Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
ashton

Την πρώτη της μεταγραφή ανακοίνωσε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Πρόκειται για τον Ισραηλινό πλέϋ-μέϊκερ, Dror Hajaj . Έχει ύψος 1μ78 και γεννήθηκε στις 31/12/1978. Ξεκίνησε την καρριέρα του στη Maccabi M. Givat Shmuel (1998/99 μέχρι 2000/01) και συνέχισε στην Happoel Tel Aviv (2000/01 μέχρι 2003/04), ενώ πέρσι αγωνιζόταν στην Βελγική Passe-Partout Groot Leuven.
Aναλυτικά τα στατιστικά του :
1998/99 : Maccabi M. Givat Shmuel 16 αγώνες, 3.1 πόντοι
1999/00: Maccabi M. Givat Shmuel Β' Κατηγορία Ισραήλ
2000/01: Maccabi M. Givat Shmuel, 2.2 πόντοι, 2.5 ασιστ
2001/02: Happoel Tel Aviv, B' κατηγορία Ισραήλ
2002/03: Happoel Tel Aviv, 27 αγώνες, 9.6 πόντοι, 1.8 ρημπάουντ, 2.6 ασιστ στο πρωτάθλημα και 7.7 πόντους, 1.5 ρημπάουντ, 2.5 ασιστ σε 17 ματς του FIBA Champions Cup
2003/04: Happoel Tel Aviv, 22 αγώνες, 7.7 πόντοι, 2.9 ρημπάουντ, 3.3 ασιστ στο πρωτάθλημα και 9.7 πόντους, 3.2 ρημπάουντ, 3.9 ασιστ σε 20 αγώνες της FIBA Europe League.
2004/05: Passe-Partout Groot Leuven. 36 αγώνες, 16.94 πόντοι με 83% 1π, 49% 2π, 32% 3π, 3.2 ρημπάουντ, 5.0 ασιστ, 2.6 λάθη.

Για 3ο πλέϊ-μέϊκερ σε άλλες εποχές θα ήταν καλή περίπτωση... Αλλά με τα φετινά δεδομένα, πάει για βασικός ...
Warrior
Και για 2ος ισως να μην ειναι κακος...

Τουλαχιστον ειχαμε και μια ανακοινωση μεταγραφης μετα τις τοσες φυγες!
ashton
Υπέγραψε ο Σλάβεν Ρίματς! 5/8/2005

Η διοίκηση της ΑΕΚ ΚΑΕ ανακοινώνει την απόκτηση του Σλάβεν Ρίματς. Ο Κροάτης γκαρντ (31, 1.95) υπέγραψε για ένα χρόνο και είναι η δεύτερη μεταγραφή της ομάδας μας. Ο Ρίματς δήλωσε χαρούμενος στο aekbc.gr για την έλευση του στην AEK.



«Είμαι ευχαριστημένος από την εξέλιξη που είχε η μεταγραφή μου. Ήρθα σε μια μεγάλη ομάδα με πολύ καλό όνομα στην Ευρώπη, που αγωνίζεται πάντα στην Ευρωλίγκα. Και μόνο αυτό το γεγονός είναι πρόκλήση για μένα. Δεν μπορώ να μιλήσω για τη νέα χρονιά, καθώς δεν έχει ολοκληρωθεί το ρόστερ μας. Αυτό όμως που ξέρω είναι ότι θα είναι μια διαφορετική χρονιά γιατί τα τελευταία 6-7 χρόνια η ΑΕΚ είχε έναν βασικό κορμό, ενώ τώρα ξεκινάει κάτι καινούργιο.»



Ο Ρίματς δείχνει να γνωρίζει αρκετά για την ΑΕΚ:



«Η ομάδα έχει νέο προπονητή, νέους παίκτες και έχω ακούσει πάρα καλά λόγια για τους συμπαίκτες μου. Πέρσι ήταν άσχημα τα αποτελέσματα στην αρχή, όμως στη συνέχεια η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει στους 16 της Ευρωλίγκα και να διεκδικήσει μέχρι τέλους το ελληνικό πρωτάθλημα. Το σημαντικό είναι ότι μπαίνουν οι βάσεις για να χτιστεί μια καινούργια ομάδα. Ξέρω ότι έρχομαι σε μια ομάδα που πρωταγωνιστεί σε Ελλάδα και Ευρώπη και είμαι χαρούμενος για αυτό.»



