Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Χιμκι-Ολυμπιακος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4
T.W.Is.M.
vs

Πεμπτη 31/3 20:45 Nova Sports 2

Το μεγαλυτερο ματς της χρονιας...μεχρι το επομενο. Η μητερα των μαχων. Ο τριτος απο τους 4 "τελικους", οπως ειχαν χαρακτηρισει τους αγωνες μετα την ηττα στο Μπαμπεργκ. Ενταξει, εξαντλησα τις κλισε φρασεις, τωρα πια μπορουμε να πουμε και κατι πιο πρωτοτυπο. tongue.gif
Τα πραγματα ειναι απλα. Κερδιζουμε και παμε να παιξουμε την προκριση στο ΣΕΦ με την ΤΣΣΚΑ. Περιμενουμε και τα αλλα αποτελεσματα για να δουμε ποια θεση κυνηγαμε. Χανουμε και περιμενουμε την Μπαρτσελονα να κερδισει αυτη την αγωνιστικη, αλλα να χασει την επομενη στο Καουνας(!), τη Λαμποραλ να κερδισει και αυτη και την επομενη και τη Ρεαλ να κερδισει τη Χιμκι την αλλη Πεμπτη(αφου χασει στη Βιτορια), ωστε να παιξουμε την προκριση στο ΣΕΦ με την ΤΣΣΚΑ.
Οι Ρωσοι καιγονται για τη νικη. Οπως καιγοταν και η Ρεαλ. Στην εδρα τους εμφανιζονται μεταμορφωμενοι προς το καλυτερο, ενω απο τοτε που ηρθε ο Ιβανοβιτς στον παγκο τους, δειχνουν την ταση να ριξουν λιγο το ρυθμο τους και να ενδιαφερθουν περισσοτερο για την αμυνα. Αν βεβαια μπορεις να βαλεις χαλιναρι σε μια ομαδα που φτιαχτηκε για να τρεχει και να σουταρει πολυ.

Το καθιερωμενο ρετρο βιντεο περιλαμβανει μια μεγαλη νικη του προσφατου παρελθοντος.
Περιοδος 2012-13, τελευταια αγωνιστικη του πρωτου γυρου στον ομιλο του top 16.


Να κλεισω με την καθιερωμενη προβλεψη; Θα χασουμε!!! cool.gif
assistant
στο σεναριο που αναφέρεις αν χασουμε αυριο κι ας υποθεσουμε ότι η Μπαρτσα θα κανει τις 2 τρελες ηττες δε μας πειραζει αν η Ρεαλ χασει απ την Κιμκι......γιατι θα εχουμε από κατω Ζαλγκιρις,Μπαμπεργκ,Ρεαλ και Μπαρτσα(αν φυσικα κερδίσουμε Τσσκα)........τελος παντων εγω θεωρω ότι αν χασουμε αυριο δεν εχουμε καμμια ρεαλιστικη πιθανοτητα προκρισης........κι αυτό εμενα δε με χαλαει,δε θελω να εχει η ομαδα δευτερες σκεψεις.......θελω να ξερουν ότι περνανε μονο με νικη αυριο......και το ξερουν είμαι σιγουρος γι αυτό.......

ΠΑΜΕ ΜΩΡΗ ΟΜΑΔΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.............
assistant
QUOTE(assistant @ Mar 30 2016, 23:38 ) *
στο σεναριο που αναφέρεις αν χασουμε αυριο κι ας υποθεσουμε ότι η Μπαρτσα θα κανει τις 2 τρελες ηττες δε μας πειραζει αν η Ρεαλ χασει απ την Κιμκι......γιατι θα εχουμε από κατω Ζαλγκιρις,Μπαμπεργκ,Ρεαλ και Μπαρτσα(αν φυσικα κερδίσουμε Τσσκα)........τελος παντων εγω θεωρω ότι αν χασουμε αυριο δεν εχουμε καμμια ρεαλιστικη πιθανοτητα προκρισης........κι αυτό εμενα δε με χαλαει,δε θελω να εχει η ομαδα δευτερες σκεψεις.......θελω να ξερουν ότι περνανε μονο με νικη αυριο......και το ξερουν είμαι σιγουρος γι αυτό.......

