Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The Best of the 00's
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Air Kef
Έχουμε 2013, σχεδόν 2014. Έχει συζητηθεί παντού, έχουν μπει σε βιντεοπαιχνίδια, έχουν γίνει θέμα οι καλύτερες 12αδες, των 90'ς, 80'ς, 70'ς κτλ.

Μου ήρθε χθες όμως ότι δεν εχω δει κάπου συζήτηση για τους Best of 00's, τα οποία έχουν τελείωσει πλέον, και είπα να φτιάξω μια 12άδα να τσακωθούμε λίγο και να καταλήξουμε. Κριτήριο για παίκτες που έχουν παίξει και λάμψει πολύ σε παραπάνω από μία δεκαετίες, είναι το πότε ήταν που θεωρήθηκαν στο pick της καριέρας τους και αυτό το πικ είναι υψηλότερο από άλλων, ή κατέκτησαν κάποιον ομαδικό ή ατομικό τίτλο. Είναι όλοι από το μυαλό μου, οπότε πιθανώς έχω ξεχάσει και 1-2 που θα έπρεπε να είναι εδώ μέσα.


Point Guards
Jason Kidd
Steve Nash
Allen Iverson

Shooting Guards
Kobe Bryant
Dwayne Wade

Small Forwards
Tracy McGrady
Paul Pierce

Power Forwards
Tim Duncan
Kevin Garnet
Dirk Nowitzki

Centers
Shaquille O'neal
Rasheed Wallace



Σχόλια:
- Επιλαχόντες που έμειναν έξω: Ming Yao, Billups, Tony Parker, Ray Allen, Vince Carter, Amare Stoudemire.

- Eίναι προφανές ότι ο Λεμπρόν για μένα ανήκει στους 10's. Παρόλο που μπήκε στην λίγκα το 2003, παρόλο που για πολλούς είναι ο κορυφαίος από το 2008 ή 09, ο Λεμπρόν της τελευταίας 2ετίας αφήνε οποιονδήποτε άλλον (Λεμπρόν) πολύ πίσω. '12 και '13 οι δύο τίτλοι του, και με καθολική σιγουριά ο καλύτερος παίκτης του κοσμου τα τελευταία δύο χρόνια.

- Επίσης είναι προφανές ότι ο Melo δεν (με) έχει πείσει ακόμα ότι είναι κάτι παραπάνω απο τοπ σκόρερ, έχει ακόμα 3-4 χρόνια να μας πείσει ότι ανήκει στους 10'ς.

- Ο Wade μπαίνει εδώ γιατί πήρε κούπα και MVP το 2006 μένοντας στους τοπ παίκτες της λίγκας μέχρι και το '10.

- 90% σίγουροι για 10'ς: Chris Paul, Lebron, Durant, Love, Dwight.
sacarame
Έτσι όπως το γραψες νόμιζα θα πούμε για 2κ14 και πόσα πρωταθλήματα έχει σηκώσει ο καθένας στο My player... smiley.gif
Air Kef
Πως σου φαίνεται τωρα; Ε; Ε;
sacarame
QUOTE(Air Kef @ Dec 18 2013, 14:40 ) *
Πως σου φαίνεται τωρα; Ε; Ε;


SG3ptshooter
Για αρχή 5x5=25, που είναι το διπλό του 12 που ζητά ο -πάντα σκληρός- Kef και δώρο ένας λόγω γιορτών. Προσωπική ψήφος, όσο κι αν λοξοκοιτάει προς τους αριθμούς:
Nash, Kidd, Paul, Parker, Billups
Bryant, Αllen, Roy, Redd, Ginobili
McGrady, Pierce, Stojakovic, Mashburn, Anthony
Wallace, Duncan(σκεφτόμουν το 4 ή 5), Garnett, Nowitzki, Webber
Wallace, Shaq, Yao, Mourning, Dwight
duncan21
QUOTE (SG3ptshooter @ Dec 18 2013, 15:13 ) *
Nash, Kidd, Paul, Parker, Billups
Bryant, Αllen, Roy, Redd J.Johnson, Ginobili
McGrady, Pierce, Stojakovic, Mashburn Marion, Anthony
Wallace, Duncan(σκεφτόμουν το 4 ή 5), Garnett, Nowitzki, Webber
Wallace, Shaq, Yao, Mourning P.Gasol, Dwight

