Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Περι manager
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Γ Εθνική
Lazeras
Επίσης ειπώθηκε σε προηγούμενα posts κάτι για manager...Καταθέτοντας αυστηρά προσωπική άποψη πιστεύω ότι κάθε επάγγελμα έχει και τα εργαλεία του...Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να είναι κατακριτέο το οτι πολλοί manager χρησιμοποιούν το forum...Tην δουλειά τους κάνουν απλά...Και προσπαθούν να κερδίσουν περισσότερα για αυτό που προωθούν....Εμείς σαν απλοί αναγνώστες απλά θα πρέπει να αξιολογούμε την είδηση που μεταφέρεται ώστε να έχουμε μία ενημέρωση για το άθλημα που όλοι αγαπάμε...Το τι είναι ποιος δεν θα έπρεπε να μας νοιάζει....
orangepower
QUOTE(Lazeras @ Oct 7 2009, 13:11 ) *
Επίσης ειπώθηκε σε προηγούμενα posts κάτι για manager...Καταθέτοντας αυστηρά προσωπική άποψη πιστεύω ότι κάθε επάγγελμα έχει και τα εργαλεία του...Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να είναι κατακριτέο το οτι πολλοί manager χρησιμοποιούν το forum...Tην δουλειά τους κάνουν απλά...Και προσπαθούν να κερδίσουν περισσότερα για αυτό που προωθούν....Εμείς σαν απλοί αναγνώστες απλά θα πρέπει να αξιολογούμε την είδηση που μεταφέρεται ώστε να έχουμε μία ενημέρωση για το άθλημα που όλοι αγαπάμε...Το τι είναι ποιος δεν θα έπρεπε να μας νοιάζει....

Συμφωνω απολυτα οτι ειναι απαραδεκτο να ασχολουμαστε με το τι ειναι ο καθενας που γραφει στο forum. Πολλες φορες αυτο κατανταει ενοχλητικο και κουραστικο να προσπαθουν πολλοι να αποδειξουν οτι δεν ειναι ελεφαντες. Ομως πιστευω οτι ειναι επισης απαραδεκτο (αν συμβαινει πραγματι κατι τετοιο) οι μανατζερ να προσπαθουν με αθεμιτα μεσα (οπως το να προσπαθουν να ασκησουν επιρροη μεσω ενος forum φιλαθλων) να προωθησουν τους παικτες και να τσεπωσουν οσο το δυνατον περισσοτερα λεφτα. Δηλαδη δεν τους φτανουν οι υπολοιπες μεθοδοι που χρησιμοποιουν? Εχουν βρωμισει τα παντα ορισμενοι... Αυτη ειναι η αποψη μου.
Blue1965White
Επειδή εγώ έκανα την αρχική αναφορά να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Σαφώς και πιστεύω πως οι μάνατζερς προσφέρουν πολύ κακές υπηρεσίες στο άθλημα. Μιλάω φυσικά για τις υποτιθέμενες "ερασιτεχνικές" κατηγορίες όπου δε βλέπω το λόγο ύπαρξης τους. Για εμένα είναι φαινόμενο σύψης ακόμη και 14χρονα παιδιά να "εκπροσωπούνται" από μάνατζερς.
Όσον αφορά το φόρουμ εννοείται πως κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να δηλώνει την ιδιότητα του ούτε βέβαια πρέπει να αποκλειστεί ο οποιοσδήποτε αν τηρεί τους κανόνες του φόρουμ. Παρ'όλα αυτά για εμένα τον απλό φίλαθλο το φόρουμ παραμένει ένα εργαλείο ανταλλαγής απόψεων ανάμεσα σε φιλάθλους αλλά και πηγή πληροφόρησης και ενημέρωσης για τα νέα των ομάδων. Αν το φόρουμ μετατραπεί σε εργαλείο βελτίωσης των οικονομικών όρων κάποιων συμβολαίων τότε θεωρώ ότι χάνει το νόημα του. Θα εκτιμούσα να μάθω την άποψη των mods για το θέμα.
where_amazing_happens
QUOTE(Blue1965White @ Oct 7 2009, 15:44 ) *
Επειδή εγώ έκανα την αρχική αναφορά να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Σαφώς και πιστεύω πως οι μάνατζερς προσφέρουν πολύ κακές υπηρεσίες στο άθλημα. Μιλάω φυσικά για τις υποτιθέμενες "ερασιτεχνικές" κατηγορίες όπου δε βλέπω το λόγο ύπαρξης τους. Για εμένα είναι φαινόμενο σύψης ακόμη και 14χρονα παιδιά να "εκπροσωπούνται" από μάνατζερς.
Όσον αφορά το φόρουμ εννοείται πως κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να δηλώνει την ιδιότητα του ούτε βέβαια πρέπει να αποκλειστεί ο οποιοσδήποτε αν τηρεί τους κανόνες του φόρουμ. Παρ'όλα αυτά για εμένα τον απλό φίλαθλο το φόρουμ παραμένει ένα εργαλείο ανταλλαγής απόψεων ανάμεσα σε φιλάθλους αλλά και πηγή πληροφόρησης και ενημέρωσης για τα νέα των ομάδων. Αν το φόρουμ μετατραπεί σε εργαλείο βελτίωσης των οικονομικών όρων κάποιων συμβολαίων τότε θεωρώ ότι χάνει το νόημα του. Θα εκτιμούσα να μάθω την άποψη των mods για το θέμα.


