Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ελλάδα - Τουρκία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
122001
Την Παρασκευή στις 7:15 το τζάμπολ...
GMlls
δεν ξέρω γιατί, αλλά είμαι πολύ αισιόδοξος. έχει να πέσει πολύ ξύλο.
Air Kef
QUOTE(GMlls @ Sep 17 2009, 00:58 ) *
δεν ξέρω γιατί, αλλά είμαι πολύ αισιόδοξος. έχει να πέσει πολύ ξύλο.



Κι εγώ αυτό λεω ρε γ***ώ και σε συνδυασμό με την ποσότητα ξύλου που επιτρέπουν οι διαιτητές, νομίζω ότι η Εθνική με Γιαννάκη πάγκο και ΔΔ-Βασιλόπουλο και Παπαλουκα στην 12αδα δεν έτρωγε με τίποτα πάνω απο 50 ποντους. biggrin.gif

Kinky χιαστί πάντως.
GMlls
QUOTE(Air Kef @ Sep 17 2009, 01:02 ) *
Kinky χιαστί πάντως.


εντελώς smiley.gif
aigio
QUOTE(Air Kef @ Sep 17 2009, 01:02 ) *
Kinky χιαστί πάντως.


Indeed, θα κλεψει την παρασταση.
petrovic
Είναι κομπλεξικοί με μας. Τους έχουμε.
sir-elric
Ας ξεκινησουμε οτι μας ταιριαζουν σαν κορμια και σαν βαθος παγκου. το μονο προβλημα το μαρκαρισμα του χεντο αλλα μαλλον θα παρει πολυ χρονο οι πριντεζης-καϊμακογλου στο 3. μας ταιριαζουν και τα υψη των κοντων τους. μας βολευει η σχετικη λειψανδρια που εχουν στο 5.

το προβλημα θα ειναι ενα Η ΖΩΝΗ ΤΟΥΣ. αν δεν μπουν τα σουτ θα εχουμε μεγαλο προβλημα
stzed
QUOTE(sir-elric @ Sep 17 2009, 01:20 ) *
Ας ξεκινησουμε οτι μας ταιριαζουν σαν κορμια και σαν βαθος παγκου. το μονο προβλημα το μαρκαρισμα του χεντο αλλα μαλλον θα παρει πολυ χρονο οι πριντεζης-καϊμακογλου στο 3. μας ταιριαζουν και τα υψη των κοντων τους. μας βολευει η σχετικη λειψανδρια που εχουν στο 5.

το προβλημα θα ειναι ενα Η ΖΩΝΗ ΤΟΥΣ. αν δεν μπουν τα σουτ θα εχουμε μεγαλο προβλημα


Παιδια εγω δεν ειμαι αισιοδοξος εχουν το παγκοσμιο το 2010 και η ΦΙΜΠΑ θελει να πετυχει η διοργανωση μεεντονη συμμετοχη των διοργανοτων. Επισης ο ιλιασοβα και ο χεντο δεν πιανονται απο τους δικους μας.
μονη επιλογη ειναι να φορτοσει ο σοφο τον ασικ με φαυλ και να παιξουμε σφιχτη αμυνα στην περιφερεια.
Δεν θα αντεξω να δω τον Πριντεζη να παιρνει το ματς πανω του....
Α και δενυπαρχει ερντογαν
spysta
θα γινει ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΧΗ .. στα σημεια το παιχνιδι .. πρεπει να κρατησουμε χαμηλα τον Χιντο ..να μην παρει μπαλες ο Ασικ .. και να μην αφησουμε τον Αρσλαν να κανει τα τρελα του ..
και να σκοραρουν μινιμουν 8-10 ποντους οι Φωτσης,Σπανουλης,Σοφο,Μπουρου εκαστος ..

και ΠΡΟΣΟΧΗ στα αμυντικα ριμπαουντ .. μην δωσουμε παλι 2-3ες επιθεσεις
Gravedigger
QUOTE (spysta @ Sep 17 2009, 01:26 ) *
θα γινει ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΧΗ .. στα σημεια το παιχνιδι .. πρεπει να κρατησουμε χαμηλα τον Χιντο ..να μην παρει μπαλες ο Ασικ ..

Μπα,αυτός αντιμετωπίζεται πολύ εύκολα.Του κάνεις foul (Θα μπει μέσα ο Γλύνια για μερικές σφαλιαρίτσες)!Μεγάλος σουτέρ από την βολή,καλύτερος και του Σόφο!
panos75
Ο κύριος Πρόεδρος έχει λάβει τα μέτρα του ή θα δούμε ανάλογες σκηνές με τις σημερινές όπου οι Τούρκοι έκαναν τάκλιν στον Λάκοβιτς και οι διαιτητές έλεγαν παίζετε;
122001
Δύο είναι τα κλειδιά με βάση τις αδυναμίες που έχει παρουσιάσει η εθνική. Πρώτον το μακρινό σουτ που θα είναι υπεραπαραίτητο την Παρασκευή γιατί οι Τούρκοι είναι πολύ δυνατοί στη ρακέτα και επίσης θα μας παίξουν λογικά αρκετή ώρα ζώνη.
Δεύτερον τα αμυντικά ριμπάουντ γιατί αν επαναληφθεί αυτό που έγινε στο πρώτο ημίχρονο με τη Ρωσία και τη Γαλλία δεν έχουμε καμία τύχη.
Πάντως προβληματίζομαι για το αν μας βολεύει να πάει το σκορ σε υψηλά επίπεδα παίζοντας γρήγορο μπάσκετ ή να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε χαμηλά το ρυθμό και το παιχνίδι να κριθεί στους 70 πόντους.
Μάλλον το δεύτερο που είναι η παλιά γνωστή συνταγή, και παρά τις απουσίες νομίζω είναι στο DNA αυτής της εθνικής αυτό το στυλ παιχνιδιού...
whoever81
Πράγματι αν δεν μας βγουν τα μακρινά σουτ θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Να κάνουμε κάλη εμφάνιση και να τα δώσουν όλα τα παιδιά, αυτό είναι το σημαντικό για μένα. Με την γαστρεντερίτιδα του Κουφού τι έγινε? Ξέρει κανείς αν θα παίξει? Νομίζω θα μπορούσε να βοηθήσει αρκετα, ειδικά αν ο Μπουρούσης κάνει πάλι εμφάνιση "χαμηλής δυναμικότητας"...
xristos_metal
Η ομαδα στηριζεται κυριως στον Ιλιασοβα και στον Τουρκογλου.Στα γκαρντ θεωρω οτι ειμαστε καλυτεροι και νομιζω θα πρεπει να δωθει και χρονος στον Καλαθη.Σιγουρα δεν τους φοβομαστε νομιζω εχουμε και την ψυχολογια απεναντι στη Τουρκια.Στα του αγωνα Ασικ και Ερντεν χανουν αρκετες βολες και θα πρεπει να το εκμεταλευτουμε κυριως με τον Γλυνιαδακη.Απο τα γκαρντ δε φοβαμαι κανεναν αν και Τουντσερι/Αρσλαν παραδοσιακα παιζουν καλα απεναντι σε ελληνικες ομαδες.Η Εθνικη μας χρωσταει ενα καλο ματς.
droulis
Αν σκοραρουμε 75+ πιστευω εχουμε τον πρωτο λογο . Δεν μπορει ο ιλιασοβα να κερδισει το ματς μονος του . Το μονο ερωτηματικο ειναι μην βρεθει σε τρελη βραδια ο τουρκογλου ( οπως βρεθηκε περυσι ο ντελφινο ) και τα βαζει απο παντου . Σε ολα τα υπολοιπα η εθνικη υπερεχει .
stefan

