Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προετοιμασία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
ComingUpRoses
Χαίρεται στο φόρουμ bball.gif

Πριν 3 χρονιά για πολλούς λόγους , περισσότερο χαζούς , λίγο η κούραση , λίγο η ξενέρα μετα την συμμετοχη με δύο ομάδες (ακαδημία και αντρική) που ενώ στη μία ήμουν βασικός στην άλλη έπαιζα 1 με 2 λεπτά σχεδόν με τα ίδια άτομα , λίγο η απόσταση πηγιανε έλα να πάω προπόνηση , λίγο το διάβασμα , λίγο ο καυγάς με το προπονητή κατέληξα στο να φύγω απο την ομάδα που αγωνιζόμουν και παρά κάποιες άλλες προτάσεις να μην συνεχίσω . Χαζό μυαλό 16χρονου...

Επειδή λοιπόν τώρα στα 19 θα φύγω φοιτητής και επειδή το άθλημα ακόμα με καίει , έχω σκεφτεί απο του χρόνου να βρω ομάδα στην καινούρια πόλη που θα σπουδάσω , και επιτέλους να ξανα μπω σε μία ευθεία . Μπασκετ όλα αυτα τα χρόνια έπαιζα ,αλλά όχι εντατικά .. Περιστασιακά , είτε μόνος , είτε με φίλους...

Παρ'όλα αυτά επειδή όλα έχουν αλλάξει απο τότε που έδωσα το τελευταίο επίσημο παιχνίδι , πρέπει να δουλέψω σε άλλα πράγματα στο σώμα μου ...

Ας δώσω μερικά πραδείγματα ..
Στα 16 μου , όντας 1.88 και 74 κιλα (ΝΑΙ 74!!!!!) , είχα κατασταλάξει σε συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού . Το σουτ μου ήταν φοβερό , είτε εν κινήση είτε στατικός και ήταν το σημείο που με κρατούσε και μπορούσα να συνεχίζω να παίζω στο επίπεδο που έπαιζα (Δεν θα ξεχάσω άλλωστε τον τελευταίο μου αγώνα με 5/6 τρίποντα 69.gif ) . Γι κάποιο λόγο δεν τα πήγαινα καλά με τις διεισδύσεις , επειδή φοβόμουν , παρ'όλο που η τεχνική μου είναι άψογη , ενώ αμυντικά την πάλευα και δεν την πάλευα , μέτριος! Αθλητικός δεν ήμουν , αλλά είχα αίσθηση του χώρου και αυτό μου έδινε αβανταζ .. Θέλω να καταλήξω πως ήμουν ένα παιδί σχετικά ψηλό αλλά πολύ αδύνατο , με πολύ καλό σουτ και τεχνική στην ντρίμπλα, μέτρια άμυνα , κακές διεισδύσεις , καθόλου αθλητικός .

Από τα 16 μέχρι τα 19 μεσολάβησαν 3 εφηβικά χρόνια . Δυστυχώς , απο τα 15 μέχρι τα 16 έκανα μιά θεραπεία για την ακμή η οποία επηρέασε τον μεταβολισμό με αποτέλεσμα να μην προσθέσω άλλο ύψος . Το σώμα μου όμως άντρεψε . Ποια είμαι στα 84 κιλά , πολύ πιο δυνατός . Το σουτ με το πέρασμα των χρόνων καταστράφηκε ( sad.gif ) , παρ'όλα αυτά η τεχνική έχει βελτιωθεί μιας και οι παλάμες μου μεγάλωσαν λιγάκι και γενικά αισθάνομια πιο άνετα , το νιώθω ! Το κομπλεξ με τις διεισδύσεις έχει χαθεί ...

Για να μην κουράζω , θέλω τώρα μεσα στον καλοκαίρι να φτιάξω την φυσική μου κατάσταση και μετά το σουτ . Το σουτ είναι γνωστό πως θα το φτιάξω , θα το λιώσω όπως το έλιωσα κάποτε , δεν μπορεί θα το βρω το χέρι μου γρήγορα icon_drunk.gif .

