Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ένα εύκολο μπασκετικό-μαθηματικό προβληματάκι
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Pages: 1, 2
NBAholic
Αυτό το κλασικό πρόβλημα υπάρχει σε πολλές βερσιόν (το έχω ήδη θέσει σε φίλους με διαφορετική), οπότε εδώ, για να το κάνουμε σχετικό, θα μπλέξουμε μια μπασκετική ιστορία:

Ο Iratmac (Ι) μια μέρα συνάντησε στο δρόμο τον ΜΖ13 (Μ). Αφού τα είπαν, η κουβέντα γύρισε στο μπασκετικό:

Ι: Τι έγινε, ρε ΜΖ, δε σε βλέπω πολύ τώρα τελευταία στο φόρουμ (Σ.Σ: είπαμε, επιστημονική φαντασία χρησιμοποιούμε!).

Μ: Είχα λίγο διαθέσιμο χρόνο και είπα αυτές τις μέρες να παίξω κανά μπασκετάκι, να ξεδώσω. Να, χθες, για παράδειγμα, έπαιξα σε 3 διαφορετικούς αγώνες μέσα σε 6 ώρες…

Ι: Χμμμ, πόσους πόντους έβαλες σε κάθε αγώνα; 1-2-Χ, αντίστοιχα;

Μ: Σε πληροφορώ, φίλε μου, που κοροϊδεύεις, ότι έβαλα 36 πόντους…στο γινόμενο! Στο δε άθροισμα έβαλα τόσους πόντους όσος είναι ο αριθμός της διεύθυνσης που βλέπεις απέναντί σου. Οπότε καταλαβαίνεις πόσους πόντους έβαλα στον κάθε αγώνα.

Ι: Όχι, δεν καταλαβαίνω! νθρωπος είμαι, όχι Τ-Μακ!

Μ: Σωστά. Πού να δεις το πιο σημαντικό και εξοργιστικό, όμως: Στο παραγωγικότερο παιχνίδι μου, άρχισε να βρέχει και αναγκαστήκαμε να το διαλύσουμε, ενώ προηγούμασταν!

Ι: tongue.gif Καλά να πάθεις! Α, ναι, κατάλαβα πόσους έβαλες σε κάθε ματς.


Πόσους έβαλε σε κάθε ματς (ανεξαρτήτως σειράς, βέβαια);

Χρόνος για λύση: 5΄
MAVROGATA
Ας το λύσουν ο Ιra και ο MZ,που προταγωνιστούν κιόλας.....!!! wacko.gif tongue.gif
NBAholic
O λόγος στον Ira, μιας και είναι ο νεαρότερος και έχει καλύτερη μνήμη των όσων έκανε στο σχολείο (όχι ότι θα τον βοηθήσουν, βέβαια...).
dizzy_fingers
24.gif

Έγραψες χόλικ 41.gif!

Όσον αφορά το γρίφο...παίζει κανά hint?
NBAholic
Ναι, όπως φαντάζεσαι, είναι και λίγο λογικής. Αλλά όλα τα στοιχεία δίνονται.


(Υπόψην, έχω κι ένα πολύ πιο δύσκολο, αλλά προτίμησα να βάλω αυτό, που δε θα σας σπάσει τα νεύρα!)
IraTmac
no way φίλε Holic...

sorry που σε απογοητεύω tongue.gif
dizzy_fingers
Εγώ πάντως έχω σπάσει ήδη το κεφάλι μου και δεν έχω βρεί τη λύση... help.gif
IraTmac
γιατί δεν παραξενεύομαι? tongue.gif
dizzy_fingers
Σε πληροφορώ ότι στην ηλικία σου, στα μαθηματικά ήμουν μαθητής του 17-18...

....στα προβλήματα λογικής τα έβρισκα πάντα σκούρα... unsure.gif
stormy
Α εγώ πάλι έχω αγάπη και στα μαθηματικά & στα προβλήματα λογικής laugh.gif

Aν πιάσουμε μολυβάκι & χαρτάκι tongue.gif βρίσκουμε ποιών ακέραιων τα γινόμενα κάνουν 36 :
1x1x36 (38)
1x2x18 (21)
1x3x12 (16)
1x4x9 (14)
1x6x6 (13)
2x2x9 (13)
2x3x6 (11)
3x3x4 (10)
και βρίσκουμε και αντίστοιχα τα αθροίσματα τους, τα οποία είναι στις παρενθέσεις.

