Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Εξωτερικός HDD + Ethernet
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
sihainas
Εδώ και λίγο καιρό ήθελα να πάρω έναν εξωτερικό σκληρό με ethernet για να μπορώ να βλέπω τα αρχεία μου από το macbook χωρίς να έχω το pc ανοιχτό... είχα δει αυτόν http://www.pixmania.com/gr/gr/451743/art/l...ini-500-gb.html

Σήμερα όμως σκέφτηκα μια άλλη λύση... να πάρω κουτί για τον εσωτερικό sata2 σκληρό μου με ethernet έξοδο... όμως δεν κατάφερα να βρω... στο λίγο που έψαξα.... υπάρχει τέτοιο πράγμα ή να το ξεχάσω; Αν ναι... link... wink.gif
Air Kef
Thanks.

Γιατι θέλεις οπωσδήποτε ethernet έξοδο;;

usb δν σου κάνει;;;
sihainas
Γιατί δεν θέλω να τον αποσυνδέω συνέχεια... με την ethernet θα έχω πρόσβαση σε αυτόν μέσω δικτύου...
dizzy_fingers
+ ότι η ethernet σύνδεση είναι πιο γρήγορη από τη USB 2.0.

Βέβαια τώρα που έρχεται η USB 3.0 να δούμε τί θα πει....

Αυτός ο σκληρός που θέλεις να πάρεις έχει κάρτα δικτύου? blink.gif

Ρε πού έχει φτάσει η τεχνολογία....
sihainas
...που ήθελα να πάρω... καθώς συμφέρει η λύση με το κουτί... γιατί ο 320άρης μου είναι γεμάτος και θα ήταν πολύ χρήσιμο να μπορούσα να κάνω αυτόν εξωτερικό και να μην αντιγράφω τόοοοοοσα gb και φυσικά γιατί είναι πολύ πιο φτηνή (~50€<<210€) biggrin.gif

H ταχύτητα δεν νομίζω να παίζει και τόσο ρόλο γιατί το wireless που έχω είναι στα 54mbps πράγμα που σημαίνει ότι ούτως ή άλλως δεν επρόκειτο να πιάσω τις επιδόσεις ούτε καν της usb 2.0
PanosIlio
@sihainas Πόσο καλά έψαξες ε? biggrin.gif

Και δεν το βάζω το link έτσι για να σε έχω σε αγωνία tongue.gif biggrin.gif biggrin.gif tongue.gif

Έχεις χρόνο μέχρι το τζάμπολ του Ολυμπιακού αλλιώς στο ημίχρονο tongue.gif tongue.gif
dizzy_fingers
Σημείωση: Γράψε άκυρο στην κουταμάρα που έγραψα παραπάνω σχετικά με την ταχύτητα ethernet>usb.
Μπέρδεψα τα bytes με τα bits wacko.gif biggrin.gif.
PanosIlio
@sihainas Η λύση που θες μπορεί να είναι βολική αλλά είναι και ακριβή

Ρίξε μια ματιά εδώ

Απλά το πιο φθηνό από αυτά που σε βολεύει είναι το τρίτο το Level One που παίρνει και SATA σκληρούς.

Ίσως αν κάνεις καλύτερη αναζήτηση να βρεις κάτι καλύτερο αλλά να ψάχνεις με keywords του στυλ, network storage, file server storage κτλ κτλ

Αλλά επειδή είναι δικτυακά προϊόντα είναι κάπως τσιμπημένες οι τιμές τους.
Air Kef
QUOTE
Βέβαια τώρα που έρχεται η USB 3.0 να δούμε τί θα πει....



Θα πει 4,8 Gbit(usb 2.0=0,48 Gbit),ωστόσο δν ξερω ποτε θα ειναι διαθεσιμη σε συσκευες,μιας και δν εχει 1 μηνα που βγηκε στο εμποριο. smile.gif

Ρε τι εχει βγει παντως.
sihainas
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Nov 1 2007, 21:25 ) *
@sihainas Η λύση που θες μπορεί να είναι βολική αλλά είναι και ακριβή

Ρίξε μια ματιά εδώ

Απλά το πιο φθηνό από αυτά που σε βολεύει είναι το τρίτο το Level One που παίρνει και SATA σκληρούς.

