Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Maccabi Electra vs Real Madrid
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Final 4 Barcelona 2011
Anaz
Maccabi Electra vs. Real Madrid
Παρασκευη 6 Μαίου, 22:00
O δευτερος ημιτελικος μεταξυ των δυο ομαδων.
Σχολια, Προβλεψεις κι αναλυσεις εδω..
saou
Εγώ ψήφισα Ρεάλ. Για μένα, στα ματς που την είδα φέτος, (2-3 με το Μεσίνα και κάπου τοσα με τον αντικαταστάτη του) είναι ίσως η πιο γεμάτη ομάδα στην Ευρώπη από άποψη ρόστερ.

Δεν έχει τον αδιαφιλονίκητο ηγέτη, ούτε τον παίκτη που κάνει την τεράστια χρονιά αλλά έχει σχεδόν τα πάντα: πολλούς περιφερειακούς, σουτέρ, άφθονα κορμιά κάτω από τη ρακέτα (αναλώσιμους και μη) , αξιόλογους forward, παίζει μπόλικο ξύλο στην άμυνα... Για αρκετό καιρό με το Μεσίνα στον πάγκο της παρουσίαζε τρομερές μεταπτώσεις και γι αυτό δεν τρόμαζε κανέναν. Παρόλα αυτά δε γίνεται να παραβλέψουμε ότι πέρασε πρώτη 'αέρα' από δύσκολο όμιλο στο τοπ 16 (Σιένα, Εφές, Παρτιζάν).

Οι Εβραίοι μου φαίνονται γενικά κάπως light, και με τα αμερικανάκια στο τιμόνι τους κάπως όσα πάνε κι όσα έρθουν. Δεν ξέρω με τον τραυματισμό του Πέρκινς πως θα αντιδράσουν και τι καινούργιες ισορροπίες θα βρεθούν στο παιχνίδι τους.
Tέλος για να πω και τη μικρή κακιούλα μου, χωρίς ωστόσο να είναι αβάσιμη, ομάδα που βασίζει πολλά στο Σοφοκλή σε τέτοια παιχνίδια τζογάρει αρκετά...
rchos
QUOTE(saou @ Apr 26 2011, 20:20 ) *
Εγώ ψήφισα Ρεάλ. Για μένα, στα ματς που την είδα φέτος, (2-3 με το Μεσίνα και κάπου τοσα με τον αντικαταστάτη του) είναι ίσως η πιο γεμάτη ομάδα στην Ευρώπη από άποψη ρόστερ.

Δεν έχει τον αδιαφιλονίκητο ηγέτη, ούτε τον παίκτη που κάνει την τεράστια χρονιά αλλά έχει σχεδόν τα πάντα: πολλούς περιφερειακούς, σουτέρ, άφθονα κορμιά κάτω από τη ρακέτα (αναλώσιμους και μη) , αξιόλογους forward, παίζει μπόλικο ξύλο στην άμυνα... Για αρκετό καιρό με το Μεσίνα στον πάγκο της παρουσίαζε τρομερές μεταπτώσεις και γι αυτό δεν τρόμαζε κανέναν. Παρόλα αυτά δε γίνεται να παραβλέψουμε ότι πέρασε πρώτη 'αέρα' από δύσκολο όμιλο στο τοπ 16 (Σιένα, Εφές, Παρτιζάν).

Οι Εβραίοι μου φαίνονται γενικά κάπως light, και με τα αμερικανάκια στο τιμόνι τους κάπως όσα πάνε κι όσα έρθουν. Δεν ξέρω με τον τραυματισμό του Πέρκινς πως θα αντιδράσουν και τι καινούργιες ισορροπίες θα βρεθούν στο παιχνίδι τους.
Tέλος για να πω και τη μικρή κακιούλα μου, χωρίς ωστόσο να είναι αβάσιμη, ομάδα που βασίζει πολλά στο Σοφοκλή σε τέτοια παιχνίδια τζογάρει αρκετά...


δεν ξερω τι να περιμενω απο αυτη τη ρεαλ.
δεν μπορω να την ψυχολογισω καθολου.
θεωρω οτι η μακαμπι αν ειναι σε καλη βραδυα 1-2 αστερια της μπορει να ειναι η νικητρια.
θεωρω οτι και τον παναθηναικο τον συμφερει να περασει η μακαμπι.
ειναι ζευγαρι χωρις φαβορι παντως για μενα.
saou
QUOTE
δεν ξερω τι να περιμενω απο αυτη τη ρεαλ.
δεν μπορω να την ψυχολογισω καθολου.