Θέλω να πετάξω και μια cult oμάδα,ανοίξτε ένα αντίστοιχο thread παρακαλώ.
j-kidd13
Ωραιο τοπικ...
Mε μια προχειρη σκεψη για τους αγαπημενους μου της περασμενης δεκαετιας...
Pg's:Κidd,Iverson,Marbury(Arenas)
Sg's:Bryant,Carter
Sf's:McGrady,Pierce(Lewis)
Pf's:Nowitzki,Webber,Duncan,Garnett
C's:Shaq

Melo,Paul,Dwight κλπ τους λογιζω πιο πολυ late 00's και κυριως 10's γι αυτο και δεν τους υπολογισα.Λεμπρον Τζειμς δεν εχει θεση εδω....tongue.gif

QUOTE(duncan21 @ Dec 18 2013, 15:40 ) *
Θέλω να πετάξω και μια cult oμάδα,ανοίξτε ένα αντίστοιχο thread παρακαλώ.


Nαι ρε Τζον....Ειδικα η περιοδος των 90's εχει αφθονο υλικο....
phoenix_93
Και εμένα μου την σπάει ο Γκασόλ αλλά κάπου χωράει και αυτός.
geo82
Pg- Kidd, Iverson
Sg- Bryant, Wade,Carter
Sf- McGrady, Pierce
Pf- Garnett, Webber και φυσικά Rasheeeeed!
C- the one and only Shaq Diesel!
Air Kef
O Gasol δεν χωράει πουθενά, δεν νομίζω ότι θεωρούταν ποτέ ως έστω τοπ 5 4αρο-5αρι.
Magnus92
Point Guards

Jason Kidd
Steve Nash



Shooting Guards

Allen Iverson
Kobe Bryant
Tracy McGrady


Small Forwards

Peja Stojakovic
Paul Pierce


Power Forwards

Chris Webber
Kevin Garnet
Dirk Nowitzki


Centers

Shaquille O'neal
Tim Duncan
Rated: (en)joy
QUOTE (Air Kef @ Dec 18 2013, 13:04 ) *
Έχουμε 2013, σχεδόν 2014. Έχει συζητηθεί παντού, έχουν μπει σε βιντεοπαιχνίδια, έχουν γίνει θέμα οι καλύτερες 12αδες, των 90'ς, 80'ς, 70'ς κτλ.
Μου ήρθε χθες όμως ότι δεν εχω δει κάπου συζήτηση για τους Best of 00's, τα οποία έχουν τελείωσει πλέον, και είπα να φτιάξω μια 12άδα να τσακωθούμε λίγο και να καταλήξουμε. Κριτήριο για παίκτες που έχουν παίξει και λάμψει πολύ σε παραπάνω από μία δεκαετίες, είναι το πότε ήταν που θεωρήθηκαν στο pick της καριέρας τους και αυτό το πικ είναι υψηλότερο από άλλων, ή κατέκτησαν κάποιον ομαδικό ή ατομικό τίτλο.

Ωραίο topic, μπράβο πολύ καλή ιδέα. Αφού άνοιξες το topic όμως διευκρίνισε μας, θέλεις να τοποθετηθούμε για τους καλύτερους ανά θέση των 00's κρίνοντας τους παίκτες αποκλειστικά μέσα στη δεκαετία ή να λάβουμε υπόψιν μας και σεζόν πριν/μετά αυτής;
Zephyr
PG- Steve Nash, Jason Kidd
SG- Kobe Bryant, Allen Iverson
SF- Tracy McGrady, Paul Pierce
PF- Kevin Garnett, Dirk Nowitzki
C- Shaquille O'Neal, Tim Duncan

