Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ(28\02\2010)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
a bullet for your head
Πριν λιγες μερες ενας τιτλος κριθηκε...
Σε λιγες μερες οι 2 ομαδες θα αναμετρηθουν ξανα, σε ενα πολυ κρισιμο ματς οσον αφορα τη βαθμολογια & την εξασφαλιση του πλεονεκτηματος εδρας στα πλει-οφ...
Εφτιαξα ενα 2πλο poll....
Vas
Αφού μεσοβδόμαδα ο Πάο λογικά θα χάσει από την υπερομάδα της Βαρκελώνης (άρα και τον δεύτερο φετινό τίτλο), θα έχει υπό το μηδέν ψυχολογία....

Από την άλλη ο Οσφπ θα θέλει όσο τίποτα να κερδίσει μέσα στο ΟΑΚΑ. Για μένε πρώτο φαβορί, πάλι ο ΟΣΦΠ!



ΥΓ. Μόνο που αυτή την φορά προβλέπω σοβαρές εντάσεις,,,,
AZ1980
Ο Παναθηναικός θα κερδίσει σχεδόν σίγουρα. Δίνω 90-10 πιθανότητες. Ότι και να έχει γίνει με την Μπαρτσελόνα, που κι εκεί θεωρώ αρκετά πιθανό να κερδίσει, ένα 60-40 θα λεγα.



bball.gif
Consultant
QUOTE(AZ1980 @ Feb 22 2010, 15:52 ) *
Ο Παναθηναικός θα κερδίσει σχεδόν σίγουρα. Δίνω 90-10 πιθανότητες. Ότι και να έχει γίνει με την Μπαρτσελόνα, που κι εκεί θεωρώ αρκετά πιθανό να κερδίσει, ένα 60-40 θα λεγα.



bball.gif


90-10 ε?

Αμα γινει το κουλο και τελικα επικρατησει το 10% θελω να δω τα σχολια σου
kseplenhs
εγώ προβλέπω πως τώρα αρχίζει ο πόλεμος και αυτά που πρόκειται να δουμε στο οακα θα μείνουν στην ιστορία.

δεν εννοώ απαραίτητα διαιτητικά σφάλματα.

βλέπω να ξανακάνουν την εμφάνισή τους αεροβόλα,τα σουλατσαρίσματα των προέδρων στον αγωνιστικό χώρο,διακοπές του παιχνιδιού κτλ...ειδικά αν το παιχνίδι έχει ροπή προς τον ολυμπιακό

γι'αυτό και πάλι θα πρέπει να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας σαν ομάδα.και ακόμα περισσότερο απο τον τελικό κυπέλλου γιατί τώρα είμαστε σε έδρα αντιπάλου και επόμενο είναι οι προκλήσεις(σε παραγοντικό-οπαδικό) επίπεδο θα είναι περισσότερες.

βασικά στο κύπελλο δεν υπήρξαν καν τέτοιες προκλήσεις...
AZ1980
QUOTE(Consultant @ Feb 22 2010, 14:57 ) *
90-10 ε?

Αμα γινει το κουλο και τελικα επικρατησει το 10% θελω να δω τα σχολια σου


Tι περιμένεις να δεις δηλαδή? Δε το έχω παίξει ποτέ αλάνθαστος, όλοι κάνουν λάθη. Εσύ άλλωστε το ξέρεις αυτό και από πρώτο χέρι tongue.gif


QUOTE(kseplenhs @ Feb 22 2010, 15:38 ) *
εγώ προβλέπω πως τώρα αρχίζει ο πόλεμος και αυτά που πρόκειται να δουμε στο οακα θα μείνουν στην ιστορία.

δεν εννοώ απαραίτητα διαιτητικά σφάλματα.

βλέπω να ξανακάνουν την εμφάνισή τους αεροβόλα,τα σουλατσαρίσματα των προέδρων στον αγωνιστικό χώρο,διακοπές του παιχνιδιού κτλ...ειδικά αν το παιχνίδι έχει ροπή προς τον ολυμπιακό

γι'αυτό και πάλι θα πρέπει να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας σαν ομάδα.και ακόμα περισσότερο απο τον τελικό κυπέλλου γιατί τώρα είμαστε σε έδρα αντιπάλου και επόμενο είναι οι προκλήσεις(σε παραγοντικό-οπαδικό) επίπεδο θα είναι περισσότερες.

βασικά στο κύπελλο δεν υπήρξαν καν τέτοιες προκλήσεις...


Αμάν πια!!!!




bball.gif
kseplenhs
γιατί εξάπτεσαι ρε σύ?πρώτη φορά θα τα δουμε όλα αυτά??

εδώ παλιά γινόνταν απλά για το χαβαλέ.φαντάσου τώρα που αρχίζει και τρίζει ο θρόνος...

και φυσικά δεν δαιμονοποιώ την μία πλευρά μόνο.απλά οι τωρινές συγκυριες με οδηγουν προς αυτην την πρόβλεψη.

όπως σε πολλά παιχνίδια αιωνίων στο σεφ, αιωρείται στην ατμόσφαιρα το "κερδίζουμε ή δεν λήγει"
AZ1980
QUOTE(kseplenhs @ Feb 22 2010, 15:10 ) *
γιατί εξάπτεσαι ρε σύ?πρώτη φορά θα τα δουμε όλα αυτά??


Δεν εξάπτομαι βρε αδελφέ... Έτσι όπως τα λες είναι. Από τις αρχές των 90ς και μετά έτσι είναι. Κάποτε ήταν μόνο το ΣΕΦ χώρος για εξάσκηση στο αεροβόλο, μετά έγινε "άντρο" και το ΟΑΚΑ.

Όλα αυτά όμως είναι γνωστά φίλε μου, και ανήκουν στα "παρασκηνιακά" (νομίζω δηλαδή, δεν είμαι και mod).

Η άποψή σου όμως για τον αγώνα, σε καθαρά μπασκετικό επίπεδο, καθώς και η πρόβλεψή σου για την έκβασή του, και σίγουρος είμαι πως ανήκουν εδώ, και με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.

Πες μου λοιπόν την άποψή σου για τον αγώνα, για το αγωνιστικό μέρος.

Έχει ελπίδες ο ΠΑΟ να υπερισχύσει σε αυτόν τον τομέα?




bball.gif
kseplenhs
QUOTE(AZ1980 @ Feb 22 2010, 17:24 ) *
Δεν εξάπτομαι βρε αδελφέ... Έτσι όπως τα λες είναι. Από τις αρχές των 90ς και μετά έτσι είναι. Κάποτε ήταν μόνο το ΣΕΦ χώρος για εξάσκηση στο αεροβόλο, μετά έγινε "άντρο" και το ΟΑΚΑ.

Όλα αυτά όμως είναι γνωστά φίλε μου, και ανήκουν στα "παρασκηνιακά" (νομίζω δηλαδή, δεν είμαι και mod).

Η άποψή σου όμως για τον αγώνα, σε καθαρά μπασκετικό επίπεδο, καθώς και η πρόβλεψή σου για την έκβασή του, και σίγουρος είμαι πως ανήκουν εδώ, και με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.

Πες μου λοιπόν την άποψή σου για τον αγώνα, για το αγωνιστικό μέρος.

Έχει ελπίδες ο ΠΑΟ να υπερισχύσει σε αυτόν τον τομέα?




bball.gif


υπάρχει τοπικ "τραμπουκισμοί και καφρίλες" ? tongue.gif

σαν παιχνίδι το βλέπω παρόμοιο με το αντίστοιχο περσινο.που πάλί είχε ακολουθήσει του τελικού με αντεστραμένους ρόλους όμως.ο ολυμπιακός θα είναι λίγο "αδειασμένος" και ο πάο θα το θέλει πιο πολύ.

φυσικά τα προβλήματα που είχε ο παο δεν θα εξαλειφθουν μέσα σε μια εβδομάδα.το πιθανότερο είναι να τα ξαναδούμε.μένει να δουμε αν του στοιχήσουν όπως και στον τελικό.

σίγουρα λόγω έδρας έχει πλεονέκτημα και θα προσπαθήσει να υπερβεί τον εαυτό του.

και φυσικά νομίζω πως το ντέρμπι δεν θα επηρεαστεί απο το παιχνίδι με την μπάρτσα.έτσι το βλέπω.δλδ αν χάσει ο παο την πέμπτη δεν θα του κοπουν τα φτερά εντελώς όπως ακούγεται.
AZ1980
QUOTE(kseplenhs @ Feb 22 2010, 16:34 ) *
σαν παιχνίδι το βλέπω παρόμοιο με το αντίστοιχο περσινο.που πάλί είχε ακολουθήσει του τελικού με αντεστραμένους ρόλους όμως.ο ολυμπιακός θα είναι λίγο "αδειασμένος" και ο πάο θα το θέλει πιο πολύ.

φυσικά τα προβλήματα που είχε ο παο δεν θα εξαλειφθουν μέσα σε μια εβδομάδα.το πιθανότερο είναι να τα ξαναδούμε.μένει να δουμε αν του στοιχήσουν όπως και στον τελικό.

σίγουρα λόγω έδρας έχει πλεονέκτημα και θα προσπαθήσει να υπερβεί τον εαυτό του.

και φυσικά νομίζω πως το ντέρμπι δεν θα επηρεαστεί απο το παιχνίδι με την μπάρτσα.έτσι το βλέπω.δλδ αν χάσει ο παο την πέμπτη δεν θα του κοπουν τα φτερά εντελώς όπως ακούγεται.


Τhanx, συμφωνώ σε γενικές γραμμές.

Εκείνο που θα ήθελα να προσθέσω αφορά στο ψυχολογικό κομμάτι, καθώς υπάρχει ένας παράγοντας που θεωρώ πως έχει παρακαμφθεί στην κριτική που ασκούμε όλοι μας.

Ο Ολυμπιακός με τη νίκη του το Σάββατο ξεφορτώθηκε μεγάλο μέρος του άγχους που απέρρεε από την χρόνια αδυναμία του να κερδίσει σε τελικό τον ΠΑΟ και να πάρει κάποιον τίτλο. Όλοι συμφωνούμε σε αυτό.

