Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Όμιλος Γ - Warsaw
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4
Anaz
QUOTE
Υ.Γ ρε παιδια οχι κ αντιπαθητικη η σερβια που εχει βγαλει φοβερους προπονητες(οπως ο θεορατοι ιβκοβιτς κ ομπραντοβιτς)κ φοβερους καλαθοσφαιριστες που μπορει να λειπουν απο το ευρωμπασκετ αλλα μιλαμε οτι οι ανθρωποι εχουν χτισει μια δικια τους σχολη στον χωρο!!!
Μα το αν ειναι συμπαθητικος η αντιπαθητικος κανεις, δεν εχει να κανει με την αξια του..

Για τη Σερβια τα ειπαμε κ μετα το Ακροπολις. Νεανικο, διψασμενο, ισορροπημενο και καλοδουλεμενο ροστερ παιζοντας απλο, γρηγορο και ομαδικο μπασκετ, ικανο για μεγαλα πραγματα στο φετινο τουρνουα.
Δεν μπορω να πω οτι το σημερινο ηταν και ΤΟΣΟ μεγαλη εκπληξη. Απ'την αλλη ομως...Δυσκολα νομιζω θα ξαναδουμε τοσο κακη την Ισπανια. Και δυσκολα μπορω να πω οτι κερδισε την εμπιστοσυνη μου η Σερβια. Ακομα θεωρω οτι μπορει ανετα να μεινει και εκτος 4αδας.
T.W.Is.M.
QUOTE(koutsou10 @ Sep 8 2009, 01:12 ) *
Υ.Γ ρε παιδια οχι κ αντιπαθητικη η σερβια που εχει βγαλει φοβερους προπονητες(οπως ο θεορατοι ιβκοβιτς κ ομπραντοβιτς)κ φοβερους καλαθοσφαιριστες που μπορει να λειπουν απο το ευρωμπασκετ αλλα μιλαμε οτι οι ανθρωποι εχουν χτισει μια δικια τους σχολη στον χωρο!!!


Σωστα, οχι και αντιπαθητικη...σιχαμενη!
Πρεπει να ημουν ο μονος Ελληνας που το 2001 στον τελικο του Ευρωμπασκετ ημουν με την Τουρκια, αλλα αυτη την ομαδα δεν την υποστηριζω ουτε στα οικογενειακα διπλα!
Ολα οσα λες μπορει να ειναι αληθεια, αλλα δεν ειναι λογος ουτε για να συμπαθησεις μια ομαδα ουτε για να την αντιπαθησεις. Αλλωστε σχολη ειναι και οι Αμερικανοι με το δικο τους τροπο, αλλα δε βλεπω και πολλους να υποστηριζουν τις Team USA στα Παγκοσμια και τις Ολυμπιαδες. peace.gif
red pyramid88
QUOTE(koutsou10 @ Sep 8 2009, 01:12 ) *
Υ.Γ ρε παιδια οχι κ αντιπαθητικη η σερβια που εχει βγαλει φοβερους προπονητες(οπως ο θεορατοι ιβκοβιτς κ ομπραντοβιτς)κ φοβερους καλαθοσφαιριστες που μπορει να λειπουν απο το ευρωμπασκετ αλλα μιλαμε οτι οι ανθρωποι εχουν χτισει μια δικια τους σχολη στον χωρο!!!


Μα δεν είπα ότι είναι μή αξιόλογη ομάδα και ότι δεν έχουν αφήσει το στίγμα τους. Αυτό όμως δεν τους κάνει και συμπαθείς. Και ειδικά με την Σερβία δε ξέρω, απο το 1998 στην Αθήνα που έβλεπα τα πρώτα μου μάτς στη τηλεόραση πάντοτε λυπόμουν κάθε φορά που κέρδιζαν και το αντίθετο όταν έχαναν.

Τον Gasol να χάνει πόντους κάτω απο το καλάθι μόνος αμφιβάλλω αν θα το ξαναδούμε. Το μόνο θετικό που βλέπω είναι ότι αποκτάει απρόσμενο ενδιαφέρον απο εδώ και πέρα η διοργάνωση smile.gif

@twism: είσαι να ανοίξουμε club αντι-σερβία tongue.gif ?

υ.γ. νομίζω οι ΗΠΑ είναι πολύ πιο σημαντική σχολή στο όλο ζήτημα αλλά είναι λίγο οφφ τόπικ.

T.W.Is.M.
QUOTE(red pyramid88 @ Sep 8 2009, 01:24 ) *
Μα δεν είπα ότι είναι μή αξιόλογη ομάδα και ότι δεν έχουν αφήσει το στίγμα τους. Αυτό όμως δεν τους κάνει και συμπαθείς. Και ειδικά με την Σερβία δε ξέρω, απο το 1998 στην Αθήνα που έβλεπα τα πρώτα μου μάτς στη τηλεόραση πάντοτε λυπόμουν κάθε φορά που κέρδιζαν και το αντίθετο όταν έχαναν.

Τον Gasol να χάνει πόντους κάτω απο το καλάθι μόνος αμφιβάλλω αν θα το ξαναδούμε. Το μόνο θετικό που βλέπω είναι ότι αποκτάει απρόσμενο ενδιαφέρον απο εδώ και πέρα η διοργάνωση smile.gif

@twism: είσαι να ανοίξουμε club αντι-σερβία tongue.gif ?

υ.γ. νομίζω οι ΗΠΑ είναι πολύ πιο σημαντική σχολή στο όλο ζήτημα αλλά είναι λίγο οφφ τόπικ.


Και που να ειχες δει και το 1995 τι θα ελεγες...

Φυσικα και ειμαι να ανοιξουμε club αντι-Σερβια! Αν μαλιστα συμπαθεις και τους Λιθουανους, μπορουμε να ανοιξουμε τριπλο club: αντι-Σερβια και υπερ Λιθουανια και ΛΑ Λεικερς! smiley.gif
tsouras o.a.c
ο τροπος που επαιξαν οι σερβοι ηταν αντιπροσωπευτικος της φιλοσοφιας του και της σχολης τους! Ο ιβκοβιτς γνωριζει οτι δεν εχει τις μοναδες της ισπανιας, και επαιξε παρα πολυ καλα τον κλεφτοπολεμο!εξω ο Γκασολ-μεσα ο Κρστιτς!εξω ο ναβαρο-μεσα ο τεπιτς και τεοντοσιτς!μεσα ο γκαρπαχοσα-τρεξιμο και παλι τρεξιμο!
το μεγαλυτερο πλεονεκτημα της σερβιας ειναι το ατοφιο ταλεντο τους και ο προπονητης τους, που ξερει να σφυρηλατει και να καθοδηγει επαξια τα ροστερ που εχει στην διαθεση του!
στα μειονεκτηματα τους , ειναι ο καλως εννοουμενος κωλοπαιδισμος τους, που στα κρισιμα σημεια μπορει και να τους κρεμασει, καθως επισης και η απειρια τους!
εγω συνεχιζω να το λεω και επιμενω, οτι η σερβια παει κατευθειαν για τετραδα.μπορει να χτυπησει και ομαδες που βασιζονται στην τεχνικη και ομαδες που βασιζονται στην δυναμη!και μην ξεχναμε οτι ολα αυτα τα "σερβακια"(sic) εχουν μεγαλωσει βλεποντας την ομαδα τους πρωταθλητρια!αυτο κατι λεει..
koutsou10
QUOTE(red pyramid88 @ Sep 8 2009, 01:24 ) *
Μα δεν είπα ότι είναι μή αξιόλογη ομάδα και ότι δεν έχουν αφήσει το στίγμα τους. Αυτό όμως δεν τους κάνει και συμπαθείς. Και ειδικά με την Σερβία δε ξέρω, απο το 1998 στην Αθήνα που έβλεπα τα πρώτα μου μάτς στη τηλεόραση πάντοτε λυπόμουν κάθε φορά που κέρδιζαν και το αντίθετο όταν έχαναν.

@twism: είσαι να ανοίξουμε club αντι-σερβία tongue.gif ?

