Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μεγαλοι παικτες σε "μικρες κατηγοριες"
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Γενικές Συζητήσεις
Pages: 1, 2
harris
Επειδη ξερω οτι ασχολειστε με τις μικροτερες κατηγοριες rolleyes.gif ,θα εχετε δει και παικτες που σας εχουν κανει κλικ και εχετε φανταστει οτι καποια μερα ισως παιξουν σε καποια μεγαλη ομαδα .Βλεποντας την Α2 ,θα δει κανεις αρκετους παικτες ,οι οποιοι θα μπορουσαν να ειναι ρολιστες σε ομαδες Α1 .

Παντως ,στην ομαδα μου ,υπαρχει ενα μεγαλο ταλεντο .Βαγγελης Καραμπουλας λεγεται ,ειναι 23 ετων και περιπου 2 μετρα. Ειναι πρωτος σκορερ στην κατηγορια ,με πλουσιο επιθετικο ρεπερτοριο ,εξαιρετικο σουτ απο μεση αποσταση ,ασταματητος στο ενας εναντιον ενος ,αλλα υστερει καπως στην αμυνα .Δεν εχει παιξει πουθενα εκτος απο τον Σπορτιγκ ,αλλα θα ηθελα πολυ να τον δω σε μια ομαδα της Α1 και ιδιαιτερα στον Ηρακλη(λογω ελληνικης παρουσιας) ,που θα μπορουσε να αποδειξει τις ικανοτητες του .Σιγουρα εχετε ακουσει γι αυτον τον παικτη ,αλλα ολα τα λεφτα ειναι να τον δειτε απο κοντα .Κορυφαια φετινη εμφανιση του ,οι 40 ποντοι εναντιον του ΚΑΟΔ. 41.gif
dizzy_fingers
Ευτυχώς υπάρχουν ταλέντα στο ελληνικό μπάσκετ, αλλά γμτ δεν υπάρχει τηλεοπτική κάλυψη και αν δεν πας στο γήπεδο να τους δεις με τα μάτια σου, δε μπορείς να ξέρεις τι συμβαίνει...

Εγώ θα σας πω για τον Πανουργιά του Αρδηττού... Στην ηλικία αυτή πρέπει να είναι (23 πάνω κάτω) και είναι παίχτης με πολύ καλά φυσικά προσόντα (είχα ακούσει από συμπαίκτη ότι πήδηξε πάνω από παίχτη σε αιφνιδιασμό αλά Κάρτερ), ασυνήθιστα για έλληνα παίχτη.

Αν θέλετε να τον παρακολουθήσετε, η ομάδα του παίζει στη Γ Εθνική.
harris
Σύμφωνα με το eurobasket.com ο Βαγγέλης Καράμπουλας (1ος σκόρερ άλλωστε) αναδείχτηκε πολυτιμότερος παίκτης της A2, ενώ οι Μίμιτσα, Ντίφερς, Τσιάκος και Αλμπερτ συμπληρώνουν την κακλύτερη πεντάδα.

Αναλυτικά:

Παίκτης της χρονιάς: Βαγγέλης Καράμπουλας (Σπόρτιγκ)
Γκαρντ της χρονιάς: Κώστας Τότσιος (Γυμναστικός)
Φόργουορντ της χρονιάς: Γιώργος Τσιάκος (Νήαρ Ηστ)
Σέντερ της χρονιάς: Αλφόνσο Αλμπερτ (Κολοσσός)
Κοινοτικός της χρονιάς: Μπράιαν Ντίφερς (Περιστέρι)
Καλύτερος Έλληνας: Βαγγέλης Καράμπουλας (Σπόρτιγκ)
Αμυντικός της χρονιάς: Αλφόνσο Αλμπερτ (Κολοσσός)
Προπονητής της χρονιάς: Γιάννης Τζήμας (Γυμναστικός)

Καλύτερη πεντάδα

Ιβάν Μίμιτσα (Ξάνθη)
Μπράιαν Ντίφερς (Περιστέρι)
Βαγγέλης Καράμπουλας (Σπόρτιγκ)
Γιώργος Τσιάκος (Νήαρ Ηστ)
Αλφόνσο Αλμπερτ (Κολοσσός)

2η καλύτερη πεντάδα

Μάικλ Μπράουν (Χαλκίδα)
Ραλφ Μπούτσι (Ηλυσιακός)
Θέμης Κουπίδης (Νήαρ Ηστ)
Ανδρόνικος Γκιζογιάννης (Χαλκίδα)
Νταμίρ Λάτοβιτς (Ηράκλειο)