ΥΓ. Για την δωδεκάδα, Dwane Wade και Vince Carter.
jasonick
PG: Jason Kidd, Steve Nash, Gilbert Arenas, Deron Williams, Baron Davis
SG: Tracy McGrady, Ray Allen, Vince Carter, Manu Ginobili, Michael Finley
SF: Paul Pierce, Peja Stojakovic, Shawn Marion
PF: Dirk Nowitzki, Kevin Garnett, Chris Webber, Elton Brand
C: Shaquille O Neal, Tim Duncan, Yao Ming

Υποκειμενικά πάντα, άξιοι αναφοράς επίσης οι διεγραμένοι που χάσαν στο νήμα την είσοδο στην 12άδα.
geo82
QUOTE (geo82 @ Dec 18 2013, 19:40 ) *
Pg- Kidd, Iverson
Sg- Bryant, Wade,Carter
Sf- McGrady, Pierce
Pf- Garnett, Webber και φυσικά Rasheeeeed!
C- the one and only Shaq Diesel και Duncan


Ήθελα να βάλω και τον Duncan στη θέση του σέντερ αλλά νόμιζα ότι δεν γινόταν. Αφού όμως βλέπω ότι τον τοποθέτησαν και άλλα παιδιά εκεί, συμπληρώνω τη δωδεκάδα μ' αυτόν.
Air Kef
QUOTE(Rated: (en)joy @ Dec 18 2013, 22:29 ) *
Ωραίο topic, μπράβο πολύ καλή ιδέα. Αφού άνοιξες το topic όμως διευκρίνισε μας, θέλεις να τοποθετηθούμε για τους καλύτερους ανά θέση των 00's κρίνοντας τους παίκτες αποκλειστικά μέσα στη δεκαετία ή να λάβουμε υπόψιν μας και σεζόν πριν/μετά αυτής;



Ιδανικά θα έλεγα την καλύτερη δυνατή 12άδα και όποιοι μένουν έξω λογο πολυκοσμιας στην θεση τους να αναφέρονται κάπως, όπως κάνουν πολλοί μέχρι τώρα δηλαδή!

@Magnus92: Kings Fan spotted! Όχι και Πέτζα τόσο ψηλά.

@jasonick: Θα ήθελα πολύ να δω επιχειρήματα που στηρίζουν την απουσία Κόμπι. smile.gif
jasonick
QUOTE(jasonick @ Dec 18 2013, 22:52 ) *
Υποκειμενικά πάντα


Προφανώς και έχει καπαρωμένη θέση βασικού, αν δεν ήμουν γραφικός αντί Κόμπις,
Magnus92
QUOTE(Air Kef @ Dec 19 2013, 17:09 ) *
@Magnus92: Kings Fan spotted! Όχι και Πέτζα τόσο ψηλά.



Εισαι προκατελημενος , εχει μπει απο πολλους ο Πετζα... tongue.gif


ειδικα στα πρωτα μισα 00's ηταν ο μεγαλυτερος "δολοφονος" της πιατσας... Απο 'και και περα πηρε την κατω βολτα, κυριως λογω τραυματισμων...
colonel gomelsky
PG: Nash, Iverson, Kidd
SG: Kobe, Carter
SF: Pierce, Melo
PF: Nowitzki, Garnett, Gasol
C: Shaq, Duncan
Boom Dizzle
Δε θα βαζα εδω Λεμπρον-Μελο-Πολ-Ντουαιτ κλπ.