Μεσα σε 2 μερες 2 μεγαλες ελληνοτουρκικες μαχες.
Σημερα κερδιζουμε την Γαλατα και αυριο τους κερδιζουμε και τους πεταμε εξω..
Ωραια πραγματα.. biggrin.gif

Φοβαμαι και εγω αυτο που ανεφερε ο panos75..Και μαλιστα πολυ.
Αν μας παιξουν οι γκρι στα ισα,μπορουμε με λιγη προσοχη να τους παρουμε.
GMlls
ένα πράγμα πρέπει να προσέξουμε: τα μακρινά ριμπάουντ

off topic: ο τζός πότε το είπε το παρακάτω;
Τζός Τσίλντρες :Σέβομαι τον αντίπαλο, ο οποίος είναι πολύ καλή ομάδα, ειδικά όταν στο παρκέ αυτός είναι με 8 και εμείς με 5
aigio
Σε καποιον απο τους τελικους με τον παναθηναικο. Αν δεν κανω λαθος σε εναν απο τους δυο που γιναν στο ΟΑΚΑ.
Οφ τοπικ τελος.
Tretiak
Δεν ξέρω...το φοβάμαι το παιχνίδι. Κακά τα ψέματα οι Τούρκοι είναι ένα κλικ πιο πάνω . Φοβερή ομάδα. Βέβαια η Ελλάς των πρώτων 3 αγώνων δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Προβλέπεται ντέρμπι , πάντως θεωρώ ότι η Τουρκία έχει το αβαντάζ.
JKONDIS
Θα ειναι ενα πολυ Δυσκολο παιχνιδι .Ελπιζω οι δικοι μας να το παρουν πατριοτικα και να παιξουν ΚΑΛΗ ΑΜΥΝΑ,και να μπουν κανα δυο Ελευθερα σουτ στην αρχη να ανηξει λιγο η αμυνα τους και να μπορεσουμε να τροφοδοτησουμε τους ψηλους μας .
Αν οι Διαιτητες αφησουν το σκληρο παιχνιδι θα εχουμε ΜΕΓΑΛΟ προβλημα .
PanosIlio
Ωραίο χιαστί, εντελώς kinky που είπε και ο kef.

Για αυτό το παιχνίδι και εγώ είμαι πολύ αισιόδοξος, καταρχάς τον Τούρκογλου μπορεί να τον πιάσει και ο Περπέρογλου καλά αλλά και ακόμα καλύτερα ο Καϊμακόγλου ΙΜΗΟ, αυτό το μαρκάρισμα μας βγαίνει εύκολα, Οι ψηλοί μας είναι ξεκάθαρα καλύτεροι, οι Ασίκ, Ερντέν και Σαβάζ (έλεος) δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν στην άμυνα τους Σόφο, Μπουρούση, Κουφό και αντίστροφα στην άμυνα τους έχουμε. Ο Ιλιασόβα μπορεί να αντιμετωπιστεί από Φώτση και Πρίντεζη ικανοποιητικά.

Στα γκαρντ, 2 αυτοί και 2 εμείς, Αρσλάν-Τουντσερί αυτοί, Σπανούλη-Ζήση εμείς, θα γίνει μάχη αλλά υπερέχουμε στα σημεία.

Το σημαντικό είναι, γιατί την άμυνα μας δεν τη φοβάμαι, να μπουν τα σουτ, όπως γράφτηκε και πριν. Γιατί αν συνεχίσουμε να σουτάρουμε έτσι όπως σουτάρουμε θα κλείσει η άμυνα και έχει να πέσει το ξύλο της αρκούδας.

Πάντως παραμένω αισιόδοξος
kobe #24
Με βαση τις εμφανισεις των 2 ομαδων μαλλον οι Τουρκοι εχουν τον πρωτο λογο για την προκριση στους 4. Η Ελλαδα θα πρεπει να προσεξει τους Τουρκογλου και Ιλιασοβα και τον Αρσλαν. Θελω να πιστευω οτι ο Μπουρουσης θα κανει επιτελους την μεγαλη εμφανιση γιατι σιγουρα θα βοηθησει την εθνικη. Οπως και να εχει πιστευω θα δουμε μεγαλο παιχνιδι απο 2 δυνατες ομαδες bball.gif
zorba
Μερικές υποθέσεις:

Προβλέπω 30 τουλάχιστον λεπτά άμυνα ζώνης από τους Τούρκους... με συνέπειες που έχουν ήδη αναφερθεί

Αν ισχύει το "πολιτικό" αβαντάζ για τους Τούρκους λόγω μουντομπάσκετ θα φανεί απ' τα πρώτα λεπτά (προβλέπω να σφυρίζονται δύο τρία επιθετικά στην 1η περίοδο στο Σόφο)

Η μέχρι τώρα αγωνιστική απραξία του Τουρκόγλου είναι δίκοπο μαχαίρι καθώς δεν ξέρουμε πού μπορούν να φτάσουν με ένα καλό του παιχνίδι οι γείτονες...

Η μη χρησιμοποίηση του Κουφού στα δύο τελευταία παιχνίδια είναι κι αυτή δίκοπο μαχαίρι καθώς είτε τον κρύωσε είτε του γέμισε τις μπαταρίες (θα φανεί...). Ίσως απέναντι σε άμυνα ζώνης χρειαστεί το περιφερειακό του σουτ που δεν είδαμε ακόμη στο ευρωμπάσκετ

Και τώρα η είδηση: Ο Γιόνας κράτησε τον Γλυνιαδάκη στον πάγκο για να τον ξεκουράσει icon_drunk.gif

sir-elric
η αποστολη λεγεται σταματηστε τον ιλιασοβα χωρις να αφησετε χωρο στους αλλους. καλος η κακος ο χεντο ειναι κουρασμενος , η πολυ κλειστες αμυνες δεν βολευουν το μεγαλο του κορμι και τα isolation games που παιζουν ειναι ψιλοτραγικα. δεδομενου οτι οι ψηλοι τους δεν εχουν σουτ λογικα ο ψηλος μας θα ειναι κλειστα προς τα μεσα. οποτε απο πικ ν ρολ δεν το βλεπω να την παθουμε.

