Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ψηφοφορια-Top 10
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2
a bullet for your head
Μιας & ειδα τον Berry να ψηνεται αγρια... rolleyes.gif ...ειπα να την κανω την προσπαθεια & να ανοιξω μια ψηφοφορια,για τον κορυφαιο Ευρωπαιο ολων των εποχων...
Φιλε Air & King,εκρινα καλο,να δωσω την δυνατοτητα πολλαπλης επιλογης,εχοντας βαλει & στον τιτλο του poll το Top 10...
Διοτι περαν της ''πρωτοκαθεδριας'',θα υπαρχει ενδιαφερον & για την δημιουργια ενος Top 10 & μ'αυτον τον τροπο θα δοθουν ψηφοι σε αρκετες απ τις 30 υποψηφιοτητες...
Εβαλα & την επιλογη ''Αλλος'',μιας & απ την εως τωρα πειρα μου,εχω διδαχθει,οτι παντοτε προκυπτουν διχογνωμιες-αντιθετες αποψεις,οσον αφορα τις υποψηφιοτητες... biggrin.gif
Με τις 30 αυτες υποψηφιοτητες,προσπαθησα να πιασω ενα οσο το δυνατο πιο ευρυ χρονικο φασμα,εχοντας γνωση του γεγονοτος,οτι καποιες απ'αυτες,ενδεχομενως & να αδικηθουν μιας & δεν υπαρχει μια ολοκληρωμενη εικονα-γνωση για τα πεπραγμενα τους..

ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΤOP 10.... smiley.gif

ΥΓ:Θα μπορουσε αυτη η ψηφοφορια να ενσωματωθει στο παρακατω τοπικ...
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=415

Η' να παραμεινει ανεξαρτητη & στην πορεια να προστεθουν πληροφοριες-στατιστικα-φωτο-video των υποψηφιοτητων..
Με ευπροσδεκτη την συνεισφορα των μελων του φορουμ,καθ'οτι δεν εχω τον χρονο για να το επιμεληθω ολο μονος μου... rolleyes.gif

Ας το αποφασισουν οι μοντς αυτο... cool.gif
berry
Ευγε νεε μου !

εγω παντα ειχα προβλημα με τις ψηφοφοριες που περιλαμβανουν παικτες που δεν εχω δει να αγωνιζονται , οποτε θα περιοριστω σε αυτους που εχω δει και δεν θα ψηφισω μπελοφ και ντελιμπαγκιτς αν και μαλλον θα πρεπε

λοιπον καλυτερη πενταδα (αυτους ψηφισα)

1.Ντραζεν (μαρεσε περισσοτερο ως PG)
2.Γκαλης
3.Νοβιτσκι (3αρι για να χωρεσει και ο Παου)
4.Γκασολ
5.Σαμπα

θα ηθελα να ψηφισω και αυτους αλλα κατα την γνωμη μου υπολειπονται των παραπανω ,οποτε δεν πηραν ψηφο

1.παρκερ
2.μαρτσουλιονις
3.κουκοτς
4.σρεμπφ
5.ρατζα

ον σεκοντ θοτ που λεμε και στα ταμπουρια , ας ριξω και μια στον σαρουνας που πολυ τον γουσταρω ναουμ

ειδικη μνεια σε παικτες που δεν αναφερθηκαν

σαν επιφανιο, κορμπαλαν, ζαρκο, ντακουρι, ριβα, ριγκοντο,βιγιακαμπα,γιαννακης,ντανιλοβιτς,
χομιτσιους...
a bullet for your head
Ειδα οτι επεσε & μια ψηφος στο ''αλλος''... rolleyes.gif
Καλο θα ηταν να ξερουμε,οι ψηφοι που πανε στο ''αλλος'',για ποιους προοριζονται..

QUOTE(berry @ Mar 24 2011, 14:04 ) *
Ευγε νεε μου !

θα ηθελα να ψηφισω και αυτους αλλα κατα την γνωμη μου υπολειπονται των παραπανω ,οποτε δεν πηραν ψηφο

Σε ειδα που ψηνοσουν αγρια & με επεισες... biggrin.gif
Γιατι δεν τους ψηφισες?
Στον τιτλο της ψηφοφοριας υπαρχει το ''επιμαχο'' top10... rolleyes.gif
berry
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 24 2011, 14:18 ) *
Γιατι δεν τους ψηφισες?
Στον τιτλο της ψηφοφοριας υπαρχει το ''επιμαχο'' top10... rolleyes.gif


δεν τους θεωρω ισαξιους με την πρωτη πενταδα. ειναι αδικια προς τους πρωτους

εσυ τι ψηφισες ειπαμε ? tongue.gif
a bullet for your head
QUOTE(berry @ Mar 24 2011, 14:25 ) *
δεν τους θεωρω ισαξιους με την πρωτη πενταδα. ειναι αδικια προς τους πρωτους

εσυ τι ψηφισες ειπαμε ? tongue.gif

Δεν ειπα να αδικησεις κανεναν,απλα οτι θα μπορουσες να ριξεις 10πλη ψηφο,οπως εγω... rolleyes.gif
Αν & αδικησες ας πουμε τον Κουκοτς,προκειμενου να χωρεσεις τον Παου ΄Σκουζω Συνεχεια στους Διαιτητες΄Γκασολ... rolleyes.gif
Μπορω να δεχτω οτι εχει ακομη καποια χρονακια μπροστα του & ετσι θα μπορεσει να αναρριχηθει ψηλοτερα,ομως κατα την γνωμη μου,δεν ειναι αυτη τη στιγμη στο top 5...
Στην δικη μου καταταξη,ειναι στο Νο8... biggrin.gif ...αλλα με προοπτικη να αναρριχηθει 2-3 θεσεις ψηλοτερα... cool.gif
berry
ε να αυτα κανεις και με χαλας ναουμ tongue.gif

το μονο ασχημο με τις ψηφοφοριες ειναι οτι αν αλλαξεις γνωμη δεν εχεις περιθωριο να το διορθωσεις

ε ναι λοιπον ! εσφαλα . επρεπε να χω ψηφισει και Τονι τελικα
Leon_cp3
Έριξα μόνο 6 ψήφους,σε αυτούς που είτε λάιβ είτε μαγνητοσκοπημένα έχω δει και μου έχουν προκαλέσει τον θαυμασμό. Εξ αρχής λοιπόν δηλώνω ότι έχω "αδικήσει" πολλούς,γιατί α)δεν έχω δει τα πάντα από τους πάντες,είναι λογικό και β)όταν μιλάμε για κορυφαίους παίχτες οι διαφορές είναι μικρές οπότε πολύ συχνά μπαίνουν πιο υποκειμενικά κριτήρια στη μέση,όπως πολύ απλά ποιο στυλ αρέσκεσαι εσύ να βλέπεις περισσότερο.
Οι ψήφοι μου λοιπόν πήγαν σε:
Ντιρκ (απλά ο αγαπημένος μου Ευρωπαίος παίχτης αν και πολύ πιθανόν όχι ο καλύτερος),Ράτζα,Σαμπόνις,Πέτροβιτς,Κούκοτ
και φυσικά στον μέγιστο Νίκο Γκάλη.
KingCrimson
Eυγε Μπουλετ για το Πολ!

