Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA Finals Game 2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons > Older NBA Finals > NBA Finals 2014
aegeansheed
Κυριακή βράδυ 03:00 με ή χωρίς Lebron.

QUOTE
Game 1: MIA at SAS | Thu., Jun. 5, 9:00 PM ET | ABC
Game 2: MIA at SAS | Sun., Jun. 8, 8:00 PM ET | ABC
Game 3: SAS at MIA | Tue., Jun. 10, 9:00 PM ET | ABC
Game 4: SAS at MIA | Thu., Jun. 12, 9:00 PM ET | ABC
Game 5: MIA at SAS | Sun., Jun. 15 | ABC | If Needed
Game 6: SAS at MIA | Tue., Jun. 17 | ABC | If Needed
Game 7: MIA at SAS | Fri., Jun. 20 | ABC | If Needed


Οι σημαντικότερες αναμνήσεις από το 1ο παιχνίδι σε φωτογραφίες και μια αναλυσάρα από τον Lowe.
NBA Finals, Game 1: The Beauty of the Matchup

QUOTE
The Spurs’ most-used lineup in Game 1 was the one I featured in my preview: Parker, Ginobili, Kawhi Leonard, Diaw, and Duncan. That group outscored the Heat by 22 points in just eight minutes, and Gregg Popovich will likely use it more going forward


QUOTE
The Spurs did not defend LeBron with the same cushion they used in last year’s Finals. They generally went over picks, not under them, and lived with James trying to attack off the dribble. We didn’t see all that many LeBron pick-and-rolls in Game 1, perhaps because the Heat anticipated the cushion strategy. I wonder if we’ll see more on Sunday


QUOTE
(Heat players) they have to put enough pressure on Ginobili and Parker to at least make those initial passes tough. Ginobili needs to see four arms in his face here, and he sees none.




T.W.Is.M.
Ο Λεμπρον θα παιξει. Ειναι καλα, ομως προσπαθει να περασει την εικονα του ηρωα, που ξεπερασε τα προβληματα και εδωσε τη νικη στην ομαδα του. Δε θα τα καταφερει ομως. Θα κανει καλο παιχνιδι επιθετικα, αλλα πισω θα του κανει ζημια ο Leonard.
Εχω να ανακοινωσω οτι η νεα αντιπροεδρος θα εχει εκπαιδευτει καταλληλα ως την Κυριακη για να ξυπνησει την ωρα του αγωνα και να κλαιει οταν κανει επιθεση το Μαιαμι για να τους αποσυντονισει!

Η γκαντεμοπροβλεψη της ημερας: Ο Λεμπρον θα σκοραρει πολυ, αλλα θα χασει το κρισιμο σουτ που θα εδινε νικη/προβαδισμα στην ομαδα του.

Με ηττα το Μαιαμι καταρρεει και ο ακατονομαστος θα παει πιο γρηγορα για σκουπινγκ therapy...
Προβλεψη: spurs1-sm.gif


Εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ!
sarounas
κατά την γνώμη μου είναι το κρισιμότερο ματς...

παρακαλείτε ο Γκανέζος μάγος που κρατά μαγεμένο και τραυματισμένο τον Κρ. Ρονάλντο να επέμβει γιατί αλλιώς κινδυνεύουμε να έχουμε επανάληψη του σκηνικού που έστεισε ο Πιρς το 2008
aegeansheed
Και να πεις ότι δεν έκανε λες και είχε πάθει ρήξη αχίλλειου την Πέμπτη...
QUOTE(Lebron James)
I’ll be all right. I’ll be in uniform on Sunday. I should be 100 percent on Sunday
captain charisma
αν ο τζειμς ειναι οκ θα δουμε λογικα αλλο ενα ντερμπυ..αν εχει ενοχλησεις λογικα δν θα κανει πολλα ντραιβ που ειναι η δυναμη πυρος του..και θα πρεπει να παιξει περισσοτερο με σουτ...
αν γινει το 1-1 αποκτουν προβαδισμα οι χιτ οι οποιοι δεν εχουν χασει παιχνιδι στην εδρα τους στα φετινα πλειοφς...αν κανουν οι σπερς το 2-0 εκτος απο πλεονεκτημα αποκτουν κ ψυχολογια και πανε για ενα διπλο στο μαιαμι για να τελειωσουν απο νωρις τη σειρα...

και επειδη ακουστηκαν πολλα για τα χαλασμενα κλιματιστικα βγηκε ο ματζικ κ ειπε αυτο

geo82
Κατά τη διάρκεια του αγώνα, οι Αμερικανοί σχολιαστές ανέφεραν αυτό που λέει ο Μάτζικ, ότι δηλαδή η ατμόσφαιρα τους θύμιζε το παλιό Boston Garden. Ανέφεραν μάλιστα ότι φρόντιζαν να ανεβάζουν και τη θερμοκρασία στα αντίπαλα αποδυτήρια. biggrin.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(aegeansheed @ Jun 7 2014, 11:25 ) *
Και να πεις ότι δεν έκανε λες και είχε πάθει ρήξη αχίλλειου την Πέμπτη...


Αφου τα εγραψα νωριτερα εγω.

QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 7 2014, 00:04 ) *
Ο Λεμπρον θα παιξει. Ειναι καλα, ομως προσπαθει να περασει την εικονα του ηρωα, που ξεπερασε τα προβληματα και εδωσε τη νικη στην ομαδα του.


Και σας εδωσα και την καταληξη. Θα χασει την κρισιμοτερη επιθεση και η ομαδα του θα χασει!
Badass
Το Σαν Αντόνιο έχει ξεκινήσει καλύτερα και αν δεν είχαν κάνει κάποια ανόητα λάθη η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη.

Κακοί Λεμπρόν, Ουέιντ, ο Άλλεν, ο Μπος και ο Λούις κρατάνε το Μαιάμι στο παιχνίδι

PS. Δεύτερο δωδεκάλεπτο: Δεν αντέχω, πρέπει να το πω. Τα παιδιά με τα γκρι ξαναβάζουν το Μαιάμι στο παιχνίδι
pistol_pete#44
Το οτι σαυτο το δω δεκάλεπτο καμια ομαδα δε συμπλήρωσε τα φαουλ ειναι απορίας άξιο!!!
Στην Ελλαδα ,η στην Ευρώπη γενικότερα δε το συζητω καν τι θα βλεπαμε σε αντίστοιχο τροπο παιχνιδιού (απο το 3' στη γραμμή και οι δυο ομαδες blink.gif )
roko
Το Μαιαμι ακουσα οτι ειχε παλι ευνοια απο την διαιτησια αλλα θα πω οτι ειχα πει και για τους τελικους της Α1.Οταν εχεις ομαδαρα τα ξεπερνας ολα αυτα.Ο Τζειμς εβαλε 35 ποντους,οι Σπερς εχασαν 4 συνεχομενες βολες στο τελος και ολα τελειωσαν.

Ο Ντανκαν εφτασε τα 157 double-double στην postseason και ισοφαρισε στην κορυφη της σχετικης λιστας τον Ματζικ Τζονσον. 77.gif Ρισπεκτ και στον Τζειμς οσο αντιπαθης και να μου ειναι.
pistol_pete#44
QUOTE (roko @ Jun 9 2014, 10:36 ) *
Το Μαιαμι ακουσα οτι ειχε παλι ευνοια απο την διαιτησια αλλα θα πω οτι ειχα πει και για τους τελικους της Α1.Οταν εχεις ομαδαρα τα ξεπερνας ολα αυτα.Ο Τζειμς εβαλε 35 ποντους,οι Σπερς εχασαν 4 συνεχομενες βολες στο τελος και ολα τελειωσαν.

Ο Ντανκαν εφτασε τα 157 double-double στην postseason και ισοφαρισε στην κορυφη της σχετικης λιστας τον Ματζικ Τζονσον. 77.gif Ρισπεκτ και στον Τζειμς οσο αντιπαθης και να μου ειναι.






Φιλε μου δεν ειναι οτι ειχε εύνοια το Μαιαμι.. Ηταν γενικώς κακοί οι Διαιτητές (αλλα δίκαιοι αν το καλοσκεφτούμε μιας και εκαναν απο 10 λαθος σφυρίγματα εκατερωθεν ).
Οσο για τον Τζειμς μετα τα καραγκιοζιλικια της πρώτης χρονιας που τους τιμώρησε ο Μέγας Ντιρκ, εχει σοβαρευτείτε και μιλαει μονο στο γηπεδο και φαινεται στις αντιδράσεις του στα κρίσιμα σουτ.

Υγ: σε καμια περιπτωση δεν ειναι
το Μαιαμι ομαδα του Wade πλεον. Ολα μα ολα τα κανει ο Βασιλιάς.Με το που πατάει παρκέ,αλλαζει σε ολους τους τομείς αυτη η ομαδα,καταπληκτικο
Blonde-assassin
κρίμα για τους σπερς χάσανε δικό τους παιχνίδι , από ότι βλέπω έχουνε μείνει ψυχλογικά κατάλοιπα μετά τα περσυνά , 04 βολες στο πιο κρίσιμο σημείο κρίμα . Πάντως βλέπω πιο έξυπνη αντιμετώπιση στο μαρκάρισμα του λεμπρον καθώς του χουνε κόψει τη δημιουργία αφηνωντάς του το σουτ μένοντας οι υπόλοιποι να τον παρακολουθούνε πράγμα που κόβει το ρυθμό του μαϊάμι , άποψη μου πάντα
D-Wade
Καταπληκτικός, μοναδικός.LeBron σε attack mode. Μόνο 2 πόντους στην πρώτη περίοδο και κάπου εκεί αποφασίζει ότι δε γίνεται να γίνει το 2-0.Μοναδική η αυτοπεποίθηση του την τρίτη περίοδο που δεν την έδινε πουθενά και χλάτσωνε συνεχόμενα σουτάκια. Όταν βάζει τα jumpers πίσω από τα 5 μέτρα είναι αδύνατο να μαρκαριστεί.
Η σειρά στη florida τώρα. Οι Spurs είναι η καλύτερη road team του ΝΒΑ αλλά οι άλλοι έχουν τον εξωγήινο
T.W.Is.M.
QUOTE(roko @ Jun 9 2014, 10:36 ) *
Το Μαιαμι ακουσα οτι ειχε παλι ευνοια απο την διαιτησια αλλα θα πω οτι ειχα πει και για τους τελικους της Α1.Οταν εχεις ομαδαρα τα ξεπερνας ολα αυτα.Ο Τζειμς εβαλε 35 ποντους,οι Σπερς εχασαν 4 συνεχομενες βολες στο τελος και ολα τελειωσαν.


3 χρονια το ιδιο βιολι...
Ολα για το μαρκετινγκ και για να γινονται συγκρισεις.
Ειναι ωρα να αναλαβουμε δραση...εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ!
BasketZilla
Βλέποντας το βράδυ τον δεύτερο τελικό, μεταξύ ύπνου και ξύπνιου ... βέβαια, μου έκανε κυρίως εντύπωση το πόσο μονοδιάστατο και ομάδα του ενός έχει γίνει το Miami. Όλα μα όλα στην επίθεση αρχίζουν και τελειώνουν στον LeCramps.
Κάθε χρόνο και λιγότερη συμμετοχή για τους υπόλοιπους.

Παρόλο που το San Antonio παίζει κανονικό μπάσκετ, ενώ οι Heat απλά δίνουν την μπάλα στον ακατανόμαστο στην κορυφή και ο πορτιέρης μπουκάρει είτε κερδίζοντας φάουλ (συνήθως...), είτε σπλιτάροντας ή περιέργως όπως χθες σουτάροντας , έχω την αίσθηση ότι το three-peat είναι η μόνη δυνατή κατάληξη της σειράς (αν και όχι η μοναδική πιθανή).

Μπορεί τα παράπονα για τους γκρίζους να είναι η μόνιμη δικαιολογία για τους χαμένους διαχρονικά, αλλά και χθες πάλι έβαλαν το χεράκι τους τα γεράκια του Silver. Πάντως οι Spurs το έχασαν καθαρά το ματσάκι στο τέλος καθώς δεν ακούμπησαν καθόλου την μπάλα στον Timy αλλά εκδήλωσαν τις τελευταίες 5-6 επιθέσεις με τρίποντα (εκτός από την φάση που σφαλιάρησε τα χέρια του Parker ο James σε μπάσιμο του Γάλλου).

Ο James , και το λέω με μεγάλη δυσκολία, έχει ανεβάσει ξεκάθαρα επίπεδο στο παιχνίδι του καθώς μετά το πρωτάθλημα που κέρδισε το 2012 και αυτό που του χάρισε ο Popovich το 2013 παίζει χωρίς άγχος και η αυτοπεποίθηση του είναι στα ύψη. Αυτό σε συνδυασμό με το σημαντικό σπρώξιμο που παίρνει από τα σφυρίγματα (για χάρη του marketing γιατί το three-peat είναι το επόμενο βήμα για τις συγκρίσεις με τον Μιχαλάκη), νομίζω ότι κάνουν ξεκάθαρο φαβορί τους Heat.
pistol_pete#44
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jun 9 2014, 12:47 ) *
3 χρονια το ιδιο βιολι...
Ολα για το μαρκετινγκ και για να γινονται συγκρισεις.
Ειναι ωρα να αναλαβουμε δραση...εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ!




Μακαρι να καταφερουμε εμεις να ρίξουμε το south beach απο το θρόνο, ομως οταν θαμαστε σε θεση να το κανουμε οντως, τοτε και οι heat δε θα θεωρούνται καν φαβορί.
Mθα καλη αρχη ομως θαναι η απόκτηση του Αγαπουλα και η επιστροφή truth.
Zoys
Ήττα στις λεπτομέρειες χθες και ελπίζω να μην μας επηρεάσει ψυχολογικά για την συνέχεια. Συνεχίζουμε στο Miami τώρα και συνεχίζω να πιστεύω στην καλύτερη ομάδα στην οποία βρίσκεται και ο σπουδαιότερος εν ενεργεία NBAer.

QUOTE(BasketZilla @ Jun 9 2014, 13:22 ) *
Βλέποντας το βράδυ τον δεύτερο τελικό, μεταξύ ύπνου και ξύπνιου ... βέβαια, μου έκανε κυρίως εντύπωση το πόσο μονοδιάστατο και ομάδα του ενός έχει γίνει το Miami. Όλα μα όλα στην επίθεση αρχίζουν και τελειώνουν στον LeCramps.
Κάθε χρόνο και λιγότερη συμμετοχή για τους υπόλοιπους.

Παρόλο που το San Antonio παίζει κανονικό μπάσκετ, ενώ οι Heat απλά δίνουν την μπάλα στον ακατανόμαστο στην κορυφή και ο πορτιέρης μπουκάρει είτε κερδίζοντας φάουλ (συνήθως...), είτε σπλιτάροντας ή περιέργως όπως χθες σουτάροντας , έχω την αίσθηση ότι το three-peat είναι η μόνη δυνατή κατάληξη της σειράς (αν και όχι η μοναδική πιθανή).

Νομίζω ότι συνοψίζεις το γενικό κάδρο της σειράς μέχρι τώρα. Από την μία έχουμε το αποδοτικότερο από άποψης ομαδικής λειτουργίας σύνολο των Spurs και από την άλλη τους Πρωταθλητές Heat που ποντάρουν στην δυναμική των μεμονωμένων παικτών τους. Το NBA είναι μια λίγκα που ευνοεί όχι μόνο τις εξαιρετικές ομάδες όπως είναι οι Spurs, αλλά (ίσως παραπάνω από αυτό) και τις σπουδαίες μονάδες και εκεί μπορώ να δικαιολογήσω την τελευταία σου πρόταση.

Η διαφορά στην απόδοση των παικτών που έρχονται από τον πάγκο επίσης είναι κάτι που κάνει την διαφορά και αποτελεί μεγάλο συν για τους Spurs. Ελπίζω να καταφέρουμε να το μετουσιώσουμε και σε αποτέλεσμα στο επόμενο ματς.
T.W.Is.M.
QUOTE(pistol_pete#44 @ Jun 9 2014, 13:44 ) *
Μακαρι να καταφερουμε εμεις να ρίξουμε το south beach απο το θρόνο, ομως οταν θαμαστε σε θεση να το κανουμε οντως, τοτε και οι heat δε θα θεωρούνται καν φαβορί.
Mθα καλη αρχη ομως θαναι η απόκτηση του Αγαπουλα και η επιστροφή truth.


Προς αποφυγη παρεξηγησεων, δες το λινκ στην υπογραφη μου(εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ) για να μη νομισεις οτι αναφερομαι κι εγω στους Σελτικς. Αλλωστε εγω υποστηριζω τους Λεικερς.
Οι ΚΕΛΤΕΣ φυσικα δεχονται οπαδους ολων των ομαδων στις ταξεις τους. Ακομα και αυθεντικους οπαδους του Μαιαμι που δε θελουν να βλεπουν αυτο το κατι σαν μπασκετ που παιζει η ομαδα τους και προτιμουν τον αυθεντικο αρχηγο τους Dwayne Wade να παιζει αυτο που μπορει χωρις να τον περιοριζει ο ιδιος του ο συμπαιχτης.


QUOTE(Zoys @ Jun 9 2014, 15:46 ) *
Ήττα στις λεπτομέρειες χθες και ελπίζω να μην μας επηρεάσει ψυχολογικά για την συνέχεια. Συνεχίζουμε στο Miami τώρα και συνεχίζω να πιστεύω στην καλύτερη ομάδα στην οποία βρίσκεται και ο σπουδαιότερος εν ενεργεία NBAer.


Μου επιτρεπεις να θεωρω οτι ο σπουδαιοτερος(οχι καλυτερος πια) εν ενεργεια ΝΒΑer δεν επαιξε φετος στα πλει οφ(και μολις που εμφανιστηκε στη σεζον)?
Αντ αυτου μπορεις να χρησιμοποιησεις το "μοναδικο εν ενεργεια μελος της καλυτερης πενταδας στην ιστορια", με το οποιο θα συμφωνησω κι εγω απολυτα. Εμπρος Spurs, παμε για το 4-1... wink.gif
aegeansheed
Αυτή τη στιγμή ο Spoelstra έχει επιλέξει πολύ κλειστό rotation με Άλεν, Birdman και Norris Cole. Και φαίνεται να του βγαίνει. Πρώτη φορά έδωσε κάποια λεπτά παραπάνω στον Jones που πήρε και δύο σουτ όταν είχε καλά looks, αλλά έτσι φαίνεται ότι θα πάει η Σειρά.

Μεγάλη κίνηση με τον Bosh να χτυπάει με το αγαπημένο του αριστερό drive και όχι ως spot shooter αυτή τη φορά με αποτέλεσμα να κουράζει περισσότερο τον Duncan. Γενικά οι Heat χτύπησαν προς το καλάθι με κάθε τρόπο στην αρχή, για να δούμε στη συνέχεια τον Lebron να κάνει μια από τις μεγαλύτερες ατομικές εμφανίσεις σε μια περίοδο (3η).

Οι Spurs δε λειτούργησαν στην επίθεση θεωρώ. Αρκετά sloppy balls με Parker και Leonard κυρίως, που γενικά καθυστερούσαν τις επιθέσεις ενώ ο Ginobili έκανε πολλές επικίνδυνες πάσες που κατέληγαν σε λάθη τελικά.

Οι Heat θα το πάνε έτσι μέχρι το τέλος και όποιος αντέξει. Πιεστική άμυνα στον ball handler και ρίσκο στο τρίποντο, δίνοντας το άγχος της εκτέλεσης της επίθεσης στον αντίπαλο. Το momentum δείχνει Κόκκινο Σημαιάκι!
T.W.Is.M.
QUOTE(aegeansheed @ Jun 9 2014, 16:32 ) *
Το momentum δείχνει Κόκκινο Σημαιάκι!


Δεν εχω μιλησει ακομα ομως και θα μιλησω τελευταιος... smiley.gif
nikolas12
Τα κατάφερε το Miami στον 2ο τελικό. Αυτός ο Lebron μου τη δίνει όλο και περισσότερο με το πόσο ατομιστής γίνεται όταν τον πιάσει ο εγωισμός του (και όχι μόνο τότε smiley.gif ). Ωστόσο δεν μπορώ να αρνηθώ ότι έπαιξε φοβερά και τράβηξε κουπί για τους υπόλοιπους στο 2ο ημίχρονο. Πολλά λάθη οι Spurs και τους έκαψε το τρίποντο του Bosh στο τέλος. Μακάρι οι Spurs να εμφανιστούν ακόμα καλύτεροι στο Miami, γιατί αν πάρουν και τα 2 παιχνίδια οι Heat, θα είναι δύσκολα πλέον τα πράγματα.
Zoys
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 9 2014, 16:26 ) *
Μου επιτρεπεις να θεωρω οτι ο σπουδαιοτερος(οχι καλυτερος πια) εν ενεργεια ΝΒΑer δεν επαιξε φετος στα πλει οφ(και μολις που εμφανιστηκε στη σεζον)?
Αντ αυτου μπορεις να χρησιμοποιησεις το "μοναδικο εν ενεργεια μελος της καλυτερης πενταδας στην ιστορια", με το οποιο θα συμφωνησω κι εγω απολυτα. Εμπρος Spurs, παμε για το 4-1... wink.gif

Εντάξει, δεν θα διαφωνήσω γιατί θα πέσουν βροχή τα στατιστικά στοιχεία. smiley.gif
Badass
Εγώ συνεχίζω να πιστεύω πως οι Σπερς καλή άμυνα δεν παίζουν. Ναι, κλείνουν διαδρόμους στον Λεμπρόν προς το καλάθι. Το έκαναν καλύτερα από το game 1. Ναι, δε βγάζει εύκολα τις αγαπημένες του ασίστ. Αλλά όταν τον αφήνεις ελεύθερο να σουτάρει τρίποντα και σουτάκια από τα 5-6 μέτρα(ή έστω με μια μικρή πίεση) είναι δεδομένο πως θα τα χλατσώνει. Μιλάμε για τον Λεμπρόν των τελευταίων χρόνων που έχει πολυδιάστατο παιχνίδι και εξαιρετικά ποσοστά. Χθες(σήμερα) βέβαια του έπιαναν τα πάντα. Πάντως ακόμα και στο πρώτο δωδεκάλεπτο που έβαλε μόνο 2 πόντους κακή άμυνα έπαιζαν οι Σπερς.

Διαφωνώ πως οι Χιτ είναι μόνο ο Τζέιμς. Ζημιά έκαναν και ο Μπος, ο Λούις, ο Ουέιντ και ο Άλλεν(και ο Άντρεσεν στην άμυνα). Και μάλιστα σε χαλαρό mode ή έτσι μου φάνηκε. Άνετα drive, παιχνίδι με πλάτη και χαλαρά σουτάκια κτλ. Αυτό πρέπει να προβληματίσει τον Ποπ. Τα ποσοστά εύστοχων σουτ των Χιτ τα λένε όλα. Και της βασικής πεντάδας μάλιστα είναι ακόμα πιο υψηλά.

Φοβερή η άμυνα του Μαιάμι στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Με έναν αστερίσκο. Τα παλικάρια "έπαιζαν ξύλο" και οι διαιτητές δε σφύριζαν. Η μπάλα δεν έφτανε στον Ντάνκαν γιατί δε γινόταν από το κατς που παιζόταν στη ρακέτα και γενικότερα. Επειδή δε βλέπω οι διαιτητές να σφυράνε και δείχνουν διάθεση να αφήσουν το σκληρό παιχνίδι, οι Σπερς έχουν μια επιλογή. "Ξύλο" και αυτοί.

Ο Ντάνκαν "έπεσε" στα φυσιολογικά του ποσοστά. Απορώ αν ο Τζέιμς θα συνεχίσει να βάζει με τον ίδιο ρυθμό τρίποντα και βολές.

"Αυτοκτονία" των Σπιρουνιών στις 4 σερί χαμένες βολές...
louie
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jun 9 2014, 16:34 ) *
Δεν εχω μιλησει ακομα ομως και θα μιλησω τελευταιος... smiley.gif


αντε ρε twism να και μια φορα που ανυπομονω να πιασουν τα βουντου και οι προβλεψεις σου. κατα τα αλλα ο σπουδαιοτερος εν ενεργεια παιχτης παιζει τελικους... και κανει και ρεκορ. ειπα να ριξω εγω το λαδι στην φωτια
roko
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jun 9 2014, 12:47 ) *
3 χρονια το ιδιο βιολι...
Ολα για το μαρκετινγκ και για να γινονται συγκρισεις.
Ειναι ωρα να αναλαβουμε δραση...εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ!


Κελτες?! Γιατι βλεπω Los Angeles στην υπογραφη σου τους bostons εννοεις? rolleyes.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(roko @ Jun 9 2014, 19:05 ) *
Κελτες?! Γιατι βλεπω Los Angeles στην υπογραφη σου τους bostons εννοεις? rolleyes.gif


Ανοιξε το λινκ στην τελευταια γραμμη της υπογραφης μου και θα καταλαβεις. Αναμενω νεα μελη στο Κινημα μας. Δεκτοι και αυθεντικοι φιλαθλοι του Μαιαμι.

QUOTE(louie @ Jun 9 2014, 18:03 ) *
αντε ρε twism να και μια φορα που ανυπομονω να πιασουν τα βουντου και οι προβλεψεις σου. κατα τα αλλα ο σπουδαιοτερος εν ενεργεια παιχτης παιζει τελικους... και κανει και ρεκορ. ειπα να ριξω εγω το λαδι στην φωτια


Ενταξει, το να θεωρεις τον Duncan σπουδαιοτερο εν ενεργεια παιχτη ειναι αποδεκτο και λογικο. Εχει τεραστια καριερα, πολυ μεγαλες επιτυχιες και αξιζει τον τιτλο αυτο. Εγω διαφωνω, αλλα ειναι καθαρα προσωπικη αποψη.
Οσοι τωρα θεωρουν τον ακατονομαστο, τι να κανω, δε θα τους πεισω, οπως δε θα πεισουν κι αυτοι εμενα οτι ειναι μπασκετμπολιστας(και οχι αθλητης). smiley.gif
Εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ!
salas
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jun 9 2014, 19:52 ) *
Οσοι τωρα θεωρουν τον ακατονομαστο, τι να κανω, δε θα τους πεισω, οπως δε θα πεισουν κι αυτοι εμενα οτι ειναι μπασκετμπολιστας(και οχι αθλητης). smiley.gif

οι μπασκετμπολιστες δεν ειναι αθλητες δλδ?
lakersdynasty
QUOTE(salas @ Jun 9 2014, 20:39 ) *
οι μπασκετμπολιστες δεν ειναι αθλητες δλδ?


Οι μπασκετμπολίστες είναι αθλητές. Αλλά υπάρχουν και αθλητές που πάιζουν σε ομάδες μπάσκετ. smile.gif

Αυτό θέλει να πει ο Κέλτης-ποιητής. Ότι ο Λεμπρόν δεν είναι παρά τα σωματικά του προσόντα.
Δεν συμφωνώ βέβαια. Εγώ είμαι αντι-Κέλτης σε κάθε επίπεδο tongue.gif

Κάτι που άλλαξε άρδην στο 2ο παιχνίδι είναι οι πόντοι απο λάθη.

1ο: 28-27 Σπέρς

2ο: 14-5 Χιτ

Αυτό είναι το παιχνίδι των Χιτ. Οι Σπέρς το λογικό είναι να αυξήσουν τις κατοχές τους περισσότερο απτα ριμπάουντ παρά απτα λάθη. Ειδικά αν οι Χιτ συνεχίσουν σε γενικές γραμμές να περιορίζουν τις πάσες τους.

Στο Μαϊάμι πάντως λογικά θα προσπαθήσουν να αναγκάσουν τους Μπος και Ουεϊντ να κερδίσουν τα παιχνίδια παίζοντας αρκετά άρνηση στον Λεμπρόν αν έχει παρόμοια ξεσπάσματα.
lakersdynasty
pistol_pete#44
QUOTE (lakersdynasty @ Jun 9 2014, 21:50 ) *


Αγχος αγχος και παλι αγχος δλδ και για τις δυο ομαδες
Rated: (en)joy
Mε τη νικη τους οι χιτ καταφεραν και διατηρησαν καποια σερι που εχουν στα πλειοφ επι big-3 -πηγη nba.com
QUOTE
The Miami Heat have played 47 playoff games without consecutive losses, the third-longest streak in NBA Playoff history.
1962-66 Celtics: 54 games
1990-93 Bulls: 52 games
2012-14 Heat: 47 games
With their win on Sunday, the Miami Heat have now won at least one road game in 16 straight playoff series, the longest streak in NBA history.
The Miami Heat have now won 13 straight postseason games following a playoff loss.

Eνα αλλο στατιστικο που μου ηρθε προχειρα και δεν ειμαι και σιγουρος αν ισχυει ειναι οτι αν οι χιτ κερδισουν τους φετινους τελικους θα ειναι η πρωτη ομαδα που κερδιζει πρωταθλημα με κατω απο 55 νικες -η 66% winning percentage αν προτιματε μιας και υπαρχει και η κουτσουρεμενη σεζον '11-12- μετα απο το 2006 (που ηταν και παλι οι ιδιοι)
lakersdynasty
QUOTE(Rated: (en)joy @ Jun 9 2014, 22:31 ) *
Mε τη νικη τους οι χιτ καταφεραν και διατηρησαν καποια σερι που εχουν στα πλειοφ επι big-3 -πηγη nba.com
Eνα αλλο στατιστικο που μου ηρθε προχειρα και δεν ειμαι και σιγουρος αν ισχυει ειναι οτι αν οι χιτ κερδισουν τους φετινους τελικους θα ειναι η πρωτη ομαδα που κερδιζει πρωταθλημα με κατω απο 55 νικες -η 66% winning percentage αν προτιματε μιας και υπαρχει και η κουτσουρεμενη σεζον '11-12- μετα απο το 2006 (που ηταν και παλι οι ιδιοι)


Αυτό δεν ισχύει φίλτατε αφού τα παιχνίδια δεν ήταν πάντα 82. Αλλά και σε ποσοστό επίσης δεν ισχύει. Πρώτη ομάδα που το έκανε και μάλιστα νωρίς, ήταν οι Baltimore Bullets στο BAA το 1948 που είναι και η μόνη αναγνωρισμένη ομάδα ως πρωταθλήτρια ΝΒΑ που δεν υφίσταται πια σε καμία πόλη με καμία ονομασία.

http://www.basketball-reference.com/leagues/BAA_1948.html

Εκτός εαν εννοούν απο την εποχή που το πρόγραμμα είναι 82 παιχνίδια. Που θα ήθελα να το ψάξω για να πω την αλήθεια. smile.gif

Rated: (en)joy
Φιλτατε lakersdynasty, biggrin.gif -σορυ αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω χωρις να βαλω emoticon στην λεξη φιλτατος- μαλλον δεν με καταλαβες. Ισως να μην διατυπωσα και σωστα αυτο που σκεφτηκα. Εν ολιγοις χωρις να ειμαι και απολυτα σιγουρος ειπα οτι αν το μαιαμι παρει φετος το πρωταθλημα θα ειναι η πρωτη ομαδα -μετα απ'το 2006 οπου παλι ηταν αυτοι- που το καταφερνει εχοντας στην regular season λιγοτερες απο 55 νικες ή χαμηλοτερο απο 66% ποσοστο νικων αν προτιμάς-βλ.κουτσουρεμενη '11-12 σεζον οπου η πρωταθλητρια ομαδα (μαιαμι) ειχε σιγουρα λιγοτερες απο 55 νικες
lakersdynasty
QUOTE(Rated: (en)joy @ Jun 9 2014, 23:16 ) *
Φιλτατε lakersdynasty, biggrin.gif -σορυ αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω χωρις να βαλω emoticon στην λεξη φιλτατος- μαλλον δεν με καταλαβες. Ισως να μην διατυπωσα και σωστα αυτο που σκεφτηκα. Εν ολιγοις χωρις να ειμαι και απολυτα σιγουρος ειπα οτι αν το μαιαμι παρει φετος το πρωταθλημα θα ειναι η πρωτη ομαδα -μετα απ'το 2006 οπου παλι ηταν αυτοι- που το καταφερνει εχοντας στην regular season λιγοτερες απο 55 νικες ή χαμηλοτερο απο 66% ποσοστο νικων αν προτιμάς-βλ.κουτσουρεμενη '11-12 σεζον οπου η πρωταθλητρια ομαδα (μαιαμι) ειχε σιγουρα λιγοτερες απο 55 νικες


OK!

Γιατί το άλλο θα ήταν κάπως υπερβολικό. Έλεγα θα ήταν καμιά 10αριά οι συγκεκριμένες ομάδες. Τελικά ήταν μια 20αριά ακριβώς smiley.gif

1948 BULLETS (DEFUNCT)
1952 LAKERS
1954 LAKERS
1955 NATIONALS
1956 WARRIORS
1957 CELTICS
1958 CELTICS
1966 CELTICS
1968 CELTICS
1969 CELTICS
1975 WARRIORS
1976 CELTICS
1977 BLAZERS
1978 BULLETS
1979 SONICS
1995 ROCKETS
1999 SPURS*
2004 PISTONS
2006 HEAT
2012 HEAT*
* - LOCKOUT SEASON

ΥΓ 82 παιχνίδια έχουμε απο την περίοδο 1967-68 αφου προστέθηκαν στο ΝΒΑ 1 χρόνο πριν οι Μπούλς και τη συγκεκριμένη χρονιά οι Σόνικς και οι Ρόκετς.
Rated: (en)joy
Εκανες και μενα να το κοιταξω για να δω αν οντως ειναι ετσι. Ισχυει τελικα, οι χιτ το '12 ειχαν 46-20 ητοι 69,7%winning percentage και το 37-13 των σπερς το '99 μας κανει 74% οποτε οι μονοι που το καταφεραν απ'το '80 και μετα ειναι οι ροκετς το '95 οι πιστονς το '04 και οι χιτ το '06.
captain charisma
οι σπερς χασαν δικο τους παιχνιδι...με τις 4 σερι χαμενες βολες των παρκερ ντανκαν με τις οποιες οι διαφορα μπορουσε να παει στους 5 ποντους..κ ο τζινομπιλι στο τελος τα εκανε θαλασσα με τις λαθος πασες του και τα χαμενα σουτ...οι σπερς αν θελουν να χουν ελπιδες πρεπει να κανουν ενα διπλο στο μαιαμι..
lakersdynasty
Προσωπικά βαρέθηκα να ακούω για παιχνίδια που ανήκουν σε ομάδες. icon_bored.gif

Τα παιχνίδια ανήκουν σε ομάδες όταν το χρονόμετρο δείχνει 0 και έχεις περισσότερους πόντους. Αν όχι δεν έκανες όσα έπρεπε να κάνεις πριν τη λήξη για να κερδίσεις.

Tα παιχνίδια θα συνεχίσουν να είναι κλειστά αλλά δε βλέπω τους Σπέρς να κερδίζουν παιχνίδι στο Miami.

louie
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jun 9 2014, 19:52 ) *
Ανοιξε το λινκ στην τελευταια γραμμη της υπογραφης μου και θα καταλαβεις. Αναμενω νεα μελη στο Κινημα μας. Δεκτοι και αυθεντικοι φιλαθλοι του Μαιαμι.



Ενταξει, το να θεωρεις τον Duncan σπουδαιοτερο εν ενεργεια παιχτη ειναι αποδεκτο και λογικο. Εχει τεραστια καριερα, πολυ μεγαλες επιτυχιες και αξιζει τον τιτλο αυτο. Εγω διαφωνω, αλλα ειναι καθαρα προσωπικη αποψη.
Οσοι τωρα θεωρουν τον ακατονομαστο, τι να κανω, δε θα τους πεισω, οπως δε θα πεισουν κι αυτοι εμενα οτι ειναι μπασκετμπολιστας(και οχι αθλητης). smiley.gif
Εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ!


τον ντανκαν ελεγα κι εγω φυσικα. ενταξει αν και υπερβαλλεις καπως για τον λεμπρον καταλαβαινω τι εννοεις.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.