Εκείνο ωστόσο που έχουμε παραλείψει να αναφέρουμε, και το θεωρώ σημαντικό, είναι πως και ο ΠΑΟ με την ήττα του ξεφορτώθηκε τον φόβο της πρώτης απώλειας τίτλου από τον "αιώνιο αντίπαλο" μετά από χρόνια. Το να είσαι αήττητος και να μην έχεις χάσει τελικό σε φορτώνει και αυτό με βάρος ψυχολογικό, ειδικά όταν νιώθεις πως δεν είσαι στην καλύτερή σου κατάσταση αγωνιστικά. Η δε ήττες είναι που σφυρηλατούν στον αθλητισμό όσους ξέρουν να τις εκμεταλλεύονται ως κίνητρα και ως εμπειρίες.

Οι παίκτες του ΠΑΟ είναι έμπειροι στην πλειοψηφία τους, αλλά ποτέ δεν είχαν νιώσει πως είναι να χάνεις από τον Ολυμπιακό. Ο Αλβέρτης το ήξερε πολύ καλά, και γι' αυτό ο ρόλος του μέσα στην ομάδα ήταν θεμελιώδης, είτε έπαιζε, είτε όχι.

Όταν λοιπόν δεν έχεις βιώσει κάτι εξ' ορισμού αρνητικό, αυτή η απειρία δημιουργεί φόβο. Όταν πάλι γευτείς εκείνο που φοβόσουν, είτε γίνεσαι ισχυρότερος και επανέρχεσαι εμπειρότερος και δριμύτερος, είτε το αφήνεις να μετατραπεί σε "τραύμα" και ηττοπάθεια.

Σε αυτό το σταυροδρόμι βρίσκεται ο ΠΑΟ και, αν το χειριστεί σωστά, ίσως βγει και κερδισμένος.




bball.gif
a bullet for your head
QUOTE(AZ1980 @ Feb 22 2010, 18:17 ) *
Εκείνο που θα ήθελα να προσθέσω αφορά στο ψυχολογικό κομμάτι, καθώς υπάρχει ένας παράγοντας που θεωρώ πως έχει παρακαμφθεί στην κριτική που ασκούμε όλοι μας.

Ο Ολυμπιακός με τη νίκη του το Σάββατο ξεφορτώθηκε μεγάλο μέρος του άγχους που απέρρεε από την χρόνια αδυναμία του να κερδίσει σε τελικό τον ΠΑΟ και να πάρει κάποιον τίτλο. Όλοι συμφωνούμε σε αυτό.

Εκείνο ωστόσο που έχουμε παραλείψει να αναφέρουμε, και το θεωρώ σημαντικό, είναι πως και ο ΠΑΟ με την ήττα του ξεφορτώθηκε τον φόβο της πρώτης απώλειας τίτλου από τον "αιώνιο αντίπαλο" μετά από χρόνια. Το να είσαι αήττητος και να μην έχεις χάσει τελικό σε φορτώνει και αυτό με βάρος ψυχολογικό, ειδικά όταν νιώθεις πως δεν είσαι στην καλύτερή σου κατάσταση αγωνιστικά. Η δε ήττες είναι που σφυρηλατούν στον αθλητισμό όσους ξέρουν να τις εκμεταλλεύονται ως κίνητρα και ως εμπειρίες.

Οι παίκτες του ΠΑΟ είναι έμπειροι στην πλειοψηφία τους, αλλά ποτέ δεν είχαν νιώσει πως είναι να χάνεις από τον Ολυμπιακό. Ο Αλβέρτης το ήξερε πολύ καλά, και γι' αυτό ο ρόλος του μέσα στην ομάδα ήταν θεμελιώδης, είτε έπαιζε, είτε όχι.

Όταν λοιπόν δεν έχεις βιώσει κάτι εξ' ορισμού αρνητικό, αυτή η απειρία δημιουργεί φόβο. Όταν πάλι γευτείς εκείνο που φοβόσουν, είτε γίνεσαι ισχυρότερος και επανέρχεσαι εμπειρότερος και δριμύτερος, είτε το αφήνεις να μετατραπεί σε "τραύμα" και ηττοπάθεια.

Σε αυτό το σταυροδρόμι βρίσκεται ο ΠΑΟ και, αν το χειριστεί σωστά, ίσως βγει και κερδισμένος.

Πολυ σωστες οι επισημανσεις σου...
Καποια στιγμη θα γινοταν & αυτο...νομοτελειακα...να κερδισει σε εναν τελικο ο ΟΣΦΠ τον ΠΑΟ...
Βεβαια ειναι πολυ διαφορετικο να χανεις το πρωταθλημα στο κρισιμοτερο ματς μιας σειρας αγωνων η' εναν ημιτελικο η' τελικο Ευρωλιγκα..
Απαιτειται σωστη διαχειριση αυτης της ηττας & επαναδημιουργια κινητρων...διοτι το πεισμα,ο εγωισμος,η θεληση ειναι παραμετροι που δεν μπορουν να προσδιοριστουν ποσοτικα η' ποσοστιαια...ουτε να αποτυπωθουν σε ενα σκαουτινγκ-ριπορτ...

Και για οσους αναρωτηθουν που πηγε το 3ο poll...κατοπιν συννενοησης αφαιρεθηκε,μιας και καταλαμβανε πολυ χωρο στη καθε σελιδα.
Παρολα αυτα μπορει να συζητηθει στο παρον τοπικ-poll...& για την ιστορια...ειχα ψηφισει Σπανουλη η' Διαμαντιδη... rolleyes.gif
Με επικρατεστερο τον 1ο...διοτι πιστευω πως μετα απο ενα χρονικο διαστημα ντεφορμαρισματος,εχει καποια ''διαμαρτυρημενα γραμματια'' να ξεχρεωσει..
RED 90'S
Θεωρω οτι μετα τα ματς της ευρωλιγκα θα μπορουμε να πουμε περισσοτερα για το νεο επερχομενο ντερμπυ. Τα ματς της ευρωλιγκα θα ειναι οι τελευταιες εικονες των ομαδων πριν το ντερμπυ και ιδιαιτερα το ΠΑΟ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΘΑ κρινει κατα τη γνωμη μου και το αποτελεσμα της κυριακης. Με ηττα ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ θα φτυσει αιμα και πιθανοτατα θα χασει ΚΑΙ την κυριακη. Αν παλι κερδισει την μπαρτσελονα θα ειναι μια ανελπιστη νικη του και σε κομβικο σημειο τοσο για την ψυχολογια του, οσο και για τον επαναπροσδιορισμο των στοχων του καθως θα μπει και παλι στο κυνηγι της προκρισης στην ευρωλιγκα αρα θα εχει και εναν ακομη στοχο μπροστα του να διεκδικησει. ΙΔΩΜΕΝ ΛΟΙΠΟΝ... rolleyes.gif
il postino
καθε μερα που περναει ειναι κερδος για τον φετινο παναθηναικο , καθε προπονηση ειναι σημαντικη δεδομενου οτι οι τραυματισμοι αποτελουν παρελθον (μεχρι τον επομενο). αυτη τη στιγμη η ομαδα κανει αγωνα δρομου προκειμενου να δουλεψει και να βρεθει. πραγματικα σε καθε παιχνιδι υπαρχει βελτιωση, ακομα και το σαββατο το γεγονος οτι το πηγαμε το ματς εκει που το πηγαμε αποτελει θεμα.

δε ξερω αν φθασαμε στο σημειο να κερδιζουμε ομαδες επιπεδου f4 εστω και στην εδρα μας αλλα την πεμπτη και την κυριακη θα κληθουμε να αποδειξουμε το λογο του αληθες.

πιστευω παντως οτι την κυριακη , εστω και οριακα, θα κερδισουμε. η ομαδα εχει αδυναμιες , ειναι σαφες, αλλα δεν απεχει πολυ απο το να χτυπα και υψηλου επιπεδου ομαδες, και μια τετοια ειναι και ο φετινος ολυμπιακος.

πλεον η αποδοση του 39ου λεπτου πρεπει να ειναι ο κανονας και οχι απλα η αποκορυφωση. τον φετινο παο δεν τον παιρνει να παιζει στο ρελαντι ουτε για μιση επιθεση με τετοιες ομαδες. ειναι δυσκολο , ειναι ζορικο , ειναι λιγο αφυσικο , αλλα μονο ετσι!
playmaker raketas
Ο ΠΑΟ φέτος δεν έχει κερδίσει κανένα σημαντικό παιχνίδι. Κι αυτό γιατί οι 2 παίκτες κλειδιά στην επίθεση (Σπανούλης-Σάρας) είναι σε τραγική κατάσταση ενώ κι ο Πέκοβιτς δεν είναι και στη καλύτερη κατάσταση. Άμα δεν ανέβει ένας τους τουλάχιστον και δε δώσουν και κάτι παραπάνω οι υπόλοιποι θα χάσουμε και στο ΟΑΚΑ. Αυτοματισμοί δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα, η μπάλα γυρνάει δύσκολα και μπαίνει ακόμα πιο δύσκολα, οπότε το βλέπω πολύ δύσκολο να κερδίσουμε, είτε με τη Μπάρτσα είτε με τον ΟΣΦΠ. Μακάρι να διαψευστώ, άλλα δε το βλέπω.

