Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Πως να δυναμωσω τα χερια μου ετσι ωστε να καταφερνω να σουταρω καλητερα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
spyros number four
τρ μπηκα στο forum καλος σας βρηκα nc forum
Bikerboy
Περνεις βαρακια αρχικα 2-3 κιλα και σκεψου πως κανεις τν κινηση του σουτ με τν μπαλα μονο που κανεις αυτη τν κινηση με τα βαρακια...αλλα μν μπερδευτεις και τα πετακσεις οπως τν μπαλα smiley.gif
επισης στο σουτ βοηθαει πολυ ο καρπος υπαρχουν κατι ελατηρια που δυναμωνουν τν καρπο!
benchwarmer
Αν εισαι κατω απο 15-16, να μην κανεις τιποτα smile.gif
bour-7
ακουστε κατι υπαρχει μια μπαλα 4 με 5 κιλα που την πετας και σου δυναμωνει το σουτ δηλαδη τα χερια
j-kidd13
QUOTE(benchwarmer @ May 4 2009, 19:36 ) *
Αν εισαι κατω απο 15-16, να μην κανεις τιποτα smile.gif

Οντως,δεν ειπες ποσο χρονων εισαι...
a.n.r00u *n-e*
Για ενδυνάμωση καρπών μπόρείς να πάρεις ένα σκουπόξυλο και να το τιλύξεις με ενα σπάγκο κ στη άκρη του σπάγκου ενα μπουκαλάκι νερό πολύ απλά κάνε την κίνηση που κάνεις στο μηχανάκι με το καρπό σου όταν γκαζώνεις... wink.gif κ δέξι και αριστερό χέρι με πολλές επαναλήψεις και καλό θα έκανε λίγο μονόζυγο για χέρια και πλάτη καμψεις και για καρπους να προσπαθείς να μένεις στατικός για όσο μπορείς...
Bikerboy
QUOTE(a.n.r00u *n-e* @ May 4 2009, 23:34 ) *
Για ενδυνάμωση καρπών μπόρείς να πάρεις ένα σκουπόξυλο και να το τιλύξεις με ενα σπάγκο κ στη άκρη του σπάγκου ενα μπουκαλάκι νερό πολύ απλά κάνε την κίνηση που κάνεις στο μηχανάκι με το καρπό σου όταν γκαζώνεις... wink.gif κ δέξι και αριστερό χέρι με πολλές επαναλήψεις και καλό θα έκανε λίγο μονόζυγο για χέρια και πλάτη καμψεις και για καρπους να προσπαθείς να μένεις στατικός για όσο μπορείς...

Αυτη ειναι πολυ καλη ασκηση με το ξυλο αλλα περοσσοτερο ειναι για ενδυναμωση παππιας!!!καλυτερα ξεκινα με ενα μικρο μπουκαλι νερο... smiley.gif smiley.gif θα καταλαβεις το γιατι!!!
gallistis
αποψη μου ειναι οτι δε χρειαζεται να περνας την ωρα σου προσπαθωντας να δυναμωσεις τα χερια σου για να σουταρεις καλυτερα.μεγαλοι παιχτες οπως ο οσκαρ σμιντ σουταραν μεχρι και 1000 σουτ καθε μερα στη προπονηση για να γινουν καλυτεροι.γνωμη μου ειναι να κανεις το ιδιο.βελτιωνεις το σουτ σου με τη προπονηση,οχι με βαρη.
Bikerboy
QUOTE(gallistis @ May 4 2009, 23:48 ) *
αποψη μου ειναι οτι δε χρειαζεται να περνας την ωρα σου προσπαθωντας να δυναμωσεις τα χερια σου για να σουταρεις καλυτερα.μεγαλοι παιχτες οπως ο οσκαρ σμιντ σουταραν μεχρι και 1000 σουτ καθε μερα στη προπονηση για να γινουν καλυτεροι.γνωμη μου ειναι να κανεις το ιδιο.βελτιωνεις το σουτ σου με τη προπονηση,οχι με βαρη.

