πρώτου γύρου χάσαμε και όλα τα υπόλοιπα που τα κερδίσαμε ήταν στην έδρα μας. επίσης ο Ολυμπιακός είναι αρκετά διαφορετικός από περσινα τα play offs. Το ταμπούρι ρακέτα, σβήσιμο Σπαν και απέξω βαράτε όσο θέλετε, δεν είναι ακριβώς πυρηνική φυσική, ο καθένας μπορεί να το κάνει

Τε σπα θα δούμε πού θα κάτσει η μπίλια
roko
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 8 2014, 09:17 ) *
Αν είχαμε τον Πεδουλάκη,θα έδινα παραπάνω ελπίδες στον Παναθηναικό.Τώρα πιστεύω πως θα χάσουμε,με μια διαφορα 8-10 ποντων.Ο Ολυμπιακός είναι σε πολύ κατάσταση και δείχνει να φορμαρίζεται,εμείς πάλι είμαστε η γνωστή μετριότητα όλης της χρονιάς.Και αλλη νίκη στο ΣΕΦ πάει πολύ... tongue.gif
Ασε που χωρίς Πέδουλάκη βλέπω το Σπανούλη να είναι μετα απο καιρό ξανά υπαρκτή παρουσία για τον Ολυμπιακό εντός του γηπέδου...


Eγω παλι πιστευω οτι ολα τα ματς που πηρε ο παναθηναικος τοσο περυσι οσο και φετος απεναντι στον Ολυμπιακο ηταν λογω Πεδουλακη. Για το μονο που δεν μπορει να τον κατηγορησει κανεις ειναι νομιζω οτι μελετησε και εχτισε μια ομαδα αποκλειστικα για να ματσαρει τον ολυμπιακο. Μπορει το μπασκετ που απεδωσε να μην ηταν δα και της προκοπης αλλα στα ντερμπυ τουλαχιστον ειχε αποτελεσμα. Οσο για τον Αλβερτη τον θεωρουσα μυρωδια τοσο σαν παικτη οσο και σαν προπονητη τωρα.
j.browning
QUOTE (roko @ Apr 9 2014, 12:14 ) *
Eγω παλι πιστευω οτι ολα τα ματς που πηρε ο παναθηναικος τοσο περυσι οσο και φετος απεναντι στον Ολυμπιακο ηταν λογω Πεδουλακη. Για το μονο που δεν μπορει να τον κατηγορησει κανεις ειναι νομιζω οτι μελετησε και εχτισε μια ομαδα αποκλειστικα για να ματσαρει τον ολυμπιακο. Μπορει το μπασκετ που απεδωσε να μην ηταν δα και της προκοπης αλλα στα ντερμπυ τουλαχιστον ειχε αποτελεσμα. Οσο για τον Αλβερτη τον θεωρουσα μυρωδια τοσο σαν παικτη οσο και σαν προπονητη τωρα.

ισχυει smile.gif
A.CAB
QUOTE(bbplayer @ Apr 9 2014, 11:39 ) *
σωστό αλλά στο ματς του πρώτου γύρου χάσαμε και όλα τα υπόλοιπα που τα κερδίσαμε ήταν στην έδρα μας. επίσης ο Ολυμπιακός είναι αρκετά διαφορετικός από περσινα τα play offs. Το ταμπούρι ρακέτα, σβήσιμο Σπαν και απέξω βαράτε όσο θέλετε, δεν είναι ακριβώς πυρηνική φυσική, ο καθένας μπορεί να το κάνει

Τε σπα θα δούμε πού θα κάτσει η μπίλια


Πέρυσι τον κέρδισε πιο πολλές φορές στο ΣΕΦ παρά στο ΟΑΚΑ. Αρά μάλλον ισχύει αυτό που έγραψα. Με Πεδουλάκη ο Παναθηναικός θα ήταν φαβορί απέναντι στον Ολυμπιακό του Μπαρτζώκα. Πλέον όλα παίζονται.
j.browning
QUOTE (bbplayer @ Apr 9 2014, 11:39 ) *
σωστό αλλά στο ματς του πρώτου γύρου χάσαμε και όλα τα υπόλοιπα που τα κερδίσαμε ήταν στην έδρα μας. επίσης ο Ολυμπιακός είναι αρκετά διαφορετικός από περσινα τα play offs. Το ταμπούρι ρακέτα, σβήσιμο Σπαν και απέξω βαράτε όσο θέλετε, δεν είναι ακριβώς πυρηνική φυσική, ο καθένας μπορεί να το κάνει