Το θέαμα που παρουσιάζει η ομάδα είναι ανεξήγητα κακό. Ώρες ώρες απορώ πως γίνεται η περσινή ομάδα να παίζει έτσι. Το πρόβλημα είναι πιστεύω η ψυχική κούραση από τη συνεχόμενη πίεση και το άδειασμα καθώς τα δώσαν όλα για τα 2 τρίπλ κράουν σε 3 χρόνια.
Razorblade Fish
Θεωρω πολυ δυσκολο για τον Ολυμπιακο να κερδισει μεσα στο Οακα τον Παναθηναικο,ειδικα μετα την επικρατηση του στον τελικο κυπελλου.Οτι και να γινει με την Μπαρτσελονα,οτι ψυχολογια και να εχει ο Παναθηναικος θα σκυλιασει σε αυτο το ματς και θα καταθεσει την ψυχη του.Δεν νομιζω οτι γινεται να το χασει αυτο το ματς.Οσο για την Μπαρτσελονα μεσοβδομαδα,εγω θεωρω τον Παναθηναικο οριακα φαβορι,55-45...Ακομα και 2 ηττες να κανει ο Παναθηναικος παντως,τιποτα δεν τελειωνει,οι φιλοι Ολυμπιακοι που λενε οτι ο Παναθηναικος θα εχει πεθανει σε τετοιο ενδεχομενο και πως θα το παρουμε περιπατο φαινεται δεν ξερουν για ποια ομαδα μιλανε...
giorgos_g7
Kαλησπέρα, θεωρώ πως ειναι ενα διαφορετικο παιχνιδι που εμενα προωσοπικα δεν θα με πειραζε αν ερχοταν η ήττα (οχι καμια 20αρια ποντους) διοτι πιστεύω πως ο Ολυμπιακός φέτος θα κάνει ένα μεγάλο παιχνίδι στο Οακα το θέμα ειναι ποιο θα ναι αυτο. Η γνώμη μου είναι πως ο Παο θα τον παρει τον αγώνα αλλα θέλω να δω πως θα τα παει ο Φετινος Οσφπ μεσα στο Οακα αλλα κ ο Γιαννάκης ο οποιος φέτος στα ματς με τον Ζοτς μας... εκπλήσει ευχάριστα.
Consultant
Mια και κανετε ολοι προβλεψεις θα κανω και εγω τις δικες μου..

Με Μπαρτσελονα:

45% πιθανοτητα για νικη

Με Ολυμπιακο:

55%

Oχι οτι η Μπαρτσα ειναι καλυτερη ομαδα απο τον Ολυμπιακο,η διαφορα των ποσοστων μου οφειλεται στην ελληνικη διαιτησια που θα εχει ο Ολυμπιακος την οποια περιμενω πολυ εχθρικη και πολυ διαφορετικη απο αυτην του κυπελλου.

Υ.Γ. Σε περιπτωση νικης επι της Μπαρτσελονα το ποσοστο με Ολυμπιακο μεγαλωνει πολυ κατα την αποψη μου..
a bullet for your head
QUOTE(Razorblade Fish @ Feb 22 2010, 22:14 ) *
Οτι και να γινει με την Μπαρτσελονα,οτι ψυχολογια και να εχει ο Παναθηναικος θα σκυλιασει σε αυτο το ματς και θα καταθεσει την ψυχη του.

Και εγω ειμαι της αποψης οτι τα ματς με Μπαρτσα & ΟΣΦΠ ειναι 2 τελειως διαφορετικα παιχνιδια.
Κακα τα ψεματα...στην Ευρωλιγκα ειναι πλεον πολυ δυσκολα τα πραγματα...με νικη θα παραταθει η αγωνια & το ενδιαφερον,ενω με ηττα θα ειναι περα για περα ξεκαθαρο,ποιος στοχος θα εχει απομεινει & ποση προσπαθεια θα πρεπει να καταβληθει απ τους παικτες & τους προπονητες του ΠΑΟ,προκειμενου να υπερασπιστουν-διατηρησουν τα κεκτημενα...

Ειτε χασει,ειτε κερδισει τη Μπαρτσα,νομιζω οτι ολοι ειναι σε θεση να αντιληφθουν οτι το πλεονεκτημα εδρας ειναι υπερπολυτιμο στη παρουσα φαση...
Πιστευω πως στους επομενους 2-2.5 μηνες που ολα θα κρινονται,η ομαδα θα εχει ρολαρει ως τοτε....ομως το πλεονεκτημα εδρας ειναι περα για περα σημαντικο..

Ανεξαρτητα το ποση σωματικη & ψυχικη κουραση θα υπαρχει στους παικτες του ΠΑΟ...νομιζω οτι προτου βγουν τη Κυριακη για ζεσταμα...& μετα τις τελευταιες οδηγιες στα αποδυτηρια,το να κατσουν να δουν αυτο.. http://www.youtube.com/watch?v=5szidMVb-BM...feature=related ...θα τους ενεργοποιουσε πληρως...σε συνδυασμο με ενα καταμεστο ΟΑΚΑ...

QUOTE(Consultant @ Feb 22 2010, 22:23 ) *
Oχι οτι η Μπαρτσα ειναι καλυτερη ομαδα απο τον Ολυμπιακο,η διαφορα των ποσοστων μου οφειλεται στην ελληνικη διαιτησια που θα εχει ο Ολυμπιακος την οποια περιμενω πολυ εχθρικη και πολυ διαφορετικη απο αυτην του κυπελλου.

Καλο θα ηταν τα σχολια για τη διαιτησια να τα κανεις στο αντιστοιχο τοπικ.
lightday
Ανεξάρτητα από τον αγώνα με Μπάρτσα (το οποίο πιστεύω δυσκολα ευκολα θα χάσει)
την Κυριακή θα το πάρει .


Αν η διαιτησία είναι σωστή και δεν τον σφάξει και δώσει τα αντιαθλητικά . Ασφαλώς αστειεύομαι καθώς και σε αυτό το topic αρκετοί κόκκινοι πάλι βάζουν διαιτησία κυριαρχο παράγοντα .

Θα πώ κάτι : Στο τέλος βάση λογικής θα το πάρετε οπότε ηρεμήστε . Πετύχατε μετά από χρόοονια μια εμφατική νίκη . Μείνετε πάνω σε αυτή και συνεχίστε από αυτή . Και δεν ήταν η διαιτησία ο λόγος που επικρατήσετε . Θέλει προσοχή σε αυτό καθώς θα γυρίσει μπουμερανκ .

QUOTE(kseplenhs @ Feb 22 2010, 17:34 ) *
...
φυσικά τα προβλήματα που είχε ο παο δεν θα εξαλειφθουν μέσα σε μια εβδομάδα.το πιθανότερο είναι να τα ξαναδούμε.μένει να δουμε αν του στοιχήσουν όπως και στον τελικό.

...


οχι φυσικά , τα προβλήματα παραμένουν ,αλλά λόγο της κόκκινη θέλησης για τον τίτλο, ο γιαννάκης 'εβγαλε όλα τα κόκκινα όπλα ' από την φαρέτρα. Αντιμετώπιση pnr επιθετικη άμυνα. Στη επίθεση μάλλον δεν έβγαλε τίποτα αφού μάλλον εγκλωβίστηκε.
Ε δεν τον έχω για τόσο χαζό τον μελιτζανή να μην αλλάξει λίγο το σχέδιο του .

Αμυντικά ο Πάο τα πήγε καλά στον τελικό (εκτός από ριμπς) .

Υγ . Δεν αναφέρθηκε στον topic του τελικού αλλά δεν ήταν και λίγες οι φορές που χάσαμε το αμυντικό ριμπαουντ βγάζοντας την μπάλα έξω . Χαρακτηριστικά μια επίθεση του οσφπ ανανεώθηκε 3 φορές συνεχόμενες .
tsouras o.a.c
QUOTE(ilpostino @ Feb 22 2010, 20:45 ) *
καθε μερα που περναει ειναι κερδος για τον φετινο παναθηναικο , καθε προπονηση ειναι σημαντικη δεδομενου οτι οι τραυματισμοι αποτελουν παρελθον (μεχρι τον επομενο). αυτη τη στιγμη η ομαδα κανει αγωνα δρομου προκειμενου να δουλεψει και να βρεθει. πραγματικα σε καθε παιχνιδι υπαρχει βελτιωση, ακομα και το σαββατο το γεγονος οτι το πηγαμε το ματς εκει που το πηγαμε αποτελει θεμα.

δε ξερω αν φθασαμε στο σημειο να κερδιζουμε ομαδες επιπεδου f4 εστω και στην εδρα μας αλλα την πεμπτη και την κυριακη θα κληθουμε να αποδειξουμε το λογο του αληθες.

πιστευω παντως οτι την κυριακη , εστω και οριακα, θα κερδισουμε. η ομαδα εχει αδυναμιες , ειναι σαφες, αλλα δεν απεχει πολυ απο το να χτυπα και υψηλου επιπεδου ομαδες, και μια τετοια ειναι και ο φετινος ολυμπιακος.

πλεον η αποδοση του 39ου λεπτου πρεπει να ειναι ο κανονας και οχι απλα η αποκορυφωση. τον φετινο παο δεν τον παιρνει να παιζει στο ρελαντι ουτε για μιση επιθεση με τετοιες ομαδες. ειναι δυσκολο , ειναι ζορικο , ειναι λιγο αφυσικο , αλλα μονο ετσι!



+1000000
Ειναι ακριβως η αποτυπωση της καταστασης αυτην την στιγμη στον Παναθηναικο και συμφωνω απολυτα με καθε σου λεξη!Θα συμπληρωνα ενα tip ακομα, το οποιο εχει να κανει με τον Ζοτς και αυτο ειναι οτι πρεπει σε αυτη την φαση , της σεζον καλως η κακως να κανει καποιες αλχημειες γιατι η πεπατημενη φαινεται οτι δεν αποδιδει!
Germany96
Συμφωνω με τον ilpostino πως καθε μερα που περνα ειναι κερδος για το δεσιμο της ομαδας του Παναθηναικου. Καθε μερα ολο και θα απομακρυνεται απο το χαμηλοτερο της σημειο που αγγιξε η ομαδα το προηγουμενο χρονικο διαστημα.

Τριτη σερι ηττα απο τον Ολυμπιακο και μαλιστα στην εδρα του μου φαινεται ως εξαιρετικα απιθανη (παρ’ οτι ενας μαθηματικος θα ελεγε οτι καθε φορα που ξαναριχνεις τα ζαρια, οι πιθανοτητες επανερχονται στη αρχικη τους κατασταση).

