Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Απορία για κανονισμούς Air ball :)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
minas gr
Αν μπορει καποιος Coach Ref παικτης οτιδηποτε να απαντησει με επιχειρηματα ή με οτι μπορει για να μας διαφωτισει tongue.gif


- Ο παικτης Α εχει τη μπαλα κ δεν εχει τριπλα .. Σουταρει .. ειναι AirBall ! μπορει να πιασει την μπαλα και να συνεχισει ??
- Ο παικτης Α εχει τη μπαλα ΑΛΛΑ εχει τριπλα .. Σουταρει .. ειναι AirBall ! μπορει να πιασει την μπαλα και να συνεχισει ??

- Ο παικτης Α εχει τη μπαλα κ δεν εχει τριπλα .. Σουταρει .. χτυπαει στο ταμπλο [μονο ταμπλο] ! μπορει να πιασει την μπαλα και να συνεχισει ??
- Ο παικτης Α εχει τη μπαλα ΑΛΛΑ εχει τριπλα .. Σουταρει .. χτυπαει στο ταμπλο [μονο ταμπλο] ! μπορει να πιασει την μπαλα και να συνεχισει ??

- Ο παικτης Α εχει τη μπαλα κ δεν εχει τριπλα .. Σουταρει απο τη γωνια πχ στα 3μετρα .. η μπαλα περναει πανω απο το υψος του στεφανιου κ παει προς την αλλη γωνια .. μπορει να πιασει την μπαλα και να συνεχισει ??



Σε τετοιες παρομοιες περιπτωσεις τι ισχυει στο ελληνικο μπασκετ ?
Εχει σημασια αν εχεις τριπλα ή οχι ?
Εχει σημασια αν θα βρει ταμπλο ? αν θα περασει το υψος του στεφανιου ? αν θα περασει ΠΑΝΩ απο το στεφανι ?

Τι απ ολα ? cool.gif bball.gif
spiderP
Από όσα ξέρω, εκτός και αν το κάνεις προφανώς επίτηδες, μπορείς να πιάσεις την μπάλα σε κάθε περίπτωση εφόσον έχει περάσει το ύψος του στεφανιού και εφόσον προφανώς είναι σουτ και όχι πάσα ή κακός χειρισμός.
Ταμπλό και ντρίμπλα δε μετράνε.

Από όσο ξέρω, σε μία φάση της Ντριμ Τιμ ο Πίπεν στο μπάσιμο πήγε τη μπάλα από το ένα χέρι στο άλλο αλλά κακώς δεν σφυρίχτηκαν βήματα.

Σε άλλη φάση, ο Μαγκρέιντι (νομίζω) πέταξε τη μπάλα στο ταμπλό προφανώς σκόπιμα και μετά έκανε άλεϊ ουπ. Έπρεπε νομίζω να σφυριχτεί κάτι, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Αυτό με τη ντρίπλα φαίνειται ενδιαφέρον. Λες να είμαι αδιάβαστος και να επιτρέπεται μόνο αν το σουτ γίνει μετά από ντρίπλα;
john_dinos
QUOTE (spiderP @ Aug 6 2013, 04:16 ) *
Από όσα ξέρω, εκτός και αν το κάνεις προφανώς επίτηδες, μπορείς να πιάσεις την μπάλα σε κάθε περίπτωση εφόσον έχει περάσει το ύψος του στεφανιού και εφόσον προφανώς είναι σουτ και όχι πάσα ή κακός χειρισμός.
Ταμπλό και ντρίμπλα δε μετράνε.

Από όσο ξέρω, σε μία φάση της Ντριμ Τιμ ο Πίπεν στο μπάσιμο πήγε τη μπάλα από το ένα χέρι στο άλλο αλλά κακώς δεν σφυρίχτηκαν βήματα.

Σε άλλη φάση, ο Μαγκρέιντι (νομίζω) πέταξε τη μπάλα στο ταμπλό προφανώς σκόπιμα και μετά έκανε άλεϊ ουπ. Έπρεπε νομίζω να σφυριχτεί κάτι, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Αυτό με τη ντρίπλα φαίνειται ενδιαφέρον. Λες να είμαι αδιάβαστος και να επιτρέπεται μόνο αν το σουτ γίνει μετά από ντρίπλα;


Οταν πετας την μπαλα και μετα απλα την καρφωνεις δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα ειναι σαν απλα να σουταρει και να δοκιμαζει δευτερη προσπαθεια και αφου δεν κατεβαζει την μπαλα και κινειται αλμα ή φορα χωρις αυτην δεν νομιζω πως υπαρχει θεμα. Περιμενες οτι θα δωθουν βηματα στην dream team και μαλιστα στον Πιπεν; Επισης δεν ξςρω κατα ποσο ειναι σωστο αλλα στο 2k13 επιτρεπεται να πεταξεις την μπαλα στο ταμλο και να την καρφωσεις με τον ιδιο παιχτη
NBAer
QUOTE(minas gr @ Jun 18 2013, 16:10 ) *
Αν μπορει καποιος Coach Ref παικτης οτιδηποτε να απαντησει με επιχειρηματα ή με οτι μπορει για να μας διαφωτισει tongue.gif

