Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλυτερος Ευρωπαιος σεντερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
a bullet for your head
Μετα την πολυ ευστοχη παρατηρηση,οτι δεν ειχε συμπεριληφθει στη ψηφοφορια ο Ρικι Σμιτς,ενιωσα την αναγκη να επανορθωσω αυτη μου τη παραλειψη κ κατοπιν συννενοησης με τον NBAholic,το poll κλειδωθηκε κ αντ'αυτου ανοιγω καινουργιο με τις εξης διαφοροποιησεις:
Ο Ρικι Σμιτς θα παρει τη θεση του Λαζου και ο Ζοραν Σαβιτς τη θεση του Μιχαηλωφ..
Ελπιζω να με συγχωρεσετε γι'αυτη την αναστατωση.. smile.gif
Ισχυει η ψηφος πολλαπλης επιλογης..
Η δικη μου ηταν 8πλη:
-Σαμπονις
-Γκασολ
-Ντιβατς
-Σμιτς
-Αντονιο Μαρτιν
-Μενεγκιν
-Ρεμπρατσα
-Βρανκοβιτς
PARISINOS
Καλα βγαλατε τον λαζο και τον μιχαηλοφ και αφησατε τον μπουρουση 77.gif ???

Περα απο τη πλακα, ψηφισα σαμπας, ντιβατς και γκαζολ.
kotzito
Γκασολ
Ρεμπρατσα
Σαμπονις
Βρανκοβιτς
Ντιβατς




Γενικα παρακολουθωντας το τοπικ αυτο καθως και τα αλλα τοπικ,συνειδητοποιω οτι ενα ποσοστο κοντα στο 60% των υποψηφιων θα μπορουσε να σταθει στο ΝΒΑ.Ηδη αρκετοι απο αυτους βρισκονται ή εχουν παιξει αρκετα χρονια εκει,καποιοι εκ των οποιων ειναι και αστερια στις ομαδες τους(Νοβιτσκι,Γκασολ κ.α.).Χαρακτηριστικο του οτι το Ευρωπαικο μπασκετ μπορει να μην εχει την αιγλη και την ποιοτητα της Αμερικης,αλλα ηταν,ειναι και θα ειναι παρα πολυ καλο.
a bullet for your head
QUOTE(kojito @ Apr 12 2009, 10:28 ) *
Γενικα παρακολουθωντας το τοπικ αυτο καθως και τα αλλα τοπικ,συνειδητοποιω οτι ενα ποσοστο κοντα στο 60% των υποψηφιων θα μπορουσε να σταθει στο ΝΒΑ.Ηδη αρκετοι απο αυτους βρισκονται ή εχουν παιξει αρκετα χρονια εκει,καποιοι εκ των οποιων ειναι και αστερια στις ομαδες τους(Νοβιτσκι,Γκασολ κ.α.).Χαρακτηριστικο του οτι το Ευρωπαικο μπασκετ μπορει να μην εχει την αιγλη και την ποιοτητα της Αμερικης,αλλα ηταν,ειναι και θα ειναι παρα πολυ καλο.

Η Ψαλιδα κ οι διαφορες του Ευρωπαικου & Αμερικανικου μπασκετ,σιγουρα εχουν αμβλυνθει κ μικρυνει..
Εδω καταφερνουν κ βρισκουν συμβολαια παικτες τυπου Πετρο,Παβλοβιτς,Βουγιασιτς κ.α.,ποσο μαλλον οι πρωτοκλασατοι Ευρωπαιοι..
Marciulionis
Καλά σε ένα poll που έχουν θέση ο Μπουρούσης, ο Φασούλας, ο Βράνκοβιτς, ο Τομάσεβιτς, δεν έχει θέση ο Ράτζα????

Η δική μου ψήφος από όσους έχω δει:
1) Σαμπόνις
2) Ράτζα
3) Γκασόλ
4) Ντίβατς
a bullet for your head
QUOTE(Marciulionis @ Apr 12 2009, 17:46 ) *
Καλά σε ένα poll που έχουν θέση ο Μπουρούσης, ο Φασούλας, ο Βράνκοβιτς, ο Τομάσεβιτς, δεν έχει θέση ο Ράτζα????

Η δική μου ψήφος από όσους έχω δει:
1) Σαμπόνις
2) Ράτζα
3) Γκασόλ
4) Ντίβατς

Τον Ρατζα,τον εχω τοποθετησει στα καλυτερα 4αρια.
j-kidd13
Σαμπονις,Ντιβατς,Στοικο...Ο Ρατζα κανονικα ηταν παουερ φοργουωρντ,αν θυμαμαι καλα,ασχετα που εδω επαιζε σεντερ...Και στους Σελτικς 4αρι επαιζε...
Marciulionis
Και στην εθνική κροατίας νομίζω πάντως σέντερ έπαιζε. Και οι κινήσεις του κι ο σωματότυπος του και το παιχνίδι του πάντα για σέντερ μου κάνανε. Άσε που παίζει να μην έχει σουτάρει ποτέ στη καριέρα του τρίποντο.
j-kidd13
QUOTE(Marciulionis @ Apr 12 2009, 18:12 ) *
Και στην εθνική κροατίας νομίζω πάντως σέντερ έπαιζε. Και οι κινήσεις του κι ο σωματότυπος του και το παιχνίδι του πάντα για σέντερ μου κάνανε. Άσε που παίζει να μην έχει σουτάρει ποτέ στη καριέρα του τρίποντο.