Ίσως αν κάνεις καλύτερη αναζήτηση να βρεις κάτι καλύτερο αλλά να ψάχνεις με keywords του στυλ, network storage, file server storage κτλ κτλ

Αλλά επειδή είναι δικτυακά προϊόντα είναι κάπως τσιμπημένες οι τιμές τους.



δηλαδή με συμφέρει να πάρω για τον ide σκληρό μου... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802130 κάτι τέτοιο εννοούσα φίλτατε Πάνο...

ps. Το 2ο από αυτά που μου έδειξες νομίζω δεν δουλεύει σε mac... άλλωστε άμα ήταν να δώσω 150 ευρώ δίνω άλλα 50 και πέρνω κατευθείαν τον 500άρη που έδειξα παραπάνω... ohmy.gif
jois21
Πληροφοριακα τα νεα μαι-μπουκ της γουεστερν βγαινουν ΚΑΙ με εθερνετ.
Πιθανον το πιο συμφερον ομως ειναι, αν εχει ηδη 2ο εξωτερικο, να παρεις καποιο κουτι που δεχεται γιουεσμπι αλλο σκληρο και να συνδεονται δικτυακα και οι 2, οπως το λινκ παραπανω...
PanosIlio
@sihainas Εμ ναι σε βολεύει αφού θες μόνο 1 δίσκο να βάλεις στο δίκτυό σου, απλά επειδή είπες έχω ένα σκληρό SATA και ότι ήθελες να τον βγάλεις και επίσης ανέφερες και ότι έχεις κάποιο δίκτυο ανέφερα αυτά επειδή παίρνουν 2 δίσκους ή περισσότερους οι πιο ακριβές λύσεις. Τώρα για το αν δουλεύει σε MAC χμμμ δεν το ξεκαθαρίζει αλλά αφού θα είναι λογικά συνδεδεμένο πάνω σε κάποιο switch λέω εγώ και το MAC είναι στο δίκτυο γιατί να μην το βλέπει ως ένα σκληρό????

Παράδειγμα αυτού που λέει ο jois21 είναι αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303885

Και επίσης αν όντως έχεις κάποιον εξωτερικό σκληρό USB ήδη και απλά θες να επεκτείνεις το storage σου παίρνεις αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615058 του φοράς πάνω τον έναν εξωτερικό αγοράζει έναν δεύτερο και φοράς πάνω και αυτό ή παίρνεις ένα USB hub το βάζει στη δεύτερη θύρα και συνδέεις περισσότερους από 2 USB σκληρούς (πιθανολογώ πως γίνεται tongue.gif )
sihainas
o mybook με ethernet δεν δουλεύει 100% σε mac 68.gif Όσο για την λύση του linksys την έχω σκεφτεί και θα δω... thanx πάντως για τις απαντήσεις σας... biggrin.gif
dizzy_fingers
Έκανα split τα ποστ από το τόπικ του υπολογιστή και επαναφέρω το θέμα.

Τελικά Sihainas ποιά λύση ακολούθησες?

Επειδή ξέμεινα μόνο με το laptop πια, σκέφτομαι τη λύση ενός σκληρού προσβάσιμου από το δίκτυο (καθώς μπορεί να συνδέομαι ασύρματα κι από άλλη συσκευή) οπότε ζητώ τη βοήθειά σου.
dizzy_fingers
Με μία γρήγορη ματιά βρήκα αυτές τις δύο λύσεις:

1) Εξωτερικός Western Digital MyBook 500GB.

2) Εσωτερικός Western Digital 500GB SATA2 + AKASA θήκη.

H πρώτη λύση θα μου βγει στα 139 ευρώ ενώ η δεύτερη περίπου στα 115.
Απλά θέλω να ξέρω αν παίζει κάποιο πρόβλημα με το δεύτερο configuration ή αν έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε.
sihainas
Την 2η λύση που προτείνεις μόνο που δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει καθώς με το που βάζω τον δισκο μέσα και τον τοποθετώ πάνω στην βάση του... τραβάω κατά λάθος το καλώδιο πέφτει κάτω...και πάει ο σκληρός.. χαχα... από τότε δεν το δοκίμασα πάλι... 68.gif
dizzy_fingers
Τελικά παρήγγειλα τον πρώτο σκληρό κι όχι το "bundle".
Μου είχε ξεφύγει μία λεπτομέρεια στη θήκη, ότι έπαιρνε μόνο IDE σκληρούς (και μέχρι 400GB) και αν πήγαινα με καλύτερη θήκη ή με IDE σκληρό τα λεφτά έφταναν στο ίδιο περίπου.

