Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA Finals Game 1
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons > Older NBA Finals > NBA Finals 2014
Pages: 1, 2
sacarame
Πρώτο παιχνίδι της σειράς λοιπόν. Να θυμίσουμε δύο βασικά πράγματα:

Πρώτον,το προγραμμα των τελικών...

QUOTE
Game 1: MIA at SAS | Thu., Jun. 5, 9:00 PM ET | ABC
Game 2: MIA at SAS | Sun., Jun. 8, 8:00 PM ET | ABC
Game 3: SAS at MIA | Tue., Jun. 10, 9:00 PM ET | ABC
Game 4: SAS at MIA | Thu., Jun. 12, 9:00 PM ET | ABC
Game 5: MIA at SAS | Sun., Jun. 15 | ABC | If Needed
Game 6: SAS at MIA | Tue., Jun. 17 | ABC | If Needed
Game 7: MIA at SAS | Fri., Jun. 20 | ABC | If Needed



Και δεύτερον το βασικότερο: Η σειρά των παιχνιδιών φέτος έχει αλλάξει και από 2--3--2 έχουμε 2--2--1--1--1


Και πριν περάσουμε στις δικές σας απόψεις για το νικητή και για την έκβαση του game 1, ιδού η άποψη του Basketforum.gr

j-kidd13 spurs1-sm.gif

Με πλεονεκτημα εδρας,βλεπω το πρωτο ματς να πηγαινει στο Σαν Αντονιο.Η ομαδα που ισως ξερει καλυτερα απο τον καθενα να διαχειριζεται τετοια παιχνιδια.Αρκει φετος να κανεις το φαουλ οταν χρειαστει κυριε Ποποβιτς...Γιατι ετσι κανουμε μαγκες καποιους αλλους τσαμπα... smiley.gif (αφιερωμενο στον T.W.Is.M.).Προβλεπεται τρομερη σειρα,οσο απιθανο εχω να σπασει η εδρα καποιου εκ των 2,αλλο τοσο πιθανο το θεωρω μετα τη 2η σκεψη.Παντως για την πρεμιερα δινω σαφεστατο προβαδισμα στους Τεξανους.Ο Τιμ θα καταπιει τον......Μπο....Μπ....οοοοοοοχι ρε φιλε δεν θα σε αναφερω καν....,ο Παρκερ θα κανει ματσαρα οπως κανει σταθερα στα πλει οφ,που παιζει σε επιπεδα σουπερ σουπερ σταρ,οι Γκριν Μπελινελι θα βαλουν τα 3ποντα τους,και ο Τζινο θα δωσει την απαραιτητη βοηθεια οταν οι Τιμ-Τονι κατσουν στον παγκο...GO SPURS!

T.W.Is.M spurs1-sm.gif

(δεν τον ρώτησα καν tongue.gif)

jasonick heat1-sm.gif
Ο τραυματισμός του Parker που δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση θα είναι την Πέμπτη συν τη μία μέρα ξεκούρασης παραπάνω των Heat που δεν δυσκολεύτηκαν στο 6ο παιχνίδι με τους Pacers ενώ οι Spurs παίξανε παράταση με κάνει να βάλω το Miami στο ρόλο του φαβορί αφού λογικά θα παρουσιαστεί πιο φρέσκο.


rchos heat1-sm.gif

Αν και δεν μου αρέσει σαν αποτέλεσμα θεωρώ πως όλη την χρονιά οι Χιτ έπαιζαν χαλαρά γιατί ήξεραν πως ότι και να κάνουν εύκολα σχετικά θα έφταναν στους τελικούς.Πλέον ξεκούραστοι και έχοντας την εμπειρία των προηγούμενων ετών θεωρώ πως εύκολα ή δύσκολα θα καταφέρουν να πάρουν το τρίτο τρόπαιο στη σειρά.Όσο και αν οι Σπερς παίζουν το πιο οργανωμένο μπάσκετ στο NBA και όσο πιο γεμάτοι και να είναι αν τα βασικά ατού των Χιτ παίζουν στο 100% δεν πιστεύω πως γίνεται να χάσουν τον τίτλο.

aegeansheed spurs1-sm.gif

Πάω με τη λογική της εμπειρίας των ματς από τις δύο ομάδες φέτος. Οι Spurs στην έδρα τους, στα σημαντικά παιχνίδια δεν αφήνουν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο. Οι Heat από την άλλη, στα πρώτα παιχνίδια κάθε σειράς πάντα δυσκολεύονται. Easy pick.

sacarame spurs1-sm.gif

Το San Antonio, εξαιρώντας μετά τα 2 πρώτα ματς με το Dallas, έχει κάνει πολύ πειστικές εντός έδρας εμφανίσεις και δεν έχει επιτρέψει σε κανέναν αντίπαλο να πιστέψει στην νίκη. Από την άλλη, το Miami συνήθως δεν παίζει με όλες του τις δυνάμεις στο πρώτο παιχνίδι των εκάστοτε σειρών του.
Συνυπολογίζοντας λοιπόν αυτό καθώς και το γεγονός πως οι Spurs δεν θέλουν να πάθουν αυτό που έκαναν οι ίδιοι στο περσινό game 1, με κάνουν να δίνω τον πρώτο λόγο στους Τεξανούς για να ανοίξουν το σκορ στους τελικούς.

