Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ο ΧΩΡΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ & ΚΡΙΤΩΝ!!!!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Γενικές Συζητήσεις
LITSAS
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΛΕΙΠΕ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ...ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ, ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΟ, ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΘΥΣΙΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΣΤΗΝ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ
jhantzop
QUOTE(LITSAS @ Jan 21 2009, 16:39 ) *
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΛΕΙΠΕ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ...ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ, ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΟ, ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΘΥΣΙΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΣΤΗΝ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ


Ένας καλύτερος πρόλογος ίσως μιας που ξεκινάς κάτι καινούργιο θα ήταν καλύτερο. Καλό το θέμα αλλά...


LITSAS
QUOTE(jhantzop @ Jan 21 2009, 17:00 ) *
Ένας καλύτερος πρόλογος ίσως μιας που ξεκινάς κάτι καινούργιο θα ήταν καλύτερο. Καλό το θέμα αλλά...

Kαμιά φορά και η καταγωγή δε σε αφήνει να πείς περισσότερες λέξεις..λίγα λόγια και καλά...
LITSAS
Καλησπέρα σε όλους

Αναδημοσιεύω απόσπασμα απο την ιστοσελίδα του Συνδέσμου Κριτών Καλαθοσφαίρησης Αττικής (www.skka.gr)

''TO 2009 ΕΦΕΡΕ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΑ ΤΗΣ ΕΣΚΑ

Η ΕΣΚΑ ανακοίνωσε ότι από τις 1 Ιανουαρίου 2009 αναπροσαρμόζονται οι αποζημιώσεις οδοιπορικών των κριτών για τα πρωταθλήματα που τελούν υπό την εποπτεία της. Έτσι στα πρωταθλήματα Παίδων και Εφήβων καθώς και Κορασίδων - Νεανίδων η αποζημίωση οδοιπορικών θα είναι 15,00€ στα δύο παιχνίδια ή 7,50€ αν είναι ένα. Στα πρωταθλήματα Β', Γ' και Δ' Ανδρών καθώς και Β', Γ' Γυναικών θα είναι 8,00€ και στα Πρωταθλήματα Α' Ανδρών και Α' Γυναικών θα είναι 10,00€.
Η διαφορά που προκύπτει από την αναπροσαρμογή των τιμών θα καταβάλλεται από την ΕΣΚΑ μαζί με την αποζημίωση οδοιπορικών εκτός έδρας και όχι από τις ομάδες. Υπενθυμίζουμε ότι για κάθε παιχνίδι που αναβάλλεται ή δεν τελειώνει για οποιονδήποτε λόγο η αμοιβή των οδοιπορικών καταβάλλεται από την ΕΣΚΑ και όχι από τις ομάδες. Επίσης κριτές στο εξής θα σημειώνουν πίσω από το φύλλο αγώνα μόνο όταν δεν τους καταβάλλεται η αποζημίωση οδοιπορικών σε αντίθεση με την αρχή της εφαρμογής του μέτρου , όπου είχαν την υποχρέωση να αναγράφουν είτε την καταβολή είτε την μη καταβολή των οδοιπορικών.
Επειδή έχει παρατηρηθεί ότι πολλοί κριτές δεν θυμούνται τις αποζημιώσεις των οδοιπορικών στα Εθνικά Πρωταθλήματα με αποτέλεσμα να γίνονται συχνά λάθη στην καταβολή τους από τις ομάδες, σας ενημερώνουμε ότι στην Α2 Ανδρών είναι 30,00€, στην Β΄ Ανδρών 25,00€, στην Γ' Ανδρών 20,00€, στην Α1 Γυναικών 25,00€ και στην Α2 Γυναικών 23,00€. ''

Συγχαρητήρια στην κυρία Μερίκα για την πολυ καλή δουλειά που γίνεται στην Αθήνα...ας ελπίσουμε και ο ΣΥΚΚΝΑ καθώς και οι υπόλοιποι σύνδεσμοι της επαρχίας να ακολουθήσουν το ίδιο παράδειγμα.....βέβαια ας πληρωθούν πρώτα τα οφειλόμενα(από το 2006 η ΕΣΚΑΝΑ δεν τους έχει πληρώσει).....ας δείξουμε επιτέλους λίγο σεβασμό σε αυτούς τους ρομαντικούς του αθλήματος......

billg.4
QUOTE(LITSAS @ Jan 22 2009, 18:10 ) *
Καλησπέρα σε όλους

Αναδημοσιεύω απόσπασμα απο την ιστοσελίδα του Συνδέσμου Κριτών Καλαθοσφαίρησης Αττικής (www.skka.gr)

''TO 2009 ΕΦΕΡΕ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΑ ΤΗΣ ΕΣΚΑ

Η ΕΣΚΑ ανακοίνωσε ότι από τις 1 Ιανουαρίου 2009 αναπροσαρμόζονται οι αποζημιώσεις οδοιπορικών των κριτών για τα πρωταθλήματα που τελούν υπό την εποπτεία της. Έτσι στα πρωταθλήματα Παίδων και Εφήβων καθώς και Κορασίδων - Νεανίδων η αποζημίωση οδοιπορικών θα είναι 15,00€ στα δύο παιχνίδια ή 7,50€ αν είναι ένα. Στα πρωταθλήματα Β', Γ' και Δ' Ανδρών καθώς και Β', Γ' Γυναικών θα είναι 8,00€ και στα Πρωταθλήματα Α' Ανδρών και Α' Γυναικών θα είναι 10,00€.
Η διαφορά που προκύπτει από την αναπροσαρμογή των τιμών θα καταβάλλεται από την ΕΣΚΑ μαζί με την αποζημίωση οδοιπορικών εκτός έδρας και όχι από τις ομάδες. Υπενθυμίζουμε ότι για κάθε παιχνίδι που αναβάλλεται ή δεν τελειώνει για οποιονδήποτε λόγο η αμοιβή των οδοιπορικών καταβάλλεται από την ΕΣΚΑ και όχι από τις ομάδες. Επίσης κριτές στο εξής θα σημειώνουν πίσω από το φύλλο αγώνα μόνο όταν δεν τους καταβάλλεται η αποζημίωση οδοιπορικών σε αντίθεση με την αρχή της εφαρμογής του μέτρου , όπου είχαν την υποχρέωση να αναγράφουν είτε την καταβολή είτε την μη καταβολή των οδοιπορικών.
Επειδή έχει παρατηρηθεί ότι πολλοί κριτές δεν θυμούνται τις αποζημιώσεις των οδοιπορικών στα Εθνικά Πρωταθλήματα με αποτέλεσμα να γίνονται συχνά λάθη στην καταβολή τους από τις ομάδες, σας ενημερώνουμε ότι στην Α2 Ανδρών είναι 30,00€, στην Β΄ Ανδρών 25,00€, στην Γ' Ανδρών 20,00€, στην Α1 Γυναικών 25,00€ και στην Α2 Γυναικών 23,00€. ''

Συγχαρητήρια στην κυρία Μερίκα για την πολυ καλή δουλειά που γίνεται στην Αθήνα...ας ελπίσουμε και ο ΣΥΚΚΝΑ καθώς και οι υπόλοιποι σύνδεσμοι της επαρχίας να ακολουθήσουν το ίδιο παράδειγμα.....βέβαια ας πληρωθούν πρώτα τα οφειλόμενα(από το 2006 η ΕΣΚΑΝΑ δεν τους έχει πληρώσει).....ας δείξουμε επιτέλους λίγο σεβασμό σε αυτούς τους ρομαντικούς του αθλήματος......



ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΙΧΡΗ????????????????
LITSAS
QUOTE(billg.4 @ Jan 23 2009, 15:02 ) *
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΙΧΡΗ????????????????

To να είσαι διαιτητής και κριτής καλαθοσφαίρισης θεωρείται λειτούργημα και όχι επάγγελμα γι'αυτό και οι πενιχρές αμοιβές τους θεωρούνται οδοιπορικά....
neopen32
Προσφέρει και άλλες συγκινήσεις, αφου έχεις τη δυνατότητα να δεις από πολύ κοντά τις επιδόσεις του γιού σου shot.gif διαιτητευοντας
LITSAS
QUOTE(neopen32 @ Jan 23 2009, 16:32 ) *
Προσφέρει και άλλες συγκινήσεις, αφου έχεις τη δυνατότητα να δεις από πολύ κοντά τις επιδόσεις του γιού σου shot.gif διαιτητευοντας

Συμφωνώ.....άλλωστε δε νομίζω να το κάνει κανείς για τα χρήματα...η τριβή με το άθλημα που αγαπάς και η χαρά του να προσφέρεις στην περαιτέρω διάδοση του είναι όλα τα λεφτά.....απλά λίγος περισσότερος σεβασμός από τις ενώσεις και την πολιτεία θα ήταν καλοδεχούμενος...
gorilakos
QUOTE(LITSAS @ Jan 23 2009, 16:37 ) *
Συμφωνώ.....άλλωστε δε νομίζω να το κάνει κανείς για τα χρήματα...η τριβή με το άθλημα που αγαπάς και η χαρά του να προσφέρεις στην περαιτέρω διάδοση του είναι όλα τα λεφτά.....απλά λίγος περισσότερος σεβασμός από τις ενώσεις και την πολιτεία θα ήταν καλοδεχούμενος...

Εχεις δικιο αλλα και πρεπει να γινει πρωτα και τ bball.gif ο αναποδο.....
LITSAS
QUOTE(gorilakos @ Jan 23 2009, 16:42 ) *
Εχεις δικιο αλλα και πρεπει να γινει πρωτα και τ bball.gif ο αναποδο.....

Σε όλους τους χώρους υπάρχουν άνθρωποι που δεν σέβονται τον εαυτό τους και κατ'επέκταση ούτε το λειτούργημα που ασκούν....αυτοί δεν έχουν καμία θέση στο χώρο.-
gorilakos
Λαθος μου...εννοουσα προς τις ομαδες.....
billg.4
QUOTE (LITSAS @ Jan 23 2009, 16:24 ) *
To να είσαι διαιτητής και κριτής καλαθοσφαίρισης θεωρείται λειτούργημα και όχι επάγγελμα γι'αυτό και οι πενιχρές αμοιβές τους θεωρούνται οδοιπορικά....



ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΕΙΜΑΙ.ΑΣΤΟ ΡΕ ΦΙΛΕ
LITSAS
QUOTE(billg.4 @ Jan 26 2009, 16:37 ) *
ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΕΙΜΑΙ.ΑΣΤΟ ΡΕ ΦΙΛΕ

Καλησπέρα...

Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό πες το να το μάθουμε...αλλά νομίζω δεν κάνω λάθος...και είμαι πολύ κοντά στο χώρο.