Ισχύει και αυτό που λες. Απλά η Ρεάλ πλησιάζει πολυ περισσότερο στο στυλ μπάσκετ που συνήθως επικρατεί σε αυτές τις αναμετρήσεις, δηλαδή στο physical game στα όρια του φάουλ. Τους Εβραίους δεν τους έχω τόσο ικανούς για 'ταυρομαχίες'.

Just my 2 cents.
baskethood
QUOTE (saou @ Apr 26 2011, 20:20 ) *
Tέλος για να πω και τη μικρή κακιούλα μου, χωρίς ωστόσο να είναι αβάσιμη, ομάδα που βασίζει πολλά στο Σοφοκλή σε τέτοια παιχνίδια τζογάρει αρκετά...

Η "κακιουλα"σου δεν ειναι καθολου αβασιμη,οσο ταλεντο και αν εχει,εχει πολλες αδυναμιες και μπασκετικες αλλα και πνευματικες που δεν επιτρεπουν σε μεγαλες ομαδες να στηριχτουν πανω του.
Μακαρι να τις βελτιωσει,να φτασει σε τοπ επιπεδο και εδω ειμαστε να του δωσουμε τα ευσημα.

ΥΓ.Σορρυ για το οφ τοπικ
rchos
QUOTE(saou @ Apr 26 2011, 20:33 ) *
Ισχύει και αυτό που λες. Απλά η Ρεάλ πλησιάζει πολυ περισσότερο στο στυλ μπάσκετ που συνήθως επικρατεί σε αυτές τις αναμετρήσεις, δηλαδή στο physical game στα όρια του φάουλ. Τους Εβραίους δεν τους έχω τόσο ικανούς για 'ταυρομαχίες'.

Just my 2 cents.


ισχυει αυτο απλα εχω παντα στο μυαλο μου την μακαμπι toy 2008.
η οποια ουτε τοτε επαιζε δυνατα οσο θυμαμαι και ομως εφτασε τελικο απο το πουθενα...

γενικα μου μυριζει πολυ αντιστοιχο σεναριο με παναθηναικο στον τελικο αντι για τσσκα.
SG3ptshooter
Για τη Ρεάλ έχω πάγια άποψη όλη τη σεζόν τι θα πάρει.. Μόνο εν όψει του Κόπα ντελ Ρέι πίστεψα ότι θα μπορέσει να κλέψει τον τελικό από τη Μπαρτσελόνα που θα ντεφορμαριζόταν, αλλά βιάστηκα να την ντεφορμάρω..

Έχει φτάσει κοντά στην πρώτη θέση αλλά δεν θα την πάρει κι ούτε θα πάρει το πρωτάθλημα αν δεν αλλάξει ριζικά κάτι, έχει φτάσει στον τελικό του κυπέλλου αλλά δεν το πήρε, έτσι έφτασε και στο φάιναλ φορ απέναντι σε μια ομάδα που την ήξερε και ήδη είχε κάνει την υπέρβασή της για φέτος και δε θα το πάρει.. Το ματς αυτό ίσως να το πάρει, αλλά το τρόπαιο πολύ δύσκολα.

Πιστεύω ότι αν ο Φίσερ ελέγξει το Σόφο μπορεί και να πάει τελικό. Αλλά δε βλέπω πως θα πετύχει το όποιο πλάνο αντιμετώπισης του Πάργκο. Καλά που λείπει ο Πέρκινς..
rchos
απλα πλεον το φαιναλ 4 δεν εχει καποια ομαδα μεγαθηριο.
η ρεαλ μπορει να νικησει την μακαμπι και να παρει και τον τελικο νομιζω.
χωρις να ειναι φυσικα φαβορι.
το τοπικ ειναι για τον ημιτελικο βεβαια.

εγω ψηφισα μακαμπι αν δεν το πα αλλα το λεω με ποσοστα 51-49 η κατι τετοιο.
Ginobili
QUOTE(saou @ Apr 26 2011, 18:33 ) *
Ισχύει και αυτό που λες. Απλά η Ρεάλ πλησιάζει πολυ περισσότερο στο στυλ μπάσκετ που συνήθως επικρατεί σε αυτές τις αναμετρήσεις, δηλαδή στο physical game στα όρια του φάουλ. Τους Εβραίους δεν τους έχω τόσο ικανούς για 'ταυρομαχίες'.

