Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΟ - Μεταγραφές
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300
nicolicius
QUOTE(silversurfer @ May 26 2009, 18:11 ) *
Ο Τέπιτς ΔΕΝ είναι 3άρι και ΔΕΝ πρέπει να γίνει 3άρι!!


Ε τότε δεν χωράνε με τίποτα όλοι! Δεν νομίζω οτι ο Ζοτς θα διστάσει να τον βάλει στο 3..
j-kidd13
QUOTE(silversurfer @ May 26 2009, 18:11 ) *
Ο Τέπιτς ΔΕΝ είναι 3άρι και ΔΕΝ πρέπει να γίνει 3άρι!!

Ποιος σου ειπε οτι ΑΝ αποκτηθει θα αποκτηθει για να προσφερει στη θεση "3"?
Ο Τεπιτς ειναι σουτινγκ γκαρντ,η,για να το θεσω καλυτερα,ειναι στυλ κομπο γκαρντ...Μπορει να βοηθησει και ως πλει μεικερ αν χρειαστει.
Παρ οτι εχει υψος 3αριου,2,02,δεν νομιζω οτι μπορει να ανταποκριθει καλα σε αυτη τη θεση...
same
ξέρει κανείς τι πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Διαμαντίδης??κάτι για ενοχλήσεις στους κοιλιακούς άκουσα...ελπίζω πάντως να μην είναι τίποτα το ανησυχητικό και του χρόνου να δούμε ξανά τον παλιό καλό Διαμαντίδη...
dimft8
QUOTE(j-kidd13 @ May 26 2009, 18:21 ) *
Ποιος σου ειπε οτι ΑΝ αποκτηθει θα αποκτηθει για να προσφερει στη θεση "3"?
Ο Τεπιτς ειναι σουτινγκ γκαρντ,η,για να το θεσω καλυτερα,ειναι στυλ κομπο γκαρντ...Μπορει να βοηθησει και ως πλει μεικερ αν χρειαστει.
Παρ οτι εχει υψος 3αριου,2,02,δεν νομιζω οτι μπορει να ανταποκριθει καλα σε αυτη τη θεση...

Γειά σας
πιστεύω βασικά ότι η ομάδα είναι βασικα πλήρης. με τον τέπιτς και τον καλάθη κλείνουν τα κενά του αλβέρτη και του κετσμαν.
μην ξεχνάμε ότι ο ΔΔ μπορεί να βοηθήσει στο 3, όπως και ο τεπιτς.
αυτό που θα χρειάζεται μετά θα είναι κάποιος (-ιοι) νέοι ταλαντούχοι έλληνες παίκτες στις θέσεις 4 και 5. δεν θα έβλεπα αδιάφορα και την περίπτωση το Σχοτσιανίτη
Flexo
Τίποτα! Η ομάδα ας μείνει ως έχει(με Τέπιτς και Νικ) και είμαστε μια χαρά!

ΥΓ. Οχι και Σχορτσανίτης στον Παναθαναϊκό!!! Έλεος!!!!!
Εννοείται βέβαια πως δεν θα έρθει, αλλά ας έχουμε να λέμε! icon_drunk.gif
bougatsas
QUOTE(kolokotronis @ May 26 2009, 17:30 ) *
Ο Τέπιτς 25 λεπτά, ο Πέρπε 15 λαπτά.

Καλά άντε πες το στον Ομπράντοβιτς αυτό. 25 λεπτά δεν παίζουν ο Σάρας και ο Μήτσος θα παίξει νεοαποκτηθείς;
Και ο Τέπιτς παιδιά ξέρει που ήρθε και ποιός θα τον προπονεί. Άρα ξέρει και πόσο θα παίζει πάνω κάτω.


QUOTE(nicolicius @ May 26 2009, 18:00 ) *
Παντως ο περπε θέλει πολυ δουλεια ακόμα, χθες ηταν και πάλι κακός.

Δουλειά θέλει αλλά ας μην ξεχνάμε και ποιός μας ξεκόλλησε στον τελικό του ευρωπαικού. Και γενικά νομίζω ότι φέτος
κατά τη διάρκεια της χρονιάς ήταν ένα κλικ καλύτερος από πέρισυ.

QUOTE(silversurfer @ May 26 2009, 18:11 ) *
Ο Τέπιτς ΔΕΝ είναι 3άρι και ΔΕΝ πρέπει να γίνει 3άρι!!

Να θυμίσω ότι ο Μπατίστ ήρθε ως 3αρι και ο Ομπράντοβιτς τον έκανε σέντερ; Δεν βλέπω πια να παραπονιέται κανείς. 77.gif
virgin13
ρε παιδια.γιατί τη μια λετε τι γαματος που ηταν ο τσαρτσαρης σημερα και την αλλη τον θαβετε?γιατι λετε τα ιδια για τον περπε.κλασικοι ελληνες ειστε.τι περιμενετε με τον ομπραντοβιτς να βαζει ο καθενας 15 ποντους+ για να ειστε ικανοποιημενοι.στεκεστε μονο στο επιθετικο κομματι και ξεχνατε το αμυντικο.ο τσαρτσαρης μια χαρα ηταν οπως και ο περπερογλου.το οτι δεν του εκατσε ενα σουτ δεν σημαινει οτι δεν την παλευει.οπως και για το δδ.ελεος.μια χαρα ειναι το παιδι.τι θαψιμο πεφτει εδω ρε?
Paris87
Στην επιθεση ο Τσαρτσα εδωσε πολλες και πολυ ομορφες ασιστ
(highlight την ασσιστ κατω απο τα ποδια του την ωρα που ετρεχε στο τριποντο του Μητσου, στην αντεπιθεση του κοψιματος του Σαρας...Ο δημοσιογραφος ειπε λανθασμενα οτι ειναι πισω απο την πλατη...(αυτο επρεπε να το πω smiley.gif )
Magnus92
Σοφο ελα στο ΟΑΚΑ !!!
Σαρας μεινε στο ΟΑΚΑ . . .
giannis_
QUOTE(same @ May 26 2009, 18:23 ) *
ξέρει κανείς τι πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Διαμαντίδης??κάτι για ενοχλήσεις στους κοιλιακούς άκουσα...ελπίζω πάντως να μην είναι τίποτα το ανησυχητικό και του χρόνου να δούμε ξανά τον παλιό καλό Διαμαντίδη...