Pierce spurs1-sm.gif

Οι Spurs έχουν την τάση να πίανουν τον αντίπαλο από το λαιμό μέσα στην έδρα τους και να μην τον αφήνουν να παίρνει ανάσα. Στα φετινά Playoffs μόνο οι Mavs κατάφεραν να αποδράσουν απο εκεί και αυτοί νομίζω θα είναι και οι μοναδικοί που θα έχουν αυτό το παράσημο , παίξει δεν παίξει ο Τεπε σήμερα (άντε σας έδωσα και τον πρωταθλητή tongue.gif).
sacarame
Κι ένα ωραίο βιντεάκι με preview των τελικών:

j-kidd13
Το φορματ "αποψη των συντακτων" μου θυμησε nba greece... tongue.gif
sacarame
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 5 2014, 14:47 ) *
Το φορματ "αποψη των συντακτων" μου θυμησε nba greece... tongue.gif



Εγώ πάντως την εμπνεύστηκα από το " 29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν skip"... smiley.gif
SG3ptshooter
Γίνε mod λέει να μπει η γνώμη σου στο post.

Λες και δε μπορούμε να ποστάρουμε. smiley.gif

Η βαρεμάρα των φετινών NBA offs είναι πρωτοφανής, απλά ας μην το πάρει ο ΛεΠα.
geo82
Αν ο Πάρκερ είναι ΟΚ, πιστεύω πως θα κερδίσουν τα Σπιρούνια.
Blonde-assassin
Αν και προβλέπω Μαϊάμι τρένο φέτος , Προσεύχομαι για SPURS γτ είμαι Φαν και εύχομαι το Μαϊάμι να πληρώσει με το ίδιο νόμισμα 19.gif 19.gif 19.gif
michalex
Συμφωνώ ότι οι σπερς παίζουν το πιο ωραίο μπάσκετ, αλλά με σβηστές μηχανές πήγαν οι άλλοι τελικούς, δυστυχώς βλέπω μαϊάμι στα 6 peace.gif
captain charisma
ο ντανκαν μετα τη προκριση των σπερς στους τελικους ειπε οτι χρειαζονται αλλες 4 νικες για να παρουν αυτο που εχασαν περσι και οτι θα το πετυχουν αυτη τη φορα..δεν εχω ξαναδει τον ντανκαν να κανει τετοιες δηλωσεις σ ολη τη καριερα του επειδη παντα κρατουσε χαμηλο προφιλ...για να δουμε ποσο αποφασισμενοι θα ειναι οι σπερς που εχασαν δικο τους πρωταθλημα περσι...
salas
για να δουμε..θα επικρατησει το ομαδικο ταλεντο η το ατομικο..spurs vs heat
T.W.Is.M.
QUOTE(sacarame @ Jun 4 2014, 14:49 ) *
Πρώτο παιχνίδι της σειράς λοιπόν. Να θυμίσουμε δύο βασικά πράγματα:

Πρώτον,το προγραμμα των τελικών...




Και δεύτερον το βασικότερο: Η σειρά των παιχνιδιών φέτος έχει αλλάξει και από 2--3--2 έχουμε 2--2--1--1--1


Και πριν περάσουμε στις δικές σας απόψεις για το νικητή και για την έκβαση του game 1, ιδού η άποψη του Basketforum.gr



T.W.Is.M spurs1-sm.gif

(δεν τον ρώτησα καν tongue.gif)


Και δε χρειαζοταν. Spurs in 4. Περσι ο Ποποβιτς δεν εδωσε εντολη για φαουλ στο 6ο παιχνιδι και οι Σπερς εχασαν το πρωταθλημα(μπηκαν κι αλλοι στη μεση, αλλα ας μην τα θυμιζουμε αυτα tongue.gif ). Αν σε καποιους φαινεται εντυπωσιακος ο τροπος που το Μαιαμι περασε στους τελικους αποκλειοντας τις Μπομπογατες της Καρλοτας(που ολο το ροστερ πρεπει να ειχε λιγοτερα παιχνιδια πλει οφ απο το Haslem), τους Μπρουκληδες Νετς(γιατι οι παιχτες τους δεν πηραν στο παρκε τα Π) και τους Ιντιανα Πεισερς(που στην παρουσιαση τους ακουγοταν "something's strange in the neighbourhood, who do you wanna call? Ghostbusters"), σε μενα φαινεται πιο εντυπωσιακος ο τροπος που περασε το Σαν Αντονιο. Ζεσταμα στα πρωτα 6 παιχνιδια με το Νταλας(που στην Ανατολη θα ειχε πλεονεκτημα εδρας) και περιπατος στο 7ο ματς(κακη σειρα ομως για τους Σπερς), προκριση σε 5 παιχνιδια με τους Μπλειζερς και τη RIP City(που αν εβρισκαν την Ιντιανα, θα περνουσαν χαρη στον κατα τ αλλα ανυπαρκτο παγκο τους) και καθαρη προκριση με την OKC του πραγματικου MVP καθαριζοντας την σαν αυγο στο Τεξας! Φετος λοιπον ο Ποποβιτς παλι δε θα δωσει εντολη για φαουλ οταν θα ειναι στο +3. Γιατι δε θα ειναι στο +3, θα εχει καθαρισει νωριτερα. Θεωρηστε λοιπον αυτο το ποστ προβλεψη για ολους τους τελικους που θα γινουν.
Εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ!
Zoys
smiley.gif Η συμμαχία Σπιρουνιών-"Κελτών" συνεχίζεται και φέτος.