Καλό βράδυ...
LITSAS
Ο Σ.Υ.Κ.Κ.Ν.Α. θα κόψει την πρωτοχρονιάτικη πίτα του στην Κυριακή 1/02/2009 στο ξενοδοχείο ΣΑΒΟΙ στον Πειραιά στις 10 ώρα το πρωί..
jhantzop

Ποιες είναι οι αποζημιώσεις των διαιτητών;


LITSAS
QUOTE(jhantzop @ Jan 29 2009, 14:48 ) *
Ποιες είναι οι αποζημιώσεις των διαιτητών;

Αν δεν κάνω λάθος είναι γύρω στα 10 με 12 ευρώ για τα τοπικά παιχνίδια
magickaminia
QUOTE(LITSAS @ Jan 23 2009, 16:50 ) *
Σε όλους τους χώρους υπάρχουν άνθρωποι που δεν σέβονται τον εαυτό τους και κατ'επέκταση ούτε το λειτούργημα που ασκούν....αυτοί δεν έχουν καμία θέση στο χώρο.-

Καλοι και κακοι υπαρχουν σε ολους τους κλαδους. Υπαρχει ομως και η διαφοροποιηση μεταξυ ικανου και ανικανου. Το να θελει καποιος νααποδωσει δικαιοσυνη κανοντας το διαιτητη σε ενα παιχνιδι που εχει αρκετα σαφεις κανονισμους ειναι και φαινομενικα σχετικα ευκολο. Η μη τηρηση τους ομως ενιοτε φανερωνει ειτε ανικανοτητα ειτε επικινδυνοτητα.Σε αυτες τις περιπτωσεις καλο ειναι να μην συνεχισεις την διαιτησια. Επισης λειτουργημα μου πεφτει λιγο βαρυ σαν εννοια. Χομπι θα το ελεγα πιο πολυ ισως και αγαπη για το παιχνιδι. Ομως μη μου πεις οτι αυτοι που σφυριζουν στα Επαγγελματικα πρωταθληματα θεωρουν τη διαιτησια λειτουργημα; Μαλλον επαγγελμα θα το λεγα. Σε ολες τις χωρες του κοσμου πρωτα γινονται οι αγωνες και μετα μαθαινουμε τους διαιτητες. Στην Ελλαδα συμβαινει ακριβως το αντιθετο. Αυτοι εχουν καταντησει να ειναι οι πρωταγωνιστες. Οι διαιτητες φιλε μου στο παιχνιδι πρεπει να ειναι παντα η απλη αναφορα στο φυλλο αγωνα . Οι κομπαρσοι του εργου. Οι πρωταγωνιστες ειναι οι αθλητες. Ευχομαι καποια μερα να το δουμε στην Ελλαδα.
pitto
QUOTE(magickaminia @ Jan 31 2009, 14:34 ) *
Επισης λειτουργημα μου πεφτει λιγο βαρυ σαν εννοια. Χομπι θα το ελεγα πιο πολυ ισως και αγαπη για το παιχνιδι.



Συμφωνώ απολύτως.
Εγώ παίζω 18 χρόνια σε ομάδα, έχω γίνει κριτής και φέτος σκοπεύω να γίνω και διαιτητής. Οχι για ήταν το μεγάλο μου όνειρο, αλλά γιατί εδώ στα νησιά μας, σχεδόν όλα τα παιχνίδια παμπαίδων, παίδων, κορασίδων, νεανίδων και μερικά εφήβων γίνονται με ΕΝΑ μόνο διαιτητή !!!!!!!!!!
Μόνο στα δικά μας του ανδρικού υπάρχουν 2 διαιτητές και αυτοί συνήθως από την Ρόδο..........
Η λιψανδρία είναι απίθανη και ο μοναδικός διαιτητής τρέχει και δεν φτάνει !!! το Σαββατοκύριακο μπορεί να κάνει και 8 και 9 και 10 παιχνίδια !!!!!
Αν δεν βρεθούν σύντομα νέοι άνθρωποι να ασχοληθούν, πλέον τα επόμενα πρωταθλήματα θα είναι αμφίβολο αν θα διεξαχθούν............
LITSAS
Σας ενημερώνουμε ότι η Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Κριτών Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής, διοργανώνουν σχολή για ανάδειξη Κριτών.
Για τον λόγο αυτό σας παρακαλούμε να στείλετε ενεργούς και μη ενεργούς αθλητές και αθλήτριες του Σωματείου σας, αλλά και παράγοντες του Σωματείου σας που αγαπούν την Καλαθοσφαίριση.
Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν το Σάββατο 09 ΜΑΪΟΥ 2009 και ώρα 09:00 και θα διδάξουν έμπειροι Καθηγητές Διαιτησίας,στα γραφεία του Συνδέσμου Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής, στην οδό ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ 65, ΜΟΣΧΑΤΟ.
ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ και αποστολή αιτήσεων:
2109576611 & FAX(γραφεία ΣΥ.Κ.Κ.Ν.Α.).
2104825975 FAX Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
6972-963015(κ. Διονύσης Σκαρμούτσος, Πρόεδρος ΣΥ.Κ.Κ.Ν.Α.)
6936-756815(κα Ευγενία Μαλλούχου, Γεν. Γραμματέας ΣΥ.Κ.Κ.Ν.Α.)
billg.4
ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΝΕΑΡΟ,ΑΞΙΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ Κ.ΤΣΑΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΖ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΞΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΜΕΝΩΝ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ .ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΦΙΛΕ,ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΛΟΝ.
neopen32
Διάβασα το παρακάτω στο basketblog.gr και μάλλον πρέπει να προβληματισθούμε όλοι.

Του Γιώργου Κογκαλίδη
10/12/2009 (18:27)

Αν δεν φοβόμουν μην χαρακτηριστώ οπαδός του Σαμαρά (αυτό μας έλειψε…), θα έγραφα πως "τα ρυάκια γίνονται ποτάμι". Το είπε πρώτος, είναι δικό του, εγώ θα σημειώσω απλά ότι δεν είναι (ενδεχομένως) ορμητικά τα νερά ενός ποταμού, αλλά οι όχθες που τον περιορίζουν. Αυτό το έχει γράψει πρώτος ο Μπέρτολτ Μπρεχτ (τώρα ήρθαμε στα… πολιτικά μου πατήματα).
Πάμε στην ουσία: Ήρθε άλλη μια επιστολή, εκ των σπουδαιοτέρων, από διαιτητή ο οποίος μας μιλά για τα χάλια της ΕΣΚΑ. Προφανώς, ο πρόεδρος τής Ένωσης έχει πολύ σοβαρότερα πράγματα που τον απασχολούν, από το να ακούσει τη φωνή των διαιτητών. Όχι να δώσει λύσεις στα προβλήματα, δεν είμαστε τόσο αισιόδοξοι, απλά να αφουγκραστεί τη φωνή των ανθρώπων, που με την παρουσία τους δίνουν ζωή στα πρωταθλήματα. Δεν το λέμε εμείς. Οι πρωταγωνιστές το λένε.
Διαβάστε αυτούσια την επιστολή:

"Κύριε Κογκαλίδη
Δεν σας έχω γράψει στο παρελθόν και ίσως είναι και η τελευταία φορά, αλλά διαβάζοντας όλα αυτά που γράφονται, νιώθω πως πρέπει να μοιραστώ με σας την άποψή μου. Είμαι μέλος του ΣΕΔΚΑ και έχω να πω ένα μόνο πράγμα: Είμαστε πούλια ΌΛΩΝ. Απλά πιόνια, που ο κάθε grand maitre επιλέγει πώς να προωθήσει και πώς ΚΥΡΙΩΣ να θυσιάσει.

Είμαι χρόνια διαιτητής, ΠΑΝΤΑ στην ώρα μου, ΠΑΝΤΑ, με πάνω από 1.200 αγώνες στο ενεργητικό μου, από Α' μέχρι Δ' ΕΣΚΑ, σε αγώνες από τη μία μέχρι την άλλη άκρη του λεκανοπεδίου. Σχεδόν χωρίς εξαίρεση. Δουλεύω χρόνια, η μόρφωσή μου είναι ανώτατη και το ήθος μου το ίδιο, πράγμα που δεν μου επιτρέπει να διαπληκτιστώ ανοικτά με όλους και όλα. Αλλιώς ειλικρινά θα έπρεπε να μην κάνω τίποτα άλλο, συνέχεια.

Οι διαιτητές

Αγύμναστοι, χωρίς μπασκετική παιδεία, χωρίς γνώση των κανόνων. Πόσες φορές έχω αρχίσει αγώνα μόνος μου; Πόσες φορές έχω προσπαθήσει να εξηγήσω τον κανονισμό της FIBA, που πολλοί δεν ΞΕΡΟΥΝ γιατί είναι στα αγγλικά και στον σύνδεσμο το βιβλιαράκι που κυκλοφορεί είναι σχεδόν δεκαετίας, αλλά κανείς δεν ασχολείται.

Δεν τους νοιάζει γιατί από τους 4-5 που ανεβαίνουν κάθε χρόνο, είναι σίγουροι και οι από εδώ και οι από εκεί. Ανίψια, αναδεξιμιοί, άτομα με ένα σωρό εξαιρέσεις λόγω βαρδιών και νυχτερινών δουλειών, ΦΑΝΤΑΡΟΙ που απολύονται έναν μήνα πριν τις εξετάσεις και δίνουν κανονικά, άτομα που εκκρεμούν καταδικαστικές ενστάσεις από σωματεία, άτομα που κόβονται γραπτά ή προφορικά, αλλά πάνε και ξανακόβονται γραπτά, όμως… ΠΕΡΝΑΝΕ.

Αλήθεια, γιατί δεν ανακοινώνονται τα αποτέλεσμα των γραπτών, όταν δίνουμε εκείνη τη στιγμή; Δέκα λεπτά υπόθεση είναι. Κανείς δεν λέει τίποτα. Έχει τόσους αγώνες, τους επονομαζόμενους φιλικούς, που η συντριπτική τους πλειοψηφία παίζεται από τα ίδια άτομα, και όλοι οι υπόλοιποι παίζουμε ΕΣΚΑ χωρίς χρόνο, ούτε να ανασάνουμε. Και δεν γίνεται τίποτα. Άτομα που έχουν ένα σωρό εξαιρέσεις, παίζουν στα φιλικά. Είναι τόσο δύσκολο να τσεκαριστεί αυτό; ΟΧΙ, αλλά είναι εθιμικό δίκαιο, ποιοι θα παίρνουν τα… μετρητά. Άνθρωποι που στην πλειοψηφία τους ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝ και ζουν μόνο από αυτά.