Περα απο τα προβληματα π ειχε στα ποδια του ,την τελευταια φορα π δεν πηρε μερος στην προπονηση(λιγο πριν τον πρωτο αγωνα με ολυμπιακο)ειχε ενοχλησεις στους κοιλιακους!Ο ιτουδης ειχε πει οτι δεν ειναι τιποτα σοβαρο και γενικοτερα απο την καε ακουγοταν οτι ολα ειναι οκ!Σε διαφορα σαιτ ομως και 2-3 δημοσιογραφοι επεμεναν οτι ο μητσος εχει κατι πολυ πιο σοβαρο και σταθηκαν περισσοτερο σε μια δηλωση του ζοτς π ελεγε οτι θα συζητησουμε με το δημητρη για το τι πρεπει να κανει το καλοκαιρι και οτι ο ιδιος θα παρει την σωστη αποφαση...
danibra
Καλησπερα!Να πω κ εγω την γνωμη μου για το ροστερ της επομενης περιοδου.Κατ' αρχας υπαρχει μια μεγαλη εκκρεμοτητα και αυτη ειναι η παραμονη του γιασικεβιτσιους.Καλοι οι καλαθης κ τεπιτς αλλα δε μορουν να αντικαταστησουν τον λιθουανο.

Τωρα αν θεωρησουμε δεδομενες τις μεταγραφες των τεπιτς κ καλαθη αυτοι θα παρουν τις θεσεις των κετσμαν κ χατζηβρετα αντιστοιχα.Ετσι αποκλειω να κινηθουμε για 3αρι καθως αν υπολογισουμε και τους σπανουλη,διαμαντιδη,σαρας;,νικολας κ περπερογλου θα παιζουμε με το αγαπημενο σχημα του ζοτς με 3 κοντους.

Εγω θα ηθελα μια μεταγραφη ακομα στο 4 για να ειμαστε καλυμενοι σε περιπτωση που ο τσαρτσαρης δεν τραβηξει.Για αυτη την θεση νομιζω ακουγεται ο βελιτσκοβιτς.

Η ομαδα φετος δεν εχει αναγκη απο "μεγαλες" μεταγραφες αρκει να μην εχουμε απωλειες.,μεγαλη μεταγραφη χρειαζεται μονο σε περιπτωση που φυγει ο σαρας τοτε εγω προσωπικα θα ηθελα τον μακινταιρ (δεν γνωριζω αν μενει ελευθερος η οχι).
dominik
για το μητσαρα εχω διαβασει εχει το κλασσικο τραυματισμο κοιλιακοι-προσαγωγοι το οποιο
βγαινει συντηρητικα για ενα διαστημα-και αυτο κανει τωρα-αλλα θελλει εγχειρηση..
το χουν παθει και δυο συμπαικτες μου..ο ενας το πηγε χωρις εγχειρηση επειδη ειναι34χρονων και ειχε να παιξει 1+ χρονο
και ο δευτερος επαιξε μετα απο εγχειρηση,μετα απο 2 μηνες αν θυμαμαι καλα..επομενως προκειται για κατι
αρκετα σοβαρο αν οντως ισχυει..
giannis_
QUOTE(dominik @ May 26 2009, 23:00 ) *
για το μητσαρα εχω διαβασει εχει το κλασσικο τραυματισμο κοιλιακοι-προσαγωγοι το οποιο
βγαινει συντηρητικα για ενα διαστημα-και αυτο κανει τωρα-αλλα θελλει εγχειρηση..
το χουν παθει και δυο συμπαικτες μου..ο ενας το πηγε χωρις εγχειρηση επειδη ειναι34χρονων και ειχε να παιξει 1+ χρονο
και ο δευτερος επαιξε μετα απο εγχειρηση,μετα απο 2 μηνες αν θυμαμαι καλα..επομενως προκειται για κατι
αρκετα σοβαρο αν οντως ισχυει..

αυτο λενε οτι θα κανει εγχειρηση το καλοκαιρι και μετα θα ξεκουραστει!δεν εχει εθνικη για το μητσαρα φετος!τι του τυχε του κακομοιρη του καζλαουσκας φετος... smiley.gif
vastravoud
Πάντως, το timing είναι πολύ καλό!

Εγχείρηση αρχές Ιουνίου, ξεκούραση 2 μήνες και σταδιακές προπονήσεις από μέσα Αυγούστου. Λογικά αυτό μπορεί να σημαίνει ότι θα δούμε ακόμα καλύτερο Μήτσο του χρόνου
PrasiniThyella
Ακριβώς καλύτερα να κάνει εγχείρηση φέτος που θα έχει το χρόνο να αναρρώσει.Ο Σάρας θα μείνει.Το θέμα είναι καθαρά οικονομικό αλλά δεν υπάρχει περίπτωση οι Γιαννακόπουλοι να τον αφήσουν να φύγει απο την στιγμη που και ο ίδιος θέλει να μείνει.Τις προηγούμενες χρονιές χάναμε παίκτη με buy-out όπως ο Σισκάουσκας αλλά θέλανε και οι ίδιοι να φύγουν.

Νομίζω πως ο κόσμος με την αποθέωση του Σάρας όταν βγήκε χθες, έδωσε το στίγμα.Είναι απίστευτο να βλέπεις όσα κάνει ο Λιθουανός.

Προσωπικά, θέλω Βελίτσκοβιτς και κλείσαμε το ρόστερ.
virgin13
λετε για τεπιτς-καλαθη αντι κετσμαν-χατζηβρεττα.τον αλβερτη που επιανε τσαμπα θεση φετος ποιος θα τον αντικαταστησει?
PrasiniThyella
Ο Τσαρτσαρής σε περίπτωση που αποκτηθεί ο Βελίτσκοβιτς. tongue.gif
j-kidd13
QUOTE(virgin13 @ May 26 2009, 23:25 ) *
λετε για τεπιτς-καλαθη αντι κετσμαν-χατζηβρεττα.τον αλβερτη που επιανε τσαμπα θεση φετος ποιος θα τον αντικαταστησει?

Nα τον αντικαταστησει που ακριβως??Στη θεση εκτος δωδεκαδας?? smiley.gif
giannis_
Oλοι οι καλοι χωρανε,ας ερθει κ ο βελιτσκοβιτς,και μετα θα κανει κατι παρτι ο ζοτς,μονος του θα παιζει smiley.gif
επισης μπορουμε να παρουμε κ το αλλο το βουνο της παρτιζαν τον βρανιες και δεν θα περναει κουνουπι...(πλακα κανω αυτος οντως δεν χωραει)
επισης να σημειωσω οτι ο σακοτα δεν παει πουθενα,το 2007 τριπλ-κραουν,φευγει το 2008 μονο νταμπλ,ξαναρχεται φετος τριπλ-κραουν(κατα 90%) ειναι το γουρι μας ρεεεεεε
kaukasios
ο σακοτα θα μεινει?δεν εχω ακουσει τιποτα ακομα και ανησυχω!!!!
Paris87
Εγω ακουσα στο ραδιοφωνο σε μπασκετικη εκπομπη οτι πριν το ματς με τον Οσφπ το 2ο βγηγε ενας απο τον Παο (δεν ξερω τωρα τι ειναι αυτος) και ειπε οτι θα δωσουν στον Σαρας οτι θελει! Γιατι, ειπε, πως ολες οι ομαδες στην Ευρωπη τον θελουν...
Ακομη, ειπε πως ο Σαρας ενοχληθηκε λιγακι γιατι ο Παο ζητησε να συζητησουν για το συμβολαιο μετα το τελος της περιοδου, ενω αυτος ζητουσε πριν τελειωσει...
(οπως και με Ντρου που ακουγονται φημες οτι εχει ανανεωσει, και γιατι οχι μαλιστα...αρχισε να τα κανει ολα στο παρκε)