Το βιογραφικό του Σλάβεν Ρίματς



Ο Σλάβεν Ρίματς (1.95) γεννήθηκε στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας στις 19 Δεκεμβρίου 1974 και πριν καν ενηλικιωθεί φόρεσε τη φανέλα της Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ. Εκεί έμεινε μέχρι το 1998 έχοντας κατακτήσει έξι πρωταθλήματα (1993-1998) και δύο Κύπελλα. Το καλοκαίρι του 1998 αποφάσισε να αφήσει την πατρίδα του και να μετακομίσει στην Τουρκία για χάρη της Τόφας Μπούρσα. Στην γείτονα αγωνίστηκε δύο περιόδους κατακτώντας ισάριθμα νταμπλ. Το 2000 βρέθηκε στην Ισπανία για την Μπανταλόνα και το 2001 στην Ιταλία για την Αντέκο Μιλάνο. Το 2002 αποφάσισε να επιστρέψει στην Κροατία και την Τσιμπόνα επιστρέφοντας παράλληλα στο αγαπημένο του χόμπι… την κατάκτηση των τίτλων. Αφού αναδείχθηκε το 2004 πρωταθλητής Κροατίας και πάλι, ήρθε στη χώρα μας για τον Μακεδονικό. Πέρσι έφτασε με την ομάδα της Κοζάνης μέχρι τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας και στον τελικό του Uleb Cup, όπου η Λιέτουβος Ρίτας κατέκτησε το τρόπαιο με 78-74. Ο Ρίματς σε 28 λεπτά συμμετοχής είχε 14 πόντους (2/2 β., 3/7 2π., 2/3 3π.), 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και μία ασίστ.

Είναι διεθνής με την Εθνική Κροατίας και έχει λάβει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1996 και στο Ευρωμπάσκετ του 1997.

[web]http://www.euroleague.net/ulebcup/noticia.jsp?temporada=E03&jornada=30&id=742[/web]
ashton
Ανανέωσε ο Γιώργος Τσιάρας! 5/8/2005

Η ΑΕΚ ΚΑΕ ανακοινώνει την ανανέωση του συμβολαίου του Γιώργου Τσιάρα για τα επόμενα δύο χρόνια (1+1). Ο νεαρός φόργουορντ (23, 2.08) εμφανώς ικανοποιημένος από αυτήν την εξέλιξη δήλωσε αμέσως μετά στο www.aekbc.gr.

"Είμαι πολύ χαρούμενος για την ανανέωση του συμβολαίου μου. Ήταν κάτι που το ήθελα πολύ και θα προσπαθήσω να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό την επόμενη χρονιά."

Όσο για τους στόχους της ΑΕK: "Είναι πολύ νωρίς για να μιλήσουμε για στόχους, αφού θα πρέπει να περιμένουμε να ολοκληρωθεί το ρόστερ της ομάδας. Η ιστορία της ΑΕΚ είναι πολύ μεγάλη και η φανέλα βαριά που επιβάλλουν να πρωταγωνιστεί σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει σε Ελλάδα και Ευρώπη. Για την Ευρωλίγκα θα μπορούσα να πω ότι ο όμιλος που συμμετέχουμε είναι καλός και θα προσπαθήσουμε να έχουμε ανάλογη παρουσία με πέρσι και γιατί όχι ακόμα καλύτερη."

aekbc.gr
qspock
Σα να λεμε ανανεωσε ο Πριντεζης δηλαδη! 24.gif
Μα δε καταλαβαινω, τοσος ντορος πια, δηλαδη το σηριαλ του καλοκαιριου για την ΑΕΚ ηταν να κρατησουν τον Τσιαρα?? 30.gif

Ας σοβαρευτουμε καλυτερα... 68.gif
harris
Καλα, ο Τσιαρας επαιζε και λιγο....ο Πριντεζης σκουπιζε παγκο......μονιμως tongue.gif
ashton
Ενημερωτικά ο Τσιάρας είναι Ο ΜΟΝΟΣ που μας έχει απομείνει από τους 12 που μπήκαν στο παρκέ στον 5ο τελικό του 2002.

