Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλυτερος Ευρωπαιος Πλει Μεικερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
PARISINOS
ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΣΙΚΕΒΙΤΣΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΠΑΡΚΕΡ ΚΑΙ ΝΤΙΜΗ cool.gif ...

Ο Παρκερ φαινεται να υστερει τρομερα στον οργανωτικο τομεα οπου ο Σαρας ειναι ασυναγωνιστος.

Απο την αλλη για το μπασκετ που παιζεται στο ΝΒΑ ο γαλλος ειναι μανουλα.

NO COMMENT για Ντιμη. 77.gif

Εγω παντως ψηφιζω ασχετο με τους 3 πρωτους=Μπαζιλε για τη τρελα του και τα 7 τριποντα στους Ολυμπιακους εναντιον των Λιθουανων. peace.gif

Αρνητικη ξεχωριστη αναφορα στο Γιαριτς που δε μπορω να τον βλεπω να κατεβαζει τη μπαλα. shot.gif
NBAholic
QUOTE
ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΣΙΚΕΒΙΤΣΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΠΑΡΚΕΡ ΚΑΙ ΝΤΙΜΗ


Kατά πολλούς, όντως ο Σαρούνας υπερισχύει. Είναι πολύ πιο πραγματικός πλειμέικερ, υπερέχει καθαρά σε σουτ και κατά τη γνώμη μου είναι πιο ψύχραιμος στις δύσκολες στιγμές. Πριν κάποιον καιρό είχα μια μεγάλη διαφωνία με μερικούς Αμερικανούς, οι οποίοι, κρίνοντας από τα λίγα λεπτά που τον είδαν στο ΝΒΑ "έκριναν" ότι δεν είαι καλύτερος από το Στιβ Κερ και τον Τράιαν Λάνγκτον laugh.gif

Ο Πάρκερ υπερέχει στη διείσδυση και την ταχύτητα, αλλά αν παίζει πιο πολύ ένα παιχνίδι του στιλ των Σανς. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, γιατί προσδίδει ένα πιο ευλίγιστο σχήμα σε μια ομάδα που θα έμοιαζε πολύ πιο προβλέψιμη χωρίς αυτόν. Αλλά η ηγετική φυσιογνωμία του Σαρούνας πιστεύω ότι θα κάλυπτε αυτό το μειονέκτημα.

Το μειονέκτημα του Λιθουανού είναι ότι ωρίμασε με πιο αργό ρυθμό από τους Πάρκερ-Διαμαντίδη. Στα 22 του κανείς δεν τον ήξερε. Στα 24 του έκανε την πρώτη "φασαρία", στους Ολυμπιακούς. Τότε στρέψαμε τα βλέμματα πάνω του.

Μακάρι ο Διαμαντίδης να κάνει πορεία με οποιονδήποτε από τους δύο. Στην άμυνα, τους αφήνει πολύ πίσω. Στην επίθεση όμως όχι. Αλλά στο ΝΒΑ ανήκει, καθαρά, κι ας λέει ό,τι θέλει. Εδώ κάνει καριέρα ο Γιάριτς, ο οποίος στο Περιστέρι δεν ήταν καλύτερος ούτε από τους ξένους της ομάδας ούτε από τον Γκούροβιτς. Τα στατιστικά του στην Αμερική είναι συγκρίσιμα με τα "εγχώρια"...

Ο Μπαζίλε είναι πολύ ασταθής και μονοδιάστατος για να μπει στην ίδια κατηγορία με τους προηγούμενους.
PARISINOS
O Μπαζιλε ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη,τελειως ανεξαρτητη σε σχεση με τεχνικες αρετες και μειονεκτηματα.Ειναι οντως αρκετα κατωτερος των 3 προαναφερθεντων,μη τρελαθουμε... cool.gif

Ο Σαρας εχει αρχισει και στο ΝΒΑ να πιστοποιει γιατι δικαια θεωρειται απο τους καλυτερους,αν οχι ο καλυτερος πλει μεικερ ολων των εποχων στην Ευρωπη.Η συγγριση με τον Κερ ειναι τουλαχιστον αστεια. laugh.gif

Η προσαρμογη του ηταν ζητημα τοσο βελτιωσης της φυσικης του καταστασης οσο και προσαρμογης στους πιο γρηγορους ρυθμους παιχνιδιου του ΝΒΑ.Η θητεια του στο Μεριλαντ παντως μαλλον διευκολυνε τα πραγματα,οσο και αν το NCAA περισσοτερο με το Ευρωπαικο μπασκετ μοιαζει.