ΠΑΜΕ ΜΩΡΗ ΟΜΑΔΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.............

sorry καταλαβα λαθος.....μιλας για τετραπλη ισοβαθμια με Κιμκι-Μπαρτσα-Ρεαλ.......περναμε ετσι;;;;....νομιζω στο goal average θα κριθει......η Μπαρτσα προκρίνεται και οι υπολοιποι στη διαφορα ποντων........μυλος δηλαδή αλλα μιλαμε για απειροελαχιστη πιθανοτητα.....
erwi grey
Kαλο ειναι να αναφερονται τα σεναρια, αλλα η Μπαρτσελονα δε προκειται ουτε η ΤΣΣΚΑ να χασουν απο την Ζαλγκιρις, οποτε μονο νικη με Κιμκι για να περασει η ομαδα.
Δεν το βλεπω βεβαια, να κερδισουμε, αλλα αυτη η ομαδα ειναι ο,τι πιο τρελο εχει βγαλει το ευρωπαικο μπασκετ τα τελευταια χρονια.
Ελπιζω σε divine divsion οπως λεει και μια ψυχη και επιτελους να παιξουμε καλα μακρια απο το ΣΕΦ.
kotzito
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 30 2016, 20:42 ) *
vs


Το καθιερωμενο ρετρο βιντεο περιλαμβανει μια μεγαλη νικη του προσφατου παρελθοντος.
Περιοδος 2012-13, τελευταια αγωνιστικη του πρωτου γυρου στον ομιλο του top 16.

Αυτό δεν είναι το ματς που είχαμε κάνει 4 λάθη μόλις; Ρεκόρ Euroleague αν θυμάμαι καλά.


Ορισμός do or die το αυριανό παιχνίδι. Αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι ότι αν βάλουν μαζεμένα 2-3 τρίποντα αναπάντητα οι Ρώσοι, μετά δύσκολα θα μπορέσουμε να τους ακολουθήσουμε. Θα ήθελα να δω και εκείνο το τρικ με τα ποσταρίσματα των Μάντζαρη, Χάκετ που μπορούν να φθείρουν με φάουλ τον Σβεντ ή τον Ντράγκιτς. Ίσως να μπορούσε να βοηθήσει κι ο Αθηναίου λίγο αύριο, κυρίως στα σημεία που η Κίμκι πιθανώς να ρισκάρει αφήνοντας κάποια ελεύθερα σουτ.

Δεδομένου μάλιστα ότι λείπει κι ο Μιλουτίνοφ που θα μπορούσε να αντιμετωπίσει τον Ντέιβις ή τον Όγκουστιν, καθοριστικός θα είναι και ο Ουόρικ. Επιβάλλεται να αντέξει να βγάλει 15-20 λεπτά χωρίς φάουλ.

Από εκεί και πέρα το μόνο στο οποίο υπερτερούμε απέναντι της Κίμκι και το οποίο θα μπορούσε να μας δώσει την νίκη, είναι το βάρος της φανέλας και η απειρία των Ρώσων σε τέτοιες καταστάσεις. Αλλιώς τόσο η καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται εντός έδρας, όσο αντίστοιχα και η μέτρια εικόνα που έχουμε εμείς στα εκτός, με κάνουν ελαφρώς απαισιόδοξο. Πάντως ότι και να γίνει, αρκεί να δούμε 12 καμικάζι αύριο στο γήπεδο που θα το παλέψουν 40 λεπτά, ανεξαρτήτως αποτελέσματος.
yorgos
Ο Ντέιβις παίζει;
troll_ey
QUOTE (yorgos @ Mar 31 2016, 03:06 ) *
Ο Ντέιβις παίζει;

Εκτός ο σοκολοφ αμφίβολος ο ντειβις άκουσα.
Εγώ νομίζω πως θα παίξει τελικά.

Δεν χάνει ο ολυμπιακός σήμερα.
Πάμε γερά!
Dred11
QUOTE (yorgos @ Mar 31 2016, 04:06 ) *
Ο Ντέιβις παίζει;

Σύμφωνα με το fantasy όχι, αλλά δεν είναι πολύ αξιόπιστο.
Conan1982
Euroleague TV έχει χρησιμοποιήσει κανείς φέτος; Γίνονται δεκτές οι πιστωτικές κάρτες Ελλάδας και θα λειτουργεί το VPN;
Έχω μια νέα ψυχούλα στο σπίτι και δεν μπορώ να το δω έξω το ματς και αδυνατώ να παρακολουθήσω ματς στις ποιότητες που το δείχνουν τα διάφορα streaming.
Πρόβλεψη δεν πρόκειται να κάνω για γούρι.
TakeshyKurosawa
QUOTE (Conan1982 @ Mar 31 2016, 09:41 ) *
Euroleague TV έχει χρησιμοποιήσει κανείς φέτος; Γίνονται δεκτές οι πιστωτικές κάρτες Ελλάδας και θα λειτουργεί το VPN;
Έχω μια νέα ψυχούλα στο σπίτι και δεν μπορώ να το δω έξω το ματς και αδυνατώ να παρακολουθήσω ματς στις ποιότητες που το δείχνουν τα διάφορα streaming.
Πρόβλεψη δεν πρόκειται να κάνω για γούρι.

