Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σχετικά με Σουτ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
ComingUpRoses
Η θεωρία του σουτ λέει οτι ο αγκώνας πρέπει να έρχεται στην ευθεία του προσώπου . Αυτό το λένε όλοι και δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε κάποιον rolleyes.gif .

Κάπως έτσι δηλαδή .


Τι γίνεται όμως όταν ο αγκώνας βρίσκετε στην άλλη μεριά του προσώπου? Δηλαδή κάπως έτσι?


Είχα δοκιμάσει να το αλλάξω και τα κατάφερα , το σουτ έβγαινα αυθόρμητα με τον αγκώνα στην ευθεία . Πρόσφατα , όμως, διαπίστωσα, ότι με τον παλιό μου τρόπο εξακολουθώ να είμαι πιο εύστοχος (Αγκώνας στην άλλη μεριά του προσώπου.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ

Σε ένα τσιμεντένιο γήπεδο μπάσκετ χθες είχα

5/10 Τρίποντα
6/10 Τρίποντα
4/10 Τρίποντα

Με τον αγκώνα στην ευθεία

6/10 Τρίποντα
7/10 Τρίποντα
6/10 Τρίποντα

Με τον αγκώνα στην άλλη μεριά του προσώπου


Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω? Συνεχίζω να σουτάρω με θεωρητικά "λάθος" τρόπο ?

SG3ptshooter
QUOTE(R0cketMan @ May 6 2011, 16:05 ) *
Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω? Συνεχίζω να σουτάρω με θεωρητικά "λάθος" τρόπο ?

γνώμη μου είναι πως αν το release σου είναι αρκετά ψηλά ώστε να μην επηρεάζεται καθοριστικά η ευστοχία σου από το σύνηθες ύψος του χεριού ενός ορθά τοποθετημένου αμυντικού, συνεχίζεις να σουτάρεις όπως λες.
Ginobili
QUOTE(R0cketMan @ May 6 2011, 14:05 ) *
Η θεωρία του σουτ λέει οτι ο αγκώνας πρέπει να έρχεται στην ευθεία του προσώπου . Αυτό το λένε όλοι και δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε κάποιον rolleyes.gif .

Κάπως έτσι δηλαδή .


Τι γίνεται όμως όταν ο αγκώνας βρίσκετε στην άλλη μεριά του προσώπου? Δηλαδή κάπως έτσι?


Είχα δοκιμάσει να το αλλάξω και τα κατάφερα , το σουτ έβγαινα αυθόρμητα με τον αγκώνα στην ευθεία . Πρόσφατα , όμως, διαπίστωσα, ότι με τον παλιό μου τρόπο εξακολουθώ να είμαι πιο εύστοχος (Αγκώνας στην άλλη μεριά του προσώπου.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ

Σε ένα τσιμεντένιο γήπεδο μπάσκετ χθες είχα

5/10 Τρίποντα
6/10 Τρίποντα
4/10 Τρίποντα

Με τον αγκώνα στην ευθεία

6/10 Τρίποντα
7/10 Τρίποντα
6/10 Τρίποντα

Με τον αγκώνα στην άλλη μεριά του προσώπου


Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω? Συνεχίζω να σουτάρω με θεωρητικά "λάθος" τρόπο ?

Κάνουμε έναν διαγωνισμό οι δυο μας...και με όποιον τρόπο με κοντράρεις περισσότερο...τον κρατάς. tongue.gif
Εναλλακτικά μπορείς να διαγωνιστείς και με τον Τέπιτς,και με όποιον τρόπο σε κοντράρει λιγότερο...τον κρατάς! laugh.gif

Υ.Γ Στην δεύτερη φωτό βλέπω το μάτι είναι μεγαλύτερο,οπότε σούταρε σαν τον Γκριμάου... biggrin.gif
ComingUpRoses
QUOTE(SG3ptshooter @ May 6 2011, 16:09 ) *
γνώμη μου είναι πως αν το release σου είναι αρκετά ψηλά ώστε να μην επηρεάζεται καθοριστικά η ευστοχία σου από το σύνηθες ύψος του χεριού ενός ορθά τοποθετημένου αμυντικού, συνεχίζεις να σουτάρεις όπως λες.



Εννοείς αμα δεν πιέζομαι αρκετά απο τον αμυντικό ?
SG3ptshooter
QUOTE(R0cketMan @ May 6 2011, 16:15 ) *
Εννοείς αμα δεν πιέζομαι αρκετά απο τον αμυντικό ?

