Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kαλυτεροι αμυντικοι
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
a bullet for your head
Να και ενα poll,για τους καλυτερους αμυντικους στην ιστορια του ΝΒΑ.
Τοποθετησα 20 επιλογες παικτων και η ψηφος ειναι πολλαπλης επιλογης.
Μπορει να γινει μνεια και για αλλους κορυφαιους αμυντικους.
a bullet for your head
Βλεπω πως επεσαν τα πρωτα ''ψηφακια''.
Εγω ψηφισα:
-Πιπεν
-Μουρνινγκ
-Ολαζουον
-Τζορνταν
-Τσαμπερλεην
-Ροντμαν
Boom Dizzle
Εγω ψηφισα αυτους:

-Ρασελ
-Ζο
-The Dream
-Τhe Big Dipper
-The Worm
-Μουτομπο
Air and King
Yπηρξαν μεγαλοι αμυντικοι θα πω και εδω οσους θυμαμαι!
Απο πολυ παλια οσους θυμηθω με τυχαια σειρα και χρονολογικα:
Τζορτζ Μαικαν
Αρτις Γκιλμορ
Νειτ Θερμοντ (μεγαλος αμυντικος και υποτιμημενος.Ειχε το παρατσουκλι "Wilt Stopper")
Σαμ Λεισυ
Μανουτ Μπολ
Τρι Ρολινς
Γουιλις Ριντ
Μπομπι Τζοουνς
Ντειβ Ντεμπουσερ
Πολ Σαιλας
Τζον Χαβλισεκ
Πολ Πρισι
Μορις Τσικς
Μουκι Μπλειλοκ
Τομ Γκολα
Κ.Σ Τζοουνς(και προπονητης των Σελτικς την δεκαετια του 80)
Φατ Λιβερ
Μπομπι Γουεινζερ
Μαικλ Ρει Ριτζαρσον
Γουολτ Μπελαμι

Συν ολους αυτους που εxει βαλει ο Bullet

Κορυφαιοι αμυντικοι σεντερ ολων των εποχων για μενα ηταν ο Μπιλ Ρασσελ και ο Χακιμ Ολαζουον
Κορυφαιοι αμυντικοι Φοργουορντ ολων των εποχων ηταν ο Μπομπι Τζοουνς και ο Ντενις Ροντμαν
Κορυφαιοι αμυντικοι γκαρντ ολων των εποχων ηταν ο Μαικλ Τζορνταν και ο Γουολτ Φρειζερ
panagiotisTheDream
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 1 2009, 22:50 ) *
Βλεπω πως επεσαν τα πρωτα ''ψηφακια''.
Εγω ψηφισα:
-Πιπεν
-Μουρνινγκ
-Ολαζουον
-Τζορνταν
-Τσαμπερλεην
-Ροντμαν


Ράσελ πουθενά;;

Ψήφισα Ράσελ, νομίζοντας ότι έχουμε μόνο μια ψήφο....... sad.gif
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jun 2 2009, 18:59 ) *
Yπηρξαν μεγαλοι αμυντικοι θα πω και εδω οσους θυμαμαι!
Απο πολυ παλια οσους θυμηθω με τυχαια σειρα και χρονολογικα:
Τζορτζ Μαικαν
Αρτις Γκιλμορ
Νειτ Θερμοντ (μεγαλος αμυντικος και υποτιμημενος.Ειχε το παρατσουκλι "Wilt Stopper")
Σαμ Λεισυ
Μανουτ Μπολ
Τρι Ρολινς
Γουιλις Ριντ
Μπομπι Τζοουνς
Ντειβ Ντεμπουσερ
Πολ Σαιλας
Τζον Χαβλισεκ
Πολ Πρισι
Μορις Τσικς
Μουκι Μπλειλοκ
Τομ Γκολα
Κ.Σ Τζοουνς(και προπονητης των Σελτικς την δεκαετια του 80)
Φατ Λιβερ
Μπομπι Γουεινζερ
Μαικλ Ρει Ριτζαρσον
Γουολτ Μπελαμι