Εγώ χρησιμοποιώ. Στην αρχή είχε αρκετά προβληματάκια, αλλά τώρα την έστρωσαν και πιάνει το google hola. Εγώ πληρώνω με κάρτα moneysafe! Η ελληνική μου κάρτα της Πειραιώς δεν έπιανε....
Conan1982
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Mar 31 2016, 10:13 ) *
Εγώ χρησιμοποιώ. Στην αρχή είχε αρκετά προβληματάκια, αλλά τώρα την έστρωσαν και πιάνει το google hola. Εγώ πληρώνω με κάρτα moneysafe! Η ελληνική μου κάρτα της Πειραιώς δεν έπιανε....


Εντάξει αγόρασα κι εγώ πάσο με Paypal χωρίς πρόβλημα, βρήκα και την airVPN με ένα ευρώ για 3 μέρες, πιστεύω να δουλέψει.

rankin
Χωράνε άραγε προβλέψεις για το παιχνίδι αυτό;
Νομίζω οτι η Χιμκι ειναι φαβορι by default.
Πανίσχυρη στην έδρα της με εξαιρετική επιθετική συγκομιδή.
Ο Ολυμπιακός αντιθέτως, εκτός εδρας δείχνει χλωμό πρόσωπο σε ολο το top 16.
Το ειπαμε άλλωστε και μετά το παιχνίδι με τη Ρεαλ. Ειμαστε ομάδα έδρας.
Το ίδιο ειναι και η Χιμκι.

Αν δεν ηταν προτελευταία αγωνιστική, αλλά 2η -3η, θα έλεγα οτι χαλαρά θα το χάσουμε.
Λόγω ομως της σημαντικότητας του αγώνα και της γενικότερης αγωνιστική συσπείρωσης, νομίζω οτι έχουμε και εμείς κάποια τυχη.
Αρκει να βάλουμε κανα σουτ και καμιά βολή. Να μην χάνουμε πάλι τα λει-απ. Να μην τους αφήσουμε να τρέξουν και γενικά να υπάρξει συγκέντρωση και έλεγχος του ρυθμού.
Conan1982
Το ερώτημα που κάνω εγώ είναι αν και οι 2 ομάδες παίξουν όπως μπορούν ποιος θα κερδίσει ο Ολυμπιακός ή η Κίμκι;
Πιστεύω πως είναι ο Ολυμπιακός, όπως πιστεύω ότι είμαστε ομάδα έδρας αλλά είμαστε και ομάδα που ζει για κάτι τέτοια παιχνίδια.
Zephyr
QUOTE(Conan1982 @ Mar 31 2016, 11:37 ) *
Το ερώτημα που κάνω εγώ είναι αν και οι 2 ομάδες παίξουν όπως μπορούν ποιος θα κερδίσει ο Ολυμπιακός ή η Κίμκι;
Πιστεύω πως είναι ο Ολυμπιακός, όπως πιστεύω ότι είμαστε ομάδα έδρας αλλά είμαστε και ομάδα που ζει για κάτι τέτοια παιχνίδια.


Αν μπούμε με το mentality του αγώνα με την Ρεάλ (όχι με την ευστοχία, με το mentality) θα είμαστε το φαβορί.
Βέβαια η Χίμκι είναι μια ομάδα με απίστευτη ποιότητα στην περιφέρεια (για μένα μόνο η ΤΣΣΚΑ υπερτερεί) και αν ανοίξουν οι ουρανοί, μετά δεν μαζεύονται. Καλύτερα να τα φάμε από τους ψηλούς παρά από τους κοντούς, δεν πρέπει να τους δώσουμε διάδρομο για μπούκες, ούτε ελέυθερα σουτ. Κοινώς, επιθετική άμυνα και πάλι στα όρια του φάουλ και ότι βγει.
rankin
QUOTE(Zephyr @ Mar 31 2016, 11:16 ) *
Αν μπούμε με το mentality του αγώνα με την Ρεάλ (όχι με την ευστοχία, με το mentality) θα είμαστε το φαβορί.
Βέβαια η Χίμκι είναι μια ομάδα με απίστευτη ποιότητα στην περιφέρεια (για μένα μόνο η ΤΣΣΚΑ υπερτερεί) και αν ανοίξουν οι ουρανοί, μετά δεν μαζεύονται. Καλύτερα να τα φάμε από τους ψηλούς παρά από τους κοντούς, δεν πρέπει να τους δώσουμε διάδρομο για μπούκες, ούτε ελέυθερα σουτ. Κοινώς, επιθετική άμυνα και πάλι στα όρια του φάουλ και ότι βγει.

