Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 28η αγωνιστική
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2017-18
Zoys
Το πρόγραμμα

Πέμπτη
Ερυθρός Αστέρας-Φενερμπαχτσέ 20:00
Μακάμπι-Παναθηναϊκός 21:05
Ρεάλ Μαδρίτης-Ζαλγκίρις 21:45
Αρμάνι Μιλάνο-Βαλένθια 21:45

Παρασκευή
Χίμκι-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 19:00
Μπάμπεργκ-Μάλαγα 20:00
Ολυμπιακός-Εφές 21:00
Μπαρτσελόνα-Μπασκόνια 22:00
whaler
Πολύ ενδιαφέρον ζευγάρι το Ρεαλ - Ζαλγκίρις.

Η τελευταία, παρότι ισοβαθμεί με Ρεαλ και ΠΑΟ, λόγω αποτελεσμάτων θεωρητικά ακόμη δεν έχει προκριθεί, αλλά είναι μάλλον ουτοπικό να συζητάμε σενάριο αποκλεισμού της από τα playoff. Περιμένω να δω με ανυπομονησία τι θα γίνει σε αυτό το παιχνίδι πάντως.
basket72
QUOTE (whaler @ Mar 22 2018, 11:25 ) *
Πολύ ενδιαφέρον ζευγάρι το Ρεαλ - Ζαλγκίρις.

Η τελευταία, παρότι ισοβαθμεί με Ρεαλ και ΠΑΟ, λόγω αποτελεσμάτων θεωρητικά ακόμη δεν έχει προκριθεί, αλλά είναι μάλλον ουτοπικό να συζητάμε σενάριο αποκλεισμού της από τα playoff. Περιμένω να δω με ανυπομονησία τι θα γίνει σε αυτό το παιχνίδι πάντως.


Επιστρέφει και ο μικρός μάγος απόψε, χάσανε και στη Βαλένθια, δεν νομίζω ότι μπορούμε να περιμένουμε άλλο αποτέλεσμα από νίκη των γηπεδούχων. Θα έλεγα και με διαφορά μάλιστα.
akratacity
Εξαιρετικη Ζαλγκιρις μεσα στη Μαδριτη, προηγειται με +3 (41-44). Επειδη βλεπω πολλα σχολια στα τοπικ των αιωνιων (κυριως του Ολυμπιακου) για το οτι ειναι σχετικα βατος αντιπαλος, πιστευω θα αποδειξει το ακριβως αντιθετο στα πλει οφ...
Quincy
Βατός μόνο λόγω ονόματος. Σε όλη τη season έχει αποδείξει το αντίθετο. Ειδικά για τον Ολυμπιακό δεν τον θεωρώ ιδανικό αντίπαλο, δεν του πάει του Σφαιρόπουλου ο ρόλος του φαβορί.

Αν τελικά κερδίσει η Zalgiris είναι ιδανικό σενάριο για να βρεθεί 4ος ο Παναθηναικός σε 2 εβδομάδες.
benchwarmer
Η Μακάμπι πλέον βρίσκεται με το 1.5 πόδι εκτός. Ακόμα και να κερδίσει μέσα στη Μπασκόνια, η τελευταία μπορεί απλά να κερδίσει αύριο στη Βαρκελώνη και τελευταία αγωνιστική εντός με την Εφές και να προκριθεί ως 8η (τουλάχιστον).

Όλα τα βλέμματα τώρα στην Μαδρίτη wos_sport4.gif
shtarkws
Θρίλερ και στην Μαδρίτη, μεγάλη μπασκετική βραδιά η αποψινή
Quincy
Το καθάρισε η Real, και τώρα έχει μάλλον εύκολο πρόγραμμα για να κάνει το 2/2 που χρειάζεται για την 4η θέση με Ερ.Αστέρα στο Βελιγράδι και Bamberg στη Μαδρίτη.
akratacity
Δεν αντεξε η Ζαλγκιρις και ηττηθηκε με 88-81. Πλεον εχει ΤΣΣΚΑ μεσα και Ολυμπιακο εκτος, δυο ματς αρκετα δυσκολα. Τουλαχιστον με τη σημερινη ηττα της Μακαμπι αποφευγει το σεναριο να μεινει εκτος (ενταξει λιγο μακρινο σαν σεναριο) και θα δει αυτα τα ματς σαν προετοιμασια για την 8αδα.