-Ντενις Τζονσον
-Τζον Στοκτον
-Τζο Ντουμαρς
-Μπακ Ουιλιαμς
-Ντειβιντ Ρομπινσον
-Τσαρλς Οουκλει
-Χορας Γκραντ
-Νειτ ΜακΜιλαν
-Π.Τ.Μπραουν
-Α.Σ.Γκριν
-Νταν Μαερλι
-Κεβιν Γκαρνετ
-Ρον Αρτεστ
-Ταισον Πρινς
-Μαρκους Καμπι
-Τζεησον Κιντ
-Ντουαιτ Χαουαρντ
answer 4
παιδια να οι δικοι μου καλυτεροι αμυντικοί
ρον αρτεστ
ντικεμπε μουντομπο
αλονζο μούρν
τζον στοκτον
καρλ μαλοουν smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
NBAholic
1. Μπιλ Ράσελ
2. Χακίμ Ολάζουον
3. Νέιτ Θέρμοντ
4. Γουιλτ Τσάμπερλεϊν
5. Ντικέμπε Μουτόμπο/Ντέιβιντ Ρόμπινσον

Στο τοπ-5 μου δεν υπάρχει θέση για περιφερειακό.
Ο Νέιτ Θέρμοντ είναι κατά τη γνώμη μου ο πιο υποτιμημένος μεγάλος αμυντικός όλων των εποχών. Τόσο ο Γουιλτ όσο κι ο Καρίμ έχαναν μεγάλο μέρος της παραγωγικότητάς τους εναντίον του. Δεν ήταν εξίσου κινητικός με το Ράσελ ή το Χακίμ, αλλά αποτελούσε ιδανικό συνδυασμό δύναμης, μεγέθους, δυναμικότητας και επιμονής. Όπως είχε πει και κάποιος, ήταν ένας παίκτης που πάντα ίδρωνε και δεν αποδεχόταν να μην ιδρώνει κι ο αντίπαλος.
aegeansheed
Το yahoosports παρουσιάζει μια κατάταξη των συντακτών του σχετικά με τους καλύτερους αμυντικούς της τελευταίας 10ετίας. Προϋπόθεση είναι να έχουν γράψει τουλάχιστον 10 έτη βετερανιάς.

rank: http://sports.yahoo.com/nba/blog/ball_dont...?urn=nba,185792

Η δεκάδα είναι η εξής:

10. Kirk Hinrich
09. Eric Snow
08. Jason Kidd
07. Bruce Bowen
06. Ron Artest
05. Dikembe Mutombo
04. Tim Duncan
03. Ben Wallace
02. Shane Battier
01. Kevin Garnett

Κατά τη γνώμη μου θα χωρούσε ο Marcus Camby περισσότερο από τους Snow και Hinrich (για να μη βγάλουμε μόνο ψηλούς στη λίστα) και ίσως ο Rasheed Wallace, που είναι πολύ underrated ως αμυντικός.

Και φυσικά δεν υπάρχει πουθενά ο Alonzo Mourning, o οποίος αν και ξεκίνησε στα early 90's μόλις φέτος αποφάσισε να αποσυρθεί.
NBAholic
Άντε, να κατανοήσω αυτό που υπονοείται σ'αυτή τη λίστα, πως ο Κόμπι είναι υπερτιμημένος αμυντικός, παρότι ο αριθμός των All-defensive teams στις οποίες συμπεριλήφθηκε θα του έδινε κανονικά ασυζητητί μια θέση στη 10άδα. Αλλά οι Τάισον Πρινς και Μάρκους Κάμπι θα έπρεπε να έχουν μια θέση στη λίστα πολύ πριν σκεφτεί ο συγγραφέας τον Έρικ Σνόου...Κι ο Μπατιέρ καλός αμυντικός, αλλά προς Θεού, όχι #2, πάνω από Ντάνκαν-Αρτέστ-Ουάλας.

Κάτι πάνω στο θέμα του τόπικ: Το γνωστό basketball-reference έχει αντιγράψει από έναν ερευνητή του μπέιζμπολ ένα εξειδικευμένο ατομικό στατιστικό, ονόματι (χονδρικά) "μοιρασιές νικών" (win shares) (http://www.basketball-reference.com/about/ws.html). Κάθε νίκη μιας ομάδας χωρίζεται σε 3 "μοιρασιές" - 1 αμυντική, 1 επιθετική, 1 συνολική. Άρα στο τέλος μιας σεζόν οι συγκεκριμένες μοιρασιές νικών μιας ομάδας τριπλασιάζονται και το συγκεκριμένο στατιστικό προσπαθεί να βρει πώς μοιράζεται η ευθύνη των νικών μεταξύ των παικτών. Παρότι προφανώς δεν μπορεί κανείς να εμπιστευτεί 100% μια τέτοια φόρμουλα, όταν τσεκάρει κανείς τη λίστα με τους κορυφαίους όλων των εποχών σε αμυντικές μοιρασιές, προκαλεί εντύπωση το πόσο ψηλότερα βρίσκεται ο Ράσελ έναντι όλων των υπολοίπων, ανεξαρτήτως εποχής. Από την άλλη, δεν περίμενα να δω τον Τζέρι Γουεστ μόλις 86ο. Οι Μαλόουν και Χέιζ βρίσκονται τόσο ψηλά χάρη και στα πάρα πολλά παιχνίδια και λεπτά συμμετοχής τους.