1η πενταδα
1-Μαρτσουλιονις
2-Πετροβιτς (και εμενα μου αρεσε περισσοτερο στο 1 αλλα ηθελα να τον χωρεσω με το Σαρουνας στη πρωτη πενταδα)
3-Κουκοτς
4-Νοβιτσκι
5-Σαμπονις

2η πενταδα
1-Παρκερ
2-Γκαλης
3-Στογιακοβιτς
4-Ρατζα (αρκετες φορες επαιζε και 4αρι, με τον Ντιβατς 5αρι στην ιδια πενταδα)
5-Γκασολ

και μερικοι ακομα που θα μπορουσαν να μπουν(εκτος απο αυτους που ανεφερε ο Μπερι) ειναι οι Οστροφσκι, Βολκοφ, Μανιφικο, Τζαμσι, Κιριλενκο, Ζντοβτς
berry
11/11 Ο ΝΤΙΡΚ που παει αερα για πρωτια

δηλαδη 100%

ενα μειονεκτημα κατα την γνωμη μου των ψηφοφοριων πολλαπλης επιλογης ειναι οτι τα ποσοστα δεν σου δινουν ακριβη εικονα ... σορι για το οφτοπικ σχολιο

a bullet for your head
Eυπροσδεκτες ολες οι προτασεις σας για ειδικη ευφημο μνεια & βεβαια περιμενω & την παρεμβαση του συνταγματαρχη,προκειμενου να μας ριξει & μερικα ονοματα απ το παρελθον της πρωην Σοβιετικης Ενωσης... biggrin.gif
Πελαγοδρομησα καπως για να καταληξω σε 30 υποψηφιοτητες(ομολογουμενως παρα πολλες)..μιας & αρχικα ειχα βγαλει 40... smiley.gif
Εκοψα για π.χ. τον Ζοραν Σλαβνιτς,συμπαικτη των Τσοσιτς,Ντελιμπασιτς,Νταλιμπαγκιτς,Κιτσαν
βιτς,οι οποιοι στο χρονικο διαστημα 1973-1981 σαρωσαν στο περασμα τους..
Χρυσο μεταλιο στα Ευρωμπασκετ του 73',75',77',στο παγκοσμιο του 78' & στους ολυμπιακους του 80'..
Ασημενιο μεταλιο στο παγκοσμιο του 74',στους ολυμπιακους του 76' & στο Ευρωμπασκετ του 81'..
Χαλκινο μεταλιο στο Ευρωμπασκετ του 79'..

Και σε ενα αλλο poll που ειχα ανοιξει,για την κορυφαια εθνικη ομαδα απ το 70' εως τις μερες,& παλι ειχε αδικηθει αυτη η ομαδα..

Λογικο βεβαια,μιας & υπολοιπομαστε παραστασεων & πληροφοριων..


QUOTE(berry @ Mar 24 2011, 15:29 ) *
11/11 Ο ΝΤΙΡΚ που παει αερα για πρωτια

δηλαδη 100%

ενα μειονεκτημα κατα την γνωμη μου των ψηφοφοριων πολλαπλης επιλογης ειναι οτι τα ποσοστα δεν σου δινουν ακριβη εικονα ... σορι για το οφτοπικ σχολιο

Ακριβη εικονα οσον αφορα το ευρος της διαφορας του πρωτου απ τους υπολοιπους?... rolleyes.gif
Οπως ανεφερα & στο εναρκτηριο ποστ μου,περαν της κορυφης,νομιζω οτι θα υπαρξει αρκετο ενδιαφερον & για τα πλασαρισματα στην 1η 10αδα...
Με αρκετες υποψηφιοτητες να παιρνουν εστω μια ψηφο..
berry
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 24 2011, 15:40 ) *
Ακριβη εικονα οσον αφορα το ευρος της διαφορας του πρωτου απ τους υπολοιπους?... rolleyes.gif


ουσιαστικα ναι

αν πχ ψηφισουν 100 ατομα απο τους οποιους οι 90 νοβιτσκι και οι 5 κορατς πχ , τα ποσοστα θα πρεπε να ηταν 90% για ντιρκ και 5 % κορατς.

ενω ετσι ψηφιζουν 100 ατομα πχ κατα μεσο ορο απο 7 ψηφους = 700 ψηφοι και ετσι ο ντιρκ βγαινει με 12,8% και ο κορατς με 0,01 % που ουτε την μεταξυ τους διαφορα μας δειχνει , ουτε και το πραγματικο ποσοστο των ατομων που ψηφισαν τον καθενα

Υ.Γ συμπαθατε με αλλα ειμαι στατιστικολαγνος smiley.gif
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 24 2011, 15:40 ) *
Eυπροσδεκτες ολες οι προτασεις σας για ειδικη ευφημο μνεια & βεβαια περιμενω & την παρεμβαση του συνταγματαρχη,προκειμενου να μας ριξει & μερικα ονοματα απ το παρελθον της πρωην Σοβιετικης Ενωσης.

Ένας πρώην Σοβιετικός παίκτης που μου ήρθε αμέσως στο μυαλό και νομίζω πως άξιζε να βρίσκεται στα ονόματα του poll, είναι ο Λετονός Βάλντις Βάλτερς. Στη δεκαετία των 80s υπήρξε ένα από τα καλύτερα γκαρντ της Ευρώπης.

Όσον αφορά τις ψήφους μου...
Ψήφισα μονάχα ανάμεσα σε παίκτες τους οποίους έχω προλάβει να δω αγωνιζόμενους και έδωσα 5 ψήφους, χωρίς να λάβω υπόψη μου τις θέσεις των παικτών μέσα στο παρκέ.
Ψήφισα λοιπόν: Ντιρκ, Πέτροβιτς, Κούκοτς, Γκάλη και Σάρας.
berry
QUOTE(sixama23 @ Mar 24 2011, 15:52 ) *
Ένας πρώην Σοβιετικός παίκτης που μου ήρθε αμέσως στο μυαλό και νομίζω πως άξιζε να βρίσκεται στα ονόματα του poll, είναι ο Λετονός Βάλντις Βάλτερς. Στη δεκαετία των 80s υπήρξε ένα από τα καλύτερα γκαρντ της Ευρώπης.


σωστοτατος ! οπως και 2 ισραηλινοι μικι μπεργκοβιτς και ντορον τζαμσι
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ Mar 24 2011, 15:52 ) *
Ένας πρώην Σοβιετικός παίκτης που μου ήρθε αμέσως στο μυαλό και νομίζω πως άξιζε να βρίσκεται στα ονόματα του poll, είναι ο Λετονός Βάλντις Βάλτερς. Στη δεκαετία των 80s υπήρξε ένα από τα καλύτερα γκαρντ της Ευρώπης.

Ολα τα ονοματα που εχουν πεσει τα ειχα σκεφτει... rolleyes.gif
Η κουβεντα θα αποκτουσε ενα επιπλεον ενδιαφερον,αν προτεινατε σε ποιανων τις θεσεις(απ τις υπαρχουσες υποψηφιοτητες),θα χωρουσαν... biggrin.gif

Μια πολυ ωραια φωτο που βρηκα με τον Τζανις Κρουμινς..
Τεραστιος για την εποχη του & με πολυ καλο κορμι..
Εχω μια απορια... rolleyes.gif
Φοραει σπασουαρ η' απλα ειναι απ τον θεο προικισμενος?... thumbsup.gif

http://earhiv.imli.ru/gall/img.php?f=16240

Ο συνταγματαρχης δεν αυτος με το μαυρο??... smiley.gif
a bullet for your head
Ενας παικτης που σταθηκε ατυχος,χανοντας την ζωη του σε ατυχημα,σε ηλικια μολις 27 ετων,ηταν & ο Ισπανος Φερναντο Μαρτιν...
Τον κουτσο-προλαβα να παιζει & θυμαμαι πως εκεινη την εποχη,ηταν μεσ'στην ελιτ των Ευρωπαιων παικτων..

Ο 1ος Ισπανος που επαιξε ΝΒΑ,χωρις ομως μεγαλη επιτυχια με τους Μπλειζερς..
Εχω την γνωμη,πως τα χαρακτηριστικα του ηταν τετοια,που ακομη & στο συγχρονο μπασκετ θα στεκοταν με πολυ μεγαλη επιτυχια..




Πραγματικα πολυ κριμα που δεν τον ειδαμε να ολοκληρωνει την καριερα του...