Ένα λιτό GO SPURS GO από μένα. spurs1-sm.gif
klow13
η συμπαθεια μου σε λεμπρον υπερνικα την αφορητη αντιπαθεια μου για τον γουειντ και για σχεδον ολο το υπολοιπο supporting cast των χιτ,δεν θελω να παει και στη δυση το πρωταθλημα,οποτε παμε ρε χιτ!
SteveNashidis
QUOTE(sacarame @ Jun 4 2014, 14:49 ) *
jasonick heat1-sm.gif
Ο τραυματισμός του Parker που δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση θα είναι την Πέμπτη συν τη μία μέρα ξεκούρασης παραπάνω των Heat που δεν δυσκολεύτηκαν στο 6ο παιχνίδι με τους Pacers ενώ οι Spurs παίξανε παράταση με κάνει να βάλω το Miami στο ρόλο του φαβορί αφού λογικά θα παρουσιαστεί πιο φρέσκο.


Παραιτήσου από admin ! (Τουίσμ κάνε ξεσκαρτάρισμα στους Κέλτες smiley.gif )



Oι επαναλήψεις γενικά κουράζουν και μέχρι στιγμής στο ΝΒΑ δεν βλέπουμε τίποτα άλλο πέρα από μια πιστή αντιγραφή του πρωταθλήματος του 2012-2013 . Ομάδες με όνειρα ξεκινάνε για τα πλέιοφ και στο τέλος καταλήγουν οι Uncle Stern's Spurs και οι Friends of Lebron's . Oι ιστορίες περί μύθων , συγκρίσεων δεν σταματάνε να οργιάζουν και ορκισμένοι οπαδοί των εκάστοτε μεριών δίνουν και την τελευταία ρανίδα του αίματος τους με σκοπό να μην σπιλωθεί το είδωλο τους .

Εύχομαι να μην έχουμε μια ανάλατη σειρά , σειρά με ματς που στο 4ο δεκάλεπτο θα έχουν 20 πόντους διαφορά και οι ομάδες θα στέλνουν μέσα τις δεύτερες πεντάδες ,με το μυαλό τους στο επόμενο παιχνίδι.
Επίσης ο Πόποβιτς να κάνει φουλ αν τυχόν βρίσκεται στο +3 ! Φιλική συμβουλή του Αλβέρτη ! :Ρ
aegeansheed
Τώρα θα πω την αμαρτία μου.

Είναι η πρώτη φορά που ο Twism κάνει γκαντεμοπρόβλεψη μετά το μπερθ. Θέλω να δω αν θα είναι το ίδιο τρισκατάρατος όσο πριν ή πλέον έχει γεννηθεί μια νέα δύναμη αντιστάθμισης στον κόσμο αυτό... laugh.gif

* Τραγικό που ο Σακαράμε χρησιμοποίησε τα ονόματά μας για να γράψει τις προβλέψεις του και να κάνει πιο "ενδιαφέρον" το τόπικ. Εγώ Heat φώναζα!
T.W.Is.M.
QUOTE(aegeansheed @ Jun 5 2014, 21:43 ) *
Τώρα θα πω την αμαρτία μου.

Είναι η πρώτη φορά που ο Twism κάνει γκαντεμοπρόβλεψη μετά το μπερθ. Θέλω να δω αν θα είναι το ίδιο τρισκατάρατος όσο πριν ή πλέον έχει γεννηθεί μια νέα δύναμη αντιστάθμισης στον κόσμο αυτό... laugh.gif

* Τραγικό που ο Σακαράμε χρησιμοποίησε τα ονόματά μας για να γράψει τις προβλέψεις του και να κάνει πιο "ενδιαφέρον" το τόπικ. Εγώ Heat φώναζα!


Για ποια αντισταθμιση μιλας? Η κορη μου ειναι ιδια εγω απ οτι μου λενε(εγω δεν τα καταλαβαινω αυτα). Ηδη εδω και 2 μερες(της χαρισα την πρωτη μερα της ζωης της) ειναι αντιπροεδρος στους ΚΕΛΤΕΣ.
Για να κανω και την πραγματικη γκαντεμοπροβλεψη: Ο Λεμπρον θα φυγει κουτσαινοντας σημερα. Δεν ξερω αν θα χασει αγωνα στη σειρα, αλλα το διαστρεμμα δεν το γλιτωνει!
aegeansheed
Ευτυχώς δηλαδή που από τη μία είναι αρκετά μικρή για να μιλάει ακόμα laugh.gif και από την άλλη δεν έχει αρχίσει να βλέπει ΝΒΑ!!!

Νομίζω όμως θα πρέπει να την αφήσεις να διαλέξει. Πολλές φορές τα παιδιά μπορεί να υποστηρίζουν το αντίθετο από αυτό που υποστηρίζει ο πατέρας από αντίδραση σε αυτό που βλέπει ή πάει να "επιβάλει"! laugh.gif
louie
ξερουμε σε τι κατασταση ειναι ο παρκερ; νομιζω οτι οι σπερς αξιζουν να παρουν αυτο που εχασαν μεσα απο τα χερια τους περσι και μοιαζουν αποφασισμενοι. οι χιτ δεν τρομαζουν και νομιζω το οτι ειχαν ευκολοτερο δρομο μεχρι τον τελικο απο οτι οι σπερς δεν ειναι υπερ τους. επισης ο τζινομπιλι ειναι καλυτερος απο περσι και σε τετοιους αγωνες ειναι ικανος για μεγαλα πραγματα.