η 2-3 σε 3/4 πρεσ που παιζανε χθες ειναι κινδυνος θανατος με παικτες σαν τον σπανουλη και ψηλους σαν τον φωτση. αν αποφασισουν να την παιξουν: μια τακτικη με τον φωτση σκαλοπατι θα ηταν οτι πρεπει με πολλους ευκολους ποντους.
lis
Εάν κερδίσουμε τους Τούρκους με ποιο ζευγάρι διασταυρωνόμαστε ?
colonel gomelsky
QUOTE(sir-elric @ Sep 17 2009, 12:32 ) *
η αποστολη λεγεται σταματηστε τον ιλιασοβα χωρις να αφησετε χωρο στους αλλους. καλος η κακος ο χεντο ειναι κουρασμενος , η πολυ κλειστες αμυνες δεν βολευουν το μεγαλο του κορμι και τα isolation games που παιζουν ειναι ψιλοτραγικα. δεδομενου οτι οι ψηλοι τους δεν εχουν σουτ λογικα ο ψηλος μας θα ειναι κλειστα προς τα μεσα. οποτε απο πικ ν ρολ δεν το βλεπω να την παθουμε.

η 2-3 σε 3/4 πρεσ που παιζανε χθες ειναι κινδυνος θανατος με παικτες σαν τον σπανουλη και ψηλους σαν τον φωτση. αν αποφασισουν να την παιξουν: μια τακτικη με τον φωτση σκαλοπατι θα ηταν οτι πρεπει με πολλους ευκολους ποντους.


Εγώ πάλι το μόνο που φοβάμαι είναι η άμυνα της Τουρκίας κυρίως μέσα στη ρακέτα όπου δεν περνάει κυριολεκτικά τίποτα. Αν μας κόψουν τα ντράιβ του Σπανούλη (λέι απ ή σπλιτ άουτ και ελεύθερο τρίποντο) μας αποδυναμώνουν σημαντικά. Πραγματικά ώρες-ώρες όταν βλέπω τους Τούρκους στην άμυνα τους ...μετράω. Σαν να παίζουν με 6,7 παίκτες φαίνονται οι άτιμοι.

Ο Γλυνιαδάκης πρέπει να χρησιμοποιηθεί για να φορτώσει με φάουλ τον Ασίκ, αλλά και να εφαρμόσει το χακ ...Ασικ. Ο Ιλιασόβα είναι μεν παικταράς, αλλά δεν πρέπει να τον υπερτιμήσουν οι δικοί μας. Είναι ο ίδιος Ιλιασόβα της φετινής Μπαρτσελόνα που αρκετές ομάδες τον σταμάτησαν (και στους τελικούς της ACB) ή τον περιόρισαν. Ο Χέντο τώρα ή δεν είναι σε καλή κατάσταση ή έχει ψυχολογία πλέι οφ ΝΒΑ. Δεν θα είναι σε καμία περίπτωση έκπληξη αν ανέβει. Πάντως επειδή γράφτηκε από κάποιους φίλους, η διαιτησία δεν ευνοεί μέχρι τώρα την Τουρκία (καλά πέρα από το απερίγραπτο με τον Λάκοβιτς χθες). Γενικά δε "σέβεται" τόσο πολύ τα αστέρια. Πολλά φάουλ χθες στον Χέντο που δε σφυρίχτηκαν και αν μιλήσουμε και για το Γκασόλ κανονικά θα έπρεπε να μείνει να εκτελεί βολές και μετά το τέλος του ευρωμπάσκετ με τόσα φάουλ που του γίναν και δε σφυρίχτηκαν.

QUOTE(lis @ Sep 17 2009, 12:43 ) *
Εάν κερδίσουμε τους Τούρκους με ποιο ζευγάρι διασταυρωνόμαστε ?


Μάντεψε: Dominatrix ομάδα με 7 γράμματα. Έρχεται το ...τιμολόγιο!
panos75
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 17 2009, 12:45 ) *
Μάντεψε: Dominatrix ομάδα με 7 γράμματα. Έρχεται το ...τιμολόγιο!


Μη βάζεις ιδέες στις ελληνικές αθλητικές εφημερίδες.
Όχι τίποτε άλλο, αλλά η συγκεκριμένη ομάδα προσφέρεται για (σεξουαλικά) υπονοούμενα. rolleyes.gif
colonel gomelsky
QUOTE(panos75 @ Sep 17 2009, 12:52 ) *
Μη βάζεις ιδέες στις ελληνικές αθλητικές εφημερίδες.
Όχι τίποτε άλλο, αλλά η συγκεκριμένη ομάδα προσφέρεται για (σεξουαλικά) υπονοούμενα. rolleyes.gif


smiley.gif smiley.gif Όντως προσφέρεται!

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
nickagian
QUOTE(lis @ Sep 17 2009, 12:43 ) *
Εάν κερδίσουμε τους Τούρκους με ποιο ζευγάρι διασταυρωνόμαστε ?


Και σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες από τους προλαλήσαντες, παίζουμε με τους Ισπανούς (εκτός κι αν ο Παρκέρ και ο Μπατούμ κι οι άλλοι τους κάνουν κανένα χουνέρι)

Στα του αγώνα τώρα, δυστυχώς εγώ δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος. Η εντύπωση που αποκόμισα από την ομάδα στα μέχρι τώρα παιχνίδια του τουρνουά είναι ότι με σοβαρές ομάδες δεν έχουμε ακόμα την εμπειρία και την αποφασιστικότητα για να τα πάρουμε. Το "μέταλλό" μας ακόμα δεν έχει σφυρηλατηθεί για τα δύσκολα. Κι αυτό φάνηκε στα παιχνίδια με Ρωσία (κυρίως) και Γαλλία κατά δεύτερο λόγο. Κι έπειτα, το σημείο κλειδί νομίζω ότι είναι η άμυνα ζώνης που θα μας παίξει ο Τάνιεβιτς και την οποία δεν είμαι σίγουρος αν έχουμε την ικανότητα να την αντιμετωπίσουμε.