Ο Ολυμπιακός γενικά πιέζει τη μπάλα και ειδικά σήμερα ο Οντομ μπορεί να αποτελέσει μια λύση (το έκανε και στο παιχνίδι του ΣΕΦ)
Το πρόβλημα μας, αμυντικά, βρίσκεται στο οτι προσπαθούμε, μέσω της πίεσης στη μπαλα, να χαλάσουμε το μυαλό του οχτρου. Αυτό, αν πέσουμε σε μυαλωμένο αντίπαλο, δεν λειτουργεί πάντα και αν ο αντίπαλος έχει την υπομονή να ψάξει την εξτρα πασα στην αδύναμη πλευρά, εύκολα μπορεί να κάνει τη ζημιά.
Βλέποντας δε και το παιχνίδι με τον Άρη, διαπίστωσα οτι δεν έχουμε βρει λύση σε αυτο το πρόβλημα. Οχι ακόμα τουλάχιστον.
Ο κόουτς έχει ποντάρει πολλά πάνω στον Παπανικολάου για βελτίωση της άμυνας στην αδυναμη πλευρά, αλλά νομίζω οτι ο Κωστάκης ακόμα δεν έχει βρει απόλυτα τα πατήματα του. Πάντως, ειναι ενα κλειδί για την επίλυση του δεδομένου προβλήματος (που θεωρώ οτι ειναι και το μεγαλύτερο αμυντικό μας ζήτημα).

Απο εκεί και πέρα, οσον αφορά το σημερινό παιχνίδι πάντα, ευελπιστώ οτι ο Χαντερ θα ειναι οκ αγωνιστικά, γιατί μονο στον Χακιμ-δε-ντριμ, δε μπορούμε να ποντάρουμε...

Κάτι άλλο που παρατήρησα απο το παιχνίδι με τον Άρη, ειναι οτι έχουμε μειώσει αισθητά το παιχνίδι με πλάτη. Δε ξέρω γιατι το κάνουμε σε αυτη τη φάση, αλλά καλό θα ηταν να υπάρχει και αυτο που και που, για να σπάει η μονοτονία των PnR του Σπανούλη...
TakeshyKurosawa
Κωστάκη θέλουμε 6/6 σήμερα να θυμηθούμε τα παλιά! shot.gif

t0ny3
Αν υπαρχει μια ομαδα που μπορει να φερει εις περας τον αθλο της προκρισης ειναι ο Ολυμπιακος. Το εχω ξαναπει νομιζω, οτι ο Ολυμπιακος θα περασει στα playoffs. Τετοια παιχνιδια δεν τα χανει!

Παντως πολυ ενδιαφερον ματς και ευκαιρια να φανει αν ομαδες οπως η Χιμκι, η Κουτσα και η Λοκο μπορουν να μιλησουν χωρις φανελα.
Weekendman
QUOTE(rankin @ Mar 31 2016, 13:12 ) *
Ο Ολυμπιακός γενικά πιέζει τη μπάλα και ειδικά σήμερα ο Οντομ μπορεί να αποτελέσει μια λύση (το έκανε και στο παιχνίδι του ΣΕΦ)
Το πρόβλημα μας, αμυντικά, βρίσκεται στο οτι προσπαθούμε, μέσω της πίεσης στη μπαλα, να χαλάσουμε το μυαλό του οχτρου. Αυτό, αν πέσουμε σε μυαλωμένο αντίπαλο, δεν λειτουργεί πάντα και αν ο αντίπαλος έχει την υπομονή να ψάξει την εξτρα πασα στην αδύναμη πλευρά, εύκολα μπορεί να κάνει τη ζημιά.
Βλέποντας δε και το παιχνίδι με τον Άρη, διαπίστωσα οτι δεν έχουμε βρει λύση σε αυτο το πρόβλημα. Οχι ακόμα τουλάχιστον.
Ο κόουτς έχει ποντάρει πολλά πάνω στον Παπανικολάου για βελτίωση της άμυνας στην αδυναμη πλευρά, αλλά νομίζω οτι ο Κωστάκης ακόμα δεν έχει βρει απόλυτα τα πατήματα του. Πάντως, ειναι ενα κλειδί για την επίλυση του δεδομένου προβλήματος (που θεωρώ οτι ειναι και το μεγαλύτερο αμυντικό μας ζήτημα).


