Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Επιλογή Γλώσσας Προγραμματισμού
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
pmam
Είμαι πρωτοετής του μαθηματικού και καλουμαι να διαλέξω γλώσσα προγραμματισμού για το Α' εξάμηνο αναμεσα σε Fortran και C++. Ρωτώ λοιπόν τους ειδικους του forum τι με προτείνουν... 39.gif
Όσον αφορά εμένα, αν και τρελαινομαι για υπολογιστές δεν το βλέπω να ασχολούμαι ποτέ επαγγελματικά με αυτούς...
Λοιπόν, περιμένω απόψεις, pros 'n' cons και τέτοια (το αργότερο μέχρι τη δευτέρα πρέπει να δηλώσω οπότε... γρήγορα please)
PanosIlio
Μια ερώτηση απλά να διευκολύνω την απάντηση αυτών που ξέρουν.

Ρωτάς (μιας και είπες πως ο προγραμματισμός είναι κάτι που δεν θα σε ενδιέφερε επαγγελματικά) για να δεις τι θα είναι πιο "εύκολο" να παρακολουθήσεις ή ρωτάς για να μάθεις πιο θα είναι πιο ενδιαφέρων να παρακολουθήσεις?
pmam
Απ'οτι έχω ακούσει πιο εύκολη είναι η Fortran. Το θέμα είναι αν η C++ είναι τόσο πιο ενδιαφέρουσα ώστε να επιλέξω αυτήν... Πρόβλημα με την δυσκολία δεν πιστεύω να έχω biggrin.gif , άρα (μάλλον) ψάχνω για την πιο ενδιαφέρουσα και χρήσιμη.
thrylos7
Στη σχολή μου (πληροφορική) δεν έχουμε ακουμπήσει καν τη Fortran... αν και αυτό δε λέει απαραίτητα κάτι.

Βασικά για 1ο εξάμηνο δε νομίζω ότι θα συναντήσεις κάτι πολύ δύσκολο, είτε με τη μια, είτε με την άλλη γλώσσα. Fortran δε γνωρίζω (ούτε C++, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα laugh.gif ), αλλά μπορώ να φανταστώ ότι ενδεχομένως είναι πιο εύκολη.

Απλά, αν τύχει* να ξαναασχοληθείς με κάποια γλώσσα, είναι πιθανότερο ότι αυτή θα είναι η C++, ή τουλάχιστον κάποια που θα έχει σχέση με τη C++.


*Μην το γελάς, κάπως έτσι έχουν ξεκινήσει πολλοί κορυφαίοι, οπουδήποτε... biggrin.gif
pmam
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να γίνω κορυφαίος προγραμματιστής?? smiley.gif
Απ'ότι με είπε πάντως ένα παιδί που δήλωσε προχθές, οι περισσότεροι δήλωσαν C++. Και τώρα σκέφτομαι τι μπορεί να σημαίνει αυτό 39.gif ... Σκέφτονται όπως είπες (ότι αν ασχοληθουν με προγραμματισμό, μάλλον θα είναι με C) ή τους είπαν ότι αυτή είναι πιο εύκολη (που δεν το πιστεύω)? Και στο μάθημα της C θα γίνεται πραγματικά μάθημα ή θα είναι κανένας shot.gif καθηγητής και θα γίνεται μόνο χαβαλές? Όπως ας πούμε στο λύκειο πηγαίναμε η μισή (!) Β' Λυκείου αστρονομία (ενώ στα περισσότερα σχολεία δεν γίνεται καν τμήμα) επειδή έκανε ο διευθυντής και ήταν τελείως ότι να'ναι biggrin.gif
dizzy_fingers
C++!!!!



Καθόμασταν σήμερα στη δουλειά επί 1 ώρα, 3 άτομα πάνω από μία γ#μωjavascript function που το μόνο που είχε λάθος ήταν το for loop.... gdi.gif
Αυτά παθαίνεις αν έχεις συνηθίσει σε vb
thrylos7
QUOTE
οι περισσότεροι δήλωσαν C++. Και τώρα σκέφτομαι τι μπορεί να σημαίνει αυτό


Ότι εκεί θα έχει τις περισσότερες γκόμενες... Ξύπνααα.... tongue.gif biggrin.gif

QUOTE
πειδή έκανε ο διευθυντής και ήταν τελείως ότι να'ναι


Δηλαδή αν έκανε κάποιος καθηγητής πώς θα ήταν η κατάσταση; tongue.gif

Συνήθως στην τριτοβάθμια εκπαίδευση γίνεται μάθημα (όσον αφορά το χαβαλέ)...


Σπύρο, δεν ανοίγουμε κανένα γενικό προγραμματιστικό topic; Όχι τίποτα άλλο, αλλά σύντομα αναμένεται να σου θέσω την πρώτη μου απορία πάνω στην php.. (σήμερα ξεκίνησα από το site) biggrin.gif

Προς το παρόν, σε τί έχεις συνηθίσει;
dizzy_fingers
php, asp, javascript και την παλεύω στη δουλειά με asp.net

