Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μια ερωτηση παιδια...ειμαι απεγνωσμενος...
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
KobeNBA
Εδω και 8 μερες ειμαι ψυχικα πολυ χαλια...λεω σε ολους τους φιλους μου ποσο θελω να γινω επαγγελματιας μπασκετμπολιστας και πως το ονειρο μου ειναι να παιξω Α1 και μετα nba και ολοι μου λενε με τετοιο υψος (1.85) λιγο δυσκολο...και ολο στεναχωριεμαι...ειμαι πολυ χαλια σε αυτο το θεμα...ειμαι 15 χρονων μπορει να ψηλωσω λιγο ποτε δν ξερεις τους λεω παντα...δν ξερω ειμαι καπως αυτες τις μερες...καμια ιδεα???δεν ξερω γτ κανω αυτο το τοπικ...ισως επειδη θελω συμπαρασταση...δν ξερω..
captain charisma
και τι παει να πει αυτο??ο γκαλης ηταν 1.83 και τα σαρωσε ολα...παρε αυτον ως παραδειγμα
aegeansheed
QUOTE(KobeNBA @ Sep 8 2009, 23:08 ) *
Εδω και 8 μερες ειμαι ψυχικα πολυ χαλια...λεω σε ολους τους φιλους μου ποσο θελω να γινω επαγγελματιας μπασκετμπολιστας και πως το ονειρο μου ειναι να παιξω Α1 και μετα nba και ολοι μου λενε με τετοιο υψος (1.85) λιγο δυσκολο...και ολο στεναχωριεμαι...ειμαι πολυ χαλια σε αυτο το θεμα...ειμαι 15 χρονων μπορει να ψηλωσω λιγο ποτε δν ξερεις τους λεω παντα...δν ξερω ειμαι καπως αυτες τις μερες...καμια ιδεα???δεν ξερω γτ κανω αυτο το τοπικ...ισως επειδη θελω συμπαρασταση...δν ξερω..


Περαν του μικρού της ηλικίας σου να ξέρεις ότι το ύψος ποτέ δεν ήταν κριτήριο της μπασκετικής καταξίωσης και επιτυχίας. Μπορώ να σου πω πάρα πολλούς παίκτες που ενώ δεν ήταν πρώτο μπόι κατάφεραν να φτάσουν στα υψηλότερα επίπεδα. Ποιόν να πρωτοσκεφτώ....

Τον Muggsy Bogues? Ήταν μόλις 1.60 και έπαιξε πάνω από 10 χρόνια βασικός στους Hornets με μεγάλη επιτυχία.
Τον Spudd Webb? Ήταν 1.70 και κέρδισε Διαγωνισμό Καρφωμάτων στην ίδια διοργάνωση με αντιπάλους τον Dominique Wilkins και τον Michael Jordan.

Τη στιγμή που μιλάμε, οι Minesota Timberwolves επενδύουν την επόμενη 5ετία τους στον Johnny Flynn, έναν πρωτοετή PG που έχει ύψος μόλις 1,80. Οι Dallas Mavericks έχουν σίγουρη λύση στον ισοϋψή του περίπου Πορτορικανό Juan Barrea.

Δεν έχει σημασία από που κατάγεσαι, ή πόσο ύψος έχεις, αλλά περισσότερο το να πιστεύεις σε αυτό που θέλεις να κάνεις και να δουλέψεις γι' αυτό. Πολλές φορές χρειάζεται να έχεις υποστήριξη από το περιβάλλον σου γα να έχεις αυτοπεποίθηση. Πίστεψέ με είναι δύσκολο. Εγώ απέκτησα σε μεγάλη σχετικά ηλικία (μετά τα 24) και ακόμα είναι σχετικό. Είναι καλό να βρεις άτομα που μπορείς να μιλήσεις και να μπορείς να συζητάς, λέγοντας τη γνώμη σου και ακούγοντας τη γνώμη του άλλου.

