Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ισπανία-Σλοβενία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2011
sacarame
-

Τετάρτη 14/09 στις 18.00

Λυσσάξτε
BULLET_GR
QUOTE (sacarame @ Sep 12 2011, 23:06 ) *
-

Τετάρτη 14/09 στις 18.00

Λυσσάξτε

περίπατος!!
ο οποίος μπορεί να φανεί απ την πρώτη περίοδο ή απο την τρίτη περίοδο και μετά..
Ανάλογα τα κέφια των ΑΣΥΜΠΆΘΙΣΤΩΝ ΙΣΠΑΝΏΝ
ΤΟ "ΛΥΣΑΞΤΕ καλοοο" biggrin.gif
captain charisma
τα αυτονοητα παιδια...

νικη με συνοπτικες διαδικασιες των αξουριστων...δεν βλεπω να προβαλει καμια αντισταση η σλοβενια...εκτος αν ο μαλκοβιτς θυμηθει να παιξει την αμυνα αλα λιμοζ....
kurtz
QUOTE(captain charisma @ Sep 13 2011, 01:18 ) *
τα αυτονοητα παιδια...

νικη με συνοπτικες διαδικασιες των αξουριστων...δεν βλεπω να προβαλει καμια αντισταση η σλοβενια...εκτος αν ο μαλκοβιτς θυμηθει να παιξει την αμυνα αλα λιμοζ....


και τον Γιανγκ ποιός θα τον κάνει; smiley.gif
duncan21
QUOTE(kurtz @ Sep 13 2011, 01:35 ) *
και τον Γιανγκ ποιός θα τον κάνει; smiley.gif

O Γιάκα...ph34r.gif

Zoys
Ο Λινάρδος είπε χθες ότι η περίπτωση νίκης των Σλοβένων θα συνιστά τη μεγαλύτερη έκπληξη στο ευρωπαϊκό μπάσκετ...

Και μάλλον θα συμφωνήσω.
Vas
QUOTE(Zoys @ Sep 13 2011, 09:25 ) *
Ο Λινάρδος είπε χθες ότι η περίπτωση νίκης των Σλοβένων θα συνιστά τη μεγαλύτερη έκπληξη στο ευρωπαϊκό μπάσκετ...

Και μάλλον θα συμφωνήσω.


μήπως οι Σλοβένοι έπαιξαν το πιο έξυπνο παιχνίδι???

Ξέρωντας ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάνε 4αδα, ήρθαν 4οι σιωπηλά, και περίμεναν οι Σκοπιανοί να έρθουν 2οι (περίμεναν δηλαδή το λογικό , οι ρώσοι να έρθουν 1οι). Ετσι στον 1ο αγώνα 5-8 θα παίξουν με τα Σκόπια, και το προ-ολυμπιακό είναι στα χέρια τους!! Εμείς ας σκοτωθούμεμε Ρωσία/Σερβία!!
Weekendman
QUOTE(captain charisma @ Sep 13 2011, 01:18 ) *
τα αυτονοητα παιδια...

νικη με συνοπτικες διαδικασιες των αξουριστων...δεν βλεπω να προβαλει καμια αντισταση η σλοβενια...εκτος αν ο μαλκοβιτς θυμηθει να παιξει την αμυνα αλα λιμοζ....

Ακόμα και να παίξει άμυνα ανα Λιμόζ αλλά και να βρεί τον Γιανγκ ,οι Ισπανοί έχουν σίγουρα κάτι παραπάνω σε παίκτες απο τους Κούκοτς,Ρουσκόνι Τίγκλ και τον τότε εκτελεστή του ΠΑΟΚ Ιακοπίνι(άσχετα αμά ο Ραγκάτσι ολοκλήρωσε το έργο...)