Αρα ξέρουμε οτι οι πόντοι είναι είτε 1,6,6 είτε 2,2,9 γιατί μονο των 2 συνδυασμών τα αθροίσματα είναι τα ίδια, και είναι ο αριθμός της διεύθυνσης. (Αλλιώς δε θα χρειαζόταν και 3ο στοιχείο για να τους βρεί tongue.gif)
Και τέλος οι πόντοι είναι 2,2,9 γιατί υπάρχει ενα παραγωγικότερο παιχνίδι και όχι δύο (στην περίπτωση των 1,6,6)
NBAholic
Σωστή η Στόρμυ!

Φαντάζομαι ότι αν έχεις ασχοληθεί με τέτοια προβλήματα θα το έχεις ξαναβρεί αυτό, σε άλλη έκδοση, ε; wink.gif

Ίσως στο μέλλον ποστάρω και το 2ο που έχω στο νου μου, αλλά είναι πιο δύσκολο.
fatboy
Συγγνώμη...

Μόλις διάβασα το πρόβλημα... και τη λύση της Stormy...

Για ποιό λόγο επιλέγουμε μόνο αυτούς τους δύο συνδυασμούς?... Που λέει ότι πρέπει να είναι τα αθροίσματα τους ίδια?...
Warrior
Αληθεια ρε παιδια..γιατι?? 39.gif

Μηπως γιατι αλλιως δεν μπορουμε να το βρουμε??
MAVROGATA
Είναι πολύ απλό βρε παιδιά...Γιατί πολύ απλά το βιβλίο με τις λύσεις είχε μόνο αυτούς τους δυο συνδιασμούς.... laugh.gif blech.gif
stormy
icon_drunk.gif
Στις υπόλοιπες 6 περιπτώσεις που τα αθροίσματα είναι διαφορετικά, θα έφτανε ενα κοίταγμα της διεύθυνσης για να έβρισκε τους πόντους. Πχ αν έβλεπε οτι η διεύθυνση ήταν 38 θα ήξερε οτι έβαλε 1,1,36 πόντους wink.gif Όμως επειδή όταν κοίταξε ο αριθμός της διεύθυνσης ήταν το άθροισμα παραπάνω απο ενός συνδυασμό πόντων, γι'αυτό χρειαζόταν και τρίτο στοιχείο για να τους βρει.

----
ΝbaHolic όταν το διάβασα μου φάνηκε όντως ψιλογνωστό tongue.gif Αλλά αν δεν έκανα τις προσθέσεις να δω τα δυο ίδια αθροίσματα δε νομίζω να το σκεφτόμουν laugh.gif
dizzy_fingers
Από που κι ως που είναι βρε παιδιά ο αριθμός της διεύθυνσης, το 13?
Από το νικ του ΜΖ13?

Έλεος...
NBAholic
Ο αριθμός της διεύθυνσης μπορούσε να είναι οποιοσδήποτε από τους αριθμούς 38, 21, 16, 14, 13, 11, 10, γιατί αυτά είναι όλα τα πιθανά αθροίσματα όλων των 3 θετικών ακεραίων που δίνουν γινόμενο 36. Αλλά το 13 είναι η απάντηση, γιατί αυτός είναι ο μοναδικός συνδυασμός που δεν αρκούσε για να βγει αμέσως το αποτέλεσμα (γιατί 1x6x6 και 2x2x9 κάνουν και τα δύο 36 κι έχουν και τα δύο άθροισμα 13). Οπότε, ο Iratmac ζήτησε κι άλλη μια πληροφορία, την οποία έλαβε αμέσως μετά.
dizzy_fingers
Ok...τώρα μου ψιλοκάνει νόημα. wink.gif

Όχι πως θα μπορούσα να το σκεφτώ εκείνη τη στιγμή... 40.gif
MAVROGATA
QUOTE (dizzy_fingers @ Jan 21 2005, 06:15 PM)
Όχι πως θα μπορούσα να το σκεφτώ εκείνη τη στιγμή... 40.gif