Οι αναμετρησεις της Euroleague θα παιξουν κι αυτες τον ρολο τους κυριως για τον ΠΑΟ οπου ενδεχομενη ηττα απο Barca ψυχολογικα δεν τον αφηνει απλα με το πιστολι στον κροταφο αλλα τραβα και τον κοκκορα του οπλου, μονο που ο ΠΑΟ διαθετει στις ταξεις του προσωπικοτητες που τον εχουν ξανακουσει αυτον τον ηχο κι ουτε καν ανοιγοκλεισαν τα ματια τους. Με νικη την Πεμπτη (που το θεωρω ως και το οριακα πιθανοτερο) οι παικτες του Παναθηναικου θα νιωσουν να ξαναβρισκουν τον (νικητη) εαυτο τους.

Πολλοι αντιλαμβανονται αυτο το ντερμπυ ως do or die για τον Παναθηναικο, μονο που ο τιτλος κρινεται αρκετους μηνες αργοτερα κι ως τοτε μπορουν να συμβουν παρα πολλα (τραυματισμοι, φορμαρισματα, ντερφομαρισματα παικτων και ομαδων). Το μονο που εχει να χασει οριστικα ο ΠΑΟ ειναι καθε ψυχολογικο πλεονεκτημα εναντι του Ολυμπιακου.

Αν την Κυριακη προκυψει κλειστο ματς στο τελος, δε νομιζω παλι το αγχος να λιωσει τους παικτες του Ολυμπιακο καθως αυτη τη φορα ουτε την ταμπελα του φαβορι θα κουβαλανε, ουτε θα φοβουνται οτι θα κατηγορηθουν ως losers οπως θα συνεβαινε μετα απο ατυχες αποτελεσμα στον τελικο του κυπελλου.

Αλλος ενας παραγοντας διαφοροποιησης σε σχεση με τον τελικο ειναι οτι κυριως ο Μπουρουσης αλλα και ο Saras θα ειναι σε μεγαλυτερο βαθμο ετοιμοτητας απ’ οτι το προηγουμενο Σαββαττο.

Η αμυνα του Παναθηναικου θα καταφερει να περιορισει παλι τοσο αποτελεσματικα Childress, Kleiza; Η αμυνα του Ολυμπιακου θα βραχυκυκλωσει ξανα τα pick&roll του Παο; Η ευστοχια του Ολυμπιακου στις βολες θα μεινει για αλλη μια φορα φετος σε αστεια επιπεδα; Η λειτουργια του Παναθηναικου στα rebounds θα αποκτησει στοιχειωδη σοβαροτητα;
il postino
ειναι πολυ συνηθες σε ενα forum ή σε ενα blog να γινεται συγχυση αναμεσα στη ψυχολογια επαγγελματιων παικτων και τη ψυχολογια των φιλαθλων!

δεν εχει καμια σχεση το ματς με τη μπαρτσα και το ματς με τον οσφπ! αν ο παο χασει την πεμπτη θα κοιταξει αυτοματα το επομενο παιχνιδι και αν χασει και την κυριακη παλι θα κοιταξει το επομενο παιχνιδι! ο καθενας στη δουλεια του αλλωστε δε νομιζω να επηρρεαζεται απο καποιο λαθος που εκανε την προηγουμενη μερα και αν γινεται κατι τετοιο μαλλον δεν ειναι επαγγελματιας και αυτα τα παιδια (ολων των ομαδων) ειναι επαγγελματιες!

μη συγχεετε λοιπον την πεμπτη με την κυριακη , τη μπαρτσα με τον ολυμπιακο!

υ.γ και ελεος με τη διαιτησια! η συνεχης αναφορα της σε ασχετα τοπικς ειναι τουλαχιστον γραφικη!
pinelo
Αρκετό καιρό τώρα, (από πέρσυ αν δεν κάνω λάθος) ακούω ότι ο Πανα8ηναικός στερείται κινήτρου και πάθους, ότι υπάρχει κορεσμός και τα λοιπά.
Προχτές στον τελικό δεν έδειξε κάτι τέτοιο ο ΠΑΟ ούτε για μια στιγμή. Επαιξέ με πολύ πάθος στην άμυνα γιατί ΗΘΕΛΕ πολύ τη νίκη. Και έκανε μάλιστα και μια μεγάλη προσπάθεια να γυρίσει το ματς στο τέλος. Αυτό δείχνει ομάδα με πάθος.

Δεν πιστεύω ότι έχασε στον τελικό ο Παναθηναικός επειδή του έλειπε η θέληση. Έχασε από την κακή του επίθεση, την άμυνα και το πάθος του Ολυμπιακού και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Τα ίδια θα έχει να αντιμετωπίσει και την Κυριακή. Δεν μπορεί να τα υπερβεί λόγω πείσματος όλα αυτά. Πείσμα είχε και προχτές αλλά δεν τα κατάφερε. Ο παράγωντας έδρα ίσως να τον χρίζει φαβορί, αλλά από την άλλη θα έχει να αντιμετωπίσει τους παίχτες του Ολυμπιακού που θα παίζουν με λιγότερο άγχος, και αυτό μπορεί να αρκεί για τον ΟΣΦΠ ώστε να κερδίσει τον ΠΑΟ μέσα στην έδρα του.

Δεν πιστεύω ότι ο ΠΑΟ θα παρουσιάσει πολύ διαφορετικό πρόσωπο. Δεν νομίζω να διορθώσει την επίθεσή του σε μια βδομάδα. Ούτε να κοντρολάρει τα ριμπάουντ. Το ερωτιματικό στον ντέρμπυ της Κυριακής είναι ο Ολυμπιακός. Και πιστεύω ότι έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.
saou
Θα είναι το πρώτο ντέρμπι μετά από πολύ καιρό που ο Ολυμπιακός θα είναι ο άνετος και όχι ο ΠΑΟ. Είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα λειτουργήσει αυτό στην πράξη.

Ο Ολυμπιακός ξέρει από τώρα ότι για να πάρει πρωτάθλημα χρειάζεται νίκη στο ΟΑΚΑ. Θεωρώ ότι την Κυριακή μάλλον είναι η καταλληλότερη ευκαιρία από άποψη ψυχολογίας αλλά και κατάστασης του αντιπάλου (δύσκολα στα play offs θα τον πετύχει σε τέτοια χάλια). Είναι όμως και μια νίκη που δεν θα του εξασφαλίσει παρά μόνο το πλεονέκτημα έδρας, κάτι που μπορεί να σημαίνει πολλά (φέτος δε μοιάζει τόσο πιθανό να σπάσει το ΣΕΦ) μπορεί και τίποτα.

Το ματς με τη Μπάρτσα σαφώς και έχει σχέση με την Κυριακή. Χωρίς τάσεις αλλαζονείας, ούτε υπό την επίρρεια της προχθεσινής μέθης, θεωρώ πολύ δύσκολο να κερδίσει ο ΠΑΟ τους Καταλανούς και πιστεύω πως την Πέμπτη θα πει αντίο και στην Ευρωλίγκα. Μονάχα οι πιο πιστοί οπαδοί του διακρίνουν ενθαρρυντικά σημάδια στις τελευταίες εμφανίσεις του. Εγώ πάλι είδα μια ομάδα που έχασε άνετα τον τελικό, μια ομάδα κουρασμένη που τα δίνει μεν όλα στην άμυνα παραμένει δε αναποτελεσματική και προβλέψιμη στην επίθεση. Απέναντι στην ταχύτητα κίνησης και εκτέλεσης των Ισπανών τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα.

Νομίζω ότι και το ματς της Κυριακής θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό από τον Ολυμπιακό. Τα του ΠΑΟ σε αυτή τη φάση-αν δε συμβεί κάτι το εξωπραγματικό- τα γνωρίζουμε. Σκληρή άμυνα και έχει ο Θεός. Άντε να μπει κανένα σουτ παραπάνω λόγω έδρας. Αν οι δικοί μας καταφέρουν να κατέβουν με την ίδια συγκέντρωση και αποφασιστικότητα (δύσκολο βέβαια να πετύχουν τα ίδια επίπεδα έντασης) έχουν μεγάλες πιθανότητες. Ο παράγοντας Χ που θα αντισταθμίσει την όποια βελτίωση των πρασίνων λόγω της έδρας μπορεί να είναι η έλλειψη άγχους και η έξτρα αυτοπεποίθηση.
AZ1980
QUOTE(Consultant @ Feb 22 2010, 20:23 ) *
Με Μπαρτσελονα:

45% πιθανοτητα για νικη


Όχι, μη τα "γυρνάς" τώρα, είχες πει πως ο ΠΑΟ θα χάσει ΣΙΓΟΥΡΑ από την Μπαρτσελόνα. Συνεπώς έχει κατά τη γνώμη σου 0% πιθανότητες, όχι 45%.



bball.gif
wagner love
Δεν τα γυρνάει, το είχε πει στην ένταση πριν τον τελικό και στα νεύρα! Αυτό πίστευε από την αρχή απλά το παραδέχεται τώρα! smiley.gif
MaJesty23
Αυτη η γκρίνια σου και η μεμψιμοιρία σου για την διαιτησία Consultant γίνεται κουραστική!!Ειλικρινα!Αν είχατε χάσει ,ακομα και με αυτην την διαιτησία,θα βγάζατε videakia!Oταν σταματήσεις να ασχόλεισαι με Βορεάδη και σια,θα μας αποκαθηλώσεις!Δεν σου φταίει κανένας που με πλεονέκτημα έδρας,έχασες πρωτάθλημα με 3-1! rolleyes.gif
P.s:sorry gia to offtopic...

Όσον αφορά την Κυριακή,είμαστε χλωμοί...Να είμαστε τόσο χάλια ξανά,αποκλείεται!Δεν γίνεται...Αλλά και πάλι δεν μας έχω εμπιστοσύνη!Θέλω μεγαλύτερο rotation και χρόνο στον Καλάθη και στον Saras και στον Φώτση!Γενικώς περιμένω πιο ανοιχτό παίχνιδι!Μας πονέσανε τα μάτια το Σάββατο!
PanosIlio
QUOTE(saou @ Feb 23 2010, 02:00 ) *
Θα είναι το πρώτο ντέρμπι μετά από πολύ καιρό που ο Ολυμπιακός θα είναι ο άνετος και όχι ο ΠΑΟ. Είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα λειτουργήσει αυτό στην πράξη.