Just my 2 cents.

Συμφωνώ απόλυτα,γιαυτό κι εγώ ψήφισα Ρεάλ.Πολλά δυνατά κορμιά στην ρακέτα,λιγότερο ταλαντούχα από αυτά της Μπάρτσα αλλά πιο τσαμπουκαλεμένοι,και μεγάλο βάθος και στην περιφέρεια.Σε ενδεχόμενο τελικό με τον ΠΑΟ...θα δούμε τρομερό τελικό,τρομερό πάθος,"ξύλο",σκληρές άμυνες....
Ο ΠΑΟ βέβαια λόγω Ζοτς και μεγαλύτερης εμπειρίας από τέτοια παιχνίδια θα είναι το φαβορί,ωστόσο παρά το μέγεθος της φανέλας αυτό θα είναι κάτι που θα βολεύει την Ρεάλ.

Υ.Γ Εννοείται ότι ο ΠΑΟ ματσάρει καλύτερα με την Μακάμπι.Απλά το θετικό με την Ρεάλ θα είναι ότι θα έχει μεγαλύτερη υποστήριξη από την κερκίδα.
Anaz
Ενταξει το ματς δεν εχει φαβορι και δεν χωρα πολλα προγνωστικα.. Eγω ψηφισα Μακαμπι. Σιγουρα ειναι μια ομαδα που τζογαρει παρα πολυ, οχι μονο με τον Σοφο αλλα και με τους Αμερικανους στους οποιους βασιζεται, ομως θεωρω οτι διαθετει μεγαλυτερο ταλεντο, δεσιμο, και καλυτερο κοουτς. Επιπλεον εγω βλέπω οτι διαθετει εξισου μεγαλο βαθος σε ολες τις θεσεις. Ενω διαθετει και παιχτες που δημιουργουν πονοκεφαλο η αντιμετωπιση τους -Παργκο,Σοφο-, κατι που δεν βλεπω τοσο στην Ρεαλ. Αν επαιζε κι ο Περκινς θα της εδινα μεγαλυτερο πλεονεκτημα. Πολυ μεγαλη απωλεια γιατι ηταν ενας παιχτης που τον τελευταιο καιρο εδειχνε φορμαρισμενος και καλα δεμενος με το συνολο προσφεροντας σε παρα πολλους τομεις. Αμυνα, δημιουργια, ταχύτητα, σκοραρισμα.. Τωρα αναγκαστικα πεφτει μεγαλυτερο βαρος στον Παργκο. Εχω περιεργεια παντως να δω τι θα κανει κι Ειντσον σε αυτο το final four. Πρεπει να παρει περισσοτερες πρωτοβουλιες νομιζω. Αν δεν τα παει ουτε τωρα καλα, νομιζω θα του κολλησει η σταμπα του παιχτη που προς το τελος της σαιζον στα δυσκολα, εξαφανιζεται..
il postino
διαλεγω ρεαλ!!!

οπως ειπε και ο saou, το στυλ της αρμοζει σε τετοια ματς!

η μακαμπι ειναι ανωτερη αγωνιστικα και ποιοτικα αλλα δεν εχει την εμπειρια εκεινη για να διαχειριστει αυτη την ανωτεροτητα της! τα βασικα στελεχη της μακαμπι δεν εχουν ιδεα απο τετοια ματς. ακομα και ο σοφο απ ενα φ4 εχει εικονες μιας και στο βερολινο δεν υπηρχε.

η ρεαλ εχει παικτες που βγαζουν τρομερη ενεργεια στο παρκε, χτυπανε ακοπα και αυτο το στοιχειο μετραει πολυ σε φ4. απο την αλλη ομως, δεν εχει εναν παικτη στον οποιο να παει σιγουρα η μπαλα στα δυσκολα.

προβλεπω ρεαλ αλλα δε θα εκπλαγω και αν φαει καμια 20αρα κιολας!! με αλλα λογια βλεπω κλειστο ματς, οπου η ρεαλ μπορει να επικρατησει. αν ομως η μακαμπι καταθεσει απο την αρχη την ανωτεροτητα της τοτε μπορει να το παρει και ευκολα, κατι δυσκολο ομως λογω ελλειψης εμπειριας.