Η ΕΣΚΑ δεν οργανώνει τα πρωταθλήματα καλά. Δεν υπάρχουν διαιτητές και κάνουμε κύπελλο, παμπαίδες, παγκορασίδες, ΜΙΝΙ, σαν extra πρωταθλήματα; Γιατί; Αφού δεν βγαίνουν. Έχω κάνει και 40 αγώνες τον μήνα, και 7 αγώνες σε μια Κυριακή. Ο διαιτητής καίγεται γιατί δεν παίζει σωστά παιχνίδια. Δεν ξεκουράζεται, είναι μόνος του, σε κάποια στιγμή… αγνοεί τα πάντα.

Πώς να παίξουμε σωστά παιδικό - εφηβικό την ίδια μέρα ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ; Τί σημασία έχει που δεν είναι εθνικών κατηγοριών; Ίσα - ίσα, όταν οι ομάδες του εφηβικού είναι εξίσου μέτριες, η κατεύθυνση αλλάζει συνέχεια, με απίστευτη ταχύτητα. Εκτός αν το όνειρο της ΕΣΚΑ είναι ο διαιτητής να είναι στο κέντρο και κάτω από το καλάθι να παίζουν μποξ. Και φαντάσου Κυριακή - Δευτέρα - Τρίτη να παίζεις μόνο σου. Να γίνονται όλα τα παιχνίδια με δυο διαιτητές εκτός από Κορασίδες - Νεάνιδες.

"Μας κάνουν πλάκα"

Τα λεφτά είναι Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Α. Τόσα χρόνια τα ίδια. Έκαναν αύξηση για τα παιχνίδια της Α' κατηγορίας. ΚΑΙ; Έξι ευρώ αύξηση; Πόσα παιχνίδια τον χρόνο θα συφρίξει κανείς μας στην Α' ΕΣΚΑ; Πέντε; Έξι; Το πολύ. Δηλαδή, μιλάμε για 30 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ!!! Είμαστε σοβαροί; Αύξηση σε όλα τα παιχνίδια, αλλιώς να μην γίνονται τα πρωταθλήματα.

Σε ένα λεκανοπέδιο με αγώνες από το Λαύριο μέχρι τα Άνω Λιόσια και τη Ροδόπολη; Με την βενζίνη στα ύψη; Πώς; Είναι όλοι εκκεντρικοί εκατομμυριούχοι, που σπαταλάνε τρίωρα για ένα αγώνα 10 ευρώ; Πώς ορίζει αγώνες η ΕΣΚΑ; Με βάση τί; Αυτός έχει αμάξι οπότε στείλτε τον στα σύνορα συνέχεια; Έναν αγώνα την Κυριακή στις 12:00 και μετά ένα στις 18:00, ή στις 21:45; Πού είναι ο σεβασμός στον άνθρωπο διαιτητή και στον χρόνο του;

Βάλτε αγώνες το πρωί ΜΟΝΟ στον ίδιο άνθρωπο, ή το βράδυ. Το ίδιο και το Σάββατο. Αφήστε μας λίγο χρόνο. Όταν λέμε ότι "δηλώνω ενεργός διαιτητής έξι φορές την εβδομάδα και μπορώ να βοηθήσω στα πρωταθλήματα", αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι θα παίζω από το πρωί μέχρι το βράδυ και τις έξι ημέρες, για να δηλώνει ο άλλος 4-5 εξαιρέσεις και να ανεβαίνει εθνικές κατηγορίες στο τέλος της χρονιάς.

"Είμαστε απροστάτευτοι"

Διαιτητές δηλώνουν εξαιρέσεις μήνες, για να χάσουν κιλά και να περάσουν τις εξετάσεις. Άτομα κόβονται 1-2 και 3 χρόνια και συνεχίζουν να δίνουν, μέχρι να βαρεθούν και να περάσουν και να ευχαριστηθεί και το βύσμα τους. Αυτά δεν τα βλέπει η ΕΣΚΑ; Αυτοί δεν λαμβάνουν τα παράπονα των σωματείων; Αυτοί δεν είναι μπασκετάνθρωποι να ξέρουν ποιος σφυρίζει καλά και ποιος όχι; Ποιος πάει στην ώρα του; Ποιος δεν πάει καθόλου; Γιατί να μην έχουν λόγο και να πουν ότι κάποια άτομα δεν ΠΑΝΕ; ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ. Γιατι;

Τέλος, και πολύ σημαντικό: Το πειθαρχικό. Είμαστε ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΙ. Προπονητές, παίχτες μάς βρίζουν ΟΙΚΤΡΑ και τιμωρούνται (ΑΝ τιμωρηθούν), με μία αγωνιστική! Ποιος ο λόγος ο διαιτητής, αν δουλεύει κιόλας, να πάρει δελτίο, να κάνει αναφορά, να παραστεί καμιά φορά στην εκδίκαση; Για μία αγωνιστική; Για να μην δυσαρεστηθούν τα σωματεία που τους εκλέγουν;

Πρέπει να γίνουμε σάκος του μποξ για να επιβληθεί ποινή; Τί πρέπει να γίνει, δηλαδή, για να μην γίνεται "γουέστερν" σε κάθε παιχνίδι; Με παίκτες - προπονητές - προέδρους και θεατές. Όλα αυτά γιατί; Για 10 ευρώ; Μετά από 16 μήνες; Για το χόμπι μας; Για την αγάπη για το άθλημα; Για την ανέλιξή μας; Γιατί; Πού ποντάρουν, ότι υπάρχει ένα ανεξάντλητο απόθεμα διαιτητών - θυμάτων; Ειλικρινά πού;

Τα όρια ηλικίας

Γιατί να βγαίνει οδηγία, ότι δεν θα γίνεται κανείς πάνω από 30 δεκτός στις εθνικές κατηγορίες; Πού το λέει στο ΣΥΝΤΑΓΜΑ αυτό; Πού είναι ο Αθλητικός Νόμος, ο οποίος επιβάλλει ότι δεν μπορώ να παίξω 31 ετών αγώνες Γ' Εθνικής; Είμαι γέρος; Δεν έχω καλή φυσική κατάσταση; Δεν μπορώ να αξιοποιήσω την εμπειρία μου 15 ετών από τα γήπεδα; Δεν μπορώ να αντέξω την πίεση του φίλαθλου κοινού;

Είναι αντίθετο σε κάθε λογική και σε κάθε επιχείρημα. Αλλά ένας 23χρονος μπορεί να κάνει όλα τα παραπάνω; Πρέπει να μάθουν στα κεντρικά και στους συνδέσμους ότι κάποιος διαιτητής, που ασχολήθηκε με τον χώρο και είναι παίκτης, πήγε πανεπιστήμιο, έκανε ενδεχομένως μεταπτυχιακά, πήγε στρατό, είναι πολύ πιο χρήσιμος, γιατί είναι πολύ πιο ώριμος από ΚΑΘΕ ανίψι, που το πήραν 19 χρονών και τον έκαναν εθνικό διαιτητή στα 23 του, χωρίς να έχει κάνει τίποτα στη ζωή του και κυρίως να έχει αναπτύξει μια μπασκετική προσωπικότητα.

Είμαι σίγουρος ότι αυτά τα έχετε ακούσει ξανά και ξανά. Αλλά ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου μαζί σας, σε περίπτωση που κάτι από αυτά σας είναι άγνωστο.
Καλή σας μέρα και να συνεχίσετε αυτό που κάνετε.

Απάντηση

Γνωρίζετε πως δεν απαντώ στα mail που λαμβάνω, παρά μόνο αν συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι. Δεν θα παραβώ την αρχή μου και δεν θα απαντήσω, παρά μόνο στην τελευταία πρόταση: Όχι καλέ φίλε. ΕΣΕΙΣ συνεχίστε αυτό που κάνετε. Εμείς απλά σας δίνουμε το δικαίωμα, αυτά που λέτε, αυτά που βιώνετε, να τα μάθει ο κόσμος. Εσείς είσαστε που αποκαλύπτετε τη σαπίλα. Συνεχίστε.

Μην τους φοβάστε, έτσι κι αλλιώς μόνο ένα πράγμα επιθυμούν να σας στερήσουν: Την προσωπικότητά σας! Αρνηθείτε το…
Jabar
Σημαντικό λοιπόν mail από διαιτητή του χώρου.Κάποια ερωτήματα ανακύπτουν που θα πρέπει να διευκρινιστούν .Τα βάζω εδώ και ελπίζω να διαβαστεί και να απαντηθούν.


QUOTE
Δεν σας έχω γράψει στο παρελθόν και ίσως είναι και η τελευταία φορά, αλλά διαβάζοντας όλα αυτά που γράφονται, νιώθω πως πρέπει να μοιραστώ με σας την άποψή μου. Είμαι μέλος του ΣΕΔΚΑ και έχω να πω ένα μόνο πράγμα: Είμαστε πούλια ΌΛΩΝ. Απλά πιόνια, που ο κάθε grand maitre επιλέγει πώς να προωθήσει και πώς ΚΥΡΙΩΣ να θυσιάσει.

Αυτό σημαίνει ότι κανείς ικανός δεν προχωρά?Διότι ικανός διαιτητής και παράλληλα οσφυοκάμπτης παύει να είναι ικανός.
Μήπως είναι βαρύ και έχει δόση προσωπικής πικρίας?

QUOTE
Είμαι χρόνια διαιτητής, ΠΑΝΤΑ στην ώρα μου, ΠΑΝΤΑ, με πάνω από 1.200 αγώνες στο ενεργητικό μου, από Α' μέχρι Δ' ΕΣΚΑ, σε αγώνες από τη μία μέχρι την άλλη άκρη του λεκανοπεδίου. Σχεδόν χωρίς εξαίρεση. Δουλεύω χρόνια, η μόρφωσή μου είναι ανώτατη και το ήθος μου το ίδιο, πράγμα που δεν μου επιτρέπει να διαπληκτιστώ ανοικτά με όλους και όλα. Αλλιώς ειλικρινά θα έπρεπε να μην κάνω τίποτα άλλο, συνέχεια.

H συνέπεια είναι προαπαιτούμενη,αλλά δεν σημαίνει ότι ο συνεπής διαιτητής είναι και καλός.Το ίδιο και ο μορφωμένος.
Από την άλλη κάποια φορά το ήθος επιβάλλει το διαπληκτισμό αλλιώς αρχίζουν οι πρώτες παραχωρήσεις και δεσμεύσεις.

QUOTE
Οι διαιτητές

Αγύμναστοι, χωρίς μπασκετική παιδεία, χωρίς γνώση των κανόνων. Πόσες φορές έχω αρχίσει αγώνα μόνος μου; Πόσες φορές έχω προσπαθήσει να εξηγήσω τον κανονισμό της FIBA, που πολλοί δεν ΞΕΡΟΥΝ γιατί είναι στα αγγλικά και στον σύνδεσμο το βιβλιαράκι που κυκλοφορεί είναι σχεδόν δεκαετίας, αλλά κανείς δεν ασχολείται.