Ο Ολυμπιακός ξέρει από τώρα ότι για να πάρει πρωτάθλημα χρειάζεται νίκη στο ΟΑΚΑ. Θεωρώ ότι την Κυριακή μάλλον είναι η καταλληλότερη ευκαιρία από άποψη ψυχολογίας αλλά και κατάστασης του αντιπάλου (δύσκολα στα play offs θα τον πετύχει σε τέτοια χάλια). Είναι όμως και μια νίκη που δεν θα του εξασφαλίσει παρά μόνο το πλεονέκτημα έδρας, κάτι που μπορεί να σημαίνει πολλά (φέτος δε μοιάζει τόσο πιθανό να σπάσει το ΣΕΦ) μπορεί και τίποτα.


Εγώ φέτος θεωρώ πως ο ΠΑΟ, σε ότι κατάσταση και να είναι τον Ιούνη, στο ΣΕΦ δεν κερδίζει οπότε για να πάρει ο Ολυμπιακός το πρωτάθλημα θα πρέπει να κερδίσει τον ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ, είτε τώρα είτε τον Ιούνιο. Οπότε δεν αγχώνομαι για το Κυριακάτικο παιχνίδι. Είτε τώρα είτε τότε δεν έχει σημασία αρκεί να γίνει smile.gif

(Τα παραπάνω με δεδομένο πάντα πως θα παίξουν για τον τίτλο μεταξύ τους και χωρίς άλλες απώλειες μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος εκτός από το προσεχές παιχνίδι.)

Για το παιχνίδι αυτό καθεαυτό πάντως πιστεύω πως ο ΠΑΟ έχει ένα ελάχιστο προβάδισμα, 51%-49%, και αυτό λόγω έδρας και τίποτα άλλο. Περιμένω καλύτερο παιχνίδι από τον τελικό, ποιο κλειστό και χωρίς μεγάλες διαφορές το οποίο θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Κάτι σαν τον περσινό ημιτελικό της Ευρωλίγκα.

Φέτος έχουμε καλύτερη ομάδα απλά πρέπει να το δείξουμε και στο γήπεδο και κερδίζοντας την Κυριακή το δείχνουμε με πολύ εμφατικό τρόπο, μέχρι στιγμής πάντως τα πάμε αρκετά καλά.
playmaker raketas
QUOTE(MaJesty23 @ Feb 23 2010, 14:25 ) *
Να είμαστε τόσο χάλια ξανά,αποκλείεται!Δεν γίνεται...


Αυτό λέμε κάθε φορά και κάθε φορά τα καταφέρνουμε... Εγώ θεωρώ πως σε ένα μήνα θα είναι έτοιμη η ομάδα. Η εικόνα της είναι εικόνα ομάδας σε προετοιμασία. Και μάλλον προετοιμασία είναι όλη η φετινή χρονιά περισσότερο, όπως και οι μεταγραφές που γίναν το καλοκαίρι ήταν μεταγραφές για το απώτερο μέλλον.

Υστερούμε πολύ σε βάθος πάγκου και εναλλακτικές επιλογές και 5 παίκτες μας δεν είναι έτοιμοι γι αυτό το επίπεδο (Καλάθης, Σερμα, Βεργίνης,Μπόγρης, Τέπιτς), άλλοι 2 περνάνε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα (Φώτσης, Σπανούλης) κι ένας θυμίζει πρώην καλαθοσφαιριστή (Σάρας). Με αυτά τα δεδομένα είναι αδύνατο να κοντράρουμε τον ΟΣΦΠ αυτή τη στιγμή. Άμα ανέβουν οι 3 τελευταίοι στα περσινά επίπεδα θα έχουμε εμείς το 1ο λόγο. Μέχρι τότε δεν κάνουμε τίποτα...

Άλλα κακά τα ψέμματα, οι τραυματισμοί σε αυτό το επίπεδο είναι μέσα στο πρόγραμμα και δεν γίνεται να τους επικαλούμαστε ως δικαιολογία και η ηλικία πολλών παικτών μας είναι πλέον επικίνδυνη. Πρέπει να γίνουν πολύ προσεκτικά οι μεταγραφικές κινήσεις το επόμενο καλοκαίρι και να δημιουργείται σιγά σιγά νέος κορμός για το μέλλον. Σε αυτή τη λογική γεμίσαμε το ρόστερ με ανέτοιμους πιτσιρικάδες, άλλα δε ξέρω πόσος καιρός θα χρειαστεί ώστε να γίνουν αυτοί σύνολο πρωταθλητισμού.
a bullet for your head
Αποσπασμα συνεντευξης του Ζοτς,οπου τονιζει πως το ματς του τελικου που προηγηθηκε,με το ματς της Πεμπτης επι της Μπαρτσα,η' το ντερμπι του πρωταθληματος τη Κυριακη,οτι ειναι τελειως διαφορετικα παιχνιδια...

«Καμία σχέση…»

''Ο Σέρβος τόνισε ότι θα ήταν λάθος να σταθεί η ομάδα του είτε στον χαμένο τελικό του Κυπέλλου, είτε στο ματς της Κυριακής με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα. «Ο τελικός του Κυπέλλου δεν έχει σε τίποτα να κάνει με τον αγώνα με την Ευρωλίγκα. Είναι μια διαφορετική διοργάνωση. Θα είναι λάθος αν σκεφτόμαστε τον τελικό. Όπως θα ήταν λάθος και να σκεφτόμαστε τον αγώνα με τον Ολυμπιακό της Κυριακής. Πρόκειται και πάλι για μια άλλη διοργάνωση. Μετά τον αγώνα με την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία με τον Άρη, το Μαρούσι, το Κύπελλο και κανείς δεν μίλησε για τον εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα. Μετά από 17 τελικούς στη σειρά χάσαμε. Ο τελευταίος που είχαμε χάσει πριν από αυτόν ήταν το 2001. Πιστεύω ότι πολλές ομάδες θα ήθελαν να είναι στη δική μας θέση. Δεν υπάρχει λόγος να σκεφτόμαστε τον τελικό. Είναι ώρα να σκεφτούμε την Μπαρτσελόνα''.

πηγη:Superbasket.gr
giorgos alif
ενα παιχνιδι απο το μηδεν,διαφορετικο (κυριως γαιτι δεν ειναι χωρισ αυριο).ο παο ειναι πιο κοντα νομιζω επειδη ειναι πληγωμενος και με μηδαμινες πιθανοτητες για ευρωπη.λογικα θα δουμε κλειστο και σκληρο παιχνιδι στο παρκε,ισως γιατι μεσοβδομαδα θα εχουν δυνατα ματς με μπαρτσελονα και τσιμπονα αντιστοιχα.αλλα οταν υπαρχει γοητρο στη μεση...
cryptic
Προσωπικά θα ήθελα να δοκιμάσει ο Ζότς να προσθέσει 2 νέα στοιχεία στο παιχνίδι του ΠΑΟ:
- Τον Καλάθη με αρκετό χρόνο συμμετοχής. Η άμυνα του μπορεί να γίνει πολύ πιεστική και πιστεύω ότι θα ήταν ιδανικός ώς προσωπικός αντίπαλος του Τεόντοσιτς. Θα μπορούσε να έχει οδηγίες να μη δίνει βοήθειες αλλά να μένει πάνω του και να προσπαθεί να πιέσει στο κατέβασμα της μπάλας/πρώτη πάσα. Απο ότι φάνηκε στον τελικό ο Τεόντοσιτς ήταν ίσως ο μόνος που δεν μπορέσαμε να περιορίσουμε πλήρως. Είναι και στο ίδιο ύψος οπότε δεν υπάρχει φόβος ποσταρίσματος. Όσο θα ήταν μέσα ο Καλάθης, δεύτερος περιφερειακός θα πρέπει να παίζει ο Διαμαντίδης (ώστε να μη χάνουμε σε ύψος στην περιφέρεια).
- Συμμετοχή απο τον Βεργίνη ώς σουτέρ. Απο τη στιγμή που οι περισσότεροι περιφερειακοί μας είναι σε μία περίοδο ντεφορμαρίσματος, ίσως θα ήταν μία καλή ιδέα να δοκιμαστεί και αυτός. Απο όσο τον έχω δεί το σούτ τουλάχιστον το έχει. Θα υπάρχει βέβαια ένα πρόβλημα λόγω ύψους στην άμυνα (ιδιαίτερα αν τον ποστάρει ο Παπαλουκάς) αλλά απο ότι φάνηκε το Σάββατο, το πρόβλημα μας ήταν περισσότερο παραγωγικό.

Θέλω να ελπίζω ότι ο Σάρας θα μπορέσει να προσφέρει περισσότερο αυτή τη φορά (χρειαζόμαστε ιδιαίτερα το σούτ του). Απο ότι φαίνεται πάντως, απο τα πιο σημαντικά θέματα είναι να βρούμε αντίδοτο στα hedge out στο pick n roll (ιδιαίτερα απο το Σόφο).
AZ1980
QUOTE(cryptic @ Feb 24 2010, 20:59 ) *
Προσωπικά θα ήθελα να δοκιμάσει ο Ζότς να προσθέσει 2 νέα στοιχεία στο παιχνίδι του ΠΑΟ:
- Τον Καλάθη με αρκετό χρόνο συμμετοχής. Η άμυνα του μπορεί να γίνει πολύ πιεστική και πιστεύω ότι θα ήταν ιδανικός ώς προσωπικός αντίπαλος του Τεόντοσιτς. Θα μπορούσε να έχει οδηγίες να μη δίνει βοήθειες αλλά να μένει πάνω του και να προσπαθεί να πιέσει στο κατέβασμα της μπάλας/πρώτη πάσα. Απο ότι φάνηκε στον τελικό ο Τεόντοσιτς ήταν ίσως ο μόνος που δεν μπορέσαμε να περιορίσουμε πλήρως. Είναι και στο ίδιο ύψος οπότε δεν υπάρχει φόβος ποσταρίσματος. Όσο θα ήταν μέσα ο Καλάθης, δεύτερος περιφερειακός θα πρέπει να παίζει ο Διαμαντίδης (ώστε να μη χάνουμε σε ύψος στην περιφέρεια).
- Συμμετοχή απο τον Βεργίνη ώς σουτέρ. Απο τη στιγμή που οι περισσότεροι περιφερειακοί μας είναι σε μία περίοδο ντεφορμαρίσματος, ίσως θα ήταν μία καλή ιδέα να δοκιμαστεί και αυτός. Απο όσο τον έχω δεί το σούτ τουλάχιστον το έχει. Θα υπάρχει βέβαια ένα πρόβλημα λόγω ύψους στην άμυνα (ιδιαίτερα αν τον ποστάρει ο Παπαλουκάς) αλλά απο ότι φάνηκε το Σάββατο, το πρόβλημα μας ήταν περισσότερο παραγωγικό.