Οπότε διάλεξα την πρώτη λύση που απ'ότι είδα παίρνουν και USB πάνω τους για επέκταση της χωρητικότητας. Καλό αυτό για μελλοντικά expansions.
jois21
οχιιιι tongue.gif

Τα μαιμπουκ ακουγεται οτι σερνονται μεσω εθερνετ και ειναι προβληματικα.
Για τη δευτερη λυση, επισης οχι! Ο seagate εχει 32ΜΒ, ειναι πιο γρηγορος, στα ιδια λεφτα και με 5 χρονια εγγυηση...

Το γκιγκαμπιτ εθερνετ ειναι πολυ πιο γρηγορο απο usb2.0 σχετικα με τα προηγουμενα.

Δυστυχως για να πας σε τετοια λυση μονο 2 αξιοπιστες επιλογες υπαρχουν. Η ακριβη: ενα NAS "μαρκας", που να παιρνει τουλαχιστον 4 δισκους, να εχει γκιγκαμπιτ κτλ.
Και η φτηνη: να κανεις ενα παλιο πισι file server, οπου θα εχεις απειρες δυνατοτητες και θα παιρνει πολλους δισκους. Θα ειναι μονιμα ανοιχτο. Δε χρειαζεται οθονη. Θα το χειριζεσαι και μεσο δικτυου και μεσο ιντερνετ. Θα κανει απλοαντ/νταουνλοαντ στους δισκους του χωρις να σε νοιαζει ποτε να μεαφερεις κατι. Θα τους βλεπεις απ' τα αλλα πισι σαν κανονικους δισκους, οπως και τα αρχεια τους. Θα μεταφερεις οτι θες παρα πολυ γρηγορα, ειδικα στην περιπτωση του γκιγκαμπιτ (πχ. HD stream και οχι μονο απο ενα αρχειο). Μονες προυποθεσεις (οταν λεμε μονες, το εννοουμε) να εχει καρτα δικτυου και sata (ε,δε λεει να παιρνεις ID(iot)E τη σημερον...).
Εγω ακολουθω τη 2η με επιτυχια. tongue.gif
dizzy_fingers
Δυστυχώς οι δύο λύσεις που αναφέρεις είναι αδύνατο να γίνουν.
Η πρώτη λόγω κόστους και η δεύτερη για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω περισσευούμενο υπολογιστή tongue.gif.

Δεδομένου ότι θα έχω πρόσβαση μέσω wireless δε με απασχολεί τόσο το ότι θα σέρνεται.
jois21
Καλως.
Εγω το λεω αν εχεις κι αλλα πισι με καλωδιο δικτυωμενα ή θες να εισαι καλυμενος του δε φουτουρ. tongue.gif
dizzy_fingers
Με καλώδιο όχι...ασύρματα, αρκετά biggrin.gif.

Βλέπουμε για το μέλλον, προς το παρόν οι εγκαταστάσεις δεν είναι σοβαρές γενικά.
Όταν κάνω δικό μου σπίτι θα κάνω χίλιες δυο μαϊμουδιές tongue.gif.
dizzy_fingers
Δε σας είπα, τον πήρα τον σκληρό.












Και τον γύρισα πίσω tongue.gif.
Θα σας πω άλλη φορά τί προβλήματα συναντούσα, απλά να σας πω πως μου δώθηκε πιστωτικό στην τιμή του (139 ευρώ) οπότε ακούω προτάσεις τί να πάρω.

Στάμπαρα αυτό.
Αλλά θέλω πρώτα τις οδηγίες σας tongue.gif.

Αν θέλετε, δίνετε και άσχετες προτάσεις (μισό Nintendo Wii πχ tongue.gif).
jois21
ααααμ, τον ακουμε το τζοι laugh.gif

αυτος ειναι φορητος, δεν εχει εθερνετ ειναι αλλης λογικης - για μεταφορα. με 68Ε παιρνεις 500ρη εσωτερικο, το σκεφτηκες.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΧΙ απο ισοπ σκληρο, και καλυτερα seagate με 5 χρονια.