Η αναφορα σου εγινε με αφορμη τα δικα μου "αινιγματικα" ποστ για την μεταγραφη του Ιμπεζα. Δεν εχω κανενα συμφερον απο αυτη την ιστορια και ουτε μιζες προκειται να παρω απο τον ιδιο ή απο τον μανατζερ του. Περιμενα λιγες μερες για να δω αν υπηρχε καποια επισημη ανακοινωση πραγμα που και σημερα που μιλαμε, δεν εχει ακομα υπαρξει παροτι ο παικτης φαινεται να αποτελει μελος της ομαδας.Μονο και μονο αυτο μαζι με το γεγονος οτι η μεταγραφη ειναι "εκπροθεσμη" σημαινει καποια πραγματα.Προκειται για μια ηχηρη μεταγραφη και δεν εχει ανακοινωθει πουθενα?! Με προλαβε αλλος απο οτι ειδες. Πιστευεις εσυ οτι αν ειχες γνωστο ενα μανατζερ και του ελεγες να ψαξει που θα επαιζε τελικα ο Ιμπεζα δεν θα το εβρισκε σε 10 λεπτα με 2,3 τηλεφωνηματα? Οι μανατζερ καταστρεφουν το αθλημα δεν το βελτιωνουν αλλα αποτελουν μερος του συστηματος αλλά και καθοριστικο παραγοντα του παιχνιδιου. Καλος μανατζερ= καλη πορεια ομαδας = καλοι παικτες ( αυτο δεν ειναι κανονας παντα) + καλες "ακρες" (ευνοια διαιτησιας και εκοστοτε διοργανωτριας αρχης). Ολοκληρη ομαδα ανεβηκε περσι απο Α2 σε Α1 επειδη ελεγχεται-διοικειται απο εναν πολυ γνωστο μανατζερ...
orangepower
QUOTE(Blue1965White @ Oct 7 2009, 14:44 ) *
Επειδή εγώ έκανα την αρχική αναφορά να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Σαφώς και πιστεύω πως οι μάνατζερς προσφέρουν πολύ κακές υπηρεσίες στο άθλημα. Μιλάω φυσικά για τις υποτιθέμενες "ερασιτεχνικές" κατηγορίες όπου δε βλέπω το λόγο ύπαρξης τους. Για εμένα είναι φαινόμενο σύψης ακόμη και 14χρονα παιδιά να "εκπροσωπούνται" από μάνατζερς.
Όσον αφορά το φόρουμ εννοείται πως κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να δηλώνει την ιδιότητα του ούτε βέβαια πρέπει να αποκλειστεί ο οποιοσδήποτε αν τηρεί τους κανόνες του φόρουμ. Παρ'όλα αυτά για εμένα τον απλό φίλαθλο το φόρουμ παραμένει ένα εργαλείο ανταλλαγής απόψεων ανάμεσα σε φιλάθλους αλλά και πηγή πληροφόρησης και ενημέρωσης για τα νέα των ομάδων. Αν το φόρουμ μετατραπεί σε εργαλείο βελτίωσης των οικονομικών όρων κάποιων συμβολαίων τότε θεωρώ ότι χάνει το νόημα του. Θα εκτιμούσα να μάθω την άποψη των mods για το θέμα.