H μετάφραση των κανονισμών στο site της ΕΣΚΑ είναι του 2001,αλλά στο site της ΕΟΚ του 2008,υπάρχουν θέματα από το site της FIBA που είναι ερμηνευτικά των κανονισμών,για να υπάρχει ενιαία εφαρμογή.Επίσης υπάρχουν ερμηνευτικά σχόλια του 2008.Φέτος δεν υπήρξαν αλλαγές.

QUOTE
Δεν τους νοιάζει γιατί από τους 4-5 που ανεβαίνουν κάθε χρόνο, είναι σίγουροι και οι από εδώ και οι από εκεί. Ανίψια, αναδεξιμιοί, άτομα με ένα σωρό εξαιρέσεις λόγω βαρδιών και νυχτερινών δουλειών, ΦΑΝΤΑΡΟΙ που απολύονται έναν μήνα πριν τις εξετάσεις και δίνουν κανονικά, άτομα που εκκρεμούν καταδικαστικές ενστάσεις από σωματεία, άτομα που κόβονται γραπτά ή προφορικά, αλλά πάνε και ξανακόβονται γραπτά, όμως… ΠΕΡΝΑΝΕ.

Αλήθεια, γιατί δεν ανακοινώνονται τα αποτέλεσμα των γραπτών, όταν δίνουμε εκείνη τη στιγμή; Δέκα λεπτά υπόθεση είναι. Κανείς δεν λέει τίποτα.
.
To ζητούμενο είναι η διαφάνεια.Καλό θα ήταν λοιπόν να διοργανωθεί από το σύνδεσμο των διαιτητών ενημερωτική καμπάνια για τον τρόπο κρίσης των διαιτητών.Να γίνει ένας διάλογος και ίσως να υπάρχουν καλύτερες προτάσεις από το τωρινό σύστημα.Εδώ καλό είναι να υπάρξουν προτάσεις από τους διαιτητές που το γνωρίζουν το αντικείμενο.
QUOTE
Έχει τόσους αγώνες, τους επονομαζόμενους φιλικούς, που η συντριπτική τους πλειοψηφία παίζεται από τα ίδια άτομα,

Η ΕΣΚΑ δεν οργανώνει τα πρωταθλήματα καλά. Δεν υπάρχουν διαιτητές και κάνουμε κύπελλο, παμπαίδες, παγκορασίδες, ΜΙΝΙ, σαν extra πρωταθλήματα; Γιατί; Αφού δεν βγαίνουν. Έχω κάνει και 40 αγώνες τον μήνα, και 7 αγώνες σε μια Κυριακή. Ο διαιτητής καίγεται γιατί δεν παίζει σωστά παιχνίδια. Δεν ξεκουράζεται, είναι μόνος του, σε κάποια στιγμή… αγνοεί τα πάντα.

Aς βρουν άκρη λοιπόν με τη κεντρική διαχείριση των φιλικών και με μοχλό πίεσης αυτό να μην δηλώνουν κώλυμα στα παιδικά εφηβικά κανείς.Είναι απαραίτητοι οι δύο διαιτητές στα παιδικά εφηβικά.

QUOTE
"Μας κάνουν πλάκα"

Τα λεφτά είναι Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Α. Τόσα χρόνια τα ίδια. Έκαναν αύξηση για τα παιχνίδια της Α' κατηγορίας. ΚΑΙ; Έξι ευρώ αύξηση; Πόσα παιχνίδια τον χρόνο θα συφρίξει κανείς μας στην Α' ΕΣΚΑ; Πέντε; Έξι; Το πολύ. Δηλαδή, μιλάμε για 30 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ!!! Είμαστε σοβαροί; Αύξηση σε όλα τα παιχνίδια, αλλιώς να μην γίνονται τα πρωταθλήματα.

H διαιτησία δεν είναι επάγγελμα σε αυτές τις κατηγορίες. Άρα πρέπει να διασφαλιστεί η αξιοκρατία για να είναι εφαλτήριο αυτή η κατηγορία για παραπάνω κατηγορίες με ικανοποιητική αμοιβή.Χρονοχρέωση για τα τρίωρα δεν είναι εφικτή σωστή αποζημίωση για τις μετακινήσεις απαραίτητη.

QUOTE
Βάλτε αγώνες το πρωί ΜΟΝΟ στον ίδιο άνθρωπο, ή το βράδυ. Το ίδιο και το Σάββατο. Αφήστε μας λίγο χρόνο. Όταν λέμε ότι "δηλώνω ενεργός διαιτητής έξι φορές την εβδομάδα και μπορώ να βοηθήσω στα πρωταθλήματα", αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι θα παίζω από το πρωί μέχρι το βράδυ και τις έξι ημέρες, για να δηλώνει ο άλλος 4-5 εξαιρέσεις και να ανεβαίνει εθνικές κατηγορίες στο τέλος της χρονιάς.

Σωστός προγραμματισμός είναι απαραίτητος.

"Είμαστε απροστάτευτοι"

QUOTE
Διαιτητές δηλώνουν εξαιρέσεις μήνες, για να χάσουν κιλά και να περάσουν τις εξετάσεις. Άτομα κόβονται 1-2 και 3 χρόνια και συνεχίζουν να δίνουν, μέχρι να βαρεθούν και να περάσουν και να ευχαριστηθεί και το βύσμα τους. Αυτά δεν τα βλέπει η ΕΣΚΑ; Αυτοί δεν λαμβάνουν τα παράπονα των σωματείων; Αυτοί δεν είναι μπασκετάνθρωποι να ξέρουν ποιος σφυρίζει καλά και ποιος όχι; Ποιος πάει στην ώρα του; Ποιος δεν πάει καθόλου; Γιατί να μην έχουν λόγο και να πουν ότι κάποια άτομα δεν ΠΑΝΕ; ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ. Γιατι;

Τέλος, και πολύ σημαντικό: Το πειθαρχικό. Είμαστε ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΙ. Προπονητές, παίχτες μάς βρίζουν ΟΙΚΤΡΑ και τιμωρούνται (ΑΝ τιμωρηθούν), με μία αγωνιστική! Ποιος ο λόγος ο διαιτητής, αν δουλεύει κιόλας, να πάρει δελτίο, να κάνει αναφορά, να παραστεί καμιά φορά στην εκδίκαση; Για μία αγωνιστική; Για να μην δυσαρεστηθούν τα σωματεία που τους εκλέγουν;

Πρέπει να γίνουμε σάκος του μποξ για να επιβληθεί ποινή; Τί πρέπει να γίνει, δηλαδή, για να μην γίνεται "γουέστερν" σε κάθε παιχνίδι; Με παίκτες - προπονητές - προέδρους και θεατές. Όλα αυτά γιατί; Για 10 ευρώ; Μετά από 16 μήνες; Για το χόμπι μας; Για την αγάπη για το άθλημα; Για την ανέλιξή μας; Γιατί; Πού ποντάρουν, ότι υπάρχει ένα ανεξάντλητο απόθεμα διαιτητών - θυμάτων; Ειλικρινά πού;

Aυτά είναι λίγο αντιφατικά.Να έχουν οι ομάδες λόγο στην αξιολόγηση,οι ίδιες που τους διασύρουν και επιπλέον μεγαλύτερη προστασία.Συνδεδεμένα όλα αυτά με καλύτερη αμοιβή η οποία θα βοηθούσε να αντέξει κάποιος το ξύλο καλύτερα.Αρα καλύτερο σύστημα αξιολόγησης.
QUOTE
Τα όρια ηλικίας

Γιατί να βγαίνει οδηγία, ότι δεν θα γίνεται κανείς πάνω από 30 δεκτός στις εθνικές κατηγορίες; Πού το λέει στο ΣΥΝΤΑΓΜΑ αυτό; Πού είναι ο Αθλητικός Νόμος, ο οποίος επιβάλλει ότι δεν μπορώ να παίξω 31 ετών αγώνες Γ' Εθνικής; Είμαι γέρος; Δεν έχω καλή φυσική κατάσταση; Δεν μπορώ να αξιοποιήσω την εμπειρία μου 15 ετών από τα γήπεδα; Δεν μπορώ να αντέξω την πίεση του φίλαθλου κοινού;

Είναι αντίθετο σε κάθε λογική και σε κάθε επιχείρημα. Αλλά ένας 23χρονος μπορεί να κάνει όλα τα παραπάνω; Πρέπει να μάθουν στα κεντρικά και στους συνδέσμους ότι κάποιος διαιτητής, που ασχολήθηκε με τον χώρο και είναι παίκτης, πήγε πανεπιστήμιο, έκανε ενδεχομένως μεταπτυχιακά, πήγε στρατό, είναι πολύ πιο χρήσιμος, γιατί είναι πολύ πιο ώριμος από ΚΑΘΕ ανίψι, που το πήραν 19 χρονών και τον έκαναν εθνικό διαιτητή στα 23 του, χωρίς να έχει κάνει τίποτα στη ζωή του και κυρίως να έχει αναπτύξει μια μπασκετική προσωπικότητα.

Aς μας εξηγήσουν λοιπόν την λογική των ορίων.Η οποία είμαι σίγουρος ότι θα έχει λογική βάση αλλά η εφαρμογή θα τη διαστρεβλώνει.Από την άλλη η συμπεριφορά των διαιτητών και η συντεχνιακή αντίληψη βρίσκεται στο χειρότερο σημείο.Ας αρχίσει ένας διάλογος επί όλων των θεμάτων μεταξύ διαιτητών και ομάδων.Είναι σίγουρο ότι αν γίνουμαι γνώστες των προβλημάτων σίγουρα θα μπορέσουμε να συνεισφέρουμε στη λύση.



3in1
QUOTE(3-p @ Feb 1 2010, 15:47 ) *
Παιδια καλο δευτερο γυρο να εχουμε με λιγοτερους τραυματισμους (γιατι διαβαζω συνεχεια για απουσιες οπως η ομαδα μου ) και λιγοτερα παραπονα για τη διαιτησια αν και τις περισσοτερες φορες ειναι δικαιολογημενα!Πανω σε αυτο θα ηθελα να πω οτι την καλυτερη διαιτησια την ειχαμε στο τελεταιο αγωνα με το Πορτο Ραφτη δηλαδη στο πιο ευκολο αγωνα (χωρις να υποτιμω την ομαδα )!!!!Στα ντερμπι ομως μεχρι στιγμης εχει γινει ο χαμος απο οτι μαθαινω!Ελπιζω αυτοι που βαζουν τους διαιτητες να εχουν καλυτερα κριτηρια τωρα που τελειωσε ο πρωτος γυρος!!Καλη συνεχεια!!