ΥΓ:Α,ρε Ντραζεν....... sad.gif
berry
παμε και βιντεακια ? γουσταρω λεμε !







a bullet for your head
Noμιζω οτι & οι 2 τους ειναι αρκετα υποτιμημενοι εδω στο φορουμ τουλαχιστον..
Ο Σρεμπφ γεννηθηκε λαθος στιγμη... rolleyes.gif
Με τετοιο πακετο ικανοτητων,στο συγχρονο μπασκετ θα εκανε παπαδες..
Ο Ολλανδος για το υψος του ηξερε πολυ μπασκετ & διεθετε ανεπτυγμενο επιθετικο παιχνιδι..
Ηταν πρωτογνωρο για την εποχη που επιλεχτηκε στο ντραφτ,ενας Ευρωπαιος να καταταγει τοσο ψηλα,πισω μονο απ τον τοτε μεγαλο αστερα Ντανι Μανιγκ..
berry
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 24 2011, 17:05 ) *
Noμιζω οτι & οι 2 τους ειναι αρκετα υποτιμημενοι εδω στο φορουμ τουλαχιστον..
Ο Σρεμπφ γεννηθηκε λαθος στιγμη... rolleyes.gif
Με τετοιο πακετο ικανοτητων,στο συγχρονο μπασκετ θα εκανε παπαδες..
Ο Ολλανδος για το υψος του ηξερε πολυ μπασκετ & διεθετε ανεπτυγμενο επιθετικο παιχνιδι..
Ηταν πρωτογνωρο για την εποχη που επιλεχτηκε στο ντραφτ,ενας Ευρωπαιος να καταταγει τοσο ψηλα,πισω μονο απ τον τοτε μεγαλο αστερα Ντανι Μανιγκ..


ο σρεμπφ ηταν πολυ μεγαλη παικτουρα . ενας βελτιωμενος κλειζα (ιεροσυλια ξερω) γι αυτους που δεν τον προλαβαν

καταπληκτικος σουτερ , γερος αμυντικος κλπ κλπ

θα μετανιωσω που δεν τον ψηφισα και αυτον . αλλωστε ποσο καλυτερος ειναι ο παου τελικα ? πφφφφφ 40.gif

οσο για τον σμιτς εκανε καλυτερη καριερα τελικα απο τον μανινγκ ε ?

edit : παρτε και στατιστικα

Schrempf

Smits


a bullet for your head
QUOTE(berry @ Mar 24 2011, 17:11 ) *
ο σρεμπφ ηταν πολυ μεγαλη παικτουρα . ενας βελτιωμενος κλειζα (ιεροσυλια ξερω) γι αυτους που δεν τον προλαβαν

καταπληκτικος σουτερ , γερος αμυντικος κλπ κλπ

θα μετανιωσω που δεν τον ψηφισα και αυτον . αλλωστε ποσο καλυτερος ειναι ο παου τελικα ? πφφφφφ 40.gif

οσο για τον σμιτς εκανε καλυτερη καριερα τελικα απο τον μανινγκ ε ?

Ο Σρεμπφ ηταν πιο πολυδιαστατος απ τον Κλειζα.
Ενα point combo F,σκληροτραχηλος & καλος αμυντικος.

Ο Μανινγκ ειχε απ την αρχη της καριερας του σοβαρους τραυματισμους & δεν εφτασε τελικα,στο σημειο που πολλοι εκτιμουσαν οτι θα φτασει..

Ο Σμιτς κατα την γνωμη μου,εκανε καλυτερη καριερα απ τον Ντιβατς στο ΝΒΑ..
Ο Σερβος ομως ευτυχησε να ειναι & Σερβος-Γιουγκο,οποτε γεμισε το παλμαρε του με πολλες επιτυχιες..
berry
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 24 2011, 17:21 ) *
Ο Σερβος ομως ευτυχησε να ειναι & Σερβος-Γιουγκο,οποτε γεμισε το παλμαρε του με πολλες επιτυχιες..


και ξαφνικα σκαει ο TWΙsM χαχα
a bullet for your head
QUOTE(berry @ Mar 24 2011, 17:23 ) *
και ξαφνικα σκαει ο TWisM χαχα

rolleyes.gif

Οντως...θα πρεπει να περιμενουμε σχολιο-παρεμβαση του... biggrin.gif
Αν ο Σμιτς δεν ηταν Ολλανδος & μαλιστα Αμερικανοθρεμμενος...& επαιζε σε καποια δυνατη εθνικη ομαδα στις διαφορες διοργανωσεις,θα ειχε & αυτος να επιδειξει παλμαρε επιτυχιων & ο κοσμος να τον γνωρισει καλυτερα..
KingCrimson
Για τον γιγαντα με τα γυαλινα ποδια

a bullet for your head
Eριξα 10πλη ψηφο,ομως θα γραψω το δικο μου top 20...

1.Ντραζεν Πετροβιτς
2.Ντιρκ Νοβιτσκι
3.Αρβιντας Σαμπονις
4.Νικ Γκαλης
5.Σεργκει Μπελοφ
6.Τονι Κουκοτς
7.Ντραζεν Νταλιμπαγκιτς
8.Παου Γκασολ
9.Κρεζο Τσοσιτς
10.Ραντιβοι Κορατς

11.Μιρζα Ντελιμπασιτς
12.Ντινο Ρατζα
13.Ντεντλεφ Σρεμπφ
14.Σαρουνας Μαρτσουλιονις
15.Τονι Παρκερ
16.Ντραγκαν Κιτσανοβιτς
17.Ντεγιαν Μποντιρογκα
18.Ρικι Σμιτς
19.Σασα Τζορτζεβιτς
20.Βλαντο Ντιβατς
Air and King
2 ψηφους απο εμενα..
Νοβιτσκι και Σαμπονις...

Ο Νοβιτσκι ειναι ο καλυτερος Ευρωπαιος ολων των εποχων για μενα καθαρα και ξαστερα...Στην Αμερικη δεν υπαρχει καμια αμφιβολια για αυτο...Στην Ευρωπη υπαρχουν ακομα ανθρωποι που εχουν αντιρρησεις...
Ο κορυφαιος 7-φουτερ ψηλος σουτερ στην Ιστορια του ΝΒΑ(οχι μονο της Ευρωπης),ο μοναδικος Ευρωπαιος που πηρε το MVP το 2007,ο μοναδικος Ευρωπαιος που οδηγησε την ομαδα τους ως leader σε Τελικους του ΝΒΑ,11 χρονια ηγετης μιας ομαδας του ΝΒΑ που παντα η σχεδον παντα ειναι υπολογισιμη,ο μοναδικος που οι ιδιοι οι Αμερικανοι και παροτι δεν ειναι Αμερικανος τον εβαλαν στην σφαιρα του Λαρρυ Μπερντ,ενας παιχτης που θεωρειται μπασκετικος απογονος του Μπομπ Μακαντου αλλα εχει ξεπερασει για πολλους τον Μακαντου γιατι ειναι leader ομαδας πολλα χρονια ενω ο Μπομπ το μεγαλο μπαμ το ειχε κανει με τους Μπαφαλο Μπρειβς που ηταν και το αφεντικο...
Ο Ντιρκ παρα το υψος του ξερει να κατεβαζει για πλακα την μπαλα,καλος πασερ,ριμπαουντερ ενω και αμυντικος ηταν/ειναι αρκετα καλος παροτι δεν εχει τα πιο γρηγορα ποδια.Ξερει να χρησιμοποιει το μυαλο του.Το fadeaway σουτ του απλα δεν μαρκαρεται....
Μεσα στα 5-6 καλυτερα 4αρια στην Ιστορια του ΝΒΑ...
Ενω δεν ειναι υπερβολη να πουμε οτι πολλες φορες ηταν μια Εθνικη Γερμανιας μονο του....

Ο Σαμπονις υπηρξε για μενα το μεγαλυτερο ταλεντο και με το υψηλοτερο μπασκετικo ΙQ...Δεν εφτασε ποτε το ταβανι του που ηταν το #1 με διαφορα...Θα πηγαινε στο ΝΒΑ απο την Δεκαετια του 80(τα μεσα της και μετα) και θα τον βλεπαμε απεναντι στον Χακιμ,τον Γιουινγκ τον Ντοχερτι,τον Ρομπινσον(τον ειχε νιωσει στο πετσι του με τις Εθνικες) ισως απεναντι και στον Γερο-Τζαμπαρ....Εκει ηταν η θεση αυτου του παιχτη στο ΝΒΑ...
Ο καλυτερος-εξυπνοτερος Σεντερ πασερ ολων των εποχων γενικοτερα..Ισως μονο τον Μπιλ Γουολτον να εβαζα πιο πανω...Και παλι ειναι συζητησιμο....
Παντως εκτος οτι ειχε σουτ απο μακρια δεν μπορεσε να δειξει λογω των τραυματισμων την πραγματικη του δυναμη κοντα στο καλαθι κυριως στο ΝΒΑ....Ενταξει στην Ευρωπη το 95 για πραδειγμα δεν ειχε αντιπαλο...
Ο Σαμπονις εφτασε ισως μονο στο 70% απο το ταβανι του....Η προοπτικη του αν εμενε υγιης ηταν για πολυ μεγαλα πραγματα οχι στην Ευρωπη..Ουτως η αλλως εκανε και εδω καριερα μια χαρα αλλα στην Αμερικη....