προβλεψη με σημαια λοιπον spurs1-sm.gif

αα ξεχασα. twism να σου ζησει η κορη, να την καμαρωσεις οπως επιθυμεις..
giorgos14
QUOTE(sacarame @ Jun 4 2014, 11:49 ) *
jasonick heat1-sm.gif
Ο τραυματισμός του Parker που δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση θα είναι την Πέμπτη συν τη μία μέρα ξεκούρασης παραπάνω των Heat που δεν δυσκολεύτηκαν στο 6ο παιχνίδι με τους Pacers ενώ οι Spurs παίξανε παράταση με κάνει να βάλω το Miami στο ρόλο του φαβορί αφού λογικά θα παρουσιαστεί πιο φρέσκο.



Περιμενα 2 μερες σχεδον να δω δηλωση διαψευσης.Αφου δεν εγινε κατι τετοιο ανακοινωνω οτι οι διπλωματικες σχεσεις που μετεφεραν τους παικτες στο φανταζι απο την μια ομαδα στην αλλη ΔΙΑΚΟΠΤΟΝΤΑΙ.Γκρεμιζουμε τις γεφυρες με το κατεστημενο,με το που εγινες μοντ εγινες σαν τους κομισσιονερ και εσυ.Κριμα...
kamtha5
Πίστευω πως οι τελικοί θα κριθούν σε δύο παράγοντες.Η εύκολη ανάλυση λέει πως το San Antonio είναι καλύτερο από πέρσι, το Miami χειρότερο, άρα οδηγούμαστε στην επικράτηση του πρώτου. Δεν είναι όμως τόσο απλό…

Πρόκειται για μία σειρά που θα κριθεί στους ρολίστες. Καλά τα Duncan εναντίον Lebron, Parker vs Wade κτλ. αλλά και οι δύο ομάδες χρειάζονται τους «άλλους» παίκτες για να πιάσουν το μέγιστο της απόδοσης τους. Πέρσι ο Danny Green έγινε γνωστός σε όλον τον κόσμο γιατί έκανε ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία των τελικών, ο Gary Neal ευστοχούσε σε σουτ από τα 9 μέτρα, ενώ από την άλλη πλευρά καθοριστικοί ήταν οι Chalmers, Cole και Andersen. Αυτό είναι και το μεγάλο ερωτηματικό για τους Spurs, καθώς παίκτες όπως ο Bellinelli και ο Mils δεν έχουν ξαναβρεθεί σε τέτοιο επίπεδο, ενώ οι αντίπαλοι τους πλέον είναι «μπαρουτοκαπνισμένοι». Ωστόσο το «supporting cast» των «Big 3″ των Heat είναι σίγουρα σε πτώση: τα πειράματα των Beasley και Oden απέτυχαν, οι κοντοί είναι ασταθής, ο Battier θυμίζει …παλαίμαχο και ο Rashard Lewis έχει χάσει το δολοφονικό του σουτ. Μόνο ο Allen έχει απομείνει, αγέραστος, να στριφογυρίζει ανάμεσα από τα σκριν και να εκτελεί με τον αψεγάδιαστο τρόπο του. Έτσι λοιπόν η …μπάλα είναι στο γήπεδο των Spurs και αρχίζουν τα μαθηματικά: χρειάζονται τουλάχιστον 2 μεγάλα ματς από τον Ginobili (πέρσι πήραν 1, τον 5ο τελικό), και 1-2 μεγάλες εμφανίσεις από τους γκαρντ (ειδικά αν ο Πάρκερ ταλαιπωρείται από το διάστρεμμα στο αριστερό πόδι) αλλά και τον Kawhi Leonard σε άμυνα κι επίθεση. Μοιάζει ολίγον…μπακαλίστικο, ωστόσο οι αστέρες των Τεξανών, Parker και Duncan είναι η επιτομή της σταθερότητας και ξέρουμε ότι θα ανταποκριθούν στις απαιτήσεις

Ο δεύτερος σημαντικός παράγοντας θεωρείται ο καλύτερος παίκτης του κόσμου και ονομάζεται Lebron James, η απόδοση του οποίου στους τελικούς είναι πάντα ένα μεγάλο ερωτηματικό. Ο «Βασιλιάς» ήταν εκπληκτικός στον 7ο τελικό, όμως κάτω του μετρίου στα 5 πρώτα παιχνίδια και με εξάρσεις στο επικό έκτο ματς. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και η ευφυής άμυνα του Popovich: με απόσταση και πίσω από όλα τα σκριν, ο προσωπικός αντίπαλος προκαλούσε τον James να σουτάρει, αφήνοντας τον προκλητικά ελεύθερο, ακόμα κι αν βρισκόταν στα 5 μέτρα. Ο στόχος φυσικά ήταν να μην επιτεθεί στο καλάθι και ταυτόχρονα όμως να παίξει «παιχνίδια» με το μυαλό του. Να διστάσει βλέποντας μια πρωτόγνωρη άμυνα γύρω του, να ντριμπλάρει για κάποια έξτρα δευτερόλεπτα παραπάνω και να χαλάσει έτσι την κυκλοφορία της μπάλας για τους Heat. Το σχέδιο παραλίγο να πετύχει, μέχρι που στο 7ο παιχνίδι ο James αποφάσισε να πάρει χωρίς δεύτερη σκέψη όποιο σουτ του προσφέρει απλόχερα η άμυνα. Το αποτέλεσμα ήταν το δεύτερο του πρωτάθλημα. Τώρα ο «Pop» δεν έχει τον σύμμαχο της έκπληξης και είναι δύσκολο να πρωτοτυπήσει τόσο πολύ για δεύτερη φορά. Άρα θα βασιστεί στον Leonard, ίσως τον δεύτερο καλύτερο αμυντικό του κόσμου μετά τον Ibaka και ανά διαστήματα στον Green και τον …χοντρούλη Boris Diaw.