Ενώ έχουμε τα τέλεια εργαλεία στους κοντούς με παίκτες όπως οι Χάκετ και ο Στρόμπερι για να παίξεις κανονική περιφερειακή άμυνα η έστω με αλλαγές στα σκριν, φοβάμαι ότι θα είμαστε υποχρεωμένοι ως ένα σημείο να ακολουθούμε την συγκεκριμένη αμυντική τακτική, αφού εκτός του Χάντερ, ο σημερινός απών Μιλουτίνοβ είναι δεινόσαυρος, με ότι σημαίνει αυτό για τις περιστροφές αν ο αντίπαλος περιφερειακός νικήσει στην προσωπική μονομαχία τον δικό μας , ενώ για να κρύψουμε τις αμυντικές ελλείψεις του Γουόρικ στο 1 εναντίον 1 κοντά και μακριά από το καλάθι, είναι αναγκαίες οι έξοδοι Μεσολογγίου. Άντε να δούμε αν ο Αγραβανης προσθέσει λίγο περισσότερη ευελιξία στην επιλογή άμυνας, αν και αμφιβάλλω πόσο μπορεί π.χ. να ανταποκριθεί σε μις-ματς με έναν από τους Σβέντ η Ραις, όποτε βλέπω τον ταλαίπωρο Πρίντεζη να παίζει έστω και τουλάχιστον 1 δευτερόλεπτο σέντερ, ειδικά αν προκύψουν και προβλήματα με φάουλ...
rankin
QUOTE(t0ny3 @ Mar 31 2016, 12:18 ) *
Παντως πολυ ενδιαφερον ματς και ευκαιρια να φανει αν ομαδες οπως η Χιμκι, η Κουτσα και η Λοκο μπορουν να μιλησουν χωρις φανελα.


Η Λαμποράλ πάντως, ναι μεν, δεν έχει τη φανέλα της Ρεαλ ή της Μπαρτσελόνα, αλλά ειναι ομάδα με ιστορία.
Δε θα την έβαζα στην ιδια κατηγορία, με την Χίμκι και ειδικά με την νεόκοπη Λοκομοτιβ Κουμπαν.
Εχει πάει Final 4, έχει παίξει τελικό, παίζει ευρωλίγκα εδω και 200 χρόνια, έχει βγάλει μεγάλους παίχτες, έχει πάρει πρωταθλήματα Ισπανίας.

Το 2005-2006 για παράδειγμα, όταν ο Ολυμπιακός είχε μόλις αρχίσει να εμφανίζει ξανά παλμό στο ευρωπαϊκό μπάσκετ, η Ταουγκρές ήταν μια απο τις μεγάλες ευρωπαϊκές δυνάμεις ακολουθώντας από κοντά Παναθηναϊκό-Μακάμπι-ΤΣΣΚΑ που ηταν οι 3 υπερομάδες.

Προφανώς ειναι σε πτωτική πορεία τα τελευταία χρόνια, αλλά εξακολουθεί και ειναι ομάδα με σημαντική ιστορία και φανέλα, για τα ευρωπαϊκά γήπεδα.

Η Κίμκι, απο την άλλη, κάτι προσπαθεί να κάνει, αλλά ακόμα ειναι πισω. (και ελπίζουμε σήμερα να δεχτει ενα ακόμα τελειωτικό χτύπημα), ενώ η Κουμπαν, οπως ειπα και πριν, ειναι εντελώς νεο φρούτο για το ευρωπαικο μπασκετ.
rahxephon13
Οσο κλισε κι αν ακουγεται νομιζω ταιριαζει γαντι σε αυτο το παιχνιδι οτι οποιος επιβαλει τον ρυθμο του θα κερδιση καθως εχουν τελειως διαφορετικο στυλ οι δυο ομαδες.

Ο ολυμπιακος πρεπει να μπει δυνατα απο την αρχη οπως με την ρεαλ και να παιξει σκληρη αμυνα ωστε να τους χαλασει το μυαλο αν τα καταφερει πιστευω θα νικησει αφου η χιμκι δεν μου εχει δωσει την εντυπωση της σκληροτραχιλης ομαδας, σημαντικο θα ειναι να καταφερει να περιοριση τον σβεντ οπως εκανε και στο σεφ καθως στην εδρα τους ο συγκεκριμενος οργιαζει.

Το θεμα ειναι οπως εχει ειπωθει οτι η χιμκι ειναι κυριως ομαδας εδρας (1 σε ασιστ 2 σε κλεψιματα 2 στην επιθεση σαν γηπεδουχος) και μονο η ρεαλ την εχει νικησει παιζοντας ουσιαστικα καλυτερα το παιχνιδι τους αυτο ο ολυμπιακος δεν νομιζω οτι μπορει να το κανει και ειναι ενα θεμα πως μπορει να σταματησει την επιθεση της.