Για το ύψος δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Θα σου πω ότι το ανδρικό σώμα αναπτύσεται θεωρητικά, βάσει στατιστικών, μέχρι και τα 21 χρόνια. Εγώ για παράδειγμα ενώ ήμουν ο κοντύτερος μέχρι και την Α' Λυκείου κατέληξα να πάρω ύψος στο Πανεπιστήμιο και να είμαι τώρα γύρω στο 1.88. Αν σε ενδιαφέρει το μπάσκετ το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να προπονείσαι και να βρεις μια ομάδα και έναν προπονητή που σου αρέσει. Και να προσπαθείς το ίδιο και στα μαθήματα. Θα σου χρειαστεί για να κατανοείς καλύτερα αυτά που θα χρειάζεται να κάνεις στο γήπεδο.
AZ1980
QUOTE(KobeNBA @ Sep 9 2009, 00:08 ) *
Εδω και 8 μερες ειμαι ψυχικα πολυ χαλια...λεω σε ολους τους φιλους μου ποσο θελω να γινω επαγγελματιας μπασκετμπολιστας και πως το ονειρο μου ειναι να παιξω Α1 και μετα nba και ολοι μου λενε με τετοιο υψος (1.85) λιγο δυσκολο...και ολο στεναχωριεμαι...ειμαι πολυ χαλια σε αυτο το θεμα...ειμαι 15 χρονων μπορει να ψηλωσω λιγο ποτε δν ξερεις τους λεω παντα...δν ξερω ειμαι καπως αυτες τις μερες...καμια ιδεα???δεν ξερω γτ κανω αυτο το τοπικ...ισως επειδη θελω συμπαρασταση...δν ξερω..



Μην ακούς κανένα φίλε μου. Κάνε αυτό που γουστάρεις, και άσε τους άλλους να κουρεύονται... Και να μην παίξεις Α1 ή ΝΒΑ, εσύ θα έχεις κάνει αυτό που ήθελες και θα έχεις κάνει το χρέος σου. Το οποίο είναι η προσπάθεια, και όχι σώνει και καλά η επιτυχία.

Άλλωστε το πόσο ψηλός είσαι καμία σχέση δεν έχει. Αν παραθέσω εδώ παίκτες που έχουν παίξει Α1 ή και ΝΒΑ έχοντας αυτό το ύψος (1.83), ή και ακόμα μικρότερο, θα τελειώσουμε αύριο!

Πιο πολύ σημασία έχει να πιστεύεις στον εαυτό σου και στις επιλογές σου, όσο τρελές και αν φαίνονται αυτές στους άλλους, παρά το τι θα πει ο καθένας, όποιος κι αν είναι αυτός.

Ο Ιβκοβιτς, που δικαιολογημένα θεωρείται αυθεντία στο μπάσκετ, αποχωρώντας από τον Άρη είχε κάποτε πει "όσο θα παίζει αυτός στην ομάδα μπρε, δεν παίρνει ο Άρης πρωτάθλημα".

Ο "αυτός" είχε ύψος 1.83 και λεγόταν Νίκος Γκάλης. wink.gif


bball.gif
apkat
QUOTE(KobeNBA @ Sep 9 2009, 02:08 ) *
Εδω και 8 μερες ειμαι ψυχικα πολυ χαλια...λεω σε ολους τους φιλους μου ποσο θελω να γινω επαγγελματιας μπασκετμπολιστας και πως το ονειρο μου ειναι να παιξω Α1 και μετα nba και ολοι μου λενε με τετοιο υψος (1.85) λιγο δυσκολο...και ολο στεναχωριεμαι...ειμαι πολυ χαλια σε αυτο το θεμα...ειμαι 15 χρονων μπορει να ψηλωσω λιγο ποτε δν ξερεις τους λεω παντα...δν ξερω ειμαι καπως αυτες τις μερες...καμια ιδεα???δεν ξερω γτ κανω αυτο το τοπικ...ισως επειδη θελω συμπαρασταση...δν ξερω..


Eγω παλι πιστευω οτι πρεπει να τα παρατησεις..
KobeNBA
σε ευχαριστω για το ωραιο σου ποστ...με εβαλε να σκεφτω πολλα...απλα σκεφτομαι κτ αλλο κιολας...εμενα μαρεσει να μπαινω μεσα στιν ρακετα να καρφωνω να κανω λει απ δυεισδισεις...πιστευω κτλβες τι ενοω...στο υψος που ειμαι μονο point guard θα μπορω να παιξω...αυτα τα πραγματα δν τα κανεις ενας point guard...παντως αρχιζω να σκεφτομαι πολλα με αυτα που μ ειπες...οσο για το σχολειο τορα θα παω σε αθλητικο λυκειο..στην τριτη εβγαλα 17...πιστευω ειναι καλα για εναν student-athlete...