Έγραψα κάτι σχετικό για το ..πέρσι και το σήμερα: 3-Point Play: San Antonio εναντίον Miami, το sequel
aegeansheed
(Τζίνο) Πρώτο σουτ με το που μπαίνει-> εύστοχο τρίποντο. Μου αρέσει. Δεύτερο σουτ-> εύστοχο τρίποντο. Και ο James παρακολουθεί και ο Wade δεν ξεκίνησε καλά.

Πολλά λάθη για το Miami ως τώρα. Να δούμε και πώς θα χειριστεί ο Σπο το θέμα του 5ου παίκτη. Προς το παρόν δεν πήρε αυτό ακριβώς που ήθελε από τον Lewis. Ο Duncan με μια λέξη είναι συνεπής.
sacarame
Τρελαμένος Τζινόμπιλι στην πρώτη περίοδο. 9 πόντοι με 3/4 τρίποντα, 3 ασσίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Σπερς είναι μπροστά με 6 χάρις στον Αργεντινό, που εκτελεί ή συνεργάζεται με τον Σπλίτερ υποδειγματικά.

Οι Χιτ δοκίμασαν κάποια ντουμπλαρίσματα στην αρχή στο ποστ για να αποτρέψουν τις πάσες στη ρακέτα, αλλά οι Σπερς τους τιμωρούν από μακριά...
aegeansheed
Τέλος 1ης: (personal thought): Μη αντιμετωπίσιμος ο συνδυασμός Ginobili-Splitter ως τώρα για την άμυνα των Heat. Πάει πολύ καλά για τους Spurs. Γενικά όμως και οι δύο ομάδες παίζουν καλά και στα στάνταρντς τους ως τώρα. Για έναν Τελικό (δεκτά τα αρκετά λάθη στην αρχή ιδίως)

edit: Αρχές 2ης: Φοβερές άμυνες για τους Heat στο πρώτο 2λεπτο και ο Ray Allen μπαίνει ζεστός και φαϊναλάτος.
j-kidd13
Oταν σουταρει ο Τζινομπιλι(και μονο που παιζει βασικα) ειναι καλυτερο και απο το να βλεπεις τσοντα.
aegeansheed
Ίσως βλέπεις περισσότερο Ελληνικό Πρωτάθλημα Μπάσκετ από αυτό που επιτρέπεται στα μάτια ή/και λιγότερο ΝΒΑ! laugh.gif
aegeansheed
Ένας Lance επειγόντως στο ΑΤΤ... laugh.gif

aegeansheed
Stronger than ever...
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 5 2014, 21:48 ) *
Για να κανω και την πραγματικη γκαντεμοπροβλεψη: Ο Λεμπρον θα φυγει κουτσαινοντας σημερα. Δεν ξερω αν θα χασει αγωνα στη σειρα, αλλα το διαστρεμμα δεν το γλιτωνει!

Badass
QUOTE (aegeansheed @ Jun 6 2014, 05:53 ) *
Stronger than ever...



Κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν rolleyes.gif

Τελικά τα βουντού των ΚΕΛΤΩΝ έπιασαν τόπο
T.W.Is.M.
QUOTE(aegeansheed @ Jun 6 2014, 05:53 ) *
Stronger than ever...



QUOTE(Badass @ Jun 6 2014, 05:58 ) *
Κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν rolleyes.gif

Τελικά τα βουντού των ΚΕΛΤΩΝ έπιασαν τόπο


Ηρθε η ωρα να σας αποκαλυψω το νεο μας μελος.



Εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ! smiley.gif
aegeansheed
Μοιάζει με calf strain/tear. Αν δείτε στο ριπλέη ο μυς ήταν τέρμα πάνω.
Φαινόταν σίγουρα δευτέρου βαθμού. Πρέπει να περιμένουμε για τη διάγνωση τώρα. Προσωπική εκτίμηση στην καλύτερη περίπτωση, 7-10 μέρες χωρίς άσκηση, κάτι που μεταφράζεται στο τέλος των όποιων ελπίδων για threepeat.