Για φυσική κατάσταση όμως τι να κάνω ? Θέλω να την βελτιώσω όσο το δυνατόν περισσότερο (αν σκεφτείτε πως μεσολάβησε και 3η λυκείου με πολύ διάβασμα και πολύ καθησιό ) ε είναι σε πολύ κακα επίπεδα . Και επειδή στο μυαλό μου θεωρώ πως ένας καλός αμυντικός επιβάλεται να έχει καλή φυσική κατάσταση και πως με την φυσική κατάσταση παράλληλα γίνεσαι και πιο αθλητικός , θέλω αυτούς τους δύο μήνες να δουλέψω πάνω της .

Κολύμπι ή τρέξιμο? Μήπως και τα δύο , το ένα πρωί το άλλο απόγευμα? Αν ναι , πόση ώρα? Μέχρι εξάντλησης και καθημερινά? Μήπως να αρχίσω να κοπανιέμαι στα καμικάζι στο γήπεδο? Για πείτε!
mpek
QUOTE (ComingUpRoses @ Jul 30 2015, 16:54 ) *
Χαίρεται στο φόρουμ bball.gif

Πριν 3 χρονιά για πολλούς λόγους , περισσότερο χαζούς , λίγο η κούραση , λίγο η ξενέρα μετα την συμμετοχη με δύο ομάδες (ακαδημία και αντρική) που ενώ στη μία ήμουν βασικός στην άλλη έπαιζα 1 με 2 λεπτά σχεδόν με τα ίδια άτομα , λίγο η απόσταση πηγιανε έλα να πάω προπόνηση , λίγο το διάβασμα , λίγο ο καυγάς με το προπονητή κατέληξα στο να φύγω απο την ομάδα που αγωνιζόμουν και παρά κάποιες άλλες προτάσεις να μην συνεχίσω . Χαζό μυαλό 16χρονου...

Επειδή λοιπόν τώρα στα 19 θα φύγω φοιτητής και επειδή το άθλημα ακόμα με καίει , έχω σκεφτεί απο του χρόνου να βρω ομάδα στην καινούρια πόλη που θα σπουδάσω , και επιτέλους να ξανα μπω σε μία ευθεία . Μπασκετ όλα αυτα τα χρόνια έπαιζα ,αλλά όχι εντατικά .. Περιστασιακά , είτε μόνος , είτε με φίλους...

Παρ'όλα αυτά επειδή όλα έχουν αλλάξει απο τότε που έδωσα το τελευταίο επίσημο παιχνίδι , πρέπει να δουλέψω σε άλλα πράγματα στο σώμα μου ...

Ας δώσω μερικά πραδείγματα ..
Στα 16 μου , όντας 1.88 και 74 κιλα (ΝΑΙ 74!!!!!) , είχα κατασταλάξει σε συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού . Το σουτ μου ήταν φοβερό , είτε εν κινήση είτε στατικός και ήταν το σημείο που με κρατούσε και μπορούσα να συνεχίζω να παίζω στο επίπεδο που έπαιζα (Δεν θα ξεχάσω άλλωστε τον τελευταίο μου αγώνα με 5/6 τρίποντα 69.gif ) . Γι κάποιο λόγο δεν τα πήγαινα καλά με τις διεισδύσεις , επειδή φοβόμουν , παρ'όλο που η τεχνική μου είναι άψογη , ενώ αμυντικά την πάλευα και δεν την πάλευα , μέτριος! Αθλητικός δεν ήμουν , αλλά είχα αίσθηση του χώρου και αυτό μου έδινε αβανταζ .. Θέλω να καταλήξω πως ήμουν ένα παιδί σχετικά ψηλό αλλά πολύ αδύνατο , με πολύ καλό σουτ και τεχνική στην ντρίμπλα, μέτρια άμυνα , κακές διεισδύσεις , καθόλου αθλητικός .

Από τα 16 μέχρι τα 19 μεσολάβησαν 3 εφηβικά χρόνια . Δυστυχώς , απο τα 15 μέχρι τα 16 έκανα μιά θεραπεία για την ακμή η οποία επηρέασε τον μεταβολισμό με αποτέλεσμα να μην προσθέσω άλλο ύψος . Το σώμα μου όμως άντρεψε . Ποια είμαι στα 84 κιλά , πολύ πιο δυνατός . Το σουτ με το πέρασμα των χρόνων καταστράφηκε ( sad.gif ) , παρ'όλα αυτά η τεχνική έχει βελτιωθεί μιας και οι παλάμες μου μεγάλωσαν λιγάκι και γενικά αισθάνομια πιο άνετα , το νιώθω ! Το κομπλεξ με τις διεισδύσεις έχει χαθεί ...