Απο το νουμερο 3 και κατω ειμαι πιο ανοιχτος...

Ο Γκαλης ειναι ο μεγαλυτερος σκορερ στην Ιστορια του Ευρωπαικου μπασκετ και σιγουρα ενας απο τους 6-7 καλυτερους Ευρωπαιους ολων των εποχων και ας μην επαιξε στο ΝΒΑ...Στην Ευρωπη G.O.A.T σκορερ..

Ο Ντραζεν τεραστιος και στην Ευρωπη αλλα και στους Νετς..Προλαβε σχετικα σε μικρο χρονικο διαστημα να κερδισει σεβασμο στην Αμερικη παρα το οτι στο Πορτλαντ δεν επαιζε..Στους Νετς ηταν πολυ καλος....

Μπορει να αναφερθουν παρα πολλοι παιχτες αλλα η κορυφη ειναι για πολυ λιγους...Ο κορυφαιος απο τους κορυφαιους δηλαδη.


Υ.Γ.Αφου βλεπω οτι ο berry βαζει βιντεακια και δεν βαριεται ας ψαξει να βρει βιντεο και με το πρωτο Ευρωπαιο που επαιξε ποτε στο ΝΒΑ τον Βουλγαρο Γκεοργκι Γκλουτσκοφ....
Εκτος και αν σαν Ελληναρες που ειμαστε θεωρουμε τον Λου Τσιοροπουλο που πηρε και πρωταθλημα στο πλευρο του Μπιλ Ρασσελ και του Μπομπ Κουζι..Αλλα η αληθεια ειναι οτι ηταν "Αμερικανος" μπασκετικα ξεκαθαρα...
a bullet for your head
QUOTE(KingCrimson @ Mar 24 2011, 18:13 ) *
Για τον γιγαντα με τα γιαλυνα ποδια

Ενα απ τα μεγαλυτερα ''What If'',στην ιστορια του παγκοσμιου μπασκετ...
Ο προ τραυματισμων Σαμπονις,δεν ειχε να φοβηθει τιποτα απεναντι στους Χακιμ-Γιουιν-Ρομπινσον-Ντοχερτι...

ΥΓ:Φιλε Air & King...
Τι τσιγγουνιες ειναι αυτες?... rolleyes.gif
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 24 2011, 18:19 ) *
Ενα απ τα μεγαλυτερα ''What If'',στην ιστορια του παγκοσμιου μπασκετ...
Ο προ τραυματισμων Σαμπονις,δεν ειχε να φοβηθει τιποτα απεναντι στους Χακιμ-Γιουιν-Ρομπινσον-Ντοχερτι...

ΥΓ:Φιλε Air & King...
Τι τσιγγουνιες ειναι αυτες?... rolleyes.gif

Aπλα ηθελα να τονισω το Τοπ-2 μου..
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Mar 24 2011, 18:17 ) *
Ο Ντραζεν τεραστιος και στην Ευρωπη αλλα και στους Νετς..Προλαβε σχετικα σε μικρο χρονικο διαστημα να κερδισει σεβασμο στην Αμερικη παρα το οτι στο Πορτλαντ δεν επαιζε..Στους Νετς ηταν πολυ καλος....

Μπορει να αναφερθουν παρα πολλοι παιχτες αλλα η κορυφη ειναι για πολυ λιγους...

Ξερεις πολυ καλα οτι ημουν,ειμαι & θα ειμαι ενθερμος υποστηρικτης της αποψης,οτι ο Ντραζεν ειναι ο κορυφαιος Ευρωπαιος... rolleyes.gif
Τα κατορθωματα του Ντιρκ ειναι μοναδικα,ομως εχουμε ξανακανει αυτη την κουβεντα για τις εποχες που επαιξαν & τα δεδομενα που ισχυαν.
Αν εξαιρεσουμε τους Αμερικανοθρεμμενους Σρεμπφ-Σμιτς(και ο Σεικελι νομιζω επαιξε στο Σιρακιουζ),οι Αμερικανοι δεν ειχαν & πολυ μεγαλο ενδιαφερον για τους ''Λοιπους''..
Πολυ πηγαν & εφυγαν γρηγορα..(Γλουτσκοφ-Φ.Μαρτιν-Βολκοφ-Πασπαλιε-Στοικο)..
Η ψαλιδα ηταν τεραστια(θυμισου τις πρωτες ντριμ-τιμ)..
Στους Μπλειζερς τα βρηκε σκουρα,μιας & η ομαδα ειχε βλεψεις & υπηρχε & ενας Ντρεξλερ τοτε.
Στους Νετς ηγηθηκε της προσπαθειας,μιας απ τις πιο ταλαντουχες ομαδες του ΝΒΑ τοτε & το οτι κατορθωσε να μπει στην 3η καλυτερη 5αδα,σουταροντας με εξαιρετικα ποσοστα & βγαζοντας σουπερ μ.ο.,ηταν μοναδικο για την εποχη & τα δεδομενα που ισχυαν τοτε.
Εσυ εχεις εκφρασει την αποψη οτι ο Ντιρκ,διαχρονικα θα επιανε στο ΝΒΑ,συμφωνα με τα αγωνιστικα του χαρακτηριστικα.
Εγω πιστευω ακραδαντα,οτι στα τελη 80'-αρχες 90',οι Αμερικανοι δεν θα εμπαιναν καν στον κοπο,να αναζητησουν & να ανακαλυψουν εναν νεαρο ψιλο-λιγνο Γερμανο,αγωνιζομενο σε χαμηλη κατηγορια στην Γερμανια..
Αν πρωτα καποιοι προγενεστεροι δεν τα καταφερναν...
Και σε συνδυασμο με την σταδιακη αμβλυνση των διαφορων,την διαφοροποιηση των κανονισμων & την αλλαγη του μπασκετ γενικοτερα..
Ο Ντιρκ,στην εποχη του hand checking,του physical game,δεν θα μεγαλουργουσε...
Ισως να ειχε μια αναλογη πορεια μ'αυτη του Τσακ Σικμα για π.χ..
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 24 2011, 18:54 ) *
Ξερεις πολυ καλα οτι ημουν,ειμαι & θα ειμαι ενθερμος υποστηρικτης της αποψης,οτι ο Ντραζεν ειναι ο κορυφαιος Ευρωπαιος... rolleyes.gif
Τα κατορθωματα του Ντιρκ ειναι μοναδικα,ομως εχουμε ξανακανει αυτη την κουβεντα για τις εποχες που επαιξαν & τα δεδομενα που ισχυαν.
Αν εξαιρεσουμε τους Αμερικανοθρεμμενους Σρεμπφ-Σμιτς(και ο Σεικελι νομιζω επαιξε στο Σιρακιουζ),οι Αμερικανοι δεν ειχαν & πολυ μεγαλο ενδιαφερον για τους ''Λοιπους''..
Πολυ πηγαν & εφυγαν γρηγορα..(Γλουτσκοφ-Φ.Μαρτιν-Βολκοφ-Πασπαλιε-Στοικο)..
Η ψαλιδα ηταν τεραστια(θυμισου τις πρωτες ντριμ-τιμ)..
Στους Μπλειζερς τα βρηκε σκουρα,μιας & η ομαδα ειχε βλεψεις & υπηρχε & ενας Ντρεξλερ τοτε.
Στους Νετς ηγηθηκε της προσπαθειας,μιας απ τις πιο ταλαντουχες ομαδες του ΝΒΑ τοτε & το οτι κατορθωσε να μπει στην 3η καλυτερη 5αδα,σουταροντας με εξαιρετικα ποσοστα & βγαζοντας σουπερ μ.ο.,ηταν μοναδικο για την εποχη & τα δεδομενα που ισχυαν τοτε.
Εσυ εχεις εκφρασει την αποψη οτι ο Ντιρκ,διαχρονικα θα επιανε στο ΝΒΑ,συμφωνα με τα αγωνιστικα του χαρακτηριστικα.
Εγω πιστευω ακραδαντα,οτι στα τελη 80'-αρχες 90',οι Αμερικανοι δεν θα εμπαιναν καν στον κοπο,να αναζητησουν & να ανακαλυψουν εναν νεαρο ψιλο-λιγνο Γερμανο,αγωνιζομενο σε χαμηλη κατηγορια στην Γερμανια..
Αν πρωτα καποιοι προγενεστεροι δεν τα καταφερναν...
Και σε συνδυασμο με την σταδιακη αμβλυνση των διαφορων,την διαφοροποιηση των κανονισμων & την αλλαγη του μπασκετ γενικοτερα..
Ο Ντιρκ,στην εποχη του hand checking,του physical game,δεν θα μεγαλουργουσε...
Ισως να ειχε μια αναλογη πορεια μ'αυτη του Τσακ Σικμα για π.χ..

