Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σε πια θέση θα μπορω να παίξω?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
arisvoug
Καλησπέρα σε όλους....Είναι το 1ο μου θέμα και για αυτο για τυχον λαθοι ζητάω συγνώμη... rolleyes.gif

Λοιπόν ας αρχίσω:είμαι 15,5 χρονόν εχω ύψος 1,89 και παίζω 5αρη στην ομάδα μου,παρ'ολα αυτα μπορώ να παίξω σε ολες τις θέσεις διότι μπορώ και χειρίζομαι αρκετα καλα την μπάλα,βλέπω γίπεδο και εχω ενα καλο σουτακι θα έλεγα.Εσείς σε πια θέση λέτε να μπορώ να παίξω σε μερικά χρονια που θα εχέι αναπτυχθει πλήρος το σώμα μου και θα έχω ψυλώσει κιάλο(πιστεύω)ωστε να προσπαθήσω να βελτιόσω συγκεκριμένους τομείς....Ευχαριστώ... bball.gif
zorba
QUOTE(arisvoug @ Feb 10 2010, 14:12 ) *
Καλησπέρα σε όλους....Είναι το 1ο μου θέμα και για αυτο για τυχον λαθοι ζητάω συγνώμη... rolleyes.gif

Λοιπόν ας αρχίσω:είμαι 15,5 χρονόν εχω ύψος 1,89 και παίζω 5αρη στην ομάδα μου,παρ'ολα αυτα μπορώ να παίξω σε ολες τις θέσεις διότι μπορώ και χειρίζομαι αρκετα καλα την μπάλα,βλέπω γίπεδο και εχω ενα καλο σουτακι θα έλεγα.Εσείς σε πια θέση λέτε να μπορώ να παίξω σε μερικά χρονια που θα εχέι αναπτυχθει πλήρος το σώμα μου και θα έχω ψυλώσει κιάλο(πιστεύω)ωστε να προσπαθήσω να βελτιόσω συγκεκριμένους τομείς....Ευχαριστώ... bball.gif



Βασικό πρόβλημα των παιδιών με πρόωρη ανάπτυξη είναι ότι συχνά θυσιάζονται στο βωμό του ροζ φύλλου παίζοντας ουσιαστικά για να μαζεύουν ριμπάουντ και να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια, με αποτέλεσμα, στην καλύτερη περίπτωση, να παίζουν με πλάτη στο καλάθι και να ποστάρουν.
Αφού εσύ λες πως έχεις καλό χειρισμό της μπάλας και σουτ από μέση απόσταση θα έλεγα ότι πρέπει να μάθεις καλύτερα τις θέσεις 2 και 3 αν θες να ελπίζεις για μέλλον...

Πάντως εγώ στην ηλικία και τη θέση σου θα προσπαθούσα να βελτιώσω μεταξύ των άλλων και την ορθογραφία μου smiley.gif
Detsikas
Εγώ είμαι ένα 1.78, ε και μάλλον δεν το κόβω να πέρνω και πολύ άλλο καθώς είμαι 16 χρωνών.
Γίνεται να παίξω στο μέλλον 2? 'Η παρα είμαι κοντός...? Δεν μου αρέσει η θέση του οργανωτή γιαυτό ρωτάω!
Επίσης έχω πολύ καλό shoot (μέσα από το τρίποντο ειδικά..) Είμαι ακόμα μικρός πιστεύω για να έχω και τρίποντο, οπότε περιμένω να δυναμώσω κ άλλο για να το εξασκήση, το κολάι του shooter το έχω πάντως και είναι το αγαπημένο μου score.
Hoff
Συμφωνώ με τον zorba και σε αυτό που λέει για το βωμό της νίκης και για την ορθογραφία... biggrin.gif No offense, σε τελική ανάλυση είναι κάτι που διορθώνεται, άσε που όλοι κάνουμε λάθη...

Γενικότερα, πρέπει να εστιάζετε στις αδυναμίες σας, π.χ. αν κάποιος δεν έχει σουτ, να πηγαίνει να κάνει 200 σουτ κάθε μέρα, αν κάποιος δεν ξέρει να ποστάρει, να κάτσει να το μάθει. Δείτε και τον Μπουρούση, ο οποίος μέχρι πριν από 2-3 χρόνια δεν μπορούσε να παίξει με πλάτη, ενώ τώρα είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός. Δεν πρόκειται να φτάσει στα επίπεδα του Βούισιτς, ή την αποτελεσματικότητα του Πέκοβιτς αλλά πλέον απειλεί και έτσι.
Το κακό είναι ότι οι προπονητές επιμένουν να χρησιμοποιούν τα παιδιά ώστε να κερδίσουν αγώνες και όχι παίκτες, το οποίο είναι το μόνο που πρέπει να τους ενδιαφέρει σε αυτές τις ηλικίες. 1.89 ύψος, αν δε φτάσεις 2.00 τουλάχιστον, δεν έχεις ελπίδες να παίξεις σε επίπεδο υψηλότερο της Β' εθνικής αν συνεχιζεις να παίζεις ως "ψηλός". Ως 2-3 που λέει και ο zorba είναι πιο λογικό, και πάλι όμως η καριέρα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Με ύψος 1.78, σαν 2αρι μόνο σε μικρές κατηγορίες εκτός και αν είσαι ο νέος Άιβερσον... Που δεν το νομίζω, επομένως καλό θα ήταν να δουλέψεις και λίγο πάνω στη θέση 1. Δίνε και καμιά πάσα... cool.gif
Εκτός και αν δεν έχεις όνειρο να φτάσεις πολύ ψηλά αλλά απλώς να κάνεις το κέφι σου. Αν είναι έτσι, τότε απλά παίζεις όπως γουστάρεις και βλεπεις που σε πάει, δε σε νοιάζει αν ψηλώσεις κι άλλο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.