Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Eurobasket off topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2013
Pages: 1, 2, 3
sacarame
Το γνωστό και πολυαγαπημένο τόπικ σε κάθε μεγάλη διοργάνωση όπου σχολιάζονται όσα δεν εμπίπτουν στα υπολοιπα τοπικς.

Ξερετε εσείς. Αν τα γήπεδα έχουν καλό φωτισμό, αν οι Σλοβένες είναι καλές τσιρλίντερς κλπ κλπ


Να πω από εδώ ένα μεγάλο ευχαριστώ και αυτή τη φορά σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στο φετινό αφιέρωμα. Συγκεκριμένα τους :

benchwarmer
rchos
Morrison
Weekendman
Sg3ptshooter
T.W.Is.M.

που σπατάλησαν αρκετό από τον ελεύθερο χρόνο τους για να ασχοληθούν με αυτή τη δουλειά...

Αντε και καλό τουρνουά να χουμε, και με καλά ματσάκια.Κάποιοι πάντως ντυθηκαμε ήδη στα χρώματα του πολέμου... tongue.gif
SG3ptshooter
QUOTE(sacarame @ Sep 2 2013, 22:50 ) *
Ξερετε εσείς. Αν τα γήπεδα έχουν καλό φωτισμό, αν οι Σλοβένες είναι καλές τσιρλίντερς κλπ κλπ

Κάποιοι πάντως ντυθηκαμε ήδη στα χρώματα του πολέμου... tongue.gif

Γίνεται οι cheerleaders να είναι losers; Να τους πέφτει η μπαγκέτα ξερωγω; Ε, αυτές είναι οι Σλοβένες cheerleaders.

Αν έπαιρνε και το Cizauskas θα ήμουν ακόμα πιο cocky.
-----------------------------------------------------------------
Eίσαι Έλληνας διεθνής; Κάνε τουρισμό, μπορείς.
Οδηγός για ελεύθερο χρόνο στο Koper:
http://www.eurobasket2013.org/en/cid_8Xfg3...eason_2013.html

rchos
Θα πάει κανείς στο Γιουρομπάσκετ παίδες?

Το φόρουμ επίσημα θα έχει εκπροσώπηση από τυς προημιτελικούς και μετά.


Υ.Γ. Είσαι πολύ μικρός ακόμη για να με ευχαριστείς για οτιδήποτε...Ειδικά μέσα στον σωρό...
T.W.Is.M.
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 2 2013, 23:17 ) *
Γίνεται οι cheerleaders να είναι losers; Να τους πέφτει η μπαγκέτα ξερωγω; Ε, αυτές είναι οι Σλοβένες cheerleaders.

Αν έπαιρνε και το Cizauskas θα ήμουν ακόμα πιο cocky.
-----------------------------------------------------------------
Eίσαι Έλληνας διεθνής; Κάνε τουρισμό, μπορείς.
Οδηγός για ελεύθερο χρόνο στο Koper:
http://www.eurobasket2013.org/en/cid_8Xfg3...eason_2013.html


Μηπως ο Γιασαιτις εχει σλοβενικες ριζες???
sacarame
QUOTE(rchos @ Sep 2 2013, 23:19 ) *
Υ.Γ. Είσαι πολύ μικρός ακόμη για να με ευχαριστείς για οτιδήποτε...Ειδικά μέσα στον σωρό...



Έχεις δίκιο. Τι λες να κάνουμε το αντίθετο τότε..; tongue.gif
benchwarmer
Εσείς οι δύο της μυστικής Λιθουανικής αδερφότητας, αλλάχτε άβαταρ (ο ένας) laugh.gif
rakos
υπαρχει κανενα προγραμμα για το ποια ματς θα δειξει η ΔΤ ή @@ ?

//α λαλακια ειπα, ξεχασα οτι το πηρε ο αντ1

η ερωτηση παραμενει και οπου ΔΤ βαλτε αντ1
doctorjekil
QUOTE(rchos @ Sep 2 2013, 23:19 ) *
Θα πάει κανείς στο Γιουρομπάσκετ παίδες?