πολυ κλειστο φ4 παντως, χωρις ξακαθαρο φαβορι σε κανενα απο τα 4 ματς!
Magnus92
Δεν ξερω...
Λεω Μακαμπι...
Οπως και να εχει ειναι ενα τελειως απροβλεπτο ζευγαρι, οπου το κλισε "ολα μπορουν να συμβουν" κολλάει γαντι...

Ειδωμεν....
Vagouridis
Ρεαλ ψηφισα εαν και συμπαθω λογω Σοφο την Μακαμπι.Κια εγω δεν πιστευω οτι υπαρχει φαβορι, το παιχνιδι θα κριθει σε λεπτομερειες.
berry
μακαμπι και θα το σηκωσει λεω εγω
xristos_metal
Μακαμπι και εγω. Η εμπειρια και ο κοσμος θα κανει τη διαφορα πιστευω. Περιμενω με αγωνια να δω το Σοφο. Η λογικη λεει οτι αν τον παιξεις εξυπνα βγαινει ευκολα εκτος παιχνιδου. Αν βαλει ομως τις βολες αλλαζουν τα πραματα.
Zoys
Ακόμα και με την απώλεια του Πέρκινς από τη Μακάμπι οι Ισραηλινοί εξακολουθούν να έχουν τον πρώτο λόγο. Η Ρεάλ μπορεί να έχει ποιοτικούς και φιλόδοξους παίκτες όμως δεν με έχουν πείσει ότι έχουν την καρδιά του πρωταθλητή. Σίγουρα όλοι θα ήθελαν να το σηκώσουν στη μισητή Βαρκελώνη όμως η επιθυμία δεν αρκεί. Από την άλλη η Μακάμπι είναι πυραυλοκίνητη επιθετικά και πλέον χωρίς τον Μεσίνα στον πάγκο δεν ξέρω αν θα καταφέρει να ανακόψει τον επιθετικό οίστρο της Μακάμπι η Βασίλισσα. Αν και ο Μολίν είναι το δεξί χέρι του Μεσίνα δεν είναι Μεσίνα.

Τα λέει αυτά κάποιος που υποστηρίζει τη Ρεάλ.
SG3ptshooter
QUOTE(Zoys @ May 4 2011, 19:27 ) *
πλέον χωρίς τον Μεσίνα στον πάγκο δεν ξέρω αν θα καταφέρει να ανακόψει τον επιθετικό οίστρο της Μακάμπι η Βασίλισσα. Αν και ο Μολίν είναι το δεξί χέρι του Μεσίνα δεν είναι Μεσίνα.

στην αρχή το έλεγα κι εγώ αυτό, αλλά η Ρεάλ επί Μολίν παίζει καλύτερα και οι παίκτες μοιάζουν να έχουν καλύτερη χημεία μεταξύ τους. Ο Μολίν έχει θητεύσει και δίπλα σε Ζοτς, βάλε και την εκτίμησή μου για το Μεσίνα που δεν είναι και μεγάλη, έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ ως επιχείρημα κατά της Ρεάλ, χωρίς να έχω αλλάξει γνώμη για το αν θα πάρει τίτλο φέτος.
Zoys
QUOTE(SG3ptshooter @ May 4 2011, 21:38 ) *
στην αρχή το έλεγα κι εγώ αυτό, αλλά η Ρεάλ επί Μολίν παίζει καλύτερα και οι παίκτες μοιάζουν να έχουν καλύτερη χημεία μεταξύ τους. Ο Μολίν έχει θητεύσει και δίπλα σε Ζοτς, βάλε και την εκτίμησή μου για το Μεσίνα που δεν είναι και μεγάλη, έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ ως επιχείρημα κατά της Ρεάλ, χωρίς να έχω αλλάξει γνώμη για το αν θα πάρει τίτλο φέτος.


