Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Φοίνιξ-Σαν Αντόνιο
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2, 3
NBAholic
(Προβλέψεις-σχόλια για τη σειρά αγώνων).
man10
Οι Σπερς ειναι σαφως καλυτεροι αμα μπορεσουν να εφαρμοσουν αυτα που μπορουν να εφαρμοσουν.Θα περασουν λογικα δυσκολα αλλα θα παρασουν!

Καλοι και οι Σανς του Στιβ και του Αμαρε αλλα οχι καλυτεροι απο τους Σπερς που ΕΧΟΥΝ ΟΜΑΔΑ.Ο καθενας εχει την δικια του αποστολη και την κανει οπως πρεπει.

Ελπιζω οι Μαβς να μπορεσουν να τους σταματησουν αμα περασουν τους Ουοριορς...
NBAholic
Kαι οι Σανς έχουν ομάδα, αυτό δεν αμφισβητείται. Αλλά (συνεχίζουν να) έχουν τα γνωστά δεδομένα προβλήματα στον πάγκο (πλην Μπαρμπόζα), στο PG και στην άμυνα, παρότι οι Σπερς είναι πιο ελέγχξιμοι στην επίθεση. Οι Σπερς θα προσπαθήσουν να παίξουν σε χαμηλό τέμπο και να εκνευρίσουν τους Σανς, όπως έκαναν το 2005.

Υποστηρίζω Σανς και περιμένω να εμφανιστούν πιο έτοιμοι απ'ότι πρόπερσι.
morfi
(Υ.Γ. Ναι, σωστα θα παρατηρήσετε. Έχω βάλει τόνους και γράφω τα ονόματα των παικτών στα αγγλικά και το υστερόγραφο το έβαλα στην αρχή του ποστ.)

H σειρά πιθανόν να είναι μια αντιγραφή αυτής του 2005.
Το ρόστερ του Spurs και είναι πάνω-κάτω το ιδιο (ίσως και καλύτερο) ενώ αυτό των Suns είναι πιο αποδυναμωμένο απο αυτό του 2005 καθώς δύο βασικοί παίκτες και καταπληκτικοί σουτέρ της τότε ομάδας, ο Joe Johnson και ο Quentin Richardson δεν υπάρχουν πια και την θέση τους στην πεντάδα πήραν ο Raja Bell και ο Boris Diaw η James Jones αντιστοιχα.
Για το τι σειρά θα δούμε (θέαμα, σκορ κτλ) απλά ξεθάψτε τις κασσέτες με την προηγουμένη σειρά καθώς το στυλ παιχνιδιού των δύο ομάδων δεν έχει αλλαξει καθόλου. wink.gif
Φαβορί για μένα οι Spurs, μιας και οι Suns όλα αυτά τα χρόνια έχουν δείξει οτι δεν τα πάνε και τόσο καλά απέναντι σε καλές άμυνες.
Πάντως είμαι περίεργος να δω την αμυντική στρατηγική των Spurs. Στην προηγούμενη σειρά, ο Popovich είχε δηλώσει πως αφήσαν επίτηδες τον Stoudemire να κάνει ότι θέλει μέσα στην ρακέτα (εξ' ου και ο μεγάλος μέσος όρος πόντω που είχε τότε) και δώσανε βάρος στην φύλαξη-εξουδετέρωση των περιφερειακών παίκτες των Suns, Nas, Johnson και Richardson (o Marion εξουδετερώνεται μόνος του στα Playoff 69.gif ). Όμως, οπως έγραψα και πριν, οι δύο από αυτούς δεν υπάρχουν πια, οπότε και το πιο πιθανό θα είναι οι Spurs αυτή τη φορά να προσπαθήσουν να περιορίσουν τον Stoudemire μιας και δεν υπάρχουν πια θανατηφόροι σουτέρ στην περιφέρεια των Suns (είναι καλοί, οχί θανατηφόροι).
Πάντως μην σας εκλπήξει αν ο Stoudemire βάζει 40 πόντους και παρ' όλα αυτά οι Suns χάνουν και μάλιστα εύκολα. Είπαμε, τακτική... cool.gif

Edit by me : Με τους τόνους φαίνομαι πιο σοφός. cool.gif
kostasvc15
QUOTE(morfi @ May 3 2007, 08:10 PM) *
Πάντως είμαι περίεργος να δω την αμυντική στρατηγική που θα παίξουν οι Spurs.