Αυτα ακουσα, δν ειναι δικες μου αποψεις, πληροφοριες ή πορισματα... smiley.gif
greeneyes13
συγγνώμη να ρωτήσω κάτι, δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν ξεκινήσει οι συζητήσεις μεταξύ σάρας και παναθηναικού και απλά να μην το ανακοινώνουν μέχρι να φτάσουν σε κάποιο αποτέλεσμα;
πάντως μου κάνει εντύπωση που ο σάρας εδώ και αρκετό καιρό έλεγε σε συνεντευξεις του ότι περνάει πολύ καλά στον παναθηναικό,και οτι θέλει να μείνει,αλλα τώρα τον βλέπω πιο συγκρατημένο(μήπως είναι ιδέα μου;;;)
αυτό που θέλω να πω είναι πως κατα την γνώμη μου έχει "εκτεθεί" blink.gif αρκετά με τις δηλώσεις του ότι θέλει να μείνει κλπ και δεν χέρω κατα πόσο θα το έκανε χωρίς να γνωρίζει κάτι,εκτός να με τις δηλώσεις του έστελνε "μηνύματα" σε διάφορους παραλήπτες
PrasiniThyella
Mόνο συγκρατημένο δεν τον βλέπω. Πολύ δύσκολα θα φύγει.Ας του δώσουν το διετές που θέλει με 2,2εκ ετησίως.Τα αξίζει.Που να βρίσκουμε πιο αξιόπιστο playmaker??
giannis_
το εχει πει πολλες φορες οτι θελει να μεινει επειδη τον ρωτουσαν επιμονα οι δημοσιογραφοι!Τωρα στους τελικους με το δικιο του δεν ασχολειται,κ οταν τον ρωτανε αυτες τις μερες ,λεει εχουμε να παρουμε ενα πρωταθλημα δεν ειναι ωρα να τα συζητησουμε αυτα.και οντως πιστευω οτι οταν με το καλο τελειωσει το πρωταθλημα δεν θα αργησουν να ανακοινωσουν οτι ειναι να ανακοινωσουν τελοσπαντων!

παντως εγω ειχα ακουσει οτι ο νικολας ειχε υπογραψει περσι 2 ετες και πριν λιγες μερες ανανεωσε και το εκανε 3ετες wos_sport3.gif smiley.gif
kolokotronis
Γνώμη μου είναι, να μείνει ο Σάρας αλλά με μικρότερο συμβόλαιο από του Διαμαντίδη.
Να κρατιούνται και κάποιες ισορροπίες.
PAKMAN
Γνώμη μου είναι να προσπαθήσουμε να πάρουμε παίκτη 3-4 αφου τελειώσαμε με Τέπις και Καλάθη.
Με σειρά προτερεότητας είναι

Κλέιζα
Βελίσκοβιτς
Γιανκούνας
Ελιγιάχου
Ντελφίνο
Σάτο
Μασιούλις
PrasiniThyella
O Βελίτσκοβιτς είναι στο χέρι μας... Εαν τον θέλουμε, θα τον πάρουμε.Ας είναι καλά ο Ζοτς, αρκεί να τον θέλει...

Ο Σάρας πρέπει να μείνει με 2-2,2 εκ... και να ανανεώσουμε το συμβόλαιο του Διαμαντίδη μέσα στη χρονιά... wink.gif
giannis_
QUOTE(PAKMAN @ May 27 2009, 03:47 ) *
Γνώμη μου είναι να προσπαθήσουμε να πάρουμε παίκτη 3-4 αφου τελειώσαμε με Τέπις και Καλάθη.
Με σειρά προτερεότητας είναι

Κλέιζα
Βελίσκοβιτς
Γιανκούνας
Ελιγιάχου
Ντελφίνο
Σάτο
Μασιούλις

απο αυτους οι βελιτσκοβιτς ελιαχου ντελφινο και σατο μπορει να κολλησουν σε μας
ο πρωτος ακουγεται πολυ, ο δευτερος θα παει ταου .ο ντελφινο παιρνει πολλα και αν ηταν να ρθει θα ερχοταν περσι και ο σατο δεν νομιζω να φυγει απο τη σιενα
dominik
QUOTE(PrasiniThyella @ May 27 2009, 03:52 ) *
O Βελίτσκοβιτς είναι στο χέρι μας... Εαν τον θέλουμε, θα τον πάρουμε.Ας είναι καλά ο Ζοτς, αρκεί να τον θέλει...

Ο Σάρας πρέπει να μείνει με 2-2,2 εκ... και να ανανεώσουμε το συμβόλαιο του Διαμαντίδη μέσα στη χρονιά... wink.gif

παιδια τι σας ενδιαφερει ποσα θα παρε??εσεις θα πληρωσετε?? smiley.gif smiley.gif ειτε παρει
4εκ. ειτε 1εκ., κοινος παρανομαστης ειναι οτι πρεπει να παραμεινει και
θα παραμεινει!τοθλαχιστο ευχομαι..
saniboy
Πολυ καλος ο Βελιτσκοβιτς ,αν εξελιχθει με την συνεπεια των δυο τελευταιων χρονων δεν θα μου φανει περιεργο να προσεγγισει επιπεδα '' Σμοντις " , αρκει βεβαια να βαλει και λιγους μυς ωστε να σπρωχνει καλυτερα..

Παροτι ειναι οτι πιο ελπιδοφορο κυκλοφορει στο σερβικο μπασκετ , με δυνατοτητα να βοηθησει αμεσα και κομμενος και ραμμενος στα μετρα Ζοτς ( καλο τριποντακι στην weak side και κατεχει και το παιχνιδι με πλατη ~ οχι οπως ο Τσαρτσα αλλα οχι και οπως ο Φωτσης που σιχαινεται να ποσταρει ) δεν πιστευω να κινηθουμε φετος για την αποκτηση του για τον απλουστατο ρολο οτι ο Σερβος κοουτς δεν εχει διαγραψει απο το ενεργο ροτεισον της ομαδας τον Τσαρτσα . Κακα τα ψεματα η αποκτηση Βελιτσκοβιτς μετατρεπει τον "Ισλανδο" σε πεμπτο ψηλο και ο Ζοτς δεν εχει δειξει οτι λειτουργει ετσι..

