Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Πώς θα νικήσουμε το φόβο
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
KingCrimson
Γιώργος Κατρούγκαλος: Πώς θα νικήσουμε το φόβο




Και μην ξεχνάτε ότι
το πιο καυτό μέρος της κόλασης έχει κρατηθεί για εκείνους που σε εποχές κρίσης προτίμησαν να παραμείνουν ουδέτεροι

Dante, La Divina Commedia
bballbill
Για αρχή κλείστε την τηλεόραση. smile.gif
morfi
QUOTE(bballbill @ Oct 25 2013, 16:37 ) *
Για αρχή κλείστε την τηλεόραση. smile.gif

Και τον υπολογιστή..
greeneyes13
με όλα αυτά που σύμβαίνουν δεν το βλέπω να τον νικάμε τον φόβο
ήδη απ το χθεσινοβραδυνό επεισόδιο έχει αρχίσει ο "βομβαρδισμός" απ τα κανάλια
Zephyr
QUOTE(greeneyes13 @ Nov 2 2013, 19:09 ) *
με όλα αυτά που σύμβαίνουν δεν το βλέπω να τον νικάμε τον φόβο
ήδη απ το χθεσινοβραδυνό επεισόδιο έχει αρχίσει ο "βομβαρδισμός" απ τα κανάλια


Ειδικά από τα κανάλια, ότι λέγεται είναι ελεγχόμενο και φιλτραρισμένο. Προτιμώ να ενημερώνομαι από το intenet, από πολλά και διαφορετικής προσέγγισης sites ώστε στο τέλος να βγάζω ένα σφαιρικό συμπέρασμα.
Zoys
Άκουγα χθες τον Ευαγγελάτο να αναρωτιέται τάχα "ποιος θέλει την αποσταθεροποίηση του τόπου".

Πρώτη απ' όλους η κυβέρνηση και αποδεδειγμένα μάλιστα...
KingCrimson
QUOTE(Zoys @ Nov 2 2013, 22:40 ) *
Άκουγα χθες τον Ευαγγελάτο να αναρωτιέται τάχα "ποιος θέλει την αποσταθεροποίηση του τόπου".

Πρώτη απ' όλους η κυβέρνηση και αποδεδειγμένα μάλιστα...



Η δολοφονία μελών της Χρυσής Αυγής και η δημόσια συζήτηση: Τρεις παρατηρήσεις
Zoys
QUOTE(KingCrimson @ Nov 2 2013, 23:29 ) *

Συμφωνώ από την πρώτη μέχρι και την τελευταία γραμμή. Ειδικότερα το τρίτο σκέλος εξηγεί σωστά τον κίνδυνο που κρύβει το ύπουλο κλισέ "καταδικάζουμε τη βία απ' όπου κι αν προέρχεται" ειδικά όταν αναφέρεται από πολιτικούς.
KingCrimson
Τα τελευταία λεπτά της ΕΡΑ "Ψυχή Βαθιά"
7/11/2013

KingCrimson


ή αλλιώς πως ξανάγινε ρόμπα ξεκούμπωτη ο Αντωνάκης!
geo82
Ν' αγιάσει το στόμα του ανθρώπου.
Dreamerpanos
Τι γελάς ειρωνικά ρε μαλ&%#@αύλη?Που δεν ξέρεις τι συμβαίνει γύρω σου?Έναν σοβαρό άνθρωπο να βρεις στον δρόμο τα ίδια θα σου πει....

Και εσείς εδώ στο φόρουμ από δω το μάθατε?Δεν το είδατε στις ειδήσεις το βιντεάκι? tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Zoys
QUOTE(Dreamerpanos @ Jan 19 2014, 13:11 ) *
Και εσείς εδώ στο φόρουμ από δω το μάθατε?Δεν το είδατε στις ειδήσεις το βιντεάκι? tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Πρώτο θέμα θα το έπαιξε το δελτίο του MEGA, είμαι σίγουρος.
greeneyes13
στο σαλονάκι του γιατρού, ο παππούς που περίμενε να γράψει φάρμακα ευθαρσώς μας δήλωσε ότι είναι χρυσαυγίτης και μάλιστα πάει στα γραφεία του κόμματος....κι ύστερα αναρωτιόμαστε ποιοί τους ψηφίζουν
Quincy
QUOTE(greeneyes13 @ Jan 20 2014, 13:16 ) *
στο σαλονάκι του γιατρού, ο παππούς που περίμενε να γράψει φάρμακα ευθαρσώς μας δήλωσε ότι είναι χρυσαυγίτης και μάλιστα πάει στα γραφεία του κόμματος....κι ύστερα αναρωτιόμαστε ποιοί τους ψηφίζουν



Το θέμα δεν είναι να αναρωτηθούμε ποιοί, αλλά γιατί;; Η ΧΑ υπάρχει ούτε εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια κι έπαιρνε κάτι σαν 0,2% και πολύ της ήταν, και μέσα σε μια τετραετία μπήκε στη Βουλή και τώρα έχει διψήφια ποσοστά!!! Τι έγινε, ξεπήδησαν στην Ελλάδα ξαφνικά 1εκ και βάλε φασίστες (γιατί αν ναι, έχουμε χοντρότερο πρόβλημα);

Απλά σε περιόδους κρίσης όποια κόμματα ξέρουν κι εκμεταλεύονται της καταστάσεις πάντα κερδισμένα ήταν, διαχρονικά. Ο παππούς με τα φάρμακα, και η γιαγιά που "ψωνίζει" τα σκουπίδια !!!! απ τη λαική, θα πάρει τα "τροφιμα μόνο για Έλληνες" από τη ΧΑ, θα πει ευχαριστώ, θα τους ψηφίσει, και χέστηκε για ρατσισμους, χούντες κλπ. Δεν φταίνε αυτοι άνθρωποι! Φταίει η εγκατάληψη με κάθε τρόπο από τις περασμένες κυβερνήσεις.

Στις Κυκλάδες η ΧΑ το '09 πήρε 0.2%, το '12 πήρε 6.2% !! Μιλάμε για τρομακτικό νούμερο σε 3 χρόνια μέσα. Αλλά τι να πεις; Όταν το κράτος (με όποιο φορέα) θυμάται τους κατοίκους των νησιών (εκτός από 4-5) μόνο το καλοκαίρι όταν τους στέλνει το ΣΔΟΕ, άδικο θα χουν μετά να ρίξουν τη μούντζα;

yorgos
Πάντως βασικά την ψηφίζουν νέοι, άνδρες, ψιλοάνεργοι, του ιδιωτικού τομέα (κάγκουρες). Κι όποιος έχει επαφή με γυμνάσια και λύκεια, βλέπει τι γίνεται εκεί μέσα. Μόδα είναι, μαγκιά. Κάποτε ήσουν στους Mad Boys, τωρα είσαι Χρυσή Αυγή.

greeneyes13
το τραγικό δεν ήταν πως ο παππούς το έλεγε με υπερηφάνεια, το τραγικό ήταν πως μας είπε ότι και ο ίδιος υπήρξε μετανάστης στην γερμανία......
bballbill
Οργισμένο γήρας.
Dreamerpanos
QUOTE (Zoys @ Jan 19 2014, 13:15 ) *
Πρώτο θέμα θα το έπαιξε το δελτίο του MEGA, είμαι σίγουρος.


