Help - Search - Members - Calendar
Full Version: γεια σας παιδια!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
alexanderthegreat
να σας ρωτησω κατι... τα βαρακια στο χερι ειναι αληθεια οτι κανουν κακο στην αναπτυξη; αν ναι απο ποσα κιλα και πανω; την σταματανε εντελωσ η περνεις λιγουσ ποντουσ; εγς ειμαι 14 κανει να αρχισω λιγα κιλα στα χερια;
bour-7
εγω πιστευω πως καλυτερα να αρχισεις λιγα κιλα στα 15 σου γιατι τοτε περνεις σχεδον το 85-90% της αναπτυξης
Bikerboy
Εγω δν ειμαι ειδικος στο θεμα αλλα γενικα εχω κανει βαρακια κ κανω ακομα!!!το καλυτερο ειναι ν κανεις καθιστος ολες τις ασκησεις η με ελαφρος λιγισμενα γονατα να ακοθμπασ το βαρος σ σ εναν τοιχο ετσι ειναι καλυτερα!!η ασκηση που κοβει τελειως τν αναπτυξη ειναι η πρεσα στα ποδια!!!
мя лiTнoидS
εγω εχω ακουσει πως κοβει τελειως την αναπτυξει και σε φουσκωνει ... θα σου προτεινα να πας πρωτα 15-16 χρωνων και μετα να αρχισεις διοτι θα εχεισ παρει αρκετο υψος ...
j-kidd13
Δεν μπορω να σκεφτω πως τα βαρακια στα χερια θα σου σταματησουν την αναπτυξη...
Πιστευω οτι μεχρι 5 κιλα ειναι μια χαρα να κανεις ασκησεις...
мя лiTнoидS
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 14 2009, 20:20 ) *
Δεν μπορω να σκεφτω πως τα βαρακια στα χερια θα σου σταματησουν την αναπτυξη...
Πιστευω οτι μεχρι 5 κιλα ειναι μια χαρα να κανεις ασκησεις...



κανεις λαθος .... στην ιλικια των 14 πρεπει να σηκωσει ενα πολυ μικρο βαρος .. το εχουν πει ειδικοι ... το max ειναι ενα βουκαλι νερου (1.5λιτρα).. αυτα εχω ακουσει αυτα λεω !
j-kidd13
QUOTE(мя лiTнoидS @ Apr 14 2009, 20:24 ) *
κανεις λαθος .... στην ιλικια των 14 πρεπει να σηκωσει ενα πολυ μικρο βαρος .. το εχουν πει ειδικοι ... το max ειναι ενα βουκαλι νερου (1.5λιτρα).. αυτα εχω ακουσει αυτα λεω !

Απο τα 14 και πανω μπορει να αρχισει να σηκωνει βαρη....Φυσικα οχι υπερβολες...
мя лiTнoидS
τι να σου πω δεν ξερω .. κοιτα alexander καλυτερα να πας σε ενα γυμναστιριο να ρωτησεις και αν αρχισεις να μπορουν να σε επιτιρουν
a.n.r00u *n-e*
QUOTE(alexanderthegreat @ Apr 14 2009, 14:39 ) *
να σας ρωτησω κατι... τα βαρακια στο χερι ειναι αληθεια οτι κανουν κακο στην αναπτυξη; αν ναι απο ποσα κιλα και πανω; την σταματανε εντελωσ η περνεις λιγουσ ποντουσ; εγς ειμαι 14 κανει να αρχισω λιγα κιλα στα χερια;

τα βαράκια σε τέτοια ηλικία είναι απαγορευμένα, πολύ σωστα σταματούν την ανάπτυξη αλλα μπορουν πολύ ευκολα να σου δημιουργήσουν τενοντιτιδες... Το σώμα αναπτύσεται μέχρι τα 19-20 για τον ανδρα μπόρεί και μέχρι 23-25. καλύτερα να αρκεστείς στα πουσαπς,κοιλιακους,τρέξιμο,και λίγο μονόζυγο!! τιποτα παραπανω...
gallistis
QUOTE(a.n.r00u *n-e* @ Apr 14 2009, 21:19 ) *
τα βαράκια σε τέτοια ηλικία είναι απαγορευμένα, πολύ σωστα σταματούν την ανάπτυξη αλλα μπορουν πολύ ευκολα να σου δημιουργήσουν τενοντιτιδες... Το σώμα αναπτύσεται μέχρι τα 19-20 για τον ανδρα μπόρεί και μέχρι 23-25. καλύτερα να αρκεστείς στα πουσαπς,κοιλιακους,τρέξιμο,και λίγο μονόζυγο!! τιποτα παραπανω...