Για να μην κουράζω , θέλω τώρα μεσα στον καλοκαίρι να φτιάξω την φυσική μου κατάσταση και μετά το σουτ . Το σουτ είναι γνωστό πως θα το φτιάξω , θα το λιώσω όπως το έλιωσα κάποτε , δεν μπορεί θα το βρω το χέρι μου γρήγορα icon_drunk.gif .

Για φυσική κατάσταση όμως τι να κάνω ? Θέλω να την βελτιώσω όσο το δυνατόν περισσότερο (αν σκεφτείτε πως μεσολάβησε και 3η λυκείου με πολύ διάβασμα και πολύ καθησιό ) ε είναι σε πολύ κακα επίπεδα . Και επειδή στο μυαλό μου θεωρώ πως ένας καλός αμυντικός επιβάλεται να έχει καλή φυσική κατάσταση και πως με την φυσική κατάσταση παράλληλα γίνεσαι και πιο αθλητικός , θέλω αυτούς τους δύο μήνες να δουλέψω πάνω της .

Κολύμπι ή τρέξιμο? Μήπως και τα δύο , το ένα πρωί το άλλο απόγευμα? Αν ναι , πόση ώρα? Μέχρι εξάντλησης και καθημερινά? Μήπως να αρχίσω να κοπανιέμαι στα καμικάζι στο γήπεδο? Για πείτε!

Μια χαρά σε βρίσκω ! Θα σου πω τι γνώμη μου μετά από δεκαετίες εμπειρίας σε αυτό το κωλοάθλημα, χωρίς να είμαι προπονητής: Ξεκαθαρίζεις στο μυαλό σου ότι δεν θα παιξεις ψηλά, το οποίο είναι πλεονέκτημα. Ξεχωρίζεις τα συστατικά του μπάσκετ: δύναμη, τεχνική, ευκινησία, ΦΚ. Δύναμη: Επάνω από τη μέση η άσκηση είναι μία: Μονόζυγο + συμπληρωματικά push ups (ή πάγκος εφόσον έχεις πρόσβαση σε γυμναστήριο). Κάτω από τη μέση: Βαθιά καθίσματα και dead lifts. Κορμος: planks, άρσεις ποδιών σε μονόζυογο ή ab rolls. Τεχνική εκτέλεσης όλων των παραπάνω βρίσκεις στο ίντερνετ, προσοχή στην τεχνικη: Τα βάρη δεν είναι παιχνίδια. Δεν είναι ασκήσεις για να γίνεις λεμπρον τζέιμς, είναι όμως ένας κύκλος αποτελεσματικός που μπορείς να ακολουθήσεις μέχρι τα γεράματα σου. Δες επίσης www.stack.com.
Tεχνική: Το μπάσκετ δεν είναι επιστήμη, ειδικά στα 19 σου. Πολλά σουτ (αν μπορείς 1000 ημερησίως) + πολύ άμυνα. Τελείωσες (εύκολο ακούγεται ε?) ...
Ευκινησία: Λίγα κιλά, hip mobility (ψάξε στο ίντερνετ ντε) + διατάσεις. Υγεία για μια ζωή.
ΦΚ: Εδώ είναι τα δύσκολα. ΦΚ για μπάσκετ που σημαίνει καμικάζια + ανεβοκατέβασμα στις σκάλες με ό,τι αυτά συνεπάγονται για τα γόνατα (κυρίως οι αλλαγές κατεύθυνσης, όχι τόσο οι σκάλες) ή ΦΚ υγείας που σημαίνει 6-7 χλμ με σταθερό ρυθμό και αυξητική τάση ? Στα 19 σου θα πρότεινα το πρώτο αλλά σιγά σιγά να προσανατολίζεσαι στο δεύτερο. Ψάξε στο ίντερνετ για basketball conditioning και θα βρεις άπειρα προγράμματα.
Θα πρότεινα να θυμάσαι ότι το μπάσκετ δεν είναι το παν. Όσο περνούν τα χρόνια τα κόκκαλα σου θα σε κρατούν ενήμερο. Το σημαντικο είναι να γυμνάζεσαι μέχρι τα βαθιά γεράματα. Καλή επιτυχία και κυρίως διασκέδαση.
ComingUpRoses
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Είναι προφανές πως το μπασκετ δεν το βλέπω καν επαγγελματικά , τα όνειρα μου έχουν όλα εξφανιστεί απο τα 16 όπου και σταμάτησα . Θέλω να τα κάνω όλα αυτά καθαρά απο τρέλα και απωθημένο! Τώρα προτρέχουν οι σπουδές.