Ε βέβαια...η Τρέμη οργισμένη συμφωνούσε ενώ ο Πρετεντέρης είχε ασπρίσει.. tongue.gif

Το έδειξε μόλις το Ράδιο Αρβύλα πάντως...
nikolas12
QUOTE(yorgos @ Jan 20 2014, 16:37 ) *
Πάντως βασικά την ψηφίζουν νέοι, άνδρες, ψιλοάνεργοι, του ιδιωτικού τομέα (κάγκουρες). Κι όποιος έχει επαφή με γυμνάσια και λύκεια, βλέπει τι γίνεται εκεί μέσα. Μόδα είναι, μαγκιά. Κάποτε ήσουν στους Mad Boys, τωρα είσαι Χρυσή Αυγή.


Ως πρόσφατος απόφοιτος θα συμφωνήσω περί μόδας, απλά ευτυχώς στο δικό μου σχολείο δεν το είχαμε τόσο. Από τα 50 άτομα της Γ Λυκείου μόλις 2-3 άτομα στήριζαν τη Χρυσή Αυγή και ο 1 μόνο πιο ανοιχτά. Μάλιστα σε ένα μάθημα έκθεσης περί ρατσισμού και μεταναστών είχε βγει και είχε πει τις απόψεις του χωρίς όμως το πάθος ενός κανονικού χρυσαυγίτη. Δυστυχώς σε σχολεία φίλων στην Καισαριανή και το Βύρωνα έχουν ξεσπάσει απίστευτοι καβγάδες λόγω του φαινομένου 16χρονων μη σκεπτόμενων καγκουριών, οι οποίοι υποστηρίζουν ΧΑ. Τη ΧΑ ψηφίζουν αυτοί που αναφέρατε όλοι, δηλαδή νέοι, ψιλοάνεργοι κάγκουρες και παππούδες, γιαγιάδες που τους βοηθάει η ΧΑ και τους ψηφίζουν, γιατί δεν τους νοιάζουν Χούντες κ.τ.λ.

QUOTE(greeneyes13 @ Jan 20 2014, 19:27 ) *
το τραγικό δεν ήταν πως ο παππούς το έλεγε με υπερηφάνεια, το τραγικό ήταν πως μας είπε ότι και ο ίδιος υπήρξε μετανάστης στην γερμανία......


Θα ήθελα βέβαια να δω πως θα ήταν να του φερθούν στη Γερμανία, όπως φέρεται η Χρυσή Αυγή στους μετανάστες στην Ελλάδα.

Η μεγάλη πλάκα με τον Farage είναι αυτή:



Τη μία μέρα ο Ευαγγελάτος θέλει να τον πλακώσει, την επόμενη μέρα τον καλεί στην εκπομπή. Πέθανα 24.gif
bballbill
Όχι ρε Ευαγγελάτε μην τον δείρεις τον άνθρωπο. Είσαι και θηριώδης, θα τον σακατέψεις.

Πόσο γελοίο είναι και το πολιτικό προσωπικό που μας κυβερνάει και το σύστημα προπαγάνδας που τους στηρίζει! Βλαχαδερά.
Quincy
QUOTE(nikolas12 @ Jan 21 2014, 11:13 ) *
Τη ΧΑ ψηφίζουν αυτοί που αναφέρατε όλοι, δηλαδή νέοι, ψιλοάνεργοι κάγκουρες και παππούδες, γιαγιάδες που τους βοηθάει η ΧΑ και τους ψηφίζουν, γιατί δεν τους νοιάζουν Χούντες κ.τ.λ.



Όχι μόνο δεν τους νοιάζουν, μερικοί γουστάρουν κιόλας. Αποκλείεται να μην έχετε ακούσει άνθρωπο 65-70 και πάνω να μην μιλάει "για τους δρόμους που έκανε η χούντα, και τα εργοστάσια, και τις δουλειές, και τις εξαγωγές" και δεν ξέρω γω τι άλλο, κι αν φέρεις αντεπιχείρημα η απάντηση είναι "γιατί σάμπως τώρα χούντα δεν έχουμε, τουλάχιστον τότε δεν πεινούσαμε".
Τις προάλλες μιλούσα με έναν κύριο παρόμοιας ηλικίας και μου πετάει το εξής : "με τη Χούντα έβαλα ρεύμα στο σπίτι μου, με την δημοκρατία το κόβω". Τι να του πεις... άδικος κόπος. Η απελπισία είναι ένα ισχυρότατο συναίσθημα

Γι αυτούς τους ανθρώπους που τα φαίρνουν βόλτα με τα χίλια ζόρια με τις συντάξεις της ντροπής, δεν υπάρχει πια δημοκρατία-ολιγαρχία-χούντα κλπ, υπάρχει ποιος θα μου δώσει χρήματα, θέρμανση, φαγητό, περίθαλψη κλπ. Βλέπουν και τους βουλευτές να τα παίρνουν κάθε λίγο και λιγάκι ενώ αυτοί πληρώνουν 4-5 φόρους το χρόνο από λεφτά που δεν έχουν. Ε πολύ θέλει να "πιστεψουν" τον άλλο τον τρελο που τους λεει ότι θα τους πετάξει έξω; Απόγνωση κι απογοήτευση είναι γι αυτούς, και για όσους είναι σε παρόμοια αδιέξοδα, μόδα είναι για άλλες μερίδες του πληθυσμού όπως λέτε.

Η κυβέρνηση φυσικά "αδιαφορεί" γιατί κερδίζει απίστευτα από την ΧΑ. Πρώτον γιατί ασχολείται μαζί τους όλη η Ελλάδα κάθε δυό μέρες, αντί να ασχολείται με τις δικές τους μαλακίες. Δεύτερον γιατί την συμφέρει αυτοί η αγανάκτηση-απόγνωση να μεταφραστεί σε ψήφους ΧΑ, παρά Σύριζα ή Ανεξάρτητους. Μόνο όταν του τραβήξανε τ αυτί από το εξωτερικό επειδή ξέφυγέ από τον έλεγχό το εν λόγω "κόμμα" έχωσε μέσα τον Μιχαλολιάκο και έκανε κι ένα μίνι ξεσκαρτάρισμα στην ΕΛ.ΑΣ.

Για μένα ούτε θα ληθεί το πρόβλημα επειδή είναι μόδα και θα περάσει, ούτε θα βάλουν μυαλό 1-1.5εκ άνθρωποι που τους ψηφίζουν. Θα ληθεί όταν η κυβέρνηση νοιαστεί για τις μάζες που ζουν με το ζόρι (δεν είναι λίγοι), και δωθούν αλιθινές-ουσιαστικές ελπίδες για καλύτερο μέλλον που ότι και να λέει ο κυρ-Αντώνης κατάμαυρο είναι. Όταν γίνουν αυτά δεν θα υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να ψηφήσει την ΧΑ ο οποιοσδήποτε με μυαλό περισσότερο από κότας, και θα ξαναγυρίσει στα μηδέν κόμα κάτι ποσοστά της. Μέχρι τότε κι όσο καθυστερεί η ανάπτυξχαχαχαχαχαχαχα μόνο προς τα πάνω θα πηγαίνει. Η Ιστορία είναι συντριπτικά εναντίων μας σ αυτό το θέμα.
Zoys
1) Η ΧΑ εξυπηρετεί την κυβέρνηση αφού απασχολεί την επικαιρότητα βάζοντας συχνά σε δεύτερη μοίρα μέτρα και κυβερνητικές αποφάσεις με τον ίδιο τρόπο που το κάνει τώρα ο Ξηρός - έβγαλε και ένα βιντεάκι από ότι έμαθα... 7.gif Επίσης το νεοναζιστικό προφίλ της κάνει την κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας (και του Βαγγέλη) να φαίνονται μέχρι και... δημοκράτες.

