Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τσεντεβιτα-Ολυμπιακος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
T.W.Is.M.
vs

Πεμπτη 6/12 19.30 Nova Sports 3

Μπαινουμε στην τελικη ευθεια του ομιλου. Αλλα ποση σημασια εχει αυτο? Σημασια εχει να διατηρηθει η καλη αποδοση των τελευταιων αγωνων. Τα πιο δυσκολα ματς μοιαζουν να περασαν, ομως δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ο ιδιος αντιπαλος παραλιγο να μας στειλει με το ενα ποδι εκτος τοπ 16 5 εβδομαδες πριν. Απο το ματς του πρωτου γυρου ο Ολυμπιακος μοιαζει αλλη ομαδα, ενω και η Τσεντεβιτα αλλαξε προπονητη, αφου ο Ατσα Πετροβιτς ανελαβε μετα την ξαφνικη αποχωρηση(για αγνωστους λογους) του Μαλκοβιτς. Η νικη μας κραταει στο παιχνιδι της πρωτης θεσης, ενω μια ηττα μπορει να μας ριξει τριτους. Τιθεται μεν ενα θεμα αν θελουμε πραγματικα την πρωτη θεση, αν μας απασχολει το θεμα των διασταυρωσεων, αλλα και αν μπορουμε να επιλεξουμε θεση, αφου τα αποτελεσματα των αλλων αγωνων(και πιο πολυ αυτο το Ζαλγκιρις-Εφες της επομενης αγωνιστικης) επηρεαζουν αμεσα και τη δικη μας καταταξη. Ο αντιπαλος εχει καποιες ελπιδες προκρισης ακομα, αλλα αυτες ειναι πιο πολυ μαθηματικες. Αυτο ομως δε σημαινει οτι δε θα τις εξαντλησει.
Συμπερασμα: Παμε να παιξουμε το παιχνιδι μας, οπως κανουμε τις τελευταιες 4 αγωνιστικες και οι αλλοι ας κανουν οτι θελουν.


Με την Τσεντεβιτα δεν εχουμε ξανασυναντηθει. Προιστορια δεν υπαρχει, παρα μονο το παιχνιδι του πρωτου γυρου. Κι ομως ρετρο βιντεο υπαρχει, εστω και απο αλλους αντιπαλους!
Η τελευταια επισκεψη στην Κροατια:


Που ημασταν περσι τετοιο καιρο...


Και για να μην ξεχνιομαστε, το ματς του πρωτου γυρου:
a.car


Πραγματικά απολαυστικό μπάσκετ από τον Ολυμπιακό ,ανεξαρτήτως της δυναμικότητασ του αντιπάλου.Εξάλλου η ίδια ομάδα

τους είχε κοψιχολιάσει στον πρώτο αγώνα.
T.W.Is.M.
Αν και κατα διαστηματα στα πρωτα 25' ειχαμε καποια κενα και επιτρεψαμε στην Τσεντεβιτα να μεινει κοντα στο σκορ κυριως με τα σουτ του Ιλιεφσκι, στο τελος δεν ειχαμε προβλημα. Ομολογω οτι φοβομουν παραπανω το ματς λογω πιθανης χαλαρωσης. Ευτυχως το κακο ξεκινημα μαλλον αφυπνισε τους παιχτες. Το κακο ειναι οτι δεν καλυψαμε τη διαφορα του πρωτου αγωνα. stypid.gif
Στα θετικα η καλη εμφανιση του Περπερογλου, η σταθερη βοηθεια που παιρνουμε απο τον Παουελ, καθως και η συμμετοχη του Γκετσεβιτσιους, που μπορει να μην ηταν ευστοχος σημερα, αλλα δεν ηταν ουτε τρυπα στην αμυνα. Προσπαθει ο Λιθουανος και αξιζει ευκαιριες. Επειδη ειδα το ματς απο ενα ρωσικο καναλι, δεν καταλαβα γιατι επαιξε τοσο λιγο ο Παπανικολαου. Οχι οτι ηταν τοσο καλος, αλλα πηρε αρκετα λιγοτερο χρονο απ το συνηθισμενο. Ο Περπερογλου ηταν αυτος που ειχε το προβλημα τραυματισμου απ οτι ξερω.
badder
Aν εξαιρέσουμε τα τραγικά ποσοστά στα 3ποντα όλα τα άλλα δούλεψαν μια χαρά. Ελπίζω μια χαλαρότητα που είχαμε να οφείλεται στην δυναμικότητα των αντιπάλων οι οποίοι κακά τα ψέματα δεν πίστεψαν ούτε μια στιγμή στη νίκη. Κυρίως λόγω της άμυνας που παίξαμε.

Να μας κάνει και ένα δωράκι αύριο ο Μπουρούσης και έτοιμη η πρωτιά γοήτρου.