ξερετε παντα ελεγα πως δν ακουω τι λενε οι αλλοι και οτι τους γραφω στα παλια μ τ παπουτσια...αλλα οταν μ λενε πως δν μπορω να πετυχω στο παιχνιδι που αγαπω...με πειραζει παρα πολυ...προσωπικα δν εχω πολλες εμπειριες απο ομαδες...σε 2 εχω παιξει..αλλα το μπασκετ ειναι η ζωη μ θα εδινα τα παντα γι αυτο...δεν λεω πως θα σταματησω να παιζω λογο του υψους ι κτ τετοιο..απλα ειναι πολυ ασχημο αυτο τ πραμα και με βαζει σε σκεψεις ....

QUOTE(apkat @ Sep 9 2009, 02:48 ) *
Eγω παλι πιστευω οτι πρεπει να τα παρατησεις..

οριστε...να ενας σαν τους αλους που με κανουν και στεναχωριεμε...οχι φιλε ξερεις κατι..δεν θα τα παρατησω ποτε στην ζωη μ!παντα θελω να βαζω ενα στοχο και να τον κανω!οπως μικρος που βγηκα πρωτος στην θεσσαλονικη στο αλμα εις υψος..!!!το εκανα μονο και μονο επειδη την προηγουμενη μερα του αγωνα ο πατερας μ στεναχωρηθηκε και μ ειπε δν θα μπορεσεις..επειδη δν μπορουσα να πηδηξω στην προπονηση καθολου και δν ειχα παει στοιβο 6 χρονια και 4 σαν τους αλους αλλα 3μηνες...και την επομενη μερα εβαλα στοχο να τον κανω χαρουμενο!
apkat
QUOTE(KobeNBA @ Sep 9 2009, 03:00 ) *
οριστε...να ενας σαν τους αλους που με κανουν και στεναχωριεμε...οχι φιλε ξερεις κατι..δεν θα τα παρατησω ποτε στην ζωη μ!παντα θελω να βαζω ενα στοχο και να τον κανω!οπως μικρος που βγηκα πρωτος στην θεσσαλονικη στο αλμα εις υψος..!!!το εκανα μονο και μονο επειδη την προηγουμενη μερα του αγωνα ο πατερας μ στεναχωρηθηκε και μ ειπε δν θα μπορεσεις..επειδη δν μπορουσα να πηδηξω στην προπονηση καθολου και δν ειχα παει στοιβο 6 χρονια και 4 σαν τους αλους αλλα 3μηνες...και την επομενη μερα εβαλα στοχο να τον κανω χαρουμενο!


Ενταξει εγω την γνωμη μου λεω..Αποψεις ειναι αυτες.. wink.gif

QUOTE(KobeNBA @ Sep 9 2009, 03:05 ) *
μπορεις να μ πεις το γτ ομως?


Λογω υψους.
Emanuel David Ginobili
QUOTE(KobeNBA @ Sep 9 2009, 03:00 ) *
οριστε...να ενας σαν τους αλους που με κανουν και στεναχωριεμε...οχι φιλε ξερεις κατι..δεν θα τα παρατησω ποτε στην ζωη μ!παντα θελω να βαζω ενα στοχο και να τον κανω!οπως μικρος που βγηκα πρωτος στην θεσσαλονικη στο αλμα εις υψος!!!

Καλα ρε παλληκαρε αμα εχεις βγει και πρωτος στο αλμα εις υψος ποιο ειναι το προβλημα με το 1,85;;; Τι θες να παιξεις σεντερ ή να καρφωσεις σε 4αμετρη μπασκετα;;;
KobeNBA
QUOTE(apkat @ Sep 9 2009, 03:03 ) *
Ενταξει εγω την γνωμη μου λεω..Αποψεις ειναι αυτες.. wink.gif

μπορεις να μ πεις το γτ ομως?

QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Sep 9 2009, 03:05 ) *
Καλα ρε παλληκαρε αμα εχεις βγει και πρωτος στο αλμα εις υψος ποιο ειναι το προβλημα με το 1,85;;; Τι θες να παιξεις σεντερ ή να καρφωσεις σε 4αμετρη μπασκετα;;;

το προβλημα ειναι με αυτα που μου λενε οχι μονο με το υψος μου...εμενα μαρεσει και παιζω απο μικρος 3αρη...αλλα σε μεγαλη ομαδα ολοι μ λενε δυσκολο με αυτο το υψος και τετοια...και ολο στεναχωριεμε γι αυτο....