PG :Nash,Kidd,Iverson
SG :Kobe,Wade(Carter-Allen)
SF :T-Mac,Pierce
PF :Duncan,Dirk,Garnett(Webber)
C :Shaq,Ben Wallace(Αμυντικαρα απο τς λιγες στα early '00s εως τα μεσα)
BasketZilla
Με κριτήριο κάποιος να έχει παίξει τουλάχιστον στις μισές σεζόν της δεκαετίας θα το ρίξω κάπως έτσι :

00s 1st All-NBA Team

PG Jason Kidd
760g - 14.0pts - 7.0reb - 9.2ast - 1.94stl - 40.2% fg
All-NBA Team (1st-4,2nd-1) , All-Defensive Team (1st-3,2nd-5)
SG Kobe Bryant
748g - 28.2pts - 5.9reb - 5.2ast - 1.67stl - 45.7% fg
MVP(1) , All-NBA Team (1st-7,2nd-2,3rd-1) , All-Defensive Team (1st-7,2nd-2) , Finals MVP(1) , 4 πρωταθλήματα
SF LeBron James
472g - 27.5pts - 7.0reb - 6.7ast - 1.76stl - 0.86blk - 47.1% fg
MVP(1) , All-NBA Team (1st-3,2nd-2) , All-Defensive Team (1st-1) και ειδικό βραβείο μεγαλύτερου περίγελου της δεκαετίας
PF Tim Duncan
767g - 21.4pts - 11.7reb - 3.3ast - 2.33blk - 50.4% fg
MVP(2) , All-NBA Team (1st-7,2nd-3) , All-Defensive Team (1st-7,2nd-3) , Finals MVP(2) , 3 πρωταθλήματα
C Shaquille O'Neal
662g - 23.1pts - 10.6reb - 2.7ast - 2.16blk - 58.5% fg
MVP(1) , All-NBA Team (1st-7,3rd-1) , All-Defensive Team (2nd-3) , Finals MVP(3) , 4 πρωταθλήματα

00s 2nd All-NBA Team

PG Steve Nash
753g - 16.2pts - 3.2reb - 9.1ast - 49.4% fg
MVP(2) , All-NBA Team (1st-3,2nd-1,3rd-2)
SG Dwyane Wade
394g - 25.2pts - 4.9reb - 6.7ast - 1.83stl - 0.96blk - 48.3% fg
All-NBA Team (1st-1,2nd-2,3rd-1) , All-Defensive Team (2nd-2) , Finals MVP(1) , 1 πρωτάθλημα
SF Tracy McGrady
671g - 24.4pts - 6.3reb - 5.2ast - 1.40stl - 0.92blk - 43.5% fg
All-NBA Team (1st-2,2nd-3,3rd-2)
PF Kevin Garnett
769g - 21.6pts - 12.1reb - 4.7ast - 1.35stl - 1.57blk - 49.9% fg
MVP(1) , All-NBA Team (1st-4,2nd-3,3rd-1) , All-Defensive Team (1st-8,2nd-2) , Αμυντικός της χρονιάς (1) , 1 πρωτάθλημα
C Ben Wallace
756g - 6.8pts - 11.2reb - 1.6ast - 1.41stl - 2.35blk - 46.7% fg
All-NBA Team (2nd-3,3rd-2) , All-Defensive Team (1st-5,2nd-1) , Αμυντικός της χρονιάς (4) , 1 πρωτάθλημα

Την δωδεκάδα μου θα συμπλήρωναν ο τρυπιοτσέπης Answer και ο μεγάλος Γερμανός.

Allen Iverson
682g - 28.1pts - 3.6reb - 6.2ast - 2.23stl - 42.4% fg
MVP(1) , All-NBA Team (1st-2,2nd-3,3rd-1)
Dirk Nowitzki
792g - 23.6pts - 8.9reb - 2.8ast - 0.94stl - 1.05blk - 47.4% fg
MVP(1) , All-NBA Team (1st-4,2nd-3,3rd-2)

Τα στατιστικά και οι ατομικές διακρίσεις αφορούν τις χρονιές 1999-2000 έως 2000-2009.
Quincy
Συμφωνώ με basketzilla, εκτός από την θέση του SF όπου θα διάλεγα Pierce και T-Mac over Lebron, αν και δεν είμαι σίγουρος ποιόν βάζω 1ο και ποιόν 2ο

Θα ήθελα πολύ να βάλω μέσα στην 12αδα τον λατρεμένο "καλό" wallace tongue.gif αλλά όταν οι άλλοι στην θέση του είναι οι Duncan, KG, και Dirk δεν νομίζω ότι χωράει.