Αλλιως matx 40E+cpu 30E+7E ram+παλιο psu και ξεχνας τα κουτια σπιτιου για παντα (για καινουρια παρτς - το πολυ), συν 68Ε = ~145Ε για κατι πολυ καλυτερο.

αυτα απο μενα
dizzy_fingers
QUOTE
αυτος ειναι φορητος, δεν εχει εθερνετ ειναι αλλης λογικης - για μεταφορα. με 68Ε παιρνεις 500ρη εσωτερικο, το σκεφτηκες.

Με αυτά που έχω διαβάσει γενικά για τους NAS servers δεν πολυψήνομαι τελικά για τέτοιους... tongue.gif
Και δε μπορώ να βάλω εσωτερικό, laptop έχω.
Με αυτά δεδομένα, πάντως, τί μου προτείνεις να κάνω για να επεκτείνω τη χωρητικότητα του laptop?

QUOTE
Αλλιως matx 40E+cpu 30E+7E ram+παλιο psu και ξεχνας τα κουτια σπιτιου για παντα (για καινουρια παρτς - το πολυ), συν 68Ε = ~145Ε για κατι πολυ καλυτερο.

Αυτό δεν το πολυκατάλαβα. Μου έδωσες συνταγή για κατασκευή server? tongue.gif
Και οθόνη με τί λεφτά θα πάρω?

Γενικά, δέχομαι προτάσεις και για οτιδήποτε άσχετο...
jois21
τοτε αυτο που βρηκες, μπορι και να μη θελει καν τροφοδοσια οπως αλλοι wd...

οθονη δε θες, RD απο δισκτυο ή ιντερνετ οταν και αν χρειαζεται, αλλιως βλεπεις απλα φακελους στα πισι (και απο ιντερνετ αναλογα το απλοαντ σου).
dizzy_fingers
QUOTE(jois21 @ May 7 2008, 02:40 ) *
οθονη δε θες, RD απο δισκτυο ή ιντερνετ οταν και αν χρειαζεται, αλλιως βλεπεις απλα φακελους στα πισι (και απο ιντερνετ αναλογα το απλοαντ σου).

Ooυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!
U Rock! 41.gif

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Ανάλογα με τις ορέξεις που θα έχω να ασχοληθώ μπορεί να το σκεφτώ.
Η κατανάλωση του ρεύματος και η φασαρία από τα ανεμιστηράκια όμως, πόση θα είναι? Σκέψου ότι θα είναι 24 ώρες ανοιχτό κιόλας.

Αν ήθελα οπωσδήποτε να πάρω εξωτερικό σκληρό με usb (τον κλασσικό που χρησιμοποιούν όλοι) και από το eshop (δεδομένου ότι εκεί έχω το πιστωτικό), τί θα πρότεινες?
jois21
Αν επρεπε απο e-chop, τοτε μαλλον αυτο που βρηκες. Καλη ειναι η τιμη.

Aπο καταναλωση οι φτηνοι cpu εχουν μαξ 30-45w, ραμ 5-6w, καθε δισκος 8w... Σε idle που θα ειναι με μικροτερες συχνοτητες κτλ. μαζι με τα αλλα σε idle δε θα περναει τα 40w. Αρα τπτ σχεδον. Ο θορυβος εξαρταται απο σενα, με ενα 12αρη ΜΟΝΟ ειναι δυνατον να τρεξει.

http://www.reactos.org/media/screenshots/2...34_remote_4.jpg

το υΤορρεντ εχει δικο του RD: http://www.worthinstalling.com/uploaded_im...ebui-757277.png

αυτα στο περιπου
dizzy_fingers
Τί να σου πω ρε φίλε...με έχεις ψήσει άσχημα με αυτό που μου είπες τώρα biggrin.gif, απλά πρέπει τώρα να ψάξω λίγο τα components στο eshop.

Ένας αθόρυβος server στο σπίτι είναι πολύ χρήσιμος πάντως, μπορεί να χρησιμεύσει και για τις εκτυπώσεις...

12άρι εννοείς τροφοδοτικό ή ανεμιστηράκι?
Σε αυτά τα δύο είμαι παντελώς άσχετος οπότε θα σου ζητήσω μία τελευταία βοήθεια, γιατί σε έχω πρήξει, σε επιλογές από case/τροφοδοτικό/ανεμιστηράκι (τα πάντα σχεδόν tongue.gif).