2) Η τηλεόραση αντιμετωπίζει την Χρυσή Αυγή σαν προϊόν προς πώληση αφού εκμεταλλεύεται την "απήχηση" της στους αμόρφωτους ή τους απελπισμένους προβάλλοντας την και δημιουργόντας στη μαζική συνείδηση την εντύπωση ότι πρόκειται για αντισυστημική οργάνωση και όχι για κοινή σπείρα του ποινικού δικαίου που τρέφεται από το σύστημα και δουλεύει ουσιαστικά για αυτό.
nikolas12
QUOTE(Quincy @ Jan 21 2014, 17:14 ) *
Όχι μόνο δεν τους νοιάζουν, μερικοί γουστάρουν κιόλας. Αποκλείεται να μην έχετε ακούσει άνθρωπο 65-70 και πάνω να μην μιλάει "για τους δρόμους που έκανε η χούντα, και τα εργοστάσια, και τις δουλειές, και τις εξαγωγές" και δεν ξέρω γω τι άλλο, κι αν φέρεις αντεπιχείρημα η απάντηση είναι "γιατί σάμπως τώρα χούντα δεν έχουμε, τουλάχιστον τότε δεν πεινούσαμε".
Τις προάλλες μιλούσα με έναν κύριο παρόμοιας ηλικίας και μου πετάει το εξής : "με τη Χούντα έβαλα ρεύμα στο σπίτι μου, με την δημοκρατία το κόβω". Τι να του πεις... άδικος κόπος. Η απελπισία είναι ένα ισχυρότατο συναίσθημα

Γι αυτούς τους ανθρώπους που τα φαίρνουν βόλτα με τα χίλια ζόρια με τις συντάξεις της ντροπής, δεν υπάρχει πια δημοκρατία-ολιγαρχία-χούντα κλπ, υπάρχει ποιος θα μου δώσει χρήματα, θέρμανση, φαγητό, περίθαλψη κλπ. Βλέπουν και τους βουλευτές να τα παίρνουν κάθε λίγο και λιγάκι ενώ αυτοί πληρώνουν 4-5 φόρους το χρόνο από λεφτά που δεν έχουν. Ε πολύ θέλει να "πιστεψουν" τον άλλο τον τρελο που τους λεει ότι θα τους πετάξει έξω; Απόγνωση κι απογοήτευση είναι γι αυτούς, και για όσους είναι σε παρόμοια αδιέξοδα, μόδα είναι για άλλες μερίδες του πληθυσμού όπως λέτε.


Όλη η αλήθεια και ό,τι σκέφτομαι κι εγώ σε ένα ποστ. Θυμάμαι τον παππού μου τώρα που στην άνοδο της Χρυσής Αυγής το καλοκαίρι του 2012 μου έλεγε ακριβώς τα αντίθετα από τους περισσότερους ηλικιωμένους στις τηλεοράσεις και ήταν από τους πρώτους που άκουσα να μου λένε γενικότερα για τη ζωή στη Χούντα και τις δυσκολίες της και όχι μόνο τα φωτεινά και όμορφα κομμάτια που παρουσιάζουν οι περισσότεροι. Είναι ακριβώς αυτό που λες φίλε Quincy. Οι άνθρωποι αυτοί βλέπουν την επιφάνεια των πράξεων (π.χ. κάποιος καραφλός φουσκωτός με μπλούζα της ΧΑ βοήθησε ένα φίλο τους να πάει στο ΑΤΜ με τη δικαιολογία ότι τους προστατεύει από τους κακούς αλλοδαπούς που θέλουνε να τον κλέψουν, να του διαρρήξουν το σπίτι, να του πάρουν τη δουλειά παρά το ότι είναι συνταξιούχος και να τον βασανίσουν). Δε βλέπουν τον αντικειμενικό σκοπό, τις ψεύτικες υποσχέσεις και την ψηφοθηρία αυτού του κόμματος και διατηρούν πολύ επιφανειακά κριτήρια ψήφου. Ότι έκανε και ο ΓΑΠ το 2009 που έλεγε πχ στους αγρότες ότι θα είναι δίπλα τους και το 2010 οι αγρότες είχαν κλείσει τους δρόμους με τα τρακτέρ.

QUOTE
Η κυβέρνηση φυσικά "αδιαφορεί" γιατί κερδίζει απίστευτα από την ΧΑ. Πρώτον γιατί ασχολείται μαζί τους όλη η Ελλάδα κάθε δυό μέρες, αντί να ασχολείται με τις δικές τους μαλακίες. Δεύτερον γιατί την συμφέρει αυτοί η αγανάκτηση-απόγνωση να μεταφραστεί σε ψήφους ΧΑ, παρά Σύριζα ή Ανεξάρτητους. Μόνο όταν του τραβήξανε τ αυτί από το εξωτερικό επειδή ξέφυγέ από τον έλεγχό το εν λόγω "κόμμα" έχωσε μέσα τον Μιχαλολιάκο και έκανε κι ένα μίνι ξεσκαρτάρισμα στην ΕΛ.ΑΣ.


Πέρα από αυτούς η ΝΔ ειδικά βολεύεται κατά τη γνώμη μου για ακόμα ένα γεγονός που φαίνεται πάρα πολύ στις δημοσκοπήσεις που γίνονται. Πέρα από ηλικιωμένους και αυτούς που δεν ψηφίζουν ένα κόμμα βάσει ιδεολογίας, αλλά βάσει τι τους βολεύει, υπάρχουν πολλοί δεξιοί που λόγω ιδεολογίας ψήφιζαν ΝΔ χρόνια και τώρα με την κρίση πήγανε στην ακροδεξιά για να τιμωρήσουν το δικομματισμό και επειδή δε θέλουν να ψηφίσουν Τσίπρα. Όμως όποτε η ΝΔ κάνει μία κίνηση που φροντίζει να βγει και να διαφημιστεί ως μία διαπραγματευτική νίκη ή όταν λέει πως δεν θα μπουν μέτρα ή ακόμα και στο χαμό με τον Παύλο Φύσσα, όλοι εκείνοι γυρίζουν πίσω στη ΝΔ, γιατί πάλι βλέπουν ελπίδα σε εκείνη και γιατί η ψήφος στη ΧΑ είναι κυρίως ψήφος αντίδρασης. Το έχω παρατηρήσει από δημοσκοπήσεις και το έχω συζητήσει με πολλούς φίλους.
Magnus92
QUOTE(Quincy @ Jan 21 2014, 17:14 ) *
Όχι μόνο δεν τους νοιάζουν, μερικοί γουστάρουν κιόλας. Αποκλείεται να μην έχετε ακούσει άνθρωπο 65-70 και πάνω να μην μιλάει "για τους δρόμους που έκανε η χούντα, και τα εργοστάσια, και τις δουλειές, και τις εξαγωγές" και δεν ξέρω γω τι άλλο, κι αν φέρεις αντεπιχείρημα η απάντηση είναι "γιατί σάμπως τώρα χούντα δεν έχουμε, τουλάχιστον τότε δεν πεινούσαμε".
Τις προάλλες μιλούσα με έναν κύριο παρόμοιας ηλικίας και μου πετάει το εξής : "με τη Χούντα έβαλα ρεύμα στο σπίτι μου, με την δημοκρατία το κόβω". Τι να του πεις... άδικος κόπος. Η απελπισία είναι ένα ισχυρότατο συναίσθημα