Θέλω να ελπίζω ότι ο Σάρας θα μπορέσει να προσφέρει περισσότερο αυτή τη φορά (χρειαζόμαστε ιδιαίτερα το σούτ του). Απο ότι φαίνεται πάντως, απο τα πιο σημαντικά θέματα είναι να βρούμε αντίδοτο στα hedge out στο pick n roll (ιδιαίτερα απο το Σόφο).


Συγνώμη, εννοείς ότι πρέπει να χρησιμοποιηθούν 5 πλέι μέικερς για να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ????

Ρε παιδιά μην υπερβάλλετε. Ο ΠΑΟ έχασε ένα τελικό, όντας σε μεταβατική αγωνιστική κατάσταση, και έχει μετατραπεί και από τους μεν και από τους δε σε ταπεινό κομπάρσο!!!

Ο ΠΑΟ θα κερδίσει την Κυριακή, ακόμα και αν παίξει όπως στον τελικό. Δε χάνει. Θα είναι έκπληξη μεγατόνων να χάσει. Και θα είναι απόλυτα φυσιολογικό να κερδίσει εύκολα.




bball.gif
cryptic
QUOTE(AZ1980 @ Feb 25 2010, 08:49 ) *
Συγνώμη, εννοείς ότι πρέπει να χρησιμοποιηθούν 5 πλέι μέικερς για να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ????

Ρε παιδιά μην υπερβάλλετε. Ο ΠΑΟ έχασε ένα τελικό, όντας σε μεταβατική αγωνιστική κατάσταση, και έχει μετατραπεί και από τους μεν και από τους δε σε ταπεινό κομπάρσο!!!

Ο ΠΑΟ θα κερδίσει την Κυριακή, ακόμα και αν παίξει όπως στον τελικό. Δε χάνει. Θα είναι έκπληξη μεγατόνων να χάσει. Και θα είναι απόλυτα φυσιολογικό να κερδίσει εύκολα.


bball.gif


Δεν είπα ότι δεν έχω πίστη στην ομάδα, απλά βρισκόμαστε πραγματικά σε μία φάση όπου το βασικό μας παιχνίδι (περιφερειακό σούτ) προβληματίζει. Όταν προβληματίζει αυτό, τα υπόλοιπα plays είναι λίγο προβλέψιμα (pick n roll και split outs) και απο όσο είδαμε ο Ολυμπιακός είχε προετοιμαστεί καλά και για τα δύο (+ ότι αντικειμενικά έχει πιο δυνατή ρακέτα και μπορεί να την κλείσει αποτελεσματικά). Αυτό που εγώ είδα το Σάββατο ήταν ότι ο ΠΑΟ είχε καταφέρει και προσαρμοστεί πολύ καλά στο παιχνίδι του Ολυμπιακού και να του κλείσει (στο βαθμό του δυνατού) τα ατού του, με εξαίρεση τον Τεόντοσιτς. Με δεδομένη την προβληματική κατάσταση των guards θα ήθελα να δώ τον Καλάθη σε ένα ειδικό ρόλο ο οποίος πιστεύω του πηγαίνει + το γεγονός ότι γενικά μπορεί να τρέξει την ομάδα και να είναι λίγο απρόβλεπτος (με βασικό μειονέκτημα το σούτ).
Ο Βεργίνης είναι το κερασάκι στην τούρτα ΑΝ συνεχίσουν και δεν μπαίνουν τα περιφερειακά σούτ, κερασάκι παρόμοιο με χρήσεις παιχτών για μικρό διάστημα που έχει κάνει και σε άλλες περιπτώσεις ο Ζότς (Παπανικολάου, Χατζηβρέττας κτλ).

Ιδέες πετάω για να το παίζουμε προπονητές smile.gif
lightday
QUOTE(cryptic @ Feb 25 2010, 10:00 ) *
....

Ιδέες πετάω για να το παίζουμε προπονητές smile.gif


γουστάρω πεντάδα : Σαρας , Νίκολας , Χεισλιπ(3,4), Μπατιστ(4,3),Πεκο(5) και τα μυαλά στα κάγκελα .
Air Kef
Πάντως είναι ιδιαίτερα αξιοπερίεργο για μένα, που ενω η θεωρητική δύναμη του ΠΑΟ εναντιον του ΟΣΦΠ είναι η γραμμή των γκαρ του, τα 2 ματς φέτος τα καθάρισαν ο Παπαλουκάς και ο Τεοντόσιτς για τον Ολυμπιακό, με τα 5αρια του σε μέτρια μέρα.

Δύσκολο ματς για προβλέψεις, προσπαθω να βγάλω τους εξωαγωνιστηκους παράγοντες απο το μυαλό μου.
Θεωρώ ότι ο ΟΣΦΠ δεν εχει ακόμα την ψυχολογία του killler και του οδοστρωτήρα, οποτε δινω το ψυχολογικό αβαντάζ στον ΠΑΟ, που θα θέλει περισσότερο την νικη, ότι και να γίνει σήμερα με την Μπάρτσα.

Βεβαια, χωρίς άγχος λογικά, ο ΟΣΦΠ μπορεί να κατέβει και να τα μπουμπουνάει απο παντού, ποτέ δεν ξέρεις.. smile.gif

Σχετικά εύκολη νίκη για τον ΠΑΟ, εκτός του ενδεχόμενου να δούμε ανέμελο και τον καλύτερο ψυχολογικά Ολυμπιακό της εποχής Γιαννάκη. smile.gif
LFO
QUOTE(Air Kef @ Feb 25 2010, 12:05 ) *
Πάντως είναι ιδιαίτερα αξιοπερίεργο για μένα, που ενω η θεωρητική δύναμη του ΠΑΟ εναντιον του ΟΣΦΠ είναι η γραμμή των γκαρ του, τα 2 ματς φέτος τα καθάρισαν ο Παπαλουκάς και ο Τεοντόσιτς για τον Ολυμπιακό, με τα 5αρια του σε μέτρια μέρα.

Δύσκολο ματς για προβλέψεις, προσπαθω να βγάλω τους εξωαγωνιστηκους παράγοντες απο το μυαλό μου.
Θεωρώ ότι ο ΟΣΦΠ δεν εχει ακόμα την ψυχολογία του killler και του οδοστρωτήρα, οποτε δινω το ψυχολογικό αβαντάζ στον ΠΑΟ, που θα θέλει περισσότερο την νικη, ότι και να γίνει σήμερα με την Μπάρτσα.

Βεβαια, χωρίς άγχος λογικά, ο ΟΣΦΠ μπορεί να κατέβει και να τα μπουμπουνάει απο παντού, ποτέ δεν ξέρεις.. smile.gif

Σχετικά εύκολη νίκη για τον ΠΑΟ, εκτός του ενδεχόμενου να δούμε ανέμελο και τον καλύτερο ψυχολογικά Ολυμπιακό της εποχής Γιαννάκη. smile.gif


Αν γινουν το 3 & το 4 της υπογραφης σου, δεν χανουμε με τιποτα.... smiley.gif
nicolicius
QUOTE(lightday @ Feb 25 2010, 11:33 ) *
γουστάρω πεντάδα : Σαρας , Νίκολας , Χεισλιπ(3,4), Μπατιστ(4,3),Πεκο(5) και τα μυαλά στα κάγκελα .


Tρελή πεντάδα!!! smiley.gif

Πιστεύω οτι σημαντικό ρόλο στον τομέα της ψυχολογίας θα παίξει το σημερινό παιχνίδι με την Μπάρτσα.
Σε περίπτωση που κερδίσουμε σήμερα (πράγμα πολύ δύσκολο για μένα) πιστεύω οτι πάμε με τρομερή ψυχολογία στο ντέρμπι και ως προς την συνέχεια!

Το κλειδί της επιστροφής του Παο για μένα είναι ο Σάρας, το τελευταίο του χαρτί για φέτος.
DEJAN13
παντως μολοτοφ που καινει τον παγκο στο σεφ δεν εχει πεσει ποτε οποτε μην παραπληροφορειτε,αν εχετε ομαδα παιξτε μπασκετ κ κερδιστε οπως εμεις περσι κ αλλες πολλες φορεσ φυσικα σπασαμε την εδρα σας...αναφερομαι στο παιδι που λεει για σουλατσαρισματα προεδρων κλπ...τα αδερφια αγγελοπουλοι ειχαν συμβουλο τον τσουκαλα περσι κ τον ακη μην εχετε ασθενη μνημη..
lamar
QUOTE(DEJAN13 @ Feb 25 2010, 13:18 ) *
παντως μολοτοφ που καινει τον παγκο στο σεφ δεν εχει πεσει ποτε οποτε μην παραπληροφορειτε,αν εχετε ομαδα παιξτε μπασκετ κ κερδιστε οπως εμεις περσι κ αλλες πολλες φορεσ φυσικα σπασαμε την εδρα σας...αναφερομαι στο παιδι που λεει για σουλατσαρισματα προεδρων κλπ...τα αδερφια αγγελοπουλοι ειχαν συμβουλο τον τσουκαλα περσι κ τον ακη μην εχετε ασθενη μνημη..