Σπανίως βλέπεις διεθνής διαιτητές να σφυρίζουν σε αυτή την κατηγορία,αλλά και αυτός είχε έρθει με τον γιο του που κανει τα πρωτα του βηματα στην διαιτησία.
Συγνώμη που επεμβαινω αλλά Ραχιώτης και Μανουσόπουλος είναι διαιτητές Β'εθνικής και σφυρίζουν 4 κατηγορίες ψηλότερα,οπότε θα συμφωνήσω με μια άποψη πιο πανω που ειπώθηκε οτι πρωτα φταινε οι παικτες και μετα οι προπονητές. Ας ξεφύγουμε επιτελους απο την λαθος νοοτροπια του Ελληνα που για ολα φταιει η διαιτησια.......Για παρακολουθειστε μικροτερα πρωταθληματα (γυναικες ή παιδικα-κορασιδες) που τους αγωνες τους σφυριζουν εντελώς καινουργια παιδια και μόνοι τους!!!!!!!!! Δηλαδη οι ομαδες αυτες τι πρέπει να κανουν?? Να αποχωρησουν απο το πρωταθλημα?? Και μην ξεχνατε οτι οι διαιτητες αμοιβονται με ΨΙΧΟΥΛΑ και τα παιρνουν μετα απο 1,5 χρόνο και ΠΑΝΤΑ δινουν τον καλύτερο εαυτό τους στο γηπεδο (υπαρχουν και οι κακες τους μερες δεν λεω αλλα και αυτοι άνθρωποι ειναι)
Ας κοιταξει ο καθενας μας να βελτιωθει σε προσωπικο επιπεδο και μετα σε ομαδικο και ας αφησουμε τους διαιτητες να κανουν και εκεινοι την δικη τους δουλεια.
ev67
QUOTE(3in1 @ Feb 3 2010, 17:04 ) *
Σπανίως βλέπεις διεθνής διαιτητές να σφυρίζουν σε αυτή την κατηγορία,αλλά και αυτός είχε έρθει με τον γιο του που κανει τα πρωτα του βηματα στην διαιτησία.
Συγνώμη που επεμβαινω αλλά Ραχιώτης και Μανουσόπουλος είναι διαιτητές Β'εθνικής και σφυρίζουν 4 κατηγορίες ψηλότερα,οπότε θα συμφωνήσω με μια άποψη πιο πανω που ειπώθηκε οτι πρωτα φταινε οι παικτες και μετα οι προπονητές. Ας ξεφύγουμε επιτελους απο την λαθος νοοτροπια του Ελληνα που για ολα φταιει η διαιτησια.......Για παρακολουθειστε μικροτερα πρωταθληματα (γυναικες ή παιδικα-κορασιδες) που τους αγωνες τους σφυριζουν εντελώς καινουργια παιδια και μόνοι τους!!!!!!!!! Δηλαδη οι ομαδες αυτες τι πρέπει να κανουν?? Να αποχωρησουν απο το πρωταθλημα?? Και μην ξεχνατε οτι οι διαιτητες αμοιβονται με ΨΙΧΟΥΛΑ και τα παιρνουν μετα απο 1,5 χρόνο και ΠΑΝΤΑ δινουν τον καλύτερο εαυτό τους στο γηπεδο (υπαρχουν και οι κακες τους μερες δεν λεω αλλα και αυτοι άνθρωποι ειναι)
Ας κοιταξει ο καθενας μας να βελτιωθει σε προσωπικο επιπεδο και μετα σε ομαδικο και ας αφησουμε τους διαιτητες να κανουν και εκεινοι την δικη τους δουλεια.



Συμφωνώ απόλυτα. Ας κοιτάει ο καθένας τον τρόπο που παίζει μες το γήπεδο. Άλλωστε την μπάλα την κρατάνε οι παίκτες, όχι οι διαιτητές. Αν κάνεις 20 λάθη, φας ένα λάθος σφύριγμα και χάσεις με 2 πόντους, ε... τότε δεν θα φταίει ο διατητής.

pokos
QUOTE(ev67 @ Feb 3 2010, 17:17 ) *
Συμφωνώ απόλυτα. Ας κοιτάει ο καθένας τον τρόπο που παίζει μες το γήπεδο. Άλλωστε την μπάλα την κρατάνε οι παίκτες, όχι οι διαιτητές. Αν κάνεις 20 λάθη, φας ένα λάθος σφύριγμα και χάσεις με 2 πόντους, ε... τότε δεν θα φταίει ο διατητής.

Πες το αυτο στην Μπαρτσελονα που εχασε το ευρωπαικο από τη ταπα του Βρανκοβιτς!! Οι παίχτες όταν κάνουν ένα λάθος ή όταν κάνουν 20 λάθοι μπορούν στην επόμενη φάση να το διορθώσουν,παίζοντας μια καλή άμυνα, κλέβοντας μια μπάλα κ.α.! Αν ένας διαιτητής κάνει λάθος σε μια φάση δε διορθώνεται! Εκτος αν μετά δώσει λάθος σφυριγμα για να ισσοροπησει το προηγούμενο λάθος και εκεί κάπου ο αγώνας γίνεται μπάχαλο! Αυτή είναι η διαφορά!
3in1
QUOTE(pokos @ Feb 3 2010, 18:41 ) *
Πες το αυτο στην Μπαρτσελονα που εχασε το ευρωπαικο από τη ταπα του Βρανκοβιτς!! Οι παίχτες όταν κάνουν ένα λάθος ή όταν κάνουν 20 λάθοι μπορούν στην επόμενη φάση να το διορθώσουν,παίζοντας μια καλή άμυνα, κλέβοντας μια μπάλα κ.α.! Αν ένας διαιτητής κάνει λάθος σε μια φάση δε διορθώνεται! Εκτος αν μετά δώσει λάθος σφυριγμα για να ισσοροπησει το προηγούμενο λάθος και εκεί κάπου ο αγώνας γίνεται μπάχαλο! Αυτή είναι η διαφορά!


Η διαφορά είναι ότι ο αγώνας δεν κερδίζεται απο μια φάση και ποτέ από το τελευταιο δευτερολεπτο του αγωνα.......39 λεπτα πριν οι παικτες και των 2 ομαδων δεν ειχαν κανει κανενα λαθος σε τεχνικη ή τακτική?? Κανανε ακριβως οτι ειχαν δουλεψει σε προπονηση και τους ειχε πει ο προπονητης?? Δεν νομιζω.......
Μην κρινεις τον αλλο απο μια φαση σε καποιο λεπτο του αγωνα...........Να το κοιτας συνολικα και εαν τα λαθη των παικτων ειναι περισσοτερα των διαιτητων τοτε ειμαι μαζι σου αλλα δεν προκειται να ειναι ποτε περισσοτερα.....Προσπαθω να σου εξηγησω οτι πρωτα πρεπει να κοιτας πως έπαιξες εσυ στο παιχνιδι σου μετα πως ολη η ομαδα και μετα ρίχτα στους διαιτητες! Μπαχαλο τα κανουμε οι παικτες οχι οι διαιτητες και ειναι μεγαλο λαθος οταν παιζεις να ασχολησε με τους διαιτητες,αποσυντονιζεσαι εντελως ,εκνευριζεσαι και βγαινεις εκτος ρυθμου και αυτοσυγκεντρωσης!
pokos
QUOTE(3in1 @ Feb 3 2010, 19:30 ) *
Η διαφορά είναι ότι ο αγώνας δεν κερδίζεται απο μια φάση και ποτέ από το τελευταιο δευτερολεπτο του αγωνα.......39 λεπτα πριν οι παικτες και των 2 ομαδων δεν ειχαν κανει κανενα λαθος σε τεχνικη ή τακτική?? Κανανε ακριβως οτι ειχαν δουλεψει σε προπονηση και τους ειχε πει ο προπονητης?? Δεν νομιζω.......
Μην κρινεις τον αλλο απο μια φαση σε καποιο λεπτο του αγωνα...........Να το κοιτας συνολικα και εαν τα λαθη των παικτων ειναι περισσοτερα των διαιτητων τοτε ειμαι μαζι σου αλλα δεν προκειται να ειναι ποτε περισσοτερα.....Προσπαθω να σου εξηγησω οτι πρωτα πρεπει να κοιτας πως έπαιξες εσυ στο παιχνιδι σου μετα πως ολη η ομαδα και μετα ρίχτα στους διαιτητες! Μπαχαλο τα κανουμε οι παικτες οχι οι διαιτητες και ειναι μεγαλο λαθος οταν παιζεις να ασχολησε με τους διαιτητες,αποσυντονιζεσαι εντελως ,εκνευριζεσαι και βγαινεις εκτος ρυθμου και αυτοσυγκεντρωσης!

Συμφωνω μαζι σου οτι την ωρα του αγωνα δε πρεπει να ασχολεισε με διαιτητες αλλα διαφωνω οτι πρεπει να κανουμε καταμετρηση λαθων και οποιος κάνει τα περισσότερα!39 λεπτά μπορεί να μην εχει γίνει λάθος από κανέναν και να γίνει ένα λάθος στη τελευταία φάση του αγώνα το οποιο κρίνει το αποτελεσμα!! Ακραιο παραδειγμα το Παναθηναικος Μπαρτσελονα αλλα αν το δεις και οι δυο ομαδες ειχανε κανει ενα καρο λάθοι, αλλα ο διαιτητησ που δε μετρησε το καθαρο καλαθι έκρινε το αποτελεσμα! Ολοκληρη FIBA βγηκε μετα και ζητησε συγγνωμη! Θυμαται κανεις τα λαθη των παιχτων; Οχι!
Τελοσπαντων, αυτη ειναι η αποψη μου, μην επιμεινω παραπανω και μου τα χωσει παλι ο μοντερειτορ smile.gif
1911971
QUOTE(3in1 @ Feb 3 2010, 17:04 ) *
Σπανίως βλέπεις διεθνής διαιτητές να σφυρίζουν σε αυτή την κατηγορία,αλλά και αυτός είχε έρθει με τον γιο του που κανει τα πρωτα του βηματα στην διαιτησία.
Συγνώμη που επεμβαινω αλλά Ραχιώτης και Μανουσόπουλος είναι διαιτητές Β'εθνικής και σφυρίζουν 4 κατηγορίες ψηλότερα,οπότε θα συμφωνήσω με μια άποψη πιο πανω που ειπώθηκε οτι πρωτα φταινε οι παικτες και μετα οι προπονητές. Ας ξεφύγουμε επιτελους απο την λαθος νοοτροπια του Ελληνα που για ολα φταιει η διαιτησια.......Για παρακολουθειστε μικροτερα πρωταθληματα (γυναικες ή παιδικα-κορασιδες) που τους αγωνες τους σφυριζουν εντελώς καινουργια παιδια και μόνοι τους!!!!!!!!! Δηλαδη οι ομαδες αυτες τι πρέπει να κανουν?? Να αποχωρησουν απο το πρωταθλημα?? Και μην ξεχνατε οτι οι διαιτητες αμοιβονται με ΨΙΧΟΥΛΑ και τα παιρνουν μετα απο 1,5 χρόνο και ΠΑΝΤΑ δινουν τον καλύτερο εαυτό τους στο γηπεδο (υπαρχουν και οι κακες τους μερες δεν λεω αλλα και αυτοι άνθρωποι ειναι)
Ας κοιταξει ο καθενας μας να βελτιωθει σε προσωπικο επιπεδο και μετα σε ομαδικο και ας αφησουμε τους διαιτητες να κανουν και εκεινοι την δικη τους δουλεια.