Εντάξει, δεν υποτιμώ τον Μολίν. Ίσα ίσα που απέκλεισε και την αξιόμαχη Βαλένθια του Πέσιτς που δεν ήταν δα και κατώτερη σαν ρόστερ έναντι της Ρεάλ - στα σημεία κρίθηκε η σειρά. Αλλά όπως και να το κάνουμε η εμπειρία του σαν χεντ κόουτς είναι πολύ μικρή. Για την ακρίβεια η τελευταία φορά που κάθισε στον πάγκο σαν πρώτος προπονητής ήταν πριν 21 χρόνια στην Μπενετόν για 3 μήνες. Ο Μεσίνα σε final 4 είναι πελάτης του Ζέλικο πράγματι, αλλά όπως και να το κάνουμε έχει γράψει και μια ιστορία στην Ευρωλίγκα παρά την αποτυχημένη του πορεία με τη Ρεάλ.
xristos_metal
Περιμενω με πολυ μεγαλη αγωνια να δω τον Σοφο σημερα!
kseplenhs
ο σοφοκλής,3 ευκαιρίες για καρφώματα τις έκανε 3 μερίδες μανταλάκια...
baskethood
Πολυ χαμηλου επιπεδου μεταδοσεις απ την ΕΡΤ.
Ειναι και κριμα για το HD δηλαδη.
Δεν μπορουσαν να εχουν καποιον σχολιαστη με γνωσεις τακτικης που ειμαστε αναγκασμενοι να ακουμε τις αναλυσεις του Ιωαννου?
fruhl10val
καλα , αυτοι ειναι χειροτεροι και απο εμας! θα ληξει το δεκαλεπτο κ θα εχουν βαλει απο 10 ποντους!
t0ny3
Πολυ κακο σε θεαμα μεχρι στιγμης αυτο το Final 4. Λυπαμαι τους αδιαφορους που η ομαδα τους δεν ειναι στο Final 4. tongue.gif
priest
δεν εχει ελπιδες η ρεαλ...με τπτ δεν προκειται να νικησει!!!
Zoys
Γιατί είναι μόνος του ο Ιωάννου στην περιγραφή του ματς; Ο Χατζηγεωργίου πήγε να πανηγυρίσει μαζί με τους Παναθηναϊκούς για τον ΠΑΟ; laugh.gif

Άρχισε τα παλιά του κουσούρια ο Σόφο με 0/2 βολές... Μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να κάνει τη διαφορά αν εξαιρέσουμε μια καλή ενέργεια. Έχει δρόμο όμως το ματς και τα έχω ήδη πει και παραπάνω. Η Μακάμπι είναι ακλώνητο φαβορί.

Παρ' όλα αυτά: ΠΑΜΕ ΡΕΑΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ!!! icon_drunk.gif
captain charisma
hi i'm sofo! sofo attack

πραγματι οταν ειναι μεσα ο σοφο το παιχνιδι της μακαμπι ειναι προβλεψιμο

μεχρι τωρα απο αποψη θεαματος τιποτα το σημαντικο...

θα γραφτει στην ιστορια ως ενα απ τα πιο αδιαφορα φιναλ4.
kseplenhs
ο πριχιόνι σέρνει μόνος του τη ρεάλ,κυνηγάει ριμπάουντ χαμένα...μόνο το σπαθί του x-man δεν έχει βγάλει(ακόμα) και ο βαγγέλας,μετριοπαθής όπως πάντα,τον χαρακτηρίζει...τυχερό
GMlls
μεγάλη μάχη σόφο τόμιτς. εξαιρετικός ο πριτζιόνι και ο ρέγιες. αν ήταν ο ομπράντοβιτς θα τον είχε στοχεύσει μετά τα 2 φάουλ.
αν η ρεάλ βρει σούτ με σουάρεθ ή κάποιον άλλον στο δεύτερο μέρος μπορεί να κερδίσει.

εντιτ: πόσο τραγική είναι η περιγραφή του ιωάννου; δεν αντέχω...
Zoys
Καλύτερο θέαμα προμηνύει η παρουσία των δύο ομάδων στην επανάληψη. Καρμπόν φάση με εντυπωσιακό κάρφωμα του Πάργκο σαν κι αυτό που η Ευρωλίγκα δεν σταμάτησε να δείχνει και να ξαναδείχνει του ίδιου παίκτη από προηγούμενο ματς. Η Μακάμπι άρχισε να ρολάρει επικίνδυνα.
kseplenhs
άντε ρε πάργκο να ανοίξει λίγο το ματάκι μας σε αυτό το f4...
il postino
αν ο μολιν αποφασισει οτι εχει τα κοτσια να πεταξει τον κλικαδορο το ρεγιες στον παγκο το ματσακι ειναι δικο του...
Razorblade Fish
QUOTE(il postino @ May 6 2011, 23:25 ) *
αν ο μολιν αποφασισει οτι εχει τα κοτσια να πεταξει τον κλικαδορο το ρεγιες στον παγκο το ματσακι ειναι δικο του...