Ο Νοβιτσκι αντεχει το σκληρο παιχνιδι παρα πολυ....Οι αμυνες την δεκαετια του 80 ηταν πιο σκληρες κοντα στο καλαθι παρα μακρια απο αυτο...
Και επισης ενας ψηλος παιχτης που μπορει να σουταρει και εκει στηριζει το παιχνιδι του παρα κοντα στο καλαθι μπορει να παιξει...
Επισης το handchecking μην το υπερτιμαμε και πολυ...Δεν ηταν τοσο μεγαλος παραγοντας στην επιτυχια η στην αποτυχια ενος παιχτη...
Το προβλημα του Νοβιτσκι θα ηταν κοντα στο καλαθι και οχι μακρια απο αυτο...
Το οτι ανοιξε το δρομο Πετροβιτς καθως αυτος σταθηκε επαξια δεν σημαινει οτι ηταν καλυτερος παιχτης η οτι εκανε μεγαλυτερη καριερα απο τον Νοβιτσκι που ειναι proven για πανω απο μια Δεκαετια...
Ο Νοβιτσκι ειναι στην ιδια προταση πολλα χρονια με τον Ντανκαν και τον Γκαρνετ...Πολλες χρονιες Τοπ 5-7 παιχτης....
Ο Ντραζεν οσο καλος και να ηταν τετοια στανταρ δεν αγγιξε..Να θεωρειται δηλαδη ενας απο τους 7-8 καλυτερους παιχτες στην Λιγκα....Ουτε ειναι ενας απο τους 10 καλυτερους σουτινγκ γκαρντ στην Ιστορια του ΝΒΑ..Αντιθετα ο Νοβιτσκι ειναι Τοπ-10 Παουερ Φοργουορντ ολων των εποχων στο ΝΒΑ και μαλιστα κοντα στην 5αδα της Ιστοριας σε αυτη την θεση και συνεχιζει....
11 χρονια σε Τοπ επιπεδο ειναι πολλα για Ευρωπαιο στην Αμερικη...
il postino
ψηφισα μονο αυτους που εχω δει ,απο το ευρωμπασκετ του 87 και μετα.

χωρις σειρα αξιολογησης,

-μποντιρογκα
-σαμπονις
-σαρας
-νοβιτσκι
-παπαλουκας
-γκασολ
-γκαλης
-κουκοτς
-πετροβιτς
-ντιβατς
-ναβαρο
-διαμαντιδης

με ξεκαθαρο Νο1 το νοβιτσκι και δυνητικο Νο1 το σαμπονις αν δεν ειχε τους τραυματισμους του!
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Mar 24 2011, 19:11 ) *
Ο Νοβιτσκι αντεχει το σκληρο παιχνιδι παρα πολυ....Οι αμυνες την δεκαετια του 80 ηταν πιο σκληρες κοντα στο καλαθι παρα μακρια απο αυτο...
Και επισης ενας ψηλος παιχτης που μπορει να σουταρει και εκει στηριζει το παιχνιδι του παρα κοντα στο καλαθι μπορει να παιξει...
Επισης το handchecking μην το υπερτιμαμε και πολυ...Δεν ηταν τοσο μεγαλος παραγοντας στην επιτυχια η στην αποτυχια ενος παιχτη...
Το προβλημα του Νοβιτσκι θα ηταν κοντα στο καλαθι και οχι μακρια απο αυτο...
Το οτι ανοιξε το δρομο Πετροβιτς καθως αυτος σταθηκε επαξια δεν σημαινει οτι ηταν καλυτερος παιχτης η οτι εκανε μεγαλυτερη καριερα απο τον Νοβιτσκι που ειναι proven για πανω απο μια Δεκαετια...
Ο Νοβιτσκι ειναι στην ιδια προταση πολλα χρονια με τον Ντανκαν και τον Γκαρνετ...Πολλες χρονιες Τοπ 5-7 παιχτης....
Ο Ντραζεν οσο καλος και να ηταν τετοια στανταρ δεν αγγιξε..Να θεωρειται δηλαδη ενας απο τους 7-8 καλυτερους παιχτες στην Λιγκα....Ουτε ειναι ενας απο τους 10 καλυτερους σουτινγκ γκαρντ στην Ιστορια του ΝΒΑ..Αντιθετα ο Νοβιτσκι ειναι Τοπ-10 Παουερ Φοργουορντ ολων των εποχων στο ΝΒΑ και μαλιστα κοντα στην 5αδα της Ιστοριας σε αυτη την θεση και συνεχιζει....
11 χρονια σε Τοπ επιπεδο ειναι πολλα για Ευρωπαιο στην Αμερικη...

Στα τελη 80'-αρχες 90' δεν ηταν συνηθες,οι 7σεβεν φουτερ να αγωνιζονται στην θεση 4..
Υπηρχαν ψηλοι οι οποιοι σουταραν πολυ καλα απο μακρια,οπως ο Λαιμπιρ,ο Σικμα,ο Περκινς,ομως επαιζαν στην θεση 5 & απλα θεωρουνταν ενα συν στο παιχνιδι τους..
Ο Ντιρκ δεν θα μπορουσε να ανταποκριθει ως shooting C την εποχη εκεινη..
Το hand-checking δεν πρεπει να το υπερτιμαμε,ομως θα πρεπει να το λαμβανουμε υποψιν..

Το μπασκετ αλλαξε,οι κανονισμοι αλλαξαν,οι διαυλοι ανοιξαν & ο Ντιρκ βρηκε ενα πολυ προσφορο εδαφος για να μεγαλουργησει.
Ολα αυτα που αναφερεις για τον μεγαλο Γερμανο δεν τα αμφισβητω.
Ομως πως θα μπορουσε για π.χ. ο Ντραζεν να συγκατελλεγεται στα 10 καλυτερα SG στην ιστορια της λιγκα η' στο τοτε τοπ10 της λιγκα,την στιγμη που επαιξε μολις 4 σεζον,τις 2 ως παγκιτης,ερχομενος 25 ετων & αποχαιρετοντας μας σε ηλικια σχεδον 29 ετων?
Την εποχη που η ψαλιδα ηταν τεραστια & οι πρωτες ντριμ-τιμ εκαναν χαβαλε με τον υπολοιπο κοσμο?
Το οτι κατορθωσε τοτε να βγαλει 2 σεζον με +20π ,σουταροντας με 45% στα 3ποντα,& μπαινοντας στην 3 καλυτερη 5αδα του πρωταθληματος,πισω απ τον Air & τον Ντουμαρς,ηταν αθλος...οχι απλα ενα σοβαρο επιτευγμα..