Ενα αλλο μεγαλο συν για τον οσφπ ειναι οτι το ματς ειναι do or die και απο αυτα εχει σαφως περισσοτερη εμπειρια απο την χιμκι η οποια θα χει ενδιαφερων να δουμε πως θα διαχειριστουν το τελευταιο εντος εδρας παιχνιδι τους.
j-kidd13
O Ολυμπιακος αν συνεχισει στο μοτιβο του αγωνα με την Ρεαλ,θα την καταπιει αμασητη την Κιμκι.
Ευκολο ματς δεν ειναι,αλλα πιστευω οτι ο Ολυμπιακος θα κερδισει,ειναι μπαρουτοκαπνισμενη ομαδα,και οι Ρωσοι δεν εχουν εμπειρια απο τετοια ματς σαν συνολο.Εχουν και Ιβανοβιτς στον παγκο...ε δεν θελει και αλλα... cool.gif
assistant
γι αυτους που ρωτησαν για Ντειβις-Σοκολοφ να πω ότι στα 2 τελευταια με Μπαμπεργκ-Ζαλγκιρις δεν επαιξαν......βασικα δεν είμαι σιγουρος αν τους ειδα να κάθονται καν στον παγκο.

στα του αγωνα τωρα όπως εγραφα και τις προαλλες καποια πραγματα που θα πρεπει να κανουμε καλα για να κερδίσουμε είναι τα ακολουθα...

1)να παιξουμε πολύ τον Πριντ στο ποστ οπου υπερεχει αισθητα του Μονια.....ταυτόχρονα να μη δωσουμε στον τελευταιο πολλα ελευθερα σουτ γιατι είναι φονιας,ακροβολιζεται και τους δινει ευκολους ποντους και ψυχολογια....

2)να κανει ο Σπαν σουπερ εμφανιση.....οι Ρωσσοι είναι κακοι στο αμυντικο pnr και ο αρχηγος θα εχει την ευκαιρια για ατελειωτα drive και τελειώματα απ τον ιδιο ή από ασιστ του..

3)να απομακρύνουμε οσο γινεται τον Χονεικατ απ τη διεκδικηση του επιθετικου ριμπάουντ.....ανανεωνει παρα πολλες επιθεσεις τους.

4)όπως και με τη Ρεαλ οποτε δωθει η ευκαιρια ειτε από αμ. ριμπάουντ ειτε από κλεψιμο να προσπαθήσουμε να αιφνιδιάσουμε.....δεν εχουν τους ''αφοσιωμένους'' παιχτες που θα επιδιωξουν τις τελειες επιστροφες.....

Θεωρω ότι αν εμφανιστεί ο καλος Ολυμπιακος τους εχουμε.....είναι καλοι στην εδρα τους αλλα εχουν και πολλα τρωτα σημεια.....ελπιζω ο coach Σφαιροπουλος να τα εχει διαβασει καταλληλα......καλη επιτυχια στην ομαδαρα......
yorgos
Προβλέπω επικράτηση της Χίμκι, έχει λύσεις κοντά στο καλάθι που ο Ολυμπιακός δεν έχει, και ποιοτική περιφέρεια για να ανταπεξέλθει της ποσοτικής του Ολυμπιακού. Δύσκολα χάνουν εντός έδρας και δε βλέπω το Χάντερ να έχει εύκολο βράδυ, θα πρέπει να είναι σουπεραρχικαρασούπερ αυτός για να έχει πιθανότητες ο Ολυμπιακός.
pan24
QUOTE (yorgos @ Mar 31 2016, 17:18 ) *
Προβλέπω επικράτηση της Χίμκι, έχει λύσεις κοντά στο καλάθι που ο Ολυμπιακός δεν έχει, και ποιοτική περιφέρεια για να ανταπεξέλθει της ποσοτικής του Ολυμπιακού. Δύσκολα χάνουν εντός έδρας και δε βλέπω το Χάντερ να έχει εύκολο βράδυ, θα πρέπει να είναι σουπεραρχικαρασούπερ αυτός για να έχει πιθανότητες ο Ολυμπιακός.

Για να κανεις τετοια προβλεψη εσυ ο ολυμπιακος θα κερδισει tongue.gif
Περα απο την πλακα χρειαζεται φοβερος χαντερ και προσοχη μην βρει ρυθμο ο σβεντ γιατι αν παρει μπρος δεν σταματαει
nikolas12
Δυσκολότατο ματς. Πιστεύω ότι θα το πάρει η Khimki, επειδή παίζει εντός έδρας που είναι φοβερή, ενώ εμείς στα εκτός δε βγάζουμε τσαμπουκά όπως εντός. Χρειάζεται να κάνουν όλοι μεγάλο παιχνίδι και να μη βρει η περιφέρειά τους και ειδικά ο Shved ρυθμό. Από εκεί και πέρα, βλέπουμε.
CG.