- Ο παικτης Α εχει τη μπαλα κ δεν εχει τριπλα .. Σουταρει .. ειναι AirBall ! μπορει να πιασει την μπαλα και να συνεχισει ??
- Ο παικτης Α εχει τη μπαλα ΑΛΛΑ εχει τριπλα .. Σουταρει .. ειναι AirBall ! μπορει να πιασει την μπαλα και να συνεχισει ??

- Ο παικτης Α εχει τη μπαλα κ δεν εχει τριπλα .. Σουταρει .. χτυπαει στο ταμπλο [μονο ταμπλο] ! μπορει να πιασει την μπαλα και να συνεχισει ??
- Ο παικτης Α εχει τη μπαλα ΑΛΛΑ εχει τριπλα .. Σουταρει .. χτυπαει στο ταμπλο [μονο ταμπλο] ! μπορει να πιασει την μπαλα και να συνεχισει ??

- Ο παικτης Α εχει τη μπαλα κ δεν εχει τριπλα .. Σουταρει απο τη γωνια πχ στα 3μετρα .. η μπαλα περναει πανω απο το υψος του στεφανιου κ παει προς την αλλη γωνια .. μπορει να πιασει την μπαλα και να συνεχισει ??


Η λεξι κλειδι ειναι το "Σουταρει".
Ευτυχως την ανεφερες σε καθε προταση! Με γλιτωσες απο το να γραφω ξεχωριστα για καθε περιπτωση.
Οταν λοιπον ενας παικτης σουταρει, θεωρηθει απο τον διαιτητη δηλαδη αληθης και ειλικρινης προσπαθεια για σουτ, μπορει να πιασει μετα την μπαλα κανονικοτατα σε καθε μια απο τις περιπτωσεις που ανεφερες και να αρχισει και νεα τριπλα αμα θελει.


QUOTE
Σε τετοιες παρομοιες περιπτωσεις τι ισχυει στο ελληνικο μπασκετ ?
Εχει σημασια αν εχεις τριπλα ή οχι ?


Καταρχας το Ελληνικο μπασκετ ακολουθει του κανονες της FIBA.
Κατα δευτερον αν κανεις κανονικη/ειλικρινη προσπαθεια για σουτ τοτε δεν εχει σημασια τιποτα.
(με μια εξαιρεση(που γινεται πανδυσκολα) που δεν την ανεφερα: η προσπαθεια για σουτ σταματαει οταν φυγει η μπαλα απο το χερι του παικτη και τα 2 του ποδια πατησουν κατω. Οποτε(η πανδυσκολη και τραγικη περιπτωση που ελεγα) αν ενας παικτης σουταρει(ειλικρινως!) την ωρα που βρισκεται στον αερα τοτε για να πιασει τη μπαλα ξανα πρεπει να πατησει και με τα 2 ποδια κατω και εφοσον δεν εχει παρεβληθει αντιπαλος ή συμπαικτης ή η στεφανη(ή ο διαιτητης χμμμ ερωτηση για την ΦΙΜΠΑ μαλλον ειναι αυτο), αφου αν η μπαλα ακουμπησει σε ενα απο αυτα τα 3 τοτε μπορει ο παικτης να την ακουμπησει κανονικα.)


QUOTE
Εχει σημασια αν θα βρει ταμπλο ? αν θα περασει το υψος του στεφανιου ? αν θα περασει ΠΑΝΩ απο το στεφανι ?


Οχι, εφοσον σουταρει ειλικρινως. Κανει δηλαδη μια κανονικη προσπαθεια για σουτ.


QUOTE(john_dinos @ Aug 28 2013, 04:26 ) *
Οταν πετας την μπαλα και μετα απλα την καρφωνεις δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα ειναι σαν απλα να σουταρει και να δοκιμαζει δευτερη προσπαθεια

Επισης δεν ξςρω κατα ποσο ειναι σωστο αλλα στο 2k13 επιτρεπεται να πεταξεις την μπαλα στο ταμλο και να την καρφωσεις με τον ιδιο παιχτη