Α ΡΕ ΓΙΑΟΥΡΤΑ...
IraTmac
Η μεταγραφή του Ρίματς είναι καλή, αλλά σε σχέση με όσους έφυγαν ελάχιστη...
qspock
Ουτε τον Παυλιδη θα παρουν τελικα! Το θελει και ...καποιος αλλος 24.gif
IraTmac
Δεν χάνουν και πολλά... tongue.gif
harris
Σωστα, δεν χανει και πολλά 68.gif

Τι να περιμενεις απο εναν παικτη που πληρωσε μονος του την εγχειρηση που εκανε???

Και η ομαδα του τον εχει απληρωτο???

ΑΧ, δυσκολοι καιροι και εχει και πολλη ζεστη.....
IraTmac
Μπορείς να έχεις διαφορετική γνώμη αλλά κόψε αυτό το στυλάκι. Δε σε παίρνει.

Ο Παυλίδης ήρθε ένα τίποτα κι έφυγε "Ο Παυλίδης". Αρα εκείνος χρωστά στον Ηρακλή περισσότερα από οτι ο Ήρα σε αυτόν.
harris
Τα λογια σου δειχνουν αχαριστια και μονο.........

Ξαναλεω πως ο Ηρακλης δεν πληρωσε τα λεφτα της εγχειρησης του Παυλιδη....Σαν να λεμε πως εγω θα σπασω το ποδι μου στην οικοδομή και παρολο που αυτο θεωρειται εργατικό ατυχημα, εγω θα το πληρωσω απο την τσεπη μου.....

Ωραια λογική.....ελληνική λογικη.....

Ο Παυλιδης προσεφερε στον Ηρακλή πολλά περισσότερα απο αυτά που περιμενε κανεις και τα ψιχουλα που επαιρνε σιγουρα τον αδικησαν αυτα τα χρονια....ελπιζω να καταφερει να κανει ενα καλο συμβολαιο, εστω και σε λιγο προχωρημενη ηλικία.....

Τωρα, κατι απειλες του στυλ "δεν σε παιρνει" και τετοια, δεν τα σχολιαζω καν.....
ashton
Τον αλήτη τον Παυλίδη που ήθελε να πληρωθεί για την εγχείριση...
Κανονικά θα έπρεπε να πληρώσει κάμποσα στο γηραιό, γιατί ο Ηρακλής τον εμπιστεύθηκε και αυτός την έβγαλε στα νοσοκομεία.

Έχω δει αρκετές δηλώσεις του πως έρχεται στην ΑΕΚ, αλλά δεν το βλέπω να γίνεται.
IraTmac
1ον δεν ξέρεις ποιός πλήρωσε την εγχείρηση. Το οτι το διάβασες σε μια φυλλάδα δεν σημαίνει οτι ισχύει. Αν ίσχυε ο Παυλίδης θα χε κάνει μύνηση, κάτι που δεν έγινε ποτέ.

2ον καθόλου ψίχουλα δεν έπαιρνε, εκτός αν εσύ παίρνεις περισσότερα από 200.000 ευρώ και τα θεωρείς ψίχουλα.

3ον δεν σε απείλησα. Είπα κόψε το στυλάκι της ειρωνίας. Το "σε πείραξαν οι ζέστες" και λοιπές π4π4ριές.