υγ αν η Μπασκονια νικησει αυριο στη Βαρκελωνη τη βλεπω για αντιπαλο του Ολυμπιακου και δεν μου αρεσει ιδιαιτερα σαν σεναριο...
shtarkws
Το 1 2 3 4 έχει πλέον ξεκαθαρίσει εκτός σοβαρής έκπληξης. Στο 5 6 7 8 γίνεται χαμός
Conan1982
QUOTE (shtarkws @ Mar 22 2018, 23:40 ) *
Το 1 2 3 4 έχει πλέον ξεκαθαρίσει εκτός σοβαρής έκπληξης. Στο 5 6 7 8 γίνεται χαμός


Έτσι, με το πρόγραμμα που έχουν Κίμκι και Ζαλγκίρις μπορούν να πέσουν ως και την 8η θέση.
Η Μπασκόνια πάει για 7η ή 8η
Η Κίμκι θα με εκπλήξει αν δεν κάνει τουλάχιστον 2 ήττες 6ή-8η
Η Ζαλγκίρις δύσκολο μεν αλλά στέκεται καλά 5η-8η
Ο ΠΑΟ 5ος-6ος αλλά θα δυσκολευτεί για να μην βγει 5ος

Ενδιαφέρον θα είναι το σενάριο στην τελευταία αγωνιστική να ανεβάσει ο ΟΣΦΠ τον ΠΑΟ στην 5η θέση νικώντας την Ζαλγκίρις αν και νομίζω δεν θα χρειαστεί.
akratacity
Παμε για πρωτη φορα στα χρονικα για τοσο...ανοιχτη 8αδα. Πραγματικα με εξαιρεση την ΤΣΣΚΑ κανενα ζευγαρι δεν θα εχει ξεκαθαρο φαβορι. Για μενα ακομα και το Φενερ-Χιμκι η το Φενερ-Μπασκονια/Ζαλγκιρις ειναι πολυ ανοιχτα ζευγαρια. Και οι θεσεις 3-6 θα ειναι πολυ ανοιχτες με οποιουσδηποτε συνδυασμους.
Quincy
Η Baskonia μπορεί να πάρει μέχρι και την 6η θέση όχι ιδιαίτερα δύσκολα, αν κάνει το 3/3 και οι Khimki/Zalgiris από 1 ή καμία νίκη.
thanath
QUOTE (akratacity @ Mar 23 2018, 00:51 ) *
Παμε για πρωτη φορα στα χρονικα για τοσο...ανοιχτη 8αδα. Πραγματικα με εξαιρεση την ΤΣΣΚΑ κανενα ζευγαρι δεν θα εχει ξεκαθαρο φαβορι. Για μενα ακομα και το Φενερ-Χιμκι η το Φενερ-Μπασκονια/Ζαλγκιρις ειναι πολυ ανοιχτα ζευγαρια. Και οι θεσεις 3-6 θα ειναι πολυ ανοιχτες με οποιουσδηποτε συνδυασμους.


Εγώ πάλι βλέπω τους 4 πρώτους σχεδόν σίγουρα στο F4... Στον μόνο που δίνω μία πολύ μικρή πιθανότητα είναι η Χίμκι και ο Μπαρτζώκας, μόνο στην περίπτωση που δεν βγουν 8οι... Δε νομίζω ότι ο ΠΑΟ μπορεί να κάνει μπρέικ. Και δε νομίζω ότι η Ζαλγκίρις θα αντέξει την πίεση.. Από την άλλη ο 8ος σίγουρα είναι εκτός με την ΤΣΣΚΑ να είναι ήδη στο Βελιγράδι..
akratacity
QUOTE (thanath @ Mar 23 2018, 00:04 ) *
Εγώ πάλι βλέπω τους 4 πρώτους σχεδόν σίγουρα στο F4... Στον μόνο που δίνω μία πολύ μικρή πιθανότητα είναι η Χίμκι και ο Μπαρτζώκας, μόνο στην περίπτωση που δεν βγουν 8οι... Δε νομίζω ότι ο ΠΑΟ μπορεί να κάνει μπρέικ. Και δε νομίζω ότι η Ζαλγκίρις θα αντέξει την πίεση.. Από την άλλη ο 8ος σίγουρα είναι εκτός με την ΤΣΣΚΑ να είναι ήδη στο Βελιγράδι..

Εντάξει εμένα δεν με έχει πείσει ούτε η Φενέρ ούτε η Ρεάλ ούτε και ο Ολυμπιακός ότι έχουν στο τσεπακι την πρόκριση στο F4. Αυτή την εντύπωση μου βγάζουν συν ότι οι φετινοι 5-8 είναι πολύ πιο δυνατές ομάδες κατά τη γνώμη μου. Ακόμα και ο ΠΑΟ που εκτός είναι λίγο..."δυσκοιλιος" ήταν ανταγωνιστικός για 30-32 λεπτά μέσα στη Μαδρίτη σε πρόσφατο ματς. Όλα είναι πιθανά.
whaler
QUOTE (thanath @ Mar 23 2018, 00:04 ) *
Εγώ πάλι βλέπω τους 4 πρώτους σχεδόν σίγουρα στο F4... Στον μόνο που δίνω μία πολύ μικρή πιθανότητα είναι η Χίμκι και ο Μπαρτζώκας, μόνο στην περίπτωση που δεν βγουν 8οι... Δε νομίζω ότι ο ΠΑΟ μπορεί να κάνει μπρέικ. Και δε νομίζω ότι η Ζαλγκίρις θα αντέξει την πίεση.. Από την άλλη ο 8ος σίγουρα είναι εκτός με την ΤΣΣΚΑ να είναι ήδη στο Βελιγράδι..