QUOTE
A calf muscle tear is graded from 1 to 3, with grade 3 being the most severe.
Grade 1 symptoms
Grade 1 calf strain is a minor tear with up to 10% of the muscle fibers effected. The athlete will feel a twinge of pain in the back of the lower leg. They may be able to carry on playing or competing in mild discomfort. There is likely to be tightness and aching in the calf muscles two to five days after injury.
Grade 2 symptoms
Symptoms of a grade 2 strain will be more severe than a grade one with up to 90% of the muscle fibers torn. A sharp pain at the back of the lower leg will be felt with significant pain walking. There is likely to be swelling in the calf muscle with mild to moderate bruising. Pain will be felt on resisted plantar flexion or pushing the foot downwards against resistance. There may be tightness and aching in the calf muscle for a week or more.
Grade 3 symptoms
There will be severe immediate pain at the back of the lower leg. The athlete will be unable to continue and unable to walk. There will be considerable bruising and swelling appearing and the athlete will be unable to even contract the calf muscle. In the case of a full rupture, often there is deformity where the muscle can be seen to be bunched up towards the top of the calf. A grade three is a near, or complete rupture of the muscle.


http://www.sportsinjuryclinic.net/sport-in...ain/calf-strain
Badass
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jun 6 2014, 06:15 ) *
Ηρθε η ωρα να σας αποκαλυψω το νεο μας μελος.



Εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ! smiley.gif


smiley.gif

Κρίμα πάντως για τον Λεμπρόν. Πιστεύω πως οι Σπερς θα κέρδιζαν στο τέλος αλλά η αλήθεια είναι πως τέτοια νίκη δε θα έκαναν. Η αναγκαστική αποχώρηση του Τζέιμς αποσυντόνισε το Μαιάμι και boostαρε την ψυχολογία των Σπιρουνιών

Εννοείται είμαστε με Σπερς αλλά θέλω να δω Λεμπρόν στη σειρά.

Κατά τ' άλλα μεγάλος Ντάνκαν(αν και με αρκετά λάθη), πολύ καλός Μανού, καλός Πάρκερ. Αγαπάμε Ντιό και επιτέλους Γκριν και Λέοναρντ έβαλαν το λιθαράκι τους(έστω και αργά).

Πολύ καλός Λεμπρόν(κακή άμυνα από τους Σπερς-αν και του μπλόκαραν την πάσα), καλός Άλεν(παρών στα μεγάλα ματς), καλός Ουέιντ-το 'χασε λίγο στην πορεία, έδωσε όμως πολλά, τίμιοι Μπος και Ρασάρντ.

Κάποια πράγματα δε νομίζω να τα ξαναδούμε. Τα ποσοστά στα τρίποντα και στις βολές του Λεμπρόν, τα ποσοστά του Ντάνκαν(!) και του Σπλίτερ, τις ασίστ του Μανού και τα πολλά λάθη των Σπερς
captain charisma
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 6 2014, 06:15 ) *
Ηρθε η ωρα να σας αποκαλυψω το νεο μας μελος.



Εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ! smiley.gif

αρχιζω και σε φοβαμαι μαν
PanosIlio
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 5 2014, 21:48 ) *
Ο Λεμπρον θα φυγει κουτσαινοντας σημερα. Δεν ξερω αν θα χασει αγωνα στη σειρα, αλλα το διαστρεμμα δεν το γλιτωνει!


Για τον Γκιστ καμιά παρατεταμένη απουσία δεν μπορούσες να δεις????

Να σου ζήσει!!
nikolas12
Πόσες ακόμα σωστές προβλέψεις θα κάνει ο T.W.Is.M για να πεισθούμε ότι είναι ο Νοστράδαμος; tongue.gif
Κατά τ' άλλα οι 15 πόντοι νίκης των Spurs δείχνουν άνετη επικράτηση, αλλά καμία σχέση. Συνέχεια κοντά στο σκορ οι ομάδες σε όλη τη διάρκεια τους ματς και προς το τέλος οι Heat πήραν ένα μικρό προβάδισμα που δεν κράτησαν. Πάντως με το που έχασε τον Lebron το Miami αποσυντονίστηκε. Πήρε και ο Green το όπλο του και 1-0 οι Spurs. Οι κράμπες του Lebron δεν είναι κάτι σοβαρό και μένει να δούμε πως θα παίξει στο Game 2.
captain charisma
το ματς μεχρι να τραυματιστει ο τζειμς ηταν ντερμπυ και ειχε πολλες εναλλαγες στο σκορ...εκει που προηγηθηκαν οι χιτ με 8π πιστεψα οτι τελειωσε αλλα σε εκεινο το σημειο εμφανιστηκε ο ντανι γκριν που θυμηθηκε πως επαιξε στους περσινους τελικους και με 2 τριποντο κ ενα καρφωμα εδωσε προβαδισμα στο σαν αντονιο και φαινοταν οτι το ματς θα κρινοταν στις λεπτομερειες αλλα με το τραυματισμο του τζειμς ολο το μαιαμι διαλυθηκε μεσα σε 1 λεπτο και οι σπερς εχοντας τη ψυχολογια με το μερος τους το τελειωσαν το ματς εχοντας σ ολο το 12λεπτο 14/16 σουτ

μακαρι να μην επαθε τπτ σοβαρο ο τζειμς και να παιξει στην υπολοιπη σειρα..γτ αν δεν παιξει η σειρα τελειωνει ευκολα για τους σπερς...και ο κοσμος αυτα τα παιχνιδια περιμενε ολο αυτο το καιρο...