Και να βαλει τον τραγικο Μιροτιτς ας πουμε;
Zoys
Τάκερ, Φίσερ, Μίροτιτς ανύπαρκτοι... Παίκτες από τους οποίους ειδικά τον τελευταίο στο λόου ποστ περιμέναμε πολλά.
Το ματς έχει τελειώσει παίδες...
Anaz
Ποια Ρεαλ.. Αυτο μας ελειπε μετα τον αθλιο πρωτο ημιτελικο να βλέπαμε και τη Ρεαλ στον τελικο. Τουλαχιστον τωρα με την Μακαμπι μπορουμε να εχουμε καποιες ελπίδες οτι θα δουμε και λίγο μπασκετ της προκοπης στον τελικο τουλαχιστον..
Μην σου πω να σβήσει και λίγο τις μηχανες τωρα ο Μπλατ, μην παρουν τα μυαλα τους αερα για το ερχόμενο ματς..
kseplenhs
παίζει όμορφα η μακάμπι.Βγάζει ωραίες φάσεις και ειδικά ο τζέρεμης όταν στέκεται σε σκηνη isolation,σηκώνεσαι εύκολα απο τον καναπέ να δείς τη συνέχεια.
Η ρεαλ έχει μαζεψει όλο τον κόσμο και το μόνο που κατάφερε είναι να φτιάξει ένα ευπρεπέστατο τσίρκο.Οσο ανήμπορη έμοιαζε στην αρχή της σεζόν,μοιάζει και τώρα.Κρίμα για την βαλένθια που μετά τον ερχομό του πέσιτς κυριολεκτικά μεταμορφώθηκε και άξιζε να βρισκόταν στο f4.

υ.γ: Οταν μεγαλώσω θέλω να γίνω σαν τον Μιζράχι.Αγέρωχος,ανεκφραστος,αγέλαστος.Ντο
ν κορλεόνε φάση.Αυτός είναι πρόεδρας...
priest
αν και η ρεαλ ειναι ανυπαρκτη η μακαμπι τουλαχιστον για μενα ειναι το ξεκαθαρο φαβορι στον τελικο...
berry
ρε το γατακι τον ειντσον... αντε και του χρονου ερυθρολευκος
Durant13
Ποιο φαβορί... πλάκα κάνουμε; Επειδή βρήκε την Ρεαλ που δεν ηξερε που πατούσε και που βρισκόταν στο δεύτερο ημίχρονο; Στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό και όχι το ευπρεπέστατο τσίρκο όπως πολύ σωστά ειπώθηκε παραπάνω.

Καλύτερα βέβαια να θεωρούν την Μακάμπι φαβορί. Σε κάθε final-4 τα ίδια. Εδώ το 2009 εφτασε να έχει ο Παναθηναϊκός 8 απόδοση για να το πάρει πριν διεξαχθει το final-4....
il postino
QUOTE(Razorblade Fish @ May 6 2011, 23:33 ) *
Και να βαλει τον τραγικο Μιροτιτς ας πουμε;

ειχε ψηλους να βαλει!

ο ρεγιες απαραδεκτος!! και οι αλλοι ψηλοι εχουν το ελαφρυντικο της ηλικιας και της απεριας , αυτος δεν εχει κανενα!

οπως εξελιχθηκε το ματς, ακυρο εντελως το σχολιο μου!

παντως θα ξαναπω οτι αυτη η ρεαλ με εναν σοβαρο προπονητη που θα ενστερνιστει το πλανο του μεσινα (να μαζεψει ολους τους ταλαντουχους πιτσιρικαδες δηλαδη) θα μας απασχολησει πολυ τα επομενα χρονια!! ακομα και σημερα αν δεν ειχε τον υπνο στον παγκο θα ειχε καταφερει πολλα παραπανω.
priest
QUOTE(Durant13 @ May 6 2011, 23:58 ) *
Ποιο φαβορί... πλάκα κάνουμε; Επειδή βρήκε την Ρεαλ που δεν ηξερε που πατούσε και που βρισκόταν στο δεύτερο ημίχρονο; Στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό και όχι το ευπρεπέστατο τσίρκο όπως πολύ σωστά ειπώθηκε παραπάνω.

Καλύτερα βέβαια να θεωρούν την Μακάμπι φαβορί. Σε κάθε final-4 τα ίδια. Εδώ το 2009 εφτασε να έχει ο Παναθηναϊκός 8 απόδοση για να το πάρει πριν διεξαχθει το final-4....