να πω την αληθεια δεν το περιμενα να το ακουσω αυτο απο τοσους πολλους φιλους,αντιπαθητικοι οι σερβοι που οι περισσοτεροι που εχουν ερθει στην ελλαδα εχουν ανεβασει επιπεδα το ελληνικο μπασκετ...
βλεπε μποντιρογκα,στογιακοβιτς,ταρλατς,ιβκοβιτς,
ομπραντοβιτς κ αλλοι πολλοι...
sorry για το offtopic.gif ...τελοσπαντων γνωμες ειναι αυτες...
xristos_metal
QUOTE(Flexo @ Sep 8 2009, 00:52 ) *
Δεν νομίζω ότι θα ξαναδούμε τους Ισπανούς σε τόσο άσχημη βραδιά


Το ιδιο λεγαμε και στο φιλικο με τη Λιθουανια.Παντως αποτι φαινεται η Ισπανια ειναι εντελως διαφορετικη ομαδα αποτι εχουμε συνηθησει.Το βεβαιο ειναι οτι δε πατανε καλα στα ποδια τους.Δεν πειθουν μεχρι τωρα.Ειμουν σχεδον σιγουρος οτι θα νικησουν οι Σερβοι σημερα.
Anaz
QUOTE
Θα ήταν λάθος, κατά τη γνώμη μου, η σημερινή επιθετική "απραξία" των Ισπανών να αποδοθεί πιο πολύ στην "κακή βραδιά" των Ιβήρων, παρά στην ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ άμυνα της ομάδας του Ίβκοβιτς. Οι περιστροφές ήταν τόσο γρήγορες που θύμισαν τη δική μας Εθνική, σε εκείνη την εντυπωσιακή της εμφάνιση στον ημιτελικό του 2007.
Κανα 15' ειδα ολο κι ολο, αλλα αυτο ακριβως που λες ηταν το στοιχειο που μου εκανε τη μεγαλυτερη εντυπωση! Πραγματικα..αμυνα για σεμιναριο αποψε οι Σερβοι με εξαιρετικες βοηθειες, τελειο αμυντικο ροτεισον και ταχυτατες επιστροφες!!

Απ'την αλλη οσων αφορα τους Ισπανους, η απουσια του Καλντερον ειναι πολυ σημαντικη.Ειναι ο παιχτης που αποτελει τον κινητηριο μοχλο επιθετικα της Ισπανιας με εφεση στο τρανζισιον που μπορει να τρεξει την ομαδα αλλα και να δημιουργησει σε σετ επιθεσεις με πικ ν ρολ. Στοιχεια που οι φιλοτιμοι κατα τ'άλλα Γιουλ, Λοπεζ, Ρουμπιο δεν ειναι επ'ουδενι σε θεση να προσφερουν σε αυτο το βαθμο.
Γι'αυτο -απ'οσο παρατηρησα- αναγκαζοταν και να παιρνει περισσοτερες πρωτοβουλιες ο Ναβαρο που και ο ιδιος ετσι κουραζεται, αλλα κυριως -σε συνδυασμο και με τη σημερινη απουσια του Ρουντυ- χανουν μετα πολυ εκτελεστικα στα περιφερειακα ακρα, στοιχειο που αποτελει παραδοσιακα σημαντικο οπλο των Ισπανων.
Νομιζω με την επανοδο του Ρουντυ ομως, (κ του Γκαζολ που σημερα ηταν αρκετα κατω απ'τα στανταρ του) παραμενουν το φαβορι. Αλλα αν ο Ρουντυ δεν ειναι σε καλη κατασταση, τοτε οχι απλα δεν ειναι ανικητοι, αλλα εχουν και χτυπητες αδυναμιες τις οποιες μπορεις να εκμεταλευτεις.
Green Warrior
Πάντως 3 ευρωπαίκά 2 παγκόσμια και ένα αργυρό ολυμπιακό μετάλλιο δεν έχει καμια άλλη σημερινή εθνική στην Ευρώπη (μόνο η ΕΣΣΔ και η ενωμένη Γιουγκοσλαβία). Και μην πει κανεις για διαιτησίες γιατί τα περισσότερα τα κέρδισαν μια χαρά.

ΥΓ.Και όσο για το '98 απλά έλεος ας κράξουμε και λίγο εκείνη την λούζερ ομάδα που είχαμε που ένα ολόκληρο πεντάλεπτο δεν μπορούσε να βάλει ούτε βολές!!!

ΥΓ2. Και καμια ομάδα του Ιβκοβιτς δεν χάνει από κανέναν άσχετο Ποπς που δεν τον ξέρει η μάνα του icon_drunk.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(Green Warrior @ Sep 8 2009, 01:43 ) *
Πάντως 3 ευρωπαίκά 2 παγκόσμια και ένα αργυρό ολυμπιακό μετάλλιο δεν έχει καμια άλλη σημερινή εθνική στην Ευρώπη (μόνο η ΕΣΣΔ και η ενωμένη Γιουγκοσλαβία). Και μην πει κανεις για διαιτησίες γιατί τα περισσότερα τα κέρδισαν μια χαρά.

ΥΓ.Και όσο για το '98 απλά έλεος ας κράξουμε και λίγο εκείνη την λούζερ ομάδα που είχαμε που ένα ολόκληρο πεντάλεπτο δεν μπορούσε να βάλει ούτε βολές!!!

ΥΓ2. Και καμια ομάδα του Ιβκοβιτς δεν χάνει από κανέναν άσχετο Ποπς που δεν τον ξέρει η μάνα του icon_drunk.gif


Αυτο δεν αλλαζει το οτι απο τους 5 τιτλους(+1 σχεδον τιτλο του '96) οι 2 κερδηθηκαν με βοηθεια της διαιτησιας και αλλος ενας ηταν μια απολυτη παρωδια.

ΥΓ2. Ας το σφυριζα εγω το ματς και θα βλεπαμε πως θα εχανε οχι απο τον Ποπς(που παρεπιπτοντως βρισκεται καπου στο ΝΒΑ, ενω και στη Μπανταλονα ηταν μια χαρα παιχτης), αλλα απο τη μικτη basketforum.gr smiley.gif
comrade
QUOTE(belalik @ Sep 7 2009, 23:42 ) *
Ρε παιδιά, το player του ΣΚΑΙ μπαινει full screen ? ..

Δεν μπορω να το κανω ...


Στη ΕΤ-1 εχει τρελλη διαφορα ο ηχος με την εικονα (πιο γρηγορα ο ηχος), ακομα δεν εχει σηκωθει ο αλλος και λεει 'αστοχο το τριποντο' ...


Λιγο off topic, ειδικα τωρα που τελειωσε το ματς....
Για full screen, εχει ενα μικρο τετραγωνακι κατω δεξια, διπλα απ τη ρυθμιση της εντασης της φωνης στο video
ενα κλικ με το ποντικι κανεις...
Μήτσος-Jimmys-ΔΣ#18#
Για τον παραπανω φιλο ο Ποπς ο παιχταρας παίζει στους Ροκετς...

Κατα τα αλλα και μιας και ξεκινησα με Αγγλους το πάλεψαν με Αρτσιμπαλντ & Ποπς αλλα νταξει χασαν απο μια καλήτερη ομάδα...Αλλωστε στοχος τους ειναι το Λονδινο το 12'...

Οι Σλοβένοι καθαρισαν στο 4ο δεκαλεπτο πατησε γκαζι και ξεφυγε ...Την θεωρω αρκετα δυνατη κα ι θα παλεψει για το βαθρο...Εχει παιχτες όπως Ναχμπαρ, Μπρεζετς, Σμοντις, Λακοβιτς, που δινουν ποιοτητα στην ομάδα αλλα και εξαιρετικους ρολιστες όπως Ντραγκιτς, Λορμπεκ, Γκολεματς!! Και φυσικα εφυγε ο ηττοπαθεις Πιπαν και ηρθε ο ..Ζντοβς που τωρα κρινεται!!!

Υπόκλιση στον "Θειο" Ντουντα και στα μωρα του...Τι να πω..Πολυ μου αρεσει η ομάδα της Σερβίας με Τεπιτς, Βελιτσκοβιτς, Κριστιτς, Τριπκοβιτς, Περοβιτς, Μιλος, συνθετουν μοια τρομερα ταλαντουχα ομάδα....Κα ιφυσικα με μαεστρο και οδηγο την αλεπου τον Ντουντα μπορει να παει πολυ ψηλα...Που να ειχε και τους καλους ΝΒΑ ερς....

Οι Ισπανοι ηταν τραγικοι (και δυσκολα θα ξαναειναι..) κα ιεδειξαν οτι χωρις Παου, Καλντερον & Ρουντι ειναι...ευαλωτοι...20 απο τον Κλειζα πριν μια βδομαδα, ηττα και τωρα ...Μονο ενας Γιουλ πάλευε...Τωρα απο την μια πεισμώνουν οι Ισπανοι και μπορει να το πάνε σερι ως το τελος αλλα απο την άλλη βλεπουν και οι αντιπαλοι οτι...παιζεται η Ισπανια..Δεν ειναι ανικητη..Και φυσικα δεν παοκλειω και ενα πιθανο ντεφορμαρισμα...

Αυριο θα κριθουν πολλα σε αυτον τον ομιλο....