Γιατί την επόμενη θα μπορούσες...huh.gif;Γιατί αμφιβάλλω;; blech.gif blech.gif
dizzy_fingers
Ούτε τη μεθεπόμενη, ούτε και τώρα...δεν ξαναασχολούμαι με γρύφους 33.gif tongue.gif

(γι'αυτό σας ετοιμάζω κάτι άλλο wink.gif )
IraTmac
μακριά από μας...
fatboy
Σωστό... Πολύ καλό αίνιγμα... thumbsup.gif

Δεν το έψαξα αλλά μου έκανε εντύπωση η αφηρημένη αναφορά στη διεύθυνση, γι' αυτό ρώτησα.

Αν έχετε και κανένα άλλο κάντε το κάνα post, γιατί είμαι μεγάλος fan... ελπίζω αυτό να προλάβω να το κοιτάξω, γιατί έχω δίκτυο μόνο στη δουλειά και συνήθως δεν προλαβαίνω.
thrylos7
Να ένα αρκετά γνωστό...

Εχουμε 3 τύπους και 5 καπέλα. Οι τύποι(βάλτε ότι ονόματα θέλετε και η καλύτερη εκδοχή κερδίζει hint!!) είναι τοποθετημένοι ο ένας μπροστά απ' τον άλλο.. κάπως έτσι..
blech.gif
ohmy.gif
icon_tomato.gif

Τα καπέλα είναι 3 κόκκινα και 2 πράσινα. Ή 3 του Ολυμπιακού και 2 του Παναθηναϊκού...
Ένας 4ος(που δε μας νοιάζει), δίνει στους άλλους κάποια καπέλα να τα φορέσουν. Κανείς δε μπορεί να δει το καπέλο που φοράει παρά μόνο των μπροστινών του. Έτσι ο πίσω πίσω βλέπει των άλλων 2, ο μεσαίος του 1ου και ο 1ος τίποτα( tongue.gif ).
Ο 4ος τύπος ρωτάει αρχικά τον πίσω πίσω τι χρώμα καπέλο φοράει. Αυτός απαντάει "δεν ξέρω".
Μετά ρωτάει το μεσαίο...
Ούτε αυτός ξέρει...

Τι χρώμα καπέλο έχει ο πρώτος;
NBAholic
Όντως, το γνωρίζω.
Θα αφήσω τον Ντίζη να απαντήσει. rolleyes.gif
dizzy_fingers
Ο Ντίζης νυστάζει πολύ για να σκεφτεί και θα απαντήσει αύριο tongue.gif.
NBAholic
Από πότε ο Dizzy νυστάζει;

Τέλος πάντων, πιθανώς αν έχω κέφια (...) θα ποστάρω το

QUOTE
(Υπόψην, έχω κι ένα πολύ πιο δύσκολο, αλλά προτίμησα να βάλω αυτό, που δε θα σας σπάσει τα νεύρα!)


Φυσικά, με πρωταγωνιστές αληθινά πρόσωπα του basketforum, βγαλμένα απ'τη ζωή, κτλ!
dizzy_fingers
...από τότε που σταμάτησε να είναι ζαλισμένος tongue.gif...
thrylos7
QUOTE
Φυσικά, με πρωταγωνιστές αληθινά πρόσωπα του basketforum, βγαλμένα απ'τη ζωή, κτλ!

Και μόνο στην ιδέα ξεραίνομαι στο γέλιο.... το περιμένουμε!
Εν τω μεταξύ για το "δικό μου" μπορεί να απαντήσει όποιος θέλει... γιατί αν περιμένουμε τον dizzy που πνίγεται αυτόν τον καιρό... ( icon_wave.gif )
Εκτός από σένα holic εννοείται tongue.gif , εκτός κι αν δε βρεθεί κανείς...
Air Kef
Ο μπροστά φοράει κόκκινο.

Αφού ο τρίτος δεν ξέρει τι φοράει,σημαίνει πως οι μπροστά φορούν ή διαφορετικά,ή 2 κόκκινα,αφού αν φορούσαν 2 πράσινα,ο τρίτος θα ήξερε πως φοράει κόκκινο.