Η καλύτερη ελληνική πεντάδα

Κώστας Τότσιος (Γυμναστικός)
Βαγγέλης Καράμπουλας (Σπόρτιγκ)
Θέμης Κουπίδης (Νήαρ Ηστ)
Γιώργος Τσιάκος (Νήαρ Ηστ)
Δημήτρης Μαυροειδής (Περιστέρι)

Η κοινοτική πεντάδα της χρονιάς

Ίβαν Μίμιτσα (Ξάνθη)
Μάικλ Μπράουν (Χαλκίδα)
Μπράιαν Ντίφερς (Περιστέρι)
Νταμίρ Λάτοβιτς (Ηράκλειο)
Αλφόνσο Αλμπερτ (Κολοσσός)
harris
θυμαστε που σας ελεγα για τον παικτη αυτο.............

αντε να δουμε σε ποια μεγαλη ομαδα της Α1 θα παει.... 41.gif
dizzy_fingers
Έχεις καμία πληροφορία?
harris
wink.gif wink.gif
dizzy_fingers
Ωραία...θα μας την πεις τώρα να τη μάθουμε κι εμείς? biggrin.gif
Warrior
Ελα που δεν ξερεις εσυ... tongue.gif

Αφου μας το ειχε πει καποτε,εκτος αν αλαξε κατι.. rolleyes.gif
harris
τι σας ειχα πει????

παντως εχει αρκετες προτασεις αλλα 2-3 ομαδες προς το παρον τον θελουν ζεστα.....ας δουμε και οταν ληξουν τα πλει-οφ......


Φιλαρακι γερα.......τους εχεις... wink.gif
Blue1965White
Ένας παίκτης που από τα αλόνια της Β' εθνικής οδεύει για την Α1 και πιθανόν σε ομάδα που συνεχίζει ακόμη στα play off είναι ο Γιάννης Μητρόπουλος του Ιωνικού Νικαίας.
basketballgirl
Ενας παιχτης που αξιζει να προσεχθει λεγεται Δημητριου επαιζε περσι στιν Ε.Α.Λ Γ' Εθνικη και ειχε βαλει 50 ποντουσ σε ενα παιχνιδι!Φετος δεν ξερω που εχει κλεισει!
kolossos
QUOTE(Blue1965White @ Jun 1 2005, 12:00 AM) *
Ένας παίκτης που από τα αλόνια της Β' εθνικής οδεύει για την Α1 και πιθανόν σε ομάδα που συνεχίζει ακόμη στα play off είναι ο Γιάννης Μητρόπουλος του Ιωνικού Νικαίας.



Μπορεί τότε να μην πήγε Α1 αλλά του χρόνου θα πάει με τον Κολοσσό που παίζει φέτος 19.gif . Πάντως στ παρελθόν ήταν παίκτης του Περιστερίου στην Α1.
nash
Ενας παίκτης που σίγουρα θα μας απασχολήσει τα επόμενα χρόνια είναι ο Κατιάκος του Εσπέρου. Γεννημένος το 87 ύψος κοντά στα 2.10 πολύ καλές κινήσεις κοντά και μακριά από το καλάθι(είναι και πολύ καλός σουτέρ 3 πόντων) έίναι θέμα χρόνου να τον δούμε στην Α1(νομίζω ότι φέτος έμεινε στον Εσπερο αν και υπήρχε ενδιαφέρον από ομάδες Α1 π.χ Πανιώνιος).
leonkalf
Συμφωνώ, είναι μεγάλο ταλέντο. Πιστεύω θα γίνει πολύ καλός.
Φέτος στεκόταν με άνεση στη Γ' εθνική.
Όντως,είχε ενδιαφερθεί ο Πανιώνιος. Τελικά έμεινε Έσπερο (δεν είναι κακό αυτό, καλό είναι σε τέτοια ηλικία να έχουν χρόνο συμμετοχής και να παίρνουν εμπειρίες).
nash
Ενας παίκτης που μου έχει κάνει εντύπωση στην φετινή Α2, στα αρκετά παιχνίδια που έχω δει είναι ο Καχριμάνοβιτς του Ηρακλή. Πολύ αθλητικός παίκτης, καλός σουτέρ με πολύ γρήγορη εκτέλεση, καλός αμυντικός και γενικά είναι ένας ολοκληρωμένος παίκτης που νομίζω ότι μπορεί να σταθεί άνετα στην Α1. Δεν ξέρω μόνο την ηληκία του αν και νομίζω ότι δεν είναι πολύ μεγάλος...
Alexmei
εμείς(κολοσσίτες) από την άλλη, έχουμε τον Θέμη Κουπίδη (πέρυσι Νήαρ Ηστ) είναι 22 χρονών (τα έκλεισε στις 1/11 γεννηθής στις 1/11/1984) και ακούγονται πολλά πράγματα γι αυτόν. Νομίζω έπαιξε Εθνική Νέων αυτην την χρονιά...είναι αρκετά καλός παίχτης αλλά παίζει πολύ 1on1 (αλλά βλέπει γήπεδο πολύ καλά) είναι αρκετά καλός αμυντικός και έχει πάρα πάρα πάρα πολύ καλό σουτ (ειδικά από το τρίποντο).... ακουγόταν ότι τον ήθελε ομάδα Α1 αλλά είχε έναν τραυματισμό (στον ώμο) και δν τον πήραν κι έτσι ήρθε στον Κολοσσό....
nash
Για τον Κουπίδη συμφωνώ ότι είναι πολύ καλός παίκτης και η θέση του είναι σίγουρα στην Α1. Πιστεύω ότι αν δεν είχε εκείνο τον τραυματισμό στον ώμο πριν από 1μιση χρόνο νομίζω, τώρα θα έπαιζε ήδη στην Α1.