Παντως το μπασκετ που επαιζε με Πεπου η Ισπανια δε νθα το ξαναπαιει/...ΠΟΤΕ!!!!!

Δ.
captain charisma
προλαβα και ειδα το ολο το 2 ημιχρονο του ματς σερβια-ισπανια...
ομολογω οτι εμεινα εκπληκτος με τη νικη της σερβιας..δεν το περιμενα...νομιζα οτι οι ισπανοι θα κερδισαν με καμια 20αρα το ματς...τοσο τραγικο μπασκετ απο τους ισπανους δεν εχω ξαναδει σ αλλες διοργανωσεις με εξαιρεση τον τελικο του 2007 με τη ρωσια...
τοσο ασχημα ποσοστα στα τριποντα??
ο γκαζολ εχανε τα αχαστα κατω απ το καλαθι και ειχε τραγικα ποσοστα στις βολες... 1 στις 8??? blink.gif (ξερω οτι θα μου πειτε οτι ηταν τραυματιας για 2 βδομαδες..) ο ναβαρο εχανε και τα ευκολα λει απ....ο ρουμπιο πολυ λιγος για πρωτος πλειμεκερ.φαινεται η απουσια του καλντερον εδω περα....γκαρπαχοσα πρωην μπασκετμπολιστας tongue.gif tongue.gif
λειπει και ο ρουντι....
βλεπω να περναν ως τριτοι απ τον ομιλο τους.
wagner love
QUOTE(big dirk @ Sep 8 2009, 04:08 ) *
προλαβα και ειδα το ολο το 2 ημιχρονο του ματς σερβια-ισπανια...
ομολογω οτι εμεινα εκπληκτος με τη νικη της σερβιας..δεν το περιμενα...νομιζα οτι οι ισπανοι θα κερδισαν με καμια 20αρα το ματς...τοσο τραγικο μπασκετ απο τους ισπανους δεν εχω ξαναδει σ αλλες διοργανωσεις με εξαιρεση τον τελικο του 2007 με τη ρωσια...
τοσο ασχημα ποσοστα στα τριποντα??
ο γκαζολ εχανε τα αχαστα κατω απ το καλαθι και ειχε τραγικα ποσοστα στις βολες... 1 στις 8??? blink.gif (ξερω οτι θα μου πειτε οτι ηταν τραυματιας για 2 βδομαδες..) ο ναβαρο εχανε και τα ευκολα λει απ....ο ρουμπιο πολυ λιγος για πρωτος πλειμεκερ.φαινεται η απουσια του καλντερον εδω περα....γκαρπαχοσα πρωην μπασκετμπολιστας tongue.gif tongue.gif
λειπει και ο ρουντι....
βλεπω να περναν ως τριτοι απ τον ομιλο τους.

να χάσουν και απο τους σλοβενους δλδ? απιθανο να σε πω οτι ειναι φιλαρακι. θα περασουν δευτεροι πιστευω!
Air and King
Οι Σερβοι επαιξαν σεμηναριακη αμυνα.Οσοι ειναι ρεκτες της αμυνας θα το ευχαριστηθηκαν το παιχνιδι.
Οσο για τους Ισπανους πρεπει επιθετικα να μην εχουν κανει χειροτερο παιχνιδι τα τελευταια χρονια.Επιλογες τραγικες.
Παντως ηταν γερη η σφαλιαρα και θεωρω οτι η Ισπανια αυτη την στιγμη μοιαζει με πληγωμενο θηριο μαζι και ο Σταρ της ο Γκασολ και αυτο ενδεχομενως να την κανει πιο επικινδυνη στην συνεχεια.Για μενα παραμενει το πρωτο φαβορι για την κουπα!

ΥΓ.Μακαρι να ξαναερχοταν ο Γερο-Ντουντα στον Ολυμπιακο!Ειναι Πατριαρχης!
OnLy_PAS-AthEnS
QUOTE(Air and King @ Sep 8 2009, 06:00 ) *
Οι Σερβοι επαιξαν σεμηναριακη αμυνα.Οσοι ειναι ρεκτες της αμυνας θα το ευχαριστηθηκαν το παιχνιδι.
Οσο για τους Ισπανους πρεπει επιθετικα να μην εχουν κανει χειροτερο παιχνιδι τα τελευταια χρονια.Επιλογες τραγικες.
Παντως ηταν γερη η σφαλιαρα και θεωρω οτι η Ισπανια αυτη την στιγμη μοιαζει με πληγωμενο θηριο μαζι και ο Σταρ της ο Γκασολ και αυτο ενδεχομενως να την κανει πιο επικινδυνη στην συνεχεια.Για μενα παραμενει το πρωτο φαβορι για την κουπα!

ΥΓ.Μακαρι να ξαναερχοταν ο Γερο-Ντουντα στον Ολυμπιακο!Ειναι Πατριαρχης!


A Air and King ποσο πολυ θαυμαζω τα ποστ σου..
Εκτος του οτι συμφωνω στα πιο πολλα λες και πραγματα που πολλοι δεν ξερουν και ειναι συμπαθητικα τουλαχιστον.....
Συμφωνω οτι η Ισπανια πηρα μαθημα σημερα και αυτο θα την κανει πολυ πιο επικινδυνη
Πιστευω αυριο θα ριξει μια τριανταρα στους Βρετανους και θα παρει φωτια αλλα και το Ευρωμπασκετ...Δυστυχως!
\
/
Υ.Γ Πως τυχαινει ρε γαμωτο και εχω φροντηστηριο καθε μερα τις ωρες που παιζουμε...Μα γιατιι???
Θελω να δω την επισημη αγαπημενη να παιζεεειιιιιι!!!!
PARISINOS
Λοιπον για μενα μερικες σκορπιες σκεψεις...

1. Η ισπανια τοσο χαλια αποκλειεται να ξαναπαιξει. Δεν ειμαι ομως και απο αυτους που πιστεουν οτι μπορει να παιξει ΠΟΛΥ καλυτερα.
Παλια στηριζοτανε παρα πολυ στο σουτ ( εμας καθε φορα ετσι μας διελυαν με πανω απο 10 τριποντα ανα φορα). Ειχανε καλντερον στο 1, ναβαρο στο 2 , ρουντι στο 3 και γκαρμπαχοθα στο 4. Φονικους σουτερ σε 4 θεσεις. Τωρα εχουν ανυπαρκτο σουτ στο 1 με τον ρουμπιο, ο γκαρμπαχοθα ειναι παλαιμαχος , και ο ρουντι τραυματιας. Οποτε?...Λογικο το σημερινο ποσοστο με τα 2 τριποντα.
Δεν ηταν οτι ηταν σε κακη μερα σημερα. Βασικα ηταν , αλλα πλεον περασαν οι βραδιες με τα 10 , 12 και 13 τριποντα. Τωρα αν βαζουν 6-7 θα ειναι ευχαριστημενοι. Βεβαια οταν γυρισει ο φερναντεζ θα βελτιωθει , αλλα και παλι , θα εχουν σουτ απο 2 θεσεις.
Αν ειχαμε διαμαντιδη, βασιλοπουλο , σε συνδυασμο με τους δυνατους και ευελκτους ψηλους μας , θα ειχανε ΠΟΛΥ σοβαρο προβλημα εναντιον μας.

2. Ο ρουμπιο δεν κανει για τετοιο επιπεδο. Καλος , συμπαθητικος, νεαρος, ολο το μελλον μπροστα του, αλλα προς το παρων ειναι παιχτης των 5 ποντων και 3 ασσιστ σε αυτο το επιπεδο. Κατι σαν τον καλαθη με περισσοτερες εμπειριες και παραστασεις.
Ο ασσος ειναι η πιο συμαντικη θεση στην ευρωπη, και εκει οι ισπανοι εχουν σοβαρο προβλημα. και εδω αν εμεις ειχαμε διαμαντιδη και παπαλουκα να πιεσουμε το μικρο, θα ειχαν σοβαροτατο προβλημα.

3. Οι σερβοι ειναι παιχταραδες και ξενερωνω που δεν πηραμε το βελιτσκοβιτς. Μια χαρα θα ηταν για λιγο χρονο στο 3 και αρκετο στο 4 αλλα δυστηχως δεν εχουμε χωρο. Ο τσαρτσαρης ειναι παιχταρας με ιστορια και δεν μπορεις να τον ξεγραψεις με μια κακη χρονια.
Ο τεπιτς ( ποιντ φοργουορντ 2.02) θυμισε και σε μενα σε κανα δυο φασεις κατι απο ντεγιαν. Εκει που επαιρνε τη μπαλα κορυφη και επαιζε πλευ ειδικα , ολα τα λεφτα.