Βεβαια υπαρχει και η προοπτικη να κλεισεις τον παιχτη απο τωρα ως διαδοχο του Τσαρτσα ή ακομα και να τον φερεις στην ομαδα και να του δινεις τον χρονο του Σακοτα αλλα δεν νομιζω να πιστει οταν σε οποιαδηποτε αλλη ομαδα θα ειναι βασικος και αναντικαταστατος..
lakersdynasty
Εγω παλι δεν θελω με τιποτα να πιστεψω οτι ο Ζοτς δεν εμπιστευεται πια τον Τσαρτσαρη και οτι μετα απο ενα καλοκαιρι ξεκουρασης δεν θα τον υπολογιζει στα πλανα του.

Ο Τσαρτσαρης παντως για αλλη μια χρονια εδειξε ποσο σημαντικος ειναι για τον Παναθηναϊκο και τωρα στους τελικους κυριως αμυντικα μας εδειξε ποσο μας ελειψε ολη την σεζον.

Στα πλανα του Ομπραντοβιτς ηταν να μπορει να εχει στο παρκε για καποιο χρονικο διαστημα ενα σχημα με 2 πακιτες 2,09-2,10 οταν ο αντιπαλος ειχε βαρια και ψηλη φροντ λαϊν πραγμα που τελικα δεν μας βγηκε μεσα στην χρονια κοντρα σε ομαδες οπως η Μπαρτσαα πχ της οποιας η φροντ λαϊν ειναι και ψηλη και ειναι αποτελουμενη απο καλα "κορμια".

Το ιδιος προβλημα αντιμετοπισαμε και με τον ΟΣΦΠ φετος στα πρωτα παιχνιδια οπου ο Μπουρουσης εκανε παρτι και τελειωνε τα παιχνιδια με (η σχεδον με) νταμπλ-νταμπλ στην στατιστικη και καλα ποσοστα ευστοχιας.

Στο πρωτο παιχνιδι ειχε προβλημα με τα φαουλ και επαιξε μολις 8 λεπτα και ο Μπουρουσης εκανε παρτι με 18 ποντους (8/10 σουτ) και 11 ριμπαουντ ενω στο 2ο παιχνιδι στο οποιο ο Τσαρτσα επαιξε 20 λεπτα εχοντας 5 ριμπαουντ 3 ασιστ 1 κλεψιμο ο Μπουρουσης ναι μεν εβαλε παλι 15 ποντους ομως με αθλια ποσοστα στα σουτ (4/11 7 βολες) και ειχε μολις 4 ριμπαουντ.

Απο την αρχη του χρονου αναφερθηκε (τουλαχιστον απο εμενα) η χρησιμοτητα στα αμυντικα μας συστηματα του καλουυ Τσαρτσαρη και κατα την γνωμη μου πιστευω οτι αν ξεκουραστει και φροντισει τον εαυτο του το καλοκαιρι και ο Τσαρτσαρης προ 2-3ετιας να μην ειναι μπορει να βοηθησει τα μεγιστα.

Οπως καποιοι θεωρουν τον Σοφο ως τον καταλληλοτερο για τον περιορισμο του Πεκοβιτς ετσι και εγω πιστευω οτι η παρουσια του Τσαρτσαρη εκμηδενιζει το οποιο θεωρητικο πλεονεκτημα εχει ο ΟΣΦΠ στους ψηλους φετος.

Απλα ο Τσαρτσαρης και ο Σοφο δεν επαιζαν ολη την χρονια και η συγκριση γινοταν σε διαφορετικη βαση. Φετος ομως καναμε και εμεις αυτο που κανει εδω και 2 χρονια ο ΟΣΦΠ με τον Σοφο. (ειχε γινει και περσι με τον Τομασεβιτς βεβαια)

Τον επιστρατευσαμε στα πλεϊ οφς και ειδικα στους τελικους και βγηκαμε κερδισμενοι.




QUOTE
Βουγιόσεβιτς: «''Πράσινος'' ο Τέπιτς»

Το τελευταίο διάστημα έχει ενταθεί η φημολογία που θέλει τον Μίλενκο Τέπιτς να έχει «κλείσει» στον Παναθηναϊκό, με τον τεχνικό της Παρτιζάν, Ντούσκο Βουγιόσεβιτς, να το επιβεβαιώνει. Ο Σέρβος προπονητής δηλώνει ότι ο ταλαντούχος γκαρντ, θα αποχωρήσει από την ομάδα του και θα συνεχίσει την καριέρα του στους πρωταθλητές Ευρώπης.


Ο 22χρονος γκαρντ, που πραγματοποίησε μία εξαιρετική χρονιά με την Παρτιζάν, κατακτώντας πρόσφατα μαζί της το εγχώριο πρωτάθλημα, αναμένεται να υπογράψει τριετές συμβόλαιο συνεργασίας με τους πρωταθλητές Ελλάδας, έναντι 2.5 εκατομμυρίων ευρώ ενώ η ομάδα του Βελιγραδίου θα βάλει στα ταμεία της μισό εκατομμύριο ευρώ που ορίζει το μπάι άουτ του συμβολαίου του. Χαρακτηριστικό μάλιστα είναι το γεγονός ότι η πλευρά του Παναθηναϊκού δεν διέψευσε την εν λόγω σύναψη της συμφωνίας, παρά το ότι βρίσκεται εν μέσω των τελικών του πρωταθλήματος της Α1.


http://www.gazzetta.gr/content/view/35258/35/

Το βαζω απλα επειδη υπηρχαν καποια δημοσιευματα οτι ενδιαφερεται η Σιενα και αλλες ομαδες. Πλεον και με επισημη δηλωση απο Βελιγραδι μερια. biggrin.gif
silversurfer
Κ αφού όπως όλα δείχνουν θα κατηφορίσει ο Τέπιτς (+ τον Καλάθη) θα αρχίσουμε τις αλχημείες, τα πονοκεφαλιάσματα κ τις προτάσεις για το πως μπορούν να χωρέσουν τόση guard σε μια ομάδα!
Ας ξεκινήσω το πονοκεφάλιασμα λοιπόν:

Θετικά ή facts

1) Ο ΠΑΟ του Ζοτς πάντοτε βασιζόταν σε κοντά σχήματα και πολλούς guards κάτι που το ξέρουμε όλοι
2) Οι παίκτες που θα αντικαταστήσουν οι Τέπιτς κ Καλάθης είναι, λογικά, οι Χατζηβρέττας και Κέτσμαν, 2 παίκτες δλδ παρόμοιου ύψους και θέσης. Άρα στη δομή δεν αλλάζει κάτι.
3) Ο κορμός της ομάδας (9-10 παίκτες) μένει ως έχει πράγμα θετικότατο καθώς αυτός μας έδωσε τις κούπες
4) Ο Καλάθης έχει έναν τεράστιο δάσκαλο ή μάλλον 2 τεράστιους δασκάλους τους ΔΔ κ Σάρας!