Αν ο μπροστά φορούσε πράσινο,τότε ο 2ος θα ήξερε πως φοράει κόκκινο.

Επειδή όμως φοράει κόκκινο μπορεί να φοράει κι αυτός οτιδήποτε και γι αυτό δεν ξέρει.. 19.gif 69.gif
thrylos7
ΥΕΑΡ!!
41.gif 41.gif
Φαινόταν ότι θα το έβρισκε "κόκκινος"!
Air Kef
Yeah baby! icon_joy.gif banana.gif


thrylos7 άλλη μια βδομάδα στο φόρουμ έτσι και ο dizzy θα μας διώξει.
Του έχουμε κάνει το φόρουμ <<προσωπική κόκκινη υπόθεση>>!
blech.gif

Δεν πειράζει dizzy.Περνας λογικό ντεφορμάρισμα λόγω εξεταστικής..
You'll be back,we know..! icon_wave.gif
dizzy_fingers
Αποκλείετε δηλαδή την περίπτωση ο τρίτος να μην ήξερε ελληνικά ( "Ντεν κσέρω") και ο δεύτερος να είχε αχρωματοψία? Ε? ΕΕ???ΕΕΕΕ????

Εξυπνάκηδες 30.gif.


fast.gif

hammer.gif hammer.gif ugly8.gif


EDIT:
QUOTE
thrylos7 άλλη μια βδομάδα στο φόρουμ έτσι και ο dizzy θα μας διώξει.
Του έχουμε κάνει το φόρουμ <<προσωπική κόκκινη υπόθεση>>!


Ευτυχώς που μου το είπες γιατί με την εξεταστική δεν είχα πάρει πρέφα 7.gif.
Την επόμενη βδομάδα θα σας διώξω tongue.gif.
thrylos7
Εδώ δεν έδωσα καν το στοιχείο ότι μπορούν να δουν... smile.gif

Δεν υπάρχει ίχνος αντίστασης... το έχουμε κοκκινήσει...
Ελπίζω να μην κοκκινήσει και με άλλον τρόπο... kill.gif
Olorin
LOL! Με τον πρώτο γρίφο (όχι ακριβώς έτσι δοσμένο βέβαια, με διαφορετικά ονόματα και καταστάσεις biggrin.gif ) θυμάμαι πως είχα πάρει 20 στο βαθμό του τριμήνου στο Λύκειο (Α' ή Β', δε θυμάμαι ακριβώς).

Μας τον είχε βάλει ο μαθηματικός στην αρχή της ώρας και είχε πει πως όποιος του το φέρει λυμένο την επόμενη μέρα, θα του έβαζε "20" στο εξάμ...εεε..τρίμηνα είχαμε τότε. Φυσικά, δεν άφησα την ευκαρία χαμένη και κάθισα να το λύσω εκείνη την ώρα. Αφού μετά από λίγο πήγε να με σηκώσει στον πίνακα και αποκρίθηκα "δεν μπορώ τώρα, λύνω το γρίφο!". Θυμάμαι είχε εκνευριστεί υπερβολικά όταν του τον παρουσίασα λυμένο μετά από 5'-10'. Δεν περίμενε ότι θα τον έλυνε κανένας μας...

Αααχ, παλιές καλές εποχές!!!

Τον δέυτερο δεν τον γνώριζα αλλά ήταν σχετικά απλός...

Τώρα που είδα το topic περιμένω και τον επόμενο... wink.gif

Υ.Γ: μήπως να μεταφέρω κι εγώ το γνωστό "γρίφο του Einstein" σε...μπασκετική εκδοχή??? wink.gif tongue.gif
Air Kef
Λοιπόν ένα πρόβλημα,ίσως γνωστό στον olorin,μιας και μας το είχε βάλει ο μαθηματικός μας στην Γ'λυκείου,ελαφρώς blink.gif μπασκετικοποιημένο:


Ο Air Kef στέκεται στην μία άκρη της γέφυρας και θέλει να πάει απέναντι (προφανώς) για να παίξει μπάσκετ.Εκεί τον περιμένει ο thrylοs7 μιας και τους έχει προκαλέσει ο dizzy με έναν άλλο αποτυχημένο ραπά-βάζελο σε μονό. icon_drunk.gif