Επίσης από την στιγμή που ο Γκετσε γκρίνιαξε ότι δεν παίζει, όλο μέσα είναι. Δεν ξέρω αν είναι βάση σχεδίου αλλά δεν μου κάθεται καλά ένας παίκτης να μην υπολογίζεται και μόλις γκρινιάζει ξαφνικά ο προπονητής να αλλάζει γνώμη. Δεν λέω καλά κάνει και τον βάζει για να παίρνει παιχνίδια και να είναι ετοιμοπόλεμος και να ξεκουράζει άλλους, αλλά το timing λίγο περίεργο μου φάνηκε. Βρε μπας και είναι ψυχούλα ο Μπάρτζι τελικά...
T.W.Is.M.
QUOTE(badder @ Dec 6 2012, 21:07 ) *
Να μας κάνει και ένα δωράκι αύριο ο Μπουρούσης και έτοιμη η πρωτιά γοήτρου.


Τη θελεις την πρωτη θεση? Εγω δεν καιγομαι και μη σου πω οτι καλυτερα να βγουμε δευτεροι. Αν μαλιστα η Ζαλγκιρις κερδισει αυριο, μυριζομαι σουρεαλιστικο παιχνιδι Ζαλγκιρις-Εφες στο Καουνας. Με νικη της Ζαλγκιρις, οι Λιθουανοι βγαινουν πρωτοι και η Εφες 3η, με νικη της Εφες με 1-13 βγαινει 2η η Ζαλγκιρις και 3η η Εφες, ενω με νικη της Εφες με 14+ οι Τουρκοι παιρνουν τη 2η θεση απο τους Λιθουανους. Μυριζομαι λοιπον οτι η Ζαλγκιρις θα καθεται να χασει με λιγοτερους απο 14 και η Εφες θα κυνηγαει τη διαφορα. Στο τελος πιστευω οτι θα την παρει και η Ζαλγκιρις εκει που θα ηθελε να αποφυγει το συνδυασμο Ρεαλ-ΤΣΣΚΑ, θα φορτωθει και τον Ολυμπιακο!
Reggie Miller #31
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 6 2012, 21:31 ) *
Στο τελος πιστευω οτι θα την παρει και η Ζαλγκιρις εκει που θα ηθελε να αποφυγει το συνδυασμο Ρεαλ-ΤΣΣΚΑ, θα φορτωθει και τον Ολυμπιακο!


Όποιος βγει πρώτος πέφτει με αυτές.Σίγουρο;
badder
Την Ρεάλ έτσι όπως την έχω δει όχι μόνο δεν την φοβάμαι αλλά την θεωρώ προτιμητέα αντίπαλο. Πολύ ασταθές σύνολο που ακόμα δεν έχει γίνει ΟΜΑΔΑ. Όσο για την ΤΣΣΚΑ, την προτιμώ σε σχέση με την Μπαρτσελόνα. Και αυτοί ακόμα δεν έχουν δέσει 100% και σε καμία περίπτωση δεν έχει σχέση με πέρσι. Γενικά δηλαδή θέλω να αποφύγουμε την Μπαρτσελόνα.

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά με την μέχρι τώρα εικόνα των ομάδων νομίζω ότι μας συμφέρει αυτός ο συνδυασμός.
Reggie Miller #31
QUOTE(badder @ Dec 6 2012, 22:34 ) *
Την Ρεάλ έτσι όπως την έχω δει όχι μόνο δεν την φοβάμαι αλλά την θεωρώ προτιμητέα αντίπαλο. Πολύ ασταθές σύνολο που ακόμα δεν έχει γίνει ΟΜΑΔΑ. Όσο για την ΤΣΣΚΑ, την προτιμώ σε σχέση με την Μπαρτσελόνα. Και αυτοί ακόμα δεν έχουν δέσει 100% και σε καμία περίπτωση δεν έχει σχέση με πέρσι. Γενικά δηλαδή θέλω να αποφύγουμε την Μπαρτσελόνα.

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά με την μέχρι τώρα εικόνα των ομάδων νομίζω ότι μας συμφέρει αυτός ο συνδυασμός.


Θ συμφωνήσω αρκετά.Η Ρεάλ φέτος δε μου αρέσει καθόλου,παίζει κάπως άναρχα και βιαστικά.
Όντως η ΤΣΣΚΑ δεν είναι η περσινή και έχει αρκετές αδυναμίες.
Η Μπάρτσα μπορεί να μην είναι η ομάδα που σε σκότωνε τα άλλα χρόνια,αλλά είναι σοβαρή και παίζει φοβερή άμυνα.
rchos
27 ασσιστ 7 λάθη σήμερα.
Πολύ καλό στατιστικό αυτό.

Επίσης πάλι λιγότερο από 65 πόντους εκτός έδρας.
Η άμυνα δένει όλο και περισσότερο και οι αυτοματισμοί έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν επίπεδο.
Το passing game του φετινού Ολυμπιακού αυτή τη στιγμή είναι κάτι εντελώς καινούριο και δεν το είχαμε δει πέρσι και είναι καθαρά στοιχείο ομάδων Μπαρτζώκα.
Οι 27 ασσίστ με τα 7 λάθη δείχνουν ακριβώς πόσο έχει βελτιώσει η ομάδα αυτό το στοιχείο.Μάλιστα σε μέρα που τα τρίποντα δεν λειτούργησαν όσο άλλες φορές αφού το ποσοστό ήταν 36% αυτό το 27 ασσίστ είναι ακόμη πιο εντυπωσιακό.Τα περισσότερα χαμένα τρίποντα δε ήταν και αυτά μετά από πάσες και ξεμαρκάριστα.