4. Ντουντα απολυτο ρισπεκτ. Τεραστιος. Οσο ταλεντα και να ειναι οι σερβοι, το να παιζουν 22χρονοι με πειθαρχια και σοβαροτητα 40 λεπτα απεναντι στην ομαδαρα ισπανια, ειναι δικο του εργο και του πιστωνεται 100 τις εκατο.

5. Ο γκαζολ με το 1/8 βολες ( ουσιαστικα 1/9 μιας και μια την εχασε, οι διαιτητες σφυριξαν επαναληψη και την ξαναχασε) αδικησε τον εαυτο του. ειδικα οταν στην τελευταια ευστοχη , τον ειρονευοταν ολο το γηπεδο , σχεδον τον λυπηθηκα.
benchwarmer
Ενα απο τα προβληματα των Ισπανων σημερα, ειναι οτι με τον τραυματισμο του Ρουντι, αδειασαν παρα πολυ στα φτερα. Εμειναν μονο με ενα 2αρι (Ναβαρο) και ενα 3αρι (Μουμπρου), και 4(!) πλει μεικερ, κανεις απο τους οποιους βεβαια δεν ειναι Καλντερον..

Βεβαια ο Ναβαρο αποκλειεται να ξαναεχει 3/16 σουτ (!!!!!!!!!), οποτε ας περιμενουμε και την συνεχεια..
wagner love
QUOTE(PARISINOS @ Sep 8 2009, 06:17 ) *
Λοιπον για μενα μερικες σκορπιες σκεψεις...

1. Η ισπανια τοσο χαλια αποκλειεται να ξαναπαιξει. Δεν ειμαι ομως και απο αυτους που πιστεουν οτι μπορει να παιξει ΠΟΛΥ καλυτερα.
Παλια στηριζοτανε παρα πολυ στο σουτ ( εμας καθε φορα ετσι μας διελυαν με πανω απο 10 τριποντα ανα φορα). Ειχανε καλντερον στο 1, ναβαρο στο 2 , ρουντι στο 3 και γκαρμπαχοθα στο 4. Φονικους σουτερ σε 4 θεσεις. Τωρα εχουν ανυπαρκτο σουτ στο 1 με τον ρουμπιο, ο γκαρμπαχοθα ειναι παλαιμαχος , και ο ρουντι τραυματιας. Οποτε?...Λογικο το σημερινο ποσοστο με τα 2 τριποντα.
Δεν ηταν οτι ηταν σε κακη μερα σημερα. Βασικα ηταν , αλλα πλεον περασαν οι βραδιες με τα 10 , 12 και 13 τριποντα. Τωρα αν βαζουν 6-7 θα ειναι ευχαριστημενοι. Βεβαια οταν γυρισει ο φερναντεζ θα βελτιωθει , αλλα και παλι , θα εχουν σουτ απο 2 θεσεις.
Αν ειχαμε διαμαντιδη, βασιλοπουλο , σε συνδυασμο με τους δυνατους και ευελκτους ψηλους μας , θα ειχανε ΠΟΛΥ σοβαρο προβλημα εναντιον μας.

2. Ο ρουμπιο δεν κανει για τετοιο επιπεδο. Καλος , συμπαθητικος, νεαρος, ολο το μελλον μπροστα του, αλλα προς το παρων ειναι παιχτης των 5 ποντων και 3 ασσιστ σε αυτο το επιπεδο. Κατι σαν τον καλαθη με περισσοτερες εμπειριες και παραστασεις.
Ο ασσος ειναι η πιο συμαντικη θεση στην ευρωπη, και εκει οι ισπανοι εχουν σοβαρο προβλημα. και εδω αν εμεις ειχαμε διαμαντιδη και παπαλουκα να πιεσουμε το μικρο, θα ειχαν σοβαροτατο προβλημα.

3. Οι σερβοι ειναι παιχταραδες και ξενερωνω που δεν πηραμε το βελιτσκοβιτς. Μια χαρα θα ηταν για λιγο χρονο στο 3 και αρκετο στο 4 αλλα δυστηχως δεν εχουμε χωρο. Ο τσαρτσαρης ειναι παιχταρας με ιστορια και δεν μπορεις να τον ξεγραψεις με μια κακη χρονια.
Ο τεπιτς ( ποιντ φοργουορντ 2.02) θυμισε και σε μενα σε κανα δυο φασεις κατι απο ντεγιαν. Εκει που επαιρνε τη μπαλα κορυφη και επαιζε πλευ ειδικα , ολα τα λεφτα.

4. Ντουντα απολυτο ρισπεκτ. Τεραστιος. Οσο ταλεντα και να ειναι οι σερβοι, το να παιζουν 22χρονοι με πειθαρχια και σοβαροτητα 40 λεπτα απεναντι στην ομαδαρα ισπανια, ειναι δικο του εργο και του πιστωνεται 100 τις εκατο.

5. Ο γκαζολ με το 1/8 βολες ( ουσιαστικα 1/9 μιας και μια την εχασε, οι διαιτητες σφυριξαν επαναληψη και την ξαναχασε) αδικησε τον εαυτο του. ειδικα οταν στην τελευταια ευστοχη , τον ειρονευοταν ολο το γηπεδο , σχεδον τον λυπηθηκα.

Πολύ ωραίο ποστ αδερφέ.
κατά σειρά
1. Συμφωνούμε σε γενικές γραμμές, εγώ νομίζω ότι φταίει λίγο και ο σκαριόλο. Δηλαδή αν πάει να τους γυρίσει σε στυλάκι αλά μάλαγα, τότε οι Ισπανοί θα τα χάσουν επειδή έχουν συνηθίσει να παίζουν φουλ επίθεση. Εναντίον μας δεν ξέρω αν θα είχαν ή θα έχουν πρόβλημα γιατί και το μπάσκετ είναι άθλημα ψυχολογίας σε μεγάλο βαθμό και αυτοί μπαίνουν σταθερά με τη λογική ότι "μας έχουν"

2. Συμφωνώ ότι με διαμαντίδη και παπαλουκά ο ρούμπιο θα ερχόταν σε δύσκολη θέση, αλλά πες μου έναν παίκτη από τους τρεις άλλους πλέι μέικερ που έχουν οι ισπανοι ο οποίος είναι καλύτερός του. Δεν νομίζω ότι υπερτερεί κανείς εκ των ραούλ λόπεθ, καμπέθας και γιουλ. Ο ρούμπιο επειδή έκανε ένα κακό παιχνίδι δεν πρέπει να υποτιμηθεί. είναι παικταράς και πανέτοιμος για τέτοιο επιπεδο.

3. Μην ξενερώνεις που δεν πήρε ο παναθηναϊκός βελιτσκοβιτς. εγω στη θέση σου θα είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στον ομπράντοβιτς με κάθε κόστος. ξέρει τι κανει και το εχει αποδειξει. οσο για το να λες τον τεπιτς, μποντιρογκα, συγγνωμη αλλα εντελως φιλικα ειναι ιεροσυλια εστω και να τον συγκρινεις για μια δυο φασεις που ηταν παρομοιες. εμενα δεν μου φαινεται παντως για επιπεδο παναθηναικου αυτος ο παικτης.

4. Σε αυτό με βρίσκεις εκατό τοις εκατό σύμφωνο. Ο σοφός είναι τεράστιος ο προπονητής και ο μεγαλύτερος δάσκαλος του αθλήματος εν ζωή. ισως ακουγεται λιγο ακραιο αλλα το πιστευω ακραδαντα.

5. Ο γκασόλ περαν του τραυματισμου που ειχε, πιστευω οτι εκανε λαθος και κατεβηκε. ειναι κλαταρισμενος και ειναι φανερο. εχει παιξει 2 συνεχομενες χρονιες τελικους νβα και περσι κατεβηκε ολυμπιαδα. ειναι πτωμα. βεβαια αυτο δεν δικαιολογει να μην βαζει βολες αλλα φαινεται απο τη συνολικη του παρουσια. εγω στο τελος που τον γιουχαρανε το καταχαρηκα γιατι τον θεωρω πολυ κακο χαρακτηρα με βαση τη συμπεριφορα του. μονιμα αγελαστος, μυγιαγγιχτος και γενικα, σπασικλας μεγαλος. καλα να παθει,χαχα
AZ1980
Η σημερινή επιθετική καθίζηση των Ισπανών ήρθε (α) λόγω του ότι κανείς από τους πλέι μέικερς των Ιβήρων δεν είναι Καλντερόν, όπως πολύ σωστά και τετράγωνα τόνισε ο Anaz, (β) εξ' αιτίας της απουσίας έκρηξης από τα "πλάγια", όπως αυτή σηματοδοτείται από την απουσία Φερνάντεζ και, το κυριότερο, (γ) σαν αποτέλεσμα της εκπληκτικής άμυνας των Σέρβων, που ήταν μελετημένοι, ικανοί, μαχητικοί και ταχύτατοι στις περιστροφές.