Η αμυντικη στρατηγικη που θα παιξουν οι Σπερς λεγεται Σταυρος.
Θα παιρνει τη μπαλα ο Αμαρε και αυτοι θα κανουν το σταυρο τους. 69.gif
Dromeas7
Για το καλό του μπάσκετ θέλω να περάσουν οι Σανς... peace.gif
grigoris
Βλέπω Σπερς με 4-2
Van_prentzi
QUOTE(morfi @ May 3 2007, 08:10 PM) *
(Υ.Γ. Ναι, σωστα θα παρατηρήσετε. Έχω βάλει τόνους και γράφω τα ονόματα των παικτών στα αγγλικά και το υστερόγραφο το έβαλα στην αρχή του ποστ.)



Έβαλες κανένα προγραμματάκι να σου βάζει τόνους...σοφέ;;;; smiley.gif


Πέρα από την πλάκα είναι θέαμα vs ουσία.
Τις περισσότερες φορές η ουσία είναι αυτή που μετράει..
Θεωρώ οτι οι Spurs θα περάσουν σε 6 αγώνες.
Επίσης θεωρώ οτι ο Duncan είναι πιο ηγέτης απο τον Nash.
Kαι οτι γενικώς οι ήλιοι είναι πολύ soft για τα σπυρούνια.
Aπλά οι spurs θα τους τσακίσουν τα κόκκαλα...

Ο προφήτης μίλησε.... smiley.gif
Pierce
οπως ειπα και στο αλλο τοππικ το φινιξ θα τα βρει σκουρα απεναντι στο μπασκετ που παιζουν οι σπερς. και σε αντιθεση με το νταλας που εχει βρει το κουμπι των σπερς οι σανς μοιαζουν σε μια σειρα 7 παιχνιδιων ανικανοι να τους περασουν. αν οχι 4-2 τοτε 4-3
kostasvc15
Οχι φετος παιδια!Φετος ειναι η χρονια του Φοινιξ!
Van_prentzi
Σιγά μην είναι και η χρονιά του Vince tongue.gif
Keyser_Soze
Κι εγώ το πιστεύω ότι είναι η χρονιά των Σανς. Αν δεν τους νικήσουν οι Γουόριορς στον τελικό της Δύσης μάλλον θα το πάρουν... tongue.gif
kostasvc15
QUOTE(Van_prentzi @ May 4 2007, 03:15 PM) *
Σιγά μην είναι και η χρονιά του Vince tongue.gif

biggrin.gif

Η χρονια του Vince θα ειναι του χρονου!(Αρκει να παει στο Ορλαντο βεβαια) smile.gif
Achilleas13
Φοβερή σειρά και πολυ αμφίρροπη.Δεν χωράν προγνωστηκά
iverson
άμα παίξει την γνωστή καλή άμυνα το san antonio τα βλέπω δύσκολα για τους suns.Περιμένω λοιπόν αυτήν την άμυνα και λέω san antonio στα 6 παιχνίδια.
morfi
QUOTE(Van_prentzi @ May 4 2007, 06:15 PM) *
Σιγά μην είναι και η χρονιά του Vince tongue.gif


QUOTE(kostasvc15 @ May 4 2007, 07:21 PM) *
biggrin.gif

Η χρονια του Vince θα ειναι του χρονου!(Αρκει να παει στο Ορλαντο βεβαια) smile.gif

Ξαναδιαβάστε τον τίτλο του τόπικ και παρατήστε μας με τον Vince Carter.
kostasvc15
QUOTE(morfi @ May 5 2007, 04:49 PM) *
Ξαναδιαβάστε τον τίτλο του τόπικ και παρατήστε μας με τον Vince Carter.

Οταν εισαι εσυ οφ τοπικ ειναι ωραια ε;..........
Αν εχεις να πεις κατι στειλε πμ.
liolias
Αφηστε ησυχω τον VINCE !!!!!!!!!!!
Van_prentzi
Να τον αφήσουμε,γιατί θα τον έχει πιάσει λόξυγγας!! biggrin.gif

(πω πω τρελό σπάσιμο για τον morfi πάνω που έμαθε να γράφει τους παίκτες στα αγγλικά!! 69.gif )
man10
QUOTE(morfi @ May 5 2007, 04:49 PM) *
Ξαναδιαβάστε τον τίτλο του τόπικ και παρατήστε μας με τον Vince Carter.

Ευτυχως που ειναι και ο μορφι και βαζει ταξη!Αστειευομαι...