Απο το Παρκερ ειναι κατ'αντικενικα κριτηρια καλυτερος καθοτι πιο ωριμος και ολοκληρωμενος,κατανοωντας ολα τα στυλ παιχνιδιου.

Απο το Διαμαντιδη επισης,αν και πιστευω οτι η μοναδικη τους διαφορα στην οργανωση της επιθεσης που γερνει τη πλαστιγγα υπερ του λιθουανου ειναι το σουτ και η ελαφρως καλυτερη πασα.
Στην αμυνα φυσικα δε συγγρινονται και οπως εχω ξαναγραψει,ο μοναδικος αμυντικος στην Ευρωπη που ειναι ισαξιος του παικταρα ειναι ο Κιριλενκο.

Πολυ καλος και εξελιξημος δειχνει να ειναι ο Καλντερον,ο οποιος αποτελει οαση στους Τοροντο μαζι με το Κρις Μπος.
miltos
Εγώ πιστεύω πολύ στο Δημήτρη τον Διαμαντίδη. Οσον αφορά αυτά που γράφτηκαν ότι στην επίθεση θέλει βελτίωση, συμφωνώ. Θα πρέπει να του αναγνωριστεί όμως πως αρχίζει να εμπιστεύεται πιο πολύ τον εαυτό του όταν η μπάλα καίει (έτσι δεν είναι φίλοι Γάλλοι?? laugh.gif )
PARISINOS
QUOTE(miltos @ Dec 6 2005, 02:21 PM)
Εγώ πιστεύω πολύ στο Δημήτρη τον Διαμαντίδη. Οσον αφορά αυτά που γράφτηκαν ότι στην επίθεση θέλει βελτίωση, συμφωνώ. Θα πρέπει να του αναγνωριστεί όμως πως αρχίζει να εμπιστεύεται πιο πολύ τον εαυτό του όταν η μπάλα καίει (έτσι δεν είναι φίλοι Γάλλοι?? laugh.gif )
*


Συμφωνω με το οτι η ωριποτητα του Ντιμη στις κρισιμες στιγμες ειναι υποδειγματικη.

Απο το Παρκερ θα τον προτιμουυσα αν εχτιζα μια ευρωπαικη ομαδα. cool.gif

Ο Γιασικεβιτσιους εχει ομως πετυχει παραπανω και τελειοποιησει το παιχνιδι του.Ειναι και 4 χρονια μεγαλυτερος...
dizzy_fingers
QUOTE(NBAholic)
κρίνοντας από τα λίγα λεπτά που τον είδαν στο ΝΒΑ "έκριναν" ότι δεν είαι καλύτερος από το Στιβ Κερ και τον Τράιαν Λάνγκτον


Μάλλον δεν έβλεπαν Ολυμπιακούς Αγώνες 19.gif.


Τον Πάρκερ εγώ παιδιά θα τον έβαζα και 2άρι άμα λάχει.... biggrin.gif
Πέρα από την ταχύτητά δε μου γεμίζει πολύ το μάτι οργανωτικά.
Σε αυτόν τον τομέα, κι ο οποίος κατά τη γνώμη μου είναι ο πιο σημαντικός για έναν άσσο, ο Γιασικεβίτσιους είναι ο καλύτερος από τους τρεις.
Δεύτερο θα έβαζα τον Διαμαντίδη ο οποίος όπως σωστά ανέφερε ο Μίλτος, πέρα από τις ασίστ, μπορεί πλέον να αναλάβει έναν ηγετικό ρόλο.
NBAholic
Ο Πάρκερ μού θύμισε την περίπτωση των γκαρντ της δεκαετίας του '60. Ξέρετε, τότε οι δυο θέσεις δεν ήταν πλήρως ξεχωριστές. Οι ομάδες απλώς ξεκινούσαν με 2 γκαρντ, αλλά την μπάλα δεν την κατέβαζε μόνο ο ένας...