Μόνο το (β) ενδέχεται να αλλάξει, αν ο Ρούντι παρουσιαστεί στα γνωστά του στάνταρντς.

Αν αυτό δεν συμβεί, ή αν δεν έχει την αναμενόμενη επιρροή στο παιχνίδι των Ισπανών, τότε βλέπω πολύ δύσκολο να επικρατήσει η ομάδα του Γκασόλ των διψασμένων Σέρβων. Δίνω δηλαδή προβάδισμα στη Σερβία σε κάθε περίπτωση ρεβάνς, μέσα σε αυτή τη διοργάνωση, και αν τηρηθούν οι προυποθέσεις που έθεσα, οι σχετικές με την αγωνιστική κατάσταση του Ρούντι.

Και, όπως είπα, θεωρώ πως, στο πιο αμφίρροπο Ευρωμπάσκετ των τελευταίων ετών, η Σερβία είναι η ομάδα που θεωρώ πιο δύσκολο να χάσει.

Έχουν τα ταλέντα, τα ύψη, την δίψα, την κουλτούρα, την πληρότητα για να επιστρέψουν στο θρόνο.

Μόνος κίνδυνος για αυτούς είναι η απειρία τους, αλλά έχουν το "Σοφό" να τους οδηγεί, αυτό ίσως μπορέσει να αντισταθμίσει ένα τέτοιο μειονέκτημα.

Τέλος, δεν πιστεύω σε καμιά περίπτωση πως η γιουγκοσλαβική ομάδα θα εμφανιζόταν ανώτερη αν διέθετε και τους ΝΒΑers. Έχει αποδειχτεί στο παρελθόν πως όσο παθιασμένοι κατεβαίνουν στα τουρνουά της fiba οι οι Σέρβοι που δεν έχουν ακόμη μυηθεί στο ΝΒΑ, άλλο τόσο μπλαζέ, καβαλημένοι και καταστρεπτικοί για την συνοχή του συνόλου αποδεικνύονται οι "πλάβι" που έχουν θητεία στο Αμέρικα.

Με εξαιρέσεις, βέβαια...

Η ομάδα όμως αυτή πάντα βασιζόταν σε συνοχή και ταλέντο (και σε διαιτησία, φυσικά), στην αρμονική ισορροπία των δυο (ή των τριών, φυσικά). Και η συνοχή θα κινδύνευε θανάσιμα με τους ΝΒΑers. Η σημερινή εικόνα των Σέρβων μάλλον κατέδειξε αυτόν τον κίνδυνο με σαφήνεια.


bball.gif

QUOTE(wagner love @ Sep 8 2009, 04:29 ) *
Εναντίον μας δεν ξέρω αν θα είχαν ή θα έχουν πρόβλημα γιατί και το μπάσκετ είναι άθλημα ψυχολογίας σε μεγάλο βαθμό και αυτοί μπαίνουν σταθερά με τη λογική ότι "μας έχουν"


Πάντως, με ότι λογική και να μπαίνουν, το 2007 στον ημιτελικό δε μας "είχαν" καθόλου κατά τη γνώμη μου. Ίσα ίσα...


bball.gif
wagner love
QUOTE(AZ1980 @ Sep 8 2009, 06:36 ) *
Πάντως, με ότι λογική και να μπαίνουν, το 2007 στον ημιτελικό δε μας "είχαν" καθόλου κατά τη γνώμη μου. Ίσα ίσα...

bball.gif

Εμένα φιλαράκι αυτό το παιχνίδι μου έχει μείνει στη μνήμη ότι το είχαν στα χέρια τους (λόγω και της διαιτησίας) και εμείς προσπαθούσαμε να το κλέψουμε. Αλλά και να το δεχτώ αυτό που μου λες, στον τελικό του 2006, στη δεύτερη φάση του 2007 και πέρσι στην πρώτη φάση, μας κέρδισαν δυστυχώς για πλάκα, κυρίως λόγω ψυχολογίας κατά την άποψή μου.
AZ1980
QUOTE(PARISINOS @ Sep 8 2009, 04:17 ) *
ξενερωνω που δεν πηραμε το βελιτσκοβιτς. Μια χαρα θα ηταν για λιγο χρονο στο 3 και αρκετο στο 4 αλλα δυστηχως δεν εχουμε χωρο. Ο τσαρτσαρης ειναι παιχταρας με ιστορια και δεν μπορεις να τον ξεγραψεις με μια κακη χρονια.
Ο τεπιτς ( ποιντ φοργουορντ 2.02) θυμισε και σε μενα σε κανα δυο φασεις κατι απο ντεγιαν. Εκει που επαιρνε τη μπαλα κορυφη και επαιζε πλευ ειδικα , ολα τα λεφτα.


Καλά κάνεις και ξενερώνεις. Τσαρτσαρής - ξεΤσαρτσαρής, είναι μεγάλη χαζομάρα που δεν πήρε ο ΠΑΟ αυτό τον παίκτη. Απλά ιδανικός. Τέσπα.


bball.gif
Air and King
QUOTE(PARISINOS @ Sep 8 2009, 06:17 ) *
2. Ο ρουμπιο δεν κανει για τετοιο επιπεδο. Καλος , συμπαθητικος, νεαρος, ολο το μελλον μπροστα του, αλλα προς το παρων ειναι παιχτης των 5 ποντων και 3 ασσιστ σε αυτο το επιπεδο. Κατι σαν τον καλαθη με περισσοτερες εμπειριες και παραστασεις.
Ο ασσος ειναι η πιο συμαντικη θεση στην ευρωπη, και εκει οι ισπανοι εχουν σοβαρο προβλημα. και εδω αν εμεις ειχαμε διαμαντιδη και παπαλουκα να πιεσουμε το μικρο, θα ειχαν σοβαροτατο προβλημα.

3. Οι σερβοι ειναι παιχταραδες και ξενερωνω που δεν πηραμε το βελιτσκοβιτς. Μια χαρα θα ηταν για λιγο χρονο στο 3 και αρκετο στο 4 αλλα δυστηχως δεν εχουμε χωρο. Ο τσαρτσαρης ειναι παιχταρας με ιστορια και δεν μπορεις να τον ξεγραψεις με μια κακη χρονια.
Ο τεπιτς ( ποιντ φοργουορντ 2.02) θυμισε και σε μενα σε κανα δυο φασεις κατι απο ντεγιαν. Εκει που επαιρνε τη μπαλα κορυφη και επαιζε πλευ ειδικα , ολα τα λεφτα.



5. Ο γκαζολ με το 1/8 βολες ( ουσιαστικα 1/9 μιας και μια την εχασε, οι διαιτητες σφυριξαν επαναληψη και την ξαναχασε) αδικησε τον εαυτο του. ειδικα οταν στην τελευταια ευστοχη , τον ειρονευοταν ολο το γηπεδο , σχεδον τον λυπηθηκα.

Αυτο σκεφτομουν και εγω για τον Ρουμπιο.Μαλιστα κανοντας μια προχειρη συγκριση με τον Καλαθη ο Ρουμπιο υπερτερει λιγο στην πασα απο την επισης πολυ καλο Νικ αλλα ο δευτερος ειναι πολυ πιο καλος αθλητης και πολυ πιο γρηγορος πραγμα που μετραει πολυ στο συγχρονο μπασκετ!
Τον Ρουμπιο παντως μιας και παρουσιαζεται ως παιχτης με προδιαγραφες να αφησει εποχη και σε συνδιασμο με τα πολλα χρηματα που εδωσε η Μπαρτσα και προφανως θα εχει αμεσως απαιτησεις απο αυτον αφου το πολυ σε 2-3 χρονια θα παει στο ΝΒΑ θα περιμενω μεχερι Δεκεμβρη-Γεναρη να τον κρινω καλυτερα μιας και στην Μπανταλονα ειχε τραυματισμους αρκετους!
Παντως δεν χρειαζεται να λεμε για τον Διαμαντιδη και τον Παπαλουκα γιατι και σε αυτους δεν παιζει ο Καλντερον που ειναι καλυτερος παιχτης απο αυτους η στην χειροτερη εφαμιλλος τους.

Τα Σερβακια οντως δειχνουν καλα παιχτακια.Καποιοι τους ειχαν βγαλει σαπακια στηριζομενοι στις παλιες πολυ καλες ομαδες που κατεβαζαν.Αδικο.Η Σερβια ειναι "μπασκετομανα" και απο οτι φαινεται θα εχει μελλον!Καποιοι απο αυτους μπορει να αξιζουν χρυσαφι σε 2-3 χρονια.