Γι αυτούς τους ανθρώπους που τα φαίρνουν βόλτα με τα χίλια ζόρια με τις συντάξεις της ντροπής, δεν υπάρχει πια δημοκρατία-ολιγαρχία-χούντα κλπ, υπάρχει ποιος θα μου δώσει χρήματα, θέρμανση, φαγητό, περίθαλψη κλπ. Βλέπουν και τους βουλευτές να τα παίρνουν κάθε λίγο και λιγάκι ενώ αυτοί πληρώνουν 4-5 φόρους το χρόνο από λεφτά που δεν έχουν. Ε πολύ θέλει να "πιστεψουν" τον άλλο τον τρελο που τους λεει ότι θα τους πετάξει έξω; Απόγνωση κι απογοήτευση είναι γι αυτούς, και για όσους είναι σε παρόμοια αδιέξοδα, μόδα είναι για άλλες μερίδες του πληθυσμού όπως λέτε.

Η κυβέρνηση φυσικά "αδιαφορεί" γιατί κερδίζει απίστευτα από την ΧΑ. Πρώτον γιατί ασχολείται μαζί τους όλη η Ελλάδα κάθε δυό μέρες, αντί να ασχολείται με τις δικές τους μαλακίες. Δεύτερον γιατί την συμφέρει αυτοί η αγανάκτηση-απόγνωση να μεταφραστεί σε ψήφους ΧΑ, παρά Σύριζα ή Ανεξάρτητους. Μόνο όταν του τραβήξανε τ αυτί από το εξωτερικό επειδή ξέφυγέ από τον έλεγχό το εν λόγω "κόμμα" έχωσε μέσα τον Μιχαλολιάκο και έκανε κι ένα μίνι ξεσκαρτάρισμα στην ΕΛ.ΑΣ.

Για μένα ούτε θα ληθεί το πρόβλημα επειδή είναι μόδα και θα περάσει, ούτε θα βάλουν μυαλό 1-1.5εκ άνθρωποι που τους ψηφίζουν. Θα ληθεί όταν η κυβέρνηση νοιαστεί για τις μάζες που ζουν με το ζόρι (δεν είναι λίγοι), και δωθούν αλιθινές-ουσιαστικές ελπίδες για καλύτερο μέλλον που ότι και να λέει ο κυρ-Αντώνης κατάμαυρο είναι. Όταν γίνουν αυτά δεν θα υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να ψηφήσει την ΧΑ ο οποιοσδήποτε με μυαλό περισσότερο από κότας, και θα ξαναγυρίσει στα μηδέν κόμα κάτι ποσοστά της. Μέχρι τότε κι όσο καθυστερεί η ανάπτυξχαχαχαχαχαχαχα μόνο προς τα πάνω θα πηγαίνει. Η Ιστορία είναι συντριπτικά εναντίων μας σ αυτό το θέμα.



Δεν αδιαφορει απλα... Την συντηρει και την φουσκωνει , χερι-χερι με τα ΜΜΕ...
Και για ολα οσα λες, που συμφωνω απολυτα μ'αυτα, αλλα και χρησιμοποιωντας την ως μεσο καταστολης. Ειναι εξισου σημαντικο ΚΑΙ αυτο, και πρεπει να το εχουμε κατα νου...
kseplenhs
Πάντως αν εξαιρέσουμε τα μεγαλοκάναλα-μεγαλοεφημερίδες που πουλάνε το "μνημόνιο ή θάνατος" προφανώς ως δώρο στήριξης σε αυτό το καθεστώς έτσι ωστε να εξασφαλίζουν δάνεια επιβίωσης,υπάρχουν και μμε που την προώθηση(-ασχολία) της ΧΑ την κάνουν καθαρά λόγω της απήχησης της στον κόσμο.

Μην γελιόμαστε,ακόμα βγάζουν ποσοστό κοινοβουλίου αυτοί.Ακόμα και μετά τις δολοφονίες και τις φυλακίσεις.Απο τη στιγμή που υπάρχει σεβαστό ποσοστό κόσμου που εκφράζεται απο αυτούς,τότε είναι δύσκολο να τους αποκλείσει και να τους περιθωριοποιήσει κάποιος.Δύσκολοι καιροί.Απαξ και δεν διαλέξεις στρατόπεδο,τότε απευθύνεσαι σε όλους και δεν αποκλείεις κανένα.Ακόμα και τους φιλοναζιστές.Αν και περισσότερο,τυφλό αντι-αριστεριλίκι είναι παρά φιλοναζισμός.
Zephyr
Πάντως όλα ξεκινάνε από το κακό χάλι της οικονομίας και την εξαθλίωση των μικρομεσαίων. Ουσιαστικά την μεσαία τάξη που εξαφανίζεται. Και η απελπισία είναι σαφώς κακός σύμβουλος, αυτό είναι εξάλλου το πάτημα τους.

ΥΓ. Γύρισα προχθές από τον λογιστή και που είπε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν αυτή την στιγμή οι λογιστές είναι το πως θα πουν στον κόσμο να πληρώσει τα 4ψήφια νούμερα blink.gif που θα βγουν στους περισσότερους φορολογούμενους στις νέες φορολογικές δηλώσεις εξαιτίας των αυξημένων τεκμηρίων και της κατάργησης κάθε αφορολογήτου. Μιλάμε για παλαβομάρα παίδες, όποιος δεν έχει στομάχι ας μην πάει ακόμα από λογιστή...
Quincy
QUOTE(Magnus92 @ Jan 23 2014, 10:26 ) *
Δεν αδιαφορει απλα... Την συντηρει και την φουσκωνει , χερι-χερι με τα ΜΜΕ...
Και για ολα οσα λες, που συμφωνω απολυτα μ'αυτα, αλλα και χρησιμοποιωντας την ως μεσο καταστολης. Ειναι εξισου σημαντικο ΚΑΙ αυτο, και πρεπει να το εχουμε κατα νου...


Γι αυτό έβαλα το αδιαφορεί σε εισαγωγικά. Απλά θέλει να φαινεται προς τα έξω ότι αδιαφορεί, ενώ στην ουσία την συντηρεί όπως λες. ΝΔ-ΧΑ έχουν τον ίδιο χρηματοδότη αν δεν κάνω σοβαρό λάθος rolleyes.gif

QUOTE(kseplenhs @ Jan 23 2014, 10:49 ) *
Πάντως αν εξαιρέσουμε τα μεγαλοκάναλα-μεγαλοεφημερίδες που πουλάνε το "μνημόνιο ή θάνατος" προφανώς ως δώρο στήριξης σε αυτό το καθεστώς έτσι ωστε να εξασφαλίζουν δάνεια επιβίωσης,υπάρχουν και μμε που την προώθηση(-ασχολία) της ΧΑ την κάνουν καθαρά λόγω της απήχησης της στον κόσμο.