Εγω θα παω 19 Σεπτεμβριου,θα δω τους 2 προημιτελικους,τους ημιτελικους και τον τελικο ελπιζοντας να ειναι και η Ελλαδα εκει...παντως τα εισητηρια των αγωνων ειναι σχετικα φθηνα

QUOTE(rakos @ Sep 3 2013, 11:08 ) *
υπαρχει κανενα προγραμμα για το ποια ματς θα δειξει η ΔΤ ή @@ ?

//α λαλακια ειπα, ξεχασα οτι το πηρε ο αντ1

η ερωτηση παραμενει και οπου ΔΤ βαλτε αντ1

Ο Αντ1 εχει βγαλει προγραμμα και δυστυχως θα δειχνει ελαχιστα παιχνιδια,οταν παιζει η εθνικη θα δειχνει 2 ματς(το δικο μας και αλλο ενα)και τις μερες που δεν θα παιζει η εθνικη δεν θα δειχνει κανενα ματς!!!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ
rakos
α καλα..παλι με λινκ θα τη βγαλουμε

τουλαχιστον δε θ ακουμε τον φιλιπουτση
ViC
εγώ έκανα συνδρομή 1 μήνα στο livebasketball.tv με 12 ευρώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, γιατί με τον ΑΝΤ1 ποτέ δεν ξέρεις... τουλάχιστον θα βλέπουμε κι άλλα ματς εκτός από την Ελλάδα και δε θα έχουμε το σποτάκι κάθε τρεις και λίγο με όλους τους διεθνείς να μας προτρέπουν να δούμε το ευρωμπάσκετ στον ΑΝΤ1. Παίζει να δείξει τουλάχιστον από τα προημιτελικά και μετά όλα τα ματς ή μπα;

Μια ερώτηση μόνο για όποιον ξέρει από livebasketball... Εκτός από αυτά τα 12 ευρώ δε χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα άλλο, έτσι δεν είναι; Ρωτάω γιατί στο live, δίπλα από τα παιχνίδια, μου βγάζει ένα εικονίδιο που λέει ότι μπορώ να δω το ματς με global pass ή fiba pass και από κάτω μου έχει την επιλογή buy now. Ελπίζω να μη θέλει κι άλλα χρήματα...;
doctorjekil
QUOTE(ViC @ Sep 3 2013, 11:38 ) *
εγώ έκανα συνδρομή 1 μήνα στο livebasketball.tv με 12 ευρώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, γιατί με τον ΑΝΤ1 ποτέ δεν ξέρεις... τουλάχιστον θα βλέπουμε κι άλλα ματς εκτός από την Ελλάδα και δε θα έχουμε το σποτάκι κάθε τρεις και λίγο με όλους τους διεθνείς να μας προτρέπουν να δούμε το ευρωμπάσκετ στον ΑΝΤ1. Παίζει να δείξει τουλάχιστον από τα προημιτελικά και μετά όλα τα ματς ή μπα;

Μια ερώτηση μόνο για όποιον ξέρει από livebasketball... Εκτός από αυτά τα 12 ευρώ δε χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα άλλο, έτσι δεν είναι; Ρωτάω γιατί στο live, δίπλα από τα παιχνίδια, μου βγάζει ένα εικονίδιο που λέει ότι μπορώ να δω το ματς με global pass ή fiba pass και από κάτω μου έχει την επιλογή buy now. Ελπίζω να μη θέλει κι άλλα χρήματα...;

Οχι,δεν θελει αλλα χρηματα,εγω ηδη βλεπω το παναμερικανικο,μονο προσεχε γιατι μολις τελειωσει η συνδρομη σου ανανεωνεται αυτοματα και για τον επομενο μηνα και σου παιρνουν αλλα 12 ευρω απο την καρτα,μολις τελειωσει το ευρωμπασκετ θα πας και θα διακοψεις την συνδρομη για να μην ανανεωθει
ViC
QUOTE(doctorjekil @ Sep 3 2013, 11:48 ) *
Οχι,δεν θελει αλλα χρηματα,εγω ηδη βλεπω το παναμερικανικο,μονο προσεχε γιατι μολις τελειωσει η συνδρομη σου ανανεωνεται αυτοματα και για τον επομενο μηνα και σου παιρνουν αλλα 12 ευρω απο την καρτα,μολις τελειωσει το ευρωμπασκετ θα πας και θα διακοψεις την συνδρομη για να μην ανανεωθει