Οπως δείχνουν τα πράγματα τον επόμενο χρόνο, καλώς εχόντων των πραγμάτων(για τον ίδιο και τον Κολοσσό) θα τον βλέπουμε στην Α1!
Alexmei
QUOTE(nash @ Nov 15 2006, 06:25 PM) *
Για τον Κουπίδη συμφωνώ ότι είναι πολύ καλός παίκτης και η θέση του είναι σίγουρα στην Α1. Πιστεύω ότι αν δεν είχε εκείνο τον τραυματισμό στον ώμο πριν από 1μιση χρόνο νομίζω, τώρα θα έπαιζε ήδη στην Α1.

Οπως δείχνουν τα πράγματα τον επόμενο χρόνο, καλώς εχόντων των πραγμάτων(για τον ίδιο και τον Κολοσσό) θα τον βλέπουμε στην Α1!


σε ευχαριστούμε για την ευχή στην άνοδο.... smile.gif Επίσης έμαθα πως ο Ζευγώλης (προπονητής Κολοσσού) ήταν παλιός γνώριμος του Κουπίδη από την Νήαρ Ηστ(νομίζω) και έτσι κατάφερε και τον έφερε στην ομάδα καθώς η Νήαρ Ηστ τον "ελευθέρωσε".... τέλος πάντων, ο Κουπίδης έχει ένα αρκετά καλό ποσοστό τριπόντων 13/29 σε όλους τους αγώνες (εκτός αυτόν με την Δάφνη και με την Χαλκίδα)
KOBY
QUOTE(basketballgirl @ Sep 4 2006, 01:43 AM) *
Ενας παιχτης που αξιζει να προσεχθει λεγεται Δημητριου επαιζε περσι στιν Ε.Α.Λ Γ' Εθνικη και ειχε βαλει 50 ποντουσ σε ενα παιχνιδι!Φετος δεν ξερω που εχει κλεισει!