Εισαι σιγουρος οτι θελεις να συγκρινουμε τις συμπεριφορες των δυο οικογενειων?

Αφοι Γιαννακοπουλοι vs Αφοι Αγγελοπουλοι?

Κατι μου λεει πως σιγουρα δεν το θες αυτο γιατι θα εκτεθεις ανεπανορθωτα!!!


Οσο για τα αλλα εχεις απολυτο δικιο.

Ειναι γνωστο αλλωστε οτι ολοι οι οπαδοι του ΠΑΟ ειναι αποφοιτοι της Λεοντειου και ολοι οι οπαδοι του Ολυμπιακου ειναι αποφοιτοι της Γκραβας!!!
AZ1980
QUOTE(Air Kef @ Feb 25 2010, 11:05 ) *
Πάντως είναι ιδιαίτερα αξιοπερίεργο για μένα, που ενω η θεωρητική δύναμη του ΠΑΟ εναντιον του ΟΣΦΠ είναι η γραμμή των γκαρ του, τα 2 ματς φέτος τα καθάρισαν ο Παπαλουκάς και ο Τεοντόσιτς για τον Ολυμπιακό, με τα 5αρια του σε μέτρια μέρα.


Καθόλου αξιοπερίεργο.

Όλη η κινητήριος δύναμη του ΠΑΟ πέρσι ήταν η "συναρμογή" τριών μεγάλων δημιουργών παιχνιδιού, από τους οποίους οι δυο ήταν σε εξαιρετική κατάσταση (Σάρας, Σπανούλης), ο δε τρίτος είχε προβληματάκια, αλλά πρόλαβε κι έπαιξε ουσιαστικό ρόλο ακόμα και μετά τον τραυματισμό του. Αυτή η τριάδα ήταν που ουσιαστικά έδωσε στον ΠΑΟ και το προβάδισμα έναντι του Ολυμπιακού, αφού εκτός από καλύτερη άμυνα, διέθετε με αυτούς και συνεπέστερη δημιουργικότητα επιθετικά.

Ο Ολυμπιακός έκανε το καλοκαίρι το μεγάλο λάθος να επιμείνει στο να βασίζει δημιουργικά το επιθετικό του παιχνίδι σε δυο μόνο παίκτες, από τους οποίους ο ένας (Παπαλουκάς) είναι βετεράνος. Αντί λοιπόν να φροντίσει να εξαφανίσει την "αχίλλειο πτέρνα" του, την διατήρησε, και με τη φυγή Γκριρ βάθυνε την αδυναμία του σε αυτόν τον τομέα. Αυτό ήταν λάθος και παραμένει λάθος, άσχετα από το αν ο Γιαννάκης έχει βρει χίλιους και έναν τρόπους να το κρύβει... Aν ο ΠΑΟ είχε και φέτος 2μιση απ' τους τρεις σε φόρμα, όπως πέρσι, θα ήταν και φέτος ισχυρότερος από τον Ολυμπιακό και θα τον κέρδιζε στον τελικό. Αντίστροφα, αν πέρσι ο ΠΑΟ είχε τους γκαρντ του στην κατάσταση που βρίσκονται φέτος, θα είχε χάσει και από τον περσινό Ολυμπιακό σε όλες τις διοργανώσεις.

Στην ανατροπή των ισορροπιών θεωρώ λοιπόν πως πιο πολύ συντέλεσε η "ελεύθερη" πτώση των τριών "πράσινων" περιφερειακών, παρά η (σίγουρα υπολογίσιμη, αλλά όχι και δραματική) αγωνιστική άνοδος των "ερυθρολεύκων". Η μετάλλαξη του Σπανούλη από πυραυλοκίνητο γκαρντ των 15-20π και 5ασ στα ντέρμπι σε "κουρασμένο παλικάρι" των 3π, της κακής άμυνας και των αμέτρητων λαθών, οι δυσκολίες που αντιμετωπίζει με το κορμί του ο ΔΔ μετά τους αλλεπάλληλους τραυματισμούς του, η "εξαφάνιση" του τρισμέγιστου Σάρας, όλα αυτά αποτελούν τον "μοχλό" της ανατροπής που φάνηκε να ξεκινά το Σάββατο.

Μένει να δούμε για πόσο θα ισχύσουν αυτοί οι ανατρεπτικοί παράγοντες, και για πόσο θα αντέξουν οι δυο Τεό να τραβάνε όλο το κουπί. Εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι, και δεν είναι καθόλου περίεργο που σε αυτή τη φάση ο Ολυμπιακός το κερδίζει.




bball.gif
a bullet for your head
Πλεον ξεκαθαρισε σημερα οτι ο ΠΑΟ θα συνεχισει ως το τελος της σεζον με ενα καρπουζι στις μασχαλες του.
Οπως τονισα & σε αλλο τοπικ,το Κυριακατικο ντερμπι ειναι το σημαντικοτερο παιχνιδι της χρονιας...μεχρι το επομενο..
Ευελπιστω οτι η ομαδα θα ρολαρει μεχρι το Μαιο που κρινονται ολα...ομως θα πρεπει να διατηρησει παση θυσια το πλεονεκτημα εδρας..
Επιθετικα ειναι εμφανες πως εχουμε νεκρα διαστηματα...οποτε θα πρεπει να κινηθουμε & παλι με βασικοτερο αξονα την αμυνα μας.
Το σημειο ομως που θα πρεπει να προσεχθει ιδιαιτερως ειναι τα ΑΜΥΝΤΙΚΑ ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ...
up_the_reds
QUOTE(DEJAN13 @ Feb 25 2010, 13:18 ) *
παντως μολοτοφ που καινει τον παγκο στο σεφ δεν εχει πεσει ποτε οποτε μην παραπληροφορειτε,αν εχετε ομαδα παιξτε μπασκετ κ κερδιστε οπως εμεις περσι κ αλλες πολλες φορεσ φυσικα σπασαμε την εδρα σας...αναφερομαι στο παιδι που λεει για σουλατσαρισματα προεδρων κλπ...τα αδερφια αγγελοπουλοι ειχαν συμβουλο τον τσουκαλα περσι κ τον ακη μην εχετε ασθενη μνημη..



καπνογόνο ήτανε τι μολότοφ και χαζομάρες λες?παντως αεροβόλα δεν εχουνε ρίξει..όπως κάνατε εσείς στον μπάρλο..
THE ROCK
Μετα και το σημερινο ματς του ΠΑΟ που ηταν αιμα και αμμος, ειναι πολυ καλη ευκαιρια για διπλο στο ΟΑΚΑ.

Ο ΠΑΟ το παλεψε παρα πολυ σημερα το παιχνιδι και σιγουρα την Κυριακη θα ειναι κουρασμενος,
τοσο σωματικα, οσο και ψυχολογικα, αφου πλεον εμεινε μονο το πρωταθλημα για αυτον.

Αν τους πιεσουμε απο την αρχη και τρεξουμε αρκετα, μετα το 35' πιστευω οτι δεν θα μπορεσουν να ακολουθησουν.
Anaz
QUOTE(AZ1980 @ Feb 25 2010, 07:49 ) *
Συγνώμη, εννοείς ότι πρέπει να χρησιμοποιηθούν 5 πλέι μέικερς για να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ????

Ρε παιδιά μην υπερβάλλετε. Ο ΠΑΟ έχασε ένα τελικό, όντας σε μεταβατική αγωνιστική κατάσταση, και έχει μετατραπεί και από τους μεν και από τους δε σε ταπεινό κομπάρσο!!!

Ο ΠΑΟ θα κερδίσει την Κυριακή, ακόμα και αν παίξει όπως στον τελικό. Δε χάνει. Θα είναι έκπληξη μεγατόνων να χάσει. Και θα είναι απόλυτα φυσιολογικό να κερδίσει εύκολα.




bball.gif
Παντως στη παρουσα κατασταση και με τα υπαρχοντα δεδομενα, η μη χρησιμοποιηση-αξιοποιηση των Καλαθη, Τεπιτς στερει απο τους περιφερειακους πολυτιμοτατες ανασες τις οποιες θεωρω οτι θα ηταν σε θεση να προσφερουν..
pinelo
QUOTE(AZ1980 @ Feb 25 2010, 14:56 ) *
Καθόλου αξιοπερίεργο.


Ο Ολυμπιακός έκανε το καλοκαίρι το μεγάλο λάθος να επιμείνει στο να βασίζει δημιουργικά το επιθετικό του παιχνίδι σε δυο μόνο παίκτες, από τους οποίους ο ένας (Παπαλουκάς) είναι βετεράνος. Αντί λοιπόν να φροντίσει να εξαφανίσει την "αχίλλειο πτέρνα" του, την διατήρησε, και με τη φυγή Γκριρ βάθυνε την αδυναμία του σε αυτόν τον τομέα. Αυτό ήταν λάθος και παραμένει λάθος, άσχετα από το αν ο Γιαννάκης έχει βρει χίλιους και έναν τρόπους να το κρύβει...


Και ο Παναθηναικός όμως πάνω-κάτω το ίδιο λάθος έκανε. Έμεινε στην ουσία με 4 γκαρντ και περίμενε να βγει με αυτούς η χρονιά. Όταν όμως ο Σπανούλης έκανε κοιλιά (λογικό) μετά από μια καταπληκτική χρονιά με ΠΑΟ και Εθνική, όταν ο Σάρας είναι στα 34, όταν ο Διαμαντίδης και ο Νίκολας μπαίνουν σιγά-σιγά στις "επικίνδυνες" ηλικίες των τραυματισμών και όταν ο Οπμράντοβιτς επιλέγει συστήματα με 3 γκάρντ είναι λογικό οι παίκτες να μην αντέξουν. 'Ηταν και ο σχεδιασμός του Παναθηναικού λάθος.
rchos
QUOTE
Ο Ολυμπιακός έκανε το καλοκαίρι το μεγάλο λάθος να επιμείνει στο να βασίζει δημιουργικά το επιθετικό του παιχνίδι σε δυο μόνο παίκτες, από τους οποίους ο ένας (Παπαλουκάς) είναι βετεράνος. Αντί λοιπόν να φροντίσει να εξαφανίσει την "αχίλλειο πτέρνα" του, την διατήρησε, και με τη φυγή Γκριρ βάθυνε την αδυναμία του σε αυτόν τον τομέα. Αυτό ήταν λάθος και παραμένει λάθος, άσχετα από το αν ο Γιαννάκης έχει βρει χίλιους και έναν τρόπους να το κρύβει... Aν ο ΠΑΟ είχε και φέτος 2μιση απ' τους τρεις σε φόρμα, όπως πέρσι, θα ήταν και φέτος ισχυρότερος από τον Ολυμπιακό και θα τον κέρδιζε στον τελικό. Αντίστροφα, αν πέρσι ο ΠΑΟ είχε τους γκαρντ του στην κατάσταση που βρίσκονται φέτος, θα είχε χάσει και από τον περσινό Ολυμπιακό σε όλες τις διοργανώσεις.