Όταν κατέβεις Αθήνα, μίλα να σε κεράσω μία μπύρα biggrin.gif.
jois21
12αρη εννοω φαν, για να εχει ροη και να ειναι αθορυβος.

Αθηνα εμαι αλλα δε γινεται αυτη τη στιγμη. Δεν εχεις τιποτα παλιο; Ουταν καν τροφοδοτικο ή κουτι; Εγω χρησιμοποιω ενα παλιο και κουτι ενα χομ-μειντ ( 68.gif icon_drunk.gif tongue.gif ) το οποιο παει για αλλαγη.
dizzy_fingers
Home made? Από ξύλο Ιτιάς? tongue.gif

Δεν έχω τίποτα παλιό. Μία μητρική που είχα από πριν από μία αναβάθμιση την πέταξα το καλοκαίρι 40.gif!
Θα ψάξω πάντως λίγο στο ίντερνετ...

Άσχετο (όχι η ερώτηση, αυτός που την κάνει tongue.gif): Ένας server δε χρειάζεται ξεχωριστή κάρτα γραφικών ε? Ή μάλλον, πρέπει να έχει onboard αν δεν έχει ξεχωριστή?
jois21
απο ξυλο...IKEA.

καρτα θελει, για παν ενδεχομενο. ολες οι mΑΤΧ εχουν. κοιτα να χει σατα και γιγαμπιτ, τα αλλα ειναι λεπτομεριες.
dizzy_fingers
Matx δεν έχει το eshop όμως... 39.gif
Εκτός αν είναι άλλη ονομασία και δεν την ξέρω.
PanosIlio
Έχει απλά δεν είναι ξεχωριστή κατηγορία για να πας να δεις όλες τις ΜΑΤΧ μητρικές και πρέπει να ψάξεις

πχ:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522592

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528356

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526656
dizzy_fingers
ΜΑΤΧ = Μicro ATX δηλαδή?
Thanks smile.gif.


Πλέον έχω έναν οδηγό για το τί να πάρω αλλά μου βγαίνει πάνω από τα 200 ευρώ.
Σαν λεφτά τα δίνω, απλά να μου πείτε μήπως φαίνεται υπερβολική τιμή.

Μέσα περιλαμβάνονται:

Κουτί:
THERMALTAKE VB7000SNS TUBA HOME THEATER MICRO BTX CASE
40 ευρώ

Τροφοδοτικό:
THERMALTAKE W0146 TR2 RX 450W CABLE MANAGEMENT(εδώ ίσως θέλω προτάσεις, γιατί τα 450w ίσως είναι περιττά. Αλλά βλέπω πως το επίπεδο του θορύβου είναι χαμηλό.
47 ευρώ

Μητρική:
ASUS P5GC-VM (παίρνει Gb ethernet)
43 ευρώ

CPU:
INTEL CELERON 440 2.00GHZ LGA775 - 800 - BOX
40 ευρώ
(χρειάζομαι και ξεχωριστή ψύχτρα για τον επεξεργαστή? το ανεμιστηράκι που έχει μέσα κάνει θόρυβο?)

Σκληρός:
WESTERN DIGITAL WD5000AAKS 500GB SATA2
65 ευρώ


Σύνολο: 235 ευρώ.
PanosIlio
Μνήμες δεν έχεις βάλει και νομίζω πως ένα 350άρι τροφοδοτικό θα ήταν αρκετό. Μάλλον.

Κατά τ' άλλα καλά το πας, γιατί καιρό τώρα με έχει πριζώσει ένας γνωστός που έχει κάτι αντίστοιχο, και έχει βρει την υγειά του, και με αυτή την κουβέντα φούντωσα πιο πολύ, μόλις ολοκληρώσεις την ερευνά αγοράς σου, μην κάνουμε διπλές δουλειές tongue.gif , και μόλις καταλήξεις, πόσταρε τι θα πάρεις να πάω να τα πάρω και γω biggrin.gif biggrin.gif
dizzy_fingers
Ωχ ναι! Μνήμη icon_drunk.gif.
Θα βάλω καμιά 500άρα με 10 ευρώ αν είναι, αφού θα τρέχω linux κατά πάσα πιθανότητα.