Ο Γκασολ ειναι πολυ μεγαλος παιχτης-ενας απο τους κορυφαιους Ευρωπαιους ολων των εποχων-ο πιο τεχνιτης ψηλος με τις πιο πλαστηκες κινησεις στην Ιστορια του Ευρωπαικου μπασκετ(τον βοηθαει που ειναι και σοφτ σε σχεση για παραδειγμα με τον πανεξυπνο Σαμπονις) και δεν του αξιζει τετοια συμπερηφορα.
Παντως οι αποδοκημασιες ηρθαν να προστεθουν στο γενικα ολο αντι-Ισπανικο κλιμα που επικρατει.
Εμενα παντως οι Ισπανοι ηταν η μονη ομαδα της τελαυταιας 10ετιας που στα καλα της θα την εβαζα στην σφαιρα των Γιουγκοσλαβων και των Σοβιετικων πριν διασπαστουν.
AZ1980
QUOTE(wagner love @ Sep 8 2009, 04:39 ) *
Εμένα φιλαράκι αυτό το παιχνίδι μου έχει μείνει στη μνήμη ότι το είχαν στα χέρια τους (λόγω και της διαιτησίας) και εμείς προσπαθούσαμε να το κλέψουμε. Αλλά και να το δεχτώ αυτό που μου λες, στον τελικό του 2006, στη δεύτερη φάση του 2007 και πέρσι στην πρώτη φάση, μας κέρδισαν δυστυχώς για πλάκα, κυρίως λόγω ψυχολογίας κατά την άποψή μου.


Έχεις απόλυτο δίκιο. Έπαιξαν πολύ καλύτερα από εμάς σε αυτά τα 3 παιχνίδια και μας κερδισαν.

Αλλά έγραψες κάτι σαν "μάλλον δε θα έχουν πρόβλημα εναντίον μας ούτως ή άλλως, λόγω ψυχολογίας", και σε αυτό διαφώνησα, παραθέτοντας ένα παιχνίδι το οποίο έκλεψαν οι "γκρι" για πάρτη των Ισπανών.

Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται σε ένα παιχνίδι, ειδικά όταν οι αντίπαλοι είναι κοντινής δυναμικότητας.

Συμφωνώ πάντως απόλυτα στο ότι εναντίον τους δεν έχουμε συνήθως ψυχολογία. Και αυτό ίσχυε από παλιά, με ένα διάλειμμα ...5ετίας, στα 90ς.


bball.gif

QUOTE(Air and King @ Sep 8 2009, 04:42 ) *
Εμενα παντως οι Ισπανοι ηταν η μονη ομαδα της τελαυταιας 10ετιας που στα καλα της θα την εβαζα στην σφαιρα των Γιουγκοσλαβων και των Σοβιετικων πριν διασπαστουν.


Εγώ θα έβαζα και την Αργεντινή. Άνετα.


bball.gif
PARISINOS
QUOTE(AZ1980 @ Sep 8 2009, 03:41 ) *
Καλά κάνεις και ξενερώνεις. Τσαρτσαρής - ξεΤσαρτσαρής, είναι μεγάλη χαζομάρα που δεν πήρε ο ΠΑΟ αυτό τον παίκτη. Απλά ιδανικός. Τέσπα.


bball.gif


Kalα οταν λεω ξενερωνω, υπερβαλλω κιολας βεβαια. Δεν το εχω παρει και κατακαρδα.
Απλα οπως τον βλεπω τωρα, επιβεβαιωνει αυτα που ηξερα απο την παρτιζαν, και θεωρω οτι ειναι κριμα που ενας παιχτης που ηθελε να ερθει σε μας, παει σε αμεσο ανταγωνιστη ( και πιθανοτατα χανεται για παντα).

Αλλα οπως ειπα, θεωρω τον τσαρτσαρη μεγαλο παιχτη που λογικα θα συνελθει, οποτε ο βελιτσκοβιτς δεν χωρουσε.

Τωρα ΑΙΡ, συμφωνω για τον γκαζολ . Εγω δεν το πολυ συμπαθω ( παρ οτι και φαν των λεικερς ) αλλα γεγονος ειναι οτι εκει ηταν ψιλοκαφριλα. Ενταξει να βριζεις την ομαδα, αλλα να στοχοποιεις τον παιχτη...Τεσπα δεν επαθε και τιποτα. Μεγαλο παιδι ειναι, θα το ξεπερασει... smiley.gif
Επισης και εγω τον ρουμπιο θα αρχισω να τον κρινω πιο αυστηρα απο φετος. Που μεχρι και φετος , και παλι θα θεωρω οτι εχει ελαφρυντικα.
Γενικα δεν κρινα αυστηρα παιχτες κατω απο 21-22, γιατι εχουν ολο το μελλον μπροστα τους. Αλλωστε δεν θεωρω οτι ενας 20χρονος μπορει να κανει τη διαφορα σε τοπο ομαδα ευρωλιγκας , οποτε δεν θα θεωρησει αποτυχια μια ενδεχομενη μετρια πρωτη χρονια στη μπαρτσα.

Υ.Γ. Τι γινεται ρε ΑΙΡ και ΑΖ ? Δεν κοιμαστε ποτε εσεις??? smiley.gif
AZ1980
QUOTE(PARISINOS @ Sep 8 2009, 04:50 ) *
Αλλα οπως ειπα, θεωρω τον τσαρτσαρη μεγαλο παιχτη που λογικα θα συνελθει, οποτε ο βελιτσκοβιτς δεν χωρουσε.


Κι εγώ τον θεωρώ πάρα πολύ καλό παίκτη τον Τσάρτσα, αλλά το "λογικά" δε μου αρκεί, ειδικά όταν ένας παικτούρης σα το Βελίτσκοβιτς θέλει από μόνος του να έρθει...


QUOTE(PARISINOS @ Sep 8 2009, 04:50 ) *
Υ.Γ. Τι γινεται ρε ΑΙΡ και ΑΖ ? Δεν κοιμαστε ποτε εσεις??? smiley.gif


Δεν μπορώ να κοιμηθώ πριν ξημερώσει. Έχω ταχυπαλμίες. Και πίνω και αίμα wacko.gif 19.gif


bball.gif
xavier
τελικα ποιος τους κερδισε τους ισπανους? ο τεοντοσιτς ή ο τέπιτς γιατι υπάρχει αντιπαράθεση στις πρασσινοκοκκινες ιστοσελιδες... wos_sport4.gif
Basketikoc
O Ιβκοβιτς smile.gif
xristos_metal
Εγω να πω κατι ασχετο.Τι αθλια γηπεδα ειναι αυτα ρε παιδια....της πρωτης φασης τουλαχιστον.Σε σχεση με το ευρωμπασκετ της Ισπανιας ειναι 30 χρονια πισω οι Πολωνοι.
polympoumpounas
QUOTE(xristos_metal @ Sep 8 2009, 12:45 ) *
Σε σχεση με το ευρωμπασκετ της Ισπανιας ειναι 30 χρονια πισω οι Πολωνοι.


Εννοεις αυτο το eurobasket οπου για να καταλαβαινουν οι παιχτες ποτε τελειωνουν τα 24 τους καναν φωναχτα αντιστροφη μετρηση απο τον παγκο; tongue.gif

Σοβαρα παντως τα γηπεδα της Πολωνιας δεν συγκρινονται με αυτα της Ισπανιας αλλα δεν περιμενες και κατι διαφορετικο ετσι?Και στην Ελλαδα να γινοταν και να επρεπε να διαλεξουμε 4 γηπεδα σε διαφορετικες πολεις για τις προκριματικες φασεις παλι 30 χρονια πισω θα ειμασταν απο τους Ισπανους...
sir-elric
QUOTE(polympoumpounas @ Sep 8 2009, 13:01 ) *
Εννοεις αυτο το eurobasket οπου για να καταλαβαινουν οι παιχτες ποτε τελειωνουν τα 24 τους καναν φωναχτα αντιστροφη μετρηση απο τον παγκο; tongue.gif

Σοβαρα παντως τα γηπεδα της Πολωνιας δεν συγκρινονται με αυτα της Ισπανιας αλλα δεν περιμενες και κατι διαφορετικο ετσι?Και στην Ελλαδα να γινοταν και να επρεπε να διαλεξουμε 4 γηπεδα σε διαφορετικες πολεις για τις προκριματικες φασεις παλι 30 χρονια πισω θα ειμασταν απο τους Ισπανους...