Το ποστ του aegensheed και του AZ1980 ομως με εβαλε να κανω πολλες σκεψεις...ισως ειναι και κτ τι εφηβειας που περναω...ευχαριστω παντως οσους ενδιαφερθηκαν να πουν μια καλη κουβεντα!!!
stefan
QUOTE(KobeNBA @ Sep 9 2009, 03:09 ) *
μπορεις να μ πεις το γτ ομως?


Μην ασχολεισαι με τον apkat..
Αυτον ακομα τον μαθαινει ο Λυκος να κανει λει-απ.. tongue.gif

Παντως φιλε kobeNBA,εσυ προσπαθησε οσο μπορεις για αυτο που αγαπας
και ασε τους αλλους να λενε οτι θελουν.Στο τελος γινεται το ταμειο.. wink.gif
apkat
QUOTE(stefan @ Sep 9 2009, 03:16 ) *
Μην ασχολεισαι με τον apkat..
Αυτον ακομα τον μαθαινει ο Λυκος να κανει λει-απ.. tongue.gif


Τωρα που μπαναριστηκε δεν ξερω ποιος θα μου μαθει να κανω λει απ ομως..Ασε που εγω ειμαι 1,71 και θελω να παιξω 4αρι για να μην χρειαζεται να κανω και τοσα λει απ..
KobeNBA
σας ευχαριστω ολους παιδια...με εμψυχωσατε!!!απο εδω και περα δν θα ακουω τι λεει ο καθενας...θα κοιταω το ονειρο μ να γινει πραγματικοτητα!!!
wagner love
φιλε αμα το εχεις και δεν εισαι σαν αυτους που εχει παρει ο παοκ στο μπασκετ, συνεχισε το. το υψος ειναι το τελευταιο που μετραει. εχουν παιξει νβα παικτες 1,65 και κοντιτερη... μην ακους κανεναν και ειδικα οσους κακοπροαιρετους σε θελουν να το κοψεις. εκτος αν σε πει καμια γκομενα, τοτε ναι,χαχαχαχαχα
sn3
βασικα φιλε μου χαλαρα μην ακους κανεναν σιγα.ας κοιταξουν αυτοι τα δικα τους ονειρα και ας σ αφησουν εσενα στο μπασκετακι π αγαπας.η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι η ιστορια εχει αποδειξει οτι το μπασκετ δεν ειναι μονο αθλημα των ψηλων αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να εισαι τοσο '''πορωμενος''' στην ιδεα αυτη...καταρχας μπορει να ψηλωσεις κ αλλο.κ αν οχι αν δουλεψεις σκληρα κατι θα πετυχεις.ομως επειδη γενικα δεν ειναι μονο το υψος για να φτασεις τοσο ψηλα χαλαρωσε λιγο απολαυσε το κ οπου σε βγαλει..φιλικα μιλησα
stefan
QUOTE(apkat @ Sep 9 2009, 03:18 ) *
Τωρα που μπαναριστηκε δεν ξερω ποιος θα μου μαθει να κανω λει απ ομως..Ασε που εγω ειμαι 1,71 και θελω να παιξω 4αρι για να μην χρειαζεται να κανω και τοσα λει απ..


Θα σε μαθαινα εγω αλλα επειδη βλεπω οτι δεν σηκωνεις την πλακιτσα
λεω καλυτερα να μην ασχοληθω.. dry.gif
apkat
QUOTE(stefan @ Sep 9 2009, 03:28 ) *
Θα σε μαθαινα εγω αλλα επειδη βλεπω οτι δεν σηκωνεις την πλακιτσα
λεω καλυτερα να μην ασχοληθω.. dry.gif


Αυτο παλι πως προεκυψε; peace.gif blink.gif
KobeNBA
tnx παιδια...νομιζω εχω καλυφθει και ειμαι πολυ καλυτερα ψυχολογικα... smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif
stefan
QUOTE(apkat @ Sep 9 2009, 03:30 ) *
Αυτο παλι πως προεκυψε; peace.gif blink.gif


Απο το προηγουμενο σου ποστ.Ετσι καταλαβα.Αν εκανα λαθος sorry. biggrin.gif
sn3
QUOTE(KobeNBA @ Sep 9 2009, 03:33 ) *
tnx παιδια...νομιζω εχω καλυφθει και ειμαι πολυ καλυτερα ψυχολογικα... smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif

α κ μαν να σου πω κατι...μπορει να σαι τοσο καλος που αλλοι δεν γουσταρουν να παιζεις...γ αυτο στα @@@ σου...πιστευω ειναι κ λιγο λογω εφηβειας η φαση..επειδη ειμαι κοντα στην ηλικια σ καταλαβαινω τι νιωθεις...
KobeNBA
QUOTE(sn3 @ Sep 9 2009, 03:37 ) *
α κ μαν να σου πω κατι...μπορει να σαι τοσο καλος που αλλοι δεν γουσταρουν να παιζεις...γ αυτο στα @@@ σου...πιστευω ειναι κ λιγο λογω εφηβειας η φαση..επειδη ειμαι κοντα στην ηλικια σ καταλαβαινω τι νιωθεις...

δν ξερω πως να εκφραστω...αλλα σου ειμαι ευγνωμων...και στους υπολοιπους φυσικα π με βοηθησαν...
apkat
QUOTE(stefan @ Sep 9 2009, 03:34 ) *
Απο το προηγουμενο σου ποστ.Ετσι καταλαβα.Αν εκανα λαθος sorry. biggrin.gif


Μπα αντιθετα το ποστ μου ηταν χιουμοριστικο.. rolleyes.gif
HLR CENATION
QUOTE(KobeNBA @ Sep 9 2009, 03:40 ) *
δν ξερω πως να εκφραστω...αλλα σου ειμαι ευγνωμων...και στους υπολοιπους φυσικα π με βοηθησαν...

ρε φιλε εισαι 10 ποντους ποιο ψηλος απο το γκριρ κ καθεσαι κ το συζητας κιολας.Ασφαλως κ μπορεις να παιξεις κ να πρωταγωνηστησεις.Απλως κατσε να δουλεψεις τα βασικα να αφισιωθεις σ αυτο κ ολα θα πανε καλα.
KobeNBA
o γκριρ ειναι 1.86 ....
PARISINOS
Το υψος στο μπασκετ ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα πραγματα. Καλως η κακως. Δεν μπορει κανενας να το αγνοησει η να πει κανεις το αντιθετο.
Το οτι μερικοι παιχτες οπως ειπωθηκε , σαν τον μαξι μπογκς η ουεμπ καταφεραν να παιξουν σε υψηλο επιπεδο παρα το μικρο υψος , δεν σημαινει οτι το υψος δεν παιζει τρομερο ρολο.
ναι μεν αυτοι τα καταφεραν , αλλα ηταν μεγαλη εξαιρεση.

Εγω πχ παιζω πλευ και ειμαι 1.75. Αν ημουν ψηλοτερος , εστω 185 , θα μπορουσα να κανω θαυματα με το μπασκετ που ξερω. Τωρα καλως η κακως, με 175 δεν παω πουθενα. Ειναι σκληρο, αλλα δυστηχως ειναι και αληθεια. ( βεβαια μιλαω για επαγγελματικο επιπεδο , για επιπεδο Α αθηνων πχ, η και λιγο παραπανω παιζω και ετσι, χωρις προβλημα.).

Τωρα για σενα απορω γιατι σκας. Εισαι οπως ειπες 185 και 15 χρονων. Αρα καλιστα μπορεις να πας μεχρι και 190κατι ( βεβαια μπορει και να μην ψηλωσεις και καθολου. Εγω μετα τα 15 πηρα ισως 1 ποντο ολο ολο. Γενικα ομως οι αντρες παιρνουν γυρω στους 3-5 ποντους απο τα 15 εως τα 18). Οποτε αν γινεις 190 ειναι μια χαρα υψος για πλευ . Τωρα βεβαια τριαρι δεν προκειται να παιξεις ποτε αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα, το οποιο δεν νομιζω να σε πειραζει τοσο.

Η συμβουλη μου προς εσενα ειναι η εξης μιας και δεν ξερω και ποσο μπασκετ ξερεις. Απλα κανε σαν και μενα.
Απολαυσε το μπασκετ εως , τωρα που εχεις ελευθερο χρονο. Αν εχεις τα φοντα να πας για επαγγελματικο , θα φανει σε αυτα ταεπομενα δυο τρια χρονια.
Οταν εννοω απολαυσε, εννοω μην σκεφτεσαι το μελλον, και τον επαγγελματισμο. Αν ειναι να γινεις, θα φανει.
Συνχρονος συγκεντρωσου και στα μαθηματα , μιας και θεωρω οτι συνδυαζονται και τα δυο.