Μήπως πρέπει να δούμε και από μία άλλη πλευρά τα πράγματα πριν μιλήσουμε για την περίεργη νοοτροπία του Ελληνα;
- το γεγονός ότι κάποιοι διαιτητές σφυρίζουν μεγαλύτερες κατηγορίες δεν σημαίνει ότι το αξίζουν κιόλας. Η αξιολόγησή τους γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο (που κατά την προσωπική μου άποψη πάσχει) αλλά (όπως είπε και ο Ζαβλανός στην πίτα της ΕΣΚΑ) τώρα πια τους παρακαλάς να σφυρίξουν.
- κάθε χρόνο η ΕΣΚΑ βουήζει για διαιτητές ειδικών αποστολών, που θα διαμορφώσουν αποτέλεσμα. Το γεγονός ότι δεν υπάρχουν πια αρκετοί διαιτητές, έχει οδηγήσει προφανώς την ΕΣΚΑ και την ΚΕΔ της ΕΣΚΑ να αποδέχεται τον πάσα ένα ότι και όποιος κι αν είναι.
- Διαιτητές Β' εθνικής ή όποιας κατηγορίας κι αν είναι, εάν σέβονται τον εαυτό τους και τα σφυρίγματά τους, δεν δίνουν "μοιραίες" απαντήσεις του τύπου "έλα μωρέ, τώρα το έδωσα το φάουλ, σιγά μην βάλει ο άλλος τις βολές" ή "τώρα που το ξαναθυμάμαι, σε αυτή τη φάση έχεις δίκιο"....και αυτά έχουν ειπωθεί και ακουστεί.
- επειδή παρακολουθούμε και τα πρωταθλήματα μικρότερων ηλικιών, βλέπεις έναν άνθρωπο να σφυρίζει, ο οποίος προσπαθεί να μην κουράζεται κιόλας μένοντας στο κέντρο του γηπέδου, και το μεγαλύτερο κακό : όταν αυτές οι ηλικίες πλάθονται αγωνιστικά και τυχαίνουν διαιτητές οι οποίοι σφυρίζουν ότι θέλουν, τότε άστα....ξεχνάς και αυτά που ξέρεις. Ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα, υπάρχει πολύ συζήτηση....
- συμφωνώ ότι σε ομαδικό και προσωπικό επίπεδο, η κάθε ομάδα και ο κάθε παίκτης πρέπει να έχει σαν στόχο να παίξει μπάσκετ και να κερδίσει τον αγώνα. Σίγουρα θα γίνουν λάθη, ατομικά, ομαδικά, διαιτητικά....αλλά όσο αφορά τα τελευταία θα πρέπει οι φίλοι μας με τα γκρι να προσέχουν, γιατί ορισμένοι από αυτούς βρίσκονται σε κακή μέρα σε πολύ συγκερκιμένες ημέρες και απέναντι σε πολύ συγκεκριμένα άτομα. Αυτό που πάντα με παραξένευε είναι ποιος αξιολογεί αυτούς τους διαιτητές όταν βρίσκονται σε κακή ημέρα; θα θυμιθούν να πάρουν τηλέφωνο να έρθει στο συγκεριμένο τους παχνίδι ο άνθρωπος που πρέπει να τους αξιολογήσει;

Για το μόνο πράγμα που θέλω να πω ευχαριστώ σε αυτούς τους ανθρώπους είναι γιατί το μπάσκετ το αγαπούν σαν κι εμάς και πηγαινοέρχονται από γειτονιά σε γειτονιά για να σφυρίξουν, σχεδόν τσάμπα...κάποιοι από αυτούς έχουν βλέψεις για κάτι καλύτερο και δεν τους κατηγορώ...ας γίνει με ομαλό τρόπο...οποισδήποτε από εμάς αν επέμενε ότι έχει δίκιο ενώ άλλοι 1000 υποστήριζαν το αντίθετο, με επιχειρήματα πάντα, θα γινόταν "ρόμπα"...κάτι ανάλογο συμβαίνει και όταν κάποιοι προσπαθούν να μας κάνουν να ξεχάσουμε και το λίγο ή πολύ μπάσκετ που ξέρουμε...

Αυτά.
str
QUOTE(1911971 @ Feb 4 2010, 11:27 ) *
Μήπως πρέπει να δούμε και από μία άλλη πλευρά τα πράγματα πριν μιλήσουμε για την περίεργη νοοτροπία του Ελληνα;
- το γεγονός ότι κάποιοι διαιτητές σφυρίζουν μεγαλύτερες κατηγορίες δεν σημαίνει ότι το αξίζουν κιόλας. Η αξιολόγησή τους γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο (που κατά την προσωπική μου άποψη πάσχει) αλλά (όπως είπε και ο Ζαβλανός στην πίτα της ΕΣΚΑ) τώρα πια τους παρακαλάς να σφυρίξουν.

αν τα 7 πρωτα γραμματα του επιθετου σου ταιριαζουν με το επιθετο καποιου παλιου διαιτητη (ή εστω της γυναικας του αν εισαι απο κεινο το σοι) πας ψηλα..αλλιως τσαμπα κοπος....

QUOTE
- επειδή παρακολουθούμε και τα πρωταθλήματα μικρότερων ηλικιών, βλέπεις έναν άνθρωπο να σφυρίζει, ο οποίος προσπαθεί να μην κουράζεται κιόλας μένοντας στο κέντρο του γηπέδου, και το μεγαλύτερο κακό : όταν αυτές οι ηλικίες πλάθονται αγωνιστικά και τυχαίνουν διαιτητές οι οποίοι σφυρίζουν ότι θέλουν, τότε άστα....ξεχνάς και αυτά που ξέρεις. Ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα, υπάρχει πολύ συζήτηση....

παντα ο διαιτητης προσαρμοζεται στο παιχνιδι ειται προκειται για μικρες ειτε για μεγαλες κατηγοριες...δεν πρεπει να περιμενεις απο αν διαιτητη σε ματσ παιδικο να τρεχει πανω κατω σαν τρελος η να σφυριζει την καθε λεπτομερια..
βεβαια αν το ματσακι ειναι ντερμπυ εχει ενδιαφερον τοτε ο σωστος θα τα δωσει ολα..αλλα ποτε σε ματσ που ειναι 30 και 40 ποντους...και κανονικα εκει θα επρεπε το παιχνιδι να παιζεται χωρις "διαιτητη" ωστε τα παιδακια να βγαινουν απο αυτο το τρυπακι και να ευχαριστιουνται το μπασκετ.. οχι σε παιχνιδι παιδικου με τη διαφορα στους 30 να βλεπεις προπονητες να διαμαρτυρονται..αυτοι επηρρεαζουν τα παιδακια...ελεος...

QUOTE
- συμφωνώ ότι σε ομαδικό και προσωπικό επίπεδο, η κάθε ομάδα και ο κάθε παίκτης πρέπει να έχει σαν στόχο να παίξει μπάσκετ και να κερδίσει τον αγώνα. Σίγουρα θα γίνουν λάθη, ατομικά, ομαδικά, διαιτητικά....αλλά όσο αφορά τα τελευταία θα πρέπει οι φίλοι μας με τα γκρι να προσέχουν, γιατί ορισμένοι από αυτούς βρίσκονται σε κακή μέρα σε πολύ συγκερκιμένες ημέρες και απέναντι σε πολύ συγκεκριμένα άτομα. Αυτό που πάντα με παραξένευε είναι ποιος αξιολογεί αυτούς τους διαιτητές όταν βρίσκονται σε κακή ημέρα; θα θυμιθούν να πάρουν τηλέφωνο να έρθει στο συγκεριμένο τους παχνίδι ο άνθρωπος που πρέπει να τους αξιολογήσει;

οι διαιτητες επηρεαζονται και απο συμπεριφορες παικτων και παραγοντων...οπως ειπε καποιος σε προηγουμενο ποστ ποιος θα προστατεψει τον διατητη αν πεσει πανω του μια ομαδα ολοκληρη προσπαθοντας να τον λιντσαρουν??θα τον σωσει η αντιπαλη ομαδα??οοχι βεβαια....εκει λοιπον εγκειται στην εμπειρια του τι θα κανει...και πιστεψε με κανενας διαιτητης δεν θα κατσει να ρισκαρει την υγεια του για ενα κωλοματσακι οταν ξερει οτι ειναι απροστατευτος... ειδικα σε μικρες κατηγοριες οπου δεν υπαρχει ουτε αστυνομια ουτε τπτ και εκτος απο τουσ φιλαθλους κινδυνευει και απο ασχετους κομπλεξικους γιγαντοσωμους παικτες :down: .... (η πολυαριθμους παραγοντισκους...)


QUOTE
Για το μόνο πράγμα που θέλω να πω ευχαριστώ σε αυτούς τους ανθρώπους είναι γιατί το μπάσκετ το αγαπούν σαν κι εμάς και πηγαινοέρχονται από γειτονιά σε γειτονιά για να σφυρίξουν, σχεδόν τσάμπα...κάποιοι από αυτούς έχουν βλέψεις για κάτι καλύτερο και δεν τους κατηγορώ...ας γίνει με ομαλό τρόπο...οποισδήποτε από εμάς αν επέμενε ότι έχει δίκιο ενώ άλλοι 1000 υποστήριζαν το αντίθετο, με επιχειρήματα πάντα, θα γινόταν "ρόμπα"...κάτι ανάλογο συμβαίνει και όταν κάποιοι προσπαθούν να μας κάνουν να ξεχάσουμε και το λίγο ή πολύ μπάσκετ που ξέρουμε...
Αυτά.