μπορει να ηταν ανυπαρκτη η ρεαλ(κατι που εγραψα)αλλλα παραμενει η πιο σταθερη ομαδα στην φετινη ευρωλιγκα και η μοναδικη ομαδα που προσφερε και λιγο θεαμα..

επισης απο την στιγμη που δεν παιζει ο καλυτερος ψηλος μας,αμυντικα,μαριτς θα εχουμε σοβαρο προβλημα κατω απο την ρακετα...παρολαυτα αναρωτιεμαι αν εχει την ιδια ευστοχια και με εμας...
lamar
QUOTE(il postino @ May 7 2011, 00:03 ) *
ειχε ψηλους να βαλει!

ο ρεγιες απαραδεκτος!! και οι αλλοι ψηλοι εχουν το ελαφρυντικο της ηλικιας και της απεριας , αυτος δεν εχει κανενα!

οπως εξελιχθηκε το ματς, ακυρο εντελως το σχολιο μου!

παντως θα ξαναπω οτι αυτη η ρεαλ με εναν σοβαρο προπονητη που θα ενστερνιστει το πλανο του μεσινα (να μαζεψει ολους τους ταλαντουχους πιτσιρικαδες δηλαδη) θα μας απασχολησει πολυ τα επομενα χρονια!! ακομα και σημερα αν δεν ειχε τον υπνο στον παγκο θα ειχε καταφερει πολλα παραπανω.


Μην επιμενεις σε αυτο, εχεις απολυτο αδικο για σημερα. Οσο ηταν αυτος μεσα η Ρεαλ ηταν ανταγωνιστικη,βγηκε μια φορα στο πρωτο ημιχρονο η διαφορα πηγε στους 8, μολις σε ακουσε ο Μολιν και τον εβγαλε στο δευτερο, πηγε στους 15.

Με 15 ποντους 14 ριμπαουντ και 7 κερδισμενα φαουλ σε 27 λεπτα συμμετοχης δεν γινεται να ειναι απαραδεκτος.

υ.γ Σορρυ για το υφος μου στο αλλο τοπικ...
lakersdynasty
Με την Μακαμπι θα εχουμε σκηνικα που εχουμε ξαναδει. Πιεση πανω στον Παργκο πιθανον απο τον Καλαθη προσπαθεια για να παει η Μακαμπι σε σουτ 2 ποντων και οχι 3 ποντων και εκει που θα πρεπει να δουλεψει ο ΠΑΟ για να ειναι μεσα στο παιχνιδι και να μην δωσει πλεονεκτημα στην Μακαμπι ειναι στις επιθετικες του επιλογες.

Η Μακαμπι σε αντιθεση με την Σιενα θα σε σκοτωσει αν κανεις λαθη απεναντι της με την ζωνη που χρησιμοποιει και αυτο θα ειναι ενα προβλημα που θα διογκωθει εαν λαβουμε υποψην το γεγονος οτι η Μακαμπι γενικα ΔΕΝ κανει πολλα λαθη.

Με λιγα λογια περιορισμος οσο γινεται των λαθων, βελτιωση στα ριμπαουντ και περιορισμος σε Παργκο Ειντσον και σε δημιουργια και σε εκτελεση.

Εαν κανουμε πολλα λαθη νωρις μπορει με την Μακαμπι να ειμαστε πολυ πισω στο σκορ αντιθετα με τον ημιτελικο οπου σε καποια φαση το +5 η Σιενα μπορουσε να το κανει ευκολα +10 αλλα ειχει (και εκεινη κακες επιλογες) επιθετικα.

ειναι σημαντικο να εχουμε περισοτερες κατοχες απο την Μακαμπι.

xristos_metal
Αυτο παιζει να ηταν και χειροτερο ματς απο το προηγουμενο. Η Μακαμπι εντελως τσιρκο και η Ρεαλ ανυπαρκτη χωρις βοηθεια απο το παγκο. Νομιζω ο Παναθηναικος θα το παρει το ματς και ευκολα.
lakersdynasty
κατι που ξεχασα. Μακαρι να ισχυει οτι ο κοσμος του ΠΑΟ θα φτασει καπου 5000 στον τελικο οπως λενε καποια ΜΜΜ. Εαν ισχυει ειναι επισης σημαντικο γιατι κακα τα ψεματα σημερα η Μακαμπι επαιζε εντος εδρας.
il postino
QUOTE(lamar @ May 7 2011, 00:09 ) *
Μην επιμενεις σε αυτο, εχεις απολυτο αδικο για σημερα. Οσο ηταν αυτος μεσα η Ρεαλ ηταν ανταγωνιστικη,βγηκε μια φορα στο πρωτο ημιχρονο η διαφορα πηγε στους 8, μολις σε ακουσε ο Μολιν και τον εβγαλε στο δευτερο, πηγε στους 15.