ευχαριστώ, το είχα δει, αλλά ευχαριστώ παρ' όλα αυτά. Να έχουν το νου τους κι όσα άλλα παιδιά από εδώ το κάνουν. Υπάρχει στο my account κουμπί για να κάνεις cancel subscription μετά το τουρνουά, αλλιώς η ανανέωση γίνεται αυτόματα.
sacarame
QUOTE(rakos @ Sep 3 2013, 11:35 ) *
α καλα..παλι με λινκ θα τη βγαλουμε

τουλαχιστον δε θ ακουμε τον φιλιπουτση

Κι όμως αυτον θα ακούμε. Το ματς της εθνικής στη διαφήμιση είδα οτι αυτός θα το περιγράψει.

Επιση Τετάρτη ο ΑΝΤ1 θα δειξει περαν της εθνικής και το Σερβία-Λιθουανία
benchwarmer
Νομίζω πως θα δείχνει και ο ΟΤΕ TV εθνική, με Σκουντή-Δάρδαλη.
Γενικά όμως ναι, για τα υπόλοιπα ματς έχει να δουλέψει πολύ λινκ....
sacarame
QUOTE
Στην τηλεόραση του ΑΝΤ1 θα έχει ευκαιρία να παρακολουθήσει ο κόσμος τις προσπάθειες της "Επίσημης Αγαπημένης" να κατακτήσει ένα μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ 2013 που διεξάγεται στη Σλοβενία.

Καθημερινά από 4 έως 22 Σεπτεμβρίου η καρδιά του Ευρωμπάσκετ θα «χτυπά» απευθείας από τα γήπεδα της Σλοβενίας. Όλοι οι αγώνες της Εθνικής, τα μεγαλύτερα ντέρμπι της διοργάνωσης και η τελική φάση θα μεταδοθούν από τον ΑΝΤ1


* Ελλάδα-Σουηδία 4 Σεπτεμβρίου στις 18.45

* Ελλάδα-Ρωσία 5 Σεπτεμβρίου στις 22.00

* Ελλάδα-Τουρκία 7 Σεπτεμβρίου στις 22.00

* Ελλάδα-Ιταλία 8 Σεπτεμβρίου στις 18.45

* Ελλάδα-Φινλανδία 9 Σεπτεμβρίου στις 15.30

Στη β’ φάση, από 11 έως 16 Σεπτεμβρίου, θα μεταδοθούν 6 αγώνες. Οι αγώνες της Εθνικής θα διεξαχθούν στις 12,14 και 16 Σεπτεμβρίου. Οι προημιτελικοί θα μεταδοθούν στις 18 και 19 Σεπτεμβρίου, ο ημιτελικός στις 20 Σεπτεμβρίου και ο μικρός και ο μεγάλος τελικός στις 22 Σεπτεμβρίου. Αν η ελληνική ομάδα αγωνιστεί για την 5η ή την 6η θέση, το ματς θα προβληθεί στις 21 Σεπτεμβρίου.

Ο ΑΝΤ1 σε κάθε «μάχη» της Εθνικής θα βγάλει pre και post game εκπομπή με όλο το ρεπορτάζ πριν και μετά τη λήξη του κάθε αγώνα. Στην περιγραφή των αγώνων θα είναι οι Ιάκωβος Φιλιππούσης, Παναγιώτης Περπερίδης και Γιάννης Ψαράκης και στο ρεπορτάζ ο Βασίλης Χατζηδάκης.


Από superbasket.gr
T.W.Is.M.
QUOTE(benchwarmer @ Sep 3 2013, 07:37 ) *
Εσείς οι δύο της μυστικής Λιθουανικής αδερφότητας, αλλάχτε άβαταρ (ο ένας) laugh.gif


3 ειμαστε της μυστικης Λιθουανικης αδελφοτητας! Και αυριο το βραδυ θα πανηγυριζουμε τη νικη επι των ακατονομαστων! tongue.gif
HLR CENATION
QUOTE(benchwarmer @ Sep 3 2013, 13:31 ) *
Νομίζω πως θα δείχνει και ο ΟΤΕ TV εθνική, με Σκουντή-Δάρδαλη.
Γενικά όμως ναι, για τα υπόλοιπα ματς έχει να δουλέψει πολύ λινκ....


Και τον θαναση ασπρουλια διαφημιζει.