Άντε, να κατανοήσω αυτό που υπονοείται σ'αυτή τη λίστα, πως ο Κόμπι είναι υπερτιμημένος αμυντικός, παρότι ο αριθμός των All-defensive teams στις οποίες συμπεριλήφθηκε θα του έδινε κανονικά ασυζητητί μια θέση στη 10άδα. Αλλά οι Τάισον Πρινς και Μάρκους Κάμπι θα έπρεπε να έχουν μια θέση στη λίστα πολύ πριν σκεφτεί ο συγγραφέας τον Έρικ Σνόου...Κι ο Μπατιέρ καλός αμυντικός, αλλά προς Θεού, όχι #2, πάνω από Ντάνκαν-Αρτέστ-Ουάλας.

Κάτι πάνω στο θέμα του τόπικ: Το γνωστό basketball-reference έχει αντιγράψει από έναν ερευνητή του μπέιζμπολ ένα εξειδικευμένο ατομικό στατιστικό, ονόματι (χονδρικά) "μοιρασιές νικών" (win shares) (http://www.basketball-reference.com/about/ws.html). Κάθε νίκη μιας ομάδας χωρίζεται σε 3 "μοιρασιές" - 1 αμυντική, 1 επιθετική, 1 συνολική. Άρα στο τέλος μιας σεζόν οι συγκεκριμένες μοιρασιές νικών μιας ομάδας τριπλασιάζονται και το συγκεκριμένο στατιστικό προσπαθεί να βρει πώς μοιράζεται η ευθύνη των νικών μεταξύ των παικτών. Παρότι προφανώς δεν μπορεί κανείς να εμπιστευτεί 100% μια τέτοια φόρμουλα, όταν τσεκάρει κανείς τη λίστα με τους κορυφαίους όλων των εποχών σε αμυντικές μοιρασιές, προκαλεί εντύπωση το πόσο ψηλότερα βρίσκεται ο Ράσελ έναντι όλων των υπολοίπων, ανεξαρτήτως εποχής. Από την άλλη, δεν περίμενα να δω τον Τζέρι Γουεστ μόλις 86ο. Οι Μαλόουν και Χέιζ βρίσκονται τόσο ψηλά χάρη και στα πάρα πολλά παιχνίδια και λεπτά συμμετοχής τους. Η περίπτωση του Χέιζ είναι πιο εντυπωσιακή, δεδομένου ότι οι ομάδες του δεν αποτελούσαν πάντα το πρότυπο των ομάδων-νικητών.

http://www.basketball-reference.com/leaders/dws_career.html
aegeansheed
QUOTE(NBAholic @ Aug 30 2009, 10:48 ) *
Άντε, να κατανοήσω αυτό που υπονοείται σ'αυτή τη λίστα, πως ο Κόμπι είναι υπερτιμημένος αμυντικός, παρότι ο αριθμός των All-defensive teams στις οποίες συμπεριλήφθηκε θα του έδινε κανονικά ασυζητητί μια θέση στη 10άδα. Αλλά οι Τάισον Πρινς και Μάρκους Κάμπι θα έπρεπε να έχουν μια θέση στη λίστα πολύ πριν σκεφτεί ο συγγραφέας τον Έρικ Σνόου...Κι ο Μπατιέρ καλός αμυντικός, αλλά προς Θεού, όχι #2, πάνω από Ντάνκαν-Αρτέστ-Ουάλας.


Συμφωνώ για τον Prince. Turkoglou και Reggie Miller θα τον θυμούνται για όλη τους τη ζωή wink.gif . Για την ακρίβεια κάνει ότι ακριβώς και ο Battier, μόνο που έχει καλύτερα προσωπικά στατιστικά (stl, bl)!

QUOTE(NBAholic @ Aug 30 2009, 10:48 ) *
προκαλεί εντύπωση το πόσο ψηλότερα βρίσκεται ο Ράσελ έναντι όλων των υπολοίπων, ανεξαρτήτως εποχής.