Ενώ στην θέση του center πίσω από τον Shaq υπάρχει πραγματικό χάος, και μάλλον ο αμέσως καλύτερος ήταν ο Big Ben w00t.gif
aegeansheed
Βρήκα τους 22 καλύτερους. Κριτήριο η συμμετοχή τους στις σαιζόν που σημαίνουν 90's. Κι εξηγούμαι:
Ο Shaq είναι 14ος σε πόντους, 7ος σε ριμπάουντ, έχει 3 τσάμπς, το 7.4% των συνολικών MVP voting points και δύο Finals MVP. Συμπέρασμα: επηρέασε τα 2000's, άρα είναι δίκαιο να τον εμφανίζουμε εδώ. Ναι, είχε σημαντικά stats και παρουσία στα 90's, ας τον βάλουμε κι εκεί, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Οι καλύτεροι, κατά τη γνώμη μου, επιλεγμένοι σε κλάσεις 1, 2 και 3, ανάλογα με τη σειρά πειστικότητας που έφτιαξαν στο μυαλό μου, ζυγίζοντας τα παραδοτέα τους στην δεκαετία αυτή, ισάξιοι εκπρόσωποι των 2000s στα μάτια μου, άσχετα με τη σειρά που κατέληξα να τους επιλέξω.

2000s Best
Κλάση 1 - "Οι αναμφισβήτητοι"
Kobe Bryant
Tim Duncan
Dirk Nowitzki
LeBron James
Steve Nash
Shaquille O'Neal
Kevin Garnett
Allen Iverson

Κλάση 2 - "Αυτοί που δεν αφήνει έξω η πλειοψηφία απ' όσους ρωτήσεις, ούτε κι εγώ"
Paul Pierce
Chris Webber
Tracy McGrady
Ben Wallace
Ray Allen
Chauncey Billups
Jason Kidd
Dwayne Wade

Κλάση 3 - "Οι αγαπημένοι, η fan base των 2000s, που δε γίνεται να λησμονηθούν"
Manu Ginobili
Rasheed Wallace
Andre Miller
Shawn Marion
Tony Parker
Vince Carter

* Εύφημος μνεία στους παρακάτω, ως σημαντικά parts των 2000s από άποψη memories making:
Antawn Jamison, Rip Hamilton, Peja Stojakovic, Pau Gasol, Jermaine O'Neal

Data Used:
* 2000-01 έως 2009-10 RS Totals
* 2000-01 έως 2009-10 PF Totals
* MVPs Voting Points 10ετίας
* NBA Finals apperances, Finals MVPs 10ετίας
* Qualitative characteristics
Rated: (en)joy
Θα παραβλέψω οποιεσδήποτε προσωπικές συμπάθειες έχω και θα επιλέξω μια δωδεκάδα αποτελούμενη απ’ τους -κατά την γνώμη μου- 2 καλύτερους ανά θέση plus τους 2 καλύτερους ανεξαρτήτου θέσης που δεν μπήκαν στη 10άδα. Το κριτήριο μου είναι οι 10 σεζόν απ’το 2000 έως το 2009 και μόνο αυτές αφού άλλωστε μιλάμε για τους καλύτερους ανά θέση των 00's και όχι ποιον θεωρούμε καλύτερο παίκτη στο σύνολο της καριέρας του.

pg: Nash, Kidd, Iverson
-από τις πιο δύσκολες επιλογές η πρώτη θέση στον άσσο, πάνω στο νήμα προτίμησα τον Καναδό.

sg: Bryant, Wade

sf: James, McGrady

pf: Duncan, Garnett, Novitzki

c: O’Neal, Ben Wallace (αν δεν ήταν τόσο soft center ο Μing θα έδινα την δεύτερη θέση σ'αυτόν)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.