Αφου δεν του διναν το δελτιο να παει σε καποια ελληνικη ομαδα βρεθηκε στην ισπανια σε μια ομαδα τριτης κατηγοριας...
Παιρνει παντως αρκετα καλα λεφτα...
femme fatale
Ηρθε η ώρα να μιλήσω κι εγώ επί του θέματος..!Το δικό μας αστέρι βρίσκεται στον Αμύντα και λέγεται Νίκος Κόκκαλης.Είναι guard-forward, με πολυ καλή αντίληψη του γηπέδου,εκρηκτικότητα, ξέρει να μοιράζει ασίστ και έχει πολύ καλό σουτ με έφεση στα τρίποντα!Και κάτι πολύ σημαντικό δεν τα παρατάει,ζει το παιχνίδι γιατί "γουστάρει" το άθλημα.Γεννημένος το 85' κ πιστεύω πως έχει να μας πεί πολλά.Αυτά τα εγκωμιαστικά ,αν και έχει γίνει ήδη αναφορά στο όνομά του στο περιοδικό All Star.Αυτά απο μένα..-f.f.-
Olorin
QUOTE(femme fatale @ Dec 22 2006, 08:06 AM) *
Ηρθε η ώρα να μιλήσω κι εγώ επί του θέματος..!Το δικό μας αστέρι βρίσκεται στον Αμύντα και λέγεται Νίκος Κόκκαλης.Είναι guard-forward, με πολυ καλή αντίληψη του γηπέδου,εκρηκτικότητα, ξέρει να μοιράζει ασίστ και έχει πολύ καλό σουτ με έφεση στα τρίποντα!Και κάτι πολύ σημαντικό δεν τα παρατάει,ζει το παιχνίδι γιατί "γουστάρει" το άθλημα.Γεννημένος το 85' κ πιστεύω πως έχει να μας πεί πολλά.Αυτά τα εγκωμιαστικά ,αν και έχει γίνει ήδη αναφορά στο όνομά του στο περιοδικό All Star.Αυτά απο μένα..-f.f.-


Με τον Νίκο ήμασταν συμπαίκτες τον Μάιο στην ομάδα του Πανεπιστημίου Αθηνών (δυστυχώς δε καταφέραμε να κάνουμε τίποτα καλό...)

Αν και δεν κατάφερε να μας βοηθήσει πάρα πολύ (ή έστω όσο θα περιμέναμε), τα περισσότερα από τα θετικά στοιχεία που αναφέρεις φάνηκαν ότι τα'χε (εκτός ίσως από τις... ασίστ!!! tongue.gif ), ενώ σημαντικό είναι και το ότι παρά τη σχετικά νεαρή ηλικία του, έχει χρόνο συμμετοχής στον Αμύντα και μαζεύει εμπειρίες...

Αυτό που πρέπει να προσέξει λιγάκι κατά τη γνώμη μου, είναι η άμυνα (και δεν μιλάω μόνο για την Πανεπιστημιάδα, φυσικά...) και η αστάθειά του, αφού από ό,τι ξέρω είναι συνήθως ή του ύψους ή του βάθους...
femme fatale
Καλησπέρα!Έχεις δίκιο γι'αυτό το"ή του ύψους ή του βάθους" καθώς τον παρακολουθώ σε πολλά παιχνίδια το Νίκο.Μάλλον επειδή προσπαθεί ν'αποδείξει πράγματα και μάλλον βιάζεται λιγάκι ν'ανέβει κατηγορία.Εσύ σε ποιά ομάδα παίζεις??
femme fatale
Αγαπητέ Olorin περιμένω... wos_sport4.gif
Olorin
Sorry, ήμουν εκτός υπολογιστή όλη μέρα χθες...

Παίζω στην Ένωση Ιλίου (Α"ΕΣΚΑ)...

