Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΟ Ευρωλίγκα 2010-2011
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
Manu7
QUOTE(il postino @ Jan 27 2011, 23:58 ) *
οσο για τους ισπανους, την πατησαν φετος με τον μακινταιρ! καποιος αλλος ομως δεν την πατησε, εστω και αν του τον εδιναν το καλοκαιρι στο πιατο!

E συγγνώμη,αλλά πες μου τώρα ότι ο Ζοτς είχε και μαντικές ικανότητες να προβλέψει τον τραυματισμό του
Μακιντάιρ? rolleyes.gif

Γιατί μέχρι να τραυματιστεί μια χαρά ήταν ο άνθρωπος και έπαιζε...
PARISINOS
QUOTE(VRANKOVIC S. @ Jan 27 2011, 22:55 ) *
λοιπον αδερφε....
στο δημοτικο μας ειχαν μαθει την εννοια του μεσου ορου(μ.ο.)
προφανως τοτε πετουσες χαρταετο η επαιζες μπασκετ στην αυλη

λεγοντας 22,5 ποντους εννοουμε οτι δεν παιζουν ολοι αυτοι οι παιχτες σε καθε παιχνιδι 22.5
αλλα αυτος ειναι ο μεσος ορος τους.για να το καταλαβεις καλυτερα σε ενα παιχνιδι μπορει καποιος να παιξει 23 λεπτα
και σε αλλο 22.τοτε λεμε οτι εχει μεσο ορο 22.5 ποντους.μπορει ενας παικτης να παιζει σε πεντε ματς και ενας αλλος να παιζει σε αλλα πεντε που ο πρωτος δεν παιζει.
συμπερασματικα ειναι λογικη αναλφαβητου να προσθετεις τους μεσους ορους συμμετοχης διοτι δε θα βγαλεις σωστο και λογικο αποτελεσμα.δε λεω περισσοτερα γιατι μαλλον θα σου παρει σαρανταπενταλεπτη διδακτικη ωρα να το κατανοησεις
και σημερα εχω κανει ηδη 7 στο φροντιστηριο.
και για να μη μου ξαναπαντησεις σου παραθετω τη στατιστικη της ευρωλιγκα:

μπαρατς :24:22
μπατιστα:23:04
ουερτας:27:02
λογκαν :22:25
ολεσον:22:25
σαν εμετεριο:32:57
τελετοβιτς 33:58
....δε γραφω τους υπολοιπους γιατι απλα εχω να ασχοληθω με σοβαροτερα ατομα και θεματα

παιδια επιβεβαιωστε το παρακαλω στο επισημο σαιτ της ευρωλιγκα

με ολο το σεβασμο..


Λοιπον επειδη εγω δεν εγω μαθημα αυριο , δεν βαριεμαι και λεω να γραψω και τους υπολοιπους που εσυ βολικα αφησες στην απεξω.

Λοιπον ας αρχισουμε απο τα απλα. Το ροστερ της καχα ειναι το εξης...

απο το σαιτ της ευρωλιγκα

-βαν οστρουμ, ντεβον ...............δεν παιζει καθολου
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-μουσλι, ντεγιαν........................δεν παιζει καθολου
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-ραμον αλεξ..............................δεν παιζει καθολου
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-ντιοπ μαμαντου.........................δεν παιζει καθολου
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-ριμπας παου..............................14 λεπτα μεσο ορο
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-γκαρσια αντερ...........................δεν παιζει καθολου
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-χουερτας μαρσελινιο..................27 λεπτα
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-λογκαν ντειβιντ.........................22,5 λεπτα
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-τελετοβιτς μιρζα.........................33,5 λεπτα
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-μπατιστα εστεμπαν......................23 λεπτα
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-σαν εμετεριο φερναντο................32 λεπτα
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-ολεσον μπραντ............................22,5 λεπτα
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-μπουεσα μαρτιν...........................δεν παιζει καθολου
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-σοου πεπε...................................12 λεπτα
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-μπαρατς στανκο...........................24 λεπτα
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010
-μπιελιτσα νεμανια.........................8 λεπτα
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2010

Οπως βλεπεις λοιπον , εγω μπορει στα μαθηματικα να μην ειναι καλος , ωστοσο ξερω να μετραω ως το δεκα.
Οι παιχτες λοιπον με πανω απο 22 λεπτα ειναι 7 και αυτοι με πανω απο 10, μολις 2. Καμια σχεση λοιπον με το 8 /4 που εγραφες και τονισα στην αρχη χωρις καμια διαθεση να σου την πω.

Ολοι οι υπολοιποι παιχτες της καχα , που εσυ δηθεν βαριεσαι να γραψεις , ειτε δεν παιζουν ΚΑΘΟΛΟΥ ειτε εχουν φυγει.

Οντως λοιπον η καχα δεν εχει μονο 6 παιχτες αλλα σιγουρα δεν ειναι και ομαδα με 12 παιχτες οπως εγραψες στο πρωτο σου ποστ.
Δεν ξερω τι σας μαθαινουν λοιπον στο φροντιστηριο που πας, αλλα εγω ειμαι νομικος και εχω μαθει να ακριβολογω. Οταν λεμε 8 παιχτες με +22 λεπτα και αλλοι 4 με +10 εννοουμε ακριβως αυτο. 8 και 4. Οχι 7 και 2 για να δημιουργησουμε εντυπωσεις.

Α και στο φροντιστηριο που θα πας αυριο, εκτος απο τα μαθηματα σου, κοιταξε να μαθεις και τροπους καλης συμπεριφορας γιατι δεν ειναι τροπος αυτος με τον οποιον μιλας στον συνομιλητη σου ειτε εχεις δικιο ειτε αδικο. Ουτε σε προκαλεσα , ουτε σου την ειπα με οποιοδηποτε τροπο.

Φιλικα παντα ...

σορρυ για το οφ τοπικ μαγκες, για τον αγωνα θα επανελθω αλλη φορα μιας και σχολειο μπορει να μην πηγαινω πλεον, αλλα εχω και εγω πρωινο ξυπνημα που και που....
lakersdynasty
QUOTE(plokamias @ Jan 28 2011, 00:12 ) *
Φοβερή η άμυνά μας σήμερα,αλλά πιστεύω πως επιθετικά θα μπορούσαν οι περιφερειακοί μας κυρίως να είναι πιο συγκεντρωμένοι στην τελική προσπάθεια(ξύπνα Μιλένκοοοοο).Τέτοια χάλια άμυνα που έπαιξαν οι Ισπανοί έπρεπε να τη φάνε τη 40ρα... tongue.gif


http://www.youtube.com/watch?hl=el&v=z-gyjtOnwA8

angry_red.gif
il postino
QUOTE(Ginobili @ Jan 28 2011, 00:12 ) *
Πότε τον είδες καλό τον Τέπιτς....εντάξει..εντάξει icon_blahblah.gif με την Μιλάνο
Πότε τον είδες τολμηρό τον Τέπιτς????

Όσο για τον Σάτο,τον έχουμε δει πολλές φορές να πέφτει πάνω στους αντιπάλους σαν κριάρι,και θα τον δούμε κι άλλες.Αυτός είναι...άμπαλος,άλλα είναι τα προσόντα του και με αυτά προσπαθεί,που φυσικά δεν δικαιολογούν τα χρήματα που παίρνει.


Την πάτησαν γιατί τραυματίστηκε ο άνθρωπος,όχι γιατί παίζει το π#$ι του.Ο Ομπράντοβιτς την πάτησε αλλού...μην ξίνουμε πληγές,ο Καλάθης παίρνει λίγο λιγότερα από αυτά που ζήταγε ο Μάκινταιρ...ο Σάτο παίρνει όσα ο Διαμαντίδης,και λίγο λιγότερα από του Σπανούλη...Με τον Τέπιτς δεν ασχολούμαι.

αποκλειεις δηλαδη ο ζοτς να ξερε για την πελματιαια απονευρωτιτιδα (ελπιζω να το λεω καλα) του μακινταιρ? τοσα τραβηξε απο το σπανουλη! οπως και να χει, κερδισμενος βγηκε απο αυτη την ιστορια, αλλα ξεχασα, τον φωναζουν γκαστονε!

ξερω τι παικτης ειναι ο σατο και τι περιμενουμε απο αυτον, οπως και βλεπω τι αγωνα κανει να βελτιωσει τις αδυναμιες του αλλα να τα λεμε ολα, ετσι δεν πρεπει?

οσο για τον τεπιτς, σε αγωνες σαν το σημερινο δικαιωνεσαι και δεν εχω κανενα κομπλεξ να το παραδεχτω. το πού τον ειδα τολμηρο και καλο δε θα το ξανασυζητησουμε.
kolokotronis
Η Μπαρτσελόνα δεν εντυπωσιάζει, αλλά την πρώτη θέση στον όμιλο θα την πάρει, ειδικά με το διπλό στην ολύμπια σήμερα.
Έχει και δύο κολλητά ματς με ρόμα τώρα, ενώ μακάμπι και ολύμπια θα κονταροχτυπηθούν μεταξύ τους για τη δεύτερη θέση.