Αυτό που ακούγεται πάνω στο λεπτό και μετά είναι η εξήγηση του στατιστικού που αναφέρεις και η πεμπτουσία της αμυντικής κυριαρχίας. Από νέους παίκτες αυτό που εύστοχα αναφέρεται στο παρακάτω video για τον Russell "you know he is out there somewhere" το έχω δει μόνο στον Ben Wallace. Αυτός είναι και ο λόγος που τον αποκαλώ Libero (μου θυμίζει λίγο Franco Baresi) κάποιες φορές.

Bill Russell's Defensive Shadow Documetary
OnLy_PAS-AthEnS
επειδει ειμαι μικρος (μονο 17) δεν εχω αποψη για τον bill russel αλλα πιστευω οτι ο τοπ ολων ειναι ο hakeem"The Dream" ...
Olajuwon...Ομως πιστευω οτι αν εξελιχθουν κι αλλο οι josh smith, dwight howard μορουν πολλα....
Air and King
QUOTE(aegeansheed @ Aug 30 2009, 14:15 ) *
Αυτό που ακούγεται πάνω στο λεπτό και μετά είναι η εξήγηση του στατιστικού που αναφέρεις και η πεμπτουσία της αμυντικής κυριαρχίας. Από νέους παίκτες αυτό που εύστοχα αναφέρεται στο παρακάτω video για τον Russell "you know he is out there somewhere" το έχω δει μόνο στον Ben Wallace. Αυτός είναι και ο λόγος που τον αποκαλώ Libero (μου θυμίζει λίγο Franco Baresi) κάποιες φορές.

Ο Ρασσελ ηταν ενας παιχτης που εφερε επανασταση στο αθλημα και εδειξε σε μια εποχη που η επιθεση ηταν πανω απο την αμυνα οτι μπορει καποιος παιχτης να κυριαρχησει παιζοντας αμυνα....
Ηταν η εποχη καλαθομηχανων και μεγαλων παιχτων οπως ο Τσαμπερλαιν,ο Μπειλορ,ο Τζερι Γουεστ,ο Οσκαρ Ρομπερτσον και αυτος ηταν το αντιθετο ενας μεγας αμυντικος και πρωτοπορος σε αυτο τον τομεα.....

Ο Μπεν Γουαλας ηταν εξαιρετικος αμυντικος και μπορουσε να μαρκαρει 4αρια και 5αρια εξησου καλα.Μαζι με τον Ρασιντ ειχαν συνθεσει ενα εκπληκτικο αμυντικο διδυμο απο τα καλυτερα της Ιστοριας.Ειχαν βγαλει καποιες εκπληκτικες αμυνες πανω στον Σακιλ πραγμα που δεν το βλεπει κανεις καθε μερα.
il postino
ροντμαν
τζεισον γουιλιαμς (το παλιο τεσσαρι των νετς)
αρτεστ
μπεν ουαλλας
πιπεν
μουτομπο
πειτον (the glove)
οτις θορπ (το τεσαρι των ροκετς 90οις)
ρον χαρπερ
νταν μαρλι
μπατιρ
τζορνταν
ντουμαρς
λαιμπιρ
γκαρνετ
καμπι
χορας γκραντ
ντειλ ντειβις



μερικοι που μου ερχονται στο μυαλο και που αφορουν τα τελευταια 20 χρονια.

και χακιμ ολαζουον φυσικα!

οπως επισης ,

σταρκς-οκλευ-μεισον θανατηφορα τριαδα στα μετοπισθεν!!!!
merlin1
με την δικη μου ψηφο πιασαμε την κορυφη!!!
Air and King
QUOTE(Air and King @ Jun 2 2009, 17:59 ) *
Yπηρξαν μεγαλοι αμυντικοι θα πω και εδω οσους θυμαμαι!
Απο πολυ παλια οσους θυμηθω με τυχαια σειρα και χρονολογικα:
Τζορτζ Μαικαν
Αρτις Γκιλμορ
Νειτ Θερμοντ (μεγαλος αμυντικος και υποτιμημενος.Ειχε το παρατσουκλι "Wilt Stopper")
Σαμ Λεισυ
Μανουτ Μπολ
Τρι Ρολινς
Γουιλις Ριντ
Μπομπι Τζοουνς
Ντειβ Ντεμπουσερ
Πολ Σαιλας
Τζον Χαβλισεκ
Πολ Πρισι
Μορις Τσικς
Μουκι Μπλειλοκ
Τομ Γκολα
Κ.Σ Τζοουνς(και προπονητης των Σελτικς την δεκαετια του 80)
Φατ Λιβερ
Μπομπι Γουεινζερ
Μαικλ Ρει Ριτζαρσον
Γουολτ Μπελαμι