Εγώ θα την έδινα την πιθανότητα στον κόουτς Μπαρτζώ, σχεδόν μόνο στην περίπτωση που βγούν 8οι...
Conan1982
Αδιάφορη, ξεαδιάφορη η ΤΣΣΚΑ την πατά την Κίμκι.
basket72
QUOTE (akratacity @ Mar 23 2018, 00:11 ) *
Εντάξει εμένα δεν με έχει πείσει ούτε η Φενέρ ούτε η Ρεάλ ούτε και ο Ολυμπιακός ότι έχουν στο τσεπακι την πρόκριση στο F4. Αυτή την εντύπωση μου βγάζουν συν ότι οι φετινοι 5-8 είναι πολύ πιο δυνατές ομάδες κατά τη γνώμη μου. Ακόμα και ο ΠΑΟ που εκτός είναι λίγο..."δυσκοιλιος" ήταν ανταγωνιστικός για 30-32 λεπτά μέσα στη Μαδρίτη σε πρόσφατο ματς. Όλα είναι πιθανά.




Έχω κι εγώ την αίσθηση ότι θα πέσουν κορμιά στους 8. Περιμένω να βάλουν δύσκολα στους πρώτους 4, οι Μπασκόνια, Χίμκι και Παναθηναϊκός. Η Ζαλγκίρις νομίζω ότι δεν θα τα καταφέρει. Λείπει κι από τον Σάρας εμπειρία ως κόουτς για τα ματς αυτά, εξάλλου.


Η Μπασκόνια πάντως είναι απίθανη/ απίστευτη τον β΄γύρο. Νομίζω ότι παίζει το πιο πειστικό μπάσκετ έχοντας σε κάθε ματς κι από έναν διαφορετικό πρωταγωνιστή. Μακάρι να τη δούμε στο Βελιγράδι.
Επιπλέον είναι και μια σταθερά στο στοίχημα ιδίως τον τελευταίο μήνα, τόσο σε Ευρωλίγκα όσο και στην ACB. rolleyes.gif

Εγώ είναι καιρός τώρα που πιστεύω ότι φέτος θα το σηκώσει η Ρεάλ με μπροστάρη τον μικρό μάγο στην τελευταία του παράσταση πριν το ΝΒΑ.
Χαίρομαι που διάβασα σε ένα τόπικ του Παναθηναϊκού για τη δουλειά που κάνει φέτος ο Λάσο.
Δεν είμαι ούτε υποστηρικτής της Ρεάλ ούτε φαν του Βάσκου προπονητή, τουναντίον. Μου αρέσει το μπάσκετ όμως- καθώς και η παροιμιακή φράση με τα σύκα και τη σκάφη.
irving
QUOTE(basket72 @ Mar 24 2018, 00:03 ) *
Η Μπασκόνια πάντως είναι απίθανη/ απίστευτη τον β΄γύρο. Νομίζω ότι παίζει το πιο πειστικό μπάσκετ έχοντας σε κάθε ματς κι από έναν διαφορετικό πρωταγωνιστή. Μακάρι να τη δούμε στο Βελιγράδι.


προσεχε τι ευχεσαι. το πιο πιθανο να παιξει στα πλειοφς με τον ολυμπιακο tongue.gif

QUOTE(basket72 @ Mar 24 2018, 00:03 ) *
Εγώ είναι καιρός τώρα που πιστεύω ότι φέτος θα το σηκώσει η Ρεάλ με μπροστάρη τον μικρό μάγο στην τελευταία του παράσταση πριν το ΝΒΑ.
Χαίρομαι που διάβασα σε ένα τόπικ του Παναθηναϊκού για τη δουλειά που κάνει φέτος ο Λάσο.
Δεν είμαι ούτε υποστηρικτής της Ρεάλ ούτε φαν του Βάσκου προπονητή, τουναντίον. Μου αρέσει το μπάσκετ όμως- καθώς και η παροιμιακή φράση με τα σύκα και τη σκάφη.

και γω το εχω σκεφτει αυτο. ο ντονσιτς το σηκωνει, βγαινει mvp και μετα φευγει για αμερικη. ισως ειναι ρομαντικο σεναριο αλλα ειναι και πιθανο.