o Vas δεν αποκλείεται να έχει δίκιο...
thrylos7
Βάσει της πρόσφατης εικόνας των δύο ομάδων το ματς πάει για 50άρα και ίσως γι' αυτό ακριβώς το λόγο, αυτή τη φορά τα σουτ να μπουν από τους Σλοβένους που έχουν μακράν το μικρότερο ποσοστό στα τρίποντα 6,25/24,25 ή αλλιώς 25,77%. Κάτι τέτοια ματς περιμένει ο Λάκοβιτς για να δείξει το ταλέντο του biggrin.gif κι αν ο Μπέγκιτς δε φορτωθεί με φάουλ απ' τους Γκασόληδες, η "υπερομάδα" του Μπόζα μπορεί και να ζορίσει τους Ισπανούς. Ούτως, ή άλλως, τα ως τώρα πάρτυ των Ισπανών απέναντι σε Λιθουανία, Σερβία και Γαλλία* ήταν απέναντι σε ομάδες που δεν παίζουν ιδιαίτερα σκληρή, ή αποτελεσματική άμυνα (και οι 3 ομάδες δέχονται 75+ πόντους), τη στιγμή που η κάκιστη επιθετικά Σλοβενία είναι δεύτερη στους πόντους που δέχεται, με 65,1. Άλλοι βέβαια οι αντίπαλοι των μεν κι άλλοι της Σλοβενίας, αλλά και πάλι η διαφορά δεν είναι αμελητέα. Λιγότερες επιθέσεις, χαμηλότερος από το φυσιολογικό ρυθμό, αυτό σε συνδυασμό με τ' ότι κυριαρχούν στα ρημπάουντ (37,7 έναντι 32,5 των αντιπάλων τους - για τους Ισπανούς τα αντίστοιχα νούμερα είναι 36,6 και 32,5), ίσως τους επιτρέψει να μείνουν κοντά στο σκορ για περισσότερη ώρα απ' ότι φανταζόμαστε. Προφανώς θα το πάρουν οι Ισπανοί, αλλά ενδεχομένως όχι με 30. Ή με 10, ή με 40... 69.gif
Ginobili
QUOTE(Vas @ Sep 13 2011, 07:31 ) *
μήπως οι Σλοβένοι έπαιξαν το πιο έξυπνο παιχνίδι???

Ξέρωντας ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάνε 4αδα, ήρθαν 4οι σιωπηλά, και περίμεναν οι Σκοπιανοί να έρθουν 2οι (περίμεναν δηλαδή το λογικό , οι ρώσοι να έρθουν 1οι). Ετσι στον 1ο αγώνα 5-8 θα παίξουν με τα Σκόπια, και το προ-ολυμπιακό είναι στα χέρια τους!! Εμείς ας σκοτωθούμεμε Ρωσία/Σερβία!!

Εγώ βλέπω ότι όσο υποτιμάμε τα σκόπια,τόσο μας εκπλήσσουν.Μας κέρδισαν...με διαφορά...έκπληξη μεγατόνων και καλά.Κερδίζουν και τους Κροάτες.Κερδίζουν για πλάκα και τους Σλοβένους...και χάνουν από τους Ρώσους με ένα απίστευτο buzzer...
Τι στο διάολο...δεν ψοφάει αυτή η ομάδα!!! Αυτοί είναι ικανοί να ψήσουν και το ψάρι στα χείλη των Ισπανών...
Δεν ξέρω για σας...αλλά αν ξαναπαίζαμε με τα Σκόπια εμείς,δεν θα το χα καθόλου σίγουρο.Απεναντίας.... rolleyes.gif
zorba
QUOTE(Ginobili @ Sep 13 2011, 10:25 ) *
Εγώ βλέπω ότι όσο υποτιμάμε τα σκόπια,τόσο μας εκπλήσσουν.Μας κέρδισαν...με διαφορά...έκπληξη μεγατόνων και καλά.Κερδίζουν και τους Κροάτες.Κερδίζουν για πλάκα και τους Σλοβένους...και χάνουν από τους Ρώσους με ένα απίστευτο buzzer...
Τι στο διάολο...δεν ψοφάει αυτή η ομάδα!!! Αυτοί είναι ικανοί να ψήσουν και το ψάρι στα χείλη των Ισπανών...
Δεν ξέρω για σας...αλλά αν ξαναπαίζαμε με τα Σκόπια εμείς,δεν θα το χα καθόλου σίγουρο.Απεναντίας.... rolleyes.gif