Αρνητικά

1) Είναι 2 παίκτες που δεν μπορούν να προσφέρουν άμεσα. Ο Καλάθης λόγω πολλών παραγόντων, ο Τέπιτς κυρίως γιατί τον βλέπω να μετακομίζει στο 3 κ άρα θα πρέπει να μάθει τη θέση
2) Η ομάδα παραμένει light από θέμα δύναμης κ αθλητικών ικανοτήτων
3) Η ομάδα μεγαλώνει κατά 1 χρόνο

Προς το παρών αυτά μου ήρθαν στο μυαλό..
zoze
QUOTE(silversurfer @ May 27 2009, 13:38 ) *
Κ αφού όπως όλα δείχνουν θα κατηφορίσει ο Τέπιτς (+ τον Καλάθη) θα αρχίσουμε τις αλχημείες, τα πονοκεφαλιάσματα κ τις προτάσεις για το πως μπορούν να χωρέσουν τόση guard σε μια ομάδα!
Ας ξεκινήσω το πονοκεφάλιασμα λοιπόν:

Θετικά ή facts

1) Ο ΠΑΟ του Ζοτς πάντοτε βασιζόταν σε κοντά σχήματα και πολλούς guards κάτι που το ξέρουμε όλοι
2) Οι παίκτες που θα αντικαταστήσουν οι Τέπιτς κ Καλάθης είναι, λογικά, οι Χατζηβρέττας και Κέτσμαν, 2 παίκτες δλδ παρόμοιου ύψους και θέσης. Άρα στη δομή δεν αλλάζει κάτι.
3) Ο κορμός της ομάδας (9-10 παίκτες) μένει ως έχει πράγμα θετικότατο καθώς αυτός μας έδωσε τις κούπες
4) Ο Καλάθης έχει έναν τεράστιο δάσκαλο ή μάλλον 2 τεράστιους δασκάλους τους ΔΔ κ Σάρας!

Αρνητικά

1) Είναι 2 παίκτες που δεν μπορούν να προσφέρουν άμεσα. Ο Καλάθης λόγω πολλών παραγόντων, ο Τέπιτς κυρίως γιατί τον βλέπω να μετακομίζει στο 3 κ άρα θα πρέπει να μάθει τη θέση
2) Η ομάδα παραμένει light από θέμα δύναμης κ αθλητικών ικανοτήτων
3) Η ομάδα μεγαλώνει κατά 1 χρόνο

Προς το παρών αυτά μου ήρθαν στο μυαλό..


Η ομάδα βάζει στη μηχανή της 2 νέα γρανάζια χωρίς ν αλλάζει κορμό... γεννάει 2 νέους πρωταθλητές ευρώπης
lakersdynasty
QUOTE(silversurfer @ May 27 2009, 13:38 ) *
Κ αφού όπως όλα δείχνουν θα κατηφορίσει ο Τέπιτς (+ τον Καλάθη) θα αρχίσουμε τις αλχημείες, τα πονοκεφαλιάσματα κ τις προτάσεις για το πως μπορούν να χωρέσουν τόση guard σε μια ομάδα!
Ας ξεκινήσω το πονοκεφάλιασμα λοιπόν:

Θετικά ή facts

1) Ο ΠΑΟ του Ζοτς πάντοτε βασιζόταν σε κοντά σχήματα και πολλούς guards κάτι που το ξέρουμε όλοι
2) Οι παίκτες που θα αντικαταστήσουν οι Τέπιτς κ Καλάθης είναι, λογικά, οι Χατζηβρέττας και Κέτσμαν, 2 παίκτες δλδ παρόμοιου ύψους και θέσης. Άρα στη δομή δεν αλλάζει κάτι.
3) Ο κορμός της ομάδας (9-10 παίκτες) μένει ως έχει πράγμα θετικότατο καθώς αυτός μας έδωσε τις κούπες
4) Ο Καλάθης έχει έναν τεράστιο δάσκαλο ή μάλλον 2 τεράστιους δασκάλους τους ΔΔ κ Σάρας!

Αρνητικά

1) Είναι 2 παίκτες που δεν μπορούν να προσφέρουν άμεσα. Ο Καλάθης λόγω πολλών παραγόντων, ο Τέπιτς κυρίως γιατί τον βλέπω να μετακομίζει στο 3 κ άρα θα πρέπει να μάθει τη θέση
2) Η ομάδα παραμένει light από θέμα δύναμης κ αθλητικών ικανοτήτων
3) Η ομάδα μεγαλώνει κατά 1 χρόνο

Προς το παρών αυτά μου ήρθαν στο μυαλό..


Απλα να κανω μερικα σχολια:

bball.gif Κακως εξισωνουν ολοι τον Καλαθη με τον Τεπιτς. Ειτε ηταν ειτε δεν ηταν ηγετης της Παρτιζαν παιζει εδω και 2-3 χρονια σε υψηλο επιπεδο σε μια ομαδα που ειναι τα τελευταια χρονια στο ΤΟΠ 8 (εστω και η πιο αδυναμη) και ερχεται με εμπειριες και με καλα στοιχει για να παιξει ενα μπασκετ που ξερει καλα.

Ο Καλαθης ειναι προσπεκτ. Δεν προκειται να παιξει απο την αρχη της χρονιας και στην καλητερη των περιπτωσεων θα του παρει ενα αγωνιστικο 6μηνο να προσαρμωστει στην νεα πραγματικοτητα που λεγεται Παναθηναϊκος εχοντας ομως τα θετικα οτι ειναι δεκτικος δεν ειναι βεντετα και ξερει καλα να κανει αυτο που θελει ο Ζοτς. Να παιζει το πικ εν ρολ και να μοιραζει παιχνιδι.

Οι 2 τους δεν πρεπει με τιποτα να εξισωνονται. Πως μπορει να εξισωθει ενα κολλεγιοπαιδο 2ο χρονων με εναν 22χρονο ο οποιος εχει ηδη πολλες παραστασεις απο παιχνιδια της κορυφαιας Ευρωπαϊκης διοργανωσης στην οποια θα κληθει να συμμετασχει?