Πάντως μακάρι να περάσουμε. Θα είναι μεγάλη επιτυχία για αυτή την ομάδα!
Manu7
Νομίζω έχουμε πει ότι η Ελλάδα πέρα από τη ζώνη θα έχει πρόβλημα με ομάδα που έχει καλά και πληθώρα γκαρντς.Ε συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να φοβάμαι τον τρελό Αρσλάν που τον κρατάει μέσα στα τελευταία δευτερόλεπτα, τους σεμνούς και ταπεινούς Γκιουλέρ και Ατσούρ και τον καλό και σταθερό Τουντσερί.

Όσο για τον Τούρκογλου, ο άνθρωπος στη ρακέτα δεν μπαίνει οπότε Περπέρογλου και Καϊμακόγλου βολεύουν γάντια για το μαρκάρισμα του.Άλλωστε είναι πεσμένος.Αλλά είναι μεγάλο ματς και δεν πρέπει να τον ξεγράφουμε.Πόσο μάλλον ένα ματς Τουρκία - Ελλάδα.

Ο Ιλιασόβα είναι ο πιο φορμαρισμένος και κινητήριος μοχλός.Αλλά έχουμε και γι'αυτον τους παίχτες για να ανταπεξέλθουμε.

Για τα κορμιά που έχουνε μες στη ρακέτα (Ερντέν,Ασίκ) τα θεωρώ κάπως άτεχνα αλλά είναι σκυλιά και στις 2 μεριές του γηπέδου.

Νομίζω ότι η άμυνα ζώνης είναι καλή λύση και για εμάς.Γιατί θεωρώ ότι και οι Τούρκοι έχουν πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι γιατί στην δεύτερη φάση βάζουν κάπου 65 πόντους και κρατάν το ματς σε χαμηλό ρυθμό.

Το τι πρέπει να κάνουνε εμείς επιθετικά το έχετε αναλύσει όλοι οι παραπάνω.Ήρθε η ώρα για τον Ζήση να δείξει τι αξίζει αλλά πάλι αν δεν πάει καλά θεωρώ ότι ένα σχήμα με Καλάθη - Σπανούλη στα γκαρντ είναι ιδιαίτερα καλό με περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες από Σπανούλη και με Καλάθη να πιέζει ιδιαίτερα τα αντίπαλα γκαρντ.

Φυσικά οι Τούρκοι είναι σε καλύτερη κατάσταση από μας και αμην τι άλλο σταθεροί.Αλλά ήρθε η ώρα για το μεγάλο παιχνίδι μας.Γιατί αν περιμένουμε με μέτρια εμφάνιση να νικήσουμε,σφίξαμε...
Είδωμεν...
Timemaster
θεωρώ την Τουρκία τον ποιο εύκολο από τους 4 που θα μπορούσαμε να πετύχουμε αλλά δε τον θεωρώ ιδανικό για εμάς.
το παιχνίδι δε θα κριθεί ούτε στην άμυνα μας ούτε και στα ριμπάουντ!!!
αλλά στην επίθεσή μας και στο αν ο Τούρκογλου παίξει σαν παίχτης των Ματζικ.


Μάλλον θα πω τα αυτονόητα!!!
smiley.gif
Θεωρώ δεδομένο πως οι Τούρκοι επιθετικά θα εξαρτηθούν από τον Ιλιασόβα που δε μπορούν οι Έλληνες παίχτες να τον σταματήσουν . Ο Φώτσης έχει χάσει ένα μεγάλο μέρος της εκρηκτικότητας που είχε στο παρελθόν, ενώ ο Πρίντεζης ακόμα δεν έχει μπει στο κλίμα της ομάδος μιας και χρησιμοποιήται σαν τριάρι. Ο Μπουρούσης είναι αρκετά μαλθακός για να τον πιάσει και έτσι η καλύτερη λύση ίσως να ήταν ο Καιμακόγλου αλλά δε νομίζω να χρησιμοποιηθεί. Περιμένω από τον Τούρκο καμιά 20 πόντους και τα μισά ριμπάουντ όμως δε μπορεί μόνος του να μας νικήσει.
rolleyes.gif
Αν ο Τούρκογλου πιάσει απόδοση και του βγουν τα τρίποντα τότε την έχουμε άσχημα όμως έως τώρα μόνο κακό κάνει στην ομάδα του με τον τρόπο που παίζει.Ας ελπίσουμε πως θα συνεχίσει έτσι γιατί δε σταματιέται από αυτήν την ελληνική ομάδα.

Είναι βέβαιο πως θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε άμυνα ζώνης με πολλή πίεση σε όλο το γήπεδο για πάνω από 30 λεπτά.
Με αυτό σαν δεδομένο θεωρώ πως εξαρτιόμαστε από τα εύκολα καλάθια μετά από κλέψιμο ή ριμπάουντ στον αιφνιδιασμό έστω και δευτερεύοντα. Αλλά και από την ικανότητα του Σπανούλη να διεισδύει και ή να τελειώνει τις φάσεις ή να βγάζει ελεύθερα τρίποντα. Αν δε καταφέρουμε να πάρουμε σκορ με τους τρεις αυτούς τρόπους και να έχουμε πάνω από 40% στα τρίποντα δε νομίζω να έχουμε καμία τύχη.
rolleyes.gif

Τέλος μαντεύω πως οι πόντοι διαφοράς της νίκης ή της ήττας θα έχουν να κάνουν με τα ποσοστά στα τρίποντα μας.
Με 40-50% θα το πάρουμε με διαφορά +5 έως +10 πόντους
με 50% και άνω κερδίζουμε με διαφορά άνω των 12 πόντων
με 35-40% θα κριθεί στις λεπτομέρειες και η νίκη ή ήττα θα είναι διαφορά μικρότερη των 5 πόντων
και με ποσοστά κάτω από το 35% έχουμε σίγουρα χάσει άνετα.
icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif







xristos_metal
Εγω πονταρω πολλα στον Σπανουλη και στο γεγονος οτι δεν υπαρχει αλλο γκαρντ της κλασης του μεσα στον αγωνα.Θα μας αφησουν πολλα ελευθερα τριποντα και περιμενω απο Φωτση,Ζηση,Σπανουλη,Περπερογλου,Μπουρουση και γιατι οχι Καλαθη να ανταποκριθουν απο μακρια.Αν μπουν τα τριποντα θα νικησουμε ανετα,αλλιως το ματς θα παει μεσα στη ρακετα και σε χαμηλο σκορ,που και παλι νομιζω ευνοει εμας.
treathitch
Αν δεν παίξει ούτε σήμερα ο Ζήσης, τότε η Ελλάδα δεν έχει καμία τύχη