Τε σπα θα δούμε πού θα κάτσει η μπίλια


φιλε μου μετα συγχωρησεως κιολας αλλα αυτο που κανεις ειναι εκνευριστικο.με καθε ευκαιρια τονιζεις ποσο μυρωδιας ειναι ο πεδουλακης και ποσο θεος ειναι ο ομπραντοβιτς.νομιζω δεν ισχυει ουτε το ενα ουτε το αλλο.η αληθεια ειναι καπου στην μεση ο ζοτς ειναι ενας εκ των καλυτερων και ο πεδουλας ενας αρκετα καλος.
αν ηταν τοσο απλο οσο λες αυτο για των σπανουλη θα το εκανε ολη η ευρωπη.ο οσφπ δεν θα ειχε 2 ευρωπαικα σερι και ο σπανουλης δεν θα θεωρουνταν απο πολλους το κορυφαιο γκαρντ τις ευρωπης
Air Kef
Χμ, θα επιχειρήσω μια εκπληκτικά απλοϊκή ανάλυση-πρόβλεψη.

Αν ο Σπανούλης κάνει ένα απλά συνηθισμένο για τα δεδομένα του ματς (15π.-3ασ-50% στα σουτ, >4 λάθη), ο Ολυμπιακός θα κερδίσει, σχετικά άνετα.

Στα "3 ματς του ΟΑΚΑ", είχε 5.6π 17%FG, 1α, 3.3λ. και χάσαμε στο τέλος, νομίζω ότι θα μας φτάσει ενας κανονικός Σπανούλης για την νίκη.

Λείπει ο Πριντ βέβαια, αλλά το θέμα στην φροντ λάιν φαίνεται να το εχουμε καλύψει.
bbplayer
QUOTE (j.browning @ Apr 9 2014, 14:00 ) *
φιλε μου μετα συγχωρησεως κιολας αλλα αυτο που κανεις ειναι εκνευριστικο.με καθε ευκαιρια τονιζεις ποσο μυρωδιας ειναι ο πεδουλακης και ποσο θεος ειναι ο ομπραντοβιτς.νομιζω δεν ισχυει ουτε το ενα ουτε το αλλο.η αληθεια ειναι καπου στην μεση ο ζοτς ειναι ενας εκ των καλυτερων και ο πεδουλας ενας αρκετα καλος.
αν ηταν τοσο απλο οσο λες αυτο για των σπανουλη θα το εκανε ολη η ευρωπη.ο οσφπ δεν θα ειχε 2 ευρωπαικα σερι και ο σπανουλης δεν θα θεωρουνταν απο πολλους το κορυφαιο γκαρντ τις ευρωπης


συγχωρεμένος, δεν παρεξηγώ εγώ.



@ A.CAB δες το λίγο πιο open mind το πράμα. Kουβέντα κάνουμε, σαφώς και μπορεί να έχεις δίκιο και να ισχύει αυτό που έγραψες. Το κάθε quote δεν έχει σκοπό να αμφισβητήσει κάποιον. Για όνομα. Απλώς να ξαναπώ ότι είχε άλλη ομάδα ο Ολυμπιακός πέρσι με αρκετές διαφοροποιήσεις όχι μόνο στο ρόστερ αλλά και στον τρόπο παιχνιδιού
frenchman7
http://euroleague.sport24.gr/article/27311...hs_o_lasme.html

30 πόντους αύριο tongue.gif
louie
μαλλον δεν παιζει αυριο ο λασμε αν εχει ιωση οπως λενε
redleg7
QUOTE (frenchman7 @ Apr 9 2014, 20:13 ) *


Βλεπω αρκετους αρχαριους στο κομματι αυτο laugh.gif Κανονικα και 5δατος μαλιστα wink.gif
Anaz
Δε νομιζω οτι αλλαζει ιδιαιτερα τα δεδομενα η αλλαγη του τεχνικου τιμ. Με τον ιδιο ακριβως τροπο θα αντιμετωπισει ο Παο τον Ολυμπιακο και τον Σπανουλη. Δεν προκειται να αλλαξει κατι ο Αλβερτης. Δεν εχω καμμια αμφιβολια γι'αυτο. Αν μιλατε απο αποψη κοουτσαρισματος,παλι δε νομιζω οτι εκανε πια τοσο μεγαλη διαφορα ο Πεδουλακης.
Στο ΣΕΦ ευελπιστω οτι θα ειναι καπως καλυτερος ο Σπαν. Απ'την αλλη η απουσια του Πριντεζη ειναι σημαντικη, αλλα πιστευω οτι εστω και δυσκολα θα το παρει το ματς ο Ολυμπιακος.
paodynasty
QUOTE(j.browning @ Apr 9 2014, 14:00 ) *
φιλε μου μετα συγχωρησεως κιολας αλλα αυτο που κανεις ειναι εκνευριστικο.με καθε ευκαιρια τονιζεις ποσο μυρωδιας ειναι ο πεδουλακης και ποσο θεος ειναι ο ομπραντοβιτς.νομιζω δεν ισχυει ουτε το ενα ουτε το αλλο.η αληθεια ειναι καπου στην μεση ο ζοτς ειναι ενας εκ των καλυτερων και ο πεδουλας ενας αρκετα καλος.
αν ηταν τοσο απλο οσο λες αυτο για των σπανουλη θα το εκανε ολη η ευρωπη.ο οσφπ δεν θα ειχε 2 ευρωπαικα σερι και ο σπανουλης δεν θα θεωρουνταν απο πολλους το κορυφαιο γκαρντ τις ευρωπης