Δυστυχώς για τρέξιμο δεν έχω αξιοθεί ακόμα να πάω , δεν το γουστάρω και δεν με γουστάρει , ότι κάνω το κάνω με κολύμπι στη θάλασσα .. Παρ'όλα αυτά τα απογεύματα στο ανοιχτό γήπεδο , κάνω αρκετά σπριντάκια , καμικαζι , ασκήσεις σε όλο το μήκος του γηπέδου με μπάλα κτλπ , ενώ έχω συνδιάσει ένα "πρόγραμμα" που διάβασα εδώ , αν το λέω καλά "εντεκάρια" ? ή αν δεν υπάρχει καν και ήταν επινόηση μέλους , τότε θα το ονομάσω εγώ εντεκάρια γιατί ήταν υπέροχο και αρκετά αποδωτικό .
Του πρόσθεσα και λίγο ταχύτητες και το έκανα μπόμπα και φουλ εξουθενωτικο! Ουσιαστικά κρατάς μία θέση (πχ High post) και σουτάρεις συνέχεια απο εκέι , κάθε φορά που ευστοχείς παίρνεις +1 , ενώ όταν αστοχείς παίρνεις -2 ! Στόχος είναι να φτάσεις στο 11 και να προχωρήσεις σε άλλη θέση ή να φτάσεις στο -11 , να χάσεις, και να συνεχίσεις εξίσου . Σε όλο αυτό πρόσθεσα ρυθμο και ταχύτητες απο τη θέση μέχρι το ριμπάουντ και πίσω , δίνοντας συνεχόμενη ένταση , αλλά και δυσκολία στο όλο προγραμμα , μιας και όσο περισσότερη ώρα περνάω , τόσο μεγαλύτερη είναι η κούραση και δυσκολότερα τα σουτ !
SteveNashidis
Εγώ είχα πει για τα εντεκάρια (ωραία ονομασία by the way) αλλά αυτή η άσκηση γίνεται με ένα φίλο να σου πασάρει τη μπάλα , αλλιώς γίνεται πολύ κουραστική και χάνεις το feeling από συγκεκριμένο σημείο. Mόνος σου μπορείς να δοκιμάσεις με μικρότερο σκορ.

Επίσης να παίρνεις σουτ , που θεωρητικά θα έπαιρνες στον αγώνα . Τι εννοώ ; Βάλε κώνους ή σημάδια στο γήπεδο που θεωρητικά είναι οι αμυντικοί και κάνε σουτ/διείσδυση ή διάφορες τρίπλες( βάζοντας πάλι έναν αριθμό στόχο για τα εύστοχα) , για να σου έρθει φυσικά στο παιχνίδι η ίδια κίνηση.

Τέλος, θα σου πρότεινα να δεις τις πλειομετρικές ασκήσεις που βοηθάς χωρίς βάρη το ίδιο σου το σώμα. Μιας και πας στην παραλία δοκίμασε το τρέξιμο στην άμμο. Για το δίλημμα κολύμπι/ τρέξιμο αυτό το άρθρο θα σου δώσει μια ιδέα smile.gif http://www.runningnews.gr/item.php?id=15041

QUOTE
20 λεπτά τρέξιμο , 20 λεπτά άσκηση δύναμης , 20 λεπτά κολύμπι.....
Air Kef
Σκοινάκι-αλα-Ρόκι για όλα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.