Η FYROM απέδειξε ότι κάθε άλλο παρά τυχαία είναι η πορεία που κάνει στο Ευρωμπάσκετ κι αν έχει μείνει βενζίνη στα πρώτα βιολιά της δεν αποκλείεται καθόλου να φτάσουν ημιτελικό...
kseplenhs
QUOTE(thrylos7 @ Sep 13 2011, 13:24 ) *
Βάσει της πρόσφατης εικόνας των δύο ομάδων το ματς πάει για 50άρα και ίσως γι' αυτό ακριβώς το λόγο, αυτή τη φορά τα σουτ να μπουν από τους Σλοβένους που έχουν μακράν το μικρότερο ποσοστό στα τρίποντα 6,25/24,25 ή αλλιώς 25,77%. Κάτι τέτοια ματς περιμένει ο Λάκοβιτς για να δείξει το ταλέντο του biggrin.gif κι αν ο Μπέγκιτς δε φορτωθεί με φάουλ απ' τους Γκασόληδες, η "υπερομάδα" του Μπόζα μπορεί και να ζορίσει τους Ισπανούς. Ούτως, ή άλλως, τα ως τώρα πάρτυ των Ισπανών απέναντι σε Λιθουανία, Σερβία και Γαλλία* ήταν απέναντι σε ομάδες που δεν παίζουν ιδιαίτερα σκληρή, ή αποτελεσματική άμυνα (και οι 3 ομάδες δέχονται 75+ πόντους), τη στιγμή που η κάκιστη επιθετικά Σλοβενία είναι δεύτερη στους πόντους που δέχεται, με 65,1. Άλλοι βέβαια οι αντίπαλοι των μεν κι άλλοι της Σλοβενίας, αλλά και πάλι η διαφορά δεν είναι αμελητέα. Λιγότερες επιθέσεις, χαμηλότερος από το φυσιολογικό ρυθμό, αυτό σε συνδυασμό με τ' ότι κυριαρχούν στα ρημπάουντ (37,7 έναντι 32,5 των αντιπάλων τους - για τους Ισπανούς τα αντίστοιχα νούμερα είναι 36,6 και 32,5), ίσως τους επιτρέψει να μείνουν κοντά στο σκορ για περισσότερη ώρα απ' ότι φανταζόμαστε. Προφανώς θα το πάρουν οι Ισπανοί, αλλά ενδεχομένως όχι με 30. Ή με 10, ή με 40... 69.gif


77.gif

Τιτάνα!

Πάντως το τελικό συμπέρασμα μου θύμισε μια θεία μου που όταν τη ρώτησα απο που καταγόμαστε μου έδωσε ιστορική απάντηση: "Η απο ...(ένα ορεινό χωριό του Ρεθύμνου) ή απο το Βυζάντιο" shot.gif
ViC
QUOTE(Ginobili @ Sep 13 2011, 13:25 ) *
Εγώ βλέπω ότι όσο υποτιμάμε τα σκόπια,τόσο μας εκπλήσσουν.Μας κέρδισαν...με διαφορά...έκπληξη μεγατόνων και καλά.Κερδίζουν και τους Κροάτες.Κερδίζουν για πλάκα και τους Σλοβένους...και χάνουν από τους Ρώσους με ένα απίστευτο buzzer...
Τι στο διάολο...δεν ψοφάει αυτή η ομάδα!!! Αυτοί είναι ικανοί να ψήσουν και το ψάρι στα χείλη των Ισπανών...
Δεν ξέρω για σας...αλλά αν ξαναπαίζαμε με τα Σκόπια εμείς,δεν θα το χα καθόλου σίγουρο.Απεναντίας.... rolleyes.gif

κι εγώ αυτή την αίσθηση έχω... έχουν το μομέντουμ αυτή τη στιγμή. Πιθανόν αν ξαναπαίξουμε μαζί τους σε δυο μήνες από τώρα να τους κάνουμε βίδες. Όχι όμως τώρα. Δεν ξέρω γιατί σε ένα πιθανό Σλοβενία-Σκόπια θα είναι φαβορί η Σλοβενία...