Να πω και γω την δικη μου αποψη
Δυσκολοτατο παιχνιδι απεναντι στους ρωσους
Οχι μονο γιατι η συγκεκριμενη ομαδα αλλαζει χαρακτηρα εντος ,οχι μονο γιατι αλλαξε προπονητη ,εστω και τον ιβανοβιτς,και λογικα ψυχολογια ,οχι μονο λογο ταλεντου αλλα επειδη σημερα εχει και αυτη το αντιστοιχο κινητρο τελικου.
Σαν ομαδα παει σε περισσοτερες κατοχες και λογικο γιατι τρεχει με την πρωτη ευκαιρια.για την ακριβεια στο τοπ16 ειναι η καλυτερη ομαδα σε κατοχες ..σουταρει σε ολους τους τομεις ,σε ολους,καλυτερα απο τον ολυμπιακο.ειδικα στα σουτ 2π η διαφορα ειναι μεγαλη.που σημαινει αν ανοιξει το παιχνιδι εχει την αποτελεσματικοτητα να παρει προβαδισμα.επειδη ακουω κατι χαζομαρες απο ΜΜΕ για τα τριποντα της εγω λεω οτι εχει ισορροπια μεσα εξω στο τοπ 16.δεν ειναι οπως η κουμπαν οπου γερνει το καραβι.
Αμυντικα για τις κατοχες που εχει,λυπαμαι που λεω ,παιζει καλυτερη αμυνα απο ολυμπιακο.ισως λογο κορμιων που σαρωνουν σε ταπες αλλα και μηκους που επισης σαρωνουν σε κλεψιματα.
Φυσικα στο τοπ 16 δεν σημαινει οτι παιζουν την οαλυτερη αμυνα ,οπως της κουμπαν,αλλα συγκριτικα με τον ολυμπιακο παιζουν καλυτερη.
Που σημαινεξ ,αν δεν της κοψετε ρυθμο ,κατοχες,αποτελεσματικοτητα κοντα στο καλαθι και κυριως αν δεν παιξετε αμυνα αντιστοιχου επιπεδου με τον πρωτη φαση της ευρωλιγκας την κατσατε την βαρκα
Ποσοστα για μενα 60-40
gspara
Xυνουμε αιμα για να παρουμε ενα ριμπαουντ........
rankin
Αυτό που κατορθώσανε να φανε τετραποντο σε μια επίθεση, ήταν σπουδαίο..
Τελοσπαντων. Καλουτσικοι ειμαστε για την ωρα
kotzito
Επιθετικά είμαστε καλά μέχρι τώρα. Αμυντικά είναι το πρόβλημα που η Κίμκι αλλάζει γρήγορα και καλά την μπάλα με αποτέλεσμα είτε να βγαίνουν σουτ με καλές προϋποθέσεις, είτε να βγαίνουν οι ψηλοί μας πάνω στους κοντούς τους και να είναι άδεια η ρακέτα μετά.
Coach Periklis
εξωπραγματικό το θέμα με τα ριμπαουντ....Ημαρτον
TakeshyKurosawa
Μας παίρνουν συνεχώς επιθετικά ριμπάουντ και θα σπάσω την οθόνη!
shtarkws
Θα κερδίσει ο Ολυμπιακός διότι είναι σοβαρη και δουλεμένη ομάδα. Η Κιμκι απλά πυροβολεί κατά βούληση. Πρέπει οπωσδήποτε να μην χάνει έτσι τα ριμπάουντ και να σφίξει λίγο την άμυνα

Η επίδραση Ιβανοβιτς άρχισε ήδη να φαίνεται
rahxephon13
Πολυ καλο παροτι αμυντικα εχει θεμα καταφερνει μεχρι στιγμης να ειναι κοντα λογω της καλης επιθετικης του λειτουργειας και ακομη καλυτερο οτι για δευτερο συνεχομενο παιχνιδι και εκτος εδρας εχει το τριποντο, αν συνεχιση ετσι πιστευω οτι με ενα καλο αμυντικο ξεσπασμα σαν αυτο του 3 δεκαλεπτου στο σεφ τους εχει.
t0ny3
Ένα μποξ άουτ πρέπει να κάνει ο Ολυμπιακός. Κατά τα άλλα η Κιμκι απλά τσιμπάει τα επιθετικά ριμπς και σουταρει από τα 6,75.
TakeshyKurosawa
Να δώσουμε κιάλλα ελεύθερα σουτάκια στον Σβεντ!
whaler
Έτσι όπως πάει το παιχνίδι, μόνο με Σπανούλη και Πρίντεζη μέσα θα γυρίσει.
T.W.Is.M.
Αυτος ο Σβεντ μου μοιαζει με ανορεξικο! Τον εχουν κανει ηρωα οι συμπαιχτες του που μαζευουν τα επιθετικα ριμπαουντ κατα συρροη. Αν δεν παρουμε ριμπαουντ, δεν εχουμε τυχη.
ssoulliss
Ο Ολυμπιακός μέχρι στιγμης παίζει κακή περιφερειακή άμυνα με αποτέλεσμα να δημιουργούνται συνεχώς ελεύθερα σουτ. Μόνο που η Χίμκι έχει καλύτερους σουτέρ από τη Μπάμπεργκ.