Μην γελιόμαστε,ακόμα βγάζουν ποσοστό κοινοβουλίου αυτοί.Ακόμα και μετά τις δολοφονίες και τις φυλακίσεις.Απο τη στιγμή που υπάρχει σεβαστό ποσοστό κόσμου που εκφράζεται απο αυτούς,τότε είναι δύσκολο να τους αποκλείσει και να τους περιθωριοποιήσει κάποιος.Δύσκολοι καιροί.Απαξ και δεν διαλέξεις στρατόπεδο,τότε απευθύνεσαι σε όλους και δεν αποκλείεις κανένα.Ακόμα και τους φιλοναζιστές.Αν και περισσότερο,τυφλό αντι-αριστεριλίκι είναι παρά φιλοναζισμός.



Στην πρώτη παράγραφό σου συμφωνώ απολύτως. Δεν έχουν όλα τα ΜΜΕ τον ίδιο σκοπό όταν "παίζουν" όλη μέρα ΧΑ. Και φυσικά δεν νομίζω να θέλει κανείς να τους αποκλείσει από τα ΜΜΕ. Αλλά όταν και τα μικρά κανάλια-εφημερίδες ασχολούνται με το θέμα ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο τρόπο όπως τα μεγάλα, λίγη σημασία έχουν τα κίνητρά τους. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Το να αναλώνονται 24/7 με βρισίδια προς τους χρυσαυγίτες, και τα ντοκουμέντα με ξυλοδαρμούς αλλοδαπών, και τα ξεφτιλίκια του Κασιδιάρη για πολλοστή φορά, δεν προσφέρει τίποτα. Επί της ουσίας δηλαδή, γιατί τα νούμερα παραμένουν νούμερα. Ας αποδεχτούν ότι αυτά θα συμβαίνουν όσο έχει τέτοια ποσοστά η ΧΑ, και δεν λύνεται ούτε αν τους βρίσεις ούτε αν τους καταγγείλεις, ούτε αν τους χώσεις μέσα, κι ας ασχοληθούν με το πως βρέθηκαν εκεί in the first place που λένε και στο Αμέρικα. Βέβαια αποκλείεται να θέλουν κάτι τέτοιο τα ΜΜΕ, κι είναι προφανές ότι δίνουν τροφή στο πρόβλημα ενώ μπορούν να το λύσουν.

Γι αυτό σταμάτησα να ασχολούμαι με την ΧΑ, ευτυχώς όταν φούντωσε το θέμα είχα κόψει και για τα καλά την TV κι έχω γλιτώσει ορισμένα εγκεφαλικά κύτταρα. Δεν ειμαστέ πια στο 2012, έχουμε ξεπεράσει το σοκ ότι μπήκαν στη Βουλή, παρόλα αυτά αντί να πάμε παρακάτω και να δούμε πως θα βγουν απ τη Βουλή ασχολούμαστε με τα ίδια και τα ίδια (από τα κανάλια ξεκινάει αυτό). Λες κι άμα τα χώσουμε στους συνταξιούχους, τα παιδάκια και τον Κασιδιάρη θα καταλάβουν το λάθος τους και δεν θα πάνε να τους ψηφίσουν....
Zoys
QUOTE(Quincy @ Jan 23 2014, 13:38 ) *
Στην πρώτη παράγραφό σου συμφωνώ απολύτως. Δεν έχουν όλα τα ΜΜΕ τον ίδιο σκοπό όταν "παίζουν" όλη μέρα ΧΑ. Και φυσικά δεν νομίζω να θέλει κανείς να τους αποκλείσει από τα ΜΜΕ. Αλλά όταν και τα μικρά κανάλια-εφημερίδες ασχολούνται με το θέμα ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο τρόπο όπως τα μεγάλα, λίγη σημασία έχουν τα κίνητρά τους. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Το να αναλώνονται 24/7 με βρισίδια προς τους χρυσαυγίτες, και τα ντοκουμέντα με ξυλοδαρμούς αλλοδαπών, και τα ξεφτιλίκια του Κασιδιάρη για πολλοστή φορά, δεν προσφέρει τίποτα. Επί της ουσίας δηλαδή, γιατί τα νούμερα παραμένουν νούμερα. Ας αποδεχτούν ότι αυτά θα συμβαίνουν όσο έχει τέτοια ποσοστά η ΧΑ, και δεν λύνεται ούτε αν τους βρίσεις ούτε αν τους καταγγείλεις, ούτε αν τους χώσεις μέσα, κι ας ασχοληθούν με το πως βρέθηκαν εκεί in the first place που λένε και στο Αμέρικα. Βέβαια αποκλείεται να θέλουν κάτι τέτοιο τα ΜΜΕ, κι είναι προφανές ότι δίνουν τροφή στο πρόβλημα ενώ μπορούν να το λύσουν.

Ακριβώς. Από τη στιγμή που τα υποκριτικά σε μεγάλο βαθμό δελτία ειδήσεων (οι παλινωδίες τους είναι άφθονες τα τελευταία χρόνια) έχουν τις μισές μέρες της εβδομάδας 1η-2η είδηση την συμμορία των νεοναζί και τα όλο και πιο γελοία της "επιτεύγματα" τους διατηρεί συνεχώς στην επικαιρότητα με αποτέλεσμα να επαληθεύει την γνωστή αμερικανική ρήση "η χειρότερη δυσφήμιση είναι η καλύτερη διαφήμιση". Το γνωρίζουν ότι έτσι τους ανεβάζουν και κοιμούνται ήσυχοι συνεχίζοντας στην επόμενη είδηση με τον "αγώνα" της κυβέρνησης απέναντι στους Ευρωπαίους και το μιλφ του Ολάντ.

Επίσης, συμφωνώ με όλα τα παιδιά που σχολίασαν παραπάνω σχετικά με το θέμα.
Zoys
Αν είναι δυνατόν. Στέλεχος της κυβέρνησης να έχει σχέσεις με χρυσαυγίτες. Πέσαμε απ' τα σύννεφα.

Link από Vice
KingCrimson
Βραζιλία 2014. “Εντείνονται οι ετοιμασίες για το Mundial”

Μην σε σοκάρει η εικόνα.
Σκέψου την θετική της πλευρά:
- Μπαλίτσα
- Παρέα με φιλαράκια μπροστά σε Plasma τηλεόραση
- Παγωμένη μπύρα
- Πίτσα από delivery
- Λαδιά στο φανελάκι
- Καραγκούνης και τ’ άλλα τα παιδιά
- Εθνική Ελλάδος, Εθνικός Ύμνος, Υπερηφάνεια
- Πανηγυρισμοί, αληθινή χαρά
- Κανά στοιχηματάκι με απόδοση 1,80
- “Κωλογερμαναρά” στον γερμανό που θα βάλει goal, ενώ σκέφτεσαι την Μέρκελ

ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΦΙΕΣΤΑ
ΟΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ΜΑΛΑΚΑ

Πόλεμο εναντίον των αστέγων και των κατώτερων κοινωνικών στρωμάτων έχει εξαπολύσει το κράτος της Βραζιλίας εν όψει του παγκόσμιου κυπέλλου που θα διεξαχθεί από τις 12 Ιουνίου μέχρι τις 13 Ιουλίου 2014 σε 12 πόλεις. Όπως κάθε φορά, έτσι και τώρα, πριν από τόσο μεγάλες διοργανώσεις, οι εκάστοτε κυβερνήσεις λαμβάνουν τα απαραίτητα μέτρα ωραιοποίησης και “ξεβρωμίσματος” των πόλεων.