Ο Πάρκερ είναι (και) για εμένα καλύτερος σαν εκτελεστής με τις διεισδύσεις του παρά σαν οργανωτής. Απλά, οι Σπερς ξεκινούν με δυο γκαρντ, εκ των οποίων ο Πάρκερ είναι καλύτερος για πλέι μέικερ. Περίπου όπως ο Σπανούλης εδώ.

Τόσο ο Πάρκερ και ο Σάρας μπορούν να παίξουν σε δυο θέσεις. Το ίδιο και ο Διαμαντίδης, μόνο που η δεύτερη θέση του είναι το 3. tongue.gif
PARISINOS
Η ομοιοτητα Σπανουλη-Παρκερ μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση.Ο δικος μας ειναι ακριβως το ιδιο στυλ παιχτη με το Γαλλο να υπερεχει ελαχιστα σε ταχυτητα και ευελιξια αλλα το Σπανουλη να υπερτερει σημαντικα σε σωματικα προσοντα οπως η δυναμη και το υψος.

Ισως να αποτελει ιεροσυλια και πιθανοτατα ειναι με βαση αυτα που εχουν πετυχει οι δυο παιχτες αλλα ο Σπανουλης ως δυαρι φανταζει σχεδον καλυτερος. icon_drunk.gif

Τελος παντων,οι Γαλλοι αν δεν ειχαν περασει το Ριγκοντο στον ασο μαλλον θα κανανε βολτες στο βαθος του Σηκουανα τωρα αντι να πανηγυριζουν το χαλκινο... rolleyes.gif
Βεβαια μιλαμε για Ευρωπαικο μπασκετακι.Γιατι οταν αρχιζει το πραγμα και τρεχει[ΝΒΑ] ο Τονυ δε πιανεται. Και βεβαια εκει θεωρειται πλει μεικερ... cool.gif

ΥΓ.Το Ριγκοντο στα καλα του τον θεωρω σχεδον ισαξιο του Σαρας. peace.gif

ΥΓ2.Οντως για μενα η οργανωση και η αντιληψη του παιχνιδιου του Ντιμη τον καθιστα δευτερο για τα δεδομενα της FIBA.
kop-13
Επειδή playmaker είναι αυτός που φτιάχνει(maker) το παιχνίδι(play) κατα βάση, ο Σάρας είναι ο καλύτερος στον τομέα της οργάνωσης.
Δίνει στο παιχνίδι οτι ρυθμό θέλει κ παράλληλα έχει την μπασκετική εξυπνάδα να παίρνει σχεδόν πάντα την κατάλληλη απόφαση.
Αξιοπρόσεκτη είναι επίσης η μεγάλη πτώση της μακάμπι, που σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια δεν έχει διαφοροποιηθεί ουσιαστικά παρα μόνο στο playmaker.
Στο NBA όσοι καλοί ευρωπαίοι έχουν πάει έχουν δυσκολευτεί ιδιέταιρα κ για 1-2 χρόνια δουλεύουν κυρίως στη φυσική κατάσταση με αποτέλεσμα να κάνουν αρκετό καιρό να προσαρμοστούν.Αυτός ήδη έχει σημαντικό ρόλο στους pacers
sarounas
QUOTE(miltos @ Dec 6 2005, 05:21 PM)
Εγώ πιστεύω πολύ στο Δημήτρη τον Διαμαντίδη. Οσον αφορά αυτά που γράφτηκαν ότι στην επίθεση θέλει βελτίωση, συμφωνώ. Θα πρέπει να του αναγνωριστεί όμως πως αρχίζει να εμπιστεύεται πιο πολύ τον εαυτό του όταν η μπάλα καίει (έτσι δεν είναι φίλοι Γάλλοι?? laugh.gif )
*