Εγω καταφερα να παιζω στην εφηβεια μου μπασκετ 3 ωρες τη μερα ( πολλες φορες και παραπανω) και τελικα να τελειωσω και νομικη ( μιας και αν περιμενα απο το μπασκετ να βγαλω ψωμι icon_drunk.gif )...

Οποτε μην ανχωνεσαι. Το υψος παιζει ΠΟΛΥ μεγαλο ρολο αλλα εσυ το εχεις (η τουλαχιστον λογικα θα το αποκτησεις) , οποτε μην ανχωνεσαι.

Συγκεντρωσου στο σχολειο και παιζε μπασκετ στον ελευθερο σου χρονο ( βασικα ολα τα απογευματα). Αν εχεις και ταλεντο εκτος απο υψος , μια χαρα θα τα πας.





KobeNBA
QUOTE(laclipers @ Sep 9 2009, 03:46 ) *
ρε φιλε εισαι 10 ποντους ποιο ψηλος απο το γκριρ κ καθεσαι κ το συζητας κιολας.Ασφαλως κ μπορεις να παιξεις κ να πρωταγωνηστησεις.Απλως κατσε να δουλεψεις τα βασικα να αφισιωθεις σ αυτο κ ολα θα πανε καλα.
ο γκριρ ειναι 1.86
sn3
QUOTE(PARISINOS @ Sep 9 2009, 03:51 ) *
Το υψος στο μπασκετ ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα πραγματα. Καλως η κακως. Δεν μπορει κανενας να το αγνοησει η να πει κανεις το αντιθετο.
Το οτι μερικοι παιχτες οπως ειπωθηκε , σαν τον μαξι μπογκς η ουεμπ καταφεραν να παιξουν σε υψηλο επιπεδο παρα το μικρο υψος , δεν σημαινει οτι το υψος δεν παιζει τρομερο ρολο.
ναι μεν αυτοι τα καταφεραν , αλλα ηταν μεγαλη εξαιρεση.

Εγω πχ παιζω πλευ και ειμαι 1.75. Αν ημουν ψηλοτερος , εστω 185 , θα μπορουσα να κανω θαυματα με το μπασκετ που ξερω. Τωρα καλως η κακως, με 175 δεν παω πουθενα. Ειναι σκληρο, αλλα δυστηχως ειναι και αληθεια. ( βεβαια μιλαω για επαγγελματικο επιπεδο , για επιπεδο Α αθηνων πχ, η και λιγο παραπανω παιζω και ετσι, χωρις προβλημα.).

Τωρα για σενα απορω γιατι σκας. Εισαι οπως ειπες 185 και 15 χρονων. Αρα καλιστα μπορεις να πας μεχρι και 190κατι ( βεβαια μπορει και να μην ψηλωσεις και καθολου. Εγω μετα τα 15 πηρα ισως 1 ποντο ολο ολο. Γενικα ομως οι αντρες παιρνουν γυρω στους 3-5 ποντους απο τα 15 εως τα 18). Οποτε αν γινεις 190 ειναι μια χαρα υψος για πλευ . Τωρα βεβαια τριαρι δεν προκειται να παιξεις ποτε αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα, το οποιο δεν νομιζω να σε πειραζει τοσο.

Η συμβουλη μου προς εσενα ειναι η εξης μιας και δεν ξερω και ποσο μπασκετ ξερεις. Απλα κανε σαν και μενα.
Απολαυσε το μπασκετ εως , τωρα που εχεις ελευθερο χρονο. Αν εχεις τα φοντα να πας για επαγγελματικο , θα φανει σε αυτα ταεπομενα δυο τρια χρονια.
Οταν εννοω απολαυσε, εννοω μην σκεφτεσαι το μελλον, και τον επαγγελματισμο. Αν ειναι να γινεις, θα φανει.
Συνχρονος συγκεντρωσου και στα μαθηματα , μιας και θεωρω οτι συνδυαζονται και τα δυο.

Εγω καταφερα να παιζω στην εφηβεια μου μπασκετ 3 ωρες τη μερα ( πολλες φορες και παραπανω) και τελικα να τελειωσω και νομικη ( μιας και αν περιμενα απο το μπασκετ να βγαλω ψωμι icon_drunk.gif )...