Συμφωνω κ εγω με τν gallisti απλως δν κανουν και κακο λιγα βαρακια!Και εξαρταται και απο τν ηλικια παντα ετσι...
απλως σημερα το μπασκετ κατα τη γνωμη μου εχει αλλαξει,πρεπει να εισαι λιγο γεροδεμενος αλλιως δν θα εχεις δυναμη ουτε τν μπαλα να ριξεις με δυναμη!!!
j-kidd13
Δεν ξερουμε ποσο χρονων ειναι ομως...Πιθανοτατα θα ειναι πιτσιρικας...Ολοι μας νομιζω στην ηλικια των 12-13-14 δεν μπορουσαμε να σουταρουμε με τον σωστο τροπο απο αποσταση...Μεγαλωνοντας ερχεται αυτο.
Bikerboy
QUOTE(j-kidd13 @ May 4 2009, 23:57 ) *
Δεν ξερουμε ποσο χρονων ειναι ομως...Πιθανοτατα θα ειναι πιτσιρικας...Ολοι μας νομιζω στην ηλικια των 12-13-14 δεν μπορουσαμε να σουταρουμε με τον σωστο τροπο απο αποσταση...Μεγαλωνοντας ερχεται αυτο.

Ναι οντως!!!ασε γιατι κ εγω εχω ψιλοφοβηθει!!!επαθα ριξη χιαστου και ξεκινησα τωρα να σουταρω λιγο και πριν τν παθω ειχα πολυ καλο jumpshoot και τωρα φοβαμαι μηπως δν μπορω να ξαναβρω το στυλ μου...
Anaz
Αμα σουταρεις συνεχεια, εκτος οτι βελτιωνεις προφανως το σουτ σου, δυναμωνουν και τα χερια.Δε χρειαζεσαι κατι παραπανω.

Απο'κει και περα αν θες (και εισαι πανω απο 13) παρε ενα 5κιλο βαρακι και κανε πιεσεις ομων -η κλασσικη ασκησουλα που σπρωχνεις το βαρακι απο τον ωμο μεχρι να τεντωσει το χερι πανω απο το κεφαλι- και τρικεφαλων πιανοντας το με τα ΔΥΟ χερια απο την πλακα ΠΙΣΩ απ'το κεφαλι και τεντώνοντας παλι προς τα πανω, κι ενα απο αυτα τα σφουγγαρακια που σφιγγεις για πηχεις -σαν τα μπαλακια για το αγχος biggrin.gif -. Καλο ειναι ομως καποιος να στις δειξει απο κοντα.
Bikerboy
κι ενα απο αυτα τα σφουγγαρακια που σφιγγεις για πηχεις -σαν τα μπαλακια για το αγχος biggrin.gif -. Καλο ειναι ομως καποιος να στις δειξει απο κοντα.
[/quote]
Και με το μαλακο μν παθεις καμια τενοντιτιδα!!!
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Αν εισαι κατω απο 15, κανεις την κλασσικη κινηση της ηλικιας σου.
Στο μπανιο ή στο κρεβατι σου. Ενα καλο περιοδικο σαν το ταρατατα παντα βοηθαει.

Αν εισαι στα 15, ξεκινα να κανεις ασκησεις στην παλαμη,
πιεζοντας και αφηνοντας το στηθος της ετσι σου (οχι πολυ δυνατα)

Αν εισαι πανω απο 16 πρεπει να ξεκινησεις τα ''πους-απς'', με τα ποδια της στους ωμους σου.

Τα βαρακια και οι λοιπες λαλακιες που σου λενε δεν κανουν τιποτα.
Ακου τον θειο-Λυκο και δεν θα χασεις.
a bullet for your head
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 6 2009, 02:07 ) *
Αν εισαι κατω απο 15, κανεις την κλασσικη κινηση της ηλικιας σου.
Στο μπανιο ή στο κρεβατι σου. Ενα καλο περιοδικο σαν το ταρατατα παντα βοηθαει.