Με 15 ποντους 14 ριμπαουντ και 7 κερδισμενα φαουλ σε 27 λεπτα συμμετοχης δεν γινεται να ειναι απαραδεκτος.

υ.γ Σορρυ για το υφος μου στο αλλο τοπικ...

ετερον εκατερον! η διαφορα ανοιξε με σουτ.

το σκοραρισμα του ηταν απορροια της τροφοδοσιας του. δεν επιμενω παντως μιας και το β ημιχρονο δεν αντεχει ουτε σε κριτικη ουτε σε αναλυση. σιγουρα , αν θελουν να πανε παρακατω στη ρεαλ, ο ρεγιες δεν εχει μελλον στη μαδριτη.
spysta
εγω προσωπικα πριν το ματς πιστευα οτι θα κανει την εκπληξη Ρεαλ .. μετα απο το πρωτο 15λεπτο αλλαξα γνωμη.Η απειρια φανηκε ..

το παιχνιδι παντως παρολλο που ηταν ποντο ποντο μεχρι το ημιχρονο .. φαινοταν οτι η Μακαμπι ειχε το πανω χερι.
Αποδειχθηκε και στο τελος .. αν κ χρειαστηκαν μερικα ψιλοτρελα σουτακια ψυχολογιας απο Ειντσον κ Μπλου

η Ρεαλ με απογοητευσε πληρως .. ΔΕΝ την περιμενα να παιξει τοσο χαλια

----->παντως εχω να δηλωσω οτι το μελλον ανηκει στους Μαδριλενους ..

μεσα στην επομενη 5ετια θα ειναι απο τους ΣΤΑΘΕΡΟΥΣ βασικους διεκδικητες αρκει να κρατησουν την ομαδα περιπου οπως εχει τωρα ..
εχει μερικα ΦΟΒΕΡΑ κορμια στο ροστερ της σε μικρη ηλικια κ με μπολικο μπασκετικο ταλεντο ..
Τζουλ Μιροτιτς Τομιτς Σουαρεζ ειναι 4 παικτες στα 20-23 με ΚΑΛΟ potential
κ απο πισω να ακολουθησουν οι Μπεγιτς Ροντριγκεζ ... αμα κανουν κ 2-3 ΚΑΛΕΣ μεταγραφες εμπειρους παικτες στο 1 και το 2 και με τους κλασσικους Ρεγιες Τακερ στο ροστερ θα κανουν ΦΟΒΕΡΟ συνολο

---ο Μιροτιτς μ'αρεσει ΠΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολυ .. θηριο,χερουκλες,αθλητικος,πολυ ψηλος .. που ξερει ομως μπασκετακι και σουταρει πολυ καλα απο την περιφερεια.εχει ολο το μελλον μπροστα του να διαπρεψει στο 4
Ginobili
Κι εγώ Ρεάλ είχα προβλέψει,και έπεσα έξω γιατί δεν περίμενα ότι η Μακάμπι παίζει και καλή άμυνα.Με εξέπληξε σήμερα το πόσο καλή άμυνα έπαιξαν.Βέβαια ήταν και η Ρεάλ τραγική...ο Τάκερ έκτισε το άγαλμα του Τέπιτς σε ύψος πολυκατοικίας,στους δε ψηλούς ο Τόμιτς ο μοναδικός που μπορούσε να απειλήσει όμως παρά το εξαιρετικό του επιθετικό ρεπερτόριο αποδείχτηκε αρκετά σοφτ.
xristos_metal
QUOTE(spysta @ May 7 2011, 01:55 ) *
μεσα στην επομενη 5ετια θα ειναι απο τους ΣΤΑΘΕΡΟΥΣ βασικους διεκδικητες αρκει να κρατησουν την ομαδα περιπου οπως εχει τωρα ..


Εγω ετσι οπως την κοβω τη Ρεαλ, τη βλεπω να ξαναπηγαινει σε final 4 μετα απο δεκα χρονια.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.