Καμια σχεση δεν εχουν μεταξυ τους.

bball.gif Θα συμφωνησω μαζι σου στο σχολιο σου για τα αθλητικα προσωντα. Οι ομαδες του Ζοτς σχεεδον παντα εχουν αυτη την αδυναμια και αυτος ειναι και ο λογος για τον οποιο στο παρελθον ομαδες οπως πχ η Μακαμπι του Γκερσον ηταν μη αντιμετοπισημες γιατι εκμεταλλευοντουσαν ατομικα τις σωματικες αδυναμιες της ομαδας μας.

Απτην αλλη ο Παναθηναϊκος εχει ενα στοιχειο που στην Ευρωπη ειναι αν οχι το πιο σημαντικο, παρα πολυ σημαντικο. Ειναι αυτο που θα ελεγαν οι αμερικανοι "fundamentally sounded team". Αποτελειται δηλαδη απο παικτες που ξερουν τα βασικα η εχουν το μυαλο για να βελτιωθουν σε αυτο τον τομεα.

bball.gif Επισης συμφωνω στο οτι μεγαλωνουμε ενα χρονο. Γι'αυτο ερχεται ενας παικτης οπως ο Τεπιτς ο οποιος ειναι νεος εχει κινητρα και δυνατοτητες να βοηθησει αγωνιστικα περισσοτερο απο τον Κετσμαν αλλα και ο Καλαθης ο οποιος θαα δωσει ποιοτητα τουλαχιστον στις προπονησεις πραγμα που θα βοηθησει στο να μην μας επηρεασουν πολυ ενδεχωμενη τραυματισμοι στην περιφερεια.

Για αυτο ηρθε και ο Πεκοβιτς ο οποιος θα βοηθησει τον Μπατιστ να αυξανει την αποδοτικοτητα του μακροχρονια αν τον εχουμε μαζι μας.

bball.gif Οι ανταλλαγες Χατζιβρεττα-Καλαθη και Κετσμαν-Τεπιτς θα οδηγησουν στην επιλυση του "προβληματος" το οποιο σχολιασαμε αρκετα μεσα στην χρονια. Θα εχουμε 2 παικτες υψους 1,98 και 2,02 οι οποιοι μπορουν να επιβιωσουν στο 1-2 σιγουρα αλλα και στο 3 σε καταστασεις 3 γκαρντ με λιγα λογια σε καταστασεις Παναθηναϊκου.

Ενταξει δεν θα παιζουμε με τα εκατοστα, οι Κετσμαν και Χατζιβρεττας στα 1,96 και 1,95 ειναι αλλα κανεις τους δεν ειναι καλο χειρηστης της μπαλας ουτε "βλεπει γηπεδο" οπως οι 2 αντικαταστατες τους..

Ο Ομπραντοβιτς δεν θελει να γεμισει την ομαδα με ασσους. Θελει να την γεμισει με play maker σε οποια θεση της περιφερειας και αν αγωνιζονται.

bball.gif και ο Τεπιτς αλλα κυριως ο Καλαθης θα πρεπει να δουλεψουν ΠΟΛΥ στον τομεα δυναμη. Ειδικα ο 2ος οσο καλος και να ειναι επιθετικα αν δεν παρει 5-10 κιλα σε μυς δεν προκειτε να επιβιωσει οπου και αν παιξει μπασκετ.




nicolicius
Tα πράγματα είναι απλά με 2 νέα ταλέντα τα οποία βλτιώνεις όλη την χρονιά μέσα απο προπονήσεις με τους καλύτερους και όχι μόνο προετοιμάζεις το έδαφος για να έχεις έτοιμους παίκτες σε 1-2 χρόνια.

Οπως προείπαν παραπάνω, ο Τέπιτς ειναι ήδη εδω και λίγα χρόνια σε υψηλό επίπεδο έχει εμπειρίες απο Ευρωλίγκα και πιστεύω οτι τουλάχιστον λίγο χρόνο θα τον πάρει, ακόμα και στην Ευρώπη.


Ο Καλάθης ανάλογα με το πόσο γρήγορα θα μπεί στο Ευρωπαικό κλίμα θα πάρει κάποια λεπτά συμμετοχής ΣΤΗΝ Α1, σίγουρα αρκετά περισσότερα απ οτι ο Βεργίνης ο οποίος για μένα καλύτερα θα ηταν να πάει δανικός.

Αν μάλιστα τα πάνε καλύτερα απ οτι περιμένουμε ίσως ξεκουράζουν αρκετά τα βασικά μα ς όπλα στα παιχνίδια της Α1 ωστέ να μην έχουμε προβλήματα κούρασης και τραυματισμών.

Αυτο που με ευχαριστεί ειναι πως η ομάδα έχει πλάνο τόσο για το κοντινό όσο και για το μακρινό μέλλον!
j-kidd13
O Kαλαθης ομως,οπως ειναι λογικο,θα εχει το μυαλο του στο Nba...Οποτε δεν βλεπω καποιο πλανο στην περιπτωση του...Το πιθανοτερο ειναι να ψαχνεται για να φυγει μετα τον 2ο χρονο του στην ομαδα...Τι να κανεις ενα παιχτη,που οταν εχει βελτιωθει και εγκληματιστει,και ειναι ετοιμος για ουσιαστικη προσφορα,θα ψαξει να φυγει για την Αμερικη.

Εκτος κι αν ο Καλαθης δεν εχει τετοιες φιλοδοξιες,οποτε παω πασο...
vastravoud
Επίσης, θα υπάρχει δυνατότητα εκμετάλλευσης καταστάσεων πικ 'ν ρολ από όλους τους κοντούς μας πλην Στράτου, κάτι που δε νομίζω ότι είχαμε ποτέ.
Gio Sugar
QUOTE(j-kidd13 @ May 27 2009, 15:37 ) *
O Kαλαθης ομως,οπως ειναι λογικο,θα εχει το μυαλο του στο Nba...Οποτε δεν βλεπω καποιο πλανο στην περιπτωση του...Το πιθανοτερο ειναι να ψαχνεται για να φυγει μετα τον 2ο χρονο του στην ομαδα...Τι να κανεις ενα παιχτη,που οταν εχει βελτιωθει και εγκληματιστει,και ειναι ετοιμος για ουσιαστικη προσφορα,θα ψαξει να φυγει για την Αμερικη.

Εκτος κι αν ο Καλαθης δεν εχει τετοιες φιλοδοξιες,οποτε παω πασο...