Αν εισαι στα 15, ξεκινα να κανεις ασκησεις στην παλαμη,
πιεζοντας και αφηνοντας το στηθος της ετσι σου (οχι πολυ δυνατα)

Αν εισαι πανω απο 16 πρεπει να ξεκινησεις τα ''πους-απς'', με τα ποδια της στους ωμους σου.

Τα βαρακια και οι λοιπες λαλακιες που σου λενε δεν κανουν τιποτα.
Ακου τον θειο-Λυκο και δεν θα χασεις.

Tαρατατα ε..??
Τα Ζακουλα τα θυμασαι??
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(a bullet for your head @ May 6 2009, 02:12 ) *
Tαρατατα ε..??
Τα Ζακουλα τα θυμασαι??

Με αυτα μεγαλωσα.
και μαζι με κατι Ρωσιδες, Ρουμανες και Τσεχοσλοβακες που ειχε ο μπαμπακας στα μαγαζια του.
ΑΑΑΑΑΧΧΧ ωραιες εποχες........
stefan
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 6 2009, 02:19 ) *
Με αυτα μεγαλωσα.
και μαζι με κατι Ρωσιδες, Ρουμανες και Τσεχοσλοβακες που ειχε ο μπαμπακας στα μαγαζια του.
ΑΑΑΑΑΧΧΧ ωραιες εποχες........


Μεγας ΠΑΙ-ΓΜΩΝ ο Λυκος παιδια..
Να τον ακουτε για αυτες τις κινησεις και δεν θα χασετε.. wink.gif
zoze
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 6 2009, 02:19 ) *
Με αυτα μεγαλωσα.
και μαζι με κατι Ρωσιδες, Ρουμανες και Τσεχοσλοβακες που ειχε ο μπαμπακας στα μαγαζια του.
ΑΑΑΑΑΧΧΧ ωραιες εποχες........



Λύκε βλέπω, έχεις βαθιά γνώση του μπάσκετ και της ψυχοσωματικής προετοιμασίας που απαιτείται... smiley.gif
Timemaster
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 6 2009, 02:07 ) *
Αν εισαι κατω απο 15, κανεις την κλασσικη κινηση της ηλικιας σου.
Στο μπανιο ή στο κρεβατι σου. Ενα καλο περιοδικο σαν το ταρατατα παντα βοηθαει.

Αν εισαι στα 15, ξεκινα να κανεις ασκησεις στην παλαμη,
πιεζοντας και αφηνοντας το στηθος της ετσι σου (οχι πολυ δυνατα)

Αν εισαι πανω απο 16 πρεπει να ξεκινησεις τα ''πους-απς'', με τα ποδια της στους ωμους σου.

Τα βαρακια και οι λοιπες λαλακιες που σου λενε δεν κανουν τιποτα.
Ακου τον θειο-Λυκο και δεν θα χασεις.



icon_workout.gif
thumbsup.gif
wav.gif
77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
a bullet for your head
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 6 2009, 02:19 ) *
Με αυτα μεγαλωσα.
και μαζι με κατι Ρωσιδες, Ρουμανες και Τσεχοσλοβακες που ειχε ο μπαμπακας στα μαγαζια του.
ΑΑΑΑΑΧΧΧ ωραιες εποχες........