Kαλή χρονιά σε όλους, τι βλέπω εδώ; υπάρχουν αντιρρήσεις για το αν ο Γιασικεβίτσιους είναι ο καλύτερος ευρωπαίος άσος στην εποχή μας; όχι μόνο είναι, αλλά είναι και από τους καλύτερους όλων των εποχών, οι μόνοι που σίγουρα θα μπαίναν από πάνω του, είναι ο άλλος τρομερός Λιθουανός ο Ρούνι(Marchoulionis για τους αμύητους) και φυσικά ο Ντράζεν. Όσο για τον Μητσάρα επειδή είναι και δική μου αδυναμία απογοητεύτηκα όταν μου απάντησε με λεπτομερή ανάλυση σε ερώτηση μου γιατί δεν έχει τα προσόντα να αγωνιστεί στο ΝΒΑ, ενώ παίζουν άλλοι και άλλοι, αν και οφείλω να πω ότι δεν με έπεισε εντελώς.
kop-13
Όσο για τον Μητσάρα επειδή είναι και δική μου αδυναμία απογοητεύτηκα όταν μου απάντησε με λεπτομερή ανάλυση σε ερώτηση μου γιατί δεν έχει τα προσόντα να αγωνιστεί στο ΝΒΑ, ενώ παίζουν άλλοι και άλλοι, αν και οφείλω να πω ότι δεν με έπεισε εντελώς.


Μάλλον αυτό που πιστεύει είναι οτι δεν μπορεί να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο όπωσ στην Ευρώπη!Αν κ προσωπικά νομίζω πως σε κάποια μέτρια ομάδα μπορεί να παίξει ακόμα κ βασικός!Minessota για παράδειγμα που παίζει ο ''ελάχιστος'' Jaric
NBAholic
QUOTE
Όσο για τον Μητσάρα επειδή είναι και δική μου αδυναμία απογοητεύτηκα όταν μου απάντησε με λεπτομερή ανάλυση σε ερώτηση μου γιατί δεν έχει τα προσόντα να αγωνιστεί στο ΝΒΑ, ενώ παίζουν άλλοι και άλλοι, αν και οφείλω να πω ότι δεν με έπεισε εντελώς.


Όχι ότι δεν έχει αδυναμίες, αλλά θα ήθελα να ξέρω το σκεπτικό του, αν επιτρέπεται,βέβαια.
qspock
Καλη χρονια σε ολους smile.gif

O Διαμαντιδης ειναι κορυφη στην αμυνα. Ωστοσο: Θελει βελτιωση στο σουτ, κατι στο οποιο φαινεται να δουλευει παντως στον ΠΑΟ. Και φυσικα για να φτασει στον Γιασικεβιτιους στα οργανωτικα καθηκοντα, εχει ακομα μπροστα του. Ελπιζω να τα καταφερει, αλλα ο Λιθουανος ειναι κλασεις ανωτερος στο να οργανωνει, να πιανει τον ρυθμο, να κραταει/ελεγχει το ρυθμο και να σκοτωνει. Ηγετης με κεφαλαια.

Παντως επειδη εχει θεοποιηθει το παλικαρι, στο παρελθον υπηρχαν κατα τη γνωμη μου πολυ μεγαλυτερα ονοματα και πιο ολοκληρωμενοι παιχτες (παιζαν και αμυναρα) απο τον Γιασικεβιτσιους. Ο Σαρουνας Μαρτσουλιονις ηταν ασυναγωνστος, ειδικα οταν εκανε διεισδυση. Ο Τζορτζεβιτς? Κινδυνος θανατος! Τον Ντραζεν δε τον βαζω, φερνει μαλλον ολιγον τι σε 2αρι laugh.gif
Μη ξεχναμε τον δικο μας τον Παναγιωτη Γιαννακη, ηταν ψυχαρα κι εξολοθρευτης. Μπουμπουνιζε και τριποντα με το τσουβαλι...

Ο καλυτερος οργανωτης πλειμεικερ που εχω δει παντως στα ελληνικα γηπεδα ηταν ο Τζον Κορφας. Κ@ριολες Γαλλοι που του κανατε ενσταση στο Ζαγκρεμπ, παρτε τωρα το τριποντακι απο τον ...απογονο! Ετσι να καιει! 19.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.