Help - Search - Members - Calendar
Full Version: βοηθεια
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
akalas
καλησπερα
95αρης και ειμαι 1.95.το σουτ ενα απο τα δυνατα μ σημεια, αδυνατος πετσι και κοκαλο και χωρις πολυ δυναμη,αλλα γιαυτο κερδιζω στην ντριμπλα σε σχεση με ιδιου υψους συμπαικτες μου που ειναι δυνατοτεροι και ποσταρουν καλυτερα.παιζω στην ομαδα μου βασικα 3 αλλα και σαν ''δευτερο'' 5,4,2,και πολλες φορες παιρνω εντολη να κατεβασω μπαλα.αυτο που ζηταω απο εσας δεν ειναι τοσο σε πιοια θεση να εστιασω,αλλα αν μπορειτε να μ πειτε πιοια ειναι τα πλεονεκτηματα μ σε ολες τις θεσεις βαση του σωματος μ σε σχεση με τον αντιπαλο(κοντιτερο σαν γκαρντ,ψυλοτερο οταν κατω απο το καλαθι)ετσι ωστε να τα καταλαβω και να βελτιωσω το παιχνιδι μου.ευχαριστω




ΥΓ αν εχετε κανενα βιντεακι του κουκοτσ στειλτε το
zorba
Πολύ καλά κάνει ο προπονητής σου και σε χρησιμοποιεί σε όλες τις θέσεις. Σ' αυτήν την ηλικία και μ' αυτό το ύψος είναι σημαντικό να βελτιωθείς παντού (χειρισμό μπάλας και τρίπλα, σουτ, ποστάρισμα, άμυνα), καθώς δεν ξέρεις πόσο ύψος ακόμη θα πάρεις. Είναι φυσικό, αφού έχεις καλό σουτ να χρησιμοποιείς τα μις ματς με κοντύτερους αντιπάλους από μέση απόσταση. Όσο αφορά στη σωματοδομή σου καλό θα ήταν να δυναμώσεις (δε θα σου συνιστούσα όμως βάρη, προτιμότερο το σκοινάκι, κοιλιακοί, κάμψεις και υγιεινή διατροφή με αρκετές πρωτεΐνες). Αυτό θα σε ωφελήσει τόσο κάτω απ' το καλάθι (ειδικά για τα ριμπάουντ και για να παίζεις με πλάτη) όσο και στην περιφέρεια όπου θα αποκτήσεις ταχύτητα και θα βελτιώσεις και το σουτ.

ΥΓ: Και άκου τον προπονητή σου! Είναι από τους λίγους που χρησιμοποιούν τέτοια ύψη στην περιφέρεια...
και κάτι ακόμα... Κι ο Φασούλας κάπως έτσι ήταν στα 15 του μόνον που δεν ήξερε ακόμη μπάσκετ... κι ούτε έμαθε εδώ που τα λέμε smiley.gif
gefo
παιδια ειμαι 14 χρονων και ειμαι 1,63(κοντος)...πεζς 1 και εχω καλι τριπλα σουτ και στιν αμυνα μ'αρεσει ναμαρκαρω κοντιτερους πεκτες...τι αλα πλεονεκτιματα εχω???μπορω να παιξω basket????
captain charisma
οταν λες κοντιτερους δλδ τι εννοεις κοντους 1.50 μετρο? blink.gif
aegeansheed
QUOTE(captain charisma @ Apr 16 2010, 23:16 ) *
οταν λες κοντιτερους δλδ τι εννοεις κοντους 1.50 μετρο? blink.gif


Πού το περίεργο? Εγώ έως και 1η Γυμνασίου ήμουν 1.52. Όταν κάναμε γύρους στο σχολείο με έβαζαν τελευταίο (ήμουν ο πιο κοντός) και από πίσω είχα το γκρουπ με τα κορίτσια, τα οποία οδηγούσε η ψηλότερη και χοντρότερη της τάξης...Ο τρόμος...

p.s. Καλά, πήγες στο Madisson και πήρες φανέλα Nowitzki, αντί για Duhon! Απαράδεκος...Καλά που έχουμε τον Bench να φέρει εκείνος δηλαδή tongue.gif
captain charisma
δεν το ειπα ειρωνικα αλλα μου φανηκε πολυ περιεργο.

οσο για τη φανελα τη πηρα απο το νβαστορε, απο τους νικς δεν ψηνομουν να παρω φανελα αφου δεν εχουν προκοπη.. laugh.gif tongue.gif
με ξερεις τωρα κολημενος με το γερμανο ειμαι οποτε.. smiley.gif smiley.gif
aegeansheed
QUOTE(captain charisma @ Apr 16 2010, 23:47 ) *
με ξερεις τωρα κολημενος με το γερμανο ειμαι οποτε..


Ένα θα σου πω: έχω την κλασσική πράσινη με το #41 από το 2003. wink.gif
captain charisma
χαιρομαι για αυτο. αλλα μια απορια..τις πρασινες φανελες απ το 2005 και μετα δεν τις χρησιμοποιουσαν οι μαβς οι κανω λαθος.

σορρυ για το οφ τοπικ
aegeansheed
σωστός. Από τότε είναι. Η παραγγελία είχε γίνει μαζί με μια championship jersey με το #3 των Pistons.
gefo
sorry paidia...den m'aresei ithela na grapsw

emena me endiaferei na mathw an mporw na peksw basket
captain charisma
φυσικα μπορεις να παιξεις μπασκετ.δεν απαγορευεται σε κανεναν το μπασκετακι.
απλα επειδη εισαι μικρος θα σου προτεινα να πας σε ομαδα να μαθεις τα βασικα, και μετα βλεπεις.
gefo
paidia kserw basket kai ta basika
D.Rose#1CB
bball.gif gia sas paidia eimai 15 xronon pao 16 se 1 mina kai eimai 1.81 tha ithela para poli na paro allous 10 pontous diladi mexri 1.91 tha eimai ikanopoihmenos dioti paizo kai playmaker kai pisteuo pos 1.91 einai kalo ipsos gia autin tin thesi...pisteuete pos mporo na to ftaso???????
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.