Παιδια να ρωτησω κατι για το φαντασυ θελω.Τις αλλαγες τις κανουμε οταν τελειωσει η πρωτη αγωνιστικη η οταν ολοκληρωθει η πρωτη φαση?Επισης μετα την ολοκληρωση της πρωτης φασης τη γινεται?Μας δινει το δικαιωμα να αλλαξουμε οσους παικτες θελουμε?

Ευχαριστω. smile.gif
SG3ptshooter
QUOTE(HLR CENATION @ Sep 3 2013, 18:22 ) *
Παιδια να ρωτησω κατι για το φαντασυ θελω.Τις αλλαγες τις κανουμε οταν τελειωσει η πρωτη αγωνιστικη η οταν ολοκληρωθει η πρωτη φαση?Επισης μετα την ολοκληρωση της πρωτης φασης τη γινεται?Μας δινει το δικαιωμα να αλλαξουμε οσους παικτες θελουμε?

Κάθε αγωνιστική αλλάζεις, η τρίτη είναι χωρισμένη σε δύο ημέρες, τρεις αλλαγές κάθε φορά. Πριν τους ομίλους Ε και F θα έχεις αντικατάσταση όσων αποκλείστηκαν + τις 3 αλλαγές σου για παίκτες που παραμένουν στo roster σου.
tuareg
εγω παντως στηθηκα στις 2.30 να βρω λινκ και να παρακολουθησω λαιβ σκορ κι εβριζα τη φιμπα που δε δουλευαν....μετα καταλαβα οτι αρχιζει αυριο η διοργανωση
HLR CENATION
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 3 2013, 19:18 ) *
Κάθε αγωνιστική αλλάζεις, η τρίτη είναι χωρισμένη σε δύο ημέρες, τρεις αλλαγές κάθε φορά. Πριν τους ομίλους Ε και F θα έχεις αντικατάσταση όσων αποκλείστηκαν + τις 3 αλλαγές σου για παίκτες που παραμένουν στo roster σου.


Σε ευχαριστω πολυ. wink.gif
Rated: (en)joy
QUOTE (sacarame @ Sep 2 2013, 22:50 ) *
Να πω από εδώ ένα μεγάλο ευχαριστώ και αυτή τη φορά σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στο φετινό αφιέρωμα. Συγκεκριμένα τους
benchwarmer
rchos
Morrison
Weekendman
Sg3ptshooter
T.W.Is.M.

που σπατάλησαν αρκετό από τον ελεύθερο χρόνο τους για να ασχοληθούν με αυτή τη δουλειά...

+1 Διάβασα τα περισσότερα απ΄τα αφιερώματα...αξίζει όντως ένα μπράβο στα παιδιά που τα έκαναν όχι μόνο για το χρόνο που διέθεσαν αλλά κ για το ωραίο αποτέλεσμα. Σωστά δομημένα αφιερώματα-πολύ σημαντικό- που ξεκινάν με αναφορά σε διακρίσεις,ρόστερ ομάδων με φωτογραφίες κ στατιστικά των παικτών,προπονητή,πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα ομάδος κ.λ.π.
Περιεκτικά δηλαδή όσο πρέπει δίνοντας τις βασικές πληροφορίες κ αρκούντως αναλυτικά χωρίς ωστόσο να κουράζουν. Εγώ τουλάχιστον κάτι τέτοιο ήθελα να δω-αν και διαφωνώ με κάποιες από τις αναλύσεις που γίναν biggrin.gif
122001
http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=129481617

Ασχολίαστο... stypid.gif
HLR CENATION
Ναι πολυ ωραια ολα τα αφιερωματα και μελετημενα.Μπραβο σε ολα τα παιδια. wink.gif
rchos
Σπίτι του και ειδική άδεια από την Φιμπα στην Λιθουανία ώστε να τον αντικαταστήσει ακόμη και αν οι αλλαγές πλέον έχουν κλειδώσει κανονικά για να τους βοηθήσει να πάρουν την απόφαση...
SG3ptshooter
QUOTE(rchos @ Sep 3 2013, 22:13 ) *
Σπίτι του και ειδική άδεια από την Φιμπα στην Λιθουανία ώστε να τον αντικαταστήσει ακόμη και αν οι αλλαγές πλέον έχουν κλειδώσει κανονικά για να τους βοηθήσει να πάρουν την απόφαση...