όταν φέρνω τη μπάλα από την άλλη πλευρά έχω παρατηρήσει ότι την πετάω από πιο χαμηλά. Αν αυτό όταν σε παίζει κάποιος καλή άμυνα αποτελεί πρόβλημα και βλέπεις ότι αν την πετούσες από ψηλότερα θα ήταν καλύτερα, άλλαξε το στυλ σου. Αν πάλι δεν έχεις πρόβλημα στο να κινδυνεύεις να φας τάπα ή στο ότι τα σουτ σου είναι υπό πίεση συχνά και αυτό επηρεάζει αρνητικά την ευστοχία σου, τότε ρίχνε και από την άλλη πλευρά.

Εκτός αν το δικό σου το release είναι καλό και σε ύψος. Τώρα που κοιτάω το σχέδιο σου τη μπάλα στο δεύτερο ανθρωπάκι την έχεις βάλει πιο ψηλά..
ComingUpRoses
QUOTE(SG3ptshooter @ May 6 2011, 16:21 ) *
όταν φέρνω τη μπάλα από την άλλη πλευρά έχω παρατηρήσει ότι την πετάω από πιο χαμηλά. Αν αυτό όταν σε παίζει κάποιος καλή άμυνα αποτελεί πρόβλημα και βλέπεις ότι αν την πετούσες από ψηλότερα θα ήταν καλύτερα, άλλαξε το στυλ σου. Αν πάλι δεν έχεις πρόβλημα στο να κινδυνεύεις να φας τάπα ή στο ότι τα σουτ σου είναι υπό πίεση συχνά και αυτό επηρεάζει αρνητικά την ευστοχία σου, τότε ρίχνε και από την άλλη πλευρά.

Εκτός αν το δικό σου το release είναι καλό και σε ύψος. Τώρα που κοιτάω το σχέδιο σου τη μπάλα στο δεύτερο ανθρωπάκι την έχεις βάλει πιο ψηλά..



Ναι η μπάλα ειναι πιο ψηλα στο 2ο στυλ . Υπο πίεση χτες ειχα 7/8 τρίποντα στο μονό αλλα σε αυτό πρέπει να παραδεχτώ οτι ηταν κολοφαρδία smiley.gif ..

Ευχαριστω SG3ptshooter , περιμένω και άλλες αποψες
il postino
αυτο που μετραει ειναι ο καρπος!! οσο περισσοτερο σπας καρπο τοσο περισσοτερο σπας τα νευρα των αντιπαλων!!

και φυσικα πολλα σουτ προπονηση!! σε βαθμο να γινεται μηχανικα η κινηση πλεον.
oti-nane
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος στυλ.
Αν ήταν έτσι τότε ο Αλβέρτης θα πετούσε τούβλα μια ζωή.

Το θέμα είναι

1.) ευστοχία ελεύθερος
2.) Ευστοχία υπό πίεση

Επειδή σε επίπεδο ομάδας πιο πολλές φορές σουτάρουμε υπό πίεση (εκτός κι αν είσαι spot shooter smiley.gif ) μεγάλη σημασία όπως προανέφερε ένας φίλος είναι το release (σε ποιο ύψος φεύγει η μπάλα και ο κίνδυνος τάπας - αλλοίωσης)
Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει η ταχύτητα εκτέλεσης (με ποιο σουτάρεις ποιο γρήγορα?)

οπότε αν με το αντίθετο στυλ έχεις μεγαλύτερη ευστοχία και παρόμοια ταχύτητα - ύψος τότε κράτα αυτό...

spysta
ΔΕΝ υπαρχει σωστος τροπος για να βαλεις το σουτ .. υπαρχει ομως ΣΩΣΤΗ ψυχολογια
και ποια ειναι αυτη ???
---->ΑΝ θες να γινεις δολοφονικος σουτερ .. γραψε στα α@ρ%$δια σου τους συμπαικτες σου και μην κωλωνεις να σουταρεις ξανα και ξανα και ξανα και ξανα και ξανα .. οσα στεφανια κ αν εχεις σπασει tongue.gif


ΥΓ.Κανε βεβαια και καμια προπονηση σε σουτακια μονος σου .. δεν βλαπτει
vc15
QUOTE(spysta @ May 7 2011, 02:47 ) *
---->ΑΝ θες να γινεις δολοφονικος σουτερ .. γραψε στα α@ρ%$δια σου τους συμπαικτες σου και μην κωλωνεις να σουταρεις ξανα και ξανα και ξανα και ξανα και ξανα .. οσα στεφανια κ αν εχεις σπασει tongue.gif

Έτσι έκανε καριέρα και στο nba ο Turkoglu, αλλά έχουν αρχίσει να τον παίρνουν χαμπάρι σιγά-σιγά...
spysta
QUOTE(vc15 @ May 7 2011, 00:05 ) *
Έτσι έκανε καριέρα και στο nba ο Turkoglu, αλλά έχουν αρχίσει να τον παίρνουν χαμπάρι σιγά-σιγά...