Τα χαμένα ριμπάουντ είναι απόρροια τον miss-match που δημιουργούνται.
rankin
Αυτή η αμυνα στην αδυναμη πλευρά..
Τραγωδία

-13
Νωρις νωρις η ταφόπλακα και σήμερα
kotzito
Η διαφορά ριμπάουντ και σουτ υπέρ της Κίμκι είναι χαοτική. Όσο ο Ολυμπιακός δεν κάνει καλά μπλοκ άουτ και έχει αργές περιστροφές, τόσο θα μένει πίσω. Και αυτή την φορά δύσκολα θα επαναλάβει την ανατροπή του ΣΕΦ.


Ο δε Σβεντ σήμερα έχει πάθει Μάντζαρης.
TakeshyKurosawa
game over μάλλον. Απίστευτο άπειρα ελεύθερα σουτ!
Coach Periklis
τώρα εμείς παίζουμε την ευρωπαϊκή μας πορεία-χρονιά;;;

παίρνουν ριμπάουντ, βγαίνουν εντελώς ελεύθεροι και ευστοχούν ---> βρίσκουν ρυθμό και δημιουργούν διαφορές
T.W.Is.M.
Εναν Μαρντι Κολινς θελουμε τωρα!
t0ny3
Η περιφερειακή άμυνα είναι για πλάκα. Όλα τα σουτς είναι ελεύθερα και μάλιστα από δεύτερες και τριτες επιθέσεις. Και ο Σβεντ δεν συγχωρεί!

Ο Σπανουλης δεν έχει ξεκινήσει καλά...
shtarkws
Γενικά δεν μου αρέσει να κάνω κριτική σε προπονητές, όμως κόουτς Σφαιρο, η λογική λέει ότι όταν κάτι δεν σου βγαίνει το αλλάζεις! Δεν είναι δυνατόν να δίνει η άμυνα τόσα ελεύθερα σουτ
nikolas12
Ήμαρτον πια με τα ρημπάουντ. Έχουν ανανεώσει τις μισές επιθέσεις, σε μία είχαν 3 συνεχόμενα! Οι περιστροφές δε λειτουργούν με τίποτα, πριν αλλάξει πεντάδα ο Σφαιρόπουλος φάγαμε 4 τρίποντα από κακές περιστροφές. Ελπίζω να μην πάει σαν τα κλασσικά μας ματς φέτος εκτός έδρας. Κοντά στο σκορ μέχρι το 30-40, 4-5 κακές άμυνες που τα τρώμε όλα, ανελέητο τούβλιασμα στην επίθεση, ήττα.
T.W.Is.M.
Καποιος νομισε οτι ειναι ο Κομπι Μπραιαντ. Για να δουμε...
TakeshyKurosawa
Πρέπει να μπουν μεγάλα σουτ! Δεν γίνεται να μην μπορούμε να σταυρώσουμε καν ελεύθερο τρίποντο!
rankin
QUOTE(nikolas12 @ Mar 31 2016, 20:23 ) *
Ήμαρτον πια με τα ρημπάουντ. Έχουν ανανεώσει τις μισές επιθέσεις, σε μία είχαν 3 συνεχόμενα! Οι περιστροφές δε λειτουργούν με τίποτα, πριν αλλάξει πεντάδα ο Σφαιρόπουλος φάγαμε 4 τρίποντα από κακές περιστροφές. Ελπίζω να μην πάει σαν τα κλασσικά μας ματς φέτος εκτός έδρας. Κοντά στο σκορ μέχρι το 30-40, 4-5 κακές άμυνες που τα τρώμε όλα, ανελέητο τούβλιασμα στην επίθεση, ήττα.

Κι ομως, νομιζω οτι ειναι ενα ακόμα κλασσικό εκτος εδρας παιχνίδι μας.
Είπαμε. Ομαδα εδρας 100% φετος
t0ny3
Όσο υπάρχει ο Λοχιας στην άλλη πλευρά του πάγκου, ελπίζεις!

Τα πράγματα είναι απλά. Ελέγχεις τα ριμπς στο δεύτερο ημίχρονο, πάρε για παράδειγμα τον Ραις που έκανε μπλοκ άουτ τον Χάντερ και βελτιώνεις τις περιστροφες στην περιφέρεια.

Ακόμα πιστεύω πως μπορεί να γυρίσει ο Ολυμπιακός το παιχνίδι. Πρέπει να μπει και κανένα μεγάλο σουτ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.