Αλλά τι σου λέω κι εγώ τώρα;;;

Το φλέγον ζήτημα των ημερών είναι το σλόγκαν που θα αναγράφεται στο πούλμαν της ελληνικής αποστολής. Μέχρι στιγμής τα επικρατέστερα είναι:

1) Οι ήρωες παίζουν όπως οι Έλληνες (Heroes play like Greeks)
2) Αυτή είναι η Ελλάδα (This is Greece)
3) Μια ομάδα ένα όνειρο (One team one dream)

….

ΜΑΛΑΚΑ !!!
Τόση μπάλα και τόση μούγκα είχαμε να δούμε από τη χούντα…


http://hrwas.wordpress.com/2014/04/25/%CE%...AF%CE%B5%CF%82/
KingCrimson
Ο Ισπανός που εξαπάτησε τις τράπεζες για να τα βάλει με τον καπιταλισμό

Ο Ισπανός Ενρίκ Ντουράν, είναι γνωστός και ως Ρομπέν των Δασών, ο άνθρωπος που «εξαπάτησε» τις τράπεζες για να στηρίξει εναλλακτικά κινήματα ενάντια στον καπιταλισμό. Κατάφερε στο όνομα μίας ψεύτικής εταιρείας τηλεοπτικών παραγωγών που δημιούργησε να αποσπάσει περίπου 500.000 ευρώ από τράπεζες, δάνεια, τα οποία εξαρχής δεν είχε καμία πρόθεση να αποπληρώσει. Με τα χρήματα αυτά αποφάσισε να χρηματοδοτήσει εναλλακτικές δράσεις που έχουν επίκεντρο τον άνθρωπο, να σταθεί απέναντι στο καπιταλιστικό σύστημα. Σήμερα, κρύβεται από τις αρχές. Μιλώντας στον Guardian μέσω skype από άγνωστη τοποθεσία δηλώνει περήφανος για τις πράξεις του. Είναι η απάντηση στον όλεθρο που έχει σκορπίσει σε χιλιάδες ζωές ο καπιταλισμός αναφέρει. Σε συνέντευξή του πριν από ένα χρόνο ο Ισπανός υποστηρικτής της ανυπακουής προς την εξουσία, εξηγούσε ότι προκειμένου να μπορέσουν τα αντικαπιταλιστικά συστήματα να λειτουργήσουν έπρεπε από κάπου να χρηματοδοτηθούν και η απόσπαση των χρημάτων αυτών από τις τράπεζες είναι ουσιαστικά χρήματα του ίδιου του λαού.

http://www.youtube.com/watch?v=98JJYUZpklo

http://www.ertopen.com/eidiseis/item/19434...mo#.U1wFEKLU7Fx
KingCrimson

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω μπαλίτσα με αίμα – του Θωμά Γιούργα


Στην Βραζιλία του Μουντιάλ πάνω από 12 εκατομμύρια άνθρωποι ζουν στις φαβέλες σε συνθήκες ακραίας φτώχειας και περιθωριοποίησης. Παρόλα αυτά, η κυβέρνηση της Βραζιλίας θα ξοδέψει περισσότερα από 7 δις δολάρια μόνο για την κατασκευή των γηπέδων, τη στιγμή που ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού δεν έχει πρόσβαση σε τρόφιμα, βασική εκπαίδευση, φάρμακα και υπηρεσίες υγείας.

Πικάντικη λεπτομέρεια; Η FIFA ως μη-κερδοσκοπικός-οργανισμός μπαίνει σε καθεστώς μεγάλων φοροαπαλλαγών γλυτώνοντας έτσι την απόδοση περίπου μισού δις δολαρίων στο κράτος της Βραζιλίας. Το πως και το γιατί θεωρείται μη-κερδοσκοπικός ένας οργανισμός που στοχεύει ξεκάθαρα στο κέρδος από το χρυσό εμπόρευμα του ποδοσφαίρου το αφήνω ως ρητορικό ερώτημα και τροφή για σκέψη.

Πέρα από το ηθικά τερατώδες οικονομικό σκάνδαλο, στην Βραζιλία του Μουντιάλ συντελείται ένα οργανωμένο έγκλημα με ξεκάθαρα ταξικά χαρακτηριστικά. Εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι έχουν εκδιωχθεί βιαίως από τα σπίτια όπου έμεναν για χρόνια. Αθώοι άνθρωποι και μικρά παιδιά, έχουν τραυματιστεί και δολοφονηθεί από τις μαζικές επιχειρήσεις τις Βραζιλιανικης αστυνομίας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, ακραίας και αχρείαστης βίας, η εκδίωξη από τα σπίτια τους των κατοίκων γύρω από την περιοχή του γηπέδου Μαρακανά ώστε να κατασκευαστεί ένας τεράστιος χώρος στάθμευσης για 10.000 αυτοκίνητα.

Το μοναδικό παράπτωμά των περισσότερων εξ αυτών ήταν ότι θα εξέθεταν την αντιαισθητική φτώχεια τους στα μάτια των Μουντιαλικών τουριστών. Οι ζωές των πιο φτωχών Βραζιλιάνων θεωρήθηκαν ως το αποκρουστικό, αηδιαστικό πρόγραμμα στην τηλεόραση την ώρα του πλούσιου δείπνου. Η Βραζιλιάνικη κυβέρνηση μετετράπη στο βίαιο χέρι που έτρεξε να αλλάξει κανάλι ώστε να μην αηδιάσουν οι χορτασμένοι οπαδοί του θεάματος.

Κι εμείς εδώ τι σχέση έχουμε με όλα αυτά; Μπορούμε να σώσουμε τον κόσμο; Μπορούμε να αλλάξουμε κάτι εάν μπουκοτάρουμε το Μουντιάλ; Μήπως δεν είναι πρακτική μια ζωή που βάζει τόσο αυστηρά ηθικά όρια και βέτο;

Με τη σειρά, όπως λέει και ο Άδωνις Γεωργιάδης, με τη σειρά:
α) Η ηθική υποχρέωση μπορεί να σχετίζεται με την εγγύτητα ενός γεγονότος σε σχέση με την δυνατότητα παρέμβασης. Για παράδειγμα, μπορεί να έχω ηθική ευθύνη να σώσω το μωρό που πνίγεται δίπλα μου αλλά όχι το μωρό που πνίγεται σε μια λίμνη στην Καμπότζη. Η Βραζιλία πέφτει αρκετά μακριά ώστε να έχουμε την ηθική υποχρέωση να αντισταθούμε στην αστυνομική βία που ασκείται κατά των κατοίκων στις φαβέλες.
β) Η ηθική υποχρέωση μπορεί να σχετίζεται με την ένταση ενός γεγονότος, την πρόσβαση στην πληροφορία περί του γεγονότος ή στην δυνατότητά μας να πράξουμε κάτι ώστε να ελαχιστοποιήσουμε τον αχρείαστο πόνο.