+1 Ακριβως οπως τα λες ειναι.
a bullet for your head
Μιας και υπαρχει τετοιο τοπικ,σκεφτηκα οτι θα ηταν καλο να παραθεσω και τον κανονισμο που ισχυει για τους αντιπροσωπους καλαθοσφαιριστων και προπονητων..
http://www.basket.gr/eok/kanonismoi/manager.asp

QUOTE(Lazeras @ Oct 7 2009, 14:11 ) *
Επίσης ειπώθηκε σε προηγούμενα posts κάτι για manager...Καταθέτοντας αυστηρά προσωπική άποψη πιστεύω ότι κάθε επάγγελμα έχει και τα εργαλεία του...Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να είναι κατακριτέο το οτι πολλοί manager χρησιμοποιούν το forum...Tην δουλειά τους κάνουν απλά...Και προσπαθούν να κερδίσουν περισσότερα για αυτό που προωθούν....Εμείς σαν απλοί αναγνώστες απλά θα πρέπει να αξιολογούμε την είδηση που μεταφέρεται ώστε να έχουμε μία ενημέρωση για το άθλημα που όλοι αγαπάμε...Το τι είναι ποιος δεν θα έπρεπε να μας νοιάζει....

Θα συμφωνησω με αυτην την αποψη..
Για το αν παρακολουθουν μανατζερ η' αλλοι γνωστοι και επωνυμοι του χωρου,το συγκεκριμμενο φορουμ η' οχι..εχω ανοιξει και ενα ''αναλογο'' τοπικ... rolleyes.gif
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=8517
GENERALISSIMO
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 12 2009, 21:10 ) *
Μιας και υπαρχει τετοιο τοπικ,σκεφτηκα οτι θα ηταν καλο να παραθεσω και τον κανονισμο που ισχυει για τους αντιπροσωπους καλαθοσφαιριστων και προπονητων..
http://www.basket.gr/eok/kanonismoi/manager.asp


Θα συμφωνησω με αυτην την αποψη..
Για το αν παρακολουθουν μανατζερ η' αλλοι γνωστοι και επωνυμοι του χωρου,το συγκεκριμμενο φορουμ η' οχι..εχω ανοιξει και ενα ''αναλογο'' τοπικ... rolleyes.gif
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=8517

Υπάρχουν μάνατζερ και μάνατζερ .Γενικά διαφωνώ στη λογική "μανατζερ παρε με και κανε με οτι θες" που λέει και ενα τραγούδι του Πανούση ,αλλά εφόσον τα παιδάκια αισθάνονται ανικανα να εκπροσωπήσουν τους εαυτούς τους ,καλά κανουν αυτοί και αναλαμβάνουν.Όμως...Υπάρχουν μάνατζερ κύριοι με Κ κεφαλαίο και υπάρχουν και "αρπαχτικά" ,"γυψαδόροι" που σταδιοδρομούν κυρίως στις μικρές κατηγορίες ,γιατι εκει μπορούν και κάνουν τις αρπαχτ'ες τους αφού έχουν να κανουν με άσχετους παράγοντες
a bullet for your head
QUOTE(GENERALISSIMO @ Oct 12 2009, 21:33 ) *
Υπάρχουν μάνατζερ και μάνατζερ .Γενικά διαφωνώ στη λογική "μανατζερ παρε με και κανε με οτι θες" που λέει και ενα τραγούδι του Πανούση ,αλλά εφόσον τα παιδάκια αισθάνονται ανικανα να εκπροσωπήσουν τους εαυτούς τους ,καλά κανουν αυτοί και αναλαμβάνουν.Όμως...Υπάρχουν μάνατζερ κύριοι με Κ κεφαλαίο και υπάρχουν και "αρπαχτικά" ,"γυψαδόροι" που σταδιοδρομούν κυρίως στις μικρές κατηγορίες ,γιατι εκει μπορούν και κάνουν τις αρπαχτ'ες τους αφού έχουν να κανουν με άσχετους παράγοντες

Μπορει να ισχυει αυτο που λες.
Παντως,διαβαζοντας λιγο τον παραπανω κανονισμο που παρεθεσα,ειδα πως για ειναι καποιος μανατζερ..θα πρεπει πρωτα να εχει εκδοθει η απαραιτητη αδεια ασκησεως επαγγελματος..εγκεκριμμενη και απ την ΕΟΚ & απ την FIBA...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.