επισης διαβαζω στο ιντερνετ για θεωριες συνομοσιας...οτι οι υπευθυνοι του γηπεδου επιτηδες χαλασαν τα κλιματιστικα ξεροντας οτι ο τζειμς εχει προβλημα με τις υψηλες θερμοκρασιες και παθαινει κραμπες...αλλα σκεφτομαι και το 2012 στο 4 ή 5 παιχνιδι με οκλαχομα στην εδρα των χιτ παλι ειχε παθει κραμπες ο τζειμς και τοτε χαλασαν τα κλιματιστικα του γηπεδου των χιτ? δηλαδη μονο ο τζειμς εχει προβλημα με τη ζεστη οι αλλοι παικτες οχι? περιεργα πραγματα...
j-kidd13
Nα ευχηθω να γυρισει γρηγορα ο Τζειμς γιατι δεν θελω να χασουν χωρις αυτον το πρωταθλημα οι Χιτ.Δεν θα χει πλακα... tongue.gif
klow13
παντως για να τα λεμε ολα,δεν υπηρχε το μαιαμι χωρις τον τζειμς στο τελος.βγηκε με την ομαδα του στο +6 η στο +4,μετα 8 σερι ποντοι του γκριν,ξαναμπηκε στο -4 εβαλε το καλαθι και μετα 16-3 σερι οι σπερς,μονο ενα σκοτωμενο τριποντο του τσαλμερς εβαλαν οι χιτ.χαθηκε μεγαλη ευκαιρια για μπρεικ,μπορει να ηταν κοντα στο σκορ οι ομαδες αλλα ολα φαινονταν να λειτουργουν ρολοι για τους χιτ,πολυ καλη και οι Big3 και ο αλλεν,κομβικος και ο ρασαρντ στην τριτη περιοδο.

μονο αυτο που ανεβασε ο sheed ξερω για λεμπρον,οι πιθανοτητες ειναι υπερ του να προλαβει το δευτερο ματς??

εφηβος αλεν,6 σερι ποντοι με ντραιβ στην τριτη περιοδο,ειδικα το coast to coast και καρφωμα μετα απο το κλεψιμο σε κανει να αναρωτιεσαι αν επιδρα ο χρονος πανω του.
ματσαρα γενικα μεχρι να τραυματιστει ο λεμπρον,μακαρι να ειναι υγιης και να χουμε τοσο υψηλου επιπεδου τελικους και στη συνεχεια.
roko
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jun 5 2014, 21:48 ) *
Για ποια αντισταθμιση μιλας? Η κορη μου ειναι ιδια εγω απ οτι μου λενε(εγω δεν τα καταλαβαινω αυτα). Ηδη εδω και 2 μερες(της χαρισα την πρωτη μερα της ζωης της) ειναι αντιπροεδρος στους ΚΕΛΤΕΣ.
Για να κανω και την πραγματικη γκαντεμοπροβλεψη: Ο Λεμπρον θα φυγει κουτσαινοντας σημερα. Δεν ξερω αν θα χασει αγωνα στη σειρα, αλλα το διαστρεμμα δεν το γλιτωνει!


Καλα πλακα μας κανεις?! Ο Χριστος και η Παναγια evilmonkey.gif
louie
θελω οι σπερς να παρουν πισω οτι εχασαν μεσα απο τα χερια τους περσι αλλα χωρις λεμπρον ειναι μιση χαρα. χτες ηταν μεγαλο ντερμπι με λεμπρον μεσα και μολις βγηκε η διαφορα εγινε κυριως ψυχολογικα.κατι που φανηκε στα σουτ του γκριν πχ.

ρε παιδια ασχετο αλλα επειδη εχω παρακοληθησει πολυ λιγο το μαιαμι φετος, ο μπος εχει βελτιωσει το 3ποντο τοσο πολυ;;; χτες δεν ηξερα ποιος ειναι καλυτερος σουτερ, αυτος ή ο αλεν...
T.W.Is.M.
Ο Ολυμπιακος και το Αιγαλεω να κερδανε κι ολοι οι αλλοι...
Ετσι δεν ελεγε ο Θωμας?

Το Μαιαμι να χανει κι ολα τα αλλα να πανε... smiley.gif
Ας μην παιξει στα αλλα ματς ο Λεμπρον. Αν αυτο χρειαζεται για να χασουν, ας γινει ετσι. Τα τελευταια χρονια δηλαδη που τραυματιζονται ολοι εκτος απ τους δικους του, που παιρνει τον λιγοτερο δυσκολο δρομο για τους τελικους σε σχεση με τους Δυτικους και που παιρνει ολα τα σφυριγματα στο κρισιμο σημειο ειναι καλα?



Εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ!!!
Badass
Σε ένα από τα πολλά πλάνα που η κάμερα εστίαζε στον Lebron(όταν αποχώρησε οριστικά) έχω την εντύπωση πως κοίταξε θυμωμένος τον Spoelstra
T.W.Is.M.
QUOTE(Badass @ Jun 6 2014, 18:47 ) *
Σε ένα από τα πολλά πλάνα που η κάμερα εστίαζε στον Lebron(όταν αποχώρησε οριστικά) έχω την εντύπωση πως κοίταξε θυμωμένος τον Spoelstra