4ον από ειρωνία άλλο τίποτα εδώ μέσα. Είναι το μόνο που υπάρχει σε αφθονία.
harris
Ποσα επαιρνε?????? blink.gif blink.gif

41.gif 41.gif καλο, καλο....... icon_drunk.gif
IraTmac
Η τραγικότητα ενός άσχετου...
harris
icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif

icon_bored.gif δυσκολοι καιροι
Air Kef
Σιγά μην έπαιρνε ο Παυλίδης 200000!Ούτε ως πλάλα δεν το παίρνω.Μην σε βρει ο Παυλίδης στον δρόμο.Στην κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο Ηρακλής δυστυχώς το πιστεύω ότι πλήρωσε μόνος του την εγχείρηση.
harris
Προσεχε γιατι μπορει να χαρακτηριστεις και εσυ ασχετος biggrin.gif

peace.gif
kolossos
IraTmac πως γίνεται σε 2 διαδικτιακούς τόπους που σε έχω πετύχει να προσπαθείς να δημιουργήσεις προβλήματα. Σε πήραν χαμπάρι όμως...
Air Kef
Ψάξε λίγο ακόμα και θα βρεις κι άλλους τόπους!! tongue.gif
Σοβαρά τώρα,Ira,πιστεύεις ότι ο Παυλίδης έχει συμβόλαιο για 200000;Δηλαδή πόσο μπάτζετ είχε ο Ηρακλής πέρσι;Μακάρι να τον πάρει η ΑΕΚ με την οποία συμφώνησε προφορικά ο Παπαιωακείμ αλλά και ο Ταμίρ..Τελικά ο Νίτσεβιτς έφυγε; peace.gif
qspock
QUOTE(Air Kef @ Aug 20 2005, 01:13 PM)
Τελικά ο Νίτσεβιτς έφυγε;


Τωωωρα, απο τους πρωτους. Ετσι παει στην ΑΕΚ, οι ακριβοτεροι διωχνονται απο την αρχη και χωρις να το παρει ειδηση ο κοσμος 68.gif
harris
QUOTE(kolossos @ Aug 20 2005, 02:36 AM)
IraTmac πως γίνεται σε 2 διαδικτιακούς τόπους που σε έχω πετύχει να προσπαθείς να δημιουργήσεις προβλήματα.  Σε πήραν χαμπάρι όμως...
*


Α, ΜΗΝ ΤΟ ΛΕΣ biggrin.gif


QUOTE(Air Kef @ Aug 20 2005, 12:13 PM)
Ψάξε λίγο ακόμα και θα βρεις κι άλλους τόπους!! tongue.gif
Σοβαρά τώρα,Ira,πιστεύεις ότι ο Παυλίδης έχει συμβόλαιο για 200000;Δηλαδή πόσο μπάτζετ είχε ο Ηρακλής πέρσι;Μακάρι να τον πάρει η ΑΕΚ με την οποία συμφώνησε προφορικά ο Παπαιωακείμ αλλά και ο Ταμίρ..Τελικά ο Νίτσεβιτς έφυγε; peace.gif
*


Α ΜΗΝ ΤΟ ΛΕΣ 2 biggrin.gif
LEFTERIS733
Η τραγικοτητα του ασχετου χαρη Νο48... biggrin.gif
dizzy_fingers
Εντάξει, κομμένα τα αστεία εις βάρος όσως λείπουν.

Ας δείξουμε λίγη ανωτερότητα rolleyes.gif.
LEFTERIS733
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 23 2005, 09:11 PM)
όσως
*


Ας κανουμε αστεια με αυτους που ειναι εδω...Δεν βλεπεις τι γραφεις; icon_drunk.gif 19.gif 69.gif
harris
QUOTE(LEFTERIS733 @ Aug 23 2005, 07:49 PM)
Η τραγικοτητα του ασχετου χαρη Νο48... biggrin.gif
*


tongue.gif biggrin.gif ΠΑΛΙΟΣΟΦΟΚΛΗ biggrin.gif


QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 23 2005, 08:11 PM)
Εντάξει, κομμένα τα αστεία εις βάρος όσως λείπουν.

Ας δείξουμε λίγη ανωτερότητα rolleyes.gif.
*


ΟΠΩΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΦΟΡΟΥΜ????
dizzy_fingers
Απλά μην ασχολείσαι. Δεν αξίζει.
Μέχρι ενός σημείου το θέμα είχε "πλάκα". Όταν όμως αρχίζεις και μπλέκεις την προσωπική ζωή με τη διαδικτυακή σε σημείο που να θεωρείς πως το ένα εξαρτάται από το άλλο (πιο συγκεκριμένα η προσωπική από τη διαδικτυακή) τότε το πράγμα μπορεί να βλάψει.