Εδώ είναι ξεκάθαρο πως η δολοφονική βία που ασκείται εναντίων των φτωχών Βραζιλιάνων έχει γίνει ή μπορεί εύκολα να γίνει γνωστή σε κάποιον που ασχολείται με το γεγονός του Μουντιάλ. Αυτομάτως, ερχόμαστε σε επαφή με την ένταση του γεγονότος μαθαίνοντας για τις ποσοτικές και ποιοτικές πτυχές της καταστροφής της ζωής των θυμάτων. Από αυτούς τους δύο παράγοντες πηγάζει η ηθική υποχρέωσή μας για αντίδραση. Είναι σαν να γνωρίζουμε πως για την κατασκευή ενός μπαρ δολοφονήθηκαν και εκδιώχθηκαν από τα σπίτια τους οι φτωχοί της γειτονιάς και εμείς να πηγαίνουμε χωρίς να τρέχει τίποτα για να πιούμε το μοχίτο μας. Πως μπορούμε να αντισταθούμε στο έγκλημα που συντελείται στην Βραζιλία του Μουντιάλ; Απάντηση: Απέχοντας από κάθε επαφή με το προιόν, και διαδίδοντας τα πραγματικά γεγονότα με σκοπό να αφυπνίσουμε συνειδήσεις.

Και τι θα καταφέρουμε αν τα κάνουμε αυτά; Και πάλι κάποιοι θα πάνε στο αιματοβαμμένο μπαρ, θα πιούνε τα ποτάκια τους και θα φύγουνε σαν κύριοι. Τι θα αλλάξουμε εμείς εδώ από την Ελλάδα αν δεν δούμε την μπαλίτσα μας; Απάντηση: Τον εαυτό μας θα αλλάξουμε. Θα μεγαλώσουμε την συνείδησή μας. Θα είμαστε σε μεγαλύτερη εγρήγορση για την επόμενη προσπάθεια αποκτήνωσής μας. Μπορείτε να σκεφτείτε κάτι πιο πρακτικό και ωφέλιμο από αυτό;


http://eagainst.com
KingCrimson
Μουντιάλ 2014: Θέλουμε σχολεία και νοσοκομεία, όχι γήπεδα!

του Ντέιβ Ζιρίν

μετάφραση: Δημήτρης Ιωάννου
1a zirin



Για πολύ κόσμο, η είδηση ότι γίνονται διαμαρτυρίες στη Βραζιλία ενάντια στο Μουντιάλ του 2014 είναι εξίσου αδιανόητη με το να ζήταγαν οι Νεοϋορκέζοι την απαγόρευση της πίτσας. Κι όμως! Nα ’μαστε λίγες μόνο μέρες πριν την έναρξη της διοργάνωσης, και στις διαδηλώσεις κυριαρχεί το σύνθημα #NãoVaiTerCopa, δηλαδή (σε ελεύθερη απόδοση) «Το Μουντιάλ δεν θα γίνει».

Διαδηλώσεις, απεργίες και κάθε είδους δράσεις φουντώνουν σε όλη τη χώρα. Η πιο χαρακτηριστική είναι η κατάληψη, από 10.000 ανθρώπους, υπό τα λάβαρα του Κινήματος των Άστεγων Εργατών (MTST), ενός τεράστιου αδόμητου οικοπέδου δίπλα στην «Αρένα Κορίνθιανς», που θα φιλοξενήσει το εναρκτήριο παιχνίδι του Μουντιάλ. Το κίνημα αποκαλεί την κατάληψη «το Μουντιάλ του Λαού» και επισημαίνει πως το σχεδόν μισό δισεκατομμύριο δολάρια που κόστισε η ανέγερση του σταδίου, «σύμφωνα με τις προδιαγραφές της FIFA», θα μπορούσε να έχει χρησιμοποιηθεί για την καταπολέμηση της φτώχειας ή τη βελτίωση των δομών δημόσιας υγείας. Το σύνθημα «Θέλουμε νοσοκομεία και σχολεία σύμφωνα με τις προδιαγραφές της FIFA» ακούγεται ακόμα, όπως ακουγόταν και πέρυσι, κατά τη διάρκεια του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών, όταν η Βραζιλία ταρακουνήθηκε από τις μεγαλύτερες διαδηλώσεις των τελευταίων τριάντα ετών.

Όλες οι διαδηλώσεις, όλες οι συγκεντρώσεις, όλες οι κραυγές απελπισίας συνδέονται με τις «τρεις πληγές»: τον εκτοπισμό, το χρέος και την ασφάλεια. Καταγράφονται σοβαρές διαφωνίες για τον ακριβή αριθμό όσων εκδιώχθηκαν από τα σπίτια τους, αλλά δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι είναι εκατοντάδες χιλιάδες εκείνοι που, προερχόμενοι από τις πλέον ευάλωτες πληθυσμιακές ομάδες, εκτοπίστηκαν ή θα εκτοπιστούν, είτε με το καρότο είτε με το μαστίγιο, είτε με το δόλωμα της οικονομικής αποζημίωσης είτε υπό την απειλή των όπλων.
Γκράφιτι εναντίον της FIFA, Βραζιλία 2014 (πηγή: www.imgur.com)



Όσον αφορά το χρέος, το φετινό Μουντιάλ θα είναι το πιο δαπανηρό στην ιστορία, αφού οι πλέον μετριοπαθείς εκτιμήσεις υπολογίζουν το κόστος του στα 15 δισ. δολάρια. Κι έπειτα, έχουμε και την «ασφάλεια». Εκτός από τη νέα σκληρή «αντιτρομοκρατική» νομοθεσία, η κυβέρνηση της Βραζιλίας φρόντισε να πατήσουν το έδαφος της χώρας περισσότερες μπότες απ’ ό,τι σε οποιοδήποτε άλλο Μουντιάλ: το προσωπικό ασφαλείας θα ξεπεράσει τα 170.000 άτομα, 22% περισσότερο από αυτό που είχε επιστρατευθεί στη Νότια Αφρική το 2010. H«ασφάλεια», η οποία συντείνει τόσο στους εκτοπισμούς όσο και στην αύξηση του χρέους, έχει γίνει το σλόγκαν που δικαιολογεί όλες τις πράξεις της προέδρου Ρούσεφ και του κυβερνώντος Εργατικού Κόμματος. Είναι επίσης η «ασφάλεια» που βγάζει τον κόσμο και τις οργανώσεις στον δρόμο για να φωνάξουν «NãoVaiTerCopa». Και η γενική δυσαρέσκεια διεισδύει και στον χώρο της «ασφάλειας» όπως έδειξε η πρόσφατη απεργία του προσωπικού ασφαλείας των σταδίων, το οποίο απαιτούσε «μισθούς σύμφωνους με τις προδιαγραφές της FIFA».

Οι φωνές διαμαρτυρίας θέλουν να υπογραμμίσουν τον πόνο του λαού, αλλά και να δείξουν στον υπόλοιπο κόσμο ποιος είναι πίσω από τις κουίντες τραβώντας τα νήματα. Όπως έγραφε κάποτε ο μέγας δημοσιογράφος Εντουάρντο Γκαλεάνο, «υπάρχουν ορατοί και αόρατοι δικτάτορες. Η εξουσιαστική δομή του παγκόσμιου ποδοσφαίρου είναι μοναρχικού τύπου. Πρόκειται για το πλέον μυστικό βασίλειο του κόσμου». Οι διαδηλωτές δεν έχουν άλλο στόχο παρά να τραβήξουν τη FIFA από τις σκιές στο φως. Εάν το επιτύχουν, θα αφήσουν μια κληρονομιά που θα διαρκέσει για πολύ περισσότερο από το απλό ποδοσφαιρικό θέαμα.