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα.Στην μέση της γέφυρας είναι ένας πύργος-εννοείται ποιος τον έφτιαξε- με έναν τύπο να παρακολουθεί την γέφυρα.
Μόλις δει κάποιον να περπατάει προς κάποια κατέυθυνση,αμέσως με την απειλή του όπλου του(!) τον αναγκάζει να επιστρέψει πίσω.Η απόσταση μεταξύ των άκρων της γέφυρας διανύετε σε 10 λεπτά.Ο τύπος στην κορυφή του πύργου κοιτάει προς μία κατεύθυνση κάθε 3 λεπτά.

Click to view attachment




Πως θα τα καταφέρει ο πανούργος Air Kef να περάσει απέναντι;;
thrylos7
QUOTE
Υ.Γ: μήπως να μεταφέρω κι εγώ το γνωστό "γρίφο του Einstein" σε...μπασκετική εκδοχή???

Με τόσα πολλά πράγματα; Μμμ! Θα βγει γέλιο... όπως εδώ πχ:
QUOTE
Ο Air Kef στέκεται στην μία άκρη της γέφυρας και θέλει να πάει απέναντι (προφανώς) για να παίξει μπάσκετ.Εκεί τον περιμένει ο thrylοs7 μιας και τους έχει προκαλέσει ο dizzy με έναν άλλο αποτυχημένο ραπά-βάζελο σε μονό.

Κυρίως στην τελευταία φράση... λογικό, αφού δε μπορούν να βρουν απάντηση...
Μετά θα παίξουμε και εντός; blink.gif
Αυτό πρέπει να το έχω ακούσει και με παραλλαγές ίσως αλλά αυτή τη στιγμή δε μπορώ να σκεφτώ απολύτως τίποτα... Πω! Ξημερώνει...
Ίσως όμως χρειαστείς τη βοήθειά μου για να περάσεις... Γιατί αν περιμένεις από τους αντιπάλους... tongue.gif
NBAholic
QUOTE
Υ.Γ: μήπως να μεταφέρω κι εγώ το γνωστό "γρίφο του Einstein" σε...μπασκετική εκδοχή???


Θα 'χε ενδιαφέρον η διατύπωση (π.χ, 7 μέλη του basketforum, 7 διαφορετικές ομάδες, 7 διαφορετικές βρισιές όταν η ομάδα τους χάνει και 7 διαφορετικά αγαπημένα σήματα ΝΒΑ (για να είμαστε κι επίκαιροι (που λέει ο λόγος (ξέρετε εσείς γιατί ( wink.gif ))))).

Παρεπιπτόντως, δεν είναι καν σίγουρο ότι το γρίφο τον έγραψε ο Αϊνστάιν. Αυτός έκανε το σχόλιο κι από τότε κόλλησε ο χαρακτηρισμός.

Όσο για το πρόβλημα του Πανούργου, έχω κι εγώ παλιά συναντήσει κάτι ανάλογο, αλλά προς το παρόν δε μου 'ρχεται κάτι. Το πλάτος του πύργου να υποθέσω ότι είναι 0, έτσι;

Μήπως τον περιμένουν κάτω στο ποτάμι 3 άτομα, με μια βάρκα, που χωρά 2 άτομα και μαζί μπορούν να κάτσουν..., κτλ, κτλ; 69.gif
Bonzo
Dystixos me ton kainourgio ypologisti exo problima me ta ellinika...
zito prokatabolika syggnomi
Tespa th lisi ston grifo ou air kef tin ksero na tin po?
episis exo dio grifous pou tha paratheso argotera...
Oenas metrias diskolias kai o allos gia POLI dynatous lites(o pio dyskolos grifos pou exo akousi..)perimenete...
NBAholic
Α, τώρα θυμήθηκα κι εγώ μια "λύση". Είναι καθαρά υποθετική, αλλά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πιάσει αν ο Dizzy είναι ο ένας εκ των 2. Σκέφτηκα και μια υποθετική.

QUOTE
kai o allos gia POLI dynatous lites(o pio dyskolos grifos pou exo akousi..)perimenete...