Συν ολους αυτους που εxει βαλει ο Bullet

Κορυφαιοι αμυντικοι σεντερ ολων των εποχων για μενα ηταν ο Μπιλ Ρασσελ και ο Χακιμ Ολαζουον
Κορυφαιοι αμυντικοι Φοργουορντ ολων των εποχων ηταν ο Μπομπι Τζοουνς και ο Ντενις Ροντμαν
Κορυφαιοι αμυντικοι γκαρντ ολων των εποχων ηταν ο Μαικλ Τζορνταν και ο Γουολτ Φρειζερ

Συνεχιζοντας απο τοτε λοιπον να προσθεσω οτι Προφανως εχω τοποθετησει τον Φρειζερ ενα απο τους 2 κορυφαιους αμυντικους γκαρντ ολων των εποχων αλλα μεταξυ αυτου και Ροντμαν οι οποιοι βρισκονται στο Τοπ-6 μου ο Ροντμαν ηταν ακομα καλυτερος αμυντικος!
Ενας απο τους σημαντικοτερους λογους που θεωρω κατι τετοιο ειναι οτι ειχε απιστευτη ευχερεια να μαρκαρει απο γκαρντ μεχρι Σεντερ με απολυτη επιτυχια....Δεν στεκομαι καν στα trash talking!
Παντως ο Κορυφαιος Αμυντικος Ever ακομα ανωτερος απο τον Χακιμ για μενα ηταν ο Μπιλ Ρασσελ.......Απιστευτη προσηλωση,απιστευτο Impact μεσω της Αμυνας!
Hoff
Δεν έχω άποψη για το θέμα καθώς αρκετούς από αυτούς δεν τους έχω δεί να αγωνίζονται. Απλά επειδή είδα ότι δεν ειπώθηκε τίποτα για τον Κούπερ, να προσθέσω στην κουβέντα ότι ο Bird τον είχε χαρακτηρίσει ως τον καλύτερο αμυντικό (εννοείται από αυτούς που τον μάρκαραν).
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Air and King @ Jun 2 2009, 16:59 ) *
Yπηρξαν μεγαλοι αμυντικοι θα πω και εδω οσους θυμαμαι!
Απο πολυ παλια οσους θυμηθω με τυχαια σειρα και χρονολογικα:
Τζορτζ Μαικαν
Αρτις Γκιλμορ
Νειτ Θερμοντ (μεγαλος αμυντικος και υποτιμημενος.Ειχε το παρατσουκλι "Wilt Stopper")
Σαμ Λεισυ
Μανουτ Μπολ
Τρι Ρολινς
Γουιλις Ριντ
Μπομπι Τζοουνς
Ντειβ Ντεμπουσερ
Πολ Σαιλας
Τζον Χαβλισεκ
Πολ Πρισι
Μορις Τσικς
Μουκι Μπλειλοκ
Τομ Γκολα
Κ.Σ Τζοουνς(και προπονητης των Σελτικς την δεκαετια του 80)
Φατ Λιβερ
Μπομπι Γουεινζερ
Μαικλ Ρει Ριτζαρσον
Γουολτ Μπελαμι

Συν ολους αυτους που εxει βαλει ο Bullet

Κορυφαιοι αμυντικοι σεντερ ολων των εποχων για μενα ηταν ο Μπιλ Ρασσελ και ο Χακιμ Ολαζουον
Κορυφαιοι αμυντικοι Φοργουορντ ολων των εποχων ηταν ο Μπομπι Τζοουνς και ο Ντενις Ροντμαν
Κορυφαιοι αμυντικοι γκαρντ ολων των εποχων ηταν ο Μαικλ Τζορνταν και ο Γουολτ Φρειζερ

θα συμφωνησω με τα παραπανω και θα ηθελα επισης να αναφερω τον αλονζο που θεωρω οτι υπηρξε πολυ μεγαλος αμυντικος αλλα δεν προβληθηκε τοσο.ηταν μεγαλη μου αδυναμια και εκανε καριερα την εποχη των ''θηριων'' στο ΝΒΑ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.