Λογικά ο Καλάθης θα αποσυρθεί από τα φετινά draft και θα προσπαθήσει πάλι του χρόνου ποντάροντας σε μια καλή χρονιά με τον Παναθηναϊκό. Όμως με την ίδια λογική και ο Τέπιτς που είναι και αυτός στα draft αλλά δεν μπορεί να αποσύρει την συμμετοχή του από όσο ξέρω θα μπορούσε να έχει ένα buy out option στο συμβόλαιο του και να φύγει, εξ άλλου υπάρχουν ομάδες που σίγουρα τον κοιτάνε , όπως και κάθε νεαρό από την Ευρώπη.. Αυτό είναι μέσα στο μπάσκετ και αναγκαστικά πρέπει να ζήσεις με αυτό.
kolokotronis
QUOTE(j-kidd13 @ May 27 2009, 15:37 ) *
O Kαλαθης ομως,οπως ειναι λογικο,θα εχει το μυαλο του στο Nba...Οποτε δεν βλεπω καποιο πλανο στην περιπτωση του...Το πιθανοτερο ειναι να ψαχνεται για να φυγει μετα τον 2ο χρονο του στην ομαδα...Τι να κανεις ενα παιχτη,που οταν εχει βελτιωθει και εγκληματιστει,και ειναι ετοιμος για ουσιαστικη προσφορα,θα ψαξει να φυγει για την Αμερικη.

Εκτος κι αν ο Καλαθης δεν εχει τετοιες φιλοδοξιες,οποτε παω πασο...

Καλό είναι να έχει φιλοδοξίες, ένας παίκτης για ΝΒΑ.
Για να πάει εκεί θα πρέπει πρώτα να παίξει εδώ και να δείξει στην ευρώπη ότι μπορεί να σταθεί σε υψηλά επίπεδα μπάσκετ.
Για μένα θετικό είναι να έχεις στο μυαλό σου το παραπάνω.
Για να πάει εκεί θα πρέπει πρώτα να βοηθήσει την ομάδα για να φανεί και ατομικά.
j-kidd13
QUOTE(kolokotronis @ May 27 2009, 15:54 ) *
Καλό είναι να έχει φιλοδοξίες, ένας παίκτης για ΝΒΑ.
Για να πάει εκεί θα πρέπει πρώτα να παίξει εδώ και να δείξει στην ευρώπη ότι μπορεί να σταθεί σε υψηλά επίπεδα μπάσκετ.
Για μένα θετικό είναι να έχεις στο μυαλό σου το παραπάνω.
Για να πάει εκεί θα πρέπει πρώτα να βοηθήσει την ομάδα για να φανεί και ατομικά.

Αρα παμε εις γνωσιν μας σε μια μεταγραφη παιχτη,που μετα την πρωτη του καλη σεζον στην ομαδα,θα ψαχτει για να φυγει...Και θα εχει και πολλες πιθανοτητες να το πετυχει...
spysta
QUOTE(j-kidd13 @ May 27 2009, 14:34 ) *
Αρα παμε εις γνωσιν μας σε μια μεταγραφη παιχτη,που μετα την πρωτη του καλη σεζον στην ομαδα,θα ψαχτει για να φυγει...Και θα εχει και πολλες πιθανοτητες να το πετυχει...

το πιστευω αυτο και δινω πολλες πιθανοτητες να συμβει ..
lakersdynasty
QUOTE(spysta @ May 27 2009, 16:39 ) *
το πιστευω αυτο και δινω πολλες πιθανοτητες να συμβει ..


Αν ειναι να το πετυχει ομως αυτο και να βελτιωσει την θεση του στα ντραφτ πρωτα θα μας εχει πεταξει τα ματια εξω με αυτα που θα κανει.

Οποτε καλως να ορισει και να φυγει οποτε φυγει επιτυχημενος προσωπικα και ομαδικα.
silversurfer
Μα κ οι όροι του συμβολαίου του είναι τέτοιοι! Ο Καλάθης λέγεται ότι υπογράφει με δικαίωμα να πάει όποτε θέλει από τα 3 χρόνια στο ΝΒΑ. Κ αν μείνει στο draft φέτος τότε η ομάδα που θα τον διαλέξει θα έχει κ τα δικαιώματά του! Ουσιαστικά είναι ξεκάθαρο ότι έρχεται για να μάθει κ όταν μάθει να αποφασίσει αν θέλει να μας πεί ευχαριστώ μένοντας 1 χρόνο ή να την κάνει με ελαφρα!
zoze
QUOTE(silversurfer @ May 27 2009, 16:49 ) *
Μα κ οι όροι του συμβολαίου του είναι τέτοιοι! Ο Καλάθης λέγεται ότι υπογράφει με δικαίωμα να πάει όποτε θέλει από τα 3 χρόνια στο ΝΒΑ. Κ αν μείνει στο draft φέτος τότε η ομάδα που θα τον διαλέξει θα έχει κ τα δικαιώματά του! Ουσιαστικά είναι ξεκάθαρο ότι έρχεται για να μάθει κ όταν μάθει να αποφασίσει αν θέλει να μας πεί ευχαριστώ μένοντας 1 χρόνο ή να την κάνει με ελαφρα!



Με ένα υψηλό buy out βέβαια... Το οποίο θα αποφέρει κάποια χρήματα στον ΠΑΟ
Πάντως δεν το κόβω να είναι έτοιμος σε 1 χρόνο ο Καλάθης... Μάλλον θέλει και 2ο... Και στο 2ο θα προσφέρει πολύ στον ΠΑΟ...
lakersdynasty
QUOTE(silversurfer @ May 27 2009, 16:49 ) *
Μα κ οι όροι του συμβολαίου του είναι τέτοιοι! Ο Καλάθης λέγεται ότι υπογράφει με δικαίωμα να πάει όποτε θέλει από τα 3 χρόνια στο ΝΒΑ. Κ αν μείνει στο draft φέτος τότε η ομάδα που θα τον διαλέξει θα έχει κ τα δικαιώματά του! Ουσιαστικά είναι ξεκάθαρο ότι έρχεται για να μάθει κ όταν μάθει να αποφασίσει αν θέλει να μας πεί ευχαριστώ μένοντας 1 χρόνο ή να την κάνει με ελαφρα!


Αποσυρθηκε ηδη απο τα νρταφτ. Λογικα αυτοι που ενδιαφερονται θα τον παρακολουθουν αυτο τον χρονο και του χρονου θα ξαναδοκιμασει την τυχη του.

Δευ υπηρχε λογος να μπει απο τωρα στα ντραφτ.

Ισως μπορεσει να κανει κατι καλητερο.

Παντως εχει πλακα να βλεπεις στο ενα ποστ οτι ο Καλαθης θα κανει 3 χρονια να βρει ρολο και να παιξει καλα και στο επωμενο ποστ οτι στον χρονο θα βελτιωθει τοσο πολυ που θα παρει καλη θεση στα ντραφτ του ΝΒΑ.