Κατά τα άλλα (και επειδή πιστεύω ότι ο Ζήσης θα παίξει καλά), το ματς είναι και πάλι υπέρ των Τούρκων, γιατί είναι καλύτερη ομάδα. Η Ελλάδα πρέπει να το κλέψει το παιχνίδι και μάλλον μέσω των ψηλών της, γιατί υστερεί στην περιφέρεια και στα πλάγια. Αν παίξει ο Κουφός, έχει καλώς. Αν όχι, τότε λύσεις τύπου Γλυνιαδάκη θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν για μακρά χρονικά διαστήματα και αυτό ενέχει ρίσκου

Τουρκία 60%. Η Ελλάδα δε μου δίνει κάποιο πάτημα για να την εμπιστευτώ σε τέτοιο παιχνίδι
Flash
QUOTE(treathitch @ Sep 17 2009, 15:19 ) *
Αν δεν παίξει ούτε σήμερα ο Ζήσης, τότε η Ελλάδα δεν έχει καμία τύχη

Κατά τα άλλα (και επειδή πιστεύω ότι ο Ζήσης θα παίξει καλά), το ματς είναι και πάλι υπέρ των Τούρκων, γιατί είναι καλύτερη ομάδα. Η Ελλάδα πρέπει να το κλέψει το παιχνίδι και μάλλον μέσω των ψηλών της, γιατί υστερεί στην περιφέρεια και στα πλάγια. Αν παίξει ο Κουφός, έχει καλώς. Αν όχι, τότε λύσεις τύπου Γλυνιαδάκη θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν για μακρά χρονικά διαστήματα και αυτό ενέχει ρίσκου

Τουρκία 60%. Η Ελλάδα δε μου δίνει κάποιο πάτημα για να την εμπιστευτώ σε τέτοιο παιχνίδι


Σήμερα δε μας ενδιαφέρει να παίξει ο Ζήσης, ας σέρνεται. Αύριο όμως τον χρειαζόμαστε smiley.gif

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το δικό μας υλικό είναι σαφώς καλύτερο σε σχέση με των Τούρκων ΑΛΛΑ οι γείτονες έχουν πλέον αποδείξει ότι σε δύκολα παιχνίδια δε μασάνε, παίζουν ομαδικά, δυνατά, με φοβερές αλληλοκαλύψεις στην άμυνα και πολύ ξύλο. Σε αντίθεση με εμάς που δεν ανταπεξήλθαμε στα τελευταία (και δυσκολότερα) παιχνίδια. Στην επίθεση έχουν και αυτοί πολλά προβλήματα, ειδικά όσο ο Τούρκουγλου χτίζει το πολωνικό του εξοχικό.

Τώρα για το Γλυνιαδάκη, μακάρι να πάρει το ρίσκο να τον χρησιμοποιήσει ο Κάζλα (εδώ οι Τούρκοι χρησιμοποιούν σταθερά τον άμπαλο Σάβαζ) αλλά ως τώρα μόνο τουρισμό κάνει ο Σαραντάπηχος (Σκουντής speaking).
Ευμένης
Πέρα από τις τεχνικές αναλύσεις ας θυμόμαστε ότι όταν μιλάμε για την Ελλάδα (έστω με τις απουσίες της) μιλάμε για μια από τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου με πολύ βαριά φανέλα.

2007: Μέχρι τα προημιτελικά ήμασταν να μας κλαίνε οι ρέγγες! Με το ζόρι προχωράγαμε. Ο Φώτσης λείπει και η γραμμή των ψηλών μας σέρνεται. Το κλίμα στην ομάδα και τον περίγυρο είναι το χειρότερο δυνατό. Κι όμως στο προημιτελικό με την Σλοβενία, παρότι μοιάζει να τον χάνουμε με κάτω τα χέρια, έρχεται η ανατροπή. Μη αναμενόμενη επιτυχία! Κι όχι μόνο αυτό! Δυο-τρία σφύριγματα-σπρώξιμο στην Ισπανία να μην είχαν δώσει οι διαιτητές και θα τους είχαμε ρουμπώσει (σπάζοντας και το κόμπλεξ μας)! (Για τον μικρό τελικό δεν μιλάω. Δεν γεννήθηκαν ακόμα Έλληνες παίκτες ομαδικού αθλήματος που να μπορούν να κερδίσουν μικρό τελικό! Μόνο κατά λάθος θα γίνει αυτό!)

Άρα, μην υποτιμάτε την καρδιά των γιγάντων!!! Ποιοί είναι αυτοί (ένα ασημένιο με πολυ σπρώξιμο στο δικό τους Ευρωμπάσκετ πριν 8 χρόνια και κατά τα λοιπά 8ες, 9ες και 10ες θέσεις) και ποιοί είμαστε εμείς!!!

Βέβαια οι φανέλες δεν κερδίζουν μόνες τους! (Ή μήπως κερδίζουνwink.gif
Kanzler
QUOTE(122001 @ Sep 17 2009, 00:34 ) *
Δύο είναι τα κλειδιά με βάση τις αδυναμίες που έχει παρουσιάσει η εθνική. Πρώτον το μακρινό σουτ που θα είναι υπεραπαραίτητο την Παρασκευή γιατί οι Τούρκοι είναι πολύ δυνατοί στη ρακέτα και επίσης θα μας παίξουν λογικά αρκετή ώρα ζώνη.
Δεύτερον τα αμυντικά ριμπάουντ γιατί αν επαναληφθεί αυτό που έγινε στο πρώτο ημίχρονο με τη Ρωσία και τη Γαλλία δεν έχουμε καμία τύχη.
Πάντως προβληματίζομαι για το αν μας βολεύει να πάει το σκορ σε υψηλά επίπεδα παίζοντας γρήγορο μπάσκετ ή να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε χαμηλά το ρυθμό και το παιχνίδι να κριθεί στους 70 πόντους.
Μάλλον το δεύτερο που είναι η παλιά γνωστή συνταγή, και παρά τις απουσίες νομίζω είναι στο DNA αυτής της εθνικής αυτό το στυλ παιχνιδιού...


Εγω λεω, να παιξουμε γρηγορα. Οχι σαν σαλιγκαρια. Τρεξιμο, πολλα σουτ, και πολυ ξυλο.
Green Warrior
QUOTE(Ευμένης @ Sep 17 2009, 15:57 ) *
Πέρα από τις τεχνικές αναλύσεις ας θυμόμαστε ότι όταν μιλάμε για την Ελλάδα (έστω με τις απουσίες της) μιλάμε για μια από τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου με πολύ βαριά φανέλα.