Επαιζε 4αρι γιατι σεντερ επαιζε ο Βρανκοβιτς...Οταν σταματησε ο Στοικο,δεν θυμαμαι αλλο μεγαλο 5αρι της Κροατιας,οποτε ελλειψει αλλου μπορει να επαιζε ο Ρατζα...

Ο Ντινο 3ποντο ειχε βαλει σε τελικους μεσα στο ΣΕΦ(δεν θυμαμαι χρονια),στη ληξη του ημιχρονου απο το κεντρο του γηπεδου....Εγω τον θυμαμαι αραια και που να σουταρει 3ποντα(αντε 1,οχι παραπανω βεβαια)
PARISINOS
QUOTE(Marciulionis @ Apr 12 2009, 15:12 ) *
Και στην εθνική κροατίας νομίζω πάντως σέντερ έπαιζε. Και οι κινήσεις του κι ο σωματότυπος του και το παιχνίδι του πάντα για σέντερ μου κάνανε. Άσε που παίζει να μην έχει σουτάρει ποτέ στη καριέρα του τρίποντο.


E Οχι και δεν εχει σουταρει. Εκεινο στο 5ο τελικο στο ΣΕΦ απο τη σεντρα δεν το θυμασαι 77.gif

Περα απο τη πλακα, οντως τριποντα δεν βαραγε, ειχε ομως ενα σουτακι αλα μπατιστ απο τα 4-5 μετρα σεβαστο. Περαν τουτου, και εγω στα 4αρια θα τον εβαζα. Εκει επαιζε στα ντουζενια του, μεχρι να του διαλυθουν τα γονατα. Μετα ειχε χασει την εκρηξη και ευλιγησια, και επαιζε περισσοτερο σεντερ.
a bullet for your head
QUOTE(Marciulionis @ Apr 12 2009, 18:12 ) *
Και στην εθνική κροατίας νομίζω πάντως σέντερ έπαιζε. Και οι κινήσεις του κι ο σωματότυπος του και το παιχνίδι του πάντα για σέντερ μου κάνανε. Άσε που παίζει να μην έχει σουτάρει ποτέ στη καριέρα του τρίποντο.

Ηταν 4αρι ''παλαιας κοπης'' που λενε..
Στην ενωμενη Γιουγκοσλαβια επαιζε 4αρι,οπως κ στη Κροατια κ στη Μεσατζερο Ρομα κ στους Σελτικς.
Με τα τωρινα δεδομενα,σιγουρα θα αγωνιζοταν σεντερ.
Marciulionis
QUOTE(PARISINOS @ Apr 12 2009, 18:17 ) *
E Οχι και δεν εχει σουταρει. Εκεινο στο 5ο τελικο στο ΣΕΦ απο τη σεντρα δεν το θυμασαι 77.gif


Εκείνο δεν ήταν 3ποντο, μακρινό λέυ-απ ήταν tongue.gif

a bullet for your head
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 12 2009, 18:17 ) *
Επαιζε 4αρι γιατι σεντερ επαιζε ο Βρανκοβιτς...Οταν σταματησε ο Στοικο,δεν θυμαμαι αλλο μεγαλο 5αρι της Κροατιας,οποτε ελλειψει αλλου μπορει να επαιζε ο Ρατζα...

Ο Ντινο 3ποντο ειχε βαλει σε τελικους μεσα στο ΣΕΦ(δεν θυμαμαι χρονια),στη ληξη του ημιχρονου απο το κεντρο του γηπεδου....Εγω τον θυμαμαι αραια και που να σουταρει 3ποντα(αντε 1,οχι παραπανω βεβαια)

Υπηρχε και ο Ταμπακ..δεν θυμαμαι ομως αν συνυπηρχαν στην ιδια 5αδα με τον Ρατζα στη θεση 4..
Βλεπω πως οι Οκουρ,Νεστεροβιτς ειναι ''αποντοι'',ο Σμιτς εχει μολις 3 κ ο Ιλγκαουσκας 2..
Για να δουμε στη συνεχεια..
apkat
Σαμπας
Ντιβατς
Βουιτσιτς
Γκασολ