Oι αφοί Lavrinovic έχουν γλιτώσει φυλακή για βιασμό και πάντα θεωρούνταν απαράδεκτοι στη συμπεριφορά τους στα πλαίσια της Εθνικής, πολλές φορές που τους είχαμε και ανάγκη δεν είχαν κατέβει. Στο ανοιξιάτικο post μου για την Εθνική δεν τους περιλάμβανα καν στα σχέδια θεωρώντας πως δε θα έχουν σκοπό να εμφανιστούν και δεν έχω κανένα πρόβλημα να μπουν σε ένα βανάκι να γυρίσουν πίσω. Να φέρουμε και κανα guard.
bballbill
Προλαβαίνουν ν'αλλάξουν παίχτη τώρα?
122001
Εν τω μεταξύ, δε θα μου κάνει εντύπωση να ασκηθεί πίεση για απομάκρυνσή του και από τη Nike. Φοβερή δυσφήμηση του συμβόλου της.
ViC
Μετά το σχόλιο του Σαμπόνις για το περιστατικό "Η βλακεία δεν έχει όρια" καιρός είναι να επιληφθεί και η ομοσπονδία σε συνεργασία με τη fiba europe. Υπάρχει και πιθανό ματς με το Ισραήλ στη β' φάση των αγώνων για τους Λιθουανούς. Σπίτι του για να μάθουν μερικοί ότι δεν μπορούν να κάνουν ό,τι μ#$*%ία τους καπνίσει, είτε το πιστεύουν, είτε ανήκουν στην κατηγορία Κατίδη... Βλαμμένοι τύποι...
tuareg
για το φιλολογικο της υποθεσης,στη διαρκεια του βππ ολες οι βαλτικες δημοκρατιες ειχαν προσχωρησει στον αξονα και αυτο το πληρωσαν με διαφορους τροπους οι πολιτες τους επι ΕΣΣΔ.
Απο την ανεξαρτητοποιηση τους και μετα ( και στις 3 χωρες) βγηκαν στην επιφανεια διαφορα φυντανια που το παιζαν νεοναζιστες.
Απ'οσο ξερω και στη λιθουανια ειδικα εχουν ενα θεμα με τους skinheads-νεοναζι.
captain charisma
εδω τη παπαχρηστου περσι για ενα ποστ στο τουιτερ περι πιθηκων την απεκλεισαν απ την ολυμπιαδα...με το λαβρινοβιτς τι γινεται?
rchos
QUOTE(captain charisma @ Sep 3 2013, 23:48 ) *
εδω τη παπαχρηστου περσι για ενα ποστ στο τουιτερ περι πιθηκων την απεκλεισαν απ την ολυμπιαδα...με το λαβρινοβιτς τι γινεται?


Είναι διαφορετικό.
Σε ομαδικό άθλημα όταν έχουν κλειδώσει οι αλλαγές είναι πιο δύσκολο να παρθεί τέτοια απόφαση.
KingCrimson
QUOTE(122001 @ Sep 3 2013, 21:01 ) *


Στο κλαμπ των αητητων και αυτος!
captain charisma
QUOTE(rchos @ Sep 3 2013, 23:51 ) *
Είναι διαφορετικό.
Σε ομαδικό άθλημα όταν έχουν κλειδώσει οι αλλαγές είναι πιο δύσκολο να παρθεί τέτοια απόφαση.

αν θυμαμαι καλα πριν τους ολυμπιακους του πεκινου σε μια ομαδικη φωτογραφιση που εκαναν οι ισπανοι για διαφημιστικο καναν μια κινηση με τα ματια η οποια προσβαλε τους κινεζους, αλλα δν θυμαμαι αν τους επιβληθηκε προστιμο η κατι αλλο..
KingCrimson
QUOTE(captain charisma @ Sep 3 2013, 23:57 ) *
αν θυμαμαι καλα πριν τους ολυμπιακους του πεκινου σε μια ομαδικη φωτογραφιση που εκαναν οι ισπανοι για διαφημιστικο καναν μια κινηση με τα ματια η οποια προσβαλε τους κινεζους, αλλα δν θυμαμαι αν τους επιβληθηκε προστιμο η κατι αλλο..