Οποτε μην ανχωνεσαι. Το υψος παιζει ΠΟΛΥ μεγαλο ρολο αλλα εσυ το εχεις (η τουλαχιστον λογικα θα το αποκτησεις) , οποτε μην ανχωνεσαι.

Συγκεντρωσου στο σχολειο και παιζε μπασκετ στον ελευθερο σου χρονο ( βασικα ολα τα απογευματα). Αν εχεις και ταλεντο εκτος απο υψος , μια χαρα θα τα πας.

απολυτα σωστος... bball.gif ...γιατι τοσο ψαξιμο...απλα παιζεις κ οτι βγει.χαλαρα
Bikerboy
Φιλε kobeNBA εγω ειμαι 1.72 και πανω που ειχα παρει τα πανω μου περσι επαθα ρηξη χιαστου...δν τα παρατησα ομως και τωρα συνεχιζω και κανω συνεχεια προπονησεις!!!Δν ξερω αν θα γινω ποτε καλος παικτης λογο υψους...?λογο του οτι δν εχω καποιο ιδιαιτερο ταλεντο??απλα το γουσταρω και συνεχιζω!!! smiley.gif και τους γραφω ολους!!!γιατι οταν χτυπησα μου ελεγαν δν μπορεις να συνεχισεις το μπασκετ παντα θα εχεις ενα κουσουρι... blove.gif comeback!!!!!!!! smiley.gif
COOLMAN
Μαν δεν χρειαζεται να στενοχωριεσαι.Πρωτα απο ολα Don't worry be happy.Δευτερον,αυτο που πρεπει να κανεις εσυ ειναι να το προσπαθησεις τωρα αν θα τα καταφερεις ειναι μια αλλη ιστορια.Η προσπαθεια ειναι που μετραει οχι το ποσο μακρεια θα φτασεις.Τριτον,το υψος δεν εχει καμια απολυτως σημασια.Δεν εχει σημασια αν εισαι κοντος η ψηλος.Ο ψηλος εχει πλεονεκτημα στο οτι δεν μπορουν να του μπλοκαρουν μια πασα ενα σουτ τοσο ευκολα,οτι παιρνει ριμπαουντ οτι μπορει να παιξει σε πολλες θεσεις.(Και μαν δεν εισαι κοντος,καλα εισαι,θα ψηλωσεις κι αλλο πιστευω αλλα και να μην ψηλωσεις πολυ καλο υψος εχεις).Ο κοντος ομως(για να πουμε και το πλεονεκτημα του που ειναι το αγαπημενο μου) μπορει να γινει πολυ γρηγορος.Οσο πιο κοντος τοσο πιο γρηγορος...και η ταχυτητα...η ταχητυτα ειναι πολυ σημαντικη(οχι οτι ο ψηλος δεν μπορει να γινει γρηγορος αλλα δεν μπορει να συγκριθει με την ταχυτητα ενος κοντου(γυμνασμενου εννοειται).Βεβαια εσυ ειπες οτι θες να καρφωσεις αλλα πιστευω συμφωνα με εκεινη την ιστορια που ειπες θα εχεις την αποφασιστηκοτητα να προπονηθεις και να φτασεις στο θεο,χαχαχα.
ComingUpRoses
εγω παλι τι να πω ρε συ ... ενω μπορω να νικισω οποιον θελω στην πολη μου (δεν ειναι σχετικα μεγαλη και μιλαω για την ηλικια μου) δεν ξερω καν αν θα παιξω τοπικο! παιζω καθε μερα μπασκετ αλλα παντα μειωνω τον ευατο μου! αρα και Α2 να παιξεις σε ενοχλει? biggrin.gif!!!
almirosbc
φιλε μου το all star στο phoenix μαλλον δεν θα το ειδες εε??

ισως ακουσες τι εκανε ο nate robinson ε??

σκεψου λιγο αυτο
Pierce
Flash
Και μετά από αυτή τη φοβερή παρέμβαση του Άρη, topic locked γιατί το ξεφτιλίσατε το θέμα tongue.gif


ΥΓ: Καλά ρε παρισινέ, δεν μπορώ να το πιστέψω ότι έγραψες σεντόνι ακόμα και για αυτό το θέμα laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.