Για τα υπολοιπα επιτευγματα του εκτος ΝΒΑ τι να πει κανεις?
Για μενα ειναι ενας μυθος,που μας αφησε προωρα...
duncan21
Εχω την εντυπωση οτι ο Παρκερ ειναι αρκετα χαμηλα στα ματια των περισσοτερων(αναλογικα παντα).Πολυ υποτιμημενος.Τα 3 πρωταθληματα και το ΜVP τελικων του 2007 μπορουν για μενα να του δωσουν μια θεση στη δεκαδα.Επισης ηταν 2nd option(μαζι με Μανου) σε μια απο τις καλυτερες-αν οχι τη καλυτερη-ομαδα του nba στα 00's.Βεβαιως η παρουσια του στα ευρωπαικα γηπεδα ειναι ισχνη και με την εθνικη δεν εχει τιποτα τρομερες επιτυχιες γι' αυτο ισως δεν τον εχει πολυς κοσμος ψηλα στις προτιμησεις του.Ωστοσο με ενα ακομη πρωταθλημα στο οποιο πιθανον θα ειναι και leader(φοβερος ο Μανου αλλα μην αφηνουμε στην απεξω το TP) αλλαζουν τα δεδομενα.Παντως για μενα σε επιπεδο nba ειναι σιγουρα στους top5 Ευρωπαιος,για να μη πω top3...
a bullet for your head
QUOTE(duncan21 @ Mar 24 2011, 19:56 ) *
Εχω την εντυπωση οτι ο Παρκερ ειναι αρκετα χαμηλα στα ματια των περισσοτερων(αναλογικα παντα).Πολυ υποτιμημενος.Τα 3 πρωταθληματα και το ΜVP τελικων του 2007 μπορουν για μενα να του δωσουν μια θεση στη δεκαδα.Επισης ηταν 2nd option(μαζι με Μανου) σε μια απο τις καλυτερες-αν οχι τη καλυτερη-ομαδα του nba στα 00's.Βεβαιως η παρουσια του στα ευρωπαικα γηπεδα ειναι ισχνη και με την εθνικη δεν εχει τιποτα τρομερες επιτυχιες γι' αυτο ισως δεν τον εχει πολυς κοσμος ψηλα στις προτιμησεις του.Ωστοσο με ενα ακομη πρωταθλημα στο οποιο πιθανον θα ειναι και leader(φοβερος ο Μανου αλλα μην αφηνουμε στην απεξω το TP) αλλαζουν τα δεδομενα.Παντως για μενα σε επιπεδο nba ειναι σιγουρα στους top5 Ευρωπαιος,για να μη πω top3...

Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο,ομως θα συμφωνησω οτι υποτιμαται αρκετα...
Εχει ακομη χρονια μπροστα του & εαν κατορθωσει & αλλα επιτευγματα,γιατι οχι & να πλασαριστει στην 10αδα..
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 24 2011, 19:38 ) *
Στα τελη 80'-αρχες 90' δεν ηταν συνηθες,οι 7σεβεν φουτερ να αγωνιζονται στην θεση 4..
Υπηρχαν ψηλοι οι οποιοι σουταραν πολυ καλα απο μακρια,οπως ο Λαιμπιρ,ο Σικμα,ο Περκινς,ομως επαιζαν στην θεση 5 & απλα θεωρουνταν ενα συν στο παιχνιδι τους..
Ο Ντιρκ δεν θα μπορουσε να ανταποκριθει ως shooting C την εποχη εκεινη..
Το hand-checking δεν πρεπει να το υπερτιμαμε,ομως θα πρεπει να το λαμβανουμε υποψιν..

Το μπασκετ αλλαξε,οι κανονισμοι αλλαξαν,οι διαυλοι ανοιξαν & ο Ντιρκ βρηκε ενα πολυ προσφορο εδαφος για να μεγαλουργησει.
Ολα αυτα που αναφερεις για τον μεγαλο Γερμανο δεν τα αμφισβητω.
Ομως πως θα μπορουσε για π.χ. ο Ντραζεν να συγκατελλεγεται στα 10 καλυτερα SG στην ιστορια της λιγκα η' στο τοτε τοπ10 της λιγκα,την στιγμη που επαιξε μολις 4 σεζον,τις 2 ως παγκιτης,ερχομενος 25 ετων & αποχαιρετοντας μας σε ηλικια σχεδον 29 ετων?
Την εποχη που η ψαλιδα ηταν τεραστια & οι πρωτες ντριμ-τιμ εκαναν χαβαλε με τον υπολοιπο κοσμο?
Το οτι κατορθωσε τοτε να βγαλει 2 σεζον με +20π ,σουταροντας με 45% στα 3ποντα,& μπαινοντας στην 3 καλυτερη 5αδα του πρωταθληματος,πισω απ τον Air & τον Ντουμαρς,ηταν αθλος...οχι απλα ενα σοβαρο επιτευγμα..

Για τα υπολοιπα επιτευγματα του εκτος ΝΒΑ τι να πει κανεις?
Για μενα ειναι ενας μυθος,που μας αφησε προωρα...

Kαι παλι ποιοι απο τους Λαιμπιρ,Σικμα και Περκινς ηταν καλυτεροι απο αυτον?Στηριζεσαι στην εποχη.Καθε εποχη εχει τα υπερ και τα κατα της.Ο Λαιμπιρ ηταν σκληρος παιχτης αλλα ουτε σκορερ σαν τον Ντιρκ ουτε ηταν ηγετης ομαδας..Οι παιχτες που αναφερεις δεν θα ηταν κατι λιγοτερο η κατι περισσοτερο σε καμια εποχη..
Και παλι ο Νοβιτσκι βρηκε προσφορο εδαφος αλλα ειναι ο μονος που τα καταφερε...Δεν ειμαι καθολου βεβαιος αν ο Ντραζεν θα καταφερνε στο Νταλλας οτι καταφερε ο Νοβιτσκι...Και μαλιστα σε μια παντα ποιοτικη Δυτικη περιφερεια...Ουτε οτι θα επαιρνε ποτε MVP του ΝΒΑ...
Ο Ντραζεν δεν προλαβε ο Νοβιτσκι προλαβε και ειναι proven....Και οταν πρωτο μπηκε o Γερμανος δεν ηταν ροδινα για αυτον...
Και δεν θα αμφεβαλλα για μια εξαιρετικη παρουσια και καλυτερη του Νοβιτσκι στους Νετς του 92 παρεα με Κρις Μορρις και Κενι Αντερσον αντι του Κολεμαν...

Το παραδειγμα της Ντριμ-Τιμ προσωπικα δεν μου λεει και πολλα.....Το οτι κερδιζε η Ντριμ-Τιμ με 40 και 50 ποντους τοτε δεν κανει καλυτερο παιχτη τον Ντρεξλερ και τον Πιππεν απο τον Κομπι τον Γουειντ η τον Καρμελο(τυχαια ονοματα) η τον Μπαρκλει καλυτερο απο τον Ντανκαν(που ηταν μελος της ομαδας του 2004)...

Αν οι αντιπαλοι του Ντραζεν ηταν ο Τζορνταν και ο Ντουμαρς του Νοβιτσκι ηταν ο Γκαρνετ,ο Ντανκαν,ο Γουεμπερ ακομα και στα γεραματα ο Καρλ Μαλοουν...
Ο Ντουμαρς ηταν ενας καλος παιχτης αλλα και αυτος Ιστορικα στην θεση του με το ζορι πιανει δεκαδα και ισως ειναι απεξω...Ο Τζορνταν ειναι ο Τζορνταν...Αλλα μετα?Οι θεσεις 2 και 3 τοτε δεν ειχαν την ποιοτητα που ειχαν πιο παλια η σημερα.......Για αυτο ολα με τις εποχες ειναι σχετικα...