συμφωνω απολυτα.τα βαρακια απαγορευονται δια ροπαλου στους μικρους.και μη θαρρεις οτι θα φτιαξεις μπρατσα με τα βαρη.το μονοζυγο θα σου κανει πολυ καλο
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Αν απαγορευονται τα βαρακια μεχρι τα 18 οπως λετε,
τοτε πως στο διαολο ολοι οι μαυροι που παιζουν στα γυμνασια στην Αμερικη
ειναι τουμπανο, γραμμωμενοι και πανω απο 2 μετρα ολοι???

Τζουνιορ πηγαινε σε ενα γυμναστηριο και ρωτα.
Και ακομα καλυτερα θα ηταν να ρωτησεις 2-3 διαφορετικους γυμναστες
για να παρεις διαφορες γνωμες.

Bikerboy
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 15 2009, 01:13 ) *
Αν απαγορευονται τα βαρακια μεχρι τα 18 οπως λετε,
τοτε πως στο διαολο ολοι οι μαυροι που παιζουν στα γυμνασια στην Αμερικη
ειναι τουμπανο, γραμμωμενοι και πανω απο 2 μετρα ολοι???

Τζουνιορ πηγαινε σε ενα γυμναστηριο και ρωτα.
Και ακομα καλυτερα θα ηταν να ρωτησεις 2-3 διαφορετικους γυμναστες
για να παρεις διαφορες γνωμες.


Καλυτερα ειναι να ρωτησεις εναν δικο σου ανθρωπο γιατι ολοι οι γυμναστες λογο του οτι θελουν πελατεια δν υπαρχει περιπτωση ν σ πουν τν αληθεια!!!
BAO FTW
Katarxas sorry gia ta greeklish...Loipon file mou, egw eimai epishs 14 xronwn...Apo askhseis kanw mono push ups monozygo koiliakous kai programma gia na dynamwsoun ta podia to air alert 3 ektws apo thn teleutaia askhsh giati einai katastrofikh gia ta podia. Barakia isxyei epeidh exw rwthsei giatrous oti mporeis na kaneis mono ka8istos kai to poly 1-2 kila alla den 8a deis kamia dramatikh beltiwsh...An 8es na dynamwseis etsi poly 1 einai to kolpo push ups kai monozygo...
ayta apo emena;) blove.gif
alexanderthegreat
QUOTE(BAO FTW @ Apr 15 2009, 09:35 ) *
Katarxas sorry gia ta greeklish...Loipon file mou, egw eimai epishs 14 xronwn...Apo askhseis kanw mono push ups monozygo koiliakous kai programma gia na dynamwsoun ta podia to air alert 3 ektws apo thn teleutaia askhsh giati einai katastrofikh gia ta podia. Barakia isxyei epeidh exw rwthsei giatrous oti mporeis na kaneis mono ka8istos kai to poly 1-2 kila alla den 8a deis kamia dramatikh beltiwsh...An 8es na dynamwseis etsi poly 1 einai to kolpo push ups kai monozygo...
ayta apo emena;) blove.gif

κολυμβηση σκεφτομαι να κανω λετε να εχει αποτελεσμα;
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(alexanderthegreat @ Apr 15 2009, 14:27 ) *
κολυμβηση σκεφτομαι να κανω λετε να εχει αποτελεσμα;

Ρωτα τον Καψη 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
kaukasios
QUOTE(alexanderthegreat @ Apr 15 2009, 14:27 ) *
κολυμβηση σκεφτομαι να κανω λετε να εχει αποτελεσμα;