Για το Ισπανία-Σλοβενία τώρα, είναι σα να το βλέπω το ματς. Οι Ισπανοί θα πατάνε το γκάζι κάθε τρεις και λίγο και θα χάνονται σιγά σιγά. Οι Σλοβένοι δε νομίζω ότι μπορούν να ελπίσουν σε τίποτα. Ούτε σε Γιανγκ, ούτε σε Μπιτέρ (θου κύριε...)
thrylos7
QUOTE
Τιτάνα!

Πάντως το τελικό συμπέρασμα μου θύμισε μια θεία μου που όταν τη ρώτησα απο που καταγόμαστε μου έδωσε ιστορική απάντηση: "Η απο ...(ένα ορεινό χωριό του Ρεθύμνου) ή απο το Βυζάντιο"


Μάθε μπασκετάκι αγόρι μου! wos_sport4.gif

Άντε καλά, θα λήξει 71-69.
pantaloni
Λετε να γινει αυτο που σκεφτομαι smiley.gif
Gidovoskos
Πρώτο δεκάλεπτο νευρικό για τους ισπανούς, εκτός ρυθμού, 16-26 χάνουν.
Τα σουτ των ισπανών δεν μπαίνουν για να δούμε, θα αγχωθούν?
Vas
Παμε ρε Σλοβενιαρα!!! smiley.gif

δεν ειναι οτι Οι Ισπανοί ειναι άστοχοι, αλλά το ότι οι Σλοβένοι έχουν κλέψει την μπάλα 5 φορές νομίζω!!
gmalamos
16-26 τωρα ανοιξα tv και ειδα το σκορ.. rolleyes.gif Τι εγινε??Βερτιγκο επαθε οι θεος??
Gidovoskos
QUOTE(pantaloni @ Sep 14 2011, 18:11 ) *
Λετε να γινει αυτο που σκεφτομαι smiley.gif



Λέτε .....


Ο Καλντερον πηρε την φάτσα του αδικημένου κλαψωμ..νη σε κάποια φάση - πολύ γέλιο, μου θύμισε ώρα για θεατρηλικια
pantaloni
Αν μη τη αλλω ειναι η πιο σοβαρη και συγκεντρωμενη Σλοβενια στο τουρνουα
Anubis
Τα εχουν κανει ολιγο θαλασσα στο 2ο δεκαλεπτο με τα λαθη τους ομως...
sthnapexw
Άκουσα καλά???Αλκαίος στο Εurobasket?χαχα...αυτά είναι!!

Αν μας πει ο Xατζηγεωργίου για τον διάσημο πατέρα του Αλκαίου ... τον παραδέχομαι!
pantaloni
O Χατζηγεωργιου 20% ειναι οτι περιγραφει εντος του παρκε και το υπολοιπο ειναι μοουρμουρα που πρεπει να υψωσεις τον ηχο για να καταλαβεις τι λεει. Ο τυπος εχει παθει παροξυσμο και ολη την ωρα αναλυει τα ριπορτ και τα βιογραφικα των παικτων
zorba
Όσο οι Σλοβένοι ελέγχουν το ρυθμό θα είναι στο παιχνίδι... αλλά αν τους αφήσουν να τρέξουν (κι αυτό μπορεί να συμβεί στο 3ο δεκάλεπτο) θα φάνε 30άρα. Τα προβλήματα της Σλοβενίας για την ώρα είναι τα φάουλ και τα λάθη του Λάκοβιτς... Καταπληκτικός ο Σμόντις!