Το ξαναλεω,οι Σανς δεν μπορουν να περασουν τους Σπερς.Εχουν συνολο!
Georgie
Αρχικά νομίζω πως όλοι θα συμφωνήσουμε πως είναι ένας πρόωρος τελικός.
Και οι 2 ομάδες έχουν τα δικά τους χαρακτηριστικά, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν είναι ομάδα οι SUNS. Το ότι ενσωματώθηκαν 2 καθαρά αμυντικοί παίκτες όπως ο Bell και ο Diaw, νομίζω ότι κάνει την ομάδα πιο δυνατή από αυτήν του 2005. Δεν μπορώ να κάνω προγνωστικό για αυτή τη σειρά, αλλα είμαι σίγουρος πως όλοι θα την απολαύσουμε....
Wilkinson
Το Σαν Αντόνιο κέρδισε τους Σάνς με 106-111 και ετσι έσπασε την έδρα του.
Ντάνκαν 33π 16ρ
Πάρκερ 32π 8α

Νας 31π 8α
Στάνταρμαιρ 20π 18ρ
spurs1-sm.gif shot.gif suns1-sm.gif tongue.gif 69.gif
kostasvc15
Το παρακανε ο Αμαρε,6-19 εντος π. αλλα ειχε και 5τ και 1κλ.
Απο την αλλη ο Φινλει εδω και καιρο ειναι βασικος και δικαιωνει συνεχεια τον Ποποβιτς (19 ποντακια ειχε) σε αντιθεση με τον Μανου.Καιρος δεν ειναι να φυγουν μερικοι ξενοι απο το ΝΒΑ;Σε λιγο βλεπω τον Τζειμς Ουαιτ να παιρνει περισσοτερο χρονο απο τον Τζινομπιλι....
NBAholic
Mια από τα ίδια λοιπόν για το Φοίνιξ; Οι Σανς είχαν για πρώτο σκόρερ το Νας και θα πρέπει να προβληματίζονται γι'αυτό όταν αντιμετωπίζουν τους Σπερς, μιας και οι ψηλοί είναι αυτοί που θα πρέπει να δημιουργήσουν φθορά. Σήμερα, ο Αμάρε ηττήθηκε καθαρά από τον Ντάνκαν, ενώ ο Μάριον ήταν μάλλον μέτριος. Ευθύνη βεβαίως έχει και ο Νας, ο οποίος και δεχόταν όσους πόντους έβαζε από τον Τόνι Πάρκερ, αποδεικνύοντας ότι είναι υπερβολικός ο τίτλος του "κορυφαίου παίκτη στο ΝΒΑ".
Van_prentzi
Aφού οι Σπέρς κέδισαν τους Σανς στο παιχνίδι τους, μέσα στην έδρα τους πολύ δύσκολα
να επανέλθουν οι Σανς,ειδικά όταν οι αγώνες θα αρχίσουν να κρίνονται γύρω στους 90 πόντους.
Ο Duncan ήταν ξανά ο ηγέτης, ενώ ο Nash δε μπορεί να μαρκάρει τον Parker(όπως και πολλά
πολλά πολλά άλλα playmaker).....
Alexmei
Suns θα περάσουνε... σε 6 παιχνίδια χαλαρά
Van_prentzi
Δηλαδή Alexmei πιστεύεις ότι θα κάνουν 4 νίκες σε 5 ματσάκια...χαλαρά;;;;;
Και μάλιστα σε 2 εκτός έδρας αγώνες;Για ξανασκέψου το λίγο!!! tongue.gif
Gravedigger
Μάλλον μπερδεύτηκε!!!Εγώ βλέπω Spurs σε 6.Από την αρχή πίστευα ότι θα περάσουν,δν με επηρρέασε ο πρώτος αγώνας...Έχουν διαφορετικό στυλ παιχνιδιού κ αυτό βολεύει τους Spurs...
saniboy
QUOTE(Alexmei @ May 7 2007, 03:05 PM) *
Suns θα περάσουνε... σε 6 παιχνίδια χαλαρά

biggrin.gif Αν οι Σανς δεν σπασουν εδρ smiley.gif α παμε ανετα για αλλο ενα 4-1!ΣΠΕΡΣ ΓΕΡΑ Η ΚΟΥΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ!
klearxos
Kalispera!
Holic kati eixes pei gia tous hmitelikous tis Dyshs thymasai!!?!! smiley.gif

Plaka kano exoume poly akoma!!
soz
Τους διέλυσαν οι Suns 101-81 σήμερα.
iverson
QUOTE(soz @ May 9 2007, 06:20 AM) *
Τους διέλυσαν οι Suns 101-81 σήμερα.