υπερβαλεις! μια χαρα γηπεδα παιζουν και εκτος αθηνων
Flash
QUOTE(sir-elric @ Sep 8 2009, 14:22 ) *
υπερβαλεις! μια χαρα γηπεδα παιζουν και εκτος αθηνων


πχ θα είχαμε ομίλους σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Κρήτη (μην κολλήσετε στην ακριβή επιλογή των τοποθεσιών) και είμασταν μια χαρα
Air Kef
Ελατε ρε Ελληνικο, ΣΕΦ(Πειραιάς), Πυλαία και Πάτρα/Λάρισα (ίδια κλειστά ακριβώς και με ίδια ηλικία, άντε σε αυτά να έκαναν μια ανακαίνιση σε αυτά τα δύο) ή Ξάνθη (εκεί που έγινε το Ολ Σταρ φέτος, αλλά με κανονικές μπασκέτες) νομίζω είναι αρκετά ανώτερα από της Πολωνίας!
colonel gomelsky
QUOTE(AZ1980 @ Sep 8 2009, 06:36 ) *
Τέλος, δεν πιστεύω σε καμιά περίπτωση πως η γιουγκοσλαβική ομάδα θα εμφανιζόταν ανώτερη αν διέθετε και τους ΝΒΑers. Έχει αποδειχτεί στο παρελθόν πως όσο παθιασμένοι κατεβαίνουν στα τουρνουά της fiba οι οι Σέρβοι που δεν έχουν ακόμη μυηθεί στο ΝΒΑ, άλλο τόσο μπλαζέ, καβαλημένοι και καταστρεπτικοί για την συνοχή του συνόλου αποδεικνύονται οι "πλάβι" που έχουν θητεία στο Αμέρικα.

Με εξαιρέσεις, βέβαια...

Η ομάδα όμως αυτή πάντα βασιζόταν σε συνοχή και ταλέντο (και σε διαιτησία, φυσικά), στην αρμονική ισορροπία των δυο (ή των τριών, φυσικά). Και η συνοχή θα κινδύνευε θανάσιμα με τους ΝΒΑers. Η σημερινή εικόνα των Σέρβων μάλλον κατέδειξε αυτόν τον κίνδυνο με σαφήνεια.


bball.gif


Πολύ καλό το ποστ σου φίλε ΑΖ. Ορμώμενος από αυτό σκέφτομαι ποιοί είναι οι ΝΒΑερς που λείπουν. Λοιπόν: Στογιάκοβιτς, το μεγαλύτερο όνομα. Παίκτης που κάνει τη διαφορά, αλλά σε τι κατάσταση βρίσκεται; Γιάριτς; Ο Γκούροβιτς είναι ΝΒΑερ; Που παίζει; Συμφωνούμε και για το θέμα της συνοχής, αλλά και τέτοιο πρόβλημα να μην έπαιζε, πέραν του Πέτζα, ποιός άλλος θα μπορούσε να ενισχύσει την ομάδα.

ΥΓ. Σοφή επιλογή από τον Σοφό η μη κλήση του Ρακόσεβιτς (η απόφαση να μην τον περιμένει). Άνω κάτω θα τους έκανε.

QUOTE(Air Kef @ Sep 8 2009, 16:41 ) *
Ελατε ρε Ελληνικο, ΣΕΦ(Πειραιάς), Πυλαία και Πάτρα/Λάρισα (ίδια κλειστά ακριβώς και με ίδια ηλικία, άντε σε αυτά να έκαναν μια ανακαίνιση σε αυτά τα δύο) ή Ξάνθη (εκεί που έγινε το Ολ Σταρ φέτος, αλλά με κανονικές μπασκέτες) νομίζω είναι αρκετά ανώτερα από της Πολωνίας!


Χμμ.. Πατήσια, Κυψέλη, Άγιος Θωμάς, Βενετόκλειο smiley.gif

Φαντάζεστε τελικό Ελλάδα-Ισπανία στο κλειστό των Πατησίων και με τους διαιτητές (για να το κάνουμε και λίγο κίνκι Μπραζάουσκας, Γιούγκεμπραντ, Μπελόσεβιτς) να κάνουν όργια εναντίον μας; Για πολλές διακοπές το ματσάκι. Επίσης ευνοημένη θα ήταν και η Σερβία, καθώς ο Μίλος (αποδεδειγμένα) δεν κολώνει σ αυτό το γήπεδο icon_drunk.gif

ΥΓ. ΟΦ ΤΟΠΙΚ: Αλλά μιας και τον ανέφερα και τον βλέπω να σφυράει, ο κυρ Μπραζάουσκας είναι κάτω από 50; Πολλή ρυτίδα και κακό! Γιατί δεν τον κόβει κι αυτόν η ΦΙΜΠΑ λόγω ηλικίας;
McRae
QUOTE(sir-elric @ Sep 8 2009, 16:22 ) *
υπερβαλεις! μια χαρα γηπεδα παιζουν και εκτος αθηνων



γιατι μηπως θα διεξαγωνταν αγωνες εκτος Αθηνων?Οπως το 95 και το 98 θα γινοταν,ολοι οι αγωνες στο Σεφ και το ΟΑΚΑ με τα πρωτα ματς να αρχιζουν στις..8.30 το πρωι(και μη χειροτερα..)
T.W.Is.M.
QUOTE(polympoumpounas @ Sep 8 2009, 13:01 ) *
Εννοεις αυτο το eurobasket οπου για να καταλαβαινουν οι παιχτες ποτε τελειωνουν τα 24 τους καναν φωναχτα αντιστροφη μετρηση απο τον παγκο; tongue.gif

Σοβαρα παντως τα γηπεδα της Πολωνιας δεν συγκρινονται με αυτα της Ισπανιας αλλα δεν περιμενες και κατι διαφορετικο ετσι?Και στην Ελλαδα να γινοταν και να επρεπε να διαλεξουμε 4 γηπεδα σε διαφορετικες πολεις για τις προκριματικες φασεις παλι 30 χρονια πισω θα ειμασταν απο τους Ισπανους...



QUOTE(Flash @ Sep 8 2009, 16:37 ) *
πχ θα είχαμε ομίλους σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Κρήτη (μην κολλήσετε στην ακριβή επιλογή των τοποθεσιών) και είμασταν μια χαρα



QUOTE(Air Kef @ Sep 8 2009, 16:41 ) *
Ελατε ρε Ελληνικο, ΣΕΦ(Πειραιάς), Πυλαία και Πάτρα/Λάρισα (ίδια κλειστά ακριβώς και με ίδια ηλικία, άντε σε αυτά να έκαναν μια ανακαίνιση σε αυτά τα δύο) ή Ξάνθη (εκεί που έγινε το Ολ Σταρ φέτος, αλλά με κανονικές μπασκέτες) νομίζω είναι αρκετά ανώτερα από της Πολωνίας!


Επειδη το σκεφτομουν πριν λιγες μερες αυτο το θεμα, θα ελεγα πρωτη φαση σε Πυλαια(ο ομιλος της εθνικης), Πατρα, Λαρισα +αλλη μια πολη(Λαμια που εχει παιξει και η ΑΕΚ Ευρωλιγκα?), ΣΕΦ και Ελληνικο ο δευτερος γυρος και ΟΑΚΑ απο τους προημιτελικους και μετα.
xristos_metal
Παντως το καινουριο γηπεδο που εχτισαν οι Πολωνοι ειναι πολυ ομορφο.Λογικα εκει θα γινει ο τελικος.
benchwarmer
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 8 2009, 16:13 ) *
ΥΓ. ΟΦ ΤΟΠΙΚ: Αλλά μιας και τον ανέφερα και τον βλέπω να σφυράει, ο κυρ Μπραζάουσκας είναι κάτω από 50; Πολλή ρυτίδα και κακό! Γιατί δεν τον κόβει κι αυτόν η ΦΙΜΠΑ λόγω ηλικίας;


Γιατι ειναι γεννημενος το '60 (μετα απο ενα προχειρη αναζητηση που εκανα..). Οι τρεις δικοι μας που κοπηκαν ειναι το '58, μην κοιτας που ο Πιτσιλκας λογω μαλλιου μικροδειχνει tongue.gif
captain charisma
http://www.sport-fm.gr/article/193823

συνεχιζονται τα προβληματα για τους ισπανους...

τελικα τα βουντου πιανουν τοπο 56.gif tongue.gif
122001
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 8 2009, 17:13 ) *
Χμμ.. Πατήσια, Κυψέλη, Άγιος Θωμάς, Βενετόκλειο smiley.gif

Φαντάζεστε τελικό Ελλάδα-Ισπανία στο κλειστό των Πατησίων και με τους διαιτητές (για να το κάνουμε και λίγο κίνκι Μπραζάουσκας, Γιούγκεμπραντ, Μπελόσεβιτς) να κάνουν όργια εναντίον μας; Για πολλές διακοπές το ματσάκι.