και τωρα τι θες να συγκρινεις το ναζισμο...με το τι μπορει να προσβαλει ενα κινεζο???
Πετροβιτς ακους??? laugh.gif
komag
QUOTE (ViC @ Sep 3 2013, 23:27 ) *
Μετά το σχόλιο του Σαμπόνις για το περιστατικό "Η βλακεία δεν έχει όρια" καιρός είναι να επιληφθεί και η ομοσπονδία σε συνεργασία με τη fiba europe. Υπάρχει και πιθανό ματς με το Ισραήλ στη β' φάση των αγώνων για τους Λιθουανούς. Σπίτι του για να μάθουν μερικοί ότι δεν μπορούν να κάνουν ό,τι μ#$*%ία τους καπνίσει, είτε το πιστεύουν, είτε ανήκουν στην κατηγορία Κατίδη... Βλαμμένοι τύποι...


Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο να προσθέσω ότι ο Σαμπόνις είναι και πρόεδρος της ομοσπονδίας.
Θα είναι λάθος να μείνει στην προφορική καταδίκη της πράξης και να μην τον στείλει σπίτι του.
ViC
QUOTE(komag @ Sep 4 2013, 00:27 ) *
Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο να προσθέσω ότι ο Σαμπόνις είναι και πρόεδρος της ομοσπονδίας.
Θα είναι λάθος να μείνει στην προφορική καταδίκη της πράξης και να μην τον στείλει σπίτι του.

Σωστός, αυτό ήθελα να πω, απλά δεν εκφράστηκα σωστά. Ας το πω καλύτερα: Αφού ο πρόεδρος της ομοσπονδίας εκφράστηκε προσωπικά, καιρός είναι και η ομοσπονδία να εκφραστεί ως όργανο και μάλιστα σε συνεργασία με τη fiba.
PanosIlio
Το εικονίδιο που υπάρχει για το euro2013 οδηγεί εδώ http://s260.photobucket.com/user/rchos7/me...t2013h.png.html αντί για εδώ http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showforum=127

Κατά τ'άλλα καταπληκτική δουλειά όπως πάντα.
sacarame
QUOTE(PanosIlio @ Sep 4 2013, 13:37 ) *
Το εικονίδιο που υπάρχει για το euro2013 οδηγεί εδώ http://s260.photobucket.com/user/rchos7/me...t2013h.png.html αντί για εδώ http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showforum=127

Κατά τ'άλλα καταπληκτική δουλειά όπως πάντα.



Έχεις δίκιο. Φιξαρίστηκε άμεσα.. cool.gif
sacarame
Σε 10 λεπτά αρχίζουν τα πρώτα ματσάκια. Απλά να πω σχόλια για τα παιχνίδια να γίνονται στα τόπικς των ομίλων..
Nuntius
Η αλήθεια είναι πως η σβάστικα χρησιμοποιείται στην Βαλτική εξ αρχαιοτάτων χρόνων. Ήταν σύμβολο του Θεού του Κεραυνού ( Perkūnas για τους Λιθουανούς, Pērkons για τους Λεττονούς, Perkele για τους Φινλανδούς) και το χρησιμοποιούσαν πάρα πολύ συχνά στην διακόσμηση πριν τον 2ο Παγκόσμιο. Οι Φινλανδοί μάλιστα το είχαν και σαν coat of arms της αεροπορίας πριν αμαυρωθεί το σύμβολο αυτό από τους Ναζί.

Δεν υποστηρίζω βέβαια τον Lavrinovic γιατί δεν νομίζω να έκανε κάνα tribute στον Perkūnas αλλά είναι λίγο λυπηρό να την πληρώνει το σύμβολο για όλα όσα έκαναν οι Ναζί.
komag
QUOTE (Nuntius @ Sep 4 2013, 15:23 ) *
Η αλήθεια είναι πως η σβάστικα χρησιμοποιείται στην Βαλτική εξ αρχαιοτάτων χρόνων. Ήταν σύμβολο του Θεού του Κεραυνού ( Perkūnas για τους Λιθουανούς, Pērkons για τους Λεττονούς, Perkele για τους Φινλανδούς) και το χρησιμοποιούσαν πάρα πολύ συχνά στην διακόσμηση πριν τον 2ο Παγκόσμιο. Οι Φινλανδοί μάλιστα το είχαν και σαν coat of arms της αεροπορίας πριν αμαυρωθεί το σύμβολο αυτό από τους Ναζί.