παντως εχω μεγαλη περιεργεια να δω πως θα εμφανιστει η ζαλγκιρις στους 8.
benchwarmer
Η Κίμκι θεωρώ πως μπορεί πολύ άνετα να βάλει 90 πόντους και να κερδίσει σε οποιαδήποτε έδρα. Δεν ξέρω όμως κατά πόσον θα μπορέσει (τόσο ψυχολογικά όσο και αγωνιστικά) να διατηρήσει αυτό το αβαντάζ στην έδρα της.

Αντίθετα θεωρώ πως αν η Ζαλγκίρις καταφέρει να κάνει κάποιο μπρέικ, τότε ο αντίπαλος θα πρέπει να φτύσει αίμα για να κερδίσει εκεί μέσα.


Για την Μπασκόνια δεν ξέρω τι πρόβλεψη να κάνω, πάντως υπενθυμίζω τη σειρά που είχα δώσει πριν 2 βδομάδες και πολύ πιθανό πλέον να επαληθευτεί:

ΤΣΣΚΑ-Κίμκι
Φενέρ-Μπασκόνια
Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις
Ρεάλ-Παναθηναικός
basket72
QUOTE (irving @ Mar 24 2018, 00:36 ) *
προσεχε τι ευχεσαι. το πιο πιθανο να παιξει στα πλειοφς με τον ολυμπιακο tongue.gif


και γω το εχω σκεφτει αυτο. ο ντονσιτς το σηκωνει, βγαινει mvp και μετα φευγει για αμερικη. ισως ειναι ρομαντικο σεναριο αλλα ειναι και πιθανο.

παντως εχω μεγαλη περιεργεια να δω πως θα εμφανιστει η ζαλγκιρις στους 8.


Αν βγει όντως 6η και συνεχίσει να παίζει όπως παίζει κι εμείς συνεχίσουμε να παίζουμε όπως παίζουμε, ας μας περάσει. Πάντως αν και ομαδάρα με μας έχει ένα θέμα όλα αυτά τα χρόνια, δεν θυμάμαι να μας έχει πάρει ματς στο ΣΕΦ ενώ και στη Βιτόρια έχουμε πιο πολλές νίκες από ότι αυτοί.
Σε κάθε περίπτωση αν το αξίζει ας περάσει κι εμάς. Θα ήθελα να προκριθεί ένα αουτσάιντερ πάντως.

Για τη Ζαλγκίρις δεν το βλέπω για φέτος, νομίζω ότι θα μείνουν από έμπνευση.Του χρόνου με άλλη ομάδα θα πάει ο Σάρας στο f4 και θα έχει και βλέψεις κιόλας.


Για τον Ντόνσιτς θα είναι αυτό που του αξίζει πάντως. Μετά το Ευρωπαϊκό με τη χώρα του κι μια Ευρωλίγκα. Μετά ας περάσει και κανά δαχτυλίδι. bball.gif

Conan1982
Εγώ με τον Ντόνσιτς το έχω σκεφτεί αλλιώς. Φτάνει τελικό όπου παίζει με τον Ολυμπιακό και χάνει το τελευταίο καλάθι (μετά από μεγάλη εμφάνιση) που θα έδινε την νίκη στην ομάδα του. Δακρύζει κλπ αλλά αυτό το γεγονός τον ατσαλώνει για την συνέχεια στον μαγικό κόσμο του ΝΒΑ.
Και μένουμε και εμείς οι Ολυμπιακοί ευχαριστημένοι.
basket72
QUOTE (Conan1982 @ Mar 24 2018, 10:16 ) *
Εγώ με τον Ντόνσιτς το έχω σκεφτεί αλλιώς. Φτάνει τελικό όπου παίζει με τον Ολυμπιακό και χάνει το τελευταίο καλάθι (μετά από μεγάλη εμφάνιση) που θα έδινε την νίκη στην ομάδα του. Δακρύζει κλπ αλλά αυτό το γεγονός τον ατσαλώνει για την συνέχεια στον μαγικό κόσμο του ΝΒΑ.
Και μένουμε και εμείς οι Ολυμπιακοί ευχαριστημένοι.



Για να φτάσουμε (κατ΄αρχήν) στον Βελιγράδι, πρέπει να μπουν κι άλλοι παίκτες (κυρίως οι Αμερικάνοι δηλαδή) στην ομάδα. Για να το σηκώσουμε πολύ περισσότερο. Μετά και το επεισόδιο με τον Μακλίν(αν αναλογιστούμε και που έπεσε το ανάθεμα και πέρσι μετά την απώλεια του εγχώριου τίτλου )δεν είμαι και πολύ αισίοδοξος. Μακάρι να πέσω για μια ακόμη φορά έξω. Ολυμπιακός είναι αυτός -δεν τον ξεγράφεις εύκολα στην Ευρωλίγκα.

Καλό το σενάριο σου, με γαρνιτούρα μάλιστα!!! Μακάρι να βγεις εσύ αληθινός.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.