Οχι.
Δεν μπορεις να πεταξεις τη μπαλα σκοπιμα(χωρις να κανεις προσπαθεια για σουτ δηλαδη) στον αερα για να την ξαναπιασεις για να την καρφωσεις. Ειναι παραβαση βηματων. Δεν μπορεις να εχεις δηλαδη 2 επαφες της μπαλας με τα χερια σου χωρις αυτη ενδιαμεσα να μην εχει χτυπησει καπου αλλου(ταμπλο, στεφανη, πατωμα, αλλον παικτη).
Στο θεμα του ταμπλο, αν εχεις δικαιωμα τριπλας και πεταξεις τη μπαλα στο ταμπλο, μπορεις να την ξαναπιασεις αλλά μετα δεν θα εχεις τριπλα.
Αν τριπλαρεις και πεταξεις(ειτε με το ενα χερι ειτε με τα 2 ειτε με οποιονδηποτε τροπο) την μπαλα στο ταμπλο, τοτε αν την ξαναακουμπησεις(προτου ελθει σε επαφη με οτιδηποτε φυσικα) ειναι παραβαση βηματων.
Αν δεν εχεις δικαιωμα τριπλας και πεταξεις(ειτε με το ενα χερι ειτε με τα 2 ειτε με οποιονδηποτε τροπο) την μπαλα στο ταμπλο, τοτε αν την ξαναακουμπησεις(προτου ελθει σε επαφη με οτιδηποτε φυσικα) ειναι παραβαση βηματων.

Με βαση αυτα, αν παρεις τωρα πασα την ωρα που βρισκεσαι σε κινηση και πεταξεις τη μπαλα στο ταμπλο, χωρις να κανεις τριπλα, και την πιασεις και καρφωσεις ειναι νομιμο.
Ενω αν παρεις πασα την ωρα που βρισκεσαι σε κινηση και τριπλαρεις εστω και μια φορα και πεταξεις τη μπαλα στο ταμπλο και την πιασεις και καρφωσεις ειναι παραβαση.

T.W.Is.M.
QUOTE(NBAer @ Sep 10 2013, 14:38 ) *
Καταρχας το Ελληνικο μπασκετ ακολουθει του κανονες της FIBA.
Κατα δευτερον αν κανεις κανονικη/ειλικρινη προσπαθεια για σουτ τοτε δεν εχει σημασια τιποτα.
(με μια εξαιρεση(που γινεται πανδυσκολα) που δεν την ανεφερα: η προσπαθεια για σουτ σταματαει οταν φυγει η μπαλα απο το χερι του παικτη και τα 2 του ποδια πατησουν κατω. Οποτε(η πανδυσκολη και τραγικη περιπτωση που ελεγα) αν ενας παικτης σουταρει(ειλικρινως!) την ωρα που βρισκεται στον αερα τοτε για να πιασει τη μπαλα ξανα πρεπει να πατησει και με τα 2 ποδια κατω και εφοσον δεν εχει παρεβληθει αντιπαλος ή συμπαικτης ή η στεφανη(ή ο διαιτητης χμμμ ερωτηση για την ΦΙΜΠΑ μαλλον ειναι αυτο), αφου αν η μπαλα ακουμπησει σε ενα απο αυτα τα 3 τοτε μπορει ο παικτης να την ακουμπησει κανονικα.)


Χωρις να ειμαι σιγουρος, νομιζω οτι αν ακουμπησει η μπαλα στο διαιτητη δεν ειναι παραβαση. Ο διαιτητης θεωρειται μερος του γηπεδου!
Θυμησου οτι αν η μπαλα παει να βγει εκτος γηπεδου και ακουμπησει στο σωμα του διαιτητη(που βρισκεται εντος γηπεδου), το ματς συνεχιζεται κανονικα.
NBAer
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 22 2013, 17:15 ) *
Χωρις να ειμαι σιγουρος, νομιζω οτι αν ακουμπησει η μπαλα στο διαιτητη δεν ειναι παραβαση. Ο διαιτητης θεωρειται μερος του γηπεδου!
Θυμησου οτι αν η μπαλα παει να βγει εκτος γηπεδου και ακουμπησει στο σωμα του διαιτητη(που βρισκεται εντος γηπεδου), το ματς συνεχιζεται κανονικα.


Μα δεν λεω αυτο. Δεν αναρωτιεμαι για το αν ειναι παραβαση αν η μπαλα ακουμπησει τον διαιτητη. Καμια σχεση.
Αναρωτιεμαι για το αν ενας παικτης σουταρει(ειλικρινως) την ωρα που βρισκεται στον αερα, τοτε αν παρεμβληθει επαφη της μπαλας μόνο με τον διαιτητη και πριν πατησει και με τα 2 ποδια κατω μπορει να την ξαναπιασει ο παικτης ή ειναι παραβαση?

Αυτο το σημειο δεν καλυπτεται απο τους κανονισμους, αλλά ευτυχως ειναι οπως ειπα τραγικα δυσκολο να συμβει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.