συμφωνω απολυτα
3in1
Μήπως πρέπει να δούμε και από μία άλλη πλευρά τα πράγματα πριν μιλήσουμε για την περίεργη νοοτροπία του Ελληνα;
- το γεγονός ότι κάποιοι διαιτητές σφυρίζουν μεγαλύτερες κατηγορίες δεν σημαίνει ότι το αξίζουν κιόλας. Η αξιολόγησή τους γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο (που κατά την προσωπική μου άποψη πάσχει) αλλά (όπως είπε και ο Ζαβλανός στην πίτα της ΕΣΚΑ) τώρα πια τους παρακαλάς να σφυρίξουν.

Η αξιολόγηση των διαιτητών γίνεται και κρίνεται καθε χρόνο στις αρχες της σεζον σε 3ημερο σεμιναριο και υπαρχουν γραπτες και αγωνιστικες εξετασεις (για τους αξιολογημενους)....αυτος ειναι ο συγκεκριμενος τροπος που λες....εαν καποιος δεν περασει δεν σφυριζει την κατηγορια του αλλα μπορει να παιζει στα τοπικα.

- κάθε χρόνο η ΕΣΚΑ βουήζει για διαιτητές ειδικών αποστολών, που θα διαμορφώσουν αποτέλεσμα. Το γεγονός ότι δεν υπάρχουν πια αρκετοί διαιτητές, έχει οδηγήσει προφανώς την ΕΣΚΑ και την ΚΕΔ της ΕΣΚΑ να αποδέχεται τον πάσα ένα ότι και όποιος κι αν είναι.

Διαιτητες ειδικων αποστολών μπορει να υπαρχουν αλλα αφου τους γνωριζει η ΕΣΚΑ και ολος ο κοσμος τοτε και οι ομαδες και μπορουν να τους εξαιρεσουν!

- Διαιτητές Β' εθνικής ή όποιας κατηγορίας κι αν είναι, εάν σέβονται τον εαυτό τους και τα σφυρίγματά τους, δεν δίνουν "μοιραίες" απαντήσεις του τύπου "έλα μωρέ, τώρα το έδωσα το φάουλ, σιγά μην βάλει ο άλλος τις βολές" ή "τώρα που το ξαναθυμάμαι, σε αυτή τη φάση έχεις δίκιο"....και αυτά έχουν ειπωθεί και ακουστεί.

Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο ....ο διαιτητης πρεπει να ειναι σοβαρος και οι απαντησεις του σε ερωτησεις κανονισμων τεκμηριωμενες και σωστες.

- επειδή παρακολουθούμε και τα πρωταθλήματα μικρότερων ηλικιών, βλέπεις έναν άνθρωπο να σφυρίζει, ο οποίος προσπαθεί να μην κουράζεται κιόλας μένοντας στο κέντρο του γηπέδου, και το μεγαλύτερο κακό : όταν αυτές οι ηλικίες πλάθονται αγωνιστικά και τυχαίνουν διαιτητές οι οποίοι σφυρίζουν ότι θέλουν, τότε άστα....ξεχνάς και αυτά που ξέρεις. Ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα, υπάρχει πολύ συζήτηση....

Μαλλον δεν θα διαβασες το κειμενο -γραμμα του διαιτητη που καλουνται να σφυριξουν 4-6 αγωνες τα Σαββατοκυριακα την ημερα και μονοι τους....αναρωτιεμαι...εσυ θα αντεχες να τρεχεις τοσες ωρες σε ενα γηπεδο και να εχεις ολη την ωρα την απαιτουμενη αυτοσυγκεντρωση που χρειαζεται?? Εγω δεν θα μπορουσα παντως.

- συμφωνώ ότι σε ομαδικό και προσωπικό επίπεδο, η κάθε ομάδα και ο κάθε παίκτης πρέπει να έχει σαν στόχο να παίξει μπάσκετ και να κερδίσει τον αγώνα. Σίγουρα θα γίνουν λάθη, ατομικά, ομαδικά, διαιτητικά....αλλά όσο αφορά τα τελευταία θα πρέπει οι φίλοι μας με τα γκρι να προσέχουν, γιατί ορισμένοι από αυτούς βρίσκονται σε κακή μέρα σε πολύ συγκερκιμένες ημέρες και απέναντι σε πολύ συγκεκριμένα άτομα. Αυτό που πάντα με παραξένευε είναι ποιος αξιολογεί αυτούς τους διαιτητές όταν βρίσκονται σε κακή ημέρα; θα θυμιθούν να πάρουν τηλέφωνο να έρθει στο συγκεριμένο τους παχνίδι ο άνθρωπος που πρέπει να τους αξιολογήσει;

Οι αξιολογητες συνηθως ειναι διαιτητες ή πρωην διαιτητες και νυν κομισαριοι και διαλεγουν συνηθως να πανε σε αγωνες δυσκολους (ντερμπι)...το ποτε θα βρεθουν σε ασχημη μερα δεν το ξερουν ουτε οι ιδιοι εκτος των γυναικων που ξερουν ακριβως ποτε ειναι οι "δυσκολες μέρες" τους....

Για το μόνο πράγμα που θέλω να πω ευχαριστώ σε αυτούς τους ανθρώπους είναι γιατί το μπάσκετ το αγαπούν σαν κι εμάς και πηγαινοέρχονται από γειτονιά σε γειτονιά για να σφυρίξουν, σχεδόν τσάμπα...κάποιοι από αυτούς έχουν βλέψεις για κάτι καλύτερο και δεν τους κατηγορώ...ας γίνει με ομαλό τρόπο...οποισδήποτε από εμάς αν επέμενε ότι έχει δίκιο ενώ άλλοι 1000 υποστήριζαν το αντίθετο, με επιχειρήματα πάντα, θα γινόταν "ρόμπα"...κάτι ανάλογο συμβαίνει και όταν κάποιοι προσπαθούν να μας κάνουν να ξεχάσουμε και το λίγο ή πολύ μπάσκετ που ξέρουμε...

Συμφωνω απολυτα οτι για να κανεις κατι πρεπει να το αγαπας και σιγουρα υπαρχουν και οι "επικινδυνοι" διαιτητες αλλα λογο έλλειψης διαιτητων πρεπει να συμβιβαστουμε ,δεν υπαρχει αλλη λυση εκτος και εαν στην επομενη σχολη διαιτησιας παρακολουθησουν την σχολη 1.000 ατομα και τοτε θα υπρχει και η σωστη αξιολογηση.....


Τελος ζητω συγνωμη για τον τροπο γραφης διοτι δεν τα εχω μαθει τα κολπα ακομη να αποσπω κειμενα...θα τα μαθω ομως που θα μου παει.!

jhantzop

Κατηγοριοποίηση διαιτητών και αγώνων.
Κλήρωση σύμφωνα με το παραπάνω και όχι ορισμός.
Πλήρης διαφάνεια τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι.
Θα είναι μια καλή αρχή.


3in1
επίσης και η θεσμοθετηση 3 διαιτητων σε ολα τα εθνικα πρωταθληματα.
Ετσι θα υπαρχει καλυτερη αξιολογηση των φασεων του αγωνα.
jhantzop
QUOTE(3in1 @ Feb 8 2010, 14:52 ) *
επίσης και η θεσμοθετηση 3 διαιτητων σε ολα τα εθνικα πρωταθληματα.
Ετσι θα υπαρχει καλυτερη αξιολογηση των φασεων του αγωνα.


Ας ξεκινήσουμε με δύο διαιτητές σε παιδικά/εφηβικά κλπ και μετά περνάμε και σε αυτό.


3in1
Βασικα οι διαιτητες δεν πασχουν στους "αξιολογημενους" οποτε υπαρχει το περιθωριο για 3 στις εθνικες κατηγοριες ,αλλα πασχουν σε μη αξιολογημενους που παιζουν κυριως τα παιδικοεφηβικα......και δυσκολα βρισκεις αξιολογημενους τα Σαββατοκυριακα να παιξουν (λογο εθνικων κατηγοριων) και να καλυψουν τα παιχνιδια.....εδω τα Μιννι γινονται χωρις διαιτητες.....μονο με εναν κριτη!!! (επισημο πρωταθλημα απο Εσκα!!) οποτε οποιος πιστος ας προσελθει σε καμια σχολη διαιτησιας μπας και δουμε καμια ασπρη μερα τελικα.
moysias
Διάβασα τις απόψεις σας πάνω στον αριθμό των διαιτητών που θα έπρεπε να υπάρχουν στα παιδικά-εφηβικά και απλά σας λέω για να γνωρίζετε και να καταλάβετε το τι περνάνε και οι διαιτητές από την καινούρια χρονιά στα γυναικεία θα υπάρχει μόνο ένας διαιτητής
leonkalf
Έπεσε στην αντίληψή μου η παρακάτω επιστολή της ΟΔΚΕ (Ομοσπονδία Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Ελλάδος) στους Συνδέσμους σχετικά με τα οικονομικά τους προβλήματα.

Διαβάστε την προσεκτικά, αναφέρει το πολύ σημαντικό πρόβλημα των διαιτητών των τοπικών ενώσεων και τρόπο αντιμετώπισής του (πληρωμή από ομάδες).


"Το Δ.Σ. της ΟΔΚΕ σχετικά με τα οικονομικά προβλήματα των διαιτητών επιθυμεί να σας γνωρίσει τα παρακάτω.

Η ΟΔΚΕ κατανοεί τα δίκαια παράπονα όλων των διαιτητών σχετικά με την μεγάλη καθυστέρηση στην εξόφληση , εκ μέρους των Τοπικών Ενώσεων , των αποζημιώσεων των διαιτητών στα Τοπικά Πρωταθλήματα.

Η ΟΔΚΕ επίσης κατανοεί απόλυτα το πρόβλημα που ανέκυψε λόγω της αύξησης της τιμής των διοδίων , της βενζίνης και το δίκαιο αίτημα πλέον των διαιτητών για την άμεση εξόφληση των οφειλομένων και αύξηση της χιλιομετρικής αποζημίωσης και ημεραργίας.

Είναι βέβαιο ότι η κατάσταση αυτή δεν πρέπει και δεν μπορεί να συνεχιστεί , διότι το πρόβλημα συνεχώς οξύνεται και ήδη βρισκόμαστε σε αδιέξοδο , λόγω και της γενικότερης οικονομικής κρίσης που υπάρχει στη χώρα μας. Δεν μπορεί να παρατηρείται το φαινόμενο, εικοσάχρονοι φοιτητές να χρηματοδοτούν τα τοπικά πρωταθλήματα για περισσότερο από δύο χρόνια , πληρώνοντας μετακινήσεις και κάνοντας έξοδα που θα τα πάρουν πολύ αργότερα , αν βέβαια τα πάρουν γιατί μπορεί να έχουν ήδη μετακομίσει σε άλλη πόλη. Δεν μπορεί νέοι αξιόλογοι διαιτητές που αγαπούν το άθλημα και θέλουν να προσφέρουν σε αυτό , να εγκαταλείπουν τη διαιτησία επειδή δεν μπορούν να χρηματοδοτήσουν εξ ιδίων πόρων τα τοπικά πρωταθλήματα των ενώσεων.