Μήπως είναι αυτός είχα "σχεδιάσει" κι εγώ
Μπορείς να αποκαλύψεις ένα μικρό μέρος μόνο από την υπόθεση; Ή έστω να ποστάρω πρώτα εγώ αυτόν που έχω κατά νου;
Warrior
Aντε βαλτε κανα δυσκολο.... tongue.gif
dizzy_fingers
Air_Kef, εσύ έκανες το σχέδιο του γρύφου?
Μας έχει βγει πολύ η καλλιτεχνική μας φλέβα τελευταία, ε? biggrin.gif

QUOTE
Μόλις δει κάποιον να περπατάει προς κάποια κατέυθυνση,αμέσως με την απειλή του όπλου του(!) τον αναγκάζει να επιστρέψει πίσω.


Μήπως, πριν το τέλος των 3 λεπτών που δεν κοιτάζει, να αλλάζει κατεύθυνση και να πάει αντίθετα από την κατεύθυνση που θέλει να πάει...ώστε ο φρουρός να τον στείλει πίσω (δηλαδή προς τα εκεί που θέλει ο kef? ) biggrin.gif tongue.gif.
Warrior
QUOTE(dizzy_fingers @ Mar 15 2006, 06:02 PM)
Μήπως, πριν το τέλος των 3 λεπτών που δεν κοιτάζει, να αλλάζει κατεύθυνση και να πάει αντίθετα από την κατεύθυνση που θέλει να πάει...ώστε ο φρουρός να τον στείλει πίσω (δηλαδή προς τα εκεί που θέλει ο kef? ) biggrin.gif tongue.gif.
*


Αφου κανει αντιπερισπασμο με τον thrylo!! biggrin.gif
thrylos7
24.gif
Tελικά αυτό πρόκειται να αναδειχθεί στο πιο hot topic...
Ήδη 4(ή παραπάνω; ) φρίφοι περιμένουν πέρα απ του συμπαίκτη Air Kef που δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί σωστά... πλήρως πάντως όχι..
Air Kef
dry.gif

O τελευταίος που περίμενα να το βρει,τελικά το βρήκε.. tongue.gif

Συγχαρητήρια dizzy! 41.gif

QUOTE
Το πλάτος του πύργου να υποθέσω ότι είναι 0, έτσι;

QUOTE
Air_Kef, εσύ έκανες το σχέδιο του γρύφου?



Εξυπνάδες... smile.gif rolleyes.gif

Πάντως δεν παρατηρήσατε και τόσο καλά το σχέδιο και δη τον ήρωά μας..

Έχω και κάποια ακόμη,αλλά έχουν προτερεότητα άλλοι..Ηit them dudes!

Y.Γ.:thrylos7 παίζουμε στο γήπεδό τους γιατί σαν μεγάλη ομάδα,παίζουμε(και κερδίζουμε!)παντού!
thrylos7
QUOTE
Πάντως δεν παρατηρήσατε και τόσο καλά το σχέδιο και δη τον ήρωά μας..

Με μια δεύτερη ματιά... το μπάσκετ είναι παντού!!! tongue.gif biggrin.gif
Air Kef
Προτείνω να το κάνετε Save στον υπολογιστή σας την εικόνα και να ζουμάρεται στον πολυπαθή ήρωά μας.. biggrin.gif
Alexmei
Το την ΕΚΑΤΣΕΣ σου κάνει σαν απάντηση; icon_drunk.gif
Air Kef
Γιατί το λες αυτό;;


Άντε ρεεεε!

Θα βάλει κανένας κάνα γρίφο;; bball.gif
thrylos7
QUOTE
Προτείνω να το κάνετε Save στον υπολογιστή σας την εικόνα και να ζουμάρεται στον πολυπαθή ήρωά μας..

Εγώ γιατί δεν έχω καταλάβει ποιος είναι...;

Ποιος έχει σειρά; Λογικά αυτός που έστειλε πιο πριν μήνυμα ε;
Alexmei
QUOTE(Air Kef @ Mar 19 2006, 05:33 AM)
Γιατί το λες αυτό;;
bball.gif
*



γιατί από ότι φαίνεται την ΕΚΑΤΣΕΣ! το λέω επειδή βαριέμαι να κάτσω να το λύσω tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.