πολύ καλοί nash και amare , ενώ από την άλλη μόνο ο duncan προσπάθησε
Van_prentzi
Παίξανε πολύ καλά οι Σανς αλλά πλέον το μόνο που χρειάζεται για τους Σπερς είναι
να προφυλάξουν την έδρα τους.
thanos4
Εύκολη νίκη για Suns, σουπερ και πάλι ο Nash, πολύ καλoί Amare και Bell, στα ρηχά ο Marion.

Αν το Phoenix καταφέρει να κερδίσει έστω ένα παιχνίδι στο San Antonio νομίζω ότι θα περάσει(αν και το βλέπω λίγο δύσκολο).
Keyser_Soze
Το πιστεύω ότι θα την σπάσουν την έδρα των Σπερς οι Σανς. Οι Σπερς δεν είναι τόσο αξιόπιστοι όσο τα προηγούμενα χρόνια (αν και μέχρι στιγμής δεν το έχουν δείξει αυτό στα πλέι οφ) και ελπίζω ότι τελικά οι Σανς θα καταφέρουν να προκριθούν. Στα 7 παιχνίδια σίγουρα αν πάνε όλα όπως ελπίζω biggrin.gif
NBAholic
Απίστευτο. Οι Σανς έπαιξαν καλή άμυνα και εξέθεσαν τους Σπερς, οι οποίοι, εκτός του Ντάνκαν, σούταραν 21/57.

Δεν είδα το παιχνίδι, ποιος μάρκαρε το Μάριον, ο οποίος θυμίζει το Μάριον του 2005 εναντίον και πάλι των Σπερς;
Pierce
QUOTE(NBAholic @ May 9 2007, 03:36 PM) *
Δεν είδα το παιχνίδι, ποιος μάρκαρε το Μάριον, ο οποίος θυμίζει το Μάριον του 2005 εναντίον και πάλι των Σπερς;

ουτε εγω το ειδα αλλα λογικα ο λεγε με- ξυλοκοπο-δολοφονο-brucebowen θα τον μαρκαρε
apkat
Eνταξει εκπληκτικος ο Νας και ο Αμαρε αλλα απο οτι διαβασα κλειδια της νικης ηταν ο Κερτ Τομας και ο Σον Μαριον..Ο πρωτος μαρκαρε τον Ντανκαν και χωρις νταμπλ τιμ μπορει να δεχτηκε αρκετους ποντους αλλα πρωτον δεν ανοιχτηκαν χωροπι για ελευθερα σουτ(αφου δεν υπηρχε νταμπλ τιμ) και δευτερον ο Αμαρε ηταν ξεκουραστος για να κανει οργια στην επιθεση.Ο Μαριον απο την αλλη μαρκαρε τον Τονι Παρκερ(!!!!) και τα πηγε περιφημα αφου ο Παρκερ ηταν τραγικα αστοχος και δεν βοηθησε γενικα..Κινηση ματ απο οτι φαινεται αυτη με τον μαριον στον Παρκερ αφου απο οτι φανηκε στο πρωτο ματς ο Νας δεν μπορει να τον μαρκαρει..

Καλη συνεχεια στους Σανς καθως ερχονται 2 δυσκολα παιχνιδια στο σαν Αντονιο και δε θα ειναι καθολου ευκολο το σπασιμο της εδρας αλλα μιας και λειπουν πλεον οι Μαβς πρεπει να την παρουν την κουπα..

Go Suns Go!!!!!!! smiley.gif smiley.gif
panos75
Φαίνεται πως ο Ντ' Αντόνι διάβασε τον Έντι Τζόνσον που έλεγε μέσα από τη στήλη του στο Hoopshype ότι ο μόνος τρόπος να περάσει το Φίνιξ είναι να πέσει ο Τόμας στον Ντάνκαν.
man10
Ενταξει,τωρα εχει 2 παιχνιδια στο Σαν Αντονιο.Θα τα παρουν και τα 2 οι Σπερς και μετα χρειαζονται μια νικη μονο στο Φοινιξ.
Das Kapital
QUOTE(man10 @ May 9 2007, 09:39 PM) *
Ενταξει,τωρα εχει 2 παιχνιδια στο Σαν Αντονιο.Θα τα παρουν και τα 2 οι Σπερς και μετα χρειαζονται μια νικη μονο στο Φοινιξ.


Συμφωνω απολυτα!!!
saniboy
QUOTE(lebron15 @ May 9 2007, 11:21 PM) *
Συμφωνω απολυτα!!!