Υ.Γ.Τον Ντραζεν τον θεωρω τεραστιο παιχτης και τον εχω πολυ ψηλα μεσα στο τοπ-5 της Ευρωπης ever απλα θεωρω οτι ο Νοβιτσκι και ο Σαμπονις ειναι το #1 και το #2...Λεμε τωρα καποια πραγματα για να υποστηριξουμε τις επιλογες μας...
Μεγαλη παιχταρα ο Ντραζεν δεν το συζηταμε....
a bullet for your head
Αναψε φωτια η συζητηση.... rolleyes.gif
Και που να μπει & ο συνταγματαρχης για να μας προμοταρει τον Μπελοφ... smiley.gif

Φιλε Air & King...πολυ λιγα πραγματα ειπες για τον Νικ... rolleyes.gif
Μες'στους 6-7 καλυτερους?
Για μενα ειναι οριακα 4ος πισω απ τον Σαμπονις... cool.gif
KingCrimson
και ενα βιντεακι για το 'γιο του διαβολου', που αξιζει το κοπο

Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 24 2011, 20:04 ) *
Αναψε φωτια η συζητηση.... rolleyes.gif
Και που να μπει & ο συνταγματαρχης για να μας προμοταρει τον Μπελοφ... smiley.gif

Φιλε Air & King...πολυ λιγα πραγματα ειπες για τον Νικ... rolleyes.gif
Μες'στους 6-7 καλυτερους?
Για μενα ειναι οριακα 4ος πισω απ τον Σαμπονις... cool.gif

Κανενα προβλημα..Ειπα οτι μετα το 1 και το 2 η σειρα ειναι ανοιχτη για μενα......
Απλα θεωρω τον Νοβιτσκι τον κορυφαιο ξεκαθαρα πια και τον Σαμπονις αυτον που ειχε το μεγαλυτερο ποτεσιαλ και νουμερο 2 παρολα αυτα(τραυματισμους κ.τ.λ)

Ο Γκαλης ηταν ο μοναδικος Ελληνας παιχτης που ειχα ειδωλο.....Μπασκετικα ηταν "Αμερικανος"..Το εβλεπες στο στυλ στις κινησεις του σε ολα...Ειδωλο του ηταν ο Γουολτ Φρειζερ και ο Νικ ηταν πιο ευχαριστος να τον παρακολουθει κανεις απο τον Θρυλο των Νικς.....
Αυτο που δεν θα ξεχασω ποτε στον Γκαλη ισως οχι τοσο σημαντικο γαι πολλους απλα σαν μπασκετικη φινετσα ηταν ο τροπος και η φινετσα που εκανε την in & out ντριμπλα...Εκτος οτι ξαφνιαζε τον αμυντικο τι εκανε πραγματικα σαν Αμερικανος μαυρος αθλητης με τρομερα ποιοτητα.Μιλαμε γαι εκεινα τα χρονια παντα.Ο Γκαλης δεν ειχε σχεση με τους αλλους ελληνες παιχτες και καταλαβαινες ακομα και απο το ball handling του οτι δεν εμαθε το μπασκετ στην Ελλαδα..Χωρια βεβαια τα γνωστα σπασιματα της μεσης και το ποσο δολοφονικο ντραιβ ειχε....Κοντο παιχτη με τετοιο ντραιβ δεν βλεπεις καθε μερα ουτε στο ΝΒΑ...

Παντως δεν τον θεωρω τον καλυτερο Ευρωπαιο ολων των εποχων...Για να θεωρηθεις ο καλυτερος πρεπει να παιξει με τους "πολυ" καλυτερους(αυτο μονο ο Νοβιτσκι το καταφερε στο απολυτο)..
Ο Γκαλης ειναι ο κορυφαιος Ελληνας μπασκεμπολιστας,ο κορυφαιος σκορερ του Ευρωπαικου μπασκετ,και ενας απο τους κορυφαιους Ευρωπαιους της Ιστοριας...Τωρα σε ποιο νουμερο?Σε οποιδηποτε μετα το 1 και το 2 για μενα...Εκει μονο ειμαι ξεκαθαρος εγω προσωπικα...

QUOTE(duncan21 @ Mar 24 2011, 19:56 ) *
Εχω την εντυπωση οτι ο Παρκερ ειναι αρκετα χαμηλα στα ματια των περισσοτερων(αναλογικα παντα).Πολυ υποτιμημενος.Τα 3 πρωταθληματα και το ΜVP τελικων του 2007 μπορουν για μενα να του δωσουν μια θεση στη δεκαδα.Επισης ηταν 2nd option(μαζι με Μανου) σε μια απο τις καλυτερες-αν οχι τη καλυτερη-ομαδα του nba στα 00's.Βεβαιως η παρουσια του στα ευρωπαικα γηπεδα ειναι ισχνη και με την εθνικη δεν εχει τιποτα τρομερες επιτυχιες γι' αυτο ισως δεν τον εχει πολυς κοσμος ψηλα στις προτιμησεις του.Ωστοσο με ενα ακομη πρωταθλημα στο οποιο πιθανον θα ειναι και leader(φοβερος ο Μανου αλλα μην αφηνουμε στην απεξω το TP) αλλαζουν τα δεδομενα.Παντως για μενα σε επιπεδο nba ειναι σιγουρα στους top5 Ευρωπαιος,για να μη πω top3...

Για καποιο λογο τον ξεχναμε παντα...Πολυ καλος παιχτης ο Γαλλος..Ειναι απο τους κορυφαιους Ευρωπαιους ολων των εποχων.
Βασικα πολλοι τον περναμε για Αμερικανο παρα το οτι παιζει και στην Εθνικη Γαλλιας...
Καλα εκανες και το ειπες...Τον ξεχναμε και ισως τον ξανα ξεχασουμε.....
Hakeem Olajuwon
Oι περισσοτεροι ειναι σωστοι στην καταταξη
Ντιρκ
Σαμπονις
Γκαζολ

Ο Σαμπονις παρ 'οτι οι τραυματισμοι δεν του επετρεψαν να φτασει στο μεγιστο δυνατο και με την καριερα που εκανε ειναι για μενα το Νο2.Ο Πετροβιτς λιγο υπερεκτιμημεμενος,μεγαλος παικτης χωρις αμφιβολια,αλλα δεν νομιζω οτι ηταν καλυτερος
του Γκαλη
Anaz
To δικο μου τοπ5
Νοβιτσκι
Σαμπονις
Πετροβιτς
Γκαλης
Γκασολ

και μετα ψηφισα αλλους 5 στα γρηγορα χωρις πολυ σκεψη, περισσοτερο με το ενστικτο οπως τους εβλεπα. ΝΟΜΙΖΩ οτι ηταν οι Ντιβατς, Κουκοτς, Ρατζα, Σαρας, Μαρτσουλιονις
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Mar 24 2011, 19:59 ) *
Kαι παλι ποιοι απο τους Λαιμπιρ,Σικμα και Περκινς ηταν καλυτεροι απο αυτον?Στηριζεσαι στην εποχη.Καθε εποχη εχει τα υπερ και τα κατα της.Ο Λαιμπιρ ηταν σκληρος παιχτης αλλα ουτε σκορερ σαν τον Ντιρκ ουτε ηταν ηγετης ομαδας..Οι παιχτες που αναφερεις δεν θα ηταν κατι λιγοτερο η κατι περισσοτερο σε καμια εποχη..

Το παραδειγμα της Ντριμ-Τιμ προσωπικα δεν μου λεει και πολλα.....Το οτι κερδιζε η Ντριμ-Τιμ με 40 και 50 ποντους τοτε δεν κανει καλυτερο παιχτη τον Ντρεξλερ και τον Πιππεν απο τον Κομπι τον Γουειντ η τον Καρμελο(τυχαια ονοματα) η τον Μπαρκλει καλυτερο απο τον Ντανκαν(που ηταν μελος της ομαδας του 2004)...

Αν οι αντιπαλοι του Ντραζεν ηταν ο Τζορνταν και ο Ντουμαρς του Νοβιτσκι ηταν ο Γκαρνετ,ο Ντανκαν,ο Γουεμπερ ακομα και στα γεραματα ο Καρλ Μαλοουν...
Ο Ντουμαρς ηταν ενας καλος παιχτης αλλα και αυτος Ιστορικα στην θεση του με το ζορι πιανει δεκαδα και ισως ειναι απεξω...Ο Τζορνταν ειναι ο Τζορνταν...Αλλα μετα?Οι θεσεις 2 και 3 τοτε δεν ειχαν την ποιοτητα που ειχαν πιο παλια η σημερα.......Για αυτο ολα με τις εποχες ειναι σχετικα...

Δεν ειπα οτι παικτες τυπου Λαιμπιρ-Σικμα-Περκινς πως ηταν καλυτεροι.
Αλλα οτι τοτε δεν ηταν συνηθες,7φουτερ,ακομη & με καλο σουτ,να παιζουν πιο εξω,πλαισιωμενοι απο εναν πιο καθαρο C.
Ετσι ηταν οι τασεις τοτε(κατα κανονα).

Το παραδειγμα των πρωτων ντριμ-τιμ το χρησιμοποιησα,για να τονισω την ψαλιδα που υπηρχε μεταξυ των Αμερικανων & των υπολοιπων..