Μπράβο φίλε, απλά και περιεκτικά ! wink.gif

QUOTE(redleg7 @ Apr 9 2014, 20:29 ) *
Βλεπω αρκετους αρχαριους στο κομματι αυτο laugh.gif Κανονικα και 5δατος μαλιστα wink.gif



smiley.gif smiley.gif smiley.gif
phoenix_93
QUOTE(frenchman7 @ Apr 9 2014, 20:13 ) *


Εννοείς θα παίξει και θα βάλει 30;
louie
o λασμε παντως δεν προπονηθηκε ουτε σημερα λογω πυρετου. δεν ξερω αν θα τον κρατησει εκτος ο πυρετος αλλα ετσι κι αλλιως δεν ηταν σε πολυ καλη κατασταση τελευταια οποτε και να παιξει με αντιπυρετικα δεν θα ειναι για πολλα.
PanosIlio
Πριν το παιχνίδι με την Έφες, και δεδομένου πως είχαμε προκριθεί, έλεγα πως τα επόμενα ματς θα ήταν χωρίς ουσιαστικό ενδιαφέρων.

Έχω αναθεωρήσει, σαν σωστός Ελληνάρας, και πλέον κατατάσσω το αποψινό σε παιχνίδι "must win".

Ο βασικός λόγος είναι πως με μια νίκη απόψε, η καλή εμφάνιση θα ήταν καλό bonus, πάμε με καλή ψυχολογία στο play off, που ξεκινάν άμεσα.

Ένας άλλος είναι πως θέλω να παίξω με CSKA, που λογικά θα βγει δεύτερη και θέλω Barcelona στον ημιτελικό tongue.gif και όχι στον τελικό.
T.W.Is.M.
QUOTE(PanosIlio @ Apr 10 2014, 15:41 ) *
Ένας άλλος είναι πως θέλω να παίξω με CSKA, που λογικά θα βγει δεύτερη και θέλω Barcelona στον ημιτελικό tongue.gif και όχι στον τελικό.


Την πρωτη χρονια το παιρνουμε αντιμετωπιζοντας Μπαρτσελονα-ΤΣΣΚΑ, τη δευτερη ΤΣΣΚΑ-Ρεαλ, ποιος συνδυασμος μας μενει? Μπαρτσελονα-Ρεαλ ε? smiley.gif
Απ την αλλη μπορει να εχει αντιρρησεις ο Παναθηναικος. ΟΚ, τοτε θελεις να παρουμε τον πρωτο τιτλο κερδιζοντας στον τελικο την ΤΣΣΚΑ, ιστορικη ομαδα και μεγαλη δυναμη του ευρωπαικου μπασκετ, τη δευτερη χρονια τη Ρεαλ, που αυτη κι αν ειναι ιστορικη και την τριτη τον Παναθηναικο, που μπορει να μην ηταν μεγαλη ομαδα τη δεκαετια του 60 και του 70, αλλα τις τελευταιες 3 δεκαετιες ειναι στην κορυφη. Ετσι θα εχουμε κερδισει ολες τις υπερδυναμεις της Ευρωπης σε τελικους και θα μας εχει μεινει η Μακαμπι(αυτοι οι Εβραιοι ολο τη γλιτωνουν...). Αν νομιζεις οτι μας ξεφυγε κι η Μπαρτσελονα, αυτη την εχουμε κερδισει το 1997! smiley.gif
rankin
Αν ο Λάσμε εμφανιστεί απόψε πενταδάτος, τότε ο Πεδουλάκης δεν έχει απολυθεί στα αλήθεια αλλά λειτουργεί ως σκιώδης κόουτς. tongue.gif
Εκτός και αν είναι τόσο μεγάλος δάσκαλος που ο Αλβέρτης θέλει να αντιγράψει κάθε του κίνηση
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.