Ενώ το άρθρο είχε δημοσιευθεί, έλαβα το παρακάτω μήνυμα από τον φίλο μου Ντύλαν Στίλγουντ, ο οποίος ζει στη Βραζιλία:

Είναι σχεδόν αδύνατο να έχει κανείς συνολική εποπτεία του κύματος απεργιών και διαδηλώσεων που σαρώνει τη Βραζιλία απ’ άκρου εις άκρον, και γιγαντώνεται όσο πλησιάζει το Μουντιάλ. Χθες εκτυλίχθηκαν σκηνές χάους σε όλη τη χώρα καθώς το κίνημα «Το Μουντιάλ δεν θα γίνει» κατεστάλη με δακρυγόνα και σφαίρες καουτσούκ στις μεγάλες πόλεις που θα φιλοξενήσουν αγώνες. Στο Σάο Πάολο, 10.000 καθηγητές δημόσιων σχολείων, που απεργούν εδώ και τρεις εβδομάδες, πραγματοποίησαν πορεία προς το δημαρχείο. Εν τω μεταξύ, το Κίνημα των Άστεγων Εργατών (MTST) ενώθηκε με το Κίνημα των Εργατών Χωρίς Γη (MST) και μαζί μπλόκαραν τους αυτοκινητοδρόμους γύρω από το Στάδιο Ιτακεράο (το οποίο θα φιλοξενήσει την πρεμιέρα του τουρνουά), καθώς και στις δυτικές και τις νότιες περιοχές της πόλης. Στο Ρεσίφε, όπου θα φιλοξενηθούν πέντε αγώνες, οι δρόμοι καταλήφθηκαν από τεθωρακισμένα, τη δεύτερη μέρα της απεργίας των αστυνομικών και των πυροσβεστών. Οι καθηγητές απεργούν επίσης στο Ρίο και το Μπέλο Οριζόντε, μουντιαλικές πόλεις αμφότερες, και τα σωματεία τους υποστηρίζουν πλέον επισήμως τις αντιμουντιαλικές διαδηλώσεις. Το Ρίο παρέλυσε από μια ανεπίσημη διήμερη στάση εργασίας στα λεωφορεία, οι εργαζόμενοι στο μετρό απειλούν ότι θα ακολουθήσουν. Και ο κατάλογος συνεχίζεται: μεταξύ πολλών άλλων, απεργούν οι εργάτες πετρελαίου στο Κουμπατάο, οι οδηγοί θωρακισμένων οχημάτων στο Σάο Πάολο, οι δημόσιοι υπάλληλοι στο Μπέλο Οριζόντε, οι εργαζόμενοι στο αεροδρόμιο του Γκουαρούλιος. Έχουν γίνει διαδηλώσεις έξω από βραζιλιάνικες πρεσβείες στο εξωτερικό. Η λέξη «FIFA» είναι σήμερα τόσο δημοφιλής στη Βραζιλία όσο ήταν η λέξη «FEMA» στη Νέα Ορλεάνη μετά την Κατρίνα. [Η FEMA, Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Διαχείρισης Έκτακτων Αναγκών δέχθηκε σφοδρή κριτική για τον τρόπο που διαχειρίστηκε το ζήτημα]. Σύμφωνα με μια διαδικτυακή δημοσκόπηση του περιοδικού Veja, μόλις το 22% των Βραζιλιάνων θα υποστηρίξουν την εθνική ομάδα, ενώ το 34% θα είναι εναντίον της! Σε μια φτωχή συνοικία του Σάο Πάολο, μια γυναίκα έλεγε: «Ο δήμος δεν έχει ακόμα στείλει γάλα για τα παιδιά μας. Πώς να βάψω τον δρόμο [όπως γίνεται συνήθως πριν το Μουντιάλ]». Οι τελευταίες εβδομάδες έδειξαν ότι η δράση εκτός των γηπέδων θα είναι εξίσου συναρπαστική και πολύ πιο αποφασιστική για το μέλλον της Βραζιλίας, από τη δράση εντός αυτών».

Ντύλαν Στίλγουντ

O Dave Zirin είναι αθλητικογράφος στο περιοδικό «TheNation». Το κείμενο με τίτλο «There Will Be No World Cup: Brazil on the Brink» δημοσιεύθηκε στο περιοδικό «The Nation», 15.5.2014.

http://enthemata.wordpress.com/2014/06/07/dzirin/
KingCrimson
Ισπανοί φίλαθλοι ζητούν την αποβολή της Μακάμπι από την Euroleague

Μέσω κοινής ανακοίνωσης, οι φίλαθλοι έξι ομάδων της ACB ζητούν από την Euroleague να αποβάλει τη Μακάμπι μέχρι να σταματήσει η γενοκτονία που γίνεται στη Γάζα.

Την αποβολή της Μακάμπι Τελ Αβίβ από την ερχόμενη διοργάνωση της Euroleague ζητούν οι οργανωμένοι οπαδοί έξι ισπανικών ομάδων, δηλώνοντας πως δεν θέλουν να αγωνιστούν «με μια μπάλα λεκιασμένη με αίμα».

Οι οπαδοί που υπογράφουν την κοινή ανακοίνωση με την οποία ζητούν να σταματήσει η γενοκτονία στη Γάζα και να αποβληθεί η Μακάμπι είναι αυτοί της Μπαρτσελόνα (Dracs 1991, Sang Cule), της Λαμποράλ Κούτσα (Indar Baskonia), της Εστουντιάντες (Demencia), της Ομπραντόιρο (Zona Norte), της Μάλαγα (Impresentables) και της Φουενλαμπράδα (Fuenlabrada Blues).

«Έχουμε μια πρωταθλήτρια Ευρώπης, η οποία εκπροσωπεί μια χώρα που ισοπεδώνει τις παγκόσμιες αξίες. Είμαστε αντίθετοι με τη συμμετοχή της Μακάμπι στη Euroleague μέχρι να σταματήσει η γενοκτονία στη Γάζα! Πετάξτε τους από τη διοργάνωση» αναφέρει η ανακοίνωσή τους.

http://www.efsyn.gr/?p=221589
jvalin
Σαν σήμερα, 3 του Σεπτέμβρη 1843, η Ελλάδα απέκτησε το πρώτο της Σύνταγμα.



Το τραγούδι ανιστορεί τα γεγονότα εκείνης της περιόδου. Γράφτηκε το 1973 και αποτέλεσε σύμβολο αντίστασης απέναντι στη δικτατορία. Έχουν περάσει τόσα χρόνια, κι όμως οι στίχοι φαντάζουν πιο επίκαιροι από ποτέ.



……..Κι όπου φοβάται φωνή ν' ακούει απ' το λαό
σ' έρημο τόπο ζει και βασιλεύει,
κάστρο φυλάει ερημικό, έχει το φόβο φυλαχτό
όπου φωνή φοβάται ν' ακούει απ' το λαό.

Γη παιδεμένη με σίδερο και με φωτιά,
για κοίτα ποιον σου φέρανε καημένη
να σ' αφεντεύει από ψηλά, τα κρίματά σου είναι πολλά,
γη που το σίδερο παιδέψαν κι η φωτιά………..


Αθάνατο τραγούδι, αθάνατος Νίκος Ξυλούρης!

Zoys
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.