Αν δεις πάντως τον Νίκο, δώσε χαιρετίσματα... wink.gif
femme fatale
Μόλις μπήκα και γω μπασκετόφιλε Olorin!!!Nα του δώσω χαιρετίσματα, αλλά απο ποιόν??Η απλά να του αναφέρω ομάδα και θα καταλάβει..? smile.gif
Olorin
Πες του από τον Νότη που ήμασταν μαζί στην ομάδα του Πανεπιστημίου τον Μάιο... wink.gif
femme fatale
Αχα!Θα του το πω λοιπόν Νότη...Θα ήθελα να δώ και την ομάδα σου βέβαια. blove.gif
mvp
καλησπερα μια που αναφερεστε στα αστερακια των κατηγοριων θα ηθελα να αναφερω καποιον που εχουν ξεχασει τα αμυντακια που γραφουν.hello!!ξεχνατε τον γιαννη τον χριστοφακη ενα παιδι γενημενο του1987 με απιστευτα προσοντα που πρεπει α προσεχθει ιδιαιτερως απο τους παραγοντες και ιδαιτερα απο τους δυο προπονητες.εχω την ετυπωση οτι πρεπει να παρει περισσοτερο χρονο συμμετοχης .παρακολουθησα το παιχνιδι με το παγκρατι μπηκε εβαλε δυο στα δυο φανηκε οτι ηταν ετοιμος και το αποτελεσμα να κατσει στο παγκο και να .αυτα τα ξεχαστει.αυτα τα παιδια ποτε θα παιξουν οταν οι ομαδα θα χανει η θα κερδιζει με 30 ποντους?οταν καιει η μπαλιτσα φανεται ο παιχτης.ελπιζω καποια στιγμη να το καταλαβουν ολοι οι παραγοντες ολων των ομαδων .
femme fatale
Πολύ σωστά τα σχόλια για τον Χριστοφάκη!Τα Αμυντάκια δεν τον ξεχνάνε.Με λίγη ακόμα τριβή στην κατηγορία θα μας δείξει τι αξίζει.Το θέμα με τους μικρούς όσον αφορά τη συμμετοχή τους, υπάρχει σε όλες τις ομάδες όπως ξέρεις.Το σωστό είναι καταρχήν όταν η ομάδα έχει σταθερό προβάδισμα τουλάχιστον,ο coach να τους δίνει την ευκαιρία.Αλλά ο Αμύντας ανήκει στις ομάδες που κάνουν συγκεκριμένες αλλαγές και υπάρχει και παρεμβατικότητα όσον αφορά τις επιλογές του προπονητή.Εδώ υπάρχουν πολύ καλοί παίχτες που καμμιά φορά αδικούνται πόσο μάλλον ο Χριστοφάκης που είναι μικρός..Θα δείξει!Και κάτι για τον Κουπίδη.Ωραίος ο νέος αλλά ολίγον ατομιστής!!Ευελπιστούμε να ωριμάσει..με την μπασκετική έννοια......!! wink.gif
mvp
αγαπητη femme fatale,ο χριστοφακης δεν εινα και μικρος πια.ειναι 20 χρονων.αν δεν παρει αρκετο χρονο τωρα ποτε θα γινει αυτο?ξερεις ποσα ταλεντα εχουν χαθει και καει ετσι?με την προοπτικη του να παιξουν "του χρονου"και παει λεγοντας?δηλαδη οι ομαδες τις α1 και α2 που βαζουν τους πιτσιρικαδες και παιζουν κανουν λαθος?απλα το θεμα ειναι οτι οι συλλογοι των "λεγομενων μικρων κατηγοριων" πρεπει να ξεχωρισουν τι ακριβως θελουν.θελουν ομαδες με μισθοφορους για να φερνουν τα αποτελεσματα η να κοιταξουν πως θα αξιοποιησουν τα δικα τους παιδια ωστε αυριο να κανουν μια καλη μεταγραφη και να μπορεσουν να επιβιωσουν
με τα χρηματα αυτα.?
mvp
στα λεγομενα"αστερακια"των μικρων κατηγοριων θα ηθελα να αναφερω δυο παιδια που ειναι στο ανδρικο του μιλωνα δυο 86ρηδες τον θεολογο βλαβιανο και τον γιαννη καραμπαμπα.αυτα τα παιδια ειναι απο τις ακαδημιες του μιλωνα.πανω κατω το μποι τους πλησιαζει τα 2 μ.ο καραμπαμπας ειναι ενα παιδι με θρασος ,τσαμπουκα,εκρηκτικος και γρηγορος πολυ.αν παει απο την καλη του την μερια ,δεξια ,δεν τον σταματαει τιποτα. ο βλαβιανος παλι μπορει να μην εχει την εκρηκτικοτητα και την ταχυτητα του γιαννη αλλα εχει ενα απιστευτα καλο σουτ.πρεπει να αποκτησει και περισσοτερη αυτοπεποιθηση και εμπιστοσυνη στον εαυτο του.θα ελεγε κανεις αν τους εβλεπε οτι ενας συμπληρωνει τον αλλον.και αν αυτα που εχουν και οι δυο τα ειχε ενας θα ηταν εκκρηκτικο το αποτελεσμα.ευχομαι και στους δυο οτι το καλυτερο και υγεια.
dizzy_fingers
Τον Καράμπαμπα τον έχω ταπώσει μια φορά icon_joy.gif laugh.gif (και άλλες 10 αυτός 65.gif ).

Πέρα από την πλάκα, είναι καλός παίχτης, τον έχει αναφέρει και το all star basket νομίζω.
Δεν τον έχω δει να παίζει στο Μύλωνα αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα.