εγω παντως ετσι εκανα μεγαλη καριερα cool.gif
Ginobili
QUOTE(vc15 @ May 7 2011, 01:05 ) *
Έτσι έκανε καριέρα και στο nba ο Turkoglu, αλλά έχουν αρχίσει να τον παίρνουν χαμπάρι σιγά-σιγά...

Στα @@ του...τώρα που τους ψείρισε για τα καλά και έκανε την μπάζα του,ειδικά τον "πορνοστάρ" τον βαν γκάντι
SG3ptshooter
QUOTE(oti-nane @ May 7 2011, 01:39 ) *
σημαντικό ρόλο παίζει η ταχύτητα εκτέλεσης (με ποιο σουτάρεις ποιο γρήγορα?)

πολύ σωστή επισήμανση την οποία δεν έκανα επειδή θεώρησα δεδομένο ότι το στυλ που τον βολεύει θα είναι αυτό το οποίο θα έχει γρηγορότετρο release, αλλιώς θα δεχόταν πολύ περισσότερη πίεση και θα έχανε περισσότερα και σίγουρα με περισσότερες τάπες.. Αλλά πράγματι θα μπορούσε εύκολα να τον βολεύει απλά ενώ το δοκιμάζει σε ένα ανοιχτό χωρίς να παίζει ρόλο η ταχύτητα της εκτέλεσής του σε σχέση με τις άμυνες πάνω του..
επαθα λαστιχο
ο κορφας τα διαβαζει αυτα και γελαει
Air Kef
χαχαχαχαχαχαχα, το ίδιο κάτι Τζόνυ Ρότζερς, Κομαζετς κτλ.
επαθα λαστιχο
QUOTE(Air Kef @ Feb 16 2012, 15:08 ) *
χαχαχαχαχαχαχα, το ίδιο κάτι Τζόνυ Ρότζερς, Κομαζετς κτλ.




καλα τα λεει ο Παπας της πορτοκαλι.λοιπον ο μπαρυ με αυτο το στυλ ειχε 90% πσοσοτο καριερας στις βολες,ειπατε τιποτα?
SteveNashidis
Για μένα αυτό που μου άνοιξε κυριολεκτικά τα μάτια ήταν τα videakia του Maravich. Kαθώς οι προπονητάρες μας αφιέρωναν όλη την προπόνηση για τα συστήματα και τα plays και στους αγώνες ευστοχία 0
(οfftopick: στην Ελλάδα οι καλοί σταθεροί σουτέρ σπανίζουν,υπερτερούν όμως σε μπασκετικό ΙQ)
Ontopick

O κατασυμπαθέστατος τύπος έχει δημιουργήσει μια σειρά από βιντεάκια από βασικά στοιχεία του μπάσκετ που πρέπει να τα μαθαίνουμε αλλά συνήθως προχωράμε χωρίς να έχουμε εις γνώση αυτά που περιγράφει ο ίδιος συνέχεια ως fundamentals.


Για το σουτ δίνει μια πολύ αναλυτική περιγραφή και οσο προσπαθώ να τη χρησιμοποιήσω καλύτερα τόσο περισσότερα σουτ μπαίνουν στην προπόνηση. Στους αγώνες παίζει πολύ το θέμα ψυχολογίας και φυσικής κατάστασης( κούραση, καταπόνηση ποδιών , μη επαρκή δύναμη , θολωμένο μυαλό).

Για τους επικριτές της τεχνικής αυτής ένα έχω να πω...Στο μπάσκετ η απόλυτη ηδονή είναι αυτό το ΑΕΡΑΤΟ σουτ που ακούγεται ΧΛΑΤΣ όταν μπαίνει και αντηχεί σε όλο το γήπεδο...

Zoys
QUOTE(Voyager @ Feb 18 2012, 16:28 ) *
Για τους επικριτές της τεχνικής αυτής ένα έχω να πω...Στο μπάσκετ η απόλυτη ηδονή είναι αυτό το ΑΕΡΑΤΟ σουτ που ακούγεται ΧΛΑΤΣ όταν μπαίνει και αντηχεί σε όλο το γήπεδο...