Με ''Γαλλικα & πιανο'' δηλαδη.. rolleyes.gif
Ελπιζω ολες αυτες οι Ρωσιδες,Ρουμανες & Τσεχοσλοβακες που ειχε ο πατερας σου στα μαγαζια του,να μην ηταν λαθρομεταναστες.. 65.gif 71.gif
Bikerboy
QUOTE(a bullet for your head @ May 6 2009, 18:43 ) *
Με ''Γαλλικα & πιανο'' δηλαδη.. rolleyes.gif
Ελπιζω ολες αυτες οι Ρωσιδες,Ρουμανες & Τσεχοσλοβακες που ειχε ο πατερας σου στα μαγαζια του,να μην ηταν λαθρομεταναστες.. 65.gif 71.gif

tongue.gif tongue.gif tongue.gif
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(a bullet for your head @ May 6 2009, 18:43 ) *
Με ''Γαλλικα & πιανο'' δηλαδη.. rolleyes.gif
Ελπιζω ολες αυτες οι Ρωσιδες,Ρουμανες & Τσεχοσλοβακες που ειχε ο πατερας σου στα μαγαζια του,να μην ηταν λαθρομεταναστες.. 65.gif 71.gif

Με κανονικα χαρτια ηταν ολες.
Bikerboy
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 6 2009, 19:47 ) *
Με κανονικα χαρτια ηταν ολες.

Τωρα εχει μεινει τπτ για να μαθαινουμε κ εμεις οι μικροι??? smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
stefan
QUOTE(Bikerboy @ May 6 2009, 20:58 ) *
Τωρα εχει μεινει τπτ για να μαθαινουμε κ εμεις οι μικροι??? smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif


Κανε αυτα που σου ειπαν τα υπολοιπα παιδια
και μην τον ακους τον Λυκο..
Παραμυθια σου λεει επειδη σε ειδα πιτσιρικα..
a bullet for your head
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 6 2009, 19:47 ) *
Με κανονικα χαρτια ηταν ολες.

Εχω δει Αλβανο που εχει 15 χρονια στην Ελλαδα,με Ελληνικο επωνυμο και καλα με καρτα ομογενη(η' κατι τετοιο,και καλα Βορειο-Ηπειρωτης),κ οσο αυτος δηλωνει αυτο που ειναι(με τα απαραιτητα εγγραφα βεβαια),τοσο ειμαι και εγω Κινεζος.. icon_drunk.gif
Οταν λες ''κανονικα χαρτια'',εννοεις χαρτια ''Ταρω''.. rolleyes.gif
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(a bullet for your head @ May 7 2009, 01:39 ) *
Εχω δει Αλβανο που εχει 15 χρονια στην Ελλαδα,με Ελληνικο επωνυμο και καλα με καρτα ομογενη(η' κατι τετοιο,και καλα Βορειο-Ηπειρωτης),κ οσο αυτος δηλωνει αυτο που ειναι(με τα απαραιτητα εγγραφα βεβαια),τοσο ειμαι και εγω Κινεζος.. icon_drunk.gif
Οταν λες ''κανονικα χαρτια'',εννοεις χαρτια ''Ταρω''.. rolleyes.gif

Για καθε μια που ερχοταν πληρωναμε 500.000 δραχμες εγγυηση,
μεχρι την ημερα που θα εφευγε.

Μολις εφευγε τα παιρναμε πισω.
kaukasios
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 6 2009, 02:07 ) *
Αν εισαι κατω απο 15, κανεις την κλασσικη κινηση της ηλικιας σου.
Στο μπανιο ή στο κρεβατι σου. Ενα καλο περιοδικο σαν το ταρατατα παντα βοηθαει.

Αν εισαι στα 15, ξεκινα να κανεις ασκησεις στην παλαμη,
πιεζοντας και αφηνοντας το στηθος της ετσι σου (οχι πολυ δυνατα)

Αν εισαι πανω απο 16 πρεπει να ξεκινησεις τα ''πους-απς'', με τα ποδια της στους ωμους σου.

Τα βαρακια και οι λοιπες λαλακιες που σου λενε δεν κανουν τιποτα.
Ακου τον θειο-Λυκο και δεν θα χασεις.