Δεν ήταν να πάει στην Αμερική?
mvp
dizzy fingers, αυτη η λεπτομερεια μου διαφευγει.ξερω οτι ηταν ο πατερας του εκει για καποιο διαστημα λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων.τον εχεις ταπωσει?στο εφηβικο ?φετος δεν ετυχε να δω παιχνιδι του μιλωνα απο αυτα που διαβαζω κριν οτι παιζει περισσοτερο απο περυσι.
dizzy_fingers
Σε μονό tongue.gif.
Όπως είπα, δεν τον έχω δει να παίζει. Στον Γαλατά, απ'όπου κατάγεται, τον έχω πετύχει και έχουμε παίξει για πλάκα κανά δυο μονά. smile.gif

Είναι γνωστός ενός φίλου μου και από εκεί είχα μάθει ότι μάλλον θα ακολουθούσε τον πατέρα του στις ΗΠΑ, αλλά απ'ότι φαίνεται άλλαξε γνώμη.
mvp
για την ωρα ετσι δειχνουν τα πραγματα.ειναι εδω, και φετος θα ελεγα φωναζει δυνατα "παρων".απο αυτα που διαβαζω γιατι φετος δεν ειχα την τυχη να τους δω.καποια στιγμη θα το κανω.
femme fatale
Τόσο καλά λοιπόν ο Μίλωνας?Ήταν να πάει ο αδερφός μου στο εφηβικό φέτος αλλα προτίμησε ΓΣΗ αντρικό,οπου έχει μικρό χρόνο συμμετοχής σε σχέση με τις δυνατότητές του.Έχεις δίκιο σ'αυτό mvp τα καίνε τα παιδιά,ειδικά στις πιο μικρές κατηγορίες.
V@Roxe##13
Βασικα ειναι ευκαιρια για νεαρους ταλαντουχους παικτες να παρουν χρονο συμμετοχης και να ψηθουν σε μια ομαδα απ' τις μικροτερες κατηγοριες. Γιαννακιδης (ΜΕΝΤ),Τσαιρελης (Απ.Καλαμαριας) ειναι καποιοι αλλοι.
lalas
o ioannou k o mbogris tou hlisiakou
Wilkinson
Παιδιά εγω 3 άτομα θα αναφέρω.

Νο1 Κώστας Σλούκας απο Μαντουλίδη 1989
Ο τύπος γενικώς ειναι παιχταράς αλλα κυρίως δεν χάνει με τίποτα σουτ.....ειδικά τρίποντο...ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ!!!

Νο2 Νίκος Παππάς απο Παννελήνιο(εφιβηκό) 1989 εντάξει δεν παίζει σε καμιά μικρή ομάδα αλλα τον ανφέρω κυρίως ως πολύ μεγάλο ταλέντο..τρομερός σκόρερ....

Νο3 Βασίλης Τσιμπλιαρίδης 1980. Αυτός διαφέρει απο τους αλλους γιατι πλεον ειναι παρα πολυ μεγάλος για να θεωρηθεί ταλέντο...Φέτος ξεκίνησε στον Ποσειδώνα Καλαμάτας που δυστηχώς διαλείθηκε...πήγε εκεί παρότι είχε προτάσεις και απο ομάδες της Α2.Τρομερός Σουτέρ!Παλιά τον ήθελε παοκ-ηρακλής και αλλες πολύ γνωστές ομάδες αλλα δεν μπορούσε να πάρει το δελτίο του....Μετα πήγε σε κάποια κολέγια στην αμερική και όταν γύρισε τα πράγματα ήταν αλλιώς...

Για τους πρώτους δυο να με θυμάστε....στο μέλλον θα γίνουν πολύ γνωστοί και θα τους ξέρουν όλοι...
dedes-9
Σωκρατης Σπανος απο ηλιουπολη!!
PanosIlio
Ας προσπαθήσω να δώσω μια διαφορετική διάσταση σε αυτό το θέμα και συγχωρήστε με αν θα ξεφύγω λιγάκι. Μακάρι όλα αυτά τα παιδιά που λέτε να προχωρήσουν και να καθιερωθούν σε ένα καλό επίπεδο και να μπορέσουν τουλάχιστον να ζήσουν από το μπάσκετ εάν και εφόσον το επιλέξουν σαν επάγγελμα.

Είναι όμως πάρα πολύ δύσκολο για νέα παιδιά, ιδιαίτερα παλαιότερα, να προχωρήσουν, δυστυχώς το ταλέντο δεν φτάνει. Είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο. Χαρακτήρας, ωριμότητα, σωστή εκπαίδευση, σωστή αθλητική αγωγή, φυσικά πολύ μα πολύ δουλειά και τέλος να βρεθεί ένας σωστός άνθρωπος(προπονητής, παράγοντας, γονέας δεν έχει σημασία η ιδιότητα αλλά η ποιότητα των λόγων) να τους βοηθήσει και να τους συμβουλέψει σωστά.