εγω αντιθετος δεν θεωρω οτι εγινε λαθος στον σχεδιασμο στην θεωρια.εγινε λαθος στην πραξη.λανθασμενη κινηση ηταν του ουειφερ.αν ο ουειφερ ειχε πιασει η ηταν αλλος απο την αρχη τοτε τα πραγματα σε αυτο το κομματι θα ηταν διαφορετικα.το λαθος αυτο ομως καλυφθηκε με τον ερχομο του πολυ πετιχυμενου ως τωρα πεν.επισης νομιζω οτι το λαθος που κανεις ειναι οτι μετρας απλα τον αριθμο των αξιοπιστων γκαρντ χωρις να υπολιγιζεις οτι στον ολυμπιακο τα γκαρντ καλυπτουν 2 θεσεις ενω στον παναθηναικο καλυπτουν και μια τριτη θεση στην πενταδα.ο ζοτς βασιζεται πολυ περισσοτερο στο συστημα με τρια γκαρντ απο οτι ο ολυμπιακος πολυ απλα γιατι ο ολυμπιακος με την υπαρξη του τσιλι δεν χρειαζεται να κανει κατι τετοιο.αρα ο παναθηναικος ειναι λογικο να χρειαζεται εναν γκαρντ τουλαχιστον παραπανω αριθμιτικα απο οτι ο ολυμπιακος.
αν δεις τα λεπτα συμμετοχης των γκαρντ του οσφπ θα δεις οτι για δυο θεσεις βασιζεται σε τεσσερα ατομα.αυτο που λες οτι βασιζεται μονο στους τεο στο δημιουργικο κομματι πλεον δεν ισχυει γιατι εχει πολυ μεγαλη συμμετοχη και ο πεν πλεον σε αυτο το κομματι.να θυμισω οτι αγωνιζεται ο κοντος οσα ακριβως λεπτα και ο παπαλουκ στο τοπ 16 της ευρωλιγκας.το λαθος που εγινε λοιπον το καλοκαιρι και υπηρχε μεχρι την ελευση του πεν πλεον δεν υπαρχει γιατι ο πεν εχει ανταποκριθει αριστα στο ρολο του μεχρι τωρα.απο την αλλη στον παναθηναικο που παντα επαιζε συχνα με τρια γκαρντ τα 4 που εχει ο οσφπ φυσικα δεν θα του ηταν αρκετα.βεβαια επειδη και απο την πλευρα του παο εγιναν λαθη το καλοκαιρι εχει καταληξει να παιζει με τρια γκαρντ αυτη τη στιγμη οποτε τα πολλα σχηματα με τρεις κοντους μας εχουν αφησει αρκετα.
νομιζω γενικα οτι κανεις ενα λαθος προσπαθοντας να δεις το ροστερ του ολυμπιακου πανω στο πετυχιμενο μοντελο ζοτς των τελευταιων ετων.ο ολυμπιακος ομως κυριως λογο τσιλι δεν παιζει οπως ο επιτυχημενος παο του ζοτς.αρα πλεον το θεμα που πρεπει να αναλυθει ειναι αν ειναι απαραιτητο για να πετυχει ο ολυμπιακος να αντιγραψει τον ζοτς η οχι.

τελος οσο για αυτο που αναφερεις για την αιτια της εως τωρα πορειας των ομαδων και οτι για αυτο ευθυνεται η πτωση των περιφεριεακων του παο και οχι η ανοδος του ολυμπιακου εν μερει εχει μια βαση αλλα δεν ειναι αληθεια σιγουρα.γιατι πρεπει σε αυτη την εξισωση να βαλεις και τα γκαρντ του ολυμπιακου που κατα γενικη ομολογια φετος παιζουν πολυ καλυτερα σε σχεση με περσυ.δεν γινεται να πει καποιος οτι ειναι σε αθλια κατασταση ο σαρας οτι δδ και σπαν ειναι μακρια απο τον καλο τους εαυτο και να μην πεις οτι παπαλουκας και τεοντο ειναι η μερα με τη νυχτα σε σχεση με περσυ(ειδικα ο σερβος).εγω θα στο θεσω και αλλιως.ασχετα με το τι θα γινει απο εδω και περα.αν περσυ τεοντοσιτς-παπαλουκ-τσιλι επαιζαν οπως φετος θα ηταν σιγουρο οτι θα εσπαγε η εδρα μας στον πρωτο αγωνα?δεν μπορουμε φυσικα να το ξερουμε αλλα νομιζω ειναι μια λογικη απορια.γενικα δηλαδη θεωρω πως για την ως τωρα καταληξη των αγωνων μεταξυ των 2 ομαδων εχουν παιξει ισοποσο ρολο και η ανοδος καποιων παιχτων του οσφπ και η πτωση καποιων του παο μα και ο ερχομος του κλειζα.ο ολυμπιακος ειναι καλυτερος απο περσυ γενικοτερα σε ολα τα επιπεδα.το προβλημα που δειχνουν να εχουν οπως νομιζω εχεις πει και εσυ ειναι ο τροπος που αντιμετωπιζουν τα "ευκολα" παιχνιδια στα οποια μπαινουν χαλαροι.αντιθετα σε ολα τα δυσκολα και κρισιμα παιχνιδια εχουν μπει μεσα στο γηπεδο και τρωνε σιδερα και εχουν καταφερει να τα νικησουν ολα(πλην αμαρουσιου ισως).αυτο δειχνει οτι η ανοδος του οσφπ ειναι αρκετα σημαντικη.αυτα φυσικα για οτι εχουμε δει ως τωρα.μπορει η ομαδα να παιζει εδω και καιρο στο φουλ και στα κρισιμα να κλαταρει.αυτο δεν το ξερουμε ακομη.

Υ.Γ.ασε που ο τελικος οπως ειπαμε ολοι κριθηκε στα πιο ψηλα κορμια και στα επιθετικα ριμπαουντ που πηραν τα πιο αθλητικα και σε καλυτερη κατασταση κορμια του ολυμπιακου.αντε και σε ολιγο απο τεοντοσιτς!
colonel gomelsky
QUOTE(AZ1980 @ Feb 25 2010, 15:56 ) *
Στην ανατροπή των ισορροπιών θεωρώ λοιπόν πως πιο πολύ συντέλεσε η "ελεύθερη" πτώση των τριών "πράσινων" περιφερειακών, παρά η (σίγουρα υπολογίσιμη, αλλά όχι και δραματική) αγωνιστική άνοδος των "ερυθρολεύκων". Η μετάλλαξη του Σπανούλη από πυραυλοκίνητο γκαρντ των 15-20π και 5ασ στα ντέρμπι σε "κουρασμένο παλικάρι" των 3π, της κακής άμυνας και των αμέτρητων λαθών, οι δυσκολίες που αντιμετωπίζει με το κορμί του ο ΔΔ μετά τους αλλεπάλληλους τραυματισμούς του, η "εξαφάνιση" του τρισμέγιστου Σάρας, όλα αυτά αποτελούν τον "μοχλό" της ανατροπής που φάνηκε να ξεκινά το Σάββατο.
bball.gif


+1.

Στα του παιχνιδιού τώρα, έχει προβάδισμα ο ΠΑΟ. Οι εμφανίσεις του μέχρι τώρα ωστόσο δεν δημιουργούν τη σιγουριά για τη νίκη που είχαμε όλοι τις προηγούμενες χρονιές.

ΥΓ. Άσχετο, αλλά επειδή δεν είχα δυνατότητα να γράψω μετα το ματς με τη Μπαρτσα. Νομίζω να έγινε κατανοητό σε όλους ποιός είναι το καλύτερο 5αρι της Ευρώπης και το καλοκαίρι να σταματήσουν οι κορώνες για τους πόσους Πέκο τρώει στην καθισιά του ο Σόφο ή ο ...Γλυνιαδάκης (ναι, γράφτηκε κι αυτό)
pinelo
Ο Ομπράντοβιτς θα επιδιώξει (λογικά), ένα παιχνίδι καρμπόν του τελικού... Με αργό ρυθμό δηλαδή, κλειστές άμυνες και "ξύλο". Δεν νομίζω ότι έχει ελπίδες διαφορετικά έστω και μέσα στο ΟΑΚΑ, αφού ο Παναθηναικός τα περισσότερα παιχνίδια τα έχασε από την επίθεση. Και όντως δεν νομίζω να καταφέρει να πετύχει πάνω από 70-75 πόνους αύριο. Πιστεύετε ότι θα ξανακαταφέρει ο Ομπράντοβιτς να κρατήσει τον Ολυμπιακό κάτω από τους 70? Εκεί πιστεύω ότι είναι το κλειδί του αγώνα... Αν ο Ολυμπιακός σκοράρει 70+ δύσκολα θα χάσει....
lightday
QUOTE(pinelo @ Feb 27 2010, 12:12 ) *
... Αν ο Ολυμπιακός σκοράρει 70+ δύσκολα θα χάσει....


Εκτος αν ξεμπουκάρουν όλοι ομαδικώς και την 80άρα 90 άρα την καταφέρουν .
Αλλά δύσκολα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.