a.n.r00u *n-e*
και ο μπουρούσης είναι καλός τον έχουμε αδικήσει λίγο!!
apkat
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 12 2009, 18:28 ) *
Καταρχην να πω πως με τα συγκεκριμμενα σκιτσακια αστειευομουν..
Κατα δευτερο,εκει που λες ο απολυτος κυριαρχος & ο καλυτερος ψηλος της τελευταιας 10ετιας,θα διαφωνησω καθετα..
Ειδικα εκει που λες ''Ισως και Σμιτς,Γκασολ''..πιστευεις οτι ο Κροατης μπορει να συγκριθει με αυτους?
Κατα τη δικη μου παντοτε γνωμη,κ ο Οκουρ(που εχει 0 ψηφους),ειναι καλυτερος κ ο Ιλγκαουσκας(με 3 ψηφους) κ ο Ρεμπρατσα(με 5 ψηφους)..κ ο Νεστεροβιτς(0 ψηφους κ αυτος μου φαινεται..)..
Η καριερα του Βουισιτς εκτιναχθηκε στα υψη,με τη παρουσια του στη μεγαλη Μακαμπι,ετσι δεν ειναι?
Αν ελειπε απ'αυτη την ομαδα ο Παρκερ η' ο Σαρας,γνωμη μου ειναι, πως οι τιτλοι κ οι επιτυχιες δεν θα ερχονταν..
Αυτοι ηταν τα πραγματικα βαρομετρα κ οι μεγαλες μπασκετικες αξιες..
Με την εθνικη Κροατιας,δεν θυμαμαι να εχει κανει κ καμια ''υπερβαση''..
Ειναι καλος παικτης,ξερει μπασκετ,ειναι ευφυης,αλλα διαφωνω καθετα οτι ειναι κ ο κορυφαιος..



Δεν ξερω αν ο Σμιτς και ο Γκασολ θα ειχαν τι ιμπακτ του Βουιστσιτς στο ΣΥΓΧΡΟΝΟ Ευρωπαικο μπασκετ..Ειδικα για τον Ολλανδο εχω τεραστια αμφιβολια.

Τωρα για τους ΝΒΑερς Οκουρ Ιλγκαουσκας Νεστεροβιτς θεωρω οτι και οι 3 σε φυσικα προσοντα υπερτερουν του Νικολα αλλα σαν παικτες ειναι χαμηλοτερου επιπεδου..Φυσικα δεν δοκιμασαν με την διαρκεια που του εκανε ο Βουιτσιτς την Ευρωπη..Ομως και να το εκαναν δεν θεωρω οτι θα εκαναν τις επιτυχιες του Νικολα.

Tωρα για το αν θα ερχονταν οι επιτυχιες χωρις τους Παρκερ Σαρας..Χωρις τον Σαρας ο Βουισιτς πηγε σε αλλα 3 Φ4 και 2 τελικους και χωρις τους Παρκερ Σαρας σε 2 Φ4 και 1 τελικο..Και μαλιστα οταν αποχωρησαν αυτοι οι 2 αρχισε η πτωση της μακαμπι..Λιγοι θα εμεναν και θα την συγκρατουσαν σε αυτο το επιπεδο.Μου φαινεται αδιανοητο να λεει καποιος οτι ο Σαρας πχ ειναι η μεγαλη μπασκετικη αξια οταν αυτος μετα που αποχωριστηκε τον Βουισιτς δεν ειχε αλλη επιτυχια και οχι ο Βουισιτς που πηγε σε αλλα 3 Φ4 και 2 τελικους οντας ηγετης ολων των ομαδων του.

Με την Κροατια εχεις δικιο δεν εχει κανει τις υπερβασεις αλλα δεν συμμετειχε και σε πολλες διοργανωσεις και δεν τον βοηθουσε και ιδιαιτερα η ομαδα του.Αλλωστε υπερβαση με τις εθνικες ουτε τον Οκουρ ουτε τον Νεστεροβιτς θυμαμαι να εχουν κανει..

Ο Νικολα θεωρω οτι οταν σταματησει το μπασκετ και αν ειναι τυχερος και παρει και ενα Ευρωπαικο με τον Ολυμπιακο θα θεωρειται σιγουρα ως ο καλυτερος σεντερ του ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ μπασκετ(και οχι Ευρωπαος) της δεκαετιας που διανυουμε..Δεν υπαρχει αλλος που να ειχε αυτην την διαρκεια σε αυτο το επιπεδο.