2007: Μέχρι τα προημιτελικά ήμασταν να μας κλαίνε οι ρέγγες! Με το ζόρι προχωράγαμε. Ο Φώτσης λείπει και η γραμμή των ψηλών μας σέρνεται. Το κλίμα στην ομάδα και τον περίγυρο είναι το χειρότερο δυνατό. Κι όμως στο προημιτελικό με την Σλοβενία, παρότι μοιάζει να τον χάνουμε με κάτω τα χέρια, έρχεται η ανατροπή. Μη αναμενόμενη επιτυχία! Κι όχι μόνο αυτό! Δυο-τρία σφύριγματα-σπρώξιμο στην Ισπανία να μην είχαν δώσει οι διαιτητές και θα τους είχαμε ρουμπώσει (σπάζοντας και το κόμπλεξ μας)! (Για τον μικρό τελικό δεν μιλάω. Δεν γεννήθηκαν ακόμα Έλληνες παίκτες ομαδικού αθλήματος που να μπορούν να κερδίσουν μικρό τελικό! Μόνο κατά λάθος θα γίνει αυτό!)

Άρα, μην υποτιμάτε την καρδιά των γιγάντων!!! Ποιοί είναι αυτοί (ένα ασημένιο με πολυ σπρώξιμο στο δικό τους Ευρωμπάσκετ πριν 8 χρόνια και κατά τα λοιπά 8ες, 9ες και 10ες θέσεις) και ποιοί είμαστε εμείς!!!

Βέβαια οι φανέλες δεν κερδίζουν μόνες τους! (Ή μήπως κερδίζουνwink.gif



Βασικά αύτη ακριβώς τη σκέψη έκανα πριν λίγο σχετικά με το 2007 wink.gif
mrproedros
Eurobasket 2009 Poland - Greece - Team Games - Preliminary Round Group A - Qualifying Round Group E - Highlights - Top Plays (6 games from 7-9-09 to 16-9-09)

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
alexkalagr
ποτε δεν ειχαν ελπιδα με μας...
αλλα ειναι η ευκαιρια τους... μας βρισκουν σε περιεργη κατασταση κ αυτοι ειναι στα καλυτερα τους απο ποτε!
η λογικη κ ρεαλισμος λεει οτι η τουρκοι οποτε μας βρισκουν σε οποιεσδηποτε διοργανωσεις γινονται "τουρκοι" λυσανε!
οποτε ειναι δυσκολη βραδια!
ευχομαι τα καλυτερα για την ομαδα μας!
κ πιστευω στο τελος να πανηγυρισουμε ...η νικη αυτη μπορει να μας δωσει κ το χρυσο λογο ψυχολογικης πλευρας!
papaki_PAO
QUOTE(Ευμένης @ Sep 17 2009, 18:57 ) *
2007: Μέχρι τα προημιτελικά ήμασταν να μας κλαίνε οι ρέγγες! Με το ζόρι προχωράγαμε. Ο Φώτσης λείπει και η γραμμή των ψηλών μας σέρνεται. Το κλίμα στην ομάδα και τον περίγυρο είναι το χειρότερο δυνατό. Κι όμως στο προημιτελικό με την Σλοβενία, παρότι μοιάζει να τον χάνουμε με κάτω τα χέρια, έρχεται η ανατροπή. Μη αναμενόμενη επιτυχία! Κι όχι μόνο αυτό! Δυο-τρία σφύριγματα-σπρώξιμο στην Ισπανία να μην είχαν δώσει οι διαιτητές και θα τους είχαμε ρουμπώσει (σπάζοντας και το κόμπλεξ μας)! (Για τον μικρό τελικό δεν μιλάω. Δεν γεννήθηκαν ακόμα Έλληνες παίκτες ομαδικού αθλήματος που να μπορούν να κερδίσουν μικρό τελικό! Μόνο κατά λάθος θα γίνει αυτό!)

Άρα, μην υποτιμάτε την καρδιά των γιγάντων!!! Ποιοί είναι αυτοί (ένα ασημένιο με πολυ σπρώξιμο στο δικό τους Ευρωμπάσκετ πριν 8 χρόνια και κατά τα λοιπά 8ες, 9ες και 10ες θέσεις) και ποιοί είμαστε εμείς!!!

Βέβαια οι φανέλες δεν κερδίζουν μόνες τους! (Ή μήπως κερδίζουνwink.gif


Το 2007 δεν παίξαμε με την Κροατία στον προημιτελικό? Κάτι τέτοιο σαν να θυμόμουν.


Πάντως 1000 φορές Τουρκία, παρά Σλοβενία. Όχι πως θα χάναμε σίγουρα από Σλοβενία, αμά βρεθούμε σε καλή μέρα μέχρι και το χρυσό μπορούμε να πάρουμε, απλά η Τουρκία είναι περισσότερο στα μέτρα μας.
Μπορούμε να τους νικήσουμε και ελπίζω να το κάνουμε.

Α, και σε ποιο γήπεδο θα παίξουμε? Σ'αυτό που έπαιζαν μέχρι τώρα οι Τούρκοι? Οι οπαδοί τους πολύ κοντά στο παρκέ δεν κάθονται? Οι δικοί μας που θα είναι? Σε τέτοια παιχνίδια, όλα παίζουν ρόλο!
cartmaniac
Το παιχνιδι ειναι τελικα στις 7.15 ή υπαρχει περιπτωση τελικα να μεταφερθηκε για τις 22.15? Κατι τετοιο ειχα ακουσει..
Kanzler
QUOTE(papaki_PAO @ Sep 17 2009, 19:01 ) *
Α, και σε ποιο γήπεδο θα παίξουμε? Σ'αυτό που έπαιζαν μέχρι τώρα οι Τούρκοι? Οι οπαδοί τους πολύ κοντά στο παρκέ δεν κάθονται? Οι δικοί μας που θα είναι? Σε τέτοια παιχνίδια, όλα παίζουν ρόλο!