Η ομάδα είναι σαφές ότι δουλεύει.
Η ύπαρξη του Πάουελ επιθετικά έχει βοηθήσει επίσης πολύ τον Μπαρτζώκα να περάσει αυτά που θέλει στην ομάδα.
Ο Μάντζαρης πέρσι τέλειωσε τη σαιζόν με 17 ασσίστ και 11 κλεψίματα.Φέτος έχει πριν καν τελειώσει η πρώτη φάση 25 ασσίστ και 12 κλεψίματα και μόλις 3 λάθη.Φυσικά παίζει πολύ παραπάνω αλλά το έχει κερδίσει με το σπαθί του αυτό και δεν γίνεται γιατί δεν υπάρχει κανένας άλλος στη θέση άρα παίζει ανγκαστικά.Πέρσι τα λίγα λάθη του θα μπορούσε κάποιος να τα αποδώσει στο ότι δεν έπαιρνε μέρος τόσο πολύ στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού και απλά ήταν συμπλήρωμα του Βασίλη.Φέτος όμως που εμφανέστατα συμμετέχει πιο ενεργά τα λάθη παραμένουν εκπληκτικά χαμηλά για άσσο.
Ο Περπέρογλου σήμερα έδειξε ακόμη μια φορά ότι είναι πολύ σημαντική προσθήκη στον Ολυμπιακό αφού μετά τον Σπανούλη είναι ο μοναδικός παίχτης που μπορεί να δημιουργήσει για τον εαυτό του από μόνος του ευκαιρίες για σκοράρισμα σε τόσο μεγάλο βαθμό χωρίς όμως να απαιτεί την μπάλα στα χέρια του τόσο πολύ.Πολύ σημαντικό αυτό.

Όλα αυτά με την υποσημείωση πως σήμερα είχαμε ένα ματς όχι ιδιαίτερα δυνατό αφού εκτελέστηκαν μόνο 7 βολές αθροιστικά και από τις δύο ομάδες.
passer
QUOTE (T.W.Is.M. @ Dec 6 2012, 21:31 ) *
Τη θελεις την πρωτη θεση? Εγω δεν καιγομαι και μη σου πω οτι καλυτερα να βγουμε δευτεροι. Αν μαλιστα η Ζαλγκιρις κερδισει αυριο, μυριζομαι σουρεαλιστικο παιχνιδι Ζαλγκιρις-Εφες στο Καουνας. Με νικη της Ζαλγκιρις, οι Λιθουανοι βγαινουν πρωτοι και η Εφες 3η, με νικη της Εφες με 1-13 βγαινει 2η η Ζαλγκιρις και 3η η Εφες, ενω με νικη της Εφες με 14+ οι Τουρκοι παιρνουν τη 2η θεση απο τους Λιθουανους. Μυριζομαι λοιπον οτι η Ζαλγκιρις θα καθεται να χασει με λιγοτερους απο 14 και η Εφες θα κυνηγαει τη διαφορα. Στο τελος πιστευω οτι θα την παρει και η Ζαλγκιρις εκει που θα ηθελε να αποφυγει το συνδυασμο Ρεαλ-ΤΣΣΚΑ, θα φορτωθει και τον Ολυμπιακο!



Εν τω μεταξύ όμως η Ρεάλ έχασε από την Καντού σήμερα και κινδυνεύει πλέον να χάσει την πρώτη θέση. Εκτός αν δεν τη θέλει οπότε μπορεί το σενάριο που λες να το δούμε εις διπλούν κι η Ολύμπια να κάνει διπλό στη Μαδρίτη;
tzagasdog
Ρε παιδιά επειδή είναι κάτω το bwgt μπορεί να μου πει κάποιος από που μπορώ να κατεβάσω τα ματς της euroleagie και της Α1?
T.W.Is.M.
QUOTE(passer @ Dec 7 2012, 00:11 ) *
Εν τω μεταξύ όμως η Ρεάλ έχασε από την Καντού σήμερα και κινδυνεύει πλέον να χάσει την πρώτη θέση. Εκτός αν δεν τη θέλει οπότε μπορεί το σενάριο που λες να το δούμε εις διπλούν κι η Ολύμπια να κάνει διπλό στη Μαδρίτη;


Εχασε ομως κι η Εφες απο την Καχα Λαμποραλ, οποτε η Ζαλγκιρις δεν κινδυνευει σε καμια περιπτωση να μεινει τριτη. Ουτε κι ο Ολυμπιακος βεβαια. Η Εφες θα ειναι εντελως αδιαφορη, οποτε αν η Ζαλγκιρις θελει να χασει, θα πρεπει να φανει αυτο. Ας το κανουν και οι δυο λοιπον κι ας μας αφησουν τον ομιλο με Μαλαγα και το νικητη του Χιμκι-Παναθηναικος. Δεν εχω αντιρρηση. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.