Δεν έχω παίξει πολύ μπάσκετ, και ποτέ σε αντρικό, στα παιδο-εφηβικά της Δραπετσώνας έπαιζα, πιο πολύ για τη χαρά του αθλήματος και για να περνάω εγώ καλά.

Έχω δει αρκετούς παίχτες να παίζουν πολύ καλό μπάσκετ αλλά για λόγους ανεξήγητους να μην προχωράνε, πχ Κρητικός, παλιά στο περιστέρι, τον είχα δει στους τελικούς του σχολικού πρωταθλήματος το '93 ή '94, παρέα με τον Πέτρουλα ο οποίος τώρα παίζει στον Πανελλήνιο. Τι σουτ ήταν αυτό, τι παίχτης, πληθωρικός, ψηλός, έπαιζε σε 3 θέσεις άνετα. (Καθόμασταν τότε μέσα στον αγωνιστικό χώρο σχεδόν γιατί βγάζαμε τότε τα στατιστικά για χρήση των ομάδων και για κάποιες εφημερίδες -μάλλον- στο χέρι, μας είχε "χώσει" ο τότε προπονητής μου, Σάκης Γαζής, αν τον έχετε ακουστά.) Είχα εντυπωσιαστεί τότε από τον Κρητικό, μετά πήγε Περιστέρι, έπαιξε λίγο αλλά ποτέ δεν πήρε τις ευκαιρίες που άξιζε κατά τη γνώμη μου. Είχα δει και άλλα παιδιά τότε της γενιάς του '77. Ειδικά από Θεσσαλονίκη, απο το Μαντουλίδη, κανείς δεν έκανε τίποτα παρόλο που ήταν παιχταράδες, πραγματικά είχα δει μπάσκετ πολύ καλού επιπέδου τότε.

Από την άλλη έχω δει παιδί από τη Δραπετσώνα να φτάνει να παίζει στην Α1, στην Ευρωλίγκα και να είναι βασικό στέλεχος στον Άρη. Μιλάω για τον Τσαλδάρη, όχι καλός παίχτης όταν παίζαμε μαζί, ίδια γενιά είμαστε 80άρηδες, όλοι απορήσαμε που πήγε στον Άλιμο αλλά εκεί είχει έναν προπονητή που τον δούλεψε και φυσικά δούλεψε και μόνος του, μετά πειστέρι και Α2 με εξαιρετικό πρωτάθλημα, Α1 και Πανελλήνιος με εξαιρετικές εμφανίσεις και το καλοκαίρι Άρης και Ευρωλίγκα, πραγματικά a dream come true.

Με όλα αυτά θέλω να πως πως οκ υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά εκεί έξω που είναι εξαιρετικοί παίχτες αλλά δεν φτάνει μόνο να ξέρεις το άθλημα, πρέπει να είσαι και σωστός στο μυαλό αλλά δυστυχώς παίζουν ρόλο και οι γνωριμίες κτλ.

ΥΓ: Τότε είχα δει για πρώτη φορά την Εβίνα Μάλτση να παίζει μπάσκετ, σε εκείνο το σχολικό, από τότε φαινόταν τι θα γίνει αυτή η κοπέλα, άλλο πράγμα, άλλο μπάσκετ.
Wilkinson
Αλήθεια ξέρει κανένας σας κανέναν απο τους τρείς παίχτες που ανέφερα παραπάνω??????
mario11
QUOTE(Wilkinson @ Mar 1 2007, 08:29 PM) *
Αλήθεια ξέρει κανένας σας κανέναν απο τους τρείς παίχτες που ανέφερα παραπάνω??????



Το Νίκο τον ξέρω,είναι φίλος μου. Παίζαμε μαζί στη μεικτή Στερεάς μαζί με Μπόγρη,Μάτο κ.α.

Πολύ καλός παίκτης και εξίσου καλό παιδί..
Πιστεύω πως έχει τις προδιαγραφές για σταδιοδρομία. smile.gif
kolossos
QUOTE
Νο2 Νίκος Παππάς απο Παννελήνιο(εφιβηκό) 1989 εντάξει δεν παίζει σε καμιά μικρή ομάδα αλλα τον ανφέρω κυρίως ως πολύ μεγάλο ταλέντο..τρομερός σκόρερ....