Aνετα ΣΠΕΡΣ! 77.gif
saou
Γιατί τόση σιγουριά ρε παιδιά? Ένα ματς στο τέλος κέρδισαν και αφού είχε βγει έξω ο Νας ενώ το δεύτερο το έχασαν κάτω τα χέρια.

Από που προκύπτει ότι θα περάσουν χαλαρά και άνετα?
kostasvc15
QUOTE(saou @ May 9 2007, 10:33 PM) *
Γιατί τόση σιγουριά ρε παιδιά? Ένα ματς στο τέλος κέρδισαν και αφού είχε βγει έξω ο Νας ενώ το δεύτερο το έχασαν κάτω τα χέρια.

Από που προκύπτει ότι θα περάσουν χαλαρά και άνετα?

Ελα ντε!
man10
Το ματς που εχασαν ομως ηταν εκτος εδρας.
iverson
QUOTE(man10 @ May 10 2007, 12:16 PM) *
Το ματς που εχασαν ομως ηταν εκτος εδρας.

Κατά την γνώμη μου δεν παίζουν και πολύ ρόλο οι έδρες αφού στο nba τουλάχιστον ΄΄σπάνε΄΄ πολύ εύκολα. Άμα οι Spurs παίξουν την άμυνα που μπορούν να παίξουν δεν τους βλέπω καλά τους Suns.
Pierce
QUOTE
"Οι Σπερς έχουν βρώμικους παίκτες"



Ανεβαίνει η ένταση στη σειρά Φοίνιξ-Σαν Αντόνιο μετά τις δηλώσεις του Αμάρε Στουντεμάιρ των Σανς ότι το Σαν Αντόνιο είναι μια βρώμικη ομάδα και ότι οι Τζινόμπιλι και Μπόουεν προσπάθησαν να τον χτυπήσουν επίτηδες στο μεταξύ τους δεύτερο αγώνα. Ο σέντερ των Σανς, που επιλέχτηκε στην καλύτερη πεντάδα του ΝΒΑ, ζήτησε την προστασία των διαιτητών αλλά και των αρχών της Λίγκας επειδή έχει δεχτεί, όπως υποστηρίζει, βρώμικα χτυπήματα στον αχίλλειο από τους δύο παίκτε

«Με κλότσησε (ο Μπόουεν) με πρόθεση στο πίσω μέρος του αχίλλειου. Σχεδόν μου προκάλεσε τραυματισμό. Είναι γνωστός για τέτοια χτυπήματα. Πιστεύω το ΝΒΑ να ρίξει μια ματιά σε αυτό γιατί είναι σίγουρα βρώμικο παίξιμο», υποστήριξε ο Στουντεμάιρ και συμπλήρωσε: «Πιστεύω ότι οι Σπερς είναι μια βρώμικη ομάδα. Εννοώ ότι ο Τζινόμπιλι στη διάρκεια της κανονικής περιόδου με χτύπησε στη βουβωνική χώρα επίτηδες. Ελπίζω η Λίγκα να ξεκαθαρίσει λίγο το παιχνίδι από δω και πέρα».

Ο Στουντεμάιρ όμως δε σταμάτησε εκεί: «Όταν είδα το ριπλέι τρεις-τέσσερις φορές, ήμουν σίγουρος. Ήταν χτύπημα με πρόθεση στον αχίλλειο με σκοπό να με τραυματίσει. Ήμουν πολύ, πολύ, πολύ αναστατωμένος. Πέρσι έμεινα όλο το χρόνο έξω εξαιτίας τραυματισμών. Και για ένα τύπο, όπως ο Μπόουεν, που είναι δυο φορές πρωταθλητής, πρέπει να έχει περισσότερο ήθος και να καταλαβαίνει τι χρειάζεται για να είσαι επαγγελματίας»
www.sportime.gr


Aυτα ειναι! δωσε και αλλο
kostasvc15
Πολυ θα ηθελα να βλεπαμε κανενα μπουνιδι απο τον Αμαρε στους αλλους.
Gravedigger
QUOTE(kostasvc15 @ May 11 2007, 11:07 AM) *
Πολυ θα ηθελα να βλεπαμε κανενα μπουνιδι απο τον Αμαρε στους αλλους.

Ω ναι κ εγώ!Να τον πιάσει ο Amare τον Bowen να τον κάνει ...άσπρο!!!!
man10
Γιατι εχει δρομο ακομα ας μην βιαζομαστε να βγαζουμε συμπερασματα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.