Δεν αντιλεγω για τον ανταγωνισμο που ειχε ο Γερμανος στη θεση του,ομως το να μπορεσει τοτε ενας Ευρωπαιος να πλασαριστει στην 3η καλυτερη 5αδα του πρωταθληματος,ηταν εξωπραγματικο!
Το κανεις να φαινεται σαν κατι πολυ φυσιολογικο,ενω το ξερεις & εσυ οτι δεν ηταν.
Ο Ντουμαρς μπορει να συγκαταλλεγεται οπως λες στην 10αδα,ομως εκεινα τα χρονια ανηκε στην ελιτ των SG,ηταν ηδη 2 φορες πρωταθλητης & ενας απ τους καλυτερους αμυντικους G στην ιστορια.
Υπηρχε ο ανυπερβλητος,που σκιαζε με την παρουσια του τους παντες,ο Ντρεξλερ,ο Ριτσμοντ,ο Μιλλερ..
Και μεσα σ'αυτους,κατορθωσε τοτε να μπει σφηνα ενας Ευρωπαιος..
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Mar 24 2011, 20:30 ) *
Ο Γκαλης ειναι ο κορυφαιος Ελληνας μπασκεμπολιστας,ο κορυφαιος σκορερ του Ευρωπαικου μπασκετ,και ενας απο τους κορυφαιους Ευρωπαιους της Ιστοριας...

Και ενας απ τους πιο ταλαντουχους πασερ που εχουν περασει ποτε..
Η ικανοτητα του αυτη,δεν μνημονευεται συχνα..

berry
speaking of Galis

ο Νικ και ο Ρισάρ Ντακουρί ειχαν εκφραστει κατα καιρους με τα καλυτερα ο ενας για τον αλλον

ο δε γκαλης τον ειχε χαρακτηρισει ως εναν απο τους καλυτερους αμυντικους που ειχε αντιμετωπισει ποτε



παρτε και εναν Σασα

Green Warrior
1η πεντάδα: Πέτροβιτς, Γκάλης, Κούκοτς, Νοβίτσκι, Σαμπόνις

2η πεντάδα: Τζόρτζεβιτς, Ντανίλοβιτς, Μποντιρόγκα, Ράτζα, Ντίβατς
a bullet for your head
Ο Γκαλης σε προχωρημενη ηλικια,κοντρα σε μια απ τις καλυτερες αμυντικες ομαδες που εχουν περασει ποτε...& οταν οι τασεις στο μπασκετ ειχαν αρχισει να διαφοροποιουνται..

Θεος ο σπηκερ... rolleyes.gif

morrison
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 25 2011, 03:24 ) *
Και ενας απ τους πιο ταλαντουχους πασερ που εχουν περασει ποτε..
Η ικανοτητα του αυτη,δεν μνημονευεται συχνα..

Ωραιο βιντεο.
Ο Ιωαννιδης παντα ελεγε οτι ο Γκαλης στα 35 του θα ειναι το καλυτερο ΠΛΕΙΜΕΙΚΕΡ της Ευρωπης ακριβως γιατι θεωρουσε οτι οταν τον εγκαταλειψουν τα αθλητικα του προσοντα θα αναδειχθει περισσοτερο το ταλεντο που ειχε στην πασα και το court vision.
To καλοκαιρι του 1994 οταν ο Παναθηναικος απεκτησε τον Πασπαλι πολλοι θεωρησαν οτι με το Πασπαλι μεσα που αποκτηθηκε απο τον Ολυμπιακο για πρωτο βιολι θα υπηρχε η δυνατοτητα για τον Γκαλη να δειξει τα οργανωτικα του προσοντα περισσοτερο.Πραγματι ο Πολιτης στα φιλικα καπως ετσι το πηγαινε,ο Γκαλης σουταρε λιγοτερο αλλα μοιραζε τις ασιστ με το τσουβαλι.Αλλα μετα ηρθε εκεινο το απογευμα στους Αμπελοκηπους...

Μια εικονα πως ηταν ο Νικ σαν ποιντ την εχουμε απο το Pizza Hut All American του 1979.
Ο Νικ πασαρει στον Μπερντ σε μια μπασκετικη φαντασιωση...
Αν ποτε επαιζε στο ΝΒΑ καπως ετσι λογικα θα τον χρησιμοποιουσαν...

a bullet for your head
O Γκαλης στο συγχρονο μπασκετ,με τα χαρακτηριστικα που διεθετε,θα ηταν το κορυφαιο comboG & ο μ.ο. του στις ασιστ,θα ετεινε προς το διψηφιο,ενω οι προυποθεσεις που θα δημιουργουσε για τους συμπαικτες του(παιχνιδι εξτρα πασας),θα ηταν παρα μα παρα πολλες...

Μιας & η αλωση της εδρας της Μπαρτσα ειναι επικαιρη...ας θυμηθουμε & αυτες τις μεγαλες στιγμες...
45αρι τραβηξε ο Νικ,ο οποιος σουταρε μονιμως με +70%...... rolleyes.gif

morrison
QUOTE(berry @ Mar 25 2011, 18:02 ) *
ο Νικ και ο Ρισάρ Ντακουρί ειχαν εκφραστει κατα καιρους με τα καλυτερα ο ενας για τον αλλον

ο δε γκαλης τον ειχε χαρακτηρισει ως εναν απο τους καλυτερους αμυντικους που ειχε αντιμετωπισει ποτε

Βασικα ο Νικ ποτε δεν παραδεχτηκε αυτο που ειχε δηλωσει ο Ντακουρι,οτι μπορει να τον σταματησει.
Μιλαγε μεν με καλα λογια για τον Ντακουρι και την αμυνα του αλλα προσεθετε οτι το μονο που μπορει να κανει ηταν να τον κουρασει και να χασει μερικα σουτ.Μονο ο κακος του ευατος ηταν ο αντιπαλος για τον ιδιο τον Γκαλη...
Ποιος μπορει να πει οτι ειχε αδικο;;;

QUOTE(a bullet for your head @ Mar 25 2011, 18:36 ) *
Θεος ο σπηκερ... rolleyes.gif

Ο Ιακωβος Φιλιπουσης ειναι.
kolokotronis
Έστω και με 30 άτομα να έχουν ψηφίσει μέχρι στιγμής, η καλύτερη 5άδα εώς τώρα είναι

Πέτροβιτς-Γκάλης-Κούκοτς-Νοβίτσκι-Σαμπόνις

Αρκετά κοντά στην αντικειμενικότητα.
M.J FOR EVER
Θα ψηφισω με βαση οτι εχουν δει τα ματακια μου απο την δεκαετια του 80 και μετα.υπηρχαν και πολλοι μεγαλοι παιχτες νωριτερα αλλα για αυτους εχω δει μονο στιγμιοτυπα απλως εχω διαβασει πολλα και εχω ακουσει πολλα.ενω για τους αλλους εχω δει πολλα ματς με τον καθε εναν και μπορω να κρινω καλυτερα!

Πετροβιτς
Γκαλης
Κουκοτς
Νοβιτσκι
Σαμπονις
Μαρτσουλιονις
Μποντιρογκα
Σρεμπφ
Γκασολ
Ντιβατς

Τον πετροβιτς τον θεωρω κορυφαιο ολων!και οι υπολοιποι εννια συμπληρωνουν το τοπ 10 χωρις σειρα προτιμησης και θεσης στην καταταξη μου!




berry
παμε να δουμε και λιγο Τονι ?



T.W.Is.M.
QUOTE(kolokotronis @ Mar 26 2011, 04:23 ) *
Έστω και με 30 άτομα να έχουν ψηφίσει μέχρι στιγμής, η καλύτερη 5άδα εώς τώρα είναι

Πέτροβιτς-Γκάλης-Κούκοτς-Νοβίτσκι-Σαμπόνις

Αρκετά κοντά στην αντικειμενικότητα.


Αυτη ακριβως ηταν και η δικη μου ψηφος χωρις να ξερω τι ειχαν ψηφισει οι υπολοιποι μεχρι τωρα.
Η σειρα μου ηταν: Σαμπονις-Πετροβιτς-Νοβιτσκι-Κουκοτς-Γκαλης.
Απο τους υπολοιπους θα μπορουσα να αναφερω Γκασολ-Μαρτσουλιονις-Ντιβατς-Ντανιλοβιτς-Ρατζα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.