Άνοιξέ το εσύ (κάνοντας την απορία σου). Εγώ δεν έχω κάτι να γράψω.
thrylos7
...και να την πληρώσω εγώ για το βρόγχο; Λέω να περιμένω για την πρώτη απορία του pmam πάνω στη C++... biggrin.gif
sacarame
Φίλε pmam είμαι κι εγώ στο μαθηματικό στο 4 έτος.Fortran δεν κάναμε εμείς βέβαια τότε αλλά MATLAB.Η Fortran είναι όντως πιο εύκολη αλλά δεν πρόκειται να την ξανασυναντήσεις μέσα στην σχολή.Αντίθετα τη C θα την ξαναδείς καθώς υπάρχει και σε άλλα μαθήματα της σχολής όπως Πληροφορική II,Γλώσσες Προγραμματισμού,Δομές Δεδομένων και άλλα.Οι καθηγητές είναι λίγο ιδιόμορφοι αλλά καλοί κατά βάση..Αν λοιπόν ενδιαφέρεσαι για την Πληροφορική και αν έχεις στο μυαλό σου να ειδικευτείς στην Πληροφορική (υπάρχει σχετική ειδίκευση στη σχολή),τότε εγώ προτείνω την C++
Ελπίζω να σε βοήθησα.Αν έχεις κάτι άλλο που θες να ρωτήσεις και για τη σχολή,μην διστάσεις...Θα χαρώ να σε βοηθήσω


Οσο για τις γκόμενες φίλε thrylos7, ούτε μια στο εκατομμύριο!!!!Οι γκόμενες εκεί μέσα είναι είδος προς εξαφάνιση!!!! laugh.gif laugh.gif
thrylos7
Ε αν αναλογεί μία σε κάθε έτος, αυτή είναι πιθανότερο να βρεθεί στους πολλούς... tongue.gif
sacarame
QUOTE(thrylos7 @ Sep 26 2008, 00:13 ) *
Ε αν αναλογεί μία σε κάθε έτος, αυτή είναι πιθανότερο να βρεθεί στους πολλούς... tongue.gif



Αν είναι πραγματικά καλή γκόμενα,Πληροφορική θα κάτσει να παρακολουθεί???
Δεν το νομίζω..... sad.gif
sihainas
Μην το λες... έχουν αλλάξει τα πράγματα... για παράδειγμα το 2004 που μπήκα εγώ στη σχολή ήταν λίγες η... καλές... έχω παρατηρήσει όμως μία αρκετά μεγάλη "ποιοτική" tongue.gif αύξηση τα τελευταία χρόνια...

Τέλος πάντων όσον αφορά τώρα τη γλώσσα... C++ φίλε... θα ασχοληθώ κι εγώ εκτενώς αυτό το εξάμηνο με τη συγκεκριμένη... Αλλά έχω απορία... συνήθως δεν ξεκινάνε από C και μετά πάνε σε άλλες γλώσσες (Java, C++) τουλάχιστον σε εμάς αυτό έγινε...

Όσο για php... (ξανα)αρχίζω κι εγώ το project από Σάββατο το αργότερο Κυριακή... έχω προθεσμία μέχρι την άλλη Κυριακή 5 του μήνα...πιστεύω να προλάβω... βέβαια αν και είχα τελειώσει σχεδόν όλο το php τμήμα δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το Ajax και την XML για το RSS... είναι δύσκολα αυτά; Θα προλάβω; Για την php υπολογίζω μέχρι την Πέμπτη να έχω τελειώσει και θα έχω 3 μέρες για να κάνω και τα άλλα δύο...
Feds
Φιλε pmam ειμαι πρωτοετης και εγω στους ηλεκτρολογους.

Απ'οσο εχω δει στη σχολη μου δν κανουμε καθολου fortran σε αντιθεση με τις υπολοιπες σχολες του πολυτεχνειου.Αντιθετα εχουμε στο 2ο εξαμηνο C.Η ανυπαρξια της Fortran μαλλον οφειλεται στο γεγονος πως ειναι ελαφρως αρχαια ή τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει.Οποτε θα συμφωνησω με τους προγραψαντες να παρεις C++ ως γλωσσα προγραμματισμου
pmam
Ok guys, δήλωσα σήμερα το πρωί C++. Αν και ήμουν ο υπ'αριθμόν 159 στη C, ενώ στην Fortran υπήρχαν μόνο 39 άτομα... Αυτό σημαίνει ότι αν δεν βγαίνουν τα τμήματα θα με στείλουν Fortran sad.gif ...
Anyway, thank u all biggrin.gif !!!
celtic_pride
Kαλύτερα να δήλωνες Fortran αλλά τεσπα.... smile.gif
Η fortran είναι πιο εύκολη...
Xaroumenos loukoumas
Το θέμα στους μαθηματικούς είναι λίγο πιο περίπλοκο από ότι βλεπουμε.
Αν το δεις ξερά το θέμα, τότε καλύτερα είναι να μάθεις C++, γιατί με τη Fortran θα μάθεις να προγραμματίζεις με λάθος τρόπο (είναι γεμάτος ο συνήθως έτοιμος κώδικας με goto, όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν τι σημαίνει αυτο). Με τη C++ μπορεί να μάθεις κανείς να προγραμματίζει.

Το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι στη Fortran υπάρχουν πάρα πολλές έτοιμες μαθηματικές μέθοδοι (πχ αριθμητικές) για την ύπαρξη στη C++ των οποίων αμφιβάλλω. Άρα είναι πιθανόν να πρέπει να κάνεις επιπλέον πράγματα μόνος σου..

Παρόλα αυτά, θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία των προγεγραμμένων, προτείνοντας τη C++ που ούτως ή άλλως διάλεξες smile.gif

Και καλη χρονια wink.gif
pmam
Παίδες τελικά με βάλανε Fortran, προφανώς άργησα πολύ να δηλώσω...
Πρέπει να sad-smiley-009.gif ή να icon_drunk.gif ? Τι λέτε blink.gif ?
jois21
Εεε, μη πας και συ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.