Τα 350ρια τροφοδοτικά όμως απ'ότι βλέπω τώρα σηκώνουν 2 σκληρούς και γενικά λιγότερες συσκευές απ'όσες έχει το κουτί και θέλω να έχω...(πχ 4 sata για μελλοντική επέκταση).
jois21
τροφ. too much. Βρισκεις με 20Ε το πολυ μια χαρα.

m/b μια καλη επιλογη ειναι msi g31m, φτηνη, πολυ πιο νεο τσιπσετ (45nm), γιγαμπιτ, 4 σατα κ.α.

440 40E; Ακριβο το ισοπ... 32Ε ο 420 και 35Ε ο Ε1200 απο πλαισιο... η ψυκτρα ειναι τυπικη ιντελ.

Σκληρο ειτε 7200.11 γιατι 5 χρονια ειν' αυτα, αλλιως SE16 για καταναλωση. Εγω λεω το α'.

Μνημες εχει ddr2 512 και με 6-7Ε. 8-32ΜΒ μπορει να τα φαει η καρτα ονμπορντ αλλα και παλι τρεχει ευκολα 2003 σερβερ και λινουξ πιο ευκολα.

350w x 70% = 245w εστω οτι εχει αποδοση ενα φτηνο, ο καθε δισκος εχει ΤΟ ΠΟΛΥ 10w...

Για ολα μπορεις να ψαξεις μτχ και αν δεν ειναι του ισοπ το απολυτως φτηνοτερο μη παρεις απο κει ή εστω παρε οτι δε χαλαει ευκολα ως να τελειωσει το πιστωτικο.

υγ.το εντιτ πρεπει να επεκταθει μετα τα 15'...
dizzy_fingers
Κάνε καινούριο ποστ, δεν πειράζει.

Την msi g31m δεν την έχει το eshop.


Σκεφτόμουν να τα πάρω όλα από eshop γιατί θα ζητούσα από εκεί την συναρμολόγηση, δεδομένου ότι δεν ξέρω γρι από τέτοια...
Λες να βρω βοήθεια-υλικό από ίντερνετ αν αποφασίσω να τα πάρω από εδώ κι από κει και να τα συνδέσω μόνος μου?
jois21
ναι. πανευκολο ειναι.

δλδ ενα φορουμ με 150 ανωμαλους ειναι πιο ευκολο να κρατηθει;
PanosIlio
Εεεεεεεεεεεεεεε ρε συ jois μην προσβάλλεις τους χρήστες...




























































































































Είμαστε παραπάνω από 150 biggrin.gif biggrin.gif
sihainas
Δεν χρειάζεσαι υλικό από το internet το manual της μητρικής λογικά θα έχει ότι χρειάζεσαι... δεν είναι τίποτα δύσκολο φίλτατε dizzy...

Εγώ προτείνω να πάρεις ότι πάρεις με τα 135 που σου δίνουν και για τα υπόλοιπα... είτε skroutz είτε μεταχειρισμένα...
dizzy_fingers
Οκ μάγκες!!!
Θα το προχωρήσω έτσι τότε! icon_workout.gif

Σας υπερευχαριστώ για τη βοήθεια. Σύντομα θα έχετε νέα με την εξέλιξη της ιστορίας. smile.gif
dizzy_fingers
Ρε σεις, στο Πλαίσιο που κοιτάζω τώρα τα έχει όσα μου προτείνει ο jois και πιο φτηνά από eshop.
Μάλλον θα κάνω καινούρια παραγγελία από Πλαίσιο και θα πάρω κανά παιχνίδι από eshop laugh.gif!
jois21
Δε περιμενα να προτεινω πλαισιο, κανε μια βολτα στουρναρη και αν βρεις αλλου φτηνοτερα παρε απο κει ή εστω δωσε 1-2Ε παραπανω.

Απο πλαισιο οτι χρηζει αμεσης αντικαταστασης αν χαλασει αφου εκει ειναι το μεγαλο συν του, πχ. σκληροι, μητρικη. Το ακριβως αντιθετο ειναι το ξε-σοπ.
dizzy_fingers
Ναι, αύριο απόγευμα, μιας και είναι κοντά στο σπίτι μου, θα κάνω μία γύρα στα από εκεί μαγαζιά.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.