ΥΓ: Η ισπανική ζώνη τελικά δε σπάει...
mephisto22
Εχω δει τα τελευταια 4 λεπτα του δευτερου δεκαλεπτου μονο...Ο Μπεγκιτς και ο Σλοκαρ γιατι εχουν τρια φαουλ?Οργιασαν παλι οι γκρι?Παντως ας στματησει επιτελους αυτο το ανεκδοτο,σε καθε ματς να βγαζουν τους αντιπαλους ψηλους εκτος απ την αρχη κιολας...Ακομα και το λιγο που εχω δει,τα σφυριγματακια τους τα χουν παρει.Γι αυτο τους λατρευω
Nuntius
Άλλη μια επική ατάκα σήμερα από τον Χάτζη. "Αγωνίζονται με πολύ πάθος σήμερα οι Σλοβένοι σαν να μην είναι Σλοβενική ομάδα". icon_drunk.gif

QUOTE (mephisto22 @ Sep 14 2011, 18:54 ) *
Εχω δει τα τελευταια 4 λεπτα του δευτερου δεκαλεπτου μονο...Ο Μπεγκιτς και ο Σλοκαρ γιατι εχουν τρια φαουλ?Οργιασαν παλι οι γκρι?Παντως ας στματησει επιτελους αυτο το ανεκδοτο,σε καθε ματς να βγαζουν τους αντιπαλους ψηλους εκτος απ την αρχη κιολας...Ακομα και το λιγο που εχω δει,τα σφυριγματακια τους τα χουν παρει.Γι αυτο τους λατρευω


Ο Σλόκαρ γενικά δεν μπορεί να παίξει με πλάτη. Παρά το ύψος του, από δύναμη μηδέν. Στις φάσεις που είδα τραβάει καθαρά φανέλα. Για τον Μπέκιτς δεν παρατήρησα.
pantaloni
QUOTE (mephisto22 @ Sep 14 2011, 18:54 ) *
Εχω δει τα τελευταια 4 λεπτα του δευτερου δεκαλεπτου μονο...Ο Μπεγκιτς και ο Σλοκαρ γιατι εχουν τρια φαουλ?Οργιασαν παλι οι γκρι?Παντως ας στματησει επιτελους αυτο το ανεκδοτο,σε καθε ματς να βγαζουν τους αντιπαλους ψηλους εκτος απ την αρχη κιολας...Ακομα και το λιγο που εχω δει,τα σφυριγματακια τους τα χουν παρει.Γι αυτο τους λατρευω


Απλα φθειρονται στην αμυνα απο τους καλυτερους Ισπανους
Zoys
QUOTE(pantaloni @ Sep 14 2011, 18:58 ) *
Απλα φθειρονται στην αμυνα απο τους καλυτερους Ισπανους

Ναι, κι εγώ δεν έχω προσέξει καθόλου εύνοια από τη διαιτησία στους Ισπανούς.
Vas
τελικά το τρίποντο στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου δεν μέτρησε??

8 πόντους μόνο στο 2ο δεκάλεπτο και οι 6 από τον Σμοντις... Περίπου για 5 λεπτά ήταν άποντοι.

Εντάξει, είναι λίγο πιο ευαίσθητοι στην σλοβενικη άμυνα οι διαιτητές αλλά όχι τραγικά σήμερα... Απλώς θα γούσταρα μια φορά να ρίξουν και κανα Τ όταν γκρινιάζουν οι Ισπανοι....
pantaloni
Ενταξει οι ανθρωποι ειναι απαραδεκτοι δεν εχουν δειξει ακομα το ριπλει και ο αλλος ποου μεταδιδει ειναι σα να ψοφαει οσο περναει η ωρα shot.gif
thrylos7
3 φάουλ ο Μπέγκιτς, τέρμα η ιστορία...

Όπως και με τη Γαλλία πάντως, οι Ισπανοί ήταν λίγο νυσταγμένοι στο πρώτο (καλά σήμερα παραήταν) και μετά αφήνιασαν.. ίσως μάλιστα ο αδιάφορος Κολέ ν' αντιστάθηκε περισσότερο από τον Μπόζα.
natouralistis
55-22 επιμερους σκορ 2ου και 3ου 10λεπτου..τερμα η ιστορια.
thrylos7
...και 23-6 το διάστημα μέσα σ' αυτά τα δύο δεκάλεπτα που ο Μπέγκιτς ήταν εκτός παρκέ και το 21-25 έγινε 44-31. Κάπου εκεί ξεκίνησαν και ...οι μπόμπες.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.