ρε γερογκουσγκουνη τι λες του παιδιου?
ετσι θα δυναμωσουν πολυ τα χερια του και δεν θα μπορει να βαλει καλαθι!!!!
j-kidd13
QUOTE(kaukasios @ May 7 2009, 09:41 ) *
ρε γερογκουσγκουνη τι λες του παιδιου?
ετσι θα δυναμωσουν πολυ τα χερια του και δεν θα μπορει να βαλει καλαθι!!!!

Μπορει να μιλαει απο προσωπικη πειρα..................... 69.gif
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(j-kidd13 @ May 7 2009, 20:48 ) *
Μπορει να μιλαει απο προσωπικη πειρα..................... 69.gif

Φυσικα και μιλαω εκ πειρας.
19,6 ποντους μ.ο. ειχα περσι.
j-kidd13
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 8 2009, 01:17 ) *
Φυσικα και μιλαω εκ πειρας.
19,6 ποντους μ.ο. ειχα περσι.

19.6 ποντους?????? blink.gif

Μ,ο στο πρωταθλημα εννοεις??? smiley.gif
stefan
QUOTE(j-kidd13 @ May 8 2009, 01:23 ) *
19.6 ποντους?????? blink.gif

Μ,ο στο πρωταθλημα εννοεις??? smiley.gif


Σε αλλο πρωταθλημα εννοει..
Αυτου του "μπασκετ δωματιου"..
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(j-kidd13 @ May 8 2009, 01:23 ) *
19.6 ποντους?????? blink.gif

Μ,ο στο πρωταθλημα εννοεις??? smiley.gif

Οχι ρε στην ευρωλιγκα.
j-kidd13
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 8 2009, 01:58 ) *
Οχι ρε στην ευρωλιγκα.

Λυκε....Παραληρεις νομιζω.... smiley.gif
stefan
QUOTE(j-kidd13 @ May 8 2009, 02:01 ) *
Λυκε....Παραληρεις νομιζω.... smiley.gif


Οταν μιλας με τον Λυκο τετοια ωρα,να ξερεις οτι μιλαει το ποτο..

Καταφερε και εκανε ενα τοπικ για μια ερωτηση ενος παιδιου,προσωπικο του blog..
Αξιος!! 41.gif 41.gif
bour-7
δεν εισαστε λιγο οφ τοπικ?
kaukasios
QUOTE(bour-7 @ May 8 2009, 11:04 ) *
δεν εισαστε λιγο οφ τοπικ?

λιγο???? blink.gif blink.gif
παρα πολυ θα ελεγα!!!!
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(bour-7 @ May 8 2009, 11:04 ) *
δεν εισαστε λιγο οφ τοπικ?

Καθολου.
Πρωτα εδωσα συμβουλες για την ενδυναμωση των χεριων
και μετα εδειξα πως γινεται καποιος μεγαλη φιρμα wav.gif
The Warlus
Φίλε αυτό που είπαν και τα παιδιά παραπάνω.Αν είσαι κάτω από 16 τότε μην κάνεις τίποτα.Απλά κάνε πολλά σουτ(πολλά όμως) και τότε θα δεις ότι το χέρι σου δυναμώνει από μόνο του.Εγώ πέρσι το καλοκαίρι που ήμουν 15 αυτό έκανα.Μην κάνεις καθόλου βάρη,μόνο σουτ.Τώρα αν είσαι από 15-16 και πάνω μπορείς να ξεκινήσεις κάποιες ασκήσεις με βάρη.Ιδανικές είναι οι μπάλες 5 κιλών πιστεύω,οι οποίες όχι μόνο θα σε βοηθήσουν στην ενδυνάμωση των χεριών αλλά και της έκρηξής σου.
Το μυστικό όμως είναι να σουτάρεις πολλά,πολλά σουτ.Τώρα που μπαίνει καλοκαίρι(σε κανά μισάωρο δηλαδή) λιώσε στα σουτ,κολύμπα και ΜΗΝ ξεχάσεις της συμβουλές του Λύκου από πάνω.Λίαν σημαντικές θα έλεγα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.