Μια χαρά μου ακούγεται!!!

Sorry για το off-topic, δεν μπορούσα να κρατηθώ. smiley.gif
polympoumpounas
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 8 2009, 17:32 ) *
Επειδη το σκεφτομουν πριν λιγες μερες αυτο το θεμα, θα ελεγα πρωτη φαση σε Πυλαια(ο ομιλος της εθνικης), Πατρα, Λαρισα +αλλη μια πολη(Λαμια που εχει παιξει και η ΑΕΚ Ευρωλιγκα?), ΣΕΦ και Ελληνικο ο δευτερος γυρος και ΟΑΚΑ απο τους προημιτελικους και μετα.


Και γω καπως ετσι το σκεφτομουν, στη θεση της Λαμιας ομως Ελληνικο.Δευτερη Σεφ και ΟΑΚΑ και μετα μονο ΟΑΚΑ.Κριμα να εχουμε ΟΑΚΑ μονο απο προημιτελικα δεν νομιζεις?

Παντως επειδη αναφερθηκε απο πολλους, εγω παιδια δεν ειπα οτι δεν θα μπορουσαμε να κανουμε διοργανωση ή οτι θα καναμε ιδιου επιπεδου με της Πολωνιας.Ειπα οτι απο αποψη υποδομων και το δικο μας ευρωμπασκετ θα ηταν 30 χρονια πισω σε σχεση με αυτο των Ισπανων.Αν θυμαστε οι Ισπανοι ειχαν την πολυτελεια να βαλουν ολα τα παιχνιδια των γκρουπ στην επαρχια και παλι ειχαν τρομερα γηπεδα.Η Εθνικη μας αν θυμαμαι καλα επαιζε στη Γραναδα σε ενα γηπεδο 8000 θεσεων ενω η Ισπανια σε ενα καλυτερο του ΣΕΦ.
xristos_metal
χαχαχα ο σχολιαστης στο Σλοβενια-Σερβια ειναι ολα τα λεφτα.
saniboy
Παιδια το λινκ του ΣΚΑΙ κανεις.......??

Ευχαριστω!

οκ το βρηκα τελικα....ωραιος ο Τεπιτς...το ποσταρισμα θυμισε Μποντι
Flash
QUOTE(saniboy @ Sep 8 2009, 18:25 ) *
Παιδια το λινκ του ΣΚΑΙ κανεις.......??

Ευχαριστω!


http://www.skai.gr/articles/news/folder/Eurobasket-2009/
il postino
χθες στο σερβια-ισπανια φανηκε για μια ακομα φορα οτι η θεση του ποιντ ειναι η πιο σημαντικη θεση στην πενταδα. απο κει ξεκινανε ολα. ο αντιπαθεστατος πλην παικταρας καλντερον το παιζει σχολιαστης και οι συμπαικτες του ασφυκτυουσαν με τους σερβους! αυτο που δεν ειχε χθες η ισπανια ηταν η πιεστικη αμυνα του καλντερον, η εκτελεστικη δεινοτητα , ειδικα οταν κολαγε η ομαδα , οι πασες του και γενικα μια προσωπικοτητα ακομα στο παρκε που δινει σιγουρια στους υπολοιπους!

με τον λιουλ και τον καμπεθας δεν μπορεις να εχεις μεγαλες προσδοκιες απο το ποιντ! Η ισπανια θα προχωρησει , ως πρωτο φαβορι , στη διοργανωση επικουρουμενη απο τις αλλες θεσεις, οχι ομως απο το ποιντ! ακομα και ο ρουμπιο δε μπορει να αντεξει ακομα το βαρος του βασικου ποιντ της εθνικης ισπανιας! μεγαλο ταλεντο , μπορει να θεωρηθει ακομα και ως ετοιμος παικτης αλλα οχι ακομα τετοιος που να οδηγησει τους ιβηρες σε μια μεγαλη διοργανωση!

επισης , λειπει ο χιμενεθ! μεγαλο τριαρι με τρελη αποδοση στο αμυντικο κομματι και συνεισφορα , οταν πρεπει , στην επιθεση! οσο για τους μουμπρου , καρμπαχοθα, δεν τους θυμαμαι ετσι! ειδικα ο παουερ φ. της ρεαλ ειναι σε κακη κατασταση και απορω με τον μεσινα που τον διαλεξε! μη ξεχναμε και τον ρουντυ ομως αλλα ποιος ξερει σε τι κατασταση ειναι!

συμπερασματικα , η ισπανια δεν προβληματισε με την ηττα της αλλα με την εμφανιση της που δειχνει οτι εχει πιο πολλα τρωτα απο οτι αρχικα υπολογιζαμε. αυτο μπορει να σημαινει κατι , μπορει και οχι. το σιγουρο ειναι παντως οτι δεν εμπνεει σιγουρια στον ασο και αυτο στο μπασκετ μετραει πολυ! δε θα επαναλαβουν τετοια εμφανιση , αυτο ειναι σιγουρο , ειδικα αυτα τα ποσοστα αστοχιας! παραμενουν πρωτο φαβορι με διαφορα και οποιος μπει στο τριπακι "τους εχουμε" θα το πληρωσει ακριβα! κανεις δε θα ξαναβρει ετσι την ισπανια και ο επομενος που θα τους κερδισει , αν συμβει κατι τετοιο , θα πρεπει να υπερβαλλει εαυτον πρωτα!

οσο για τους σερβους , δεν εξεπλαγην που κερδισαν αλλα που κερδισαν με ανεση! ειναι ενα συνολο καλων παικτων , πιτσιρικαδων μεν μπαρουτοκαπνισμενων δε , εχουν τοp προπονητη , παιζουν αμυνα, στην επιθεση εχουν φαντασια και δημιουργικοτητα και πανω απο ολα , εχουν βαρια φανελα! δεν κωλονουν πουθενα και δε φοβουνται να κερδισουν τον οποιονδηποτε! δε ξερω πού θα καταληξουν αλλα το σιγουρο ειναι οτι δε θα χασουν ευκολα απο κανεναν!

Johnnys
Ρε τον Τεοντοσιτς επιθετικο που πηρε icon_drunk.gif ..Και ωραιο καλαθι..Γενικα μεστη εμφανιση και ας μην παιρνει πολλες προσπαθειες..Για να δουμε αν θα ξυπνησουν οι Σερβοι και θα το κανουν ντερμπι..Απο την αλλη ο Ντραγκιτς κανει οτι θελει..
GMlls
QUOTE(Johnys @ Sep 8 2009, 20:49 ) *
Ρε τον Τεοντοσιτς επιθετικο που πηρε icon_drunk.gif ..Και ωραιο καλαθι..Γενικα μεστη εμφανιση και ας μην παιρνει πολλες προσπαθειες..Για να δουμε αν θα ξυπνησουν οι Σερβοι και θα το κανουν ντερμπι..Απο την αλλη ο Ντραγκιτς κανει οτι θελει..



στο 1 ημίχρονο έχει 2 στα 4 2ποντα και 0 στα 3 3ποντα. πόσες προσπάθειες θα έπρεπε να πάρει δηλ;
GMlls
80 - 69 η σλοβενία. πολύ καλή ομάδα.
λέτε να κάνει κανένα θαύμα ο ποπ και να έχουμε γλέντια;
dominik
η σλοβενια παει για το κατι παραπανω φετος!εχει πολυ καλους παικτες,παρολο
τις σημαντικες απουσιες και πιστευω πως και οι ισπανοι θα περασουν ενα πολυ
δυσκολο βραδυ αυριο..οσο για τους πλαβι,σημερα δεν τους βγηκε τιποτα..
ο ρουντι πως και δε παιζει?ειναι τραυματιας?
μακαρι να κατεβαινε με ντεγκ και γκορντον η αγγλια..
xristos_metal
Καλα ο Γκαρμπαχοσα για μενα ειναι βετερανος μπασκετμπολιστας.Εχει γινει πολυ αργος,αμυντικα δεν εχε τις αντοχες που ειχε παλια και εχει Αλβερτιοποιηθει ωσον αφορα το σουτ.Εκει που παλια τα εβαζε ολα τωρα ειναι θαυμα αν βαλει καποιο.Ο Μουμπρου ενταξει,δε το σχολιαζς.Ωσο για τα γκαρντ βαλε μεσα και τον Ραουλ Λοπεζ.Δλδ τπτ το ιδιαιτερο.Μεγαλο προβλημα στα γκαρντ.Ο Ρουντυ σιγουρα θα τους ανεβασει,αλλα ποσο?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.