Παρισινέ, τι περιμένεις το ματς με κάχα για να κρίνεις???
Την ανύπαρκτη μάλαγα κέρδισε και έχασε από την λιέτουβος στην έδρα της.
Στην ισπανία θα κερδίσουμε με πολλά και στην αθήνα με πάρα πολλά.

Το μεγάλο ερώτημα είναι ποια προτιμάμε για το νοκ άουτ.
Μακάμπι ή Ολύμπια??
Με όποια και να πέσουμε και με το πλεονέκτημα δικό μας, μας δίνω πάνω από 90% για την πρόκριση.
Προσωπικά φοβάμαι πιο πολύ την Ολύμπια γιατί είναι πιο απρόβλεπτη.

Ξαναλέω ότι μας βλέπω τελικό και αν ακόμα αντιμετωπίσουμε την μπάρτσα που θα παίζει στην έδρα της, δεν με φοβίζει.
Δεν ελιναι σε καμμία περίπτωση η περυσινή ομάδα φόβητρό.
Μακάρι να είναι καλά και ο Μάριτς και έτοιμος για μεγάλα παιχνίδια.

Μου μυρίζει μπολόνια...
str
QUOTE(VRANKOVIC S. @ Jan 27 2011, 23:55 ) *
λοιπον αδερφε....
στο δημοτικο μας ειχαν μαθει την εννοια του μεσου ορου(μ.ο.)
προφανως τοτε πετουσες χαρταετο η επαιζες μπασκετ στην αυλη

λεγοντας 22,5 ποντους εννοουμε οτι δεν παιζουν ολοι αυτοι οι παιχτες σε καθε παιχνιδι 22.5
αλλα αυτος ειναι ο μεσος ορος τους.για να το καταλαβεις καλυτερα σε ενα παιχνιδι μπορει καποιος να παιξει 23 λεπτα
και σε αλλο 22.τοτε λεμε οτι εχει μεσο ορο 22.5 ποντους.μπορει ενας παικτης να παιζει σε πεντε ματς και ενας αλλος να παιζει σε αλλα πεντε που ο πρωτος δεν παιζει.
συμπερασματικα ειναι λογικη αναλφαβητου να προσθετεις τους μεσους ορους συμμετοχης διοτι δε θα βγαλεις σωστο και λογικο αποτελεσμα.δε λεω περισσοτερα γιατι μαλλον θα σου παρει σαρανταπενταλεπτη διδακτικη ωρα να το κατανοησεις
και σημερα εχω κανει ηδη 7 στο φροντιστηριο.
και για να μη μου ξαναπαντησεις σου παραθετω τη στατιστικη της ευρωλιγκα:

μπαρατς :24:22
μπατιστα:23:04
ουερτας:27:02
λογκαν :22:25
ολεσον:22:25
σαν εμετεριο:32:57
τελετοβιτς 33:58
....δε γραφω τους υπολοιπους γιατι απλα εχω να ασχοληθω με σοβαροτερα ατομα και θεματα

παιδια επιβεβαιωστε το παρακαλω στο επισημο σαιτ της ευρωλιγκα

με ολο το σεβασμο..

σ την εχουν πει ηδη καμποσοι εδω μεσα αλλα θα σου την πω και εγω...μαθηματικα ΔΕΝ ξερεις... αμα αθροισεις το μεσο ορο δεν υπαρχει περιπτωση να βγαζει πανω απο απο 400 λεπτα (το συνολο των λεπτων που αντιστοιχουν σε μια ομαδα)..εκτος αν στη φραση μεσο ορο αθροιζεις μονο τα ματς που παιζει καποιςο εστω και 1 δευτ και οχι τα ματσς που δεν παιζει καθολου...αλλα και παλι μαθηματικα ΔΕΝ ξερεις γιατι ουτε αυτο ειναι μεσος ορος...
αρα το συμπερασμα ειναι οτι εκτος απο την δημοσια παιδεια , φθινει και η ιδιωτικη καθως οπως φαινεται 7 ωρες δεν ειναι αρκετες για να μαθει καποιος μαθηματικα...
VRANKOVIC S.
QUOTE (benchwarmer @ Jan 28 2011, 00:16 ) *
Εχουμε και λεμε.
Ο Μπατιστα εχει μολις 2 ματς στην Καχα, επομενως μιας και ξερεις καλα μαθηματικα θα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι το ιδιο τα 23 λεπτα σε 2 ματς, και το ιδιο σε 10. Εξαλλου παιζει μονο σεντερ, οπως μονο σεντερ παιζει και ο Μπαρατς, επομενως ειναι αδυνατο να εχουν μαζι αθροισμα 47.
Απο εκει και περα, αλλον πανω απο 20 λεπτα εγω δεν βλεπω. Και εαν δεν το εχεις πληροφορηθει, ο Ραντσικ και ο Χεισλιπ που εμφανιζονται με 17 και 10 λεπτα αντιστοιχα, δεν ειναι πλεον στην Καχα. Οποτε καταληγουμε σε αυτο που σου λενε ολοι οι υπολοιποι.

Αλλα το κυριοτερο που γραφω ειναι για να σου πω να χαλαρωσεις λιγο με τις εκφρασεις σου (ειδικα για καποια ατομα που μαλλον δεν ξερεις την ποιοτητα των ποστ τους), αλλιως μαλλον δεν σε βλεπω να μενεις για πολυ καιρο μαζι μας..


1.λοιπον στο πρωτο μερος της απαντησης σης υποστηριζεις οτι ακριβως κι εγω
μαλλον δεν εχεις καταλαβει..
2.επαναλαμβανω για πολοστη φορα οτι οι χρονοι που αναφερω προερχονται απο την επισημη ιστοσελιδα της ευρωλιγκας!
http://www.euroleague.net/competition/team...easoncode=e2010
δεν μπορειτε να υποστηριζετε λοιπον οτι δε βλεπετε παιχτες με πανω απο 20 λεπτα μ.ο.
3.αν προσεξες δεν εχω στη λιστα μου τους 2 παιχτες που αναφερεις αλλα ετσι κι αλλιως αναφερομαστε στη φετινη διοργανωση στην οποια συμμετειχαν σε 5 αγωνες εκαστος
4.συμφωνω με την τελευταια παρατηρηση στο οτι ημουν καπως εριστικος


QUOTE (str @ Jan 28 2011, 00:28 ) *
σ την εχουν πει ηδη καμποσοι εδω μεσα αλλα θα σου την πω και εγω...μαθηματικα ΔΕΝ ξερεις... αμα αθροισεις το μεσο ορο δεν υπαρχει περιπτωση να βγαζει πανω απο απο 400 λεπτα (το συνολο των λεπτων που αντιστοιχουν σε μια ομαδα)..εκτος αν στη φραση μεσο ορο αθροιζεις μονο τα ματς που παιζει καποιςο εστω και 1 δευτ και οχι τα ματσς που δεν παιζει καθολου...αλλα και παλι μαθηματικα ΔΕΝ ξερεις γιατι ουτε αυτο ειναι μεσος ορος...
αρα το συμπερασμα ειναι οτι εκτος απο την δημοσια παιδεια , φθινει και η ιδιωτικη καθως οπως φαινεται 7 ωρες δεν ειναι αρκετες για να μαθει καποιος μαθηματικα...



ρε φιλε τι μου λες?φιλολογος ειμαι!
str
QUOTE(VRANKOVIC S. @ Jan 28 2011, 00:31 ) *
ρε φιλε τι μου λες?φιλολογος ειμαι!

τοτε ακομα χειροτερα που χρησιμοποιησες και τη λεξη αναλφαβητος για ενα μαθηματικο θεμα για το οποιο εχεις αγνοια...

δυο φορες λαθος λοιπον...δεν πιστευα οτι ενας φιλολογος θα εκφραζοταν ετσι..σε θεωρησα στη καλυτερη μαθητη τεχνικου λυκειου..(χωρις να θελω να προσβαλλω οσους τελειωσαν ΤΕΛ..μην παρεξηγηθω κιολασ...)
plokamias
Eντάξει παιδιά,ας χαλαρώσουμε με το όλο θέμα της Κάχα και του ροτέησιον της.Ας κοιτάξουμε απλά να τους κόψουμε από μια ωραία ταρίφα στα ματς που έρχονται και να είμαστε όλοι χαρούμενοι...! smiley.gif

ΥΓ:Ακούστηκε και πιο πάνω,αλλά δεν έλαβε απάντηση το σημαντικότερο ερώτημα της ημέρας:Ποια ήταν η μελαχρινή ύπαρξη που έδειχνε η κάμερα???
str
QUOTE(plokamias @ Jan 28 2011, 00:35 ) *
Eντάξει παιδιά,ας χαλαρώσουμε με το όλο θέμα της Κάχα και του ροτέησιον της.Ας κοιτάξουμε απλά να τους κόψουμε από μια ωραία ταρίφα στα ματς που έρχονται και να είμαστε όλοι χαρούμενοι...! smiley.gif

ΥΓ:Ακούστηκε και πιο πάνω,αλλά δεν έλαβε απάντηση το σημαντικότερο ερώτημα της ημέρας:Ποια ήταν η μελαχρινή ύπαρξη που έδειχνε η κάμερα???

βαλτε μια φωτο να την δουμε και εμεις που ημασταν γηπεδο!!!!!!! smiley.gif smiley.gif
PARISINOS
QUOTE(VRANKOVIC S. @ Jan 27 2011, 23:31 ) *
1.λοιπον στο πρωτο μερος της απαντησης σης υποστηριζεις οτι ακριβως κι εγω
μαλλον δεν εχεις καταλαβει..
2.επαναλαμβανω για πολοστη φορα οτι οι χρονοι που αναφερω προερχονται απο την επισημη ιστοσελιδα της ευρωλιγκας!
http://www.euroleague.net/competition/team...easoncode=e2010
δεν μπορειτε να υποστηριζετε λοιπον οτι δε βλεπετε παιχτες με πανω απο 20 λεπτα μ.ο.
3.αν προσεξες δεν εχω στη λιστα μου τους 2 παιχτες που αναφερεις αλλα ετσι κι αλλιως αναφερομαστε στη φετινη διοργανωση στην οποια συμμετειχαν σε 5 αγωνες εκαστος
4.συμφωνω με την τελευταια παρατηρηση στο οτι ημουν καπως εριστικος


Α μπραβο , ειδες που τωρα που ηρεμησες , θα συνενοηθουμε?

Μερικοι παιχτες που μετρησες, και που ειναι στην σελιδα της ευρωλιγκας, εχουν φυγει απο την ομαδα και τους αντικατεστησαν αλλοι παιχτες που και αυτοι αναφερονται στη σελιδα που κοιταξες.

Δεν γινεται ομως να τους μετρας ολους , μιας και οι μεν αντικατεστησαν τους δε.

Σαν να φευγει ο διαμαντιδης που παιζει 31 λεπτα , να τον αντικαθιστα ο σπανουλης και να παιζει αυτος αλλα 31 , και να μου λες, οτι εχουμε 2 παιχτες που παιζουν 31 λεπτα εκαστος . Δεν παει ετσι.

Φιλε str , 200 ειναι τα λεπτα που αντιστοιχουν σε καθε ομαδα smiley.gif Απο την πολλη τη φουρια, τα μπερδεψες και εσυ...

Υ.Γ. Προτεινω να ηρεμησουμε ολοι ομαδικως , να σταματησουμε να τσακωνομαστε για τα λεπτα των παιχτων της καχα, και να επικεντρωθουμε στην ομαδα μας.

Υ.γ2. Ως ενδειξη καλη θελησεως , ζητω συγγνωμη αν εθιξα καποιον και αυτομπαναρομαι μεχρι αυριο. peace.gif
shtarkws
Off topic. Αυτή η ψυχή ο traveller που έχει χαθει????
str
QUOTE(PARISINOS @ Jan 28 2011, 00:41 ) *
χουμε 2 παιχτες που παιζουν 31 λεπτα εκαστος . Δεν παει ετσι.

Φιλε str , 200 ειναι τα λεπτα που αντιστοιχουν σε καθε ομαδα smiley.gif Απο την πολλη τη φουρια, τα μπερδεψες και εσυ...

Υ.Γ. Προτεινω να ηρεμησουμε ολοι ομαδικως , να σταματησουμε να τσακωνομαστε για τα λεπτα των παιχτων της καχα, και να επικεντρωθουμε στην ομαδα μας.

Υ.γ2. Ως ενδειξη καλη θελησεως , ζητω συγγνωμη αν εθιξα καποιον και αυτομπαναρομαι μεχρι αυριο. peace.gif

δεκτον...τα διπλασιασα... peace.gif ειχα συγχιστει...ακολουθω παρισινο και καθομαι παγκο να παρω καμια ανασα peace.gif ...
δεν ηθελα να προσβαλω κανενα απλα φορτωσα ελαφρως...
kolokotronis
Ρε παιδιά, ήμαρτον με τους μέσους όρους....
Μεγάλο θέμα..

Ο traveller έχει φάει ban. Δυστυχώς.
Ginobili
QUOTE(il postino @ Jan 27 2011, 22:23 ) *
αποκλειεις δηλαδη ο ζοτς να ξερε για την πελματιαια απονευρωτιτιδα (ελπιζω να το λεω καλα) του μακινταιρ? τοσα τραβηξε απο το σπανουλη! οπως και να χει, κερδισμενος βγηκε απο αυτη την ιστορια, αλλα ξεχασα, τον φωναζουν γκαστονε!

ξερω τι παικτης ειναι ο σατο και τι περιμενουμε απο αυτον, οπως και βλεπω τι αγωνα κανει να βελτιωσει τις αδυναμιες του αλλα να τα λεμε ολα, ετσι δεν πρεπει?

οσο για τον τεπιτς, σε αγωνες σαν το σημερινο δικαιωνεσαι και δεν εχω κανενα κομπλεξ να το παραδεχτω. το πού τον ειδα τολμηρο και καλο δε θα το ξανασυζητησουμε.

-Ναι το αποκλείω...μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας,θα μας διαβάζει και κανένας απ'έξω και θα γελάει.(Ο σαρκασμός με το παρωνύμιον:"Γκαστόνε" άστο..δεν πιάνει σε μένα,πέστο σε κανέναν Ολυμπιακό καλύτερα)
-Ναι έτσι πρέπει,αλλά το θέμα είναι τι αποδίδει,αυτή είναι η ουσία.Δεν αμφέβαλλα ποτέ για το πόσο φιλότιμος είναι ο Σάτο.Απλά δεν αξίζει τα λεφτά που παίρνει.
-Δεν έχει νόημα να συζητήσουμε πότε είδαμε καλό και τολμηρό τον Τέπιτς.....όλοι ξέρουν τον λόγο.... wink.gif
il postino
QUOTE(Ginobili @ Jan 28 2011, 01:08 ) *
-Ναι το αποκλείω...μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας,θα μας διαβάζει και κανένας απ'έξω και θα γελάει.(Ο σαρκασμός με το παρωνύμιον:"Γκαστόνε" άστο..δεν πιάνει σε μένα,πέστο σε κανέναν Ολυμπιακό καλύτερα)
-Ναι έτσι πρέπει,αλλά το θέμα είναι τι αποδίδει,αυτή είναι η ουσία.Δεν αμφέβαλλα ποτέ για το πόσο φιλότιμος είναι ο Σάτο.Απλά δεν αξίζει τα λεφτά που παίρνει.
-Δεν έχει νόημα να συζητήσουμε πότε είδαμε καλό και τολμηρό τον Τέπιτς.....όλοι ξέρουν τον λόγο.... wink.gif

-ο παο βγηκε κερδισμενος απο την υποθεση μακινταιρ. τελος. ειτε ετσι ειτε αλλιως, αποφυγαμε ενα προβλημα. οπως εγω μπορει να μιλω υποθετικα (οτι δηλαδη ο ζοτς ηξερε) ετσι μιλας και εσυ. το αποτελεσμα ειναι οτι δεν ειχαμε σαρας Νο2 (σε συνεχεια της περσινης σεζον).

-τα λεφτα που παιρνει οφειλονται στην αναγκη μας να καλυψουμε σπαν+σαρας σε συνδιασμο με την υπαρξη τεπιτς+καλαθη. οσο και αν δε σου αρεσει, καλως ή κακως εκει οφειλεται!χανεις που χανεις στην περιφερεια, τουλαχιστον να ενισχυσεις το 3. ο οσφπ που ειχε 3 τριαρια του προσφερε ενα λογικο συμβολαιο, εμεις που καιγομασταν περισσοτερο του δωσαμε περισσοτερα.δεν ανησυχω ομως, θα τα γυρισει πισω πιστευω.

-ας επαναλαβει στο μελλον καποιες καλες, για μενα, εμφανισεις και θα μαι ευχαριστημενος.
Paris87
QUOTE(il postino @ Jan 28 2011, 01:26 ) *
-ο παο βγηκε κερδισμενος απο την υποθεση μακινταιρ. τελος. ειτε ετσι ειτε αλλιως, αποφυγαμε ενα προβλημα. οπως εγω μπορει να μιλω υποθετικα (οτι δηλαδη ο ζοτς ηξερε) ετσι μιλας και εσυ. το αποτελεσμα ειναι οτι δεν ειχαμε σαρας Νο2 (σε συνεχεια της περσινης σεζον).

Αν μιλας τοσο υποθετικα πως μπορεις να εισαι σιγουρος οτι βγηκαμε κερδισμενοι rolleyes.gif

Βεβαια ολοι οι Παναθηναικοι ξερουμε οτι ο Ζοτς ειναι ΚΑΙ μεντιουμ αλλα μην το πεις παραεξω cool.gif
Ginobili
QUOTE(il postino @ Jan 27 2011, 23:26 ) *
-ο παο βγηκε κερδισμενος απο την υποθεση μακινταιρ. τελος. ειτε ετσι ειτε αλλιως, αποφυγαμε ενα προβλημα. οπως εγω μπορει να μιλω υποθετικα (οτι δηλαδη ο ζοτς ηξερε) ετσι μιλας και εσυ. το αποτελεσμα ειναι οτι δεν ειχαμε σαρας Νο2 (σε συνεχεια της περσινης σεζον).

-τα λεφτα που παιρνει οφειλονται στην αναγκη μας να καλυψουμε σπαν+σαρας σε συνδιασμο με την υπαρξη τεπιτς+καλαθη. οσο και αν δε σου αρεσει, καλως ή κακως εκει οφειλεται!χανεις που χανεις στην περιφερεια, τουλαχιστον να ενισχυσεις το 3. ο οσφπ που ειχε 3 τριαρια του προσφερε ενα λογικο συμβολαιο, εμεις που καιγομασταν περισσοτερο του δωσαμε περισσοτερα.δεν ανησυχω ομως, θα τα γυρισει πισω πιστευω.

Με την λογική σου..ο ΠΑΟ βγήκε χαμένος και με την υπόθεση Μάριτς αντί του Σόφο.Αλλά αυτό δεν είναι λογική...είναι Πυθία..
Τέσπα,θα ήταν πιο συνετό και αξιόλογο εκ μέρους σου να αναγνωρίζεις και τα στραβά και τις πατάτες που έχουμε κάνει...και να μην χρυσώνεις το χάπι.Έχουμε βγει χαμένοι σε αρκετές επιλογές...δεν με νοιάζει η ανάγκη να δώσουν τόσα λεφτά στον Σάτο επειδή πίστευαν στην ύπαρξη-ανυπαρξία των Τέπιτς-Καλάθη,ήταν παράλογο για την αξία του.Ναι,και όμως είναι αλήθεια..ακόμα και ο Ζοτς κάνει λάθη.Μας κάνει καλό να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα απαλλαγμένοι από τα πάθη μας για να βλέπουμε την πραγματικότητα,και που βαδίζουμε.

Υ.Γ Ο Ολυμπιακός δεν είχε 3 τριάρια....1 είχε τον πιτσιρικά Παπανικολάου και ένα 3-4αρι κατεστραμμένο που ξεκίνησε πριν 1 εβδομάδα να παίζει μπάσκετ. Όπως κι εμείς 1 τον Περπέρογλου...και ένα 4-3αρι τον καιμακόγλου.
A.CAB
Τελικά ήταν εύκολο το ματσάκι. Τα έχουμε πει τα περισσότερα. Η Μάλαγα, είναι που δεν είναι στα καλά της, είχε και 3 σημαντικές απουσίες και πολύ απλά γλύτωσε τα χειρότερα. Αυτό δεν μειώνει τη σημερινή επιτυχία βέβαια γιατί και ο Παναθηναικός είχε 2 απουσίες και η καλή λειτουργία του φάνηκε. Πάντως δεν ήταν το καλύτερο κρας τεστ.

Ο Παναθηναικός δεν φρέναρε όταν η διαφορά πήγε μακρυά και ήταν σοβαρός σε όλη τη διάρκεια του ματς. Αυτό θα βοηθήσει στη συνέχεια. Εξαιρετική άμυνα και πάλι όπου βραχυκύκλωσε τους Ισπανούς και πλουραλισμός στο σκορ από όλους τους παίχτες.

Φοβερός και πάλι ο Τσαρτσαρής.


Όσον αφορά το Σάτο θεωρώ ότι έχει κερδίσει την πλήρη εμπιστοσύνη των προπονητών και σχεδόν καθολική απόδοχή ως καλός παίχτης και πετυχημένη μεταγραφή από τον κόσμο. Δεν νομίζω να αμφιβάλει κανείς για τη χρησιμότητά του στον φετινό Παναθηναικό. Οι αντιρρήσεις βρίσκονται στο μέγεθος του συμβολαίου του.

Το καταλαβαίνω έως ένα σημείο αλλά η άποψή μου είναι ότι πρώτον τι μας νοιάζει το πόσο παίρνει; Το θέμα είναι να είναι θετικός. Αλλά και πέρα από αυτό, παίχτης σαν το Σάτο είναι λογικό να έχει ψηλό συμβόλαιο. Παίχτης δυναμίτης αμυντικά μέσα στους καλύτερους στην Ευρώπη που μαρκάρει από 1 έως 3 άνετα. Πολύ καλός στα ριμπάουντ και στα κλεψίματα. Και σταθερότατος σκόρερ (με τα καλά και τα... άγαρμπά του) στους 10-12 πόντους. Στο επίπεδο Ευρολίγκας τέτοια ποιότητα και σταθερότητα, καλύπτοντας μάλιστα 2 θέσεις δεν μπορείς να βρεις με 500 χιλιάρικα. Παίρνει 1,8 και είναι πολλά αλλά αν σκεφτείς ότι γύρω στο 1,4 έδινε η Ρεάλ και ήταν και κοντά στον Ολυμπιακό συν την αναγκαιότητα αυτού του παίχτη στη φετινή ομάδα τότε πληρώνεις και υπεραξία. Αλλά όχι κάτι τρελό ούτε αρκετό να τον κοιτάμε με μισό μάτι. Προσφέρει ακριβώς ότι αποκτήθηκε να προσφέρει.
PAKMAN
Ο Σατο ουσιαστικά είναι ο καλύτερος περιφεριακός αμυντικός μετά τον ΔΔ. Είναι απίστευτα γρήγορος και δυνατός σε συνδιασμό με φοβερή και επικύνδινη αγαρμποσύνη. Ουσιαστικά αποδιωργανώνει τον παίκτη που πιάνει με την επικυνδινότητα των χεριών του. Αυτό σε συνδιασμό με την καλή επιθετική του παρουσία τον καθιστά υπερπολύτιμο γιά την ομάδα του. Τώρα γιά την τιμή του που θα ήταν σε λογικά πλαίσια γύρω στα 1,2-1,4 τα πληρώνεις ως καπέλο γιά να το πάρεις όπως έδωσε και ο Ολυμπιακός 400 παραπάνω γιά τον Σπανούλη. Εξακολουθώ να επιμένω πως χρειαζόμαστε ένα ακόμα περιφερειακό. Ο Τέπιτς δυστηχώς χθες μου επιβεβαίωσε πως κορμί και βήματα έχει αλλά την μπάλα την πιάνει από το κοτσάνι με αποτέλεσμα να την κυνηγάει συνέχεια... tongue.gif Βέβαια είναι ακόμα 23 και πιστεύω στα 25 του θά είναι από τους καλύτερους μπσιματάκηδες της Ευρώπης. Μέχρι τότε υπομονή...
priest
οσον αφορα το ματς δεν εχω να πω και πολλα...πολυ καλη αμυνα και κακη επιθεση...το οτι βαλαμε 82 ποντους σε αυτην την αμυνα δεν ειναι επιτυχια...γενικα καθε φορα που φτανουμε στην επιθεση εχω την εντυπωση πως επικρατει το χαος...δινουμε την μπαλα οπου δουμε ελευθερο και αν μπορει κανει και το σουτ αλλιως παλι τα ιδια...δεν ξερω κατα ποσο ειναι προσχεδιασμενη επιθεση η απλα ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει!ειδικα με τον καλαθη μεσα να κανει γυρω γυρω ολοι στην μεση ολη η ομαδα και στο τελος να την δινει σε περιφερειακο και μετα παλι τα ιδια,ε το βαρεθηκα...

ο σατο αμυντικα ειναι εξαιρετικος αλλα επιθετικα ειναι αγαρμπος...παρολαυτα ειναι πολυτιμος για τον φετινο παο.ο τεπιτς ειναι ο παικτης που μπορει μεσα σε μια φαση να σε φτιαξει και μετα να σε ξενερωσει..κανει τριπλα περναει τον αντιπαλο,σηκωνεται στον θεο,φτανει κοντα στο καλαθι και αντι να αφησει την μπαλα ομορφα και ωραια την στελνει στο ταμπλο με δυναμη και αντε γεια...ΕΛΕΟΣ!

επισης μην υποτιματε την μακαμπι και μην θεωρειται δεδομενο οτι η μπαρτσα θα ερθει πρωτη...υπομονη...
str
QUOTE(priest @ Jan 28 2011, 12:14 ) *
επισης μην υποτιματε την μακαμπι και μην θεωρειται δεδομενο οτι η μπαρτσα θα ερθει πρωτη...υπομονη...

αμα ερθει δευτερη η μπαρτσα...υπαρχει ενα λαικο ασμα..
εχετε γεια βρυσουλες ναβαρο ρουμπιουλες...

ΥΣ καλα καλα ξερω πωπω τι φοβος με την μπαρτσα κλπ κλπ.. αλλα δεν φταιω εγω...η λαικη παραδοση των τελευταιων χρονων εφτιαξε το ασμα.. smiley.gif
kolokotronis
QUOTE(priest @ Jan 28 2011, 12:14 ) *
οσον αφορα το ματς δεν εχω να πω και πολλα...πολυ καλη αμυνα και κακη επιθεση...το οτι βαλαμε 82 ποντους σε αυτην την αμυνα δεν ειναι επιτυχια...γενικα καθε φορα που φτανουμε στην επιθεση εχω την εντυπωση πως επικρατει το χαος...δινουμε την μπαλα οπου δουμε ελευθερο και αν μπορει κανει και το σουτ αλλιως παλι τα ιδια...δεν ξερω κατα ποσο ειναι προσχεδιασμενη επιθεση η απλα ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει!ειδικα με τον καλαθη μεσα να κανει γυρω γυρω ολοι στην μεση ολη η ομαδα και στο τελος να την δινει σε περιφερειακο και μετα παλι τα ιδια,ε το βαρεθηκα...

ο σατο αμυντικα ειναι εξαιρετικος αλλα επιθετικα ειναι αγαρμπος...παρολαυτα ειναι πολυτιμος για τον φετινο παο.ο τεπιτς ειναι ο παικτης που μπορει μεσα σε μια φαση να σε φτιαξει και μετα να σε ξενερωσει..κανει τριπλα περναει τον αντιπαλο,σηκωνεται στον θεο,φτανει κοντα στο καλαθι και αντι να αφησει την μπαλα ομορφα και ωραια την στελνει στο ταμπλο με δυναμη και αντε γεια...ΕΛΕΟΣ!

επισης μην υποτιματε την μακαμπι και μην θεωρειται δεδομενο οτι η μπαρτσα θα ερθει πρωτη...υπομονη...


Σύμφωνοι, τίποτα δεν είναι δεδομένο, αλλά η Μπαρτσελόνα πέρασε από την Ολύμπια, πράγμα καθόλου εύκολο για την Μακάμπι (πάρε τα ματς με ΠΑΟ και Μπαρτσα εκεί μέσα για παράδειγμα) και έχει ρίξει και στους εβραίους 10 ποντάκια στον πρώτο γύρο.
Άρα σίγουρα αυτή τη στιγμή είναι σούπερ φαβορί για πρωτιά η Μπαρτσελόνα.
Role Model
Πάντως σε μια εποχή που ο Παο (κι άλλες ομάδες), δε μοιράζουν χρήματα όπως παλιότερα, 7 εκ. δολλάρια (χωρίς εφορία) για 3 χρόνια στο Σάτο είναι υπερβολικά πολλά...

Ο Πιτ Μάικλ είναι σίγουρο πως θα τραβάει τα μαλλιά του με τα χρήματα που έχουν δωθεί στην Ελλάδα για κάποια 3άρια...
colonel gomelsky
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Jan 27 2011, 23:42 ) *
ομως συνταγματαρχα πως μπορει να ειναι underated ενας παικτης που παιζει 9 χρονια σε μια ομαδα οπως ο Παο?παντως αν καποιος εκανε ενα βιντεο με επιλεγμενες φασεις του τσαρτσαρη,και το πλασαρε σε εναν του ΝΒΑ που δεν ξερει γρι απο ευρωπαικο μπασκετ,παιζει και να παθαινε ζημια μαζι του.αν εκρινε απο αυτο το βιντεο,θα τον περναγε για τον πιο ολοκληρωμενο ψηλο που εχει αγωνιστει στα ευρωπαικα γηπεδα.παντα απορουσα με αυτον τον παικτη γιατι δεν εχει διαρκεια σε αυτα που κανει.θυμηθειτε το παιχνιδι,εστω και φιλικο,με τις ΗΠΑ και το τι πραγματα εβγαλε στο παρκε εκεινη την ημερα.γιατι χανεται?υπαρχει εξηγηση?


Βεβαίως και έχει διάρκεια σ αυτά που κάνει. το είπες και συ άλλωστε. 9 χρόνια στο υψηλότερο επίπεδο. Τώρα αν με τον όρο διάρκεια εννοούμε να κάνει επί 9 χρόνια παιχνίδια σαν το φιλικό με τις ΗΠΑ, σόρυ κιόλας αλλά αυτό ούτε ο Ντάνκαν δεν τον έκανε.

Ο Τσαρτσαρής σίγουρα θα είχε θέση στο ΝΒΑ με ταβάνι του να γίνονταν ο καλύτερος 6ος παίκτης μιας μεσαίας ομάδας. Αυτό τελείως υποθετικά βέβαια και με δεδομένο ότι προσαρμόζονταν. Αυτό δεν έχει να κάνει με το πόσο καλός παίκτης είναι κάποιος. Π.χ. εγώ θεωρώ πολυτιμότερο για μια ομάδα τον Μπουρούση, αλλάγια το ΝΒΑ θεωρώ καλύτερο τον Τσαρτσαρή.

Με το underrated εννοώ ότι ποτέ δεν αναγνωρίστηκε η προσφορά του στον βαθμό που του αναλογεί και ότι πολλοί βιάστηκαν να τον τελείωσουν μετά τους τραυματισμούς.

ΥΓ. Για Σάτο: Όσοι περίμεναν να δουν έναν παίκτη στο στυλ του Σισκάουσκας είναι πολύ λογικό να απογοητεύτηκαν. Άλλος παίκτης ο Σάτο. Πάντως με δεδομένο το φετεινό ρόστερ ένας στυλ Σίσκα που να βάζει την μπάλα στο παρκέ ίσως ταίριαζε περισσότερο. Σε κάθε περίπτωση εγώ είμαι ευχαριστημένος με την μέχρι τώρα παρουσία του Σάτο και πολύ ευχαριστημένος αν λάβουμε υπόψιν ότι ήρθε σε μια έτοιμη ομάδα και είναι εδώ μόλις 6 μήνες.
A.CAB
QUOTE(Role Model @ Jan 28 2011, 13:25 ) *
Πάντως σε μια εποχή που ο Παο (κι άλλες ομάδες), δε μοιράζουν χρήματα όπως παλιότερα, 7 εκ. δολλάρια (χωρίς εφορία) για 3 χρόνια στο Σάτο είναι υπερβολικά πολλά...

Ο Πιτ Μάικλ είναι σίγουρο πως θα τραβάει τα μαλλιά του με τα χρήματα που έχουν δωθεί στην Ελλάδα για κάποια 3άρια...


Ο Μπατίστ να δεις τι θα τραβάει όταν δει τι λεφτά παίρνει ο Ν' Ντογκ...
priest
Απο την χθεσινη βραδια αυτο που θεωρω ως θετικο για τον παο ειναι η αποδοση του σερμαντινι...μην τον ξεχνατε γτ μακροπροθεσμα θα βρισκεται σιγουρα μεσα στους 2 σεντερ της ομαδας..συνεπως καλο ειναι να κοιταμε και την αποδοση του!
colonel gomelsky
QUOTE(ACAB @ Jan 28 2011, 14:01 ) *
Ο Μπατίστ να δεις τι θα τραβάει όταν δει τι λεφτά παίρνει ο Ν' Ντογκ...


1.6 παίρνει ο Ν'ντογκ. Ο Μπατιστ παίρνει για φέτος και του χρόνου από 1,2. Πέρυσι έπαιρνε 1,7. Είναι λογική η μείωση με δεδομένη την ηλικία του. Εντάξει, ίσως θα έπρεπε να ήταν μικρότερη.

QUOTE(priest @ Jan 28 2011, 14:03 ) *
Απο την χθεσινη βραδια αυτο που θεωρω ως θετικο για τον παο ειναι η αποδοση του σερμαντινι...μην τον ξεχνατε γτ μακροπροθεσμα θα βρισκεται σιγουρα μεσα στους 2 σεντερ της ομαδας..συνεπως καλο ειναι να κοιταμε και την αποδοση του!


Δεν το είδα αυτό το ματσάκι, τι έκανε ο Σερμαντίνι? Πέρα από τα στατιστικά ποιά ήταν η γενική εικόνα;
A.CAB
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 28 2011, 14:05 ) *
1.6 παίρνει ο Ν'ντογκ. Ο Μπατιστ παίρνει για φέτος και του χρόνου από 1,2. Πέρυσι έπαιρνε 1,7. Είναι λογική η μείωση με δεδομένη την ηλικία του. Εντάξει, ίσως θα έπρεπε να ήταν μικρότερη.


Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Ίσα ίσα πιστεύω ότι για την ηλικία που βρίσκεται ο Μάικ μια χαρά λεφτά παίρνει. Αλλά αν είναι να παρεξηγηθεί ο Πιτ Μάικλ ότι στην Ελλάδα δίνουν τόσα λεφτά στον Σάτο (λες και μιλάμε για το Σάκοτα) ε τότε ο Μπατίστ τι να πει που ο παρόμοιας ηλικίας Ν'Ντογκ παίρνει τόσα περισσότερα;
priest
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 28 2011, 14:05 ) *
Δεν το είδα αυτό το ματσάκι, τι έκανε ο Σερμαντίνι? Πέρα από τα στατιστικά ποιά ήταν η γενική εικόνα;

αυτο που μ αρεσει σε αυτον τον παικτη ειναι οτι παλευει σε ολες τις φασεις...δηλαδη βλεπεις πως ακομα και τα ριμπαουντ εναντι πιο δυνατων κορμιων δεν θα τα αφησει αλλα θα παλεψει για να τα παρει...αν σκεφτεις οτι ειναι 2,16 ειναι αρκετα γρηγορος αλλα με λιγες κινησεις στο καλαθι..συνηθως προσπαθει να περασει τον αντιπαλο ψηλο και να καρφωσει..και το καταφερνει σε ικανοποιητικο βαθμο..παρολαυτα πρεπει να δυναμωσει αρκετα γτ και στα ριμπαουντ εχει προβλημα αφου χανει ευκολα ριμπ ακομα και απο κοντους παικτες και αμυντικα κοντα στο καλαθι εναντι πιο δυνατων αντιπαλων..δεν μπορω να καταλαβω γτ δεν εχει παρει καθολου ογκο..

περιμενω το επομενο ματς με μακαμπι...για να δουμε τι μπορει να κανει με αντιπαλο τον σοφο!
Role Model
QUOTE(ACAB @ Jan 28 2011, 14:11 ) *
Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Ίσα ίσα πιστεύω ότι για την ηλικία που βρίσκεται ο Μάικ μια χαρά λεφτά παίρνει. Αλλά αν είναι να παρεξηγηθεί ο Πιτ Μάικλ ότι στην Ελλάδα δίνουν τόσα λεφτά στον Σάτο (λες και μιλάμε για το Σάκοτα) ε τότε ο Μπατίστ τι να πει που ο παρόμοιας ηλικίας Ν'Ντογκ παίρνει τόσα περισσότερα;



Ίσως δεν ήμουν τόσο σαφής... Συμπεριλαμβάνω Τσίλντρες-Βασιλό μαζί με Σάτο, γι'αυτό και μίλησα γενικά για Ελλάδα...

Ο Μάικλ κάνα 800αρι έπαιρνε μέχρι πρότινος (ο καημένος)... smiley.gif

Επίσης να συμπληρώσω πως θα ήθελα το καλοκαίρι το Σάτο στην ομάδα μου, άλλο το ένα, αλλό τ' άλλο...
colonel gomelsky
Ο Μαγουλάς για τον Τσαρτσαρή:

QUOTE
O Big fundamental, Κώστας Τσαρτσαρής
Τάσος Μαγουλάς

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε την Λιέτουβος και τσάκισε την Μάλαγα. Στους δύο αγώνες το κλειδί ήταν ο Τσαρτσαρής. Αυτός που έσπρωξε το αυτοκίνητο μέχρι να πάρει μπροστά η μηχανή. O Τάσος Μαγουλάς γράφει για τη σπουδαία νίκη των πρασίνων με την πολύτιμη συνδρομή του τυχερού άτυχου, Κώστα Τσαρτσαρή. Δείτε το video με τις καλύτερες φάσεις του αγώνα απέναντι στη Μάλαγα.


Ο Κώστας Τσαρτσαρής είναι από τους τυχερούς άτυχους της γενιάς του. Η καριέρα του γεμάτη από τρόπαια που ελάχιστοι θα δουν στην Ευρώπη, έπεσε όμως στην εποχή του μπασκετικού...προλεταριάτου με αποτέλεσμα οι αριθμοί του να τον αδικούν. Σύμφωνοι αυτό που μετράει είναι οι τίτλοι, αλλά παίκτες με την αξία του 33χρονου ψηλού, αξίζουν να αφήσουν παρακαταθήκη διψήφια νούμερα σε πόντους και ριμπάουντ. Να θυμόμαστε αγώνες τους, χρονιές τους, όχι μόνο ότι ήταν μέλος μεγάλων ομάδων.

Παράλληλα είναι από εκείνους τους παίκτες που, όπως διαμορφώθηκε το μπάσκετ για μία πενταετία με τα ρόστερ να ξεχειλίζουν(ελέω των προέδρων) από ταλέντο, η αξία τους φαινόταν περισσότερο όταν έλειπαν. Δεν είναι τυχαίες αποτυχίες του Παναθηναϊκού όπως πέρυσι στο διάστημα όπου ο Τσαρτσαρής απουσίασε. Τί είναι αυτό που τον κάνει πολύτιμο; Στο ΝΒΑ ο Τιμ Ντάνκαν, ίσως ο πιο πλήρης ψηλός στην ιστορία του μπάσκετ, έχει το προσωνύμιο «big fundamental» για την τέλεια γνώση των βασικών. Σε μικρογραφία βεβαίως βεβαίως, ο Τσαρτσαρής για το ελληνικό μπάσκετ, ιδιαίτερα για την ομάδα του είναι κάτι παρεμφερές. Αυτό τον κάνει πολύτιμο.

Στον άριστα οργανωμένο Παναθηναϊκό μπορεί να αποτελέσει τον αποδέκτη μίας επίθεσης, συνήθως ένα ελεύθερο σουτ ή ένα εύκολο λέι απ. Το καλό του σουτ ιδιαίτερα από τις γωνίες υποχεώνει τις άμυνες να ανοίξουν για να δουλέψουν οι υπόλοιποι. Σε αντίθεση δε με τους άλλους δύο σταθερούς παρτενέρ του στην ρακέτα(Μπατίστ, Φώτση), είναι αυτός που μπορεί να δημιουργήσει φάσεις για το ένας εναντίον ενός παίζοντας με πλάτη ή βάζοντας την μπάλα στο παρκέ. Διαθέτει όλα τα στοιχεία που λείπουν από τους υπολοίπους ψηλούς συν τον τσαμπουκά του ηγέτη. Δεν είναι λίγες οι φορές που μπήκε σε καυγά, κοντραρίστηκε με αντίπαλο, είπε κάτι παραπάνω.

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε την Λιέτουβος και τσάκισε την Μάλαγα. Στους δύο αγώνες το κλειδί ήταν ο Τσαρτσαρής. Αυτός που έσπρωξε το αυτοκίνητο μέχρι να πάρει μπροστά η μηχανή. Στην Λιθουανία γύρισε με προσωπικά καλάθια το παιχνίδι και την Πέμπτη οι επτά σερί πόντοι του και οι άμυνές του, μετέτρεψαν το εύθραυστο 16-13 σε 27-13. Μοιάζει πολύ πιο φρέσκος φέτος και σε αυτό σίγουρα βοηθάει η πολύ καλή παρουσία του Κώστα Καϊμακόγλου που τον ξεκουράζει στους αγώνες χωρίς να πιέζεται ο Ζοτς να τον επαναφέρει για να καλύψει το κενό.

Το γεγονός ότι ο οι «πράσινοι» διαλύουν αντιπάλους καλούς δεν καταδεικνύει την πάσα αλήθεια για την εικόνα τους. Οι πρωταθλητές δεν βρίσκονται στην καλύτερή τους φόρμα και μην στεκόμαστε στις διαφορές αλλά στο μπάσκετ που βλέπουμε. Συνεχίζει να διαβάζει τα κενά του αντιπάλου, κερδίζει φάουλ με διαδοχικές προσπάθειες στην ρακέτα, παίρνει διαφορές με την επιμονή στην άμυνα. Δεν έχει ωστόσο ρυθμό στο παιχνίδι του και θα δούμε πολλά με την Κάχα Λαμποράλ. Οι δύο πρώτοι αντίπαλοι του Παναθηναϊκού είχαν μία απίστευτη αδυναμία στην ρακέτα. Χωρίς οι «Βάσκοι» να αποτελούν φόβητρο ωστόσο διαθέτουν την ποιότητα για να βάλουν δύσκολα.

Την άλλη εβδομάδα θα έχουμε σαφέστατη εικόνα για το πόσο έτοιμος είναι ο Παναθηναϊκός για το ταξίδι στην Βαρκελώνη. Μοιάζει απολύτως βέβαιο ότι με τόσο καλό Τσαρτσαρή τα πράγματα θα πάνε μόνο καλύτερα.


http://contra.gr/Basketball/Europe/Eurolea...kos/307311.html

Πέρα από την γνωστή άποψη του Μαγουλά (την έβαλα σε ιταλικ) που έχει καταντήσει πια αηδία η επανάληψή της, το άρθρο τα λέει όλα με 2 κουβέντες. The big fundamental.


il postino
το χθεσινο ματς ηταν μια ακομα αποδειξη του νεου στυλ που προσπαθουμε να περασουμε σαν ομαδα. κερδιζει η ομαδα που εχει περισσοτερες κατοχες και τις οποιες εκμεταλλευεται με επιθεσεις κοντα στο καλαθι και οχι μακρυα απο αυτο.

σε σχεση με τη μαλαγα ειχαμε πανω κατω τα ιδια ποσοστα στα διποντα, στις ασιστ, στα λαθη και αυτο που εκρινε την αναμετρηση ηταν η υπεροχη στα ριμπαουντς και οι λιγοτερες επιθεσεις απο το τριποντο (για μια ακομα φορα) που οδηγησε σε περισσοτερες επιθεσεις κοντα στο καλαθι και αναποφευκτα σε περισσοτερες βολες!

η καλη αμυνα λοιπον οδηγησε σε αρκετα μακρινα σουτ των ισπανων, σε αλλιωσεις σουτ και σε πολλα ριμπαουντς δινοντας μας το πλεονεκτημα να επιτεθουμε περισσοτερες φορες και , υπο το δικο μας σκεπτικο, με καλυτερες προυποθεσεις.

παρολαυτα, η ομαδα θελει δουλεια ακομα στο επιθετικο κομματι! θελει καλυτερη κυκλοφορια της μπαλας (και οχι ο καλαθης να προσπαθει να ανοιξει τρυπες στο παρκε για πετρελαιο) γιατι ωρες ωρες πελαγοδρομουμε μπροστα!

αυτος ο παο αν βελτιωθει στο επιθετικο κομματι και με την επιστροφη του μαριτς εχει σοβαρες πιθανοτητες να πετυχει σα μοντελο.
greeneyes13
QUOTE(lightday @ Jan 27 2011, 23:35 ) *
ρε παιδιά εσεις που ίσως γνωρίζετε ποια ήταν η μελαχρινή που την έδειξε τρεις τέσσερεις φορές στην κερκίδα?....είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον από το παιχνίδι.


/LOVE MODE/


δεν είδα το παιχνίδι αλλά είδα σε κάτι φωτογραφιές την βιβή τσιάμη,μήπως εννοείς αυτήν;
lakersdynasty
http://img23.imageshack.us/img23/8550/bscap0025u.jpg
GMlls
QUOTE(lakersdynasty @ Jan 28 2011, 20:53 ) *


αυτή εννοεί!! ποιανού είναι αυτή;
il postino
η γιωργαινα ειναι!!! επαιζε ο αντρας της χθες και πηγενα τον δει!
A.CAB
QUOTE(il postino @ Jan 28 2011, 21:52 ) *
η γιωργαινα ειναι!!! επαιζε ο αντρας της χθες και πηγενα τον δει!


Κάνοντας google δεν νομίζω ότι είναι η ίδια. Επίσης φοράει φανέλα του Παναθηναικού! Θα την είχε κρεμάσει ο Πρίντεζης!



Τη γυναίκα όχι τη φανέλα.
il postino
να σου πω την αληθεια, το εκανα και εγω το search αλλα οπως ειναι ρετουσαρισμενες πού να καταλαβεις!!!!

αυτο με τη φανελα δεν το προσεξα!

ACAB εισαι σιγουρος οτι η φανελα ειχε το τριφυλλι πανω? smiley.gif
A.CAB
Δεν το είδα στην τηλεόραση γιατί ήμουνα μέσα. Από τη φώτο που πόσταραν τα παιδιά διακρίνω Παναθηναικών αποχρώσεων φανέλα! Από κάποιο παλιότερο πρωτάθλημα.

Εκτός κι αν είναι για το ξεκάρφωμα. smiley.gif
greeneyes13
αυτή στη φωτο δεν είναι η βιβή τσιάμη,εγώ σε φωτος που την είδα φορούσε μαύρο μπλουζάκι....
τώρα την κοπέλα στην φώτο δεν την ξέρω....λυπάμαι smiley.gif
GMlls
όντως παιδιά η βιβή τσιάμη είναι αυτή rolleyes.gif





lakersdynasty
η κοπελα απο οτι ειχα δει σε αλλο πλανο ειχε καποιον διπλα της που φαινοταν να ειναι αρκετα...διπλα της tongue.gif και οντως η φανελα ειναι του Παναθηναϊκου γραφει "Panathinaikos 1908".
roben

Για τη χθεσινή άνετη νίκη επί της Μάλαγα ουδέν σχόλιον...Δεν νομίζω ότι το παιχνίδι αντέχει σε κριτική...Περισσότερο με ''προπόνηση'' του ελληνικού πρωταθλήματος έμοιαζε...

Κάποτε εδώ επικρατούσε Satomania...Τότε έγραφα ότι ο Σάτο δεν αποτελεί μπασκετμπολίστα πρώτης ποιότητας αλλά απλά ένα καλό εργαλείο,ένα δυνατό αμυντικό με σημαντικές ωστόσο αδυναμίες στο επιθετικό παιχνίδι,στη τρίπλα,στο σουτ,στην τεχνική κατάρτιση γενικότερα,στο concentration και φυσικά στο leadership...(για να μιλήσουμε και με όρους scouting tongue.gif )
Ας μην περιμένουμε θαύματα λοιπόν...Αυτός ήταν ο Σάτο ανέκαθεν στα βασικά χαρακτηριστικά του παιχνιδιού του και όσο και αν σεζόν με την σεζόν βελτιώνεται υπάρχουν κάποια όρια που δεν μπορεί να ξεπεράσει...Καλός παίκτης αλλά όχι top επίπεδο! Συμφωνώ ότι τα χρήματα που λαμβάνει είναι περισσότερα από όσα αντικειμενικά αξίζει για τη δουλειά που κάνει στο γήπεδο αλλά με βάση τα δεδομένα του καλοκαιριού χρειάστηκε να δωθούν...Ο Σάτο κάποτε δεν θα έβρισκε δουλειά σε ομάδα επιπέδου Παναθηναικού,πλέον όμως τα σπουδαία 3άρια λείπουν από το ευρωπαικό μπάσκετ και σε συνδιασμό με την αποχώρηση του Βασίλη Σπανούλη και την ανάγκη αναπροσαρμογής του πλάνου στελέχωσης του ρόστερ ο Αφρικανός φάνταζε ως η πιό αξιόπιστη επιλογή...Έχω ξαναγράψει...Από τον Σάτο θέλουμε αμυντική προσήλωση,ενέργεια,δύναμη,ριμπάουντ...Αν μπουν και τα σουτάκια έχει καλώς...Αυτό που με φοβίζει σε αυτόν τον παίκτη είναι η έλλειψη υψηλής μπασκετικής παιδείας...Και όσο η σεζόν εξελίσσεται και τα παιχνίδια αποκτούν υψηλότερο βαθμό δυσκολίας αυτό θα φαίνεται περισσότερο...Ο Ζοτς λοιπόν οφείλει να προστατεύσει και τον παίκτη και την ομάδα...Ο Σάτο δεν είναι για να πάρει κρίσιμα σουτ,κρίσιμες επιθέσεις...Γι αυτή τη δουλειά υπάρχουν άλλοι...Γι αυτό λοιπόν ίσως θα πρέπει σιγά σιγά στα κρίσιμα σημεία των ματς να επιστρατευτούν οι περιβόητες αλλαγές χάντμπολ...Ο Σάτο για την άμυνα,ο Περπέρογλου για την επίθεση...

υγ. Δηλώσεις του Ιτούδη στον Sentra fm.

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=109336725
il postino
υπαρχει ακομα η satomania φιλε roben.

ξερουμε τι να περιμενουμε απο τον παικτη, οπως επισης ειναι φανερη η προσπαθεια του να ανεβει επιπεδο βελτιωνοντας τη ντριπλα του που ειναι η μεγαλη αδυναμια του. τον βλεπουμε ακομα και να κατεβαζει τη μπαλα μερικες φορες, οχι πετυχημενα αλλα το προσπαθει, στοιχειο που δεν επιχειρουσε καν στη σιενα. βοηθαει πολυ την ομαδα φετος και το σιγουρο ειναι οτι στο μελλον μονο πολυ καλυτερα μπορει να παιξει, οχι λιγοτερο καλα ή χειροτερα!

εκει που ενισταμαι , για το χθεσινο ματς, ειναι οτι επεσε 2-3 φορε πανω στους αντιπαλους αμυντικους γλιτωνοντας απο το επιθετικο φαουλ, που θα του το ειχαν δωσει σε οποιοδηποτε αλλο γηπεδο! αυτο ειναι θεμα καθαρα αυτοσυγκεντρωσης και οχι τεχνικης ή μπασκετικης παιδειας και πρεπει να προσεχθει και να λεχθει μιας και μπαινουμε σε μια περιοδο κρισιμη, που θα κρινει τη σεζον και η καθε λεπτομερεια δυστυχως κοστιζει!

προσωπικα παντως θελω να σουταρει περισσοτερο, αρκετα περισσοτερο! εχει πολυ δουλεμενο σουτ και απλα του λειπει ο αερας για καλυτερα αποτελεσματα.

SG3ptshooter
QUOTE(roben @ Jan 28 2011, 23:26 ) *
Αυτό που με φοβίζει σε αυτόν τον παίκτη είναι η έλλειψη υψηλής μπασκετικής παιδείας...Και όσο η σεζόν εξελίσσεται και τα παιχνίδια αποκτούν υψηλότερο βαθμό δυσκολίας αυτό θα φαίνεται περισσότερο...Ο Ζοτς λοιπόν οφείλει να προστατεύσει και τον παίκτη και την ομάδα...Ο Σάτο δεν είναι για να πάρει κρίσιμα σουτ,κρίσιμες επιθέσεις...Γι αυτή τη δουλειά υπάρχουν άλλοι...Γι αυτό λοιπόν ίσως θα πρέπει σιγά σιγά στα κρίσιμα σημεία των ματς να επιστρατευτούν οι περιβόητες αλλαγές χάντμπολ...Ο Σάτο για την άμυνα,ο Περπέρογλου για την επίθεση...

Σου απαντούσα για ώρα ένα προς ένα σε όσα έγραφες νωρίτερα από αυτό, αλλά τα έσβησα ομολογώ. Έχουμε δει άλλο παίκτη από αυτόν που αναφέρεις στο τέλος. Δεν πρόκειται να βρεθεί μέση οδός.

Δε θέλω να γράψω κάτι παραπάνω. Ό,τι και να γράψω ακόμα θα είναι έξω από μένα.
lakersdynasty
και ομως η αποφυγη των επιθετικων φαουλ ειναι θεμα τεχνικης.

εαν ενας παικτης εχει καλη τεχνικη και ξερει να κινειται καλα με την μπαλα στα χερια του μπορει και να σουταρει καλα μετα απο ντριμπλα αλλα και να βρισκει την ισορροπια του μετα απο περιτεχνες ενεργειες μετα απο τις οποιες εχει "κερδισει" αντιπαλους παικτες.

αυτο το βλεπουμε και με τον Σατο ο οποιος πολλες φορες χανει την μπαλα στην ντριμπλα αλλα και απο τον Τεπιτς ο οποιος εχει καλητερη ντριμπλα αλλα δεν μπορει οτν βρει χωρο να εκτελεσει σωστα μετα απο την δουλεια που κανει για να αποφυγει την αμυνα.

Γιαυτο βλεπουμε και απο τους 2 πολλα ατσαλα λει απ.

το σιγουρο ειναι οτι τις αδυναμιες τις ξεραμε και ειναι φανερο οτι οι προτεραιωτητες μας ειναι αλλες. Εξου και ο κακος στην ντριμπλα Σατο αγωνιζεται 15-20 λεπτα στο 2 για να εκμεταλλευτει αλλα προσοντα του εναντι των αντιπαλω γκαρντ.

roben
QUOTE(il postino @ Jan 29 2011, 00:47 ) *
υπαρχει ακομα η satomania φιλε roben.

ξερουμε τι να περιμενουμε απο τον παικτη, οπως επισης ειναι φανερη η προσπαθεια του να ανεβει επιπεδο βελτιωνοντας τη ντριπλα του που ειναι η μεγαλη αδυναμια του. τον βλεπουμε ακομα και να κατεβαζει τη μπαλα μερικες φορες, οχι πετυχημενα αλλα το προσπαθει, στοιχειο που δεν επιχειρουσε καν στη σιενα. βοηθαει πολυ την ομαδα φετος και το σιγουρο ειναι οτι στο μελλον μονο πολυ καλυτερα μπορει να παιξει, οχι λιγοτερο καλα ή χειροτερα!

εκει που ενισταμαι , για το χθεσινο ματς, ειναι οτι επεσε 2-3 φορε πανω στους αντιπαλους αμυντικους γλιτωνοντας απο το επιθετικο φαουλ, που θα του το ειχαν δωσει σε οποιοδηποτε αλλο γηπεδο! αυτο ειναι θεμα καθαρα αυτοσυγκεντρωσης και οχι τεχνικης ή μπασκετικης παιδειας και πρεπει να προσεχθει και να λεχθει μιας και μπαινουμε σε μια περιοδο κρισιμη, που θα κρινει τη σεζον και η καθε λεπτομερεια δυστυχως κοστιζει!

προσωπικα παντως θελω να σουταρει περισσοτερο, αρκετα περισσοτερο! εχει πολυ δουλεμενο σουτ και απλα του λειπει ο αερας για καλυτερα αποτελεσματα.


Δεν διαφωνούμε ως προς την αυτοσυγκέντρωση...Αλλά και αυτή θέμα μπασκετικής παιδείας είναι...Δεν έχει το καθαρό μυαλό,την διορατικότητα,την ικανότητα να διαβάσει την αντίπαλη άμυνα και να μην πάει να πέσει πάνω της...Μαζί σου ότι προσπαθεί,κι εγώ έγραψα ότι από σεζόν σε σεζόν βελτιώνεται,ωστόσο έχει ένα ταβάνι που δεν μπορεί να ξεπεράσει,top παίκτης πιστεύω ότι δεν θα γίνει ποτέ...Συμφωνώ επίσης στο ότι θα μπορούσε να σουτάρει περισσότερο,όχι όμως στα κρίσιμα σημεία,όχι στις τελευταίες επιθέσεις όταν η μπάλα ζυγίζει πολύ,αυτό πιστεύω ότι δεν το έχει...
kseplenhs
QUOTE(lakersdynasty @ Jan 28 2011, 20:53 ) *


ελπίζω να της έχει κάνει όλα τα εμβόλια ο πρι γιατί κινδυνευει ο κόσμος 71.gif
roben
QUOTE(lakersdynasty @ Jan 29 2011, 01:08 ) *
και ομως η αποφυγη των επιθετικων φαουλ ειναι θεμα τεχνικης.

εαν ενας παικτης εχει καλη τεχνικη και ξερει να κινειται καλα με την μπαλα στα χερια του μπορει και να σουταρει καλα μετα απο ντριμπλα αλλα και να βρισκει την ισορροπια του μετα απο περιτεχνες ενεργειες μετα απο τις οποιες εχει "κερδισει" αντιπαλους παικτες.

αυτο το βλεπουμε και με τον Σατο ο οποιος πολλες φορες χανει την μπαλα στην ντριμπλα αλλα και απο τον Τεπιτς ο οποιος εχει καλητερη ντριμπλα αλλα δεν μπορει οτν βρει χωρο να εκτελεσει σωστα μετα απο την δουλεια που κανει για να αποφυγει την αμυνα.

Γιαυτο βλεπουμε και απο τους 2 πολλα ατσαλα λει απ.

το σιγουρο ειναι οτι τις αδυναμιες τις ξεραμε και ειναι φανερο οτι οι προτεραιωτητες μας ειναι αλλες. Εξου και ο κακος στην ντριμπλα Σατο αγωνιζεται 15-20 λεπτα στο 2 για να εκμεταλλευτει αλλα προσοντα του εναντι των αντιπαλω γκαρντ.


Δεν είναι μόνο η ''φτωχή'' τρίπλα που κάνει τον Σάτο επιρρεπή σε...ατσούμπαλες ενέργειες! Δεν είναι μόνο θέμα τεχνικής κατάρτισης...Είναι επίσης η έλλειψη πλαστικότητας,η έλλειψη διορατικότητας και φαντασίας,η αδυναμία του να διαβάσει τη φάση,ακόμα και η έλλειψη αυτοσυγκράτησης και κάθαρου μυαλού που τον χαρακτηρίζει κάποιες φορές,η παρορμητικότητά του...Αυτά είναι ''γονιδιακά'' και δύσκολα αλλάζουν...Γίνεται να βελτιωθούν,να αυτοελεγθούν έως ένα βαθμό αλλά όχι πλήρως...Και ιδίως όταν η αδρεναλίνη είναι στο φουλ,όταν η μπάλα καίει,οι παίκτες που δεν είναι δυνατοί εκ φύσεως,ως χαρακτήρες,ως προσωπικότητες να ηγούνται,να διαχειρίζονται τις υψηλού stress καταστάσεις είναι ιδιαίτερα επιρρεπείς στη λάθος επιλογή...Γι αυτό και έγραψα νωρίτερα ότι στα κρίσιμα σημεία ο Σάτο είναι χρήσιμος ως αμυντικός αλλά πιθανότατα ακόμα και επιζήμιος ως επιθετικός...Αυτό δεν τον μειώνει σαν παίκτη...Ας θυμηθούμε ότι στο παρελθόν ο Ζοτς έβαζε τον Μπατίστ για την άμυνα (λόγω των πιό γρήγορων ποδιών,της ικανότητας του στις αλλαγές και της μεγαλύτερης ικανότητας του στο ριμπάουντ) και τον Πέκοβιτς για την επίθεση (λόγω της δυναμής και του εκτοπίσματός του και της αποτελεσματικότητάς του στο τελείωμα των φάσεων κάτω από το καλάθι) Κάθε μπασκετμπολίστας έχει τα δυνατά και αδύναμα σημεία του και αναλόγως οφείλει να τον χρησιμοποιεί ο προπονητής του...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.