Οχι, σε αλλο γηπεδο. Οι αγωνες της τελικης φασης θα γινουν σε αλλη πολη στο Katowice, στο σταδιο Spodek Arena (αρχιτεκτονικα ωραιο, μοιαζει σαν UFO).
captain charisma
οσο για το ματς με τους τουρκους...
στους κοντους ουσιαστικα με τον τουνσερι και τον αρσλαν παιζουν....οι οποιοι ειναι καλοι στα τριποντα και πρεπει να τους προσεξουμε καλα, γιατι ειναι ικανοι για μεγαλη ζημια.
στα φοργουορντ που ειναι η δυναμη πυρος τους στηριζετε στους τουρκογλου και ιλιασοβα...απ τα χερια τους περνανε ολες οι επιθεσεις....φοβαμαι πως ο χεντο παρολο που εχει κανει κακο τουρνουα μεχρι τωρα θα συνελθει και θα κανει μεγαλο παιχνιδι οπως εκανε σημερα ο γκαζολ...αν τους περιορισουμε αποκταμε μεγαλο πλεονεκτημα για τη νικη
στους ψηλους ειμαστε 10 κλασεις ανωτεροι και πρεπει να το εκμεταλευτουμε οσο καλυτερα γινεται...ο σοφο τους ερντεν ασικ και σαβας τους εχει για πρωινο...πρεπει να τους φθειρουμε με φαουλ και να παιξουμε λιγο ξυλο που μας ευννοει διοτι οι ψηλοι τους στις βολες ριχνουν τουβλα και χτιζουν νεα γηπεδα tongue.gif tongue.gif tongue.gif

για να δουμε....
alexkalagr
τρομαξε σημερα η ισπανια!
αλλα ειχε να κανει με μια ομαδα απεναντι της που δε ξερει τι θα πει αμυνα αλλα εντυπωσιακο μπασκετ με ωραιες φασεις κ εμφαση στο επιθετικο τομεα!
το αντιδοτο της ισπανιας ειναι κλειδωμα με καλη αμυνα!
αλλα αμυνα της εθνικης με γιαννακη!
γιατι ακομα αμυνα δεν εχω δει ρε παιδια απο την φετινη εθνικη μας!
AZ1980
Η Τουρκία είναι μια ομάδα που βασίζεται στην πιεστική μαν του μαν άμυνα. Διαθέτουν αρκετά προσόντα ως ρόστερ για να πιέσουν ως ένα βαθμό, αλλά δεν διαθέτουν ιδιαίτερο βάθος, αμυντική ποιότητα και "μακριά" κορμιά στην περιφέρεια, και αυτό αποτελεί και την "αχίλλειο πτέρνα" τους στα μετόπισθεν.

Ως τώρα φυσικά δεν έχει φανεί αυτή τους η αδυναμία. Πως "καλύπτεται"?

Κατά τη γνώμη μου με δυο τρόπους:

(α) το "ταβάνι" της αμυντικής ικανότητας των πολύ μαχητικών, αλλά σχετικά μικρόσωμων και περιορισμένων σε αμυντικά προσόντα περιφερειακών τους "υψώνεται" κάπως με τη βοήθεια της διαιτητικής αντιμετώπισης της οποίας ως τώρα τυγχάνουν οι Τούρκοι. Παρατηρώ στα παιχνίδια τους ανοχή στο σκληρό και πολλές φορές αντιαθλητικό τους παιχνίδι, που όταν μένει ατιμώρητο απλά βοηθά τη μαν του μαν άμυνά τους να δυσκολέψει τον αντίπαλο περισσότερο απ' όσο αναλογεί στην ποιότητά της, χωρίς τις συνέπειες που θα είχαν τα πολλά σφυρίγματα φάουλ για το σχετικά "ρηχό" τους ρόστερ.

(β) Με τη ζώνη. Η πίεση που ασκούν δεν είναι αποτέλεσμα συνύπαρξης σπουδαίων στην άμυνα παικτών, ή ψηλού μέσου όρου αθλητικών προσόντων... Είναι αποτέλεσμα αυτοματισμένων αλληλοκαλύψεων και ατομικών υπερπροσπαθειών. Για όσο διάστημα παίζει η Τουρκία το πετυχημένο της μαν του μαν, υπάρχουν παίκτες της που για να πιέσουν τόσο αναγκάζονται να φέρουν τα κορμιά τους στο "κόκκινο". Κοινώς, η Τουρκία δε θα άντεχε να παίξει τη μαν του μαν άμυνά της για 40 λεπτά, χωρίς σημαντικό κίνδυνο να την δει ο Τάνιεβιτς να "κλατάρει" στην κυριολεξία. Η άμυνα ζώνης που παίζουν αποτελεί ουσιαστικά ένα τέχνασμα του προπονητή τους ούτως ώστε να γίνει οικονομία δυνάμεων μέσα στο 40λεπτο. Είναι σχετικά παθητική και αφήνει άπειρα ελεύθερα σουτ στον αντίπαλο. Σε μια διοργάνωση υψηλότερου γενικά επιπέδου, θα βρίσκονταν νωρίτερα ομάδες που μια τέτοια άμυνα ζώνης θα την διέλυαν σε 2 αγωνιστικά λεπτά, αναγκάζοντας την Τουρκία να επιστρέψει γρήγορα στο μαν του μαν, και να "φθαρεί" πλέον σε επίπεδο φυσικής αντοχής περισσότερο απ' όσο αντέχει το ρόστερ της. Σε αυτό όμως το συγκεκριμένο Ευρωμπάσκετ ίσως και να χρειαστεί να αντιμετωπίσουν την ...Ισπανία για να γίνει από όλους κατανοητή η πραγματική ισχύς αυτής της "ζωνούλας".

Κοινώς, αν (α) η διαιτησία είναι καλή και (β) σουτάρουμε 40%+ στα σουτ τριών πόντων θα κερδίσουμε, είμαι σίγουρος γι' αυτό.

Αν κάποιος από αυτούς τους δυο παράγοντες "στραβώσει", σκούρα...



bball.gif
captain charisma
να μιλησω υποθετικα τωρα...μου φαινεται οτι η ιστορια επαναλαμβανεται...οτι εγινε το 2007 συμβαινει και τωρα... δλδ 3 ματς φωτια σε χρονικο διαστημα 3 μερων και στο τελος ειμαστε εμεις οι χαμενοι... αν αυριο κερδισουμε τους τουρκους,το σαββατο ακολουθει ενα πολυ δυσκολο παιχνιδι με την ισπανια στο οποιο τα δινουμε ολα αλλα στο τελος χανουμε, και τη κυριακη σχεδον κλαταρισμενοι απ την υπερπροσπαθεια χανουμε και τη 3 θεση....
wagner love
Θα πω κατι και ας φανει ακραιο. Θελω να νικησουμε τουρκια και ισπανια και τελικο ας παιξουμε με τους σερβους και ας μας νικησουν. μπασκετικα η ομαδα που σιχαινομαι απιστευτα ειναι η ισπανια. εκβιαζουν φαουλ και τα σχετικα, απιστευτη δουλεια στο παρασκηνιο και τρομερη προστασια απο τους γκρι. οσο για την τουρκια, ειναι ομαδαρα. το πιστευω ακραδαντα αυτο και ειναι ξεκαθαρο φαβορι για μενα στο αποψινο παιχνιδι. παντως θελω να δω τους παικτες να τα δωσουν ολα και ο,τι γινει. ΕΛΛΑΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙΣ
Anaz
Βασικα ολο το ζουμι ειναι στο εν τελει απλο συμπερασμα που στοιχειοθετησες με την πολυ καλη σου αναλυση.
Να μπουν -επιτελους- τα ελευθερα σουτ απεναντι στη ζωνη.
Κι εκει θα χρειαστουμε κι εναν καλο, ή καλυτερα ευστοχο επιτελους απο την περιφερεια, Ζηση.
*Μηπως γι'αυτο τον ειδα σε εικονες απο την προπονηση να σουταρει μονος του συνεχεια??
**Το σκεφτομουν παλι τελευταιως, το σκεφτομαι ακομα πιο εντονα και τωρα..Ποσο χρησιμος θα ηταν σε αυτη την Εθνικη ο Βασιλειαδης σ'εναν περιορισμενο ρολο..