η κολυμβηση βοηθαει στην σωστη αναπτυξη του σωματος,ειναι πολυ καλη ασκηση και ισως ειναι η καλυτερη ασκηση για να ξεκινησει ενα παιδι.(απο ολα τα αθληματα και μιλαω για ηλικια 5-6 χρονων).
bour-7
να ρωτησω κατι? τα πουσ απς επηρεαζουν αρνητικα την αναπτυξη του σωματος στην ηλικια 13-14?Γιατι εγω ειμαι 13 και κατι και κανω πουσ απς και δεν ξερω αν ειναι καλο να κανω .Ο προπονητης μου στο μπασκετ μας λεει να κανουμε πουσ απς εσεις τι λετε?
a.n.r00u *n-e*
QUOTE(alexanderthegreat @ Apr 15 2009, 14:27 ) *
κολυμβηση σκεφτομαι να κανω λετε να εχει αποτελεσμα;

Εχω ακούσει οτι η κολύμβηση μαζί με κάποιο άλλο άθλημα δεν κάνει ιδιαίτερο καλό αν δε κάνω λάθος αποδυναμώνει τους μύες των χεριών!
a.n.r00u *n-e*
QUOTE(bour-7 @ Apr 15 2009, 19:24 ) *
να ρωτησω κατι? τα πουσ απς επηρεαζουν αρνητικα την αναπτυξη του σωματος στην ηλικια 13-14?Γιατι εγω ειμαι 13 και κατι και κανω πουσ απς και δεν ξερω αν ειναι καλο να κανω .Ο προπονητης μου στο μπασκετ μας λεει να κανουμε πουσ απς εσεις τι λετε?

Δεν επηρεάζουν τα πουσ απς την ανάπτυξη. Μπορείς να κάνεις όσα θες!!!!
alexanderthegreat
βασικα εγω ηθελα βαρη γιατι ηξερα οτιγυμναζουν περισσοτερο οποτε θα καω pushups αλλα ποσα μ προτινετε να κανω σε καθημερινη βση για να εχω συντομα αποτελεσματα;
bour-7
4 σετ των 15 και αν μπορεις 4 σετ των 20
BAO FTW
sorry gia ta greeklish allh mia fora... Ta push ups gia na vgoun swsta prepei na exeis entelws ey8eia to swma kai ta xeria na lygizoun mono toso wste na ftanei h myth sou 1 ekatwsto apo to patwma...Alliws den 8a exeis beltiwsh...Epishs epeidh etsi einai ta swsta push ups kai den xerw th fysikh sou katastash gia na dw an mporeis na ta kaneis an den mporeis akoma set twn 15 kai twn 10 na kaneis mia xara einai, siga siga 8a dynamwneis. Ta amesa apotelesmata mporei na mhn fenontai toso eykola exwterika alla 8a deis allagh sthn eykolia p 8a kaneis pragmata p 8eloun myhkh dynamh...Kalh tyxh file m.
a.n.r00u *n-e*
QUOTE(alexanderthegreat @ Apr 16 2009, 12:40 ) *
βασικα εγω ηθελα βαρη γιατι ηξερα οτιγυμναζουν περισσοτερο οποτε θα καω pushups αλλα ποσα μ προτινετε να κανω σε καθημερινη βση για να εχω συντομα αποτελεσματα;

Για pushups 4x10 καλα θα ήταν για αρχή και κάθε βδομάδα να προσθέτεις άλλα 10 και για κοιλιακους 4χ30 και κάθε βδομάδα να βάζεις άλλα 10
alexanderthegreat
QUOTE(a.n.r00u *n-e* @ Apr 16 2009, 20:01 ) *
Για pushups 4x10 καλα θα ήταν για αρχή και κάθε βδομάδα να προσθέτεις άλλα 10 και για κοιλιακους 4χ30 και κάθε βδομάδα να βάζεις άλλα 10

οι κοιλιακοι γινονται με τα χερια στο κεφαλι; rolleyes.gif αν ναι δεν μπορω
BAO FTW
otan bazeis ta xeria sto kefali apla sikwneis to swma sou konta se 45 moires oxi ws ta podia sou...Alliws an den mporeis oute ayto, dokimase me ta xeria eley8era...Oso dynamwneis 8a kaneis aneta kai me stayrwmena ta podia psila koiliakous opws kanoun osoi asxolountai ligo kairo...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.