Σήμερα , είναι επιτακτική ανάγκη τα Αθλητικά Σωματεία πλέον να αποζημιώνουν τους διαιτητές , πριν την έναρξη του αγώνα και αυτή είναι η μοναδική διέξοδος για να βγούμε από τα σημερινά οικονομικά αδιέξοδα , όσον αφορά στις αποζημιώσεις των διαιτητών που στην ουσία είναι εθελοντές του αθλήματος με συμβολική αποζημίωση κάθε αγώνα με 8,10,12 ή 15 ευρώ.

Αντιλαμβάνεστε όμως ότι τα σημερινά προβλήματα είναι πανελλαδικά, αφορούν όλους τους διαιτητές και δεν επιλύονται με μεμονωμένες αποφάσεις Συνδέσμων για αποχή των μελών τους από τους αγώνες , αποφάσεις που βρίσκουν αντίθετο το ΔΣ της ΟΔΚΕ . Αναμφισβήτητα τα χρήματα που οφείλονται από μερικές ενώσεις για περισσότερο από δύο χρόνια , πρέπει να καταβληθούν το συντομότερο δυνατόν στους διαιτητές , το πρόβλημα όμως είναι γενικότερο, πρέπει να το αντιμετωπίσουμε από κοινού ΟΔΚΕ και Σύνδεσμοι και να το συζητήσουμε στην προσεχή Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας μας , ώστε να λάβουμε όλοι μαζί τις ενδεδειγμένες αποφάσεις στα προβλήματα που μας απασχολούν.

Η ΟΔΚΕ να είστε βέβαιοι ότι βρίσκεται πάντοτε στο πλευρό των διαιτητών και στα δίκαια αιτήματά τους , έχει προβεί ήδη και θα προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να βρεθεί λύση στο αδιέξοδο που έχει δημιουργηθεί και να τακτοποιηθεί το ζήτημα που έχει προκύψει το ταχύτερο δυνατό και με το καλύτερο δυνατό τρόπο , ευελπιστώντας ότι ίσως στη Γενική Συνέλευση να μην χρειασθεί να συζητηθεί καν το θέμα.

22/3/2010"


πηγή: www.odke.gr
Japa2009
QUOTE(jhantzop @ Feb 8 2010, 16:42 ) *
Ας ξεκινήσουμε με δύο διαιτητές σε παιδικά/εφηβικά κλπ και μετά περνάμε και σε αυτό.

μηπως εχεις καποια πληροφορια για καποια σχολη διαιτησιας και τι χρειαζεται για να εγγραφεις?
nikefalin
QUOTE(Japa2009 @ Apr 1 2010, 16:27 ) *
μηπως εχεις καποια πληροφορια για καποια σχολη διαιτησιας και τι χρειαζεται για να εγγραφεις?


αν είσαι στην Αθήνα κοίτα εδώ τον σύνδεσμο

http://sedka-association.blogspot.com/

κι εδώ

http://www.odke.gr/page.asp?pageID=322
Japa2009
QUOTE(nikefalin @ Apr 1 2010, 17:27 ) *
αν είσαι στην Αθήνα κοίτα εδώ τον σύνδεσμο

http://sedka-association.blogspot.com/

κι εδώ

http://www.odke.gr/page.asp?pageID=322

Ευχαριστώ!
BILL79
Γεια σας. Μετά από καιρό θα ήθελα να, αν γνωρίζετε, να μου δώσετε μία απάντηση.
Παρακολουθώ μία σχολή διαιτησίας και με ενημέρωσαν ότι δε θα μπορέσω να σφυρίξω κάποια παιχνίδια γιατί έχω μούσια. Κοίταξα στο site της FIBA αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό. Γνωρίζετε αν έχουν το δικαίωμα να με απορρίψουν;
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(BILL79 @ Feb 22 2018, 20:05 ) *
Γεια σας. Μετά από καιρό θα ήθελα να, αν γνωρίζετε, να μου δώσετε μία απάντηση.
Παρακολουθώ μία σχολή διαιτησίας και με ενημέρωσαν ότι δε θα μπορέσω να σφυρίξω κάποια παιχνίδια γιατί έχω μούσια. Κοίταξα στο site της FIBA αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό. Γνωρίζετε αν έχουν το δικαίωμα να με απορρίψουν;


Εχω φίλο ο οποίος ηταν 12 χρόνια διαιτητής, είχε φτάσει μέχρι Β Εθνική. Οταν αρχισε να παίζει εθνικές κατηγορίες του το απαγόρευσαν ρητά και λίγο αργότερα του έκαναν και στην Εσκα παρατηρήσεις. Ο Ρήγας τότε το είχε απαγορεύσει και μετά Ο Κορομηλάς όταν μπήκε στη ΚΕΔ. Είναι αστείο το ζήτημα και φυσικά δεν υπάρχει τέτοιος κανονισμός, είναι κάτι σαν άγραφος νόμος.
BILL79
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ Mar 22 2018, 17:14 ) *
Εχω φίλο ο οποίος ηταν 12 χρόνια διαιτητής, είχε φτάσει μέχρι Β Εθνική. Οταν αρχισε να παίζει εθνικές κατηγορίες του το απαγόρευσαν ρητά και λίγο αργότερα του έκαναν και στην Εσκα παρατηρήσεις. Ο Ρήγας τότε το είχε απαγορεύσει και μετά Ο Κορομηλάς όταν μπήκε στη ΚΕΔ. Είναι αστείο το ζήτημα και φυσικά δεν υπάρχει τέτοιος κανονισμός, είναι κάτι σαν άγραφος νόμος.

Το ξέρω ότι δεν υπάρχει κάποιος κανονισμός που να το απαγορεύει, αυτό έλειπε!
Υπάρχουν διαιτητές με στήθος, υπέρβαροι και που δεν έχουν ιδέα από το άθλημα και δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα. Και το μόνιμο πρόβλημα της ΟΔΚΕ είναι το μούσι;;;;;
Τι να πω. Πάντως μου το επιβεβαίωσαν και 'μένα ότι ουσιαστικά είναι ένας άγραφος νόμος, που αν θέλω να σφυρίξω, έστω και στα τοπικά, θα πρέπει να το ξυρίσω.
jhantzop
Αγώνας παμπαίδων... timeout και παράγοντας/προπονητής ομάδας Β διαμαρτυρήθηκαν για ένα φάουλ... απάντηση διαιτητή, "εμένα δεν θα μου επιτεθείτε όπως κάνατε στους διαιτητές στο παιχνίδι (παιδικό) με την Χ ομάδα", δίνοντας παράλληλα και τεχνική ποινή. Πώς μπορεί αυτός ο άνθρωπος να σφυρίξει αμερόληπτα; ο διαιτητής είναι εθνικής κατηγορίας... μιλάμε για παιδικό / παμπαιδικό... ας σκεφτούμε τι θα γίνει σε αγώνα ανδρικού... ας σημειώσουμε πως για τον αγώνα του παιδικού, ο υπαίτιος είχε ήδη τιμωρηθεί από την ένωση.
m-papous
QUOTE (jhantzop @ Mar 28 2018, 17:45 ) *
Αγώνας παμπαίδων... timeout και παράγοντας/προπονητής ομάδας Β διαμαρτυρήθηκαν για ένα φάουλ... απάντηση διαιτητή, "εμένα δεν θα μου επιτεθείτε όπως κάνατε στους διαιτητές στο παιχνίδι (παιδικό) με την Χ ομάδα", δίνοντας παράλληλα και τεχνική ποινή. Πώς μπορεί αυτός ο άνθρωπος να σφυρίξει αμερόληπτα; ο διαιτητής είναι εθνικής κατηγορίας... μιλάμε για παιδικό / παμπαιδικό... ας σκεφτούμε τι θα γίνει σε αγώνα ανδρικού... ας σημειώσουμε πως για τον αγώνα του παιδικού, ο υπαίτιος είχε ήδη τιμωρηθεί από την ένωση.

Απαράδεκτη αντίδραση από διαιτητή.
Μόνο αξία δίνει στον παράγοντα/προπονητή ομάδας Β. Ορισμένους ανθρώπους απλώς τους προσπερνάς. Μαζί με το καλάμι τους.
ethn
Nόμος για όλους τους χώρους...Οχι μόνο των διαιτητών

ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ 'ΕΞΟΥΣΙΑ' ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΑΘΕΙΕΣ (μην πω και κόμπλεξ...) .

Την πάτησες......................................

akratacity
QUOTE (jhantzop @ Mar 28 2018, 17:45 ) *
Αγώνας παμπαίδων... timeout και παράγοντας/προπονητής ομάδας Β διαμαρτυρήθηκαν για ένα φάουλ... απάντηση διαιτητή, "εμένα δεν θα μου επιτεθείτε όπως κάνατε στους διαιτητές στο παιχνίδι (παιδικό) με την Χ ομάδα", δίνοντας παράλληλα και τεχνική ποινή. Πώς μπορεί αυτός ο άνθρωπος να σφυρίξει αμερόληπτα; ο διαιτητής είναι εθνικής κατηγορίας... μιλάμε για παιδικό / παμπαιδικό... ας σκεφτούμε τι θα γίνει σε αγώνα ανδρικού... ας σημειώσουμε πως για τον αγώνα του παιδικού, ο υπαίτιος είχε ήδη τιμωρηθεί από την ένωση.

Ας προσεχατε..........
jhantzop
QUOTE(akratacity @ Mar 30 2018, 18:45 ) *
Ας προσεχατε..........

Τι εννοείς;
Gkos
http://aoenosi-iliou.gr/index.php/syllogos...4JxS9uO-GTPmGGI

Πως ειναι δυνατον να δωθεί διποντο αυτο;


(Αν δεν είναι το σωστό μέρος να μεταφερθει)
fap
Πφφφφ. .
Έκρινε το ματς αυτό.
dru_15
QUOTE(Gkos @ Jan 27 2019, 23:41 ) *
http://aoenosi-iliou.gr/index.php/syllogos...4JxS9uO-GTPmGGI

Πως ειναι δυνατον να δωθεί διποντο αυτο;


(Αν δεν είναι το σωστό μέρος να μεταφερθει)

Ειναι και το μισο του ΝΒΑ θα κοιτας τον γοφο ψηλα..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.