Φυσικα το σουτ, ως γνωστον, ειναι σε μεγαλο βαθμο και θεμα ψυχολογιας. Αν οι δικοι μας μπουν χωρις αγχος, πιστευω εχουμε το πανω χερι.

Απο'κει και περα το δευτερο σημαντικο στοιχειο ειναι να αντεξουμε στην αντιαθλητικη αμυνα των Τουρκων.
Και σε αυτο πιστευω ειναι απαραιτητο αφ'ενος να επιστρατευτει λίγο και ο παγκος στην περιφερεια. Με τοσο ξυλο και πιεση που θα δεχτουν τα γκαρντ μας, ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μπορεσουν να διατηρησουν το καθαρο μυαλο και τις ανασες τους, οταν θα χρειαστει, ωστε να ειναι και ευστοχοι στα κρισιμα σημεια.
Κι αφ'ετερου να προσπαθησουμε να ανοιξουμε οσο μπορουμε τον ρυθμο και να χτυπησουμε τους Τουρκους στο τρανιζισον.

Οσων αφορα την αμυνα μας, θα πρεπει να πιεσουμε οσο γινεται τα γκαρντ των Τουρκων (αλλος ενας λογος να επιστρατευτει ο παγκος) οι οποιοι ουτε ιδιαιτερα εμπειροι ειναι σε υψηλο επιπεδο ουτε και φημιζονται για το καθαρο τους μυαλο. Να μην επιτρεψουμε στον Τουρκογλου να πιασει ρυθμο, και να μη δωσουμε ευκολα καλαθια στους ψηλους, οι οποιοι ειναι δυνατα κορμια αλλα ατεχνοι και τραγικοι απο τη γραμμη των βολων.Ενας Γλυνιαδακης θα ηταν χρησιμος για λιγο ξυλο, σε αυτο. Αληθεια, ο ΚΟυφος θα παιξει???
wagner love
QUOTE(Anaz @ Sep 18 2009, 05:41 ) *
Βασικα ολο το ζουμι ειναι στο εν τελει απλο συμπερασμα που στοιχειοθετησες με την πολυ καλη σου αναλυση.
Να μπουν -επιτελους- τα ελευθερα σουτ απεναντι στη ζωνη.
Κι εκει θα χρειαστουμε κι εναν καλο, ή καλυτερα ευστοχο επιτελους απο την περιφερεια, Ζηση.
*Μηπως γι'αυτο τον ειδα σε εικονες απο την προπονηση να σουταρει μονος του συνεχεια??
**Το σκεφτομουν παλι τελευταιως, το σκεφτομαι ακομα πιο εντονα και τωρα..Ποσο χρησιμος θα ηταν σε αυτη την Εθνικη ο Βασιλειαδης σ'εναν περιορισμενο ρολο..

Φυσικα το σουτ, ως γνωστον, ειναι σε μεγαλο βαθμο και θεμα ψυχολογιας. Αν οι δικοι μας μπουν χωρις αγχος, πιστευω εχουμε το πανω χερι.

Απο'κει και περα το δευτερο σημαντικο στοιχειο ειναι να αντεξουμε στην αντιαθλητικη αμυνα των Τουρκων.
Και σε αυτο πιστευω ειναι απαραιτητο αφ'ενος να επιστρατευτει λίγο και ο παγκος στην περιφερεια. Με τοσο ξυλο και πιεση που θα δεχτουν τα γκαρντ μας, ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μπορεσουν να διατηρησουν το καθαρο μυαλο και τις ανασες τους, οταν θα χρειαστει, ωστε να ειναι και ευστοχοι στα κρισιμα σημεια.
Κι αφ'ετερου να προσπαθησουμε να ανοιξουμε οσο μπορουμε τον ρυθμο και να χτυπησουμε τους Τουρκους στο τρανιζισον.

Οσων αφορα την αμυνα μας, θα πρεπει να πιεσουμε οσο γινεται τα γκαρντ των Τουρκων (αλλος ενας λογος να επιστρατευτει ο παγκος) οι οποιοι ουτε ιδιαιτερα εμπειροι ειναι σε υψηλο επιπεδο ουτε και φημιζονται για το καθαρο τους μυαλο. Να μην επιτρεψουμε στον Τουρκογλου να πιασει ρυθμο, και να μη δωσουμε ευκολα καλαθια στους ψηλους, οι οποιοι ειναι δυνατα κορμια αλλα ατεχνοι και τραγικοι απο τη γραμμη των βολων.Ενας Γλυνιαδακης θα ηταν χρησιμος για λιγο ξυλο, σε αυτο. Αληθεια, ο ΚΟυφος θα παιξει???

Ο Κώστας είναι εντός πλάνων και είναι στη διακριτική ευχέρεια του καζλά αν θα τον βάλει ή όχι. Μην ξεχνάμε ότι είναι ταλαιπωρημένος. Ελπίζω αν παίξει να σκοράρει κάποιους πόντους -ανάσες- γιατί στην άμυνα θα υστερήσει αφού έχει συνηθίσει να παίζει αλλιώς...
Anaz
Ο Κουφος αμυντικα θα δυσκολευτει με αυτους τους ψηλους, αλλα μπορει να δωσει φαουλ ωστε να προστατευτει λιγο κι ο Σοφο, ριμπαουντ και σκορ.
Ειδικα τα ριμπαουντ ειναι ενας επισης σημαντικος παραγοντας που θα πρεπει λιγο να προσεξουμε. Οι Τουρκοι μπορει να μην ειναι ιδιαιτερα αθλητικοι -οπως πχ οι Γαλλοι και οι Ρωσοι με τους οποιους ειχαμε ανα διαστηματα προβλημα στο να ελεγξουμε το αμυντικο ριμπ- ομως εχουν ψηλα δυνατα κορμια στη ρακετα που ειναι μαχητικοι και κυνηγανε τις φασεις. Και σε τετοια ματς δεν επιτρεπεται να δινεις δευτερες ευκαιριες στον αντιπαλο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.