Διαβασα οτι του ζητουσε να ξαναμπει, αλλα ο Spoelstra του ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να τον αφησει. Λογικο κατα τη γνωμη μου. Αν ηταν απλα κραμπες, θα μπει και θα παιξει την Κυριακη. Αν τον εβαζε παλι και παθαινε καμια ζημια, θα τον ειχε χασει για το υπολοιπο της σειρας.
geo82
Μόλις είδα το παιχνίδι. Ωραίο , με πολλές εναλλαγές στο σκορ, μέχρι τη στιγμή που αποχώρησε ο Λεμπρόν. Εκεί κατάλαβα ότι το πράγμα είχε τελειώσει. Δεν έχω ψάξει ακόμη σε σάιτ για τον τραυματισμό του (γιατί δεν ήθελα να δω το τελικό σκορ), οπότε λέω με επιφύλαξη πως αν έχει κάποιο τράβηγμα και χρειαστεί να μείνει μερικές μέρες εκτός, οι Χιτ τελείωσαν. Ως ουδέτερος δεν θα ήθελαν να συμβεί κάτι τέτοιο. Αν είναι να χάσουν οι Χιτ, ας χάσουν με το Λεμπρόν μέσα.Πάντως, οι παίκτες και οι φίλαθλοι υπέφεραν μέσα στο γήπεδο, εξαιτίας της βλάβης στον κλιματισμό.
Magnus92
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 6 2014, 19:00 ) *
Διαβασα οτι του ζητουσε να ξαναμπει, αλλα ο Spoelstra του ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να τον αφησει. Λογικο κατα τη γνωμη μου. Αν ηταν απλα κραμπες, θα μπει και θα παιξει την Κυριακη. Αν τον εβαζε παλι και παθαινε καμια ζημια, θα τον ειχε χασει για το υπολοιπο της σειρας.



Σιγά μη δίνει εντολές ο Spoelstra για το ποιος θα μπαινοβγαίνει στο παρκέ...
smiley.gif
aegeansheed
Atomic highlights για όποιον δεν προλαβαίνει/δεν ψήνεται να το δει κονσερβουά.






captain charisma
ο τιμοθεος με το χτεσινο 21-10 που εκανε εφτασε τα 18 ματς σε τελικους που εχει τουλαχιστον 20 ποντους και 10 ριμπαουντ και χρειαζεται αλλα 3 ματς για να πιασει στη κορυφη τον ντιζελ
SteveNashidis
QUOTE(roko @ Jun 6 2014, 15:43 ) *
Καλα πλακα μας κανεις?! Ο Χριστος και η Παναγια evilmonkey.gif


smiley.gif


Υ.Γ. Mεγάλος Diaw . Tιτανοτεράστιος Boris Diaw ! Yπερμέγιστος Boris Babacar Diaw-Riffiod!
shtarkws
1ος τελικος αναμεσα στις αναμφισβητητα 2 καλυτερες ομαδες της λιγκας.Well coached και οι 2 με πολυ καλο passing game και δω ενα credit παει στον spoelstra Μιας και για τον τιτανοτεραστιο pops δεν χρειαζονατι σχολια.Φρονω οτι οι Σπερς θα το παρουν,ειναι πιο πεινασμενοι και εχουν μεγαλυτερο βαθος απο τους Χιτ
Μεγαλο ρισπεκτ σε Τιμι,αλλα και σε εναν εκπληκτικο Diaw! Οταν χρειαστηκε βγηκε μπροστα ο green ενω ο leonard κυμανθηκε σε ρηχα νερα ομως σιγουρα θα βελτιωθει.Το μεγαλυτερο βαθος που λεγαμε

ο Lebron ειναι βραχος,τον ειδα τραυματισμενο και δεν το πιστευαν τα ματια μου...φυσικα και θα παιξει αλλα ισως το σωμα του μετα απο τοση καταπονηση εχει αρχισει να ''σπαει''
SteveNashidis
http://bleacherreport.com/articles/2089471...amming-national


Δικαίωση, για τη ζούγκλα ,του Βασιλακόπουλου του ΝΒΑ ! biggrin.gif
Νυχτερίδα , φίδια , τροπικές θερμοκρασίες...τι άλλο πια θα γίνει για να χαρακτηριστεί ως ακατάλληλη αυτή η έδρα και να παίξουν σε άλλο γήπεδο ;
aegeansheed
Ginobili mini-tribute here με μερικά quotes που σε άλλη περίπτωση ίσως από συμπαίκτες και αντιπάλους σε κάποια Hall of Fame βράβευση. Ειπώθηκαν στο μεσοδιάστημα μεταξύ Game 1 και 2.

Από το σχόλιο του Matt Moore
QUOTE(Boris Diaw)
You can't define one quality in a passer like Manu. He's definitely got the vision, because he knows what's going to happen. It's the skill, to be able to make the pass and deliver the ball wherever you see somebody's free. Some guys have the [vision] but it's harder to efficiently, quickly make the pass to the right place. And he's got a little bit of craziness because he takes some risks sometimes by making passes others wouldn't if they're a little more conservative


QUOTE(Shane Battier)
He can make a pass at any angle. Most guards, there's only a certain amount of slots they can pass from, so you can anticipate those. His unorthodox moves and balance, keeps you off guard. You can't really get into him as much


QUOTE(Chris Bosh)
You don't know where he's going to pass it. A right hand pass, a left hand pass, a one-handed pass, between your legs, behind your back, he'll make any pass. It's the Finals, I'm thinking guys will be more fundamental, but he just does what he does. He's in control of not only every pass, but the secondary passes that lead to an assist


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.