Κατι παει λαθος εδω.
PrasiniThyella
Σίγουρα ο Καλάθης θα ψάξει το Νba αλλά τα χαρακτηριστικά του ευνοούν το παιχνίδι του κυρίως για την Ευρώπη.Οπότε μπορεί να του αρέσει περισσότερο η Ευρώπη, ποτέ δεν ξέρεις... Δεν νομίζω οτι έχει το ΄΄κόλλημα΄΄ του Κουφού να παίξει σώνει και καλά στο Nba... Απο την άλλη καλώς βάζει τη ρήτρα γιατί σίγουρα θα θέλει να παίξει στην Αμερική και κυρίως δεν ξέρει τι μπορεί να συναντήσει εδώ.Υπάρχει και η πιθανότητα να του αρέσει η Ευρώπη και να θελήσει να μείνει.

Απ ό,τι ακούγεται ο Καλάθης είναι προσωπική επιλογή του Ομπράντοβιτς καθώς είδε σε αυτόν στοιχεία που του αρέσουν.Οπότε μέσα σε 2 χρόνια μπορεί να τον βελτιώσει πολύ και γι αυτό άλλωστε έρχεται και ο Καλάθης.Η λογική λέει οτι ο Καλάθης θα είναι ο επόμενος μεγάλος Έλληνας playmaker και απο την στιγμή που θα βρίσκεται στα χέρια του Ζοτς οι πιθανότητες αυξάνονται γεωμετρικά.

Στη χειρότερη περίπτωση που φύγει, η Καε θα βάλει ένα μεγάλο ποσό στα ταμεία της για νέες μεταγραφές που θα χρειαστούν τα επόμενα χρόνια.Θα πρέπει όμως να σκεφτούμε και το γεγονός οτι στο Nba υπάρχουν πάρα πολλοί point guards οπότε ενδέχεται ο Καλάθης να τα βρει σκούρα και να γυρίσει στην Ευρώπη και στον Παναθηναϊκό στο μέλλον έχοντας ήδη περάσει κάποιο χρόνο στην ομάδα.

Σίγουρα όλοι θα θέλαμε να έρθει με την προοπτική του να μείνει αλλά δεν νομίζω οτι χαλάει κανέναν στην Καέ να βάλει ένα σεβαστό ποσό στα ταμεία της απο έναν παίκτη που δεν θα παίζει βασικός.

Για φέτος, οι επόμενες κινήσεις εξαρτώνται απο τον Μπατίστ αν θα γίνει Έλληνας κτλ.

Έχω την εντύπωση οτι ο λόγος που δεν έχουμε κλείσει ακόμα τον Βελίτσκοβιτς είναι γιατί περιμένουμε κάτι άλλο.Ίσως και Λαβρίνοβιτς απο την Ευρώπη.

Τώρα αν σε συννενοήση με τον Ζοτς, οι Γιαννακόπουλοι αποφασίσουν να χτυπήσουν τον Ντίρκ, έχει καλώς. tongue.gif laugh.gif
vastravoud
Τα θετικά (εκ πρώτης όψεως):

- Από τους 7 κοντούς της δωδεκάδας, όλοι (πλην του Στράτου) θα μπορούν να παίζουν καλά το πικ 'ν ρολ, και λογικά η μπάλα θα κυκλοφορεί ακόμα καλύτερα
- Γινόμαστε "νεότεροι". Όσο κι αν υπάρχει η ΝΒΑ προοπτική, γεγονός παραμένει ότι θα έχουμε δύο παίκτες που θα τα δίνουν όλα για να καθιερωθούν
- "Ψηλώνουμε", έστω και λίγο.

Τα αρνητικά:

- Δε θα υπάρχει καθαρόαιμος αμυντικός ρολίστας
- To rotation των "βαρβάτων" μας παικτών περιορίζεται πάλι σε 4 παίκτες για 3 θέσεις με λίγες τζούρες από Στράτο, εκτός φυσικά αν ο Καλάθης και ο Τέπιτς δείξουν πολύ ικανοί όχι μόνο επιθετικά, αλλά ΚΥΡΙΩΣ αμυντικά, μαρκάροντας τα αντίπαλα τριάρια
lakersdynasty
QUOTE
Εγω παλι δεν θελω με τιποτα να πιστεψω οτι ο Ζοτς δεν εμπιστευεται πια τον Τσαρτσαρη και οτι μετα απο ενα καλοκαιρι ξεκουρασης δεν θα τον υπολογιζει στα πλανα του.


QUOTE
Τεσσάρι και τέλος

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός είναι το πιθανότερο αν προχωρήσει στην απόκτηση ενός ακόμη παίκτη που θα αγωνίζεται στη θέση του παόυερ φόργουορντ και θα προέρχεται κατά πάσα πιθανότητα από την κοινοτική αγορά.
Ένα από τα ονόματα που παίζουν στη συγκεκριμένη θέση είναι αυτό του Βελίτσκοβιτς της Παρτιζάν που αρέσει πάρα πολύ στον Ομπράντοβιτς. Πάντως αξίζει να επισημάνουμε πως το συγκεκριμένο θέμα θα αργήσει να κλείσει για το Τριφύλλι.

http://www.prasinanea.gr/html/ent/587/ent.2587.asp


Δεν θελω να το πιστεψω αλλα αν αληθευει το δημοσιευμα μαλλον ετσι θα γινει. unsure.gif

Α ρε Κωστα...
same
δεν μ αρέσει το "Πάντως αξίζει να επισημάνουμε πως το συγκεκριμένο θέμα θα αργήσει να κλείσει για το Τριφύλλι. "
και πέρσι άργησε να κλείσει το θέμα με την απόκτηση ενός καλού παίκτη για τη θέση τρία και καταλήξαμε με τον Κετσμαν...
PrasiniThyella
Eίναι κρίμα για τον Τσαρτσαρή αλλά νομίζω πως ο Ομπράντοβιτς θα το έχει συζητήσει μαζί του και με τους γιατρούς και εργοφυσιολόγους κτλ. Άλλωστε, σε περίπτωση που αποκτηθεί 4άρι δεν σημαίνει απαραίτητα πως ο Τσάρτσα θα φύγει.Απλά θα μείνει για 5ος ψηλός.Τέτοια ρακέτα ούτε στα ονειρά μας.

Τώρα αν δούμε οτι επανέλθει στα καλά του, μια χαρά.Αν όχι,παραμένει ένας χρησιμότατος παίκτης.

Είναι άρρωστος Παναθηναϊκός ο Κώστας απο μικρός και το σίγουρο είναι οτι θα μείνει για πάντα στην καρδιά μας ό,τι και να γίνει.

ΥΓ.Έρχεται ο Νοβίτσκι.Αυτό εννοεί όταν λέει θα αργήσει να κλείσει. laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.