Ίσως ακουστεί λίγο περίεργο αλλά ξέρεις ποιο νούμερο φοράει; Πρέπει να έχουμε παίξει αντίπαλοι (Αφού παίζει εφηβικό στον ΠΑνελλήνιο) αλλά δεν ξέρω ποιος ακριβώς είναι.
kop-13
Τον Παππα τον είχα δει το καλοκαίρι του '05 στο πανελλήνιο εφήβων με την προηγούμενη ομάδα του,ένα νησί αν θυμάμαι καλά...

Η ομάδα του έχασε στο σούτ αλλα ο τύπος έσταξε εξηντακάτι πόντους με τριπλά μαρκαρίσματα πάνω του κ πολύ ξύλο!Οι υπόλοιποι πόντοι της ομάδας του ήτας ασίστ του...
V@Roxe##13
QUOTE(mario11 @ Mar 16 2007, 10:22 PM) *
Το Νίκο τον ξέρω,είναι φίλος μου. Παίζαμε μαζί στη μεικτή Στερεάς μαζί με Μπόγρη,Μάτο κ.α.

Πολύ καλός παίκτης και εξίσου καλό παιδί..
Πιστεύω πως έχει τις προδιαγραφές για σταδιοδρομία. smile.gif



Ο Ματος ειναι γεννημενος το 87 ο Μπογρης το 89 και ο Παππας δεν ειμαι σιγουρος αλλα αφου ηταν περυσι Εθνικη Παιδων μαλλον το 1990.Πως ηταν ολοι αυτοι μαζι σε μια μεικτη?

QUOTE(kop-13 @ Mar 18 2007, 11:42 AM) *
Τον Παππα τον είχα δει το καλοκαίρι του '05 στο πανελλήνιο εφήβων με την προηγούμενη ομάδα του,ένα νησί αν θυμάμαι καλά...

Η ομάδα του έχασε στο σούτ αλλα ο τύπος έσταξε εξηντακάτι πόντους με τριπλά μαρκαρίσματα πάνω του κ πολύ ξύλο!Οι υπόλοιποι πόντοι της ομάδας του ήτας ασίστ του...


Αυτος νομιζω ειναι αλλος Παππας,που εχει γεννηθει το 1986 αλλα παιζει επισης Πανελληνιο.
mario11
QUOTE(V@Roxe##13 @ Mar 18 2007, 01:46 PM) *
Ο Ματος ειναι γεννημενος το 87 ο Μπογρης το 89 και ο Παππας δεν ειμαι σιγουρος αλλα αφου ηταν περυσι Εθνικη Παιδων μαλλον το 1990.Πως ηταν ολοι αυτοι μαζι σε μια μεικτη?
Αυτος νομιζω ειναι αλλος Παππας,που εχει γεννηθει το 1986 αλλα παιζει επισης Πανελληνιο.



Ο Μάτος είναι το 87 όπως είμαι και εγώ. Με το Μπόγρη παίζαμε αντίπαλοι με τις ομάδες μας (όταν έπαιζε στο Κάδμο Θηβών) αλλά κάναμε και μερικές προπονήσεις μαζί.
Με το Παππά το ίδιο.Παιδικοεφηβικά αντίπαλοι και προπονήσεις μεικτή Στερεάς.

Γιατί αμφιβάλεις ?
pritanis
QUOTE(femme fatale @ Dec 31 2006, 07:11 AM) *
Τόσο καλά λοιπόν ο Μίλωνας?Ήταν να πάει ο αδερφός μου στο εφηβικό φέτος αλλα προτίμησε ΓΣΗ αντρικό,οπου έχει μικρό χρόνο συμμετοχής σε σχέση με τις δυνατότητές του.Έχεις δίκιο σ'αυτό mvp τα καίνε τα παιδιά,ειδικά στις πιο μικρές κατηγορίες.

poios einai o aderfos sou?kai egw apo ilioupoli xekinisa
zigolo7
loukas giaourtoglou!!! 87 genhmenos play maker. paizeis sthn a.e.komothnhs g`ethnikh. protos scorer ths omadas tou!!!!
drazen petrovic
ενας μεγαλος παιχτης ειναι ο Καρβουνης.εχει περασει και απο α'2 και τωρα στη δυση της καριερας του στη γ'εθνικη που ειναι αναμφισβιτητα το καλυτερο play maker της κατηγοριας!αγωνιζεται στον παπαγου
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.