Γι'αυτό σου λέω, leave it alone wink.gif.
Warrior
Ο Μάρλον Πάρμερ θα πάρει, σύμφωνα με πληροφορίες, το χρήσμα για τη θέση του δεύτερου ξένου στην ΑΕΚ. Ο 25χρονος Αμερικάνος γκαρντ (1.91) έχει ήδη στα χέρια το συμβόλαιο της Ένωσης.

Η συγκεκριμένη λύση προτιμήθηκε από αυτή του Όμπρι Ρις, κυρίως για οικονομικούς λόγους, καθώς ο πρώην παίκτης της Χασαρόν θα εισπράξει για μονοετές συμβόλαιο (αν φυσικά το υπογράψει) 100.000 ευρώ.

Το σκάουτινγκ ριπόρτ του eurobasket.com αναφέρει: "Αριστερόχειρας. Πολύ γρήγορος. Τελειώνει τις φάεις με ριβέρς μες στη ρακέτα. Σκοράρει κυρίως με λέι-απ και κοντινά σουτ περνώντας τον αντίπαλο του. Πρέπει να δείξει μεγαλύτερη πειθαρχεία και να σουτάρει περισσότερο και να μην κάνει συνέχεια διεισδύσεις".

Φοίτησε στο Νιου Μέξικο με 12.8 πόντους, 5.4 ριμπάουντ και 5.4 ασίστ. Τη σεζόν 2002-2003 "μετακόμισε" στο Κεντάκι Ουέσλεϊν (NCAA2). Δεν έγινε ντραφτ από το ΝΒΑ, αλλά από το CBA (Σιου Φολς Σκάιφορς). Το 2003 έπαιξε στη Λιμόζ (Pro-A) έχοντας 8.0 πόντους, 4.0 ριμπάουντ και 3.7 ασίστ. Την ίδια χρονιά πρόλαβε να παίξει στο CBA (Σιου Φολς Σκάιφορς) και στο USBL (Φλόρενς Φλάιερς). Πέρσι υπέγραψε στην Χασαρόν τελειώνοντας τη σεζόν με 14.5 πόνους, 3.6 ριμπάουντ, 4.0 ασίστ και 1.5 κλέψιμο έχοντας


Πηγη:www.sport24.gr

Εμενα αυτο που ξαφνιασε απο το παραπανω αρθρο..ειναι το ποσο που
ισως στοιχησει η μεταγραφη!

Εχω σοκαριστει απο την διαλυση της περσινης ΑΕΚ..Ειπαμε,αντε να γινει
μειωση του μπατζετ,αλλα εδω μιλαμε για υποτριπλασιασμο.ohmy.gif
Πως θα παρουσιαστει η ΑΕΚ στην επομενη Ευρωλιγκα??

Το παρακανε ο Φιλιππου..

Παρεπιμπτοντος ο Κοπερναθ που αποκτηθηκε,ισως αποδειχτει "λιρα εκατο".
Air Kef
Μάλλον το παράκανε, αλλά και οι οπαδοί της ΑΕΚ παραέδειξαν αδιαφορία για την ομάδα φέτος για να έχουν και απαιτήσεις.
Warrior
Δεν διαφωνω,αλλα δεν σκεπτεται λιγο οτι συν=μμετεχει στην Ευρωλιγκα
και εκπροσωπει το ελληνικο μπασκετ??

Απο κει και περα διορια δοθηκε στον Παλμερ για να απαντησει,μιας και
ο ιδιος σκεπτεται να δοκιμασει την τυχη του στο ΝΒΑ.
ashton
Σιγά μην νοιάζει το γιαουρτά ...
Αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να φαίνεται το ΦΑΓΕ στα ευρωπαϊκά γήπεδα και να μην πληρωνει τίποτα... Που βέβαια φέτος, όχι απλά δε θα πληρώνει, αλλά θα κονομήσει κιόλας .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.