Και με ταμπλό δεν με χαλάει εμένα. cool.gif
SteveNashidis
QUOTE(Zoys @ Feb 18 2012, 16:33 ) *
Και με ταμπλό δεν με χαλάει εμένα. cool.gif


Κοίτα αν θες να το βάλεις με ταμπλο κανένα πρόβλημα...Όταν γίνεται στην τύχη τότε ξενερώνεις ως αμυντικός και χαζογελάς σαν επιθετικός ...
Εγω προσωπικά δεν τα ευχαριστιέμαι αν μπει καλάθι με ταμπλο και δεν το έχω επιδιώξει ! smiley.gif
Zoys
QUOTE(Voyager @ Feb 18 2012, 16:43 ) *
Εγω προσωπικά δεν τα ευχαριστιέμαι αν μπει καλάθι με ταμπλο και δεν το έχω επιδιώξει ! smiley.gif

Εγώ τα απολαμβάνω το ίδιο για να μην πω και περισσότερο από τα καρφωτά προς το στεφάνι.
maik23
guys,αν σουταραμε ολοι με το ιδιο σωστο στυλ τοτε θα ειχαμε ρομποτ και οχι παικτες.

εγω υποστηριζω 2 χρυσους κανονες...
δεν εχει σημασια πως σουταρεις αλλα να το βαζεις.
το ευστοχο σουτ ειναι και θεμα καλης ψυχολογικης καταστασης.


οι ελληνες δεν ξερουμε αν ειναι καλοι σουτερ γιατι δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη νοοτροπια-κατευθυνση στις ακαδημιες για το πως διδασκεται το μπασκετ.ο καθενας το μαθαινει διαφορετικα και λιγο απολα.ποσοι ας πουμε ξεουν οτι το αλμα φτιαχνεται μεχρι τα 21?εξαρταται βεβαια και απο την γονιδιακη-προδιαγραμμενη αναπτυξη του παιδιου.
το σουτ θελει απο την μικρη ηλικια επιμονη και συνεχη επιβλεψη στην σωστη τεχνικη.οχι καντε σουτ απλως αλλα καντε το ετσι.ποιος καθεται να ασχοληθει για 6-7 χρονια ενα παιδι με αυτον τον τροπο?

οι ανατολικοευρωπαιοι στις ακαδημιες τους μαθαινουν στα παιδια πρωτα τα βασικα του μπασκετ και δινουν μεγαλυτερη βαση στο σουτ.να δειτε παιδια απο τους γειτονες η' λιθουανους παιδες και εφηβους να σουταρουν και θα παθετε πλακα.

αντιθετα σε ολες τις αλλες χωρες και κυριως στην αμερικη δινουν περισσοτερη σημασια σε ολα τα αλλα και δεν υπαρχει τοσο επιμονη στο σουτ.

αυτο που διακρινει καποιον καλο σουτερ απο καποιον που ειναι καλος παικτης και διακρινεται ,γινεται μεγαλος δλδ ειναι η προσωπικοτητα του που σημαινει πολυ καλη διαχειριση της ψυχολογιας του. νικος γκαλης,γιαννακης,διαμαντιδης κ.α.
εχετε δει ποτε αυτοι οι παικτες να εδειξαν ποτε ανετοιμοι? οχι.

αντιθετο παραδειγμα εχω.παικτες οπως ο παπανικολαου που επειζε στον ολυμπιακο-παναθηναικο η' ο τσαλδαρης του αρη αν τους δειτε σε προπονηση δεν χανουν σουτ.μεσα στον αγωνα ομως η ψυχολογια τους για να πετυχουν αυτα τα σουτ ηταν μετρια.

Zoys
QUOTE(maik23 @ Feb 19 2012, 12:24 ) *
παικτες οπως ο παπανικολαου που επειζε στον ολυμπιακο-παναθηναικο η' ο τσαλδαρης του αρη αν τους δειτε σε προπονηση δεν χανουν σουτ.μεσα στον αγωνα ομως η ψυχολογια τους για να πετυχουν αυτα τα σουτ ηταν μετρια.

Αυτό συμβαίνει με τους περισσότερους επαγγελματίες παίκτες όπως είναι λογικό.

Γενικά, συμφωνώ μαζί σου με το ότι οι Έλληνες σε αντίθεση με τους Γιουγκοσλάβους π.χ. δεν έβαλαν ποτέ σε κάποιο καλούπι το σουτ τους αν και θα έπρεπε να δίνεται περισσότερη έμφαση σε αυτό και γενικότερα στα βασικά του μπάσκετ όπως έχει ξεκινήσει να γίνεται τώρα στις μικρές ηλικίες.
saboter6
τωρα που το λες το δοκιμασα και εγω το 2ο στυλ και οντως ειχα μεγαλιτερη ευστοχια...στυλ durant και ετσι tongue.gif
μαλλον θα συνεχησω με το 2ο στυλ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.