Δεν υποστηρίζω βέβαια τον Lavrinovic γιατί δεν νομίζω να έκανε κάνα tribute στον Perkūnas αλλά είναι λίγο λυπηρό να την πληρώνει το σύμβολο για όλα όσα έκαναν οι Ναζί.


Ξέχασες να αναφέρεις ότι στην έναρξη του 2ου παγκόσμιου πολέμου, η διακυβέρνηση της Φιλανδίας ήταν εθνικιστική (αυτό ως προς τη διακόσμηση κτλ). Από εκεί και πέρα, το νόημα που αποδίδεται σε ένα σύμβολο ενδέχεται να διαφοροποιείται με την πάροδο των αιώνων, αλλά η τακτική να ανατρέχει κανείς στην αρχαία περίοδο για να το "ξεπλύνει", θυμίζει τη γελοία προσπάθεια των εγχώριων ναζί να πείσουν τον κόσμο για την "αρχαιοελληνικότητα" των κάθε είδους αναπαράστασεων που χρησιμοποιούν (χωρίς να υπονοώ ότι συγκαταλέγεσαι σε αυτούς).

ΥΓ. Επειδή η κουβέντα ξεφεύγει από τα πλαίσια αυτού του forum, δεν προτίθεμαι να επανέλθω.
Nuntius
QUOTE (komag @ Sep 4 2013, 16:12 ) *
Ξέχασες να αναφέρεις ότι στην έναρξη του 2ου παγκόσμιου πολέμου, η διακυβέρνηση της Φιλανδίας ήταν εθνικιστική (αυτό ως προς τη διακόσμηση κτλ). Από εκεί και πέρα, το νόημα που αποδίδεται σε ένα σύμβολο ενδέχεται να διαφοροποιείται με την πάροδο των αιώνων, αλλά η τακτική να ανατρέχει κανείς στην αρχαία περίοδο για να το "ξεπλύνει", θυμίζει τη γελοία προσπάθεια των εγχώριων ναζί να πείσουν τον κόσμο για την "αρχαιοελληνικότητα" των κάθε είδους αναπαράστασεων που χρησιμοποιούν (χωρίς να υπονοώ ότι συγκαταλέγεσαι σε αυτούς).

ΥΓ. Επειδή η κουβέντα ξεφεύγει από τα πλαίσια αυτού του forum, δεν προτίθεμαι να επανέλθω.


Η κυβέρνηση της Φινλανδίας ήταν όντως εθνικιστική τότε (όπως και των περισσότερων χωρών εκείνη την εποχή, συμπεριλαμβανομένης και της τότε δικής μας) αλλά δεν ήταν και προσκείμενη στον Ναζισμό (ούτε εναντιώθηκε και σ' αυτόν, πάντως, μιας και ποτέ δεν επιχείρησαν να εισβάλουν στα εδάφη τους).

Κοίτα, η σβάστικα σαν σύμβολο είναι κάτι πολύ παραπάνω από αυτό που επέδειξε το NSDAP του Χίτλερ. Το νόημα της έχει δυστυχώς αλλάξει πια αλλά αυτό συμβαίνει μόνο στον Δυτικό κόσμο. Για κοίταξε λιγάκι στον Ανατολικό κόσμο αν θες. Η σβάστικα είναι μέχρι και σήμερα ένα από τα πιο διαδεδομένα Βουδιστικά και Ινδουιστικά σύμβολα και μπορείς να την βρεις παντού από την Ινδία και το Νεπάλ μέχρι την Σιγκαπούρη και την Κίνα και μέχρι και το Τατζικιστάν όπου ανακηρύχθηκε εθνικό σύμβολο το 2006.

Άσχετα όλα αυτά με την περίπτωση του Lavrinovic φυσικά.
sacarame


Της κηδείας έγινε και είμαστε ακόμα στο 1/3 της μέρας...
ViC
QUOTE(komag @ Sep 4 2013, 16:12 ) *
η τακτική να ανατρέχει κανείς στην αρχαία περίοδο για να το "ξεπλύνει", θυμίζει τη γελοία προσπάθεια των εγχώριων ναζί να πείσουν τον κόσμο για την "αρχαιοελληνικότητα" των κάθε είδους αναπαράστασεων που χρησιμοποιούν

+1

Καλά, τι πρεμιέρα ήταν αυτή! Προσωπικά, μάλλον άλλο άθλημα πρέπει να βλέπω... περίμενα 4/4 ανάποδα αποτελέσματα. Αυτό δείχνει αν μη τι άλλο, πόσο μικρές θα είναι οι αποστάσεις ανάμεσα στις ομάδες. Σχεδόν όλοι μπορούν να κερδίσουν ή να χάσουν από τον οποιονδήποτε. Θα δούμε ωραία πράγματα...
Nuntius
QUOTE (ViC @ Sep 4 2013, 18:13 ) *
Καλά, τι πρεμιέρα ήταν αυτή! Προσωπικά, μάλλον άλλο άθλημα πρέπει να βλέπω... περίμενα 4/4 ανάποδα αποτελέσματα. Αυτό δείχνει αν μη τι άλλο, πόσο μικρές θα είναι οι αποστάσεις ανάμεσα στις ομάδες.


Δεν μου κάνει εντύπωση που η Λετονία κέρδισε την Βοσνία. Είναι καλοί οι Λετονοί αλλά πάντα έχουν την γκαντεμιά να είναι σε δυνατό όμιλο.

Οι νίκες της Φινλανδία και της Μεγάλης Βρετανίας (χωρίς τον Deng) ήταν όντως εκπλήξεις. Το Γεωργία - Πολωνία θα ήταν ντέρμπι κανονικά αλλά από την μία ήταν εκπληκτικοί οι Markoishvilli και Sanikidze (Air Georgia) και από την άλλη ο Shermadini μάτσαρε την παραγωγή του Gortat οπότε η Πολωνία δεν είχε άλλες λύσεις.
doctorjekil
QUOTE(Nuntius @ Sep 4 2013, 18:21 ) *
Δεν μου κάνει εντύπωση που η Λετονία κέρδισε την Βοσνία. Είναι καλοί οι Λετονοί αλλά πάντα έχουν την γκαντεμιά να είναι σε δυνατό όμιλο.

Οι νίκες της Φινλανδία και της Μεγάλης Βρετανίας (χωρίς τον Deng) ήταν όντως εκπλήξεις. Το Γεωργία - Πολωνία θα ήταν ντέρμπι κανονικά αλλά από την μία ήταν εκπληκτικοί οι Markoishvilli και Sanikidze (Air Georgia) και από την άλλη ο Shermadini μάτσαρε την παραγωγή του Gortat οπότε η Πολωνία δεν είχε άλλες λύσεις.

Της Φινλανδιας δεν ηταν καθολου εκπληξη,εχουν πολυ καλη ομαδα και απεναντι σ αυτη την Τουρκια που παιζει με 1,5 γκαρντ θα ηταν κριμα να χασουν
sacarame
Μόλις μας ενημέρωσε ο Τζέηκ Φιλιπούσης ότι στην πρεμιέρα πάντα οι ομάδες είναι συνεσταλμένες και δεν ξεκινάνε σε φουλ ρυθμό... shot.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(sacarame @ Sep 4 2013, 18:40 ) *
Μόλις μας ενημέρωσε ο Τζέηκ Φιλιπούσης ότι στην πρεμιέρα πάντα οι ομάδες είναι συνεσταλμένες και δεν ξεκινάνε σε φουλ ρυθμό... shot.gif


Μηπως κοκκινιζουν κιολας απο ντροπη?
rchos
Αντ1 is back

Διαφημίσεις στις βολές...
SG3ptshooter
QUOTE(sacarame @ Sep 4 2013, 18:40 ) *
Μόλις μας ενημέρωσε ο Τζέηκ Φιλιπούσης ότι στην πρεμιέρα πάντα οι ομάδες είναι συνεσταλμένες και δεν ξεκινάνε σε φουλ ρυθμό... shot.gif

Ως πρόεδρος του Λιθουανικού lobby συστήνω στα μέλη του τη χρήση της γραφής: "φιλείpussyς" όταν αναφερόμαστε στη Φωνή του Ελληνικού Μπάσκετ.

Φαντάζομαι ένα φίλο μου να βγάζει κεφάλι πίσω απ' τις πινακίδες και να κράζει το Μπράμο επειδή κινείται με τη μπάλα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.