Εντιτ:Γεγονος ειναι οτι καποιοι ΝΒΑερς αδικουνται απο την ψηφοφορια και θα μπορουσαν να ειναι πιο ψηλα αλλα και εδω ισχυει αυτο που ελεγε ο Μαρτσουλιονις για τον Σρεμπφ.Πολλοι που βλεπουν Ευρωπαικο μπασκετ εχουν δει τον Νετσεροβιτς τον Οκουρ και τον Ιλγκαουσκας μονο σε βιντεακια αντε και σε καποιες διεθνεις διοργανωσεις και δεν μπορουν να εχουν αποψη συνεπως ψηφιζουν αυτος που ξερουν.Ειδικα οι Οκουρ Νεστεροβιτς που ειναι στο 0 σιγουρα αδικουνται πολλοι αλλα για εμενα δικαια ειναι κατω απο τον Βουισιτς..Γενικα την 4η θεση του Νικολα την βρισκω δικαια..
Air and King
Δεν μπορω να σκεφτω τον λογο που ο Σμιτς να μην μπορουσε να κυριαρχησει στο Ευρωπαικο μπασκετ.
Ο Ολλανδος αγωνιστηκε στο ΝΒΑ απεναντι σε σεντερ οπως ο Χακιμ,ο Σακιλ,ο Ρομπινσον,ο Γιουινγκ,ο Μουρνιγκ,ο Μουτομπο και σταθηκε αξιοπρεπως απεναντι στα "Θηρια".Επαιξε και σε ενα Τελικο ΝΒΑ το 2000 απενατι στους Λεικερς του Σακιλ και του Κομπι.
Ο Βουισιτς τον οποιο και εγω θαυμαζω μπορει να εχει μεγαλυτερη ευφυια κυριως στην πασα αλλα οι κινησεις του Ολλανδου στην επιθεση ηταν καλυτερες και γενικα ηταν καλυτερος σκορερ και μαλιστα στο επιπεδο του ΝΒΑ που ειχε να αντημετωπησει "γιγαντες".
Για μενα παρολο που λατρευω τον Βουισιτς δεν τειθεται θεμα συγκρισης.Ο Ολλανδος ηταν πολυ ανωτερος παιχτης.Οπως και απο τον Ντιβατς ηταν ανωτερος.Και κακως και εγω παρολο που ασχολουμαι πολυ με το ΝΒΑ πολλες φορες τον ξεχναω.
Ξαναριχνοντας μαλιστα παλι μια ματια στους υποψηφιους τον τοποθετω ανετα σε Τοπ-5.
1.Σαμπονις
2.Γκασολ
3.Σμιτς
4.Ντιβατς
5.Ιλγκαουσκας
a bullet for your head
QUOTE(apkat @ Apr 13 2009, 15:03 ) *
Δεν ξερω αν ο Σμιτς και ο Γκασολ θα ειχαν τι ιμπακτ του Βουιστσιτς στο ΣΥΓΧΡΟΝΟ Ευρωπαικο μπασκετ..Ειδικα για τον Ολλανδο εχω τεραστια αμφιβολια.

Τωρα για τους ΝΒΑερς Οκουρ Ιλγκαουσκας Νεστεροβιτς θεωρω οτι και οι 3 σε φυσικα προσοντα υπερτερουν του Νικολα αλλα σαν παικτες ειναι χαμηλοτερου επιπεδου..Φυσικα δεν δοκιμασαν με την διαρκεια που του εκανε ο Βουιτσιτς την Ευρωπη..Ομως και να το εκαναν δεν θεωρω οτι θα εκαναν τις επιτυχιες του Νικολα.

Tωρα για το αν θα ερχονταν οι επιτυχιες χωρις τους Παρκερ Σαρας..Χωρις τον Σαρας ο Βουισιτς πηγε σε αλλα 3 Φ4 και 2 τελικους και χωρις τους Παρκερ Σαρας σε 2 Φ4 και 1 τελικο..Και μαλιστα οταν αποχωρησαν αυτοι οι 2 αρχισε η πτωση της μακαμπι..Λιγοι θα εμεναν και θα την συγκρατουσαν σε αυτο το επιπεδο.Μου φαινεται αδιανοητο να λεει καποιος οτι ο Σαρας πχ ειναι η μεγαλη μπασκετικη αξια οταν αυτος μετα που αποχωριστηκε τον Βουισιτς δεν ειχε αλλη επιτυχια και οχι ο Βουισιτς που πηγε σε αλλα 3 Φ4 και 2 τελικους οντας ηγετης.

Ο Νικολα θεωρω οτι οταν σταματησει το μπασκετ και αν ειναι τυχερος και παρει και ενα Ευρωπαικο με τον Ολυμπιακο θα θεωρειται σιγουρα ως ο καλυτερος σεντερ του ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ μπασκετ(και οχι Ευρωπαος) της δεκαετιας που διανυουμε..Δεν υπαρχει αλλος που να ειχε αυτην την διαρκεια σε αυτο το επιπεδο.

Γενικα την 4η θεση του Νικολα την βρισκω δικαια..

Οσον αφορα το τι ιμπακτ θα ειχαν οι Σμιτς & Γκασολ,θα πω πως ο Ισπανος,εχει δειξει πολυ σπουδαια πραγματα αγωνιζομενος με την εθνικη του ομαδα.
Επειδη πολλες φορες αναφερομαστε σε υποθετικη-υποκειμενικη βαση,θα σου κανω ενα ερωτημα:
Αν ο Γκασολ,δεν ειχε φυγει για το ΝΒΑ κ αγωνιζοταν στην Ευρωπη σε επιπεδο Ευρωλιγκα,ποιο θα μπορουσε να ειναι το παλμαρε του σε τιτλους κ ατομικες διακρισεις κ ποιες θα ηταν οι τωρινες του απολαβες?
Οσον αφορα τον Σμιτς,θα συμφωνησω με αυτα που ανεφερε ο Air & King.
Θα προσθεσω επισης,οτι κ στο συγχρονο Ευρωπαικο μπασκετ θα ειχε τρομερο ιμπακτ,παρολο που θα αντιμετωπιζε ισως προβληματα στην αμυνα πανω στο pick n'roll,οπως ολα τα μεγαλα κορμια αλλωστε.
Επιθετικα,θα ηταν ασυναγωνιστος.Ειχε τρομερη επαφη με το καλαθι.
Για τους Οκουρ,Νεστεροβιτς,Ιλγκαουσκας,παλι μιλαμε σε υποθετικη βαση.
Εσυ λες,πως υπερτερουν σε φυσικα προσοντα,αλλα ειναι χαμηλοτερου επιπεδου κ πως δεν θα ειχαν τις επιτυχιες του Κροατη.
Εγω λεω,πως αν αγωνιζονταν εξ'ολοκληρου στην Ευρωπη,θα ηταν αναρπαστοι κ θα κυριαρχουσαν.
Λογω της απουσιας ολων αυτων,''αναδειχτηκε'' τοσο πολυ ο Βουισιτς.
Να προσθεσω επισης(παλι υποθετικα),οτι αν ο Κροατης αγωνιζοταν στο ΝΒΑ,ειμαι σιγουρος οτι ουτε βασικος θα αγωνιζοταν,ουτε τους μ.ο. των παραπανω θα επιανε.
Οσον αφορα τη Μακαμπι,επιμενω πως οι μεγαλες μπασκετικες αξιες ηταν οι Παρκερ & Σαρας.
Τη σεζον 2005-06,ελλειπε ο Σαρας,αλλα ηταν ακομα ο Παρκερ(Κατ'εμε,ο καλυτερος παικτης στην Ευρωπη,ολα αυτα τα χρονια που αγωνιστηκε),ο Μπαστον κ ο Σολομον.
Το 2007-08,ο Βουιζιτς ηταν ''σκια'',λογω των συνεχων τραυματισμων κ δεν νομιζω οτι βοηθησε καθολου.
Ο Σαρας,ειναι λογικο να ''χαθηκε'',μετα την μη επιτυχημενη του θητεια στο ΝΒΑ.
Αν δεν πηγαινε στο ΝΒΑ κ εμενε στην Ευρωπη,πιστευεις οτι δεν θα εξακολουθουσε να ειναι τοπ παικτης κ παρων στις μεγαλες μπασκετικες συναντησεις?
Τελειωνοντας θα πω,πως ουτε σε ενα τοπ 5 θα χωραγε ο Βουισιτς.Πλην των Σαμπας,Γκασολ,Ντιβατς,Σμιτς,δεν νομιζω οτι ειναι καλυτερος κ απ τον Ρεμπρατσα..
apkat
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 13 2009, 19:03 ) *
Οσον αφορα το τι ιμπακτ θα ειχαν οι Σμιτς & Γκασολ,θα πω πως ο Ισπανος,εχει δειξει πολυ σπουδαια πραγματα αγωνιζομενος με την εθνικη του ομαδα.
Επειδη πολλες φορες αναφερομαστε σε υποθετικη-υποκειμενικη βαση,θα σου κανω ενα ερωτημα:
Αν ο Γκασολ,δεν ειχε φυγει για το ΝΒΑ κ αγωνιζοταν στην Ευρωπη σε επιπεδο Ευρωλιγκα,ποιο θα μπορουσε να ειναι το παλμαρε του σε τιτλους κ ατομικες διακρισεις κ ποιες θα ηταν οι τωρινες του απολαβες?
Οσον αφορα τον Σμιτς,θα συμφωνησω με αυτα που ανεφερε ο Air & King.
Θα προσθεσω επισης,οτι κ στο συγχρονο Ευρωπαικο μπασκετ θα ειχε τρομερο ιμπακτ,παρολο που θα αντιμετωπιζε ισως προβληματα στην αμυνα πανω στο pick n'roll,οπως ολα τα μεγαλα κορμια αλλωστε.
Επιθετικα,θα ηταν ασυναγωνιστος.Ειχε τρομερη επαφη με το καλαθι.
Για τους Οκουρ,Νεστεροβιτς,Ιλγκαουσκας,παλι μιλαμε σε υποθετικη βαση.
Εσυ λες,πως υπερτερουν σε φυσικα προσοντα,αλλα ειναι χαμηλοτερου επιπεδου κ πως δεν θα ειχαν τις επιτυχιες του Κροατη.
Εγω λεω,πως αν αγωνιζονταν εξ'ολοκληρου στην Ευρωπη,θα ηταν αναρπαστοι κ θα κυριαρχουσαν.
Λογω της απουσιας ολων αυτων,''αναδειχτηκε'' τοσο πολυ ο Βουισιτς.
Να προσθεσω επισης(παλι υποθετικα),οτι αν ο Κροατης αγωνιζοταν στο ΝΒΑ,ειμαι σιγουρος οτι ουτε βασικος θα αγωνιζοταν,ουτε τους μ.ο. των παραπανω θα επιανε.
Οσον αφορα τη Μακαμπι,επιμενω πως οι μεγαλες μπασκετικες αξιες ηταν οι Παρκερ & Σαρας.
Τη σεζον 2005-06,ελλειπε ο Σαρας,αλλα ηταν ακομα ο Παρκερ(Κατ'εμε,ο καλυτερος παικτης στην Ευρωπη,ολα αυτα τα χρονια που αγωνιστηκε),ο Μπαστον κ ο Σολομον.
Το 2007-08,ο Βουιζιτς ηταν ''σκια'',λογω των συνεχων τραυματισμων κ δεν νομιζω οτι βοηθησε καθολου.
Ο Σαρας,ειναι λογικο να ''χαθηκε'',μετα την μη επιτυχημενη του θητεια στο ΝΒΑ.
Αν δεν πηγαινε στο ΝΒΑ κ εμενε στην Ευρωπη,πιστευεις οτι δεν θα εξακολουθουσε να ειναι τοπ παικτης κ παρων στις μεγαλες μπασκετικες συναντησεις?
Τελειωνοντας θα πω,πως ουτε σε ενα τοπ 5 θα χωραγε ο Βουισιτς.Πλην των Σαμπας,Γκασολ,Ντιβατς,Σμιτς,δεν νομιζω οτι ειναι καλυτερος κ απ τον Ρεμπρατσα..


Kαλως..Ειναι σαφες οτι διαφωνουμε οποτε δεν εχω να προσθεσω κατι..

Μονο να ξεκαθαρισω οτι και εγω πιστευω οτι ο Νικολα στο ΝΒΑ δεν θα ηταν με τιποτα βασικος..Βασικα δεν θα εκανε καθολου καριερα..Δεν ειναι τυχαιο οτι δεν τεθηκε καν θεμα μετακομοισης του.Αυτο οφειλεται στο σωμα του.Δεν εχει τα σωματικα προσοντα για Αμερικη αφου ειναι πολυ αδυναμος για να αντιμετωπισει θηρια οπως ο Χαουαρντ και ο Σακιλ.Ομως στο Ευρωπαικο μπασκετ που απουσιαζουν αυτα τα κορμια και το παιχνιδι μεσα στην ρακετα ειναι λιγοτερο φυσικαλ ο Βουισιτς μοιραια κυριαρχει..Και να ηταν εδω οι Ευρωπαιοι ΝΒΑερς παλι θα κυριαρχουσε καθως για τα ζητουμενα του συγχρονου Ευρωπαικου μπασκετ ειναι η φαντασιωση του καθε προπονητη(εκτος του οτι υστερει λιγο αμυντικα).Και τα νουμερα του σε καμια περιπτωση δεν νομιζω να τα χτυπουσαν οι ΝΒΑερς Ευρωπαιοι πλην Γκασολ.
a bullet for your head
QUOTE(apkat @ Apr 13 2009, 21:39 ) *
Kαλως..Ειναι σαφες οτι διαφωνουμε οποτε δεν εχω να προσθεσω κατι..

Μονο να ξεκαθαρισω οτι και εγω πιστευω οτι ο Νικολα στο ΝΒΑ δεν θα ηταν με τιποτα βασικος..Βασικα δεν θα εκανε καθολου καριερα..Δεν ειναι τυχαιο οτι δεν τεθηκε καν θεμα μετακομοισης του.Αυτο οφειλεται στο σωμα του.Δεν εχει τα σωματικα προσοντα για Αμερικη αφου ειναι πολυ αδυναμος για να αντιμετωπισει θηρια οπως ο Χαουαρντ και ο Σακιλ.Ομως στο Ευρωπαικο μπασκετ που απουσιαζουν αυτα τα κορμια και το παιχνιδι μεσα στην ρακετα ειναι λιγοτερο φυσικαλ ο Βουισιτς μοιραια κυριαρχει..Και να ηταν εδω οι Ευρωπαιοι ΝΒΑερς παλι θα κυριαρχουσε καθως για τα ζητουμενα του συγχρονου Ευρωπαικου μπασκετ ειναι η φαντασιωση του καθε προπονητη(εκτος του οτι υστερει λιγο αμυντικα).Και τα νουμερα του σε καμια περιπτωση δεν νομιζω να τα χτυπουσαν οι ΝΒΑερς Ευρωπαιοι πλην Γκασολ.

Καλα..δεν χαλασε ο κοσμος και αν διαφωνουμε..κουβεντα κανουμε εξαλου.
Αν θυμαμαι καλα,οταν αγωνιζοταν στη Γαλλια,υπηρχαν φημες περι ενδιαφεροντος ομαδων ΝΒΑ κ.τ.λ.
Επιμενεις να αναφερεις τη λεξη ''κυριαρχει''..κατι που με βρισκει αντιθετο.
Τα περι φαντασιωσεως των προπονητων στο προσωπο του Βουισιτς,τι να πω..δεν ξερω..
Οσον αφορα τα νουνερα που αναφερεις,αν θυμαμαι καλα,στις καλες του σεζον στη Μακαμπι,εφτανε τους 15π κ τα 7-8 ρημπαουντ.
Οι Οκουρ,Ιλγκαουσκας,Νεστεροβιτς δεν θα εφταναν η' και θα ξεπερνουσαν αυτα τα νουμερα?
Ειδικα για τον Οκουρ πιστευω πως για τα δεδομενα των σεντερ,θα εκανε θραυση στο σκοραρισμα,ενω θα ειχε πιστευω κ διψηφιο ρημπαουντ.
Για τον Γκασολ δεν το συζηταω...
apkat
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 14 2009, 01:44 ) *
Καλα..δεν χαλασε ο κοσμος και αν διαφωνουμε..κουβεντα κανουμε εξαλου.
Αν θυμαμαι καλα,οταν αγωνιζοταν στη Γαλλια,υπηρχαν φημες περι ενδιαφεροντος ομαδων ΝΒΑ κ.τ.λ.
Επιμενεις να αναφερεις τη λεξη ''κυριαρχει''..κατι που με βρισκει αντιθετο.
Τα περι φαντασιωσεως των προπονητων στο προσωπο του Βουισιτς,τι να πω..δεν ξερω..
Οσον αφορα τα νουνερα που αναφερεις,αν θυμαμαι καλα,στις καλες του σεζον στη Μακαμπι,εφτανε τους 15π κ τα 7-8 ρημπαουντ.
Οι Οκουρ,Ιλγκαουσκας,Νεστεροβιτς δεν θα εφταναν η' και θα ξεπερνουσαν αυτα τα νουμερα?
Ειδικα για τον Οκουρ πιστευω πως για τα δεδομενα των σεντερ,θα εκανε θραυση στο σκοραρισμα,ενω θα ειχε πιστευω κ διψηφιο ρημπαουντ.
Για τον Γκασολ δεν το συζηταω...


Απλα να συμπληρωσω οτι τα καλα του νουμερα ειναι 17-18 ποντοι 7-8 ριμπαουντ 3-4 ασιστ και ρανκιν στο +20 για μια πενταετια..
T.W.Is.M.
Χτες που ψηφισα ξεχαστηκα και ψηφισα μονο το Σαμπονις ενω σε ολες τις αλλες θεσεις εβαλα τοπ5. Αν εβαζα λοιπον 5 επιλογες κι εδω, θα ηταν Σαμπονις-Γκασολ-Σμιτς-Ντιβατς-Βρανκοβιτς. Ο επομενος θα ηταν ο Βουισιτς, αλλα επειδη στην εποχη του ο Βρανκοβιτς αλλαζε ολες τις ισορροπιες του παιχνιδιου, τον τοποθετω ψηλοτερα.
nikolas12
Ψηφισα τους:Γκασολ,Ντιβατς και Ιλγκιαουσκας γιατι ο καθενας τους εκανε απο μια μεγαλη καριερα στο ΝΒΑ(οι δυο πρωτοι περασαν και απο Λεικερς.)και το Βουισιτς γιατι εκανε το αντιστοιχο στην Ευρωπη.

Πιστευω ωστοσο πως ο Γκασολ ταιριαζει περισσοτερο σε τεσσαρι.Ισως γιατι με τον Μπαινουμ στους Λεικερς παιζει ετσι.
3d-razen
Ισως η μοναδικη κατηγορια που δεν χωραει και πολυ συζητηση για τον κορυφαιο στην Ευρωπη...Σαμπονις και ολοι οι αλλοι επονται...
Γνωμη μου,πως οι ψηφοι του Βουισιτς ειναι υπερβολικοι και οτι (οπως ειπε και ενας φιλος σε προηγουμενο post) ο Βρανκοβιτς αδικειται λιγακι,καθως επηρεαζε καθοριστικα την εκβαση ενος παιχνιδιου,χωρις ομως να μπορει να παρει ευκολα ψηφο στη συγκεκριμενη δημοσκοπιση...
Τελος,θεωρω οτι λειπει ο Ρατζα απο την λιστα των C,καθως μπορει να ηταν καπως πιο ελαφρυς,αλλα η θεση που επαιζε ηταν στο 5.
man10
Σαμπονις ο κορυφαιος χωρις καμια αμφιβολια...
a bullet for your head
Οπως ειχα αναφερει παλιοτερα σε μια συζητηση που ειχα κανει με το φιλο apkat,τα πραγματικα βαρομετρα της Μακαμπι στις μεγαλες της επιτυχιες,ηταν οι Παρκερ και Σαρας.
Ο Βουιζιτς παντοτε ηταν αυτος που ακολουθουσε τους μπροσταρηδες..ηταν ενα καλο γραναζι της μηχανης,οχι ο αδιαφιλονικητα πολυ μεγαλος παικτης.
Πολλοι στεκονται στη παρουσια του Βουισιτς ολα αυτα τα χρονια κ υπερτονιζουν καποια θετικα στοιχεια που διαθετει.
Γνωμη μου ηταν κ ειναι πως προκειται για υπερ-εκτιμημενο παικτη.
Ακομα κ για τη φετινη πορεια του ΟΣΦΠ,που πολλοι αναφερουν το ποσο αναβαθμισε κ επεδρασε στο παιχνιδι της ομαδας του,θα πω πως τα πραγματικα βαρομετρα κ αξιες ειναι ο Παπαλουκας κ Γκριρ..παικτες με μεγαλη ποιοτητα,συνεισφορα κ σχετικα μεγαλη διαρκεια στη καλη αποδοση,τη στιγμη που ο Βουισιτς,επαιξε 2-2.5 μηνες σε ικανοποιητικα επιπεδα.
Μήτσος-Jimmys-ΔΣ#18#
Σαν τον Σαμπονις δεν εχει....

Απο Ελληνες ο Φασουλας...

Στογιαν, Ρεμπρατσα, Τομασεβιτς αδυναμια λογο Παναθας... smiley.gif

Ποιος μπορει να ξεχασει τον Βουισιτς στα καλα του...

Και φυσικα Γκαζολ-Ντιβατς οπου πηγαν ΝΒΑ!!!!

Δ.
Tretiak
Ντίβατς και Γκασόλ με διαφορά. Πολύ καλή καριέρα έκανε και ο ιπτάμενος ολλανδός Ρίκι Σμιτς (γιατί τόσες λίγες ψήφους ?)
Παίχτης πανέξυπνος που βλέπει γήπεδο και κάνει πολύ καλή δουλειά ο Βούισιτς , του Ολυμπιακού και πρώην της Μακάμπι.
pitto
το άθλημα έχει αλλάξει πολύ τα τελευταία χρόνια, και είναι πολλοί οι παίχτες εδώ με διαφορετικά στιλ παιχνιδιου΄(αναλογα με την περιοδο που έπαιξαν)

πιο παλιά οι ψηλοί ήταν μόνο για ριμπ., για τάπες & αμυνα.....
έτσι πιστευω δεν μπορώ να είμαι συγκεκριμένος, έτσι ψηφίζω το "θαυμα της φύσης" (ΤΙ ΚΛΙΣΕ ΘΕΕ ΜΟΥ !!!!) τον Σαμπόνις....
panos75
Σαμπόνις χωρίς αντίπαλο.
Μπορεί να αντιπαθώ τον Ιωαννίδη, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση συμπύκνωσε σε λίγες λέξεις το μεγαλείο του Λιθουανού. Κατά τη διάρκεια αγώνα της Λιθουανίας στο Ευρωμπάσκετ του '95 στην Αθήνα τον ρώτησε φίλος του: "Ρε Γιάννη, ξέρει κάνας ψηλός το μπάσκετ του Σαμπόνις;".
Και απαντά ο Ιωαννίδης: "Γιατί, μήπως το ξέρει κάνας κοντός;".
Green Warrior
Σαμπόνις και με μικρή διαφορά μετά Ντίβατς

Η πεντάδα κατ'εμε΄(χωρίς Ράτζα)

1. Σαμπόνις
2. Ντίβατς
3. Σμιτς
4. Γκασόλ
5. Ρέμπρατσα

Με Ράτζα μέσα

1. Σαμπόνις
2. Ντίβατς
3. Ράτζα
4. Σμιτς
5. Γκασόλ
koutsou10
QUOTE(Green Warrior @ Aug 28 2009, 12:24 ) *
Σαμπόνις και με μικρή διαφορά μετά Ντίβατς

Η πεντάδα κατ'εμε΄(χωρίς Ράτζα)

1. Σαμπόνις
2. Ντίβατς
3. Σμιτς
4. Γκασόλ
5. Ρέμπρατσα

Με Ράτζα μέσα

1. Σαμπόνις
2. Ντίβατς
3. Ράτζα
4. Σμιτς
5. Γκασόλ

συμφωνουμε απολυτα φιλε... thumbsup.gif
il postino
σαμπονις-ντιβατς

ολοι οι αλλοι επονται με μεγαλη διαφορα!!

μονη ενσταση για τον γκασολ, ο οποιος ειναι το παραδειγμα της αλλαγης που εχει επελθει στο μπασκετ και που λεει οτι δεν υπαρχουν πλεον θεσεις , μονο ψηλοι-κοντοι!
kobe #24
1 ΓΚΑΣΟΛ
2 ΣΑΜΠΟΝΙΣ
3 ΝΤΙΒΑΤΣ
4 ΡΕΜΠΡΑΤΣΑ
5 ΒΡΑΝΚΟΒΙΤΣ
Dwyane ''the flash'' Wade
σαμπονις και γκασολ μακραν καλυτεροι απο ολους τους υπολοιπους!!
Razorblade Fish
Συμφωνω,Σαμπονις και Γκασολ οι καλυτεροι,νομιζω με αρκετη διαφορα απο τους αλλους...Δυσκολα μπορω να βρω χειροτερο του Μπουρουση στο poll...
serius
Σαμπονις ξερα. Ο τυπος δεν παιζοταν! Με πολυ μεγαλη διαφορα